del verplicht voor ederlands elftal 'Respect voor aanvaller' Metgod is gesol beu Staking dreigt bij voetbal op televisie (walificatiestrijd van Oranje staat rekenwerk met de punten nog altijd centraal euwe aanval n Kortsjnoi autoriteiten Georg Buschner begint met DDR aan 101ste interland '#r turners Skr Amerika g Oranje Ijk met DDR 25 Z .dichte tot zeer dichte mist met een zicht van 50 tot 100 meter, Soms is de trein zo gek nog niet. Spoedberaad van Spaanse bond I SDAG 21 NOVEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET P 13/RHS IS latty Verkamman !IG Vanmiddag wordt beslist of het Nederlandse ilelftal al dan niet voor de vierde keer in successie op iternationaal eindtoernooi verschijnt. Op papier liggen jsen gunstiger dan die van tegenstrever Oost-Duitsland, Oranje-ploeg immers alleen bij een overwinning op het toernooi van het Europese kampioenschap in Italië ludt. Een massa van 92.000 mensen zal in dat streven ïijfeld de kelen schor brullen. lij voorbaat een hulveringwek- gedachte voor de spelers van artkruis. In hun spel mogen ndse voetballers dan nog zo oneel zijn, het zou zeker niet ite keer zijn dat de nationale an de typische oostblok-factor n onder gaat. Waarbij bonds- er Willem Meuleman het elf eigen waarneming sterke s van vroegere Oranje-wed- in Oost-Duitsland kan vertel- ie super-official raakte negen eden zelfs zo van slag door de een onzer redacteuren TERDAM Schaakgroot- ter Viktor Kortsjnoi heeft ren in Amsterdam opnieuw felle aanval gedaan op de et-autoriteiten die zijn zoon en gearresteerd. De groot- ter hield een geëmotio- pleidooi voor hereniging zijn gezin. Zijn vrouw en worden volgens hem ge- om dat hij de Sowjet-unie !t. Vrouw Bela raakte haar kwijt en zoon Igor(20 jaar) t dienen in het Sowjet-le- lij probeerde zich te verber- maar werd toch gearres- ijnoi heeft al vele oproepen in om zijn gezin naar het te krijgen. Brieven aan en telegrammen aan en de paus mochten niet l Ook hij als „een van de schakers" van de wereld het niet zijn vrouw en zoon te zien. Kortsjnoi denkt dat de Sowjet-autoriteiten ivipeciaal op hem hebben ge- en daarom „als straf" zo I zijn tegen zijn achterge- n familie. Veel landgenoten sn wel een visum om naar l te gaan maar mijn familie- ly, niet, omdat zij „geen naas- ferwanten" hebben in dit aldus Kortsjnoi. Een peti- "3an de Russische ambassa- Tolstikow, ondertekend Nederlandse Kamerleden, 73e alleen maar een getergde _lie op. Tolstikow beweerde fortsjnoi in het westen ook n familie had en dat ook een M teur in Nederland wordt ge teerd. Het eerste feit >e kt Kortsjnoi ten stelligste en in Nederland is de straf r~inder zwaar. nederlaag en de heisa in de blubber van Dresden, dat hij de staatsama- teurs prompt als doping-slikkers ver oordeelde. En eerder nog, in 1967, werd de verdediging van het Neder lands elftal door het volk op de tribu nes van het Leipziger Zentral-stadion zodanig in paniek geschreeuwd, dat Oranje door een aantal corners toch een 4-3 nederlaag leed. Kessler was toen nog bondscoach. Hij gaf aan voerder Daan Schrijvers de schuld van alles en keek deze stoere sport man nadien nooit meer aan. Wetende welke sfeer hem vandaag staat te wachten, heeft de huidige keuzeheer Zwartkruis zich de afgelo pen dagen gewapend met een fa?de van zelfvertrouwen. Waar de altijd breeduit pratende legerkapitein zijn optimisme aan ontleent, is niet hele maal duidelijk. Hij kampt met de handicap van een alternatief midden veld en kan zich voorts moeilijk base ren op de laatste interlands tegen Polen, België en IJsland. De als feest- wedstrijd bedoelde partij tegen de Belgen werd een regelrecht treurbal, terwijl er tegen IJsland en Polen eerst drie kwartier behoorlijk werd geklun geld eer het herstel optrad. Dat laat ste is nogal typerend voor het Neder lands elftal van nu. Na het wereld kampioenschap in Argentinië is er alleen in Bern tegen de regerend kampioen een complete wedstrijd goed gespeeld. Nederland liet in dat demonstratie-duel, waar het dus niet om de punten ging, eindelijk weer eens typisch Hollands spel zien. Dat wil zeggen: brutaal, aanvallend en jagend voetbal, waarbij werd uitge gaan van de specifieke kwaliteiten. Zwartkruis heeft die mooie wedstrijd tegen Argentinië misschien wel in ge dachten wanneer hij aan de voor avond van het gevecht met de Oost duitsers bijna bravourvol opmerkt: „Afgaande op onze kwaliteiten, moe ten we zo arrogant zijn om op een goed resultaat te rekenen. Het is niet zo dat Nederland plotseling niet meer kan voetballen en dat de DDR ineens een wereldploeg is". Dat is een uitspraak die Zwartkruis niet gauw over de lippen krijgt. In zijn daden als technisch leider heeft hij zich juist te vaak zorgen gemaakt om de kwaliteit van de tegenpartij. Dat was vorige maand tegen Polen zelfs in extreme mate het geval, het geen hem met enige tegenslag lelijk had kunnen opbreken. Te denken valt aan de „nette" overtreding bij het strafschopgebied van doelman Schrijvers contra de doorgebroken Pool Mazur. Die actie, kort voor het einde van de wedstrijd, hield de scha mele remise van 1-1 nog net in stand. Dat aanpassen aan de tegenstander past het Nederlands elftal niet. Het is niet meer en niet minder dan een miskenning van de klasse die er wel degelijk is. Na het verschijden van Cruijff als dirigent is het de grote mode geworden om ach en wee te roepen over de kwaliteit van het Ne derlands topvoetbal. Omdat Cruijff een volstrekt uniek talent was, is het logisch dat er in die zin iets extra's is weggevallen. Maar evengoed werd het gewijzigde Nederlands elftal in Argentinië (géén Cruijff, géén Van Hanegem, géén Keizer, géén Israël, de groten van de early seventies) weer tweede. Rensenbrink, ook zo'n grote naam. maar in een Oranjeshirt zeker niet beter dan zijn opvolger Tahama- ta, had in de slotminut van de norma le speeltijd zelfs de kans om het zilver van '74 nog te overtreffen, maar raak te de paal inplaats van het net. De technische staf laat vanuit Zeist ook regelmatig geluiden horen, dat het allemaal minder wordt. Als dat nu maar vaak genoeg wordt geroepen gaat iedereen ook nog geloven dat de top afzakt naar een middelmatig ni veau. Daar is voorwaar nog weinig reden voor in een land waar de bonds coach om maar eens iets te noemen kan kiezen uit drie klasse-rechts buitens als Tscheu la Ling, René van de Kerkhof en Adri Koster. In een tijd waar het elders in Europa ont breekt aan creatieve en snelle aanval lers, heeft Zwartkruis wat dat betreft keus te over. Hij ervaart dat trouwens nog wel eens als een probleem, daar hij vrij moeilijk afstand kan nemen van spelers die zich gepasseerd voe len. Vooral La Ling en Kees Kist weten in dit opzicht van wanten. Dat geleuter heeft nog succes ook. Zo dwong La Ling op IJsland zijn keuze niet met de benen maar met de mond af en kwam Kist op basis van dreige menten tegen Polen in het veld. ter wijl oorspronkelijk van een aanval La Ling, Rep, Tahamata werd uitge gaan. Dezer dagen is het weer Johnny Metgod die zich te kort gedaan voelt; voor dat laatste is trouwens wel iets te zeggen, want Metgod heeft het niet minder dan zeven keer bepaald aar dig gedaan als invaller, maar ziet Thijssen nu weer uit de lucht vallen, waar het voor de hand lag dat hij in de bres zou springen bij zoveel afzeg gingen van middenvelders. Zwart kruis zou echter boven al die klagen de internationals moeten staan. Een interland is tenslotte geen kwestie van elf spelers. „Wie niet wil. dip blijft maar thuis", zei Michels ooit even nuchter als terecht. Eventuele uitschakeling voor Italië heeft Zwartkruis inmiddels als „een ramp" gekwalificeerd. Nu past het woord ramp niet zozeer bij het begrip voetbal, maar het taalgebruik van Zwartkruis („d? messen komen op tafel") wordt wel vaker door enige overdrijving en zwaarwichtigheid ge typeerd. Een ramp zou het dus niet zijn, maar de tegengestelde mening de media zijn nogal op de uit spraak van Zwartkruis ingesprongen dat het wel goed zou zijn voor het Nederlandse voetbal als men een keertje verstek laat gaan op een groot toernooi is evenmin steekhoudend. Het is eigenlijk heel simpel: het Ne derlands elftal moet altijd proberen om via goed voetbal te winnen. Het is daarbij totaal niet nuttig om niet op een Europees eindtoernooi, waar Oranje notabene pas één keertje aan wezig was, te verschijnen. Als Nederland vandaag onderuit gaat dan resteert de herinnering aan een kwalificatieronde die on-Nederlands spel heeft laten zien. Op de keper beschouwd zou dat trouwens niet eens de directe oorzaak van de uit schakeling zijn, want puur naar het resultaat gerekend, was de 1-1 tegen In een leeg en koud stadion van Chemie Leipzig trainde de Oranje-selectie gisteren ter voorbereiding op het treffen met de Oostduitsers. Van links naar rechts: Ruud Krol, Hugo Hovenkamp en Simon Tahamata Polen bijvoorbeeld lonend. In Ghor- zov, waar niet eens de slechtste wed strijd werd gespeeld, liep men tot dusverre tegen de enige nederlaag op. De reeks laat voorts slechts overwin ningen zien. Echter geen mooie of overtuigende; steeds ging er vrij veel mis en stond het rekenwerk met de punten centraal. Bij een gelijkspelletje tegen de Oost duitsers wordt Italië dus wel bereikt. Zwartkruis zou dat, gelijk elke bonds coach. als een persoonlijk succes vie ren. Ongetwijfeld zal de sluimerende kritiek op zijn taciische aanpak dan verstommen. Want naar aanleiding van het directe resultaat wordt door velen het oordeel over de bondscoach bepaald. Wat vaak onredelijk is en ook in dit geval. De kwaliteiten van Zwartkruis kan men normaal gesproken niet aflezen aan winst, remise, of verlies tegen Oost-Duitsland. Het gaat om zijn vi sie in bredere zin, die echt niet zo slecht is, maar te veel wordt geleid door een zeker gebrek aan moed. In theorie houdt hij van het spontane Nederlandse aanvalsvoetbal. in theo rie verwerpt hij bijvoorbeeld ook de hardheid, die het Nederlandse top voetbal al vele jaren typeert. In de praktijk zoekt hij echter veelal het compromis. In zijn gespannenheid waakt hij dan over het resultaat met verkrampt spel als gevolg, en doet hij tevens een oogje dicht als zijn pupil len de zeis hanteren. iet <m IHT Hoewel het herentur- Nederland internationaal nau- iets voorstelt, heeft het estuur van het Koninklijk Ne- s Gymnastiek Verbond na overleg met het sectiebe- eurturnen heren toch besloten de Nederlandse turners voor ireldkampioenschap in het aanse Forth Worth in te n. En dat terwijl het altijd het groot denkende Amerika Nederlandse turners slechts aatsen beschikbaar had ge- an het kwartet Dick Ooykaas, 'an Elteren, Ron Lamboo (al- i Patria Zoetermeer) en Ton tnp (K en V Utrecht) zal Lam- Forth Worth alsnog aan de oeten blijven zitten,1 wanneer ganisatiecomité de 1 zichzelf rattende Nederlandse inschrij- accepteert. h Worth komt overigens wel illedige Nederlandse dames- it. die moet trachten zich via ats bij de beste twaalf landen ificeren voor de Olympische van Moskou. De Nederlandse vordt later bekend gemaakt, sreldkampioenschappen wor- 3 tot 9 december gehouden. CHT Jong Oranje heeft gis- pd de wedstrijd tegen de DDR 21 jaar) met 1-1 gelijkgespeeld, n le dde de Jonge Nederland- latle met 1-0 door een treffer ükenstein uit een strafschop, pl Belpunt werd twee minuten rw t wisseling gescoord. Drie mi- aj( ca de rust kwam de 1-1 eind- op het bord. Ulrich maakte fC.'k Er keken In het Utrechtse de Galgenwaard 2000 toe door Matty Verkamman LEIPZIG Van start gegaan als outsider kwallficatiegroep 4 van het Europees kampioenschap, dicht het Oostduitse voet balelftal zich inmiddels bij het sluiten van de markt een goeds kans toe om de uiteindelijke winnaar te worden. In zijn land zal men er geen al te grote problemen van maken als het vanavond eventueel toch niet lukt om via een overwinning op Nederland in Italië te geraken, maar niettemin zegt de Oost duitse bondscoach Georg Buschner: „Nu we er zó voor staan, gaan we uit van een overwinning. Daar zal de speelwijze op afgestemd zijn. Halen we het niet, dan is dat een teleurstel ling, hoezeer Polen en Nederland ook favoriet waren voor de eerste plaats. En hoe tevreden we tot op dit moment ook mogen zijn met de resultaten in dit Europees kampioen schap." Een dergelijke tegenvaller zou voor Buschner persoonlijk geen gevolgen hebben. De voetbal-autoriteiten in de DDR zweren bij het begrip continu ïteit. Ondanks de nodige teleurstel lingen staat de vriendelijke Buschner al sinds Jaar en dag aan het roer van de A-ploeg. De wedstrijd van van daag wordt nummer 101 in zijn carriè re als leider van het nationaal elftal. Ter vergelijking: de KNVB had voor een zelfde reeks interlands zeven bondscoaches nodig: Neville, Kessler, Fadrhonc, Michels, Knobel, Happel en Zwartkruis. In elk ander land zou Buschner onge twijfeld al aan de kant zijn gezet, want in 1975 struikelde hij in het Europees kampioenschap over IJs land. De eilandbewoners snoepten de latere Olympische kampioen in twee wedstrijden drie punten af. een sur prise die België mede naar de volgen de ronde loodste. In de aanloop naar het WK-toernooi van 1978 werden de Oostduitsers vervolgens door even min hoog aangeslagen landen als Oostenrijk en Turkije de voet dwars gezet. Buschner: „Na het wereldkam pioenschap van 1974 waar wij wel aanwezig waren (1-0 winst op West- Duitsland, kansloze 2-0 tegen Neder land-red.) nam een groot aantal routi niers afscheid. Het heeft enige tijd geduurd voor het team weer op peil was gebracht. Door gebrek aan erva ring kregen we die teleurstellingen tegen IJsland te verwerken." De algemene waardering voor Busch ner is anderzijds wel te begrijpen. Hij heeft er namelijk voor gezorgd dat het van oudsher nogal saaie sjablo nen-voetbal van de DDR-ploeg onder zijn leiding bepaald attractiever is geworden. De laatste jaren zijn artis tieke aanvallers als Jürgen Sparwas ser, inmiddels uit het veld verdwe nen. Martin Hoffmann en Hans-Jür- gen Riediger met hun sterke spel op de voorgrond getreden. Met hun indi viduele acties brengen zij de schutter Hans-Jürgen Streich in stelling. Het ontbrak voorheen altijd aan dergelij ke vaardige spitsen en dat euvel is nu dus grotendeels verholpen. Wat niet wegneemt dat Buschner op dit vlak toch weer met een probleem kampt. „Riediger is pas aan een enkel geope reerd. Ik zal hem node missen in de wedstrijd tegen Nederland", stelt hij spijtig. Het gevaar moet nu voorna melijk komen van de vleugelspeler Hoffmann, die als een echte vedette regelmatig met zijn clubleiders van FC Magdeburg overhoop ligt. maar te allen tijde door Buschner in bescher- George Buschner ming wordt genomen. Dat blijkt no dig, want Hoffmann was onlangs te gen Zwitserland met drie goals nog de grote animator, terwijl hij in het succes tegen de Polen (drie winstpun ten, tegen Nederland maar eentje) ook een ruim aandeel had. Buschner: „Ik kan altijd op hem rekenen. Het is een kwestie van wederzijds vertrou wen tussen Martin en mij." Met de klasserijke libero Dörner heeft Buschner nog een man die zijn ploeg iets extra's kan geven. Dörner pleegt sterk stimulerend van achter uit te spelen. Hij wordt geaccepteerd als een echte leider. Buschner daar over: „Ik zou graag nog een aantal van dit soort spelers in mijn elftal hebben: persoonlijkheden die hun mond open durven doen. Daar ortt- breekt het bij ons nog weieens aan." Desondanks durft Buschner de strijd met Oranje volledig aan. Hij meent niet ten onrechts dat de eerder in Rotterdam geleden 3-0 nederlaag ui terst ongelukkig tot stand kwam. Een eigen inzet en een onterechte straf schop (Piet Wildschut die de elf meter veroorzaakte gaf later toe dat hij de zaak had geflest) duwden de blauw witte formatie voortijdig uit de wed strijd. Buschner: „Die wedstrijd heeft ons toch moed gegeven. In Amster dam heb ik Nederland tegen Polen ook geen goede wedstrijd zien spelen In de tweede helft was er weliswaar iets zichtbaar van het typische Ne derlandse voetbal, maar al bij al hoe ven wij niet bang te zijn voor dit Nederlands elftal." Waar het vandaag in Leipzig zeker niet aan zal ontbreken, is sfeer. Het team van Buschner weet zich ge steund door een massale aanhang, die het Zentral-stadion al vaker in een spookhol veranderde. Buschner, niet zonder voorpret: „We hebben nog nooit verloren in Leipzig. Hier wordt voor een unieke sfeer gezorgd. Dat is voor ons een extra stimulans." ADVERTENTIE ije startte in de volgende (Telstar); Zondervan (FC £i. Balkestein (Sparta), Wljn- ^Jax>, Wildschut (PSV); Hof- veren). Valke (PSV), Ophof Uemens (Roda JC), Schouwe- iZ'67) en Van den Dungen (FC h). matig tot misverstanden geleid. De laatste dagen heeft hij weer gezegd dat bij plaatsing voor Italië de Jeugd de kans krijgt. „Zo'n toernooi is er om ervaring op te doen. om te rijpen". Let wel: het gaat hier om het Euro pees kampioenschap. Dat is een eve nement, waar Nederland, bij plaat sing, alleen maar moet proberen om via het geëigende Hollandse spel Eu ropees kampioen te worden. Want Zijn veelpraterij heeft tenslotte regel- adel verplicht. LEIPZIG Johnny Metgod kan het niet meer verkroppen. De AZ-speler dreigt na de selectie van Frans Thijssen opnieuw uit de boot te vallen voor een plaatsje in de basis van het Nederlands elftal in het cruciale duel tegen Oost-Duitsland. Na enkele gelegenheidssuccesjes als invaller begint het gesol Metgod te vervelen. „Het begint me de keel uit te hangen," erkent Metgod. „Ik heb er de balen van. Ik ga me langzamerhand afvragen wat ik in Zeist kom zoeken. Als Zwartkruis mij geen kans geeft, vraag ik nog in Leipzig een gesprek aan. Als er dan geen redelijke verklaring komt, dan stap ik op. Ik zeg nog niet dat ik voor altijd, maar het speelt wel." Dat gesprek zal er dan wel komen. Jan Zwartkruis heeft al aangekondigd de voorkeur te geven aan Thijssen. En dat weet Metgod ook. „Toen Frans Thijssen geselecteerd werd en Rob Baan met enthousiaste verhalen uit Engeland terugkeerde, kreeg ik al bange voorgevoelens. In de wedstrijd tegen Oost-Duitsland kan je geen twee spelbepalende middenvelders ge bruiken. Je moet ook spelers als Stevens en Schoenaker benutten. Zeker tegen die Oostduitsers. Zij zijn fysiek erg sterk. Maar waarom zou ik dan geen kans krijgen? Ik heb nog nooit gefaald. Ik weiger nog langer als pinchhitter te worden gebruikt." Jan Zwartkruis weerlegt de kritiek van Jonny Metgod op de volgende manier: „Van AZ is geëist, dat ik Metgod alleen mag opstellen als vrije verdediger. Nou, daar wil ik mij best aan houden. Daar komt hij voor mij echter niet voor in aanmerking. Er mankeert op dit moment veel aan zijn spel. Als ik met dergelijke instructies van clubs rekeninge moet houden, neem ik hem ook niet op in mijn plannen voor het middenveld. Vandaar dat mijn keuze op Thijssen is gevallen." MADRID Het besluit van de minister van cultuur Manuel Cla- vero Arevalo om de topper tussen Gijon en Real Madrid zondag aan staande uitgebreid op de Spaanse beeldbuis te brengen, heeft in voetbalkringen grote opschud ding verwekt. De andere Spaanse eerste divisieclubs vrezen, dat de tribunes bij hun wedstrijden leeg zullen blijven. Zij eisen dat Gijon- Real zaterdag zal worden gespeeld en uitgezonden. De Spaanse voet balbond heeft inmiddels voor don derdag een spoedvergadering ge arrangeerd om na te gaan wat er dient te gebeuren als de minister bij zijn standpunt blijft. Eén van de mogelijkheden, die daarbij aan de orde zal komen, is een eventue le algehele Spaanse voetbalsta king voor het komende weekend. Beroep ZEIST - NAC heeft beroep aan getekend tegen de straf die het kreeg opgelegd naar aanleiding van de gestaakte wedstrijd NAC- Feyenoord op 6 oktober. De tucht- commissie van de KNVB veroor deelde de Bredase ploeg tot een voorwaardelijke boete van 5000 gulden met een proeftijd van twee Jaar. Het duel werd destijds bij de stand 2-2 gestaakt door de scheidsrechter, nadat grensrech ter Matena was getroffen door een stenen asbak. Het beroep wordt woensdag 28 november (19.15 uur) behandeld. Straffen ZURICH Zeven spelers zijn door de strafcommlssie van de UEFA. die in Zürich bijeen is ge weest, voor veertien wedstrijden geschorst omdat zij in de tweede ronde van de Europese bekertoer nooien uit het veld zijn gestuurd. Het zwaarst gestraft werd de Roe meen Stoica (Steaua). Hij werd in de wedstrijd van zijn club tegen FC Nantes op 24 oktober wegge stuurd Stoica moet vier wedstrij den aan de kant blijven. De Bul gaar Sokolov (Lokomotiv Sofia) kreeg drie wedstrijden schorsing. Voor twee wedstrijden werden Pe- trov (Beroe Stara Zagora/Bulga- rije) en Miltescu (Dlnamo Boeka rest) uitgesloten. Een wedstrijd schorsing werd opgelegd aan: Tili- hoi (Universitatea). Mintschev (Beroe Stara) en Zamfir (Arges Pi- testi). De Spanjaard Antonio Vargas, die in de wedstrijd tussen Jong Span je en Jong Joegoslavië uit het veld werd gestuurd, nadat hij eerder een waarschuwing had gekregen, mag vier wedstrijden niet in het elftal van Jong Spanje uitkomen. In verband met ongeregeldheden die zich op 28 oktober in de wed strijd Malta-Turkije (voorronden Europees kampioenschap) voor deden in het stadion van Gzira (La Valetta) werd bepaald dat Malta zijn eerste twee thuiswedstrijden voor het toernooi om het Europees kampioenschap (1982-1984) in een neutraal land moet spelen. Tij dens de wedstrijd Malta-Turkije wierpen toeschouwers stenen, flessen, stukken ijzer, eieren en vruchten naar Turkse spelers. Ver der legde de strafcommlssie geld boetes op tot een bedrag van 31.500 Zwitserse francs. De licht ste boete (500 francs) kreeg Ein- tracht Frankfurt, de tegenstander van Feyenoord, omdat tijdens de wedstrijd Eintracht Frankfurt-Di- namo Boekarest op 7 november in het Waldstadion vuurwerk werd afgestoken. De hoogste boete was voor Steaua Boekarest, dat 6000 francs moet betalen omdat toe schouwers vruchten en flessen in de richting van de scheidsrechter en grensrechters wierpen. Teruggetrokken ABU DHABI - Bahrein heeft zijn voetbalelftal teruggetrokken uit groep A van het kwalificatietoer nooi voor de Aziatische kampioen schappen. De reden was de schor sing van twee spelers van het na tionale team voor twee wedstrij den na een duel tegen Syrië Afge lopen zondag deden zich in die wedstrijd tegen Syrië onregelma tigheden voor. nadat de scheids rechter een strafschop tegen Syrië had gegeven. Twee spelers van 8yrië- werden geschorst voor één wedstrijd, twee anderen voor twee duels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15