kleine krant Je 'We pikken het niet langer' 1 Trouw de Een kind snapt nu de rechten van het kind Ernstig conflict over kinderhartchirurg pa Kinderen: meer straf voor dieven Schoolplein 1 O Munten lO i L. Trein vol boeren: het is nog maar een voorproefje 'Desnoods terug met de hooivork In Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis Tanktranspoi 'Brandmelders te radioactief DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ff f ttiffiiri'toffiauMBl 20 november 1979 De Kleine Krant Medewerkenden. Plet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Gilles Stoop Bneven aan Trouw, De kleine krant. Postbus 859. 1000 AW Amsterdam De belbus rijdt! „Ringt ring, ik wil graag naar school, wil je me ko men halen?" zo kunnen de schoolkinderen de belbus bestellen. Van Heereveen naar Teinje en vanuit Win schoten naar Nieuwe Schans en Scheemda rijden sinds zondag drie belbus sen. Deze bussen kan je als een taxi bestellen door even naar het regelcentrum op te bellen. De belbus komt je halen op de tijd die je hebt afgesproken en brengt je waar je naar toe wilt. In elke bus zijn zeven tien zitplaatsen, het is dus eigenlijk een minibus. Maandagochtend gingen er in Heereveen zevenentwin tig mensen met de belbus. „Dat is veel meer dan er normaal met de lijndienst mee gaat", meldt het regel centrum. Als de belbus aan slaat (er is een proeftijd van twee jaar) komen er ook andere streken van het land in aanmerking voor zo'n bus. Vooral in de afge legen dorpjes, waar de ge wone bussen en treinen niet komen, is de belbus een uitkomst. Uit Winscho ten komt het geluid: „Veel schoolkinderen maken ge bruik van de belb het hard regent of itW is om te fietsen, bellenf bus." Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Nederlandse kinderraad biedt minister Pais vandaag een gemakkelijke versie aan van ..de rechten van het kind". De „verklaring van de rechten van het kind" zoals het voluit heet is op verzoek van de kinderraad herschreven. De eerste tekst was veel te moeilijk voor kinderen. Eerst hebben een aantal Jour nalisten zich over de tekst gebogen, later heeft de kin derraad samen met Huub van 't Hek de uiteindelijke verkla ring opgesteld. Aan minister Pais (van onderwijs en weten schap) gaat de kinderraad vragen of hij deze tekst naar alle Nederlandse scholen wil sturen. Hier alvast drie „herschre ven" rechten: Recht op gelijkheid, zonder onderscheid van ras, geloof of nationaliteit. Alle rechten gelden voor alle kinderen van de hele wereld. En het geeft niks hoe die kinderen eruit zien. wat ze denken, welke taal ze spreken, welk geloof ze hebben, of ze arm zijn of rijk. wie hun vader en moeder is. Het geeft allemaal niks. Recht op speciale zorg voor het geestelijk of lichamelijk achtergestelde kind. Er moet speciale verzorging zijn voor alle kinderen die altijd maar ziek zijn. En voor de kinderen zonder vader of moeder. Iedereen moet eigenlijk zo lief zijn. dat die kinderen al tijd kunnen lachen. Recht om op te groeien in een geest van saamhorigheid, be grip vriendschap en gerech tigheid onder de volken. Het- zou goed zijn als alle kinde ren groot worden met het idee dat alle grote en kleine mensen bestaan om elkaar te helpen. Wie je ook bent en wat je ook doet. Dat geeft niks. De andere zeven rechten kun Je bestuderen als de tekst bij jullie op school is aangeko men. Vraag er maar om! Kinderen hebben over mis daad en straf ongeveer de zelfde opvattingen als vol wassenen. Zo vinden kinde ren dat bankrovers streng gestraft moeten worden, maar tillen ze er niet zo zwaar aan dat iemand dron ken achter het stuur zit. Die mening komt overeen met de mening van grote mensen. Hoe kinderen over dit soort dingen denken, is uitgezocht door mevrouw Elli Lissen- berg, die op de Universiteit van Amsterdam weten schappelijk onderzoek doet naar alles wat met misdaad te maken heeft. Deze week promoveert zij op een proef schrift waarin zij beschrijft hoe kinderen over het recht denken. Zijn kinderen strenger dan volwassenen, of juist niet? Erg veel verschil is er dus niet. Ook inderen zouden bij voorbeeld niet willen dat de doodstraf in Nederland (die in de vorige eeuw officieel is afgeschaft) weer sou worden ingevoerd. Sommige volwas senen (niet erg veel, geluk kig) zouden dat wel willen. Maar voor dieven en inbre kers zouden kinderen wel veel strenger zijn dan nu ge bruikelijk is. Om erachter te komen hoe kinderen over het recht den ken, heeft Ellie Lissenberg ruim 600 leerlingen van lage re scholen in Amsterdam en Den Haag een opstel laten schrijven of schriftelijke vragen gesteld. In het opstel ging het om de beantwoor ding van de vraag: „Je weet dat er mensen in de gevange nis zitten die door de politie gepakt zijn. Wat denk je dat dat voor mensen zijn?" De kinderen werd ook ge vraagd een tekening bij hun opstel te maken. Een aantal daarvan is tot en met 7 de cember te bezichtigen in de hal van het Maagdenhuis in Amsterdam. Johan dos Santos (14 jaar) had een keurig pak aan en hield een nette toespraak. Net zoals al die andere men sen op het feest van de PCO, de christelijke bond van kleu terleidsters. onderwijzers en leraren. Johan is het zo lang zamerhand wel gewend om als voorzitter van de Neder landse kinderraad zijn woordje te doen. ..We worden ook vaak misbruikt", zij hij. „Om linten door te knippen en winkels te openen, maar daar doen we niet aan mee." Op de vergadering van de PCO kwam hij wel. Johan zei dat hij het erg goed vond dat de onderwijzers tweehon derdduizend gulden hadden ingezameld voor arme kinde ren in Latijns Amerika. ,.U praat in de klas altijd over hoe het in de wereld moet. nu geeft u tenminste het goede voorbeeld". „En nu ik hier toch sta", zei Johan ten slotte, „wil ik alle schoolhoofden die hier zitten vragen om voortaan het schoolplein na schooltijd open te houden. Er is vaak zo weinig speelruimte, dat kin deren het plein best kunnen gebruiken." CEigenlijk zouden ze alle I schoolpleinen no schooltijd lopen moeten houden Maar op de straat spe/eJ^ is natuurlijk tuel zo y~ B! spannend I Wie nog oude zilveren gul dens en rijksdaalders in een ouwe sok heeft kan slapend rijk worden. Sommige juwe lierszaken wisselen deze munten in en betalen onge veer 4.00 voor een oude gul den en ongeveer 9.50 voor een oude rijksdaalder Als be taalmiddel zijn deze munten niks meer waard. Maar om dat er nog zoveel zilver in zit, levert het wel wat op om ze te laten omsmelten. De tegenwoordige guldens en rijksdaalders bevatten geen zilver meer. Ze zijn van nik kel. Centen bevatten nog wel koper. De waarde van het ko per in een cent is bijna een hele cent waard. Het maken van een cent is veel duurder: dat kost wel drie cent. i i De Italiaanse natuurkundige Galileo Galilei keek in 1609 voor het eerst met een verrekijker naar de sterren. Bij toe val had hij gehoord dat in Holland door een buis met lenzen werd gekeken, waar door je dingen groter kon zien. Dat was nèt wat Galilei zocht. Hij wist al veel van de sterren af. maar hij had er alleen met het blote oog naar kunnen kijken. Galilei keek elke nacht en ontdekte de vier manen van Jupiter. Hij loerde naar Venus en naar Saturnus en begon diep na te denken. Hij zag dat de stand van deze planeten iedere keer een andere was. Hoe zit het nu met de aarde, dacht Galilei? Staat de aarde stil of beweegt de aarde net als de andere sterren rond de zon? In 1979, driehonderdzeventig jaar later, zeggen de mensen: de aarde draait om de zon. dat is toch logisch! Maar in de zeventiende eeuw was de ontdekking van Galilei, dat de zon stil stond en de aarde bewoog iets opzienbarends. De kerk van Rome werd zelfs heel erg boos op Galilei. In de Heilige Schrift stond immers: „Zon, sta stil te Gibeon. en gij. maan in het dal van Ajalon." Galilei moest voor de kerkelijke recht bank verschijnen. Hij moest van de Paus en bisschoppen zeggen dat hij gelogen had. De zon draaide om de aarde en niet andersom, want zo stond het in de bijbel. Galilei wilde eerst niet, maar toen hij de gevangenis werd gezet en ook no is eens werd gemarteld, ging hij letterli i' door de knieën. In 1633 prevelde hij: Galileo Galilei, zijnde in mijn zeventifc's ste jaar, een gevangene geknield v<x iün Uw Eminenties, verklaar, terwijl ik mij |n t ogen gericht houd op het Heilig Evang^e lie, en het met mijn handen aanraak, ik dc dwaling en de ketterij van beweging der aarde afzweer, vervloek verfoei." Het verhaal wil dat Galilfiv toen hij opstond zachtjes mompel(%aar „En toch beweegt de aarde niet." erd bes bli Paus Johannes Paulus II heeft nu kend dat Galilei gelijk had. Hij wil ee herstel voor deze grote geleerde, die oo wel de vader van de natuurkunde won di< genoemd. Erg vlot is de Paus niet mi a.ie zijn verklaring, maar ook voor hei igei geldt: beter laat dan nooit. ^id. aar ie d< to idui Pt door Jan Sloothaak GRONINGEN/DEN HAAG Boeren-expres richting Den Haag. Plakkaten op de ramen met opschriften „KNLC-trein. boerenexpres" laten er geen twijfel over bestaan; vierhon derd boeren zijn van plan mi nister Van der Stee in te pepe ren dat ze geen inkomensda- Heffing ling zullen aanvaarden, boterberggeladen stemming lekkere koffie acties. Het is zeker dat er acties komen als de mi nister niet bijtrekt, wordt er verze kerd. De boerenexpres is alleen maar een voorproefje. „HIJ moet beter voor onze belangen opkomen. In Neder land is een matiging van „een half procent minder meer" niet eens ac ceptabel en dan zouden de boeren tien tot twintig procent moeten ma tigen?" In Zwolle sluiten Friese boeren zich aan Op de Veluwe komt de stem ming er wat in. Jonge boeren uit Overijssel delen een met de hand geschreven tekst uit van een lied. dat op de wijs van het voetballied „Hup Holland Hup" moet worden gezon gen „Fons van der Stee. heus we pikken het niet langer meer Oa ja zo door. dan houdt Nederland geen boe ren meer Stop toch direct, met Je vriendjespolitiek. Anders gaan we naar de knoppen, en wordt Nederland zo ziek". In de zeven rijtuigen wordt gerepe teerd Uit volle borst Straks in Utrerht moet het lied vanuit de raampjes over het perron schallen „En als het even wil straks ook in het congrescentrum in Den Haag als de minister er bij is." zegt een van de Jonge boeren. Een conducteur kijkt het allemaal wat laatdunkend aan ..Ze hebben het allemaal best Waar klagen ze nu eigenlijk over?" Maar geeft hij toe een trein met vierhon derd boeren is minder erg dan voet balfans De trein dendert het staUon van Gro ningen uit. raast langs gezond uit ziende koelen in grazige weilanden. Tegenover me twee boeren uit Gro ningen Een van hen. Tjerk Dijkstra uit Aduard. wil wel uitleggen waarom boeren uit het noorden en oosten zich straks bij collega's uit andere lands delen voegen Op die manier is de minister verze kerd van een zo massaal mogelijk gehoor, van omstreeks de duizend man ..Van der Stee heeft gezegd dat de boeren in Nederland er wel eens tien tot twintig procent aan inkomen op achteruit kunnen gaan. omdat de EO landbouwpolitiek en de enorme landbouwoverschotten niet meer te betalen zijn Een lakomeke voorspel ling. die we hem niet in dank afne men Het lijkt nergens op. dat zullen we hem laten merken vandaag Wordt het een rumoerige demonstra tie"> Nee maar er heerst wel veel onrust Overal in de trein groepjes mannen, hier en daar een enkele vrouw, flar den van gesprekken melkplas en Europees parlementslid Dankert wordt verguisd omdat hij differentia tie wil brengen in de zogeheten „me deverantwoordelijkheidsheffing" Via die heffing nemen de boeren zelf een deel var. de enorme landbouw overschotten voor eigen rekening. Op elke afrekening van de zuivelfabriek wordt een half procent in korting gebracht. Dat is voor agrarisch Ne derland wel aanvaardbaar, zolang het geld in een pot komt. waaruit het zoeken naar nieuwe afzetmogelijkhe den wordt gefinancierd. Daar wordt echter aan geknabbeld en dat is niet aanvaardbaar, vindt men. Het differentiatlevoorstel van Dan kert houdt in dat de heffing hoger wordt, naarmate een boer meer melk aflevert Het wordt dus minder aan trekkelijk om uit te breiden. Gunstig dus voor kleine boeren. „Maar niet voor Nederlandse." zegt Hans Siemes van de Overijsselse landbouwmaatschappij „Alleen heel kleine boeren hoeven geen heffing te betalen Zo klein dat ze in Nederland nauwelijks voorkomen, met zes of minder koeien, geen echte boeren maar een postbode of zo. die er drie koeien op na houdt." Er is uitgerekend dat de helft van alle in Europa geproduceerde melk van deze kleine „boertjes" komt. die pro fiteren van differentiatie, maar de gewone boeren moeten extra be.talen en dat treft vooral Nederland en En geland. Je kunt dan wel aankomen met verhalen over solidariteit met kleine boeren, maar als Nederlandse boer heb Je grote investeringen te doen en als Je inkomen drastisch ver mindert kun Je de steeds stijgende lasten niet meer betalen, verzuchten de boeren Foute boel Er is inderdaad een tendens om de schaalvergroting in de landbouw te gen te gaan en dat is een foute boel. vindt veehouder Nijenhuis uit Pieter- buren „Juist door die schaalvergro ting hebben boeren een menswaardi ger bestaan gekregen De sociale om standigheden kunnen alleen in grote bedrijven op een redelijk peil komen. Een groot bedrijf stelt je in staat om een medewerker in dienst te nemen, zodat je het niet allemaal alleen hoeft te doen". Nijenhuis heeft zelf een modeme lig- boxenstal met 150 koeien gebouwd „Nu kun Je alles rechtopstaand doen. Als ik in de oude stal op traditionele manier had moeten verder werken, dan had ik er mee moeten ophou den". Nijenhuis zit overigens met de zelfde vragen als iedereen. „Hoe is het in vredesnaam mogelijk dat we hier met miljoenen tonnen aan zuiveloverschotten zitten, terwijl mensen in de Derde Wereld van hon ger omkomen? Als je het op wereldni veau bekijkt, produceren we hele maal niet te veel, maar er zal wel hogere politiek achter zitten". Een van zijn collega's: „De overschot ten worden overigens vanzelf kleiner. Het weer is slecht geweest dit jaar en daardoor is het voedsel onvolwaardi ger geworden. De koeien produceren dus veel minder. Op het ogenblik is er al niet eens een overschot aan melk poeder meer. aj wordt dat wel be weerd. Er is alleen nog een grote boterberg Het overschotprobleem lost dus van zelf op? „Ja, maar het betekent wel dat het boereninkomen er door om laag gaat en Van der Stee doet daar nog eens een schepje bovenop." Maar één In Harderwijk stappen enkele Jonge boeren even uit om hun collega's met spandoeken te verwelkomen. Er is er maar één. BIJ de volgende halte beter, zegt Siemes „Elke afdeling heeft een beperkt aantal plaatsen toegewezen gekregen We hadden met gemak tweemaal zoveel boeren mee kunnen krijgen, maar dan konden ze niet allemaal in het Congrescentrum. Alle boeren reizen gratis met de trein mee Dat wordt betaald uit een pot bijzondere voorzieningen, van de landbouworganisaties. „Maar als we het zelf hadden moeten betalen wa ren we ook mee gegaan." wordt in koor verzekerd „En als Van der Stee onze belangen niet beter verdedigt komen we volgende keer terug met de hooivork" grapt iemand Boerenkool In Den Haag gaat het met bussen verder naar het congrescentrum waar geheel in stijl boerekool met worst op het menu staat. „Alle moei lijkheden komen voort uit het Euro pese beleid. We begrijpen best dat het allemaal erg moeilijk en ingewikkeld ligt. De individuele boer zit echter met de noodzaak om het hoofd boven water te houden. Je hebt een gezin en dan kun je geen grote inkomensver mindering verdragen", zeggen de treinreizigers. Hoe het dan wel moet? „Het idee om boeren een premie te geven als ze hun produktie verminderen is een goede suggestie Beter tenminste dan de differentiatie van Dankert. Dat zou ook nog wel eens averechts kunnen werken. Boeren zouden dan Juist wel eens kunnen gaan uitbreiden om door een nog hogere produktie die heffing te compenseren Dan worden de overschotten alleen nog maar groter." Plan munitie-opslag verrast Overijssel ENSCHEDE'EMMEN (ANP) Het kabinetsbesluit om mee te werken aan de bouw van opslagplaatsen voor Amerikaans legermateriaal. heeft de Overijsselse bestuurders meer ver rast dan hun Drentse collega's. In Overijssel en het daarbij behorende Twente moest men het nieuws uit de krant vernemen: in Emmen heeft burgemeester Beusekamp het er al op 7 november met zijn gemeente raad over gehad. Boeren uit het noorden des lands verlaten in Den Haag de trein om te gaan demonstreren! Hij vertelde toen dat de NATO een terrein zocht voor de opslag van tanks, geschut, voertuigen en voorra den ter vergroting van haar paraat heid. Of de opslag inderdaad in Em men komt. hangt af van hoe de ge meenteraad daar tegen aankijkt. De raad zal het nadeel van munitie opslag moeten afwegen tegen de te verwachten werkgelegenheid voor vijfhonderd mensen. Ook Twente zou op zo'n extra aantal arbeidsplaatsen kunnen rekenen Kolonel Wenders van het ministerie van defensie heeft gisteren laten we ten dat er binnen enkele dagen ge sprekken met de bestuurders van Twentse en de provincie Overijssel zullen worden gehouden Defensie zal bij die gelegenheid vertellen dat ze van plan is de opslag in Twente over twee gemeenten te spreiden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Binnen de afdeling hartchirurgie van het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis is een ernstig con flict uitgebroken, dat waar schijnlijk tot gevolg zal heb ben dat de Italiaanse kinder hartchirurg dr C. Marcelletti zal moeten vertrekken. Zijn kansen op een vaste aanstelling bij dit academisch ziekenhuis per 1 januari, als zijn contract van één Jaar afloopt, worden althans gering ge acht. Het bestuur van het WG zal naar verwachting binnen enkele we ken een beslissing nemen over deze kwestie, nadat eerdere bemiddelings pogingen weinig resultaat hebben gehad Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis gaat het binnen het team van vier hartchirurgen niet zozeer om een verschil in visie op de hartchirur gie alswel om karakters die met el kaar botsen, waaraan de oorzaak van de nu gerezen moeilijkheden geweten moeten worden. Voor het Wilhelmina Gasthuis zal het vertrek van dr Mar celletti. die een groot vakman wordt genoemd, een ernstig verlies beteke nen. Hij is gespecialiseerd in de kin- derhartchirurgie. waarbij het niet zo zeer aankomt op het aantal operaties alswel om het opereren van zeer moeilijke gevallen Hoe het eventuele vertrek van deze Italiaanse hartchirurg moet worden opgevangen, is nog niet geheel duide lijk. Van de kant van het ziekenhuis wordt gesteld, dat het grootste deel van zijn operaties door de overige drie chirurgen kan worden gedaan. Voor het resterende deel van zo'n dertig operaties per jaar zou dan een tijdelijke oplossing moeten worden gevonden. Daarbij wordt gedacht aan samenwerking met andere zie kenhuizen en de daar aanwezige hart chirurgen. Dr Marcelletti zou doordat hij vrijwel uitsluitend open hartope raties op kinderen verricht, zich bin nen het team nogal solistisch hebben opgesteld, al wordt er direct aan toe gevoegd dat het niet aan deze hart chirurg alleen ligt. dat er nu een con flict is ontstaan. Dat neemt niet weg dat het hoofd van de afdeling hartchi rurgie van het WG. professor W G Meyne. er voorstander van is. dat dr Marcelletti per 1 Januari vertrekt. Hij beijvert zich althans niet voor een verlenging van zijn contract GRAVE (ANP) - Het grol tuig van de landmacht en nieuwe sinds vijftien jaar. derdag aanstaande overge de Scheepswerf Grave in schip, met de aanduidir (rijksvaartuig), zal de ou tweede wereldoorlog dat^r®! transportvlotten vervang? 40 gaat de tanks vervoer?: cavalerieschietkamp op Vl> schip is 45.8 meter lang. breed, en kan 260 ton 1 neerkomt op vijf Leopard kunnen vervoerd worden snelheid van 17.5 km per GRONINGEN (ANP) Er vrij grote schaal brandm< kocht met een radioactief dat tientallen malen sterk wettelijk voor deze toepass gestaan. Dit heeft de chr^ van de rijksuniversiteit vastgesteld Bij normaal komt het radioactieve mat vrij en is er dus niets aan Maar bij demonstreren vl strument zou er wel radio) smetting kunnen optreden een vuilverbrandingsoven materiaal uit afgedankte het milieu kunnen komen. 1 M. Molag. coördinator vanï winkel, moeten deze brsr onmiddellijk uit de hanq genomen ven tei enk an (ft bra* in g*»i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8