apoea's vragen om eun van Nederland TALBOT. EEN NAAMOM BETER TE LEREN KENNEN. Advocaat mogelijk bij huizenzwendel betrokken ichool ligt overhoop net godsdienstleraar artboek meldt vermisten en doden n beschadigt •ijs kantoor KLM licht Protest tegen leeftijdsgrens in passief kiesrecht erzet tegen opvattingen deken n on2er verslaggevers HAAG De Nationale Bevrijdingsraad van West-Papoea/Nieuw Guinee en de Stichting aan Papoea's in Nood hebben de Nederlandse regering dringend verzocht hulp te bieden iet volk van de Papoea's en te bevorderen dat de kwestie van de inlijving van het gebied Indonesië opnieuw op de agenda van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties wordt. atst HZoek werd gisteren bij het 0 >r van premier Van Agt achter- precies tien jaar nadat op 19 ber 1969 de Algemene Verga- van de VN de uitslag van de ten „daad van vrije keuze" 1 et volk van de Papoea's aan- |e en Indonesië definitief tot ig van het voormalige Neder- ►ilNieuw-Guinea kon overgaan. Ie Papoea's allesbehalve een _i te vieren, getuige het zwart- Onrecht, al tien jaar lang", dat met het verzoek om hulp bij landse regering werd inge- - aad van vrije keuze stelde niets iet Papoea-volk heeft nooit de gehad echt te kiezen", zegt 'Sfnitter van de Bevrijdingsraad, Jouwe die daarbij uitspra- j inhaalde van Ortiz Sanz, die als VN-waamemer in Nieuw- li a toezicht moest houden op het idum waarin het volk van de üi's kon kiezen voor of tegen o iting bij Indonesië. Ortiz Sanz u] jn twijfels over de vrijheid van igi ize en meldde in zijn rapport dfe Indonesische overheid een politieke controle uitoefende, erwonderlijk was dat de kies- n van Irian Barat, de Indonesi- ctyaam voor het gebied die later erd werd in Irian Jay, „una- besloten" dat hun land deel blijven uitmaken van Indo- >0 n sllssing die door verschillende ï-leiders nooit is aanvaard en eigens hen moet worden terug- id. Daartoe proberen zij nu al aar lang, zonder succes, de ie Irian" opnieuw op de agen- de VN te krijgen, rland is het aangewezen land n onzer verslaggevers 8/SCHIPHOL De voorruit KLM-kantoor in het centrum rijs is zondagavond vernield n bomaanslag. De schade aan ouw is beperkt. Volgens een ïerder van de luchtvaart- lappij kon er gisteren gewoon i worden. de kantoren van Turkish Air- Lufthansa in Parijs zijn bom- itploft. Het Franse persbureau neldt dat een onbekende naar actie heeft gebeld met de me- dat het „geheime bevrij- iger van Armenië" voor de aan- verantwoordelijk is. Aanlei- t de acties is het feit dat de lartmaatschappijen het fascisme steunen en zich liegen laten liggen aan het se vraagstuk". AFP meldde >rgen overigens ook dat het ntoor volledig zou zijn ver door de kracht van de explosie. irdvoerder van de Nederland- itvaartmaatschappij verklaar de KLM niet benaderd is door rmeense bevrijdingsleger over "ag. „Ons is niets bekend over ïtwoordelijkheid van de aan- larom geven wij ook geen itaar", aldus de KLM-woord - onploffingen raakten drie poli- iten licht gewond. om daarbij behulpzaam te zijn, om dat Nederland historische banden met het Papoease en het Indonesi sche volk heeft en momenteel van beide volkeren het volste vertrouwen heeft". Nederland moet er bij de In donesische regering op aandringen onderhandelingen te beginnen met de „nationale regering van West-Pa poea/Nieuw Guinee". Die moeten lei den tot het op vreedzame wijze over dragen van de soevereiniteit van het land aan het volk van de Papoea's, aldus Jouwe. „Als de Nederlandse regering niet ingaat op de verzoeken om hulp is zij medeplichtig aan de moorden van het Indonesische leger in het land" en een woordvoerder van de Stichting voegt daaraan toe dat het snel moet gebeuren „omdat er straks misschien helemaal geen Pa poea-volk meer bestaat". In het zwartboek staat dat de afgelo pen tien Jaar zeker 150.000 Papoea's zijn verdwenen en volgens Jouwe zijn er minstens 158.000 mensen door In donesië vermoord en zijn er duizen den gewond geraakt in de gevechten tussen het bevrijdingsleger OPM (Or- ganisasi Papua Merdeka, Organisatie voor de Vrijheid van de Papoea's) en het Indonesische leger. Geen belangstelling Volgens de Papoea-leider heeft Indo- Van onze parlementsredactie DEN HAAG De protestants chris telijke ouderbond (PCOB) heeft in een brief aan de hoofdbesturen van ARP en CHU geprotesteerd tegen het opnemen van leeftijdsgrenzen voor het passief kiesrecht. Het ontwerp reglement van het CDA voor kandi daatstelling voor verkiezingen spreekt van een leeftijdsgrens van 63 jaar. of zestig jaar wanneer er sprake is van een eerste kandidaatstelling. In een toelichting zegt de bond te streven naar een „ontworstelen" van ouderen aan een veroordeling op 65- jarige leeftijd tot de bejaardensocië teit en de sjoelbak tot de dood er op volgt. Daarom „viel het ons ver schrikkelijk zwaar te moeten horen, dat onze politieke partijen een derge lijke leeftijdsgrens zouden voor staan". De PCOB meent dat dergelijke leef tijdsgrenzen zeer discriminerend zijn jegens ongeveer twee miljoen Neder landers, „die door ervaring en ontwik keling bijzonder waardevolle bijdra gen kunnen leveren aan het bestuur van het land". De secretaris van het CDA-partijbe- stuur Kraajenbrink noemt de leef tijdsgrens „geen halszaak". Hij ver wacht ook wel enige discussie op dit punt, voordat het reglement wordt vastgesteld. Volgens het CDA-Ka- merlid De Kwaadsteniet (ARP), be trokken bij het opstellen van de reglementen, valt er niet aan een leef tijdsgrens te ontkomen. Tot op heden is er een ongeschreven regel dat bij voorbeeld een Kamerlid er met zijn vijfenzestigste mee ophoudt. Die re gel wordt slechts „geïnstitutionali seerd". De Kwaadsteniet meent dat de reac tie van de ouderbond wel te begrijpen is. maar vindt, dat men er niet vanuit moet gaan dat oudere kandidaten geen politieke rol meer kunnen ver vullen. „Er blijven nog tal van moge lijke functies binnen de partijen over." nesië nooit belangstelling gehad voor het volk van de Papoea's en ziet Ja karta West-Irian louter als winge west. „Indonesië probeert de cultuur van de Papoea's te vernietigen, de identiteit van de Papoea's wordt hen afgenomen en Jakarta stampt op gro te schaal moskeeën uit de grond in een land waar 90 procent van de bevolking christen is". H. Inggamer, N. Jouwe (vice- voorzitter en voorzitter van de National Liberation Coun- cel), mevrouw T. Beun (voor zitter Hulp Papoea's in nood) Nederland staat, aldus Jouwe, altijd snel klaar met oordelen over landen en regeringen die het fout doen. De Nederlandse regering maakt zich wel en de heer Padding van de stichting Hulp Papoea's met een afschrift van de brief die gisteren aan de regering is aangeboden. druk om neushoorns in Zambia die met uitroeiing bedreigd worden „Waarom dan zo weinig aandacht voor de moord op de Papoea's?" AMSTERDAM (ANP) De onlangs gearresteerde Amster damse advocaat tegen wie momenteel een gerechtelijk onder zoek loopt, is mogelijk betrokken geweest bij een omvangrij ke zwendel in onroerend goed. De advocaat werd begin november aangehouden op verdenking van „bedrieglijke bankbreuk", dat wil zeggen dat hij als procureur goederen ter waarde van 40.000 gulden zou hebben onttrokken aan de boedel van een bedrijf dat op het punt stond failliet te gaan. de onroerend-goedhandelaar. in deze affaire heeft gespeeld, is onduidelijk. Het openbaar ministerie, dat over de stand van het gerechtelijk onderzoek uiterst zwijgzaam is, wilde daarover geen mededelingen doen. Wel werd toegegeven dat de advocaat nog van diverse andere malversaties met bv's wordt verdacht. Het onderzoek tegen de advocaat wordt sterk bemoeilijkt doordat zijn ambtsgeheim Inzage in de stukken verbiedt. De Nederlandse wet kent geen bepaling die de gerechtelijke autoriteiten voorschrijft hoe zij in zo'n geval te werk moeten gaan. Het gerechtelijk onderzoek loopt nu via de deken van Amsterdamse advoca ten. mr Jonker. Inmiddels is bekend geworden dat het hier het faillissement betrof van een Amsterdamse onroerend-goed handelaar die sinds september gede tineerd is in de Bijlmerbajes. Hij wordt ervan verdacht tientallen par ticuliere woningzoekenden te hebben opgelicht door hen huizen te koop aan te bieden die niet zijn eigendom waren. In dat kader zou hij aanzienlij ke aanbetalingen hebben ontvangen, terwijl van definitieve transacties niets terechtkwam. Volgens de curator die het faillisse ment afhandelt, mr A. G. Gulcher, loopt het bedrag dat met deze zwen del is gemoeid, in de tonnen Hoe groot de rol is die de gearresteerde advocaat als juridisch adviseur van ri onze correspondent SNNEP - De RK Maria-Goretti school in het Noord- nburgse Gennep weigert om deken dr M. Gelissen toe te en als godsdienstleraar. „De hel en verdoemenis religie n de deken slaat niet aan bij opvattingen van bestuur, derwijskrachten en ouders", aldus de voorzitter van t oudercomité M. Ponjee. deken heeft enkele weken pa-, Selie vervangen, de eigenlijke echeet aan de basisschool, cn rees al verzet tegen de opvat gen van de deken die als fer- it aanhanger van bisschop Oij- bekend staat. Toen pater Selie ug zou komen, verscheen op- uw en onaangekondigd de de- t Samen met een brief aan de krs van de leerlingen heeft het ooiteam nu opgeroepen zich te letten tegen de mogelijke ver ding van pater Selie. ken Gelissen weigert elk com- ntaar Pater Selie wacht voor- 'ig af wat er gaat gebeuren. Het afliet ligt des te gevoeliger om- l een aantal ouders in Gennep Kilopen met het plan om een fnbare school te stichten Vol- is Ponjee zullen nu verschillen- ouders daar hun licht op gaan ïken Verder wil de protestants- «telijke basisschool „De goede fder' uitbreiden met kleuteron derwijs. „Daarbij zal worden uit gegaan van de oecumenische ge dachte". aldus een voorllchtings- bericht. 'Ronselen' De Stichting Katholieke Kleuter en Basisonderwijs Gennep be schuldigt het bestuur van de Goe de Herder school van „ronselen onder katholieke ouders waarbij de grenzen overschreden worden." Ook voor vertrek naar deze school is men bang. In het eveneens onder het bisdom Roermond vallende Sint Geer- truid heeft het bestuur van het RK onderwijs pastoor E. Rikmen- spoel de toegang tot de school ontzegd Ook daar is men het niet eens met de opvattingen van de geestelijke en zijn bisschop. Hier heeft de pastoor zich na overleg met het bisdom neergelegd bij dit besluit. Talbot. Een naam met een welluidende klank uit een roemrijk verleden. Althans, dat is wat Talbot was. Talbot vandaag staat voor het plezier in het autorijden. In de ruimste zin des woords, zoals dat heet. Daar is heel veel over te zeggen. Belangrijker voor u is echter wat er gebéurt. Daarom presenteren we u hierin het kort enkele modellen die de naam Talbot met ere dragen. Daar is dan eerst de nieuwe 1510, de grenzeloze reiswagen van Talbot. Nog beter gestroomlijnd dus nog zuiniger dan zijn voorganger. Dan de Horizon, een goede bekende: vlotgelijnd, pittig en met ruimte voor het hele gezin. Niet voor niets Auto van het Jaar 1978/1979. Ook de Sunbeam is een wagen die u steeds vaker tegenkomt. Niet groot, wel ruim en verbazend handig. Ook handig, maar op een andere manier is de Matra Rancho. Gemaakt om de sleur te doorbreken. Leverbaar in drie uitvoeringen: Rancho, Rancho X en Rancho Grand Raid. Deze laatste uitvoering is speciaal uitgerust voor het zware werk. Meer vertellen we u hier niet. Tenslotte moet er voor de Talbot dealer bij u in de buurt nog iets te vertellen overblijven. Bijvoorbeeld over de trouwe 1100, de ruime 2 Litres en-de adembenemende Bagheera.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9