ezinshulp krijgt cht op uitkering markim koopkracht niet handhaven' Geschil artsen-apothekers Beschermd stadsgezicht toch gesloopt Kamer voor eenzijdige boycot tegen Z.-Afrika sporstel van regeringspartijen - elektrische treinen kompleet v.o.7950 Gewonde Unifil-militair thuis »onruimte Driejarige mavo gaat verdwijnen Kamerdebat ramp Harrisburg later Meerderheid aanvaardt motie-Scholten Tweede Kamer wil contact met de PLO Veel jongeren om psychische redenen arbeidsongeschikt ft Kappeyne van de Coppello (VVD) blijft in politiek Projectontwikkelaar wint kort geding van gemeente Den Haag Personeel krijgt 1 miljoen cadeau [NSDAG 21 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze sociaal-economische redactie JHAAG De regeringspartijen CDA en WD willen ongehuwden voornamelijk ven die ouders, broers of zusters verzorgen en verder geen werk hebben, recht geven op wanneer ze arbeidsongeschikt worden. De PvdA wil eenzelfde recht toestaan aan leden ;emeentéraden en provinciale staten, die er geen baan bij hebben. ringsfracties en PvdA dienden j je gisteren moties in bij de be-' eling in de Tweede Kamer van etsontwerp om mannen en vrou- plijke aanspraken te geven voor AW. De AAW verschaft arbeids- chikten een uitkering op mini- niveau. De wet is vooral van ng voor niet-werknemers, omdat nemers bij arbeidsongeschikt- al recht hebben op een WAO- uitkering, die meestal AAW-niveau uitsteekt. Het wetsontwerp zelf stuitte bij de meeste fracties niet op grote bezwa ren, hoewel ondermeer de PvdA nog al wat kritiek had. Op dit moment zijn gehuwde vrouwen nog uitgeslo ten van een AAW-inkomensuitkering, terwijl ongehuwden en gehuwde mannen aanspraak kunnen maken op de uitkering, ook als zij door het boven het arbeidsongeschikt worden feitelijk geen inkomen derven. ADVERTENTIE O Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) wil de aanspraken van man en vrouw gelijktrekken door voor beide groepen te eisen dat inkomensder ving wordt aangetoond. Alleen wie in - het jaar voorafgaand aan het arbeids ongeschikt worden, meer verdiende dan (thans) 3600 gulden per jaar, komt in aanmerking voor enige AAW. Gehuwde vrouwen vallen toch nog buiten de boot, voor zover zij al voor oktober 1975 arbeidsongeschikt wa ren. Dat betreft vierduizend perso nen. De Graaf acht het te moeilijk om in die gevallen nog voldoende zeker, bewijsmateriaal te krijgen dat inko men werd gederfd. Door de norm van inkomensderving vallen ook enkele groepjes buiten de boot. die nu nog wel AAW-aanspraak zouden kunnen maken. De Graaf wil een artikel in de wet. dat hem be voegdheid heeft om sommige van deze groepen alsnog aan te wijzen voor AAW-aanspraak. Met de moties over ongehuwde verzorgsters van ou ders of familieleden en over raads- en statenleden wilden de Kamerfracties .bereiken dat de staatssecretaris op deze groepen meteen al zijn nieuwe wetsartikel toepast. Dinsdag wordt over moties en wetsontwerp gestemd. De 29-jarige Unifil-militair luitenant Aad de Bruin is gisteren uit Tel Aviv op Schiphol aangekomen. Hij werd vergezeld door zijn echtgenote, die de afgelopen drie maanden bij hem in Tel Aviv is geweest, waar hij in het Hashomer-ziekenhuis werd verpleegd. De luitenant werd in augustus tij dens een vuurgevecht in Libanon in de rug getroffen. Daardoor raakte hij van het middel af verlamd. iervolg van pagina 1 Bovendien acht Weitenberg de s groot dat het probleem nog wat it verzwaard doordat meer men- Nederland zullen binnenkomen, emigreren (migratieover- P. lande op het tempo van moderni- g in het bedrijfsleven raamde enberg de groei van de produkti- (produktie per gewerkt uur) in ;omende tien jaren op twee a 2,5 :ent per jaar. (De afgelopen jaren en cijfers van vier procent of soms meer gebruikelijk.) Om dan toch aantal arbeidsplaatsen met een ent per jaar te laten toenemen, de economische groei zo'n drie a procent per jaar bedragen. (Tot jaar geleden waren groeicijfers gemiddeld 4,5 procent gebruike- Het kabinet-Den Uyl verlaagde irwachtingen vier jaar geleden 75 procent groei per jaar. Het et-Van Agt ging tot hu toe uit •ie procent. De feitelijke groei is nteel twee procent per jaar.) enberg liet de industrie, bouw. merciële diensten, overheid de passeren, en kwam tot de con- sie dat een economische groei van a 3,5 procent tot de mogelijkhe- ibehoort. Er zijn echter wel enkele ingrijke voorwaarden. Zo bere- de Weitenberg dat in zijn „plaat- de produktiegroei in de industrie tot vijf procent per jaar zou moe- zijn. Dat kan, wanneer Neder- dse bedrijven erin slagen een gro- aandeel in de licht groeiende we- Ihandel te veroveren. (Dat aandeel e laatste jaren met meer dan tien cent teruggelopen. h groei in het Nederlandse aandeel mogelijk aldus prof. Weitenberg, nneer de Nederlandse exportprij- per jaar ongeveer een procent in iging achterblijven bij die van de icurrenten in het buitenland, irvoor is nodig dat de reële loon- ging (niet alleen koopkracht, ar ook andere geldkostende verbe rgen in arbeidsvoorwaarden) elk t 0,75 procent achterblijft bij de rlijkse stijging van de produktivi- Ruwweg is er dan per jaar twee cent „reële loonruimte". i ruimte is echter ook nodig om de onlngsstructuur te verbeteren, t name betere beloning van zwaar onaangenaam werk. Ook inciden- t loonstijging moet komen uit deze mte. Bovendien zit in het „plaatje" n Weitenberg ook nog een geringe irlijkse lastenstijging, en die gaat li ten koste van de loonruimte, pr werknemers die geen promoties1 [..periodieken" krijgen „zal dan kn handhaving van de koopkracht Pgelijk zijn", aldus prof. Weiten- ffg- Daarbij zal toch meer dan de gelopen jaren door de burgers moe- in worden gespaard, om de benodig- f gelden voor investeringen ten be- re van milieu, veiligheid en kwali- van de arbeidsplaatsen te finan- Weitenberg sprak van „een gevoelige teruggang" in koop- Wtenberg zag overigens ook, nog fee andere oplossingen voor de ja-, tachtig. De eerste is dat op veel grotere schaal zou worden gewerkt in deeltijdbanen, met uiteraard een bij behorend deelloon. Dat zou aanslui ten bij de behoeften onder de werk zoekenden. Hun belangstelling voor deeltijdbanen „stuit nu nog vaak op verzet van ondernemers. Aanpassing in de organisatie is noodzakelijk", aldus Weitenberg. Pensionering De tweede oplossing betreft verklei ning van het arbeidsaanbod door pensionering op eerdere leeftijd of flinke verlenging van de leerplicht., Weitenberg waarschuwde echter te gen verlaging van de pensioenleef tijd. Het Planbureau heeft namelijk ook al even gekeken naar de jaren negentig, en dan zal het arbeidsaan bod juist in het geheel niet meer toenemen. Vervolg van pagina 1 Verlenging van de leerplicht zou voor de totale gemeenschap de goedkoop ste oplossing zijn. Toch had deze op- lossing niet Weitenbergs voorkeur, OverlCfiT omdat dan jonge mensen in vrijheid en inkomen zouden worden beperkt, terwijl ouders op hogere lasten wor den gezet. In een brief aan de achterban zegt de apothekersvereniging, dat wordt ge werkt aan het samenstellen van een lijst van gebieden met achtduizend en meer inwoners waar nog geen apo theek is gevestigd, maar „die in ver band met het aantal vergunningen dat aan artsen is verleend, op korte termijn perspectieven bieden voor het vestigen van een apotheek". De apothekers die zich in die plaatsen hebben gevestigd of willen vestigen wordt aangeraden, de intrekking van de vergunningen die huisartsen (nog) hebben, aan de orde te stellen. de kaas niet v^i het brood te laten eten. Hierbij weten zij zich verzekerd van de steun van hun patiënten. „Onze geloofsbelijdenis is," zegt een arts onder instemmend geknik van zijn collega's, „dat elke arts medicij nen zou moeten kunnen verstrekken. Wij doen dat minstens zo zorgvuldig als apothekers." Een ander vult aan: „Wij als app- theekhoudende huisartsen leveren Prof. Weitenberg bepleitte verder een verlaging van de lonen bij de over heid en niet-winstmakende instellin gen in verhouding tot de lonen in het bedrijfsleven. Hij vindt dat nodig als tegenwicht voor de grote voorkeur onder werkzoekenden voor een baan in niet-winstmakende instellingen. Hij verwacht dat anders in het be drijfsleven de problemen om laag ge kwalificeerde arbeidsplaatsen bezet te krijgen nog „aanzienlijk vererge ren", ondanks het enorme aanbod van werkzoekenden. Dit hangt mede samen met de doorgaande stijging in het opleidingsniveau van werkzoe kenden. Het aantal werkers met al leen basisonderwijs zal nog flink da- Weliswaar dient het vestigen van een apotheek, aldus de brief, zoveel mo gelijk in goed overleg te gebeuren. Maar ook wordt geadviseerd door te drukken, als de betrokken huisartsen daar niets voor voelen. Gezien het feit, dat de apothekers claims gaan leggen op:gebieden die „niet apotheekrijp" zijn verklaard is de kans groot, dat deze pogingen niet tot het noorden van het land beperkt zullen blijven. Daarom is het niet uitgesloten, dat de onrust onder huis artsen en patiënten naar andere dun bevolkte streken in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zal overslaan. De huisartsen hebben zich onlangs „gemobiliseerd", om de apothekers zoveel mogelijk in hun marsroute te len. Mede daarom zal, aldus Weiten-i belemmeren. Zij zien de pogingen berg, geprobeerd moeten worden de van de apothekers als een aanslag op groei van de werkgelegenheid vooral hun rechtspositie en in een aantal te verkrijgen in de commerciële en gevallen op hun bestaan. De huis- overheids-dienstverlening. artsen zijn echter vastbesloten, zich DEN HAAG (ANP) In de Eerste Kamer is gistermiddag het lot beze geld van -de driejarige mavo-oplei ding. Net als destijds de Tweede Ka mer deed ging de senaat met algeme^ ne stemmen akkoord met het initia tief-wetsontwerp van het PvdA- Tweede-Kamerlid Konings dat be oogde voor het mavo-onderwijs nog uitsluitend een vierjarige cursus mo gelijk te maken. Op 1 augustus vol gend jaar treedt de wet in werking. Vanaf die datum zullen de mavo- scholen enerzijds de driejarige afde lingen geleidelijk opheffen en daar naast de volledige vierjarige cursus geleidelijk invoeren. Voor het laatst zal het eindexamen voor de driejarige mavo kunnen worden afgelegd in het schooljaar 1982-'83. Ook het eindexa men met twee niveau's per vak zal in het schooljaar 1982-'83 voor het laatst kunnen worden afgelegd. De hele senaat stelde zich achter een motie van CDA-senator Oudenhoven waarin werd benadrukt dat uit de nieuwe situatie geen vermindering van personeel mag voortvloeien. Het vrijkomende personeel zal voor het mavo behouden moeten blijven en zal naar de mavo-scholen gaan waar al eindexamen op twee niveau's wordt afgenomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering zal de Tweede Kamer nadere gegevens ver schaffen over het reilen en zeilen van de twee kerncentrales in ons land. De vaste Tweede-Kamercommissie voor kernenergie verkoos daarom gisteren het voorgenomen debat over de bij- na-ramp in Harrisburg (VS) uit te stellen. Dit debat, waarin de veiligheid van de centrales in Doodewaard en Bors- sele centraal zal staan, wordt op z'n vroegst volgende week gehouden. Het tijdstip hangt af van het mo ment, waarop de informatie beschik baar komt, en van de omvang van die informatie. Het uitstel was bepleit door de PvdA, die vooral meer inzicht wilde krijgen in de storingsgegevens. De regering heeft de kamercommis sie alsnog beloofd aan de PvdA-wens tegemoet te komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer meent dat Nederland maatregelen moet nemen ter voorbe reiding van een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Een motie van het CDA- Kamerlid Scholten die in het uiterste geval vraagt om een eenzijdige boy cot door Nederland, werd gisteren met steun van de ünkse fracties, het grootste deel van de CDA-fractie en drie leden van de WD aanvaard. Een motie van het PvdA-Kamerlid Ter Beek. die vraagt om een onmiddellij ke invoering van een olieboycot werd echter verworpen. De nu aanvaarde motie-Scholten is voor minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken slechts voor een deel aanvaardbaar. De- minister wil wel met zijn Europese collega's over leggen over een gezamenlijk in te voeren boycot, zoals in de motie wordt gevraagd. Van der Klaauw voelt echter niets voor de volgende stappen die in de CDA-motie staan opgesomd. Wanneer Van der Klaauws Europese collega's niets, voor een boycot voelen, moet Neder land dan met slechts enkele andere Europese landen, die ook voorstan der zijn, tot een boycot overgaan. In het uiterste geval, wanneer geen en kel Europees land voor een dergelijke aanpak voelt moet Nederland alleen de boycot opzetten. Met name voor dat laatste punt voelt Van der Klaauw niets. Vorige week bij de behandeling van zijn begroting noemde de minister een eenzijdige boycot door Nederland „een slag in de lucht". Hij acht een dergelijke aanpak niet doeltreffend, tfaast de kleine rechtse fracties meenden ne gen CDA-Kamerleden dat Van der Klaauw daarin gelijk heeft. Die Ka merleden: Van Muiden. Van Leijen- horst, Schakel, Van Dijk. Mateman. Van Dam, Wisselink, Bremen. Van Heel-Kasteel. stemden dan ook tegen de motie-Scholten. Drie WD-Kamer- leden De Korte, Verkerk-Terpstra en Vrijland-Krijnen stemden in tegenstelling tot de rest van hun frac tie voor de motie-Scholten. een eerste klas voorziening, wat be treft de verstrekking, voorlichting en bewaking van geneesmiddelen. Maar wij mogen hoe lang nog? het kruimelwerk doen. Als wij worden gedwongen onze apo theken te sluiten ten gunste van de apothekers, gaat de gezondheidszorg per jaar 150 miljoen gulden méér kosten." Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren nagenoeg una niem uitgesproken voor contacten met de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO. Met de stemmen van SGP, GPV en van het CDA-kamerlid Van Leijenhorst tegen is daartoe een motie aanvaard van het D'66 Kamer lid Brinkhorst. Die motie verzoekt de regering contacten met de PLO niet langer uit de weg te gaan. Die contac ten tussen de regering en de PLO zouden ertoe moeten leiden dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie enkele bepalingen die gericht zijn op de vernietiging vande staat Israël uit haar handvest verwijdert." In de door de Kamer gesteunde motie wordt ervan uitegaan dat de regering het Palestijnse volk als partij in het conflict beschoud en derhalve ook- met dePLO contacten zal willen on derhouden, zonder daarmee hetdoor de Palestijnen gevoerde beleid goed te keuren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er is een explosief toenemend aantal jongeren onder de 35 jaar, dat in de WAO terecht komt. Dit blijkt uit een verslag van de Ge meenschappelijke Medische Dienst, een van de instanties, die belast is met de uitvoering van de wet op de arbeidsongeschiktheid Vorig jaar is het aantal met 10,3 pro cent ten opzichte van het jaar ervoor toegenomen en vergeleken met 1969 is de stijging zelf driehonderd procent. Het gaat met name om jongeren met een geringe opleiding. De duur van hun ongeschiktheid is vaak langer dan vier Jaar. Opvallend noemt de dienst het, dat een groot deel (een kwart) om psychi sche redenen in de WAO komt. Veelal zijn de werkomstandigheden daar oorzaak van: vaak worden door be drijven te hoge eisen gesteld en blijkt, dat de opleiding niet voldoen de op die eisen is gericht. ADVERTENTIE Sharpfax kopieermachines Scherp in beeld Scherp in prijs bilthoven (030) 78 78 44 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mevrouw Annelien ■Kappeyne van de Coppello. vice- voorzitter van de WD in de Tweede Kamer, blijft in de politiek. Zij zal zich „in elk geval" beschikbaar stel len bij de eerstkomende Kamerver- door Teun Lagas DEN HAAG Bij de poging een omstreden sloopplan in een beschermd stadsgezicht te dwarsbomen is het gemeentebestuur van Den Haag buiten z'n boekje gegaan. De projectontwikkelaar die een stuk karakteristieke gevel- wand bij het Malieveld wil slopen om daar een kantoor met een paar woningen te bouwen heeft gisteren een kort geding tegen de gemeente gewonnen. B en W zijn nu verplicht zo snel mogelijk een bouwvergunning te verlenen. A. Kappeyne van de Coppello kiezingen. In april van dit jaar liet het liberale Kamerlid weten, dat zij over woog uit de politiek te stappen. Zij had daarvoor zowel zakelijke als per soonlijke argumenten, vertelde zij de WD-partijraad. Haar recente bezoek van enkele we ken aan de Verenigde Naties in New York heeft mevrouw Kappeyne „weer meer enthousiasme" gegeven voor het Kamerlidmaatschap. „Ik ga ge woon weer aan het werk," verklaart zij in het WD-partijblad, dat in de loop van deze week verschijnt. Niet alleen uit haar eigen partij, maar ook uit CDA en PvdA werd haar gevraagd te blijven, „door mensen van wie ik dat zeker nooit verwacht had". Me vrouw Kappeyne is vooral gezien in het niet-conservatieve deel van de partij, waaronder de liberale jonge renorganisatie JOVD. ADVERTENTIES DEKORENAER -cxcoc-r is fijn, z'n prijs verrassentfklein. -Lhibbelzachte Jonge- ÊLST (ANP) De 380 perso- i."eelsleden van de chocolade- kerkfabriek Nuts in Eist mo gen met z'n allen een miljoen i gulden verdelen. Het douceur tje is afkomstig van de aan- «eelhouders. die het totale aan delenpakket begin deze maand i y°or 66,75 miljoen gulden heb ben overgedaan aan het Engel se zoetwarenconcern Rowntree Mackintosh. Overigens heeft het personeel "et extraatje wel te danken aan de Voedingsbonden FNV. Na anderhalf jaar onderhan delen met projectontwikke laar Castens besloten B en W vorige maand vrij onverwacht voorlopig geen vergunning te geven voor de bouw van het kantoorcomplex. B en W be sloten tot die weigering onder zware druk uit de gemeente raad en op aandringen van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. De stellingname tegen de pro jectontwikkelaar was niet ver wacht. omdat tijdens de on derhandelingen met Castens wethouder Hardon van stads vernieuwing net zo min als de meeste raadsleden inzag op wat voor manier het alom in de stad verguisde nieuwbouw- plan kon worden tegengehou den. Het grote probleem was dat de projectontwikkelaar zijn plan bij de gemeente had ingediend, zo'n tien maanden voor de datum dat het stads deel rond het Malieveld tot beschermd stadsgezicht werd aangewezen. Wallis de Vries, de staatsse cretaris die het monumenten beleid in zijn portefeuille heeft, gaf het Haagse gemeen tebestuur op de valreep ech ter een zetje in de rug. Hij zag in de woningwet de mogelijk heid om Castens toch nog aan de strenge bebouwingsregels te binden die gelden in een beschermd stadsgezicht. De beschermende werking zou met een soort terugwerkende kracht van invloed kunnen zijn op het sloopplan. De mi nisteries van CRM en volks huisvesting moesten het bouwplan nog maar eens on der de loep nemen, stelde de staatsecretaris voor. Aanvraag Het gemeentebestuur, met uitzondering van de WD, had wel oren naar die procedure en stak een stokje voor de plannen van Castens. Maar op het moment dat B en W de zaak doorschoven naar CRM had de projectontwikkelaar de bouwvergunning allang op zak moeten hebben, zo beslis te gisteren mr Blaauw. presi dent van de Haagse recht bank. Zijn vonnis in het kort geding wijst uit dat Castens niet al leen tijdig genoeg zijn bouw- aanvraag bij de gemeente heeft ingediend om onder het beschermd stadsgezicht uit te komen (en de door Wallis de Vries geschetste procedure derhalve niet opgaat) maar dat wethouder Hardon boven dien ln de onderhandelingen over de vormgeving van het bouwplan, Castens al de In druk had gegeven dat het stadsbestuur niets tegen zijn initiatief zou gaan onder nemen. Castens heeft altijd verzekerd dat de wethouder hem heeft toegezegd dat hij na een klei ne verandering in het plan (een ander dak en enkele wo ningen meer naast de kanto ren) binnen vier tot acht we ken kon rekenen op een bouw vergunning van B en W. Hoe wel Castens volgens de gel dende bouwverordening niet verplicht was zijn bouwplan nog eens te veranderen deed hij dat toch. Na deze overeen stemming had Hardon ln ie der geval op 12 april van dit Jaar de vergunning moeten la ten verstrekken, zo stelde de president van de rechtbank vast. Schadeclaim Na zijn kort geding tegen de gemeente gewonnen te heb ben, kondigde de projectont wikkelaar aan dat de kwestie nog een staartje zal krijgen: hij stapt naar het gemeente bestuur met een schadeclaim van een nog nader vast te stel len aantal miljoenen, omdat hij de bouw enkele maanden heeft moeten ophouden. De zelden in ons land verblijven de projectontwikkelaar heeft eens uitgeroepen dat hij 5000 gulden schade per dag leed. De bebouwing aan de Ko ninginnegracht in Den Haag (beschermd stadsge zicht) die vandaag tegen de grond gaat. omdat hij niet aan de uitvoe ring van zijn plannen kon be ginnen. Vandaag gaan de slo pers aan de Koninginne gracht aan het werk. „Mam, wat eten we vandaag?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3