Kinderen: rechter te mild voor bankrovers rwaardering industrie bepleit brieven van lezers Polen laat zakenman vrij EVEN EEN PAAR WOORDEN VAN EEND TOT SINT Opvattingen over straf onderzocht a werkgevers 'Welvaart en werkgelegenheid': Stuurgroep bekijkt de dienstensector Meer loon voor CAO-werknemers in bouwnijverheid Voorstellingen van De Appel afgelast .Coupon J en verslaggevers ERDAM Evenals 'II volwassenen vinden Inderen dat rechters en handschoenen 2 Met name vermo- slinquenten komen a bun ogen te genadig 'iel heersende opinies ïd volwassenen worden erjpiegeld in de opvat van kinderen. ''"Ijkt uit het proefschrift j ren spreken recht", waarop ,ra isenberg (36) vrijdag aan jverslteit van Amsterdam dr Jac. van Weringh pro- i Het onderzoek dat tot kefcclusie leidde, strekte zich ruim 600 leerlingen van sirfcolen in Amsterdam en oi iag. De opvattingen over d en straf werden verwoord ,rr lien die in mei 1971 werden h{ ven en in de antwoorden w poot aantal vragen die in AG 21 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6/RHS 11 november 1973 werden gegeven. Ellie Lissenberg, sinds 1971 ver bonden aan het criminologisch in stituut „Bonger" van de Universi teit van Amsterdam, constateerde dat kinderen het beroven van een bank een aanzienlijk ernstiger de lict vinden dan het rijden onder invloed. Deze mening delen ze niet alleen met volwassenen, maar ook met functionarissen van het straf rechtelijk apparaat. „Mensen die onder invloed rijden," valt te le zen, „worden vaker dan mensen die een bank hebben beroofd, ge zien als normale mensen." Verbazingwekkend vindt me vrouw Lissenberg het dat kinde ren diefstal van duizend gulden vrijwel even ernstig achten als het meelokken van een kind. Een mo gelijke verklaring Is, schrijft zij, „dat kinderen van hun ouders of verzorgers vrijwel niet te horen krijgen dat het meelokken van een kind bestraft kan worden. Hen wordt eerder voorgehouden dat zij niet met onbekenden moeten meegaan. Kinderen zien het des betreffende gedrag daarom nau welijks als een probleem dat voor strafrechtelijke oplossing in aan merking komt." Met instemming stelt zij vast dat een minderheid van de onderzoch te kinderen de doodstraf wilde zien opgelegd. Zij meent „dat kin deren zich wat dit betreft beheer sen in hun strafwensen, een zelfbe heersing die het strafrechtelijke apparaat sinds 1870 ook be tracht". In een toelichting op haar proefschrift maakte zij daarbij wel de kanttekening dat mogelijk niet elk kind ervan op de hoogte was dat de doodstraf een sanctie middel is. Niet hoopvol In het Woord vooraf bij de handelseditie van het proefschrift (uitgegeven door Samson, 38,50 gulden) wijst promotor Van We ringh erop dat het tot nu toe in de Nederlandse criminologische lite ratuur ontbrak aan resultaten van onderzoek naar de opvattingen van kinderen over misdaad en straf. Hij laat het aan het oordeel van de lezer over „of de uitkom sten hoopvol zijn of tot enige som berheid stemmen". Ellie Lissenberg vindt dat de re sultaten van haar onderzoek niet hoopvol stemmen. Zij ziet er een nieuwe aansporing in om, zoals ze gisteren zei, „de samenleving te veranderen". Zij besluit haar proefschrift met deze, naar haar mening, treffende uitspraak van een meisje: „Als de wereld anders was geweest, waren de mensen in de gevangenis ook anders ge weest". Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE Polen heeft de Enschedese zakenman Paul Latka, die een half jaar vastgehouden werd op verdenking van spionage, nogal onverwacht vrijgelaten. Hij is het afgelopen weekeinde teruggekeerd bij zijn vrouw, die voorlopig geen mededelingen wil doen. Volgens haar maakt haar 53-jarige echtgenoot het „redelijk", maar hij is moe en verzwakt en heeft moeite zijn ervaringen geestelijk te verwerken. „We hebben afgesproken", aldus mevrouw Latka, „dat we het de eerste week heel rustig houden". Waarschijnlijk heeft het bezoek, dat minister-president Van Agt en de mi nister van buitenlandse zaken. Van der Klaauw, dit najaar aan Polen brachten, ertoe bijgedragen dat de Enschedese zakenman op vrije voe ten is gesteld. Reeds toen werd con sulaire bijstand toegezegd, wat tot dat moment erg moeilijk liep. Ook kreeg mevrouw Latka toestemming haar man een bezoek te brengen. Lange tijd had er over haar man onzekerheid bestaan. sociaal-economische redactie AAG „Verdere achteruitgang van de industrie tast zowel de koopkracht van de r' 1de Nederlander aan, als de sociale voorzieningen en werkgelegenheid ln de diensten- rkjttieve sector. Het feit dat zeer velen in onze samenleving zich dat niet realiseren, is in wel het belangrijkste knelpunt voor een gezonde en levenskrachtige industrie." Dat J de algemene werkgeversvereniging (AWV) en de vereniging voor de metaal en mjchnische industrie, de FME, in een nota getiteld „Welvaart en werkgelegenheid", die werd gepresenteerd. gingen schrijven in hun qua inhoud sterk overeen- het vorige week gepubli- lièssier" van het VNO, dat in '«fde jaren de werkgelegen- huidige industrie sterk zal eeft, aldus AWV-voorzitter oqelaar Blijdesteyn tot doel in gang te zetten wat moet en de revalidatie van de indus- :hl ndustriële werkgeversorga- chrijven dat de industrie leampen heeft met te hoge ch l Terwijl aan de andere at Industrie nauwelijks vol- ;te schoold personeel kan krij- vordt veroorzaakt door de ilgkracht van de overheid agbeidsmarkt. Ook staat fa- eb id sociaal gezien niet erg in waardering voor fabrieksarbeid moe ten verbeteren", aldus de nota. Wil men, aldus FME-voorzitter Ter Hart, een voldoende aanbod van arbeids krachten realiseren, dan moet vooral de beloning van de industriële hand arbeiders in verhouding tot die in andere sectoren en in de eigen sector anders worden. Door de automati sche prijscompensatie, de werking van het minimumloon, de sociale mi nima en het trendbeleld van de over heid, is dit vrijwel onmogelijk, aldus de samenstellers van de Qfita. De sociale minima moeten volgens de nota wordenlosgekoppeld van het minimumloon, zodanig dat een dui delijk verschil in beloning tussen ac tieven en niet-actieven het gevolg is. Ook zal de collectieve sector moeten 4 ng Idustrie voldoende mensen intrekken, dan zal eerst de Van onze correspondent MAASTRICHT Staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) heeft gisteren de stuurgroep Dien- stenonderzoek ingesteld. De stuur groep, onder leiding van drs. J. Oos tenbrink, moet dienstverlenende be drijven opsporen die met het oog op de werkgelegenheid belangrijk zijn omdat ze nog kunnen uitbreiden. Ook moet de stuurgroep de ontwik kelingen in deze sector bekijken, oor zaken en gevolgen van deze ontwik kelingen bestuderen en de eisen aan geven waar plaatsen waar deze be drijven naartoe kunnen aan moeten voldoen. Volgens de staatssecretaris krijgt de dienstensector steeds meer betekenis voor de werkgelegenheid in de toe komst. Nog aan te wijzen onderzoeks bureaus gaan de zaak verder uitwer ken. Het idee voor het onderzoek komt van de begeleidingscommissie perspectieven-nota Zuid-Limburg. matigen om de loondruk in de indus trie te verminderen en niet andersom. Verder stellen zij dat de teruglopende waardering voor de arbeiderspresta tie en het daarop gebaseerde Inko men het onbedoeld gevolg is van een beleid, waardoor het minimumloon ieder jaar meer stijgt dan de andere lonen. Volgens de werkgevers is auto matische prijscompensatie onnodig. „Ook zonder prijscompensatie oefent de samenleving voldoende druk uit om een redelijk inkomenspeil te handhaven," aldus de nota. Aantal banen Het aantal arbeidsplaatsen zou, al dus de nota, uit oogpunt van zuiver economische doeltreffendheid ster ker moeten afnemen dan nu gebeurt. .Dat komt allereerst door de verant woordelijkheid van de onderne mingsleiding voor „haar" mensen, aangescherpt door de vakorganisa ties en de ondernemingsraden. Maar ook door de invloed van ontslagwet geving of de verplichting personeel in dienst te nemen, vormt een bedrei ging voor de flexibiliteit van de in dustrie. En voor de noodzakelijke economische herstructurering. Op wat langere termijn zelfs voor de to tale werkgelegenheid," aldus de nota. De FME en AWV, hebben naar aanlei ding van deze nota de sociale part ners uitgenodigd om tot een gesprek te komen over het belang van de industrie voor de Nederlandse sa menleving. Nieuwsgierigen bekijken het nog narokende gemeentehuis van Budel. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG In de bouwnijverheid en bouwinstallatiebedrijven hebben de CAO-werknemers over de periode oktober 1977 tot oktober 1978 haast een half procent meer aan loonsver beteringen ontvangen dan de niet- CAO-werknemers, terwijl de directie leden twee procent minder ontvingen dan de CAO-werknemers. Dit blijkt uit een rapport van de loontechni- sche dienst dat minister Albeda van sociale zaken aan het parlement heeft toegezonden. Het onderzoek naar de toepassing van de wet niet- CAO-inkomens betrof 1142 onderne mingen in de bouwsector. Deze wet beoogt te waarborgen dat de ontwikkeling van de arbeidsvoor waarden voor CAO-werknemers over eenkomstig wordt toegepast voor werknemers die niet onder een CAO vallen. Van de 838 in het onderzoek betrokken ondernemingen in de bouwnijverheid hebben in ruim ze venhonderd ondernemingen de loonsbepalingen van de CAO's nog nauwelijks reële betekenis. Latka, die in Polen geboren werd, al meer dan dertig jaar in ons land woont en ook de Nederlandse natio naliteit bezit, Is volgens een hypothe se het slachtoffer worden van een Poolse zakelijke relatie. Deze. een concurrent van hem. zou hem een poets hebben gebakken. Hij zou een paar voor hem bezwarende dia'tjes in diens auto hebben gelegd en vervol gens de autoriteiten een tip hebben gegeven. Bij de grens werd hij aange houden. Noch Latka. noch zijn vrouw, wil in dit stadium vertellen wat er precies is gebeurd, of wat er zou kunnen zijn gebeurd. De heer Latka heeft bij de verhoren zijn onschuld volgehouden. Zodra het mogelijk is, zal Latka, die praktisch elke maand een keer voor zaken naar Polen placht te reizen, een gesprek hebben op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Brand in gemeentehuis BUDEL (ANP) Een uitslaande brand heeft gisternacht de zolder en de tweede verdieping van het oude deel van Budels gemeentehuls ver woest. De nieuwe vleugel, die onlangs gereed is gekomen en die ln Januari officieel zou worden geopend, liep wa ter- en rookschade op. ROTTERDAM (ANP) De toneel voorstellingen van „Het Poppenhuis" van Hendrik Ibsen door toneelgroep „De Appel" die op morgen en over morgen zouden worden gegeven in de Rotterdamse schouwburg, gaan niet door. De gemeentelijke brandweer heeft geen toestemming verleend om het toneel van de schouwburg als pu blieksruimte te gebruiken. Omdat deze voorstellingen in een normale schouwburgaccommodatie niet tot zijn recht komen, is besloten de voor stellingen ln de Rotterdamse schouw burg af te gelasten. De voorstellingen van „Het Poppen- huls" zouden de eerste toneel-op-to- neelvoorstellingen zijn geworden die „De Appel" in Rotterdam zou hebben gespeeld. is Tiitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen i, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, i of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te De redactie behoudt zich het.recht van bekorting voor. Hierover of over aatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- 'en adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 sterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver >n Dl P'a' s vei gapens (23) jian A. de Knegt, Rotterdam 12 nov.) Is er vanuit het werkelijk geen andere visie jgjdan dit volkomen werelds nken? Antwoord, eens ge- ,ebr dekritisch-katholieke the fts Küng uit Tübingen in een ele Jaren geleden gehouden Jainicuskerk te Amsterdam: itiële van het christelijke de ministe te willen zijn. het voorbeeld. Het kostte leven. R. S. Ketel apens (24) van zovelen die precies we- T Ie vrede het best gediend iden we bijna vergeten van- situatie de Nederlandse re- ar een verantwoorde beslis- a l Nu zonder meer nee zeg- Jst weliswaar een daad, maar ■•Ierland zeker buiten iedere iscussie over wapenbeheer- je consequent doordenkt, ker buiten de NAVO. Nu v fer ja zeggen is minstens zo ia 'oord. De waanzinnige be- 3j sspiraal zal verder op- orden voortgestuwd. Daar- lar dat terzijde, zou Neder- ring-loos en in een afschu- n nterne bestuurscrisis gera- zo'n voorstelling van zaken beklemmende van de hui- 3, a, ln volle omvang aange- dat op zich laat inwerken, dat goedkope oplossingen, ongetwijfeld goed n bijdragen leveren aan de g van wereldwijde plicht nu eens te komen tot afschaf- eldemonisch nucleair wapen- L. Dijkstra gapens (25) egering een premier die ïhristelijk noemt, kemwa- 'aardbaar vindt is voor ons end en onbegrijpelijk. Op ":1e manier is de boodschap te rijmen met deze absurde igswedloop. Hoe is het mo de kerken ons een zo ver- beeld hebben gegeven van Qjtendom, dat christenen me- leze beslissing hoe dan ook aardigen is. We zullen lelemaal te laat is moeten geweld en dreigen met ge- oplossing biedt voor welke dan ook. Kernwapens (26) Hoogstmerkwaardig dat men in de kring van de PvdA, daar waar het gaat over vernieuwing van kernwa pens, nauwelijks of in het geheel niet heeft willen luisteren naar hun eigen, destijds zozeer gewaardeerde minis ter van buitenlandse zaken, de heer Van der Stoel. Mogelijk heeft de heer Ter Beek, meer dan de gewone Neder lander, een blik in de keuken kunnen werpen, de heer Van der Stoel even wel heeft onlangs tijdens zijn bezoek aan Rusland kennelijk zelfs in die keuken de deksels van de pannetjes kunnen oplichten en, om de beeld spraak vol te houden, met de onwel riekende geur nog in zijn neus, heeft heel Nederland hem na zijn terug komst voor de televisie kunnen horen, zeggen, dat naar zijn mening vernieu wing noodzakelijk moet worden ge acht. Heeft het publiekelijk uitdra gen van zijn standpunt mogelijk iets te maken met de huidige stilte rond zijn figuur? Pijnacker F. Swagerman Kernwapens (27) De ontwapeningsgedachte is natuur lijk ook ons sympathiek! Ook wij kennen Micha 4 vers 3. Was het maar zo: Maar de eenzijdige uitholling die nu via allerlei kanalen (pers, radio, tv, sommige kerken, de IKON!, de NOS, enz.) op niet objectieve wijze over ons land wordt uitgegoten overtreft verre de ondergraving van onze verdedi ging in de Jaren vóór Hitier ons land met superieure wapens overviel. De Russen zijn niet te vertrouwen; zie wat er in het binnenland daar gebeurt met de rechten van de burgers! Zie wat er in het buitenland door de communisten geschiedt; Letland, Li touwen, Estland, Hongarije in 1956, Praag 1968, enz. Wie objectief kijkt wil onderhandelen vanuit een positie ve en gelijke kracht: nu lopen we behoorlijk achter! Utrecht H. van Maesdijk Kernwapens (28) De geschiedenis herhaalt zich. On dergetekende heeft volwassen twee wereldoorlogen meegemaakt. Ik er gerde mij aan mensen met het gebro ken geweertje op hun rever. En dat terwijl Hitier zich tot de tanden wa pende. En nu krijgen we hetzelfde weer. Terwijl Rusland zich toerust met de modernste kernwapens, weer hetzelfde: ontwapening of beperking. Ik begrijp het CDA niet, moeten en kele loyalisten in de AR-partij beslis sen over onze veiligheid? Hebben die mensen niet door dat ze hiermee de Russen in de kaart spelen. Of is het Russisch, „gespook" achter de scher men? Moeten we in eenzelfde situatie geplaatst worden als in 1940? Bunschoten P. Bos Kernwapens (29) De produktie en ingebruikneming van de nieuwe Pershingraketten wordt door CDA-voorzitter prof. Steenkamp opgehangen aan m.i. vol- i strekt onbelangrijke argumenten. Onbelangrijk in het licht van de be slissing waar het hier om gaat „het voortbestaan van de gehele mens heid". Een zaak met zulke verstrek kende gevolgen als produktie en plaatsing van nieuwe kernraketten vereist zwaardere en geloofwaardiger argumenten. Voor prof. Steenkamp en kennelijk een groot deel van het CDA speelt „continuïteit in het be leid" en het „de schaapjes bij elkaar willen houden" een doorslaggevende rol bij het besluit al of niet over te gaan tot de aanschaf van nieuwe ra ketten. (Het onderscheid tussen pro duktie en plaatsing is een aardige vondst doch bestaat alleen op pa pier). Op deze manier worden wij wel met elkaar naar de slachtbank geleid, doch dat is iets waar men in het CDA maar niet te lang over na denkt. Als het CDA werkelijk ernst wil maken met het voeren van een christelijke politiek, moet men afstappen van het willen blijven eten van twee walletjes en een duidelijke keuze maken. Een keuze die steunt op het vertrouwen in Gods gezag over deze aarde en niet op afgoden als kernwapens en neu tronenbommen. Purmerend M. van der Molen Kernwapens (30) We mogen nooit toestaan, dat in ons land wapens worden opgesteld, die per stuk goed zijn voor 2 miljoen doden (en de verdere gevolgen). De Tomahawk, door niets en niemand tegen te houden, heeft een explosieve kracht van 10 keer de bom op Hirosjl- ma. Er was massaal verzet in Neder land tegen het doodknuppelen van jonge zeehondjes. En terecht! Het schijnt me toe, dat er minder verzet is tegen de mogelijke ombrenging op vreselijke wijze van 2.000.000 Russen per raket. Want daar draEiit het om. En alle stemmen, die oproepen, de Russen wat minder dreigend te be oordelen, vinden geen gehoor en op hun eigen laatste aanbod, wordt niet gereageerd. We kunnen de Russen toch niet als mede-schepsèlen Gods als ongedierte gaan verdelgen? Dat nalaten betekent volgens sommigen: onze eigen dood en het verlies van onze vrijheid. Maar van de Bijbel heb ik toch dit begrepen dat vermoord worden minder erg is dan massa moord bedrijven. En waar Is onze vrijheid? Amerika en de Navo dicte ren, Kissinger en Luns wakkeren met spookverhalen onze angst aan. Meer geld voor ziekenhuisverpleging is er niet. de miljarden voor moordtuig liggen blijkbaar al klaar. Het CDA stelt diep teleur. Het verhinderen was een kabinetscrisis waard en voorzich tig maken ze ruimte, dat ook nu weer het kabinet kan doordrukken. En na het voldongen feit stellen, we waren er tegen, maar staan voor een voldon gen feit. En dan mag de C van CDA in een museum worden bijgezet. We zul len allemaal uit alle macht nee moe ten uitschreeuwen tegen de regering en een eigen Nederlandse beslissing moeten eisen. En die mag alleen maar: nee zijn. Al dit spul moet het land uit. 's-Heerenberg J. Kroon COC Hierbij een reactie op het artikel van A. J. Klei in Trouw van 8 november „Homo'sen leveren die nog nieuws op?" In het begin van het artikel stelt A. J. Klei, dat ouders het moeilijk vinden, als hun kinderen ho moseksueel zijn. Dit is niet alleen zo, zoals hij stelt, in christelijke gezin nen, maar ook in niet-christelijke ge zinnen. Waar men vanuit weten schappelijke psychologie nog geen defnitieve uitspraken kan doen over het wezen van homofilie, verwacht, zo blijkt uit het artikel, het COC dat men binnen Youth For Christ en an dere kerkelijke groeperingen zonder commentaar de mening van het COC overneemt. Was het voorheen een ta boe om over homofilie te spreken, zo is het nu een taboe om een andere mening toegedaan te zijn dan die van het COC. Het ls zeker terecht om te strijden voor de integratie homofiel maatschappij. maar dan wel op een assertieve manier. De agressieve ma nier die het COC toepast, heeft veel weg van indoctrinatie. Het COC gaat uit van een aantal (kwalijke) vooroor delen, waarbij YFC en „De Schuil plaats" afgeschilderd worden als ex treme zwart-wit denkers. Het optre den van het COC is niet een manier van volwassen kritiek uiten, maar een zich (puberaal) afzetten tegen een andere kwetsbare groepering, om zo erkenning te krijgen bij een groot aantal jongeren (en ouderen). Zeist K. C. A. Hor jus-Van de Vrie ADVERTENTIE Lieve Sinterklaas, u bent al weer bijna jarig. En dat betekent natuurlijk, dat u gewoontegetrouw verras singen aan het zoeken bent voor alle zoete kinderen van Nederland. Ik wil u daar dit jaar graag bij \J^\ helpen. Er bestaat namelijk een vrolijk week blad: Donald Duck. Alle kinderen van Nederland zijn er dol op. En willen dat graag een jaar lang ontvangen. Om 't nog leuker te maken heb ik een knotsgek Donald Duck Sinterklaaspakket samengesteld. Dat omvat twee nummers van Donald Duck, een superdik Donald Duck stripalbum, een prachtig certificaat en een bijzondere bnef Dus, lieve Sint, vul de bon in en op m'n woord van eend zorg ik dat èn het pretpakket èn het jaarabonne- ment dik voor elkaar kernen. Groeten, Oom Donald. Donald Duck. Een vrolijk weekblad. COC (2) Beste Donald, stuur een jaar lang Donald Duck naar Voornaam In een gecoördineerde campagne, die ook de media omvat, is het COC een aanval op de visie van Youth for Christ op homofilie begonnen. Het is m.i. de vraag of het hier alleen om Youth for Christ gaat of om de hele orthodoxe evangelische christenheld. Het is mogelijk waar dat het „christe lijk kamp" tot voor kort weinig aan dacht voor het probleem van de ho mofiele medemens toonde. Ook dat er „excessen" zijn aan te wijzen in de behandeling van homofielen door christelijke werkers, hoewel de ln het artikel van de heer Klei geciteerde gevallen duidelijk geselecteerd lij ken. Of dit kenmerkend is voor Youth for Christ lijkt me ook zeer aanvecht baar. Belangrijker wellicht is het ver schil in uitgangspunt tussen het COC en Youth for Christ. Moeten we het probleem van de homofilie zien als een maatschappelijk probleem zon der meer? Of heeft Youth for Christ (en de hele kerk) het recht hun visie te ontlenen aan de bijbel en de persoon van Jezus Christus, ook als zo'n visie buiten de kerk „niet zo goed valt"? De discussie over ethische vraagstuk ken, die hiermee wordt voortgezet, wordt m.i. allereerst gestreden bij de vraag van de uitgangspunten. Naam. Adres Postcode/Plaats Het Pretpakket gaat naar (één hokje aankruisen). bovenstaand adres ondergetekende. Het blad wordt per post toegezonden en voor de betaling ontvangt u een acceptgirokaart Naam Adres Postcode/Plaats Handtekening Sint/gever n blokleiiers invullen) Nr. Nr. Vi De bon in een open envelop zonder postzegel sturen naar Donald DucV. Antwoordnummer 368 postcode 2000 VE HAARLEM Maak nog geen geld over want de rekening volgt via de post Hier even op letten: De nieuwe abonnee mag geen abonnee zijn of dit de afgelopen drie maanden zijn geweest Donald Duck kost voor abonnees f 54.60 per jaar Men ontvangt hel eerst verschijnende nummer né Sinl-Nicolaas. Van bonnen welke na 26 november binnenkomen kan ontvangst van hel pakket vóór december niet gegarandeerd worden. l'<r Zeist P. J. van Kampen COC (slot) In Trouw-12/11 reageert Frits Striet- man namens Youth for Christ op het artikel van Bert Klein (Trouw-8/11). Youth for Christ ervaart onze publi- katies als een aanval op Youth for Christ als geheel. Dit is onze bedoe ling niet; ons uitgangspunt is; stand punten en praktijken ten aanzien van homofilie aan de orde stellen en in verband hiermee negatieve ervarin gen van homofiele jongeren. De be doeling hiermee is te waarschuwen, zodat anderen dit niet hoeft te gebeu ren. De visie van Youth for Christ ten aanzien van geloof, politiek, de maat schappij etc. betrekken wij slechts bij onze acties voor zover zij verband houden met homofilie. Wij vinden het kwalijk dat in de Youth for Christ- reactie wordt gesuggereerd dat het COC de (vaak zeer pijnlijke) ervarin gen van homofiele jongeren zou ge bruiken omwille van de „oorlog". Echter de gepubliceerde ervaringen zijn niet overtrokken door het COC. maar zijn op zichzelf zo vernederend geweest als te lezen en te horen is, niets meer, niets minder. Voorts wordt gesuggereerd dat het COC de makkelijkste weg kiest, namelijk de roddel in plaats van de dialoog. In werkelijkheid probeert het COC al vanaf maart 1979 een gesprek te ope nen. echter nog zonder resultaat. De mededeling dat Youth for Christ een studiekring over homofilie gaat op zetten met vertegenwoordigers uit alle geledingen van het werk van Youth for Christ, doet ons afvragen of dit niet erg laat is en waar ons inziens werkelijke deskundigen met betrek king tot „geloof en homofilie" blijven. Wij denken dan bijvoorbeeld aan ho mofiele Jongeren die goed bekend zijn met Youth for Christ, ds Brus- saard en anderen, de PSVG en de werkgroep Homosexualiteit en Le vensbeschouwing van het COC. Utrecht F. Duivenvoorde A. Krul. Snoep Twee tandartsen ln Klazlnaveen le verden 1500 kilogram snoepgoed af aan de vuilophaaldienst. Ze ontvin gen dit van 250 kinderen, die dit op haalden op Sint Maartensdag Dat is dus zes kilogram suikergoed per kind. In ruil hiervoor kregen de kinderen fruit van de tandartsen. Fantastisch initiatief! Volgend Jaar toch maar be ter meteen fruit geven, gulle gevers van Nederland. Snoep versandlg enz. Diemen A. Voorwinden

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11