kzo kijkt IP van winst Bezorgdheid om kwaliteit gezondheidszorg Onrust onder patiënten Een simpele overschrijving is al voldoende Het Amro Pierson Fund. Als u internationaal in aandelen wilt beleggen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. 'Zaak Huissen' eter bestaan -oor mestkalf? Bonden ongerust over plannen Thomassen/Drijver Werkloosheid EG boven zes miljoen Spontane staking Leerdams bedrijf Brilleglazen van kunststof gewild Apothekers willen alle medicijnen gaan verstrekken^ ISDAG 21 NOVEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P11/RHS13 J een onzer verslaggevers ITERDAM Omzet en nettowinst van de Akzo bereikten :t derde kwartaal een hoger niveau dan op grond van de achte teruggang In de zomermaanden was aangenomen, mede kwam de nettowinst over de eerste negen maanden lit jaar uit op 166,4 miljoen gulden, tegenover 3,8 miljoen i in dezelfde maanden van 1978. ADVERTENTIE MffO MUGGINGS MOdU'jKHEDCN OBHOAT1EFONDSFN 'AMROO&LkWiE FOM)$ 'RORSNJö MENQfOND SEN AMRO 0BU$AT/£ RDMBlNAVE mOMmiUl KOMBiNATIE ang van zaken, aldus dr H. J. inga, lid van de raad van be- in een toelichting op de cijfers er geweest dan de eerder dit jaar sproken verwachtingen. Het ziet naar uit, dat het tweede halfjaar lechter zal afsluiten dan de eer- - s maanden van dit jaar, dus niet Itn d 100 miljoen zal komen, inmerking moet overigens wel en genomen, dat een aantal bij- ere omstandigheden tot de bete- sultaten heeft bijgedragen. Zo den ook nog in het derde kwar- foorraadwinsten een belangrijke miljoen, tegen een verlies van 12,0 miljoen in het derde kwartaal 1978 Ook in het vierde kwartaal zal een bedrag van ongeveer 33 miljoen in het nettoresultaat verwerkt worden, indien de grondstoffenprijzen in deze periode stabiel blijven. De omzet van Akzo steeg in de eerste drie kwartalen van dit jaar met onge veer 13 procent van 7.856,7 miljoen tot 8.890,7 miljoen en in het derde kwataal van 2.536,3 miljoen tot ƒ2.941,9 miljoen. Vooral chemische produkten en coatings droegen bij ONROEREND' GOED FONDS I 1ESVCREKENNO RODAMCO I izmmomo tot de stijging van de omzetten, 'ot en met september van dit chemische vezels (polyester- en ta- "as 88 miljoen in het bedrijfs- pijtgarens) blijven nog altijd het zor- genkind. Toenemende invoer in Euro pa van de VS uit begint een merkbare prijsdruk uit te oefenen. Overleg in aat begrepen, waarvan 45 mil- in het derde kwartaal. taal is in de eerste negen maan- S( en 33 miljoen in het derde taal welke kwartaal werd afge- met een nettowinst van 64,8 ian dit jaar een voorraadwinst Brussel is tot nog toe op niets uitgelo iruto 140 miljoen ontstaan. De pen. Van de toename van de omzet in U ed van de voorraadwinst op het januari/september met 13 procent resultaat bedroeg 65 miljoen had meer dan de helft betrekking op eerstennegen maanden van dit een stijging van de afzet in volume. J Iets, dat moet worden toegeschreven aan een zekere mate van voorraad- vorming bij industrie en handel. Het ligt niet in de bedoeling van Akzo met een (aandelen) emissie te komen. De markt is er niet voor geschikt en Akzo moet eerst weer een dividend verleden hebben opgebouwd, aldus de heer Kruisinga. De liquiditeitspo sitie van het concern is ruim. Voor het gehele jaar worden de investeringen (buiten de acquisities) geraamd op 550-600 miljoen, met zwaartepun ten in (vooral) de VS, West-Duitsland en Nederland. IONINGEN Door een uw soort veevoeder kan het staan van mestkalveren ver teren. Het veevoeder, zoge- amde structuurhoudende «derbrokken, maakt het mo- ijk kalveren vrijer te laten - idlopen om ze een betere erontwikkeling te laten krij- l „Dit zou de verdwijning de boxkalveren kunnen be- enen", meent algemeen di- Hendriks van de Aan- j ipcentrale Groningen. 3 Igens hem heeft een onder- k naar de werking van het uwe veevoeder door de Cen- le Veevoederfabriek in Slo- uitgewezen dat de struc- brokken de vier gen van het kalf weer doen :tioneren. Bovendien zou kalf zich minder vervelen, dat het meer werk heeft aan eten van dit voeder. nieuwe veevoeder zal ge- duceerd worden in een uw te bouwen fabriek in stwold in het Groningse lambt. Dit gebeurt in sa- nwerking met de Centrale ivoederfabriek in Sloten. nieuwe fabriek, die tien tot tien nieuwe arbeidsplaat- zal opleveren, zal volgens jndriks medio volgend jaar I bedrijf kunnen zijn. De iwkosten worden geschat een half miljoen. Op jaarba- zal in eerste aanzet 20.000 i van dit veevoeder geprodu- rd worden, wat uitgebreid i worden tot 70.000 ton per Elektrolysebedrijf Omtrent het te bouwen elektrolyse bedrijf dat alleen al een investering van een kleine 300 miljoen zal ver gen is nog geen beslissing geno men. Wèl staat vast, dat bij doorgaan deze fabriek in de Botlek en niet in Delfzijl zal komen. Doorgaan van het project in Nederland is afhankelijk van de vaststelling door de overheid van de energieprijzen. Deze zullen namelijk niet belangrijk mogen af wijken van die in de ons omringende landen. Verder speelt het punt financiering nog een rol bij de uiteindelijke beslis sing. Zo wil Akzo van de Nationale Investeringsbank een achtergestelde lening. Financiering van het elektro lyse project met een partner ziet Akzo niet zitten, omdat de elektroly- seactiviteiten het „hart van de zaken van Akzo" betreffen. Vóór het einde van het jaar verwacht Akzo te kun nen beslissen over het project, dat werkgelegenheid voor 150 200 man zal scheppen. Wat de toekomst betreft wordt ver wacht, dat Akzo van de voorraadvor- ming die plaats vindt in 1980 een zekere terugslag zal ondervinden. De sterk stijgende prijzen voor de ener gievoorziening in Nederland be steed Akzo voor ƒ300 miljoen aan energie dragen verder tot een onze kere situatie bij. Wèl ziet het er, op basis van de reeds bekende gegevens naar uit, dat het vierde kwartaal niet zal achterblijven bij de tot dusverre dit jaar bereikte resultaten. Waarschijnlijk is het Amro Pierson Fund dan precies wat u bedoelt Een internationaal aandelenbeleggingsfonds. U belegt in kwalitatief hoogstaande aan delen in de belangrijkste industrielandea Daarmee streeft u naar een zo goed mogelijke combinatie van koersgroei en direct rendement Het Amro Pierson Fund is een van de Amro Effecten-Beleggingsrekeningea Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor .inkomsten- en vermogensbelasting; u herbelegt gratis; u kunt door middel van auto matische overschrijving beleggen.! UTRECHT (ANP) De Industrie bond FNV is bijzonder ongerust over de plannen van het blikconcern Tho massen en Drijver/Verblifa (5.000 werknemers) om het aantal arbeids- LUXEMBURG (Reuter) Met een aantal van 6,02 miljoen waren er in oktober in de Europese Gemeen schap voor het eerst sinds een half jaar weer meer dan zes miljoen men sen zonder werk. In september waren er 5,94 miljoen werklozen en in okto ber 1978 rond de 6,07 miljoen. Dit betekent, dat de afgelopen maand 5,6 procent van de beroepsbe volking in de EG geen baan had, evenveel als in oktober vorig jaar en vergeleken met 5,5 procent in sep tember. ADVERTENTIE BELEGGEN VIA DE AANDEELHOUDERSREKENING Natuurlijk bepaalt u zelf welk bedrag u wilt beleggen of opnemen en wanneer. U kunt op ieder moment beschikken over het hele tegoed. Op het duidelijke afschrift staat uw bezit in aandelen nauwkeurig vermeld. Aandelen die kosteloos bewaard worden. En ook dividenden worden koste- --| loos herbelegd. i Meer informatie over het beleggings- gemakvandeAandeelhoudersrekening? i Doe de ingevulde bon in een open on- j gefrankeerde envelop en stuur hem aan de Robeco-groep.Afd. 955, Antwoord- "J nummer 1957, 3000 VB Rotterdam, of |-Woonplaats_M evcn: 01Q. 6507ll,toestel 157. DE AANDEELHOUDERSREKENING: EEN SERVICE VAN DE ROBECO-GROEP i DE ROBECO GROEP: 50 JAAR VERTROUWEN Naam: i Adres: Postcode: plaatsen in de „indirecte sector" (niet-produktie) met 360 te verminde ren en het verkoopbedrijf Pielken- rood in Zaandijk (160 arbeidsplaat sen) te verkopen. Ook maakt de Indu striebond FNV zich zorgen over de mening van het Amerikaanse moe derbedrijf Continental Can, dat vindt dat het Nederlandse concern het makkelijk met 1500 arbeidsplaatsen minder kan doen. Volgens bestuurder T. Hagen van de Industriebond FNV bestaan er geen bezwaren tegen het feit, dat Thomas sen en Drijver/Verblifa via een onder zoek wil kijken, of er in de indirecte sector via natuurlijk verloop arbeidsplaatsen kunnen verdwijnen. „Maar we hebben er wel ernstige be zwaren tegen, dat het bedrijf al praat over 360 plaatsen voordat er ook maar met zo'n onderzoek is begon nen." aldus Hagen. De plannen om Pielkenrood in Zaan dijk te verkopen vinden in de ogen van de industriebond evenmin gena de. „Vorig jaar is na een onderzoek bij het blikconcern gebleken dat ge streefd moet worden naar een uitbrei ding van het produkten-pakket," al dus Hagen. Gevolg van verkoop van het verkoopbedrijf Pielkenrood is volgens hem dat het concern een veel te smalle basis krijgt. „Een klap in de blikjesmarkt en het bedrijf bestaat niet meer," aldus Hagen. LEERDAM (ANP) De 25 perso neelsleden van Beam Systeem Elek tronenflitser in Leerdam hebben een spontane werkonderbreking gehou den. Zij eisen van directeur J. Beeths dat drie onlangs ontslagen medewer kers weer in dienst worden genomen. Volgens bestuurder Kees Kramer van de Industriebond FNV zijn er bij het bedrijf moeilijkheden ontstaan door een zwak personeelsbeleid. Zo zou den de drie medewerkers zijn ontsla gen, omdat zij de directeur „niet wel gezind" zouden zijn. Ook wil het per soneel met directeur Beeths praten over de slechte financiële positie van het bedrijf. Beeths doet volgens het personeel investeringen, die boven de draagkracht van het bedrijf uitgaan, aldus Kramer. Kramer heeft gistermiddag als be middelaar geprobeerd de partijen na der tot elkaar te brengen. Dat is niet gelukt, waarop een ultimatum werd gesteld dat directeur Beeths uiterlijk donderdagmiddag bereid moet zijn te praten over de grieven van het perso neel. UTRECHT - Brillen met kunststof „glazen" zijn. aldus het Voorlich tingscentrum van Opticiëns in Utrecht, in opmars. Momenteel wordt al zestig procent van de brillen van kunststof glazen voorzien. Volgens de opticiëns zijn kunststof brilleglazen ongeveer even duur als brilleglazen van glas, maar zijn ze aanzienlijk lichter, minder breekbaar en verkrijgbaar in meer kleuren. Het modernste materiaal is zo hard, dat het risico van krassen veel kleiner is geworden, dan bij de kunststof die aanvankelijk werd gebruikt. Onlangs kwam het rapport „De apothe ker, nu en straks" in de publiciteit. In dit rapport, dat werd opgesteld ten behoeve van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie (KNMP), wordt ge zegd, dat „gezocht moet worden naar een systeem waarbij de distributie van genees middelen ook in de kleinste plaatsen onder toezicht van een apotheker plaats vindt." Dat betekent dat de apo thekers er naar streven dat de geneesmiddelen- verstrekking op het plat teland die nu nog gro tendeels door apotheek- houdende huisartsen wordt verzorgd en waar van de Landelijke Huis artsen Vereniging (LHV) vindt dat die op het hui dige peil gehandhaafd moet blijven in han den van apothekers moet komen. Daaraan wordt door de KNMP inmiddels al met grote voortvarendheid gewerkt. De pogingen die in dit verband in het werk worden gesteld hebben al geleid tot een grote bezorgdheid onder een aantal plattelands- artsen en vrees bij de be volking in een aantal plaatsen. De apotheekhoudende huisartsen voelen zich vogelvrij verklaard en zich zelfs in sommige ge vallen in hun bestaan be dreigd. De bevolking van gemeenten, waar de huisarts zijn vergunning en daarmee zijn apo theek dreigt kwijt te ra ken omdat er (op een centraal punt; soms op tien kilometer afstand) een apotheek is of wordt gevestigd, is bevreesd dat de gezondheidszorg ernstig in het gedrang komt. Marsroute Maar de apothekersorga nisatie ziet grote moge lijkheden en heeft op grond van de uitspraak in de „zaak Huissen" een aantal gedragsregels voor de achterban op een rijtje gezet, die krijgshaf tig worden omschreven als een marsroute welke gevolgd dient te worden. Deze activiteiten zijn niet zo verwonderlijk, want in het bewuste rap port wordt ook voor speld. dat zelfs een maxi male ombuiging van het beleid zoals pensione ring op 65-jarige leeftijd en aanstelling van twee de apothekers niet be tekent, dat iedere afge studeerde apotheker aan de slag kan. Er is dan tóch nog een overschot te verwachten van onge veer 900 apothekers. Vandaar dat verlekkerd wordt gekeken naar de ongeveer 1.250 hüisartsenapotheken. Daarom bestaat er onder de huisartsen die nu (nog) een apotheek heb ben, grote bezorgdheid. Hoe groot die is blijkt wel uit het feit dat vijf huisartsen, de heren B. van der Werf en J. Goris uit Jubbega, R. Bonsma uit Nieuwehorne, W. Ve- gelin uit Tzummarum en W. Vochteloo uit De Wilp (Gr.) aan het gesprek in Jubbega deelnemen. Iedereen Zij zijn ervan overtuigd en niet ten onrechte, zoals blijkt dat de apo thekers erop uit zijn alle apotheekhoudende huis artsen „eruit te werken". Elke huisarts zal te ma ken krijgen met apothe kers, die een claim trach ten te leggen op de apo theken van drie of vier artsen. „Er worden mas saal pogingen in het werk gesteld om dat te bereiken. In het begin hadden wij dat nog niet in de gaten en daarom ook geen verweer. Som mige collega's waren bang (gemaakt) dat de afkoopregeling (die be doeld is bij vrijwillige overdracht) aan hun neus voorbij zou gaan en deden daarom de apo theek van de hand." Twee van de vijf artsen blijken al door apothe kers te zijn benaderd, evenals een hele groep apotheekhoudende huis artsen in Friesland. Hier van gaat een grote be dreiging uit, temeer om dat de apothekersorga nisatie bezig is met het samenstellen van claim- lijsten van plaatsen met achtduizend en meer in woners en inmiddels al het advies heeft gegeven over te gaan tot het ves tigen van een apotheek, ook als de artsen hieraan hun medewerking niet willen geven. Deze kwes tie speelt momenteel in Augustinusga. Gerkes- klooster-Stroobos en Surhuizum en op korte termijn wellicht ook in de rest van de gemeen ten Achtkarspelen en Kollumerland. Volgens de vijf artsen bestaan er al claimlijsten voor ge meenten van enig for maat. waarvoor vijf tot zes apothekers kandi daat staan. Ongedacht Dat de apothekers ooit nog een claim zouden gaan leggen op „niet- apotheekrijpe" gebie den, was door de huisart sen voor onmogelijk ge houden. Bekend was wel, dat de wet de voorkeur geeft aan een apotheker voor de geneesmiddelen voorziening. Maar geen haar op het hoofd van welke huisarts ook had eraan gedacht, dat een vergunning die voor on bepaalde tijd was afge geven, kon worden inge trokken. Per slot van re kening waren (en zijn) er ook vergunningen met een beperkte tijdsduur. Voor een aantal platte landsartsen betekent deze onverwachte ont wikkeling een regelrech te bedreiging van hun bestaan. Zij hebben klei ne praktijken, maar het inkomen is redelijk door de inkomsten uit de apo theek. „Voor ons," zegt de heer Van der Werf. „is de apo theek een noodzakelijke verdienste, omdat die ongeveer een kwart be draagt van het totaal-in komen. Wij zitten hier met z'n drieën en kunnen het nu financieel redelijk redden. Maar als onze apotheekvergunningen worden ingetrokken dan vrees ik, dat ik als laatst bijgekomene zal moeten opstappen. Voor drie artsen zonder apo theek is in dit uitgestrek te dunbevolkte gebied geen redelijk bestaan te vinden." Wegvallen „Het gaat overigens niet om mij alleen," zo ver volgt hij. „Sommige een mans-praktijken zullen in dat geval ook wegval-* len. Dat treft niet alleen de huisartsen want het gaat in dit gebied om een werkloze huisarts of om een werkloze apothe ker maar ook de medi sche zorg. Daarmee komt de gezondheids zorg op het platteland in gevaar." De artsen hebben inmid dels hun bezorgdheid voorgelegd aan een aan tal plaatselijke belan genverenigingen en poli tieke partijen, die op hun beurt de bevolking over de ontwikkeling hebben ingelicht. In Augustinusga werd naar aanleiding hiervan een vergadering belegd voor de inwoners, waarin voorzitter J. van Deest van de Vereniging Plaat selijk Belang Augusti nusga verklaarde „niets te hebben tegen een apo theek of apotheker, maar de huisarts met een eigen apotheek niet te kunnen missen Het gaat hier om het belang van de bevolking." Behalve onrust over de kwaliteit van de medi sche zorg (de kans op in krimpen of opheffen van artsenpraktijken), be staat onder de bevolking zorg over het peil van de geneesmiddelenvoorzie ning (grotere afstanden 'en slechte busverbindin gen, vele bejaarden en strenge winters, waarbij erop wordt gewezen dat bijvoorbeeld een grotere plaats als Franeker de afgelopen winter zes da gen lang niet bereikbaar was). Bo\)endien bestaat de vrees, dat de kosten van de gezondheidszorg door deze veranderingen uit eindelijk zullen stijgen. Verbolgen Ook op de manier waar op dat allemaal is en wordt „geregeld", be staat kritiex. De bevol king is verbolgen over het feit. dat zij geen en kele inspraak heeft, maar op een bepaalde dag wordt geconfron teerd met de feiten. Dit heeft al tot protesten ge leid. De bevolking van Augustinusga. Gerkes- klooster-Stroobos en Surhuizum heeft er bij hun huisarts op aange drongen (er is maar ëén huisarts voor deze drie plaatsen) te protesteren tegen het intrekken van de apotheekvergunning. Zij vinden de afstand naar de apotheek in Bui tenpost te ver Voorts is door de bevolking van deze drie plaatsen bij de desbetreffende autoritei ten protest aangetekend tegen het besluit, de apo theekvergunning van Mening over reclame Ad van den Hoek (Musicus): Reclame is als het reservewiel in een auto. het moet er zijn, maar ik hoop er zo weinig mogelijk gebruik van te maken. Bijeengebracht door FHV/BBDO). hun arts per 1 januari in verbetering moet zijn. te trekken. De bevolking Deze maatregel wordt staat op het standpunt, echter als een verslechte- dat een verandering een ring beschouwd. De uitspraak (bevestigd door de Raad van State) in de „zaak Huissen", dat een voor onbepaalde tijd aan een huisarts verleende vergunning tot het voeren van een apotheek kan worden ingetrokken, blijkt ingrijpende gevolgen te hebben. In Huissen een „niet-apotheekrijp"gebied had den twee huisartsen sinds jaren een vergunning voor onbepaalde tijd tot het voeren van een apo theek. Deze vergunning werd echter ingetrokken, nadat zich een apotheker in de directe nabijheid van de praktijk van een van deze twee artsen had gevestigd. Dit besluit heeft een precedent geschapen. Op grond van deze principiële beslissing is de apothekersor ganisatie, de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij ter bevordering der Pharmacie KNMP. begon nen met het samenstellen van een claimlijst van gebieden „die op korte termijn perspectief bicden voor het vestigen van een apotheek". Voorts heeft de achterban het advies gekregen bij de Provinciale Commissie voor Gebiedsaanwijzing (die deze ver gunningen kan toewijzen én intrekken) de intrek king van de verleende vergunningen aan de orde te stellen. Dit advies wordt, zo blijkt uit een interview met vijf plattelandsartsen in het noorden van het land, al in ruime mate opgevolgd. „Als we niet oppassen, gaan ze als een wals over ons heen," zegt een van hen, „dat is hier in Friesland al duidelijk. In Groningen, Friesland en Drente is het aantal apotheekhouden de huisartsenpraktijken verhoudingsgewijs het grootst en daarom is de dreiging hier in het noorden ook het sterkst. Maar ook elders in het land worden de apotheekhoudende huisartsen bedreigd." Sinds dat duidelijk is geworden, hebben de huisart sen zich „gemobiliseerd" binnen de eigen organisa tie, de Landelijke Huisartsen Vereniging LHV.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13