fhodesië blaast in ambia bruggen op Regering Israël gaat bezuinigen oessein op zoek naar alternatief voor Camp David Moskou ziet Spanje liever niet in NAVO Brits-Frans overleg over bijdrage aan EG Vrouwen en zwarten komen vrij triottisch Front stelt nieuwe voorwaarden Lagerhuis praat morgen over Blunt ÜNESCO prijst 'ijheid van eningsuiting Westduitser aangehouden Indiase minister ontkent band CIA )AG 20 NOVEMBER 1979 BUrTENLAND TROUW/KWARTET iKA, LONDEN (Reuter, AP, UPR— Het Rhodesische leger heeft opnieuw bruggen In lia opgeblazen, zodat deze binnenstaat verder geïsoleerd raakt. acties is melding gemaakt e Zambiaanse president Ken- aunda. In het district Mjushi, er 200 kilometer ten noorden hoofdstad Lusaka, is de weg- ding met het buurland Tanza- üaar gemaakt. Zondag werden gen gepleegd op de wegen ten van Lusaka. eerst het spoorwegnet in het tie is gebracht, probeert Zim- Rhodesië nu. aldus waarne- de wegverbindingen van Zam- iet de zee buiten gebruik te rde Chinezen aangelegde Tan- loorlijn, die Zambia verbindt Tanzaniaanse kust, is al eer aar beschadigd, terwijl op de si-rivier een pont tot zinken ebracht. ambia is het nu praktisch on- jk de 300.000 ton maïs in te Idle het land vanwege de slech- iten hard nodig heeft, terwijl - Zambia's belangrijkste in- mbron niet kan worden uit- d. De aankoop van maïs was s %ia de slechte oogst, die behalve geringe regenval werd veroor- door een gebrek aan kunst- lex wat weer een gevolg was van de ""jfmikkige verbindingen van •n a met de kust. ;st hankelijk was van transport over de weg door Tanzania. Daarnevens wil Zimbabwe-Rhodesië voorkomen dat de guerrillastrijders van het Patriottisch Front hun krachten bundelen in het zuiden van Zambia, om te voorkomen dat zij aanvallen doen over de Zambesi. Volgens president Kaunda probeert Zimbabwe-Rhodesië kennelijk Zam bia te dwingen zijn „onmenselijke politiek" te aanvaarden. Maar, aldus de president. Zambia zal trouw blij ven aan de zaak van de onderdrukten in zuidelijk Afrika, wat voor gevolgen dat ook voor het land mag hebben. Een naaste medewerker van de presi dent zei dat er kennelijk partijen zijn die geen akkoord willen op de confe rentie over Zimbabwe-Rhodesië die op het ogenblik in Londen wordt ge houden. Ontwapening abwe-Rhodesië heeft van Zam- 'list dat het alle steun aan de labeweging Patriottisch Front ligt Om dat te bewerkstelligen "doorvoer van voor Zambia be- maïs door Zimbabwe-Rhode- i pgezet. zodat het helemaal af LONDEN (AFP, Reuter) Het Britse Lagerhuis houdt morgen spoeddebat over de zaak-Blunt. Vorige week don derdag onthulde premier Thatcher dat Blunt al in 1964 had bekend dat hij voor de Sowjet-Unie heeft gespio neerd. Van die bekentenis zijn achter eenvolgende Britse premiers niet op de hoogte gesteld. Blunt was kunstadviseur van koning George, en later van zijn dochter ko ningin Elizabeth. Blunt, die ondergedoken zit in Ier land, zal vandaag twee televisie-inter views geven, en één krante-interview, zo heeft zijn advocaat bekend' gemaakt. Het Patriottisch Front heeft daar nieuwe voorwaarden gesteld, waaron der ontwapening van alle burgers tij- 'dens het bestand in Zimbabwe-Rho desië, dat vooral moet gaan aan nieu we verkiezingen. Verder wil het front een vredesmacht van het Gemene best van enige duizenden militairen en niet maar een paar honderd, zoals Groot-Brittannië heeft voorgesteld. Tenslotte heeft het Patriottisch Front laten weten dat het zich niet zal laten opjagen door de voorzitter van de conferentie, de Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Car- rington. Deze wil dat de laatste hor des voordat een akkoord is bereikt 'nog voor het weekeinde worden geno men. Een week na de ondertekening van de overeenkomst zou het bestand in Zimbabwe-Rhodesië dan van kracht moeten worden. Volgens het Patriottisch Front zal het bestand echter „geleidelijk" moe ten ingaan, al was het alleen maar omdat de leiding van het front meer dan een week nodig heeft om contact te krijgen met de guerrilla-eenheden die al zeven jaar in de Rhodesische rimboe vechten. A-wil -9üei he UJS (AP) De „vrijheid van ingsulting" zal centraal n in het rapport dat de com- ie-McBride binnenkort uit- gt De voorzitter, naar wie infommissie genoemd is, heeft bij het begin van de slotzit- 30 verklaard. lommissie werkt in opdracht gr de UNESCO (VN-organisatie onderwijs, wetenschap en lur), die het volgens haar 2 ci niet zo nauw met de pers- ap leid dreigt te nemen. ikkelingslanden klagen dat ïuwsvoorziening in de we- vrijwel helemaal in handen m westerse persagentschap kranten en omroepen. Deze n, zeggen sommige derde ldlanden, een gekleurd en IJdig beeld. Om daaraan wat ben willen ontwikkelingslan- hun eigen media, terwijl er len zijn die verder willen en het recht willen hebben pers aan banden te leggen, was tegen het zere been van westen, en 't leidde tot grote bbelingen binnen de BSCO. commissie McBride heeft nu rapport met een reeks van bevelingen opgesteld, dat I deze maand aan de secreta- leneraal van de UNESCO, de egalees M'bow. Iride zegt geen idee te heb- hoe de 146 leden van de ïSCO op het rapport zullen [eren. „Meer dan de helft van landen zijn dictaturen, en in eveer driekwart bestaat geen ivrijheid. Hoe zij een rapport in behandelen dat de vrij- I van meningsuiting voor- »t. weet ik niet", aldus de Ier. commissie, die uit zestien le- bestaat, onder wie de Neder- ler Jan Pronk, zal de komen- wee weken de puntjes op de i en. Volgend jaar herfst zal de mene vergadering van de ESCO zich er over buigen. TEL AVIV (AP, AFP, Reuter) De Israëlische regering heeft drastische bezuinigingen aangekondigd om de galopperende inflatie tot staan te brengen. Een groot aantal subsidies wordt afgeschaft en de openbare uitgaven gaan flink omlaag. Het programma van economische hervorming dat gisteren werd bekend gemaakt door de onlangs benoemde minister van financiën Jlgal Horowitz voorziet in 'n drastische stijging van de prijzen van voedsel, transport en overheidsdiensten. De prijs van melk bijvoorbeeld verdubbelt. Het regeringsprogramma heeft ern stige kritiek gekregen vanuit de vak beweging. Tot de Ingrijpende maatregelen, waarop door economen al lange tijd was aangedrongen, werd besloten door het mini-kabinet, onder voorzit terschap van de minister van finan ciën. Telefoon en post wordt veertig pro cent duurder, openbaar vervoer stijgt vijftig procent, elektriciteit 37 pro cent en melkprodukten verdubbelen zelfs in prijs. Minister Horowitz ver klaarde tot deze maatregelen beslo ten te hebben om te komen tot reële en niet kunstmatig verlaagde prijzen in de winkels. Zeegevecht Bij een zeegevecht voor de Israëli sche kust zijn gisteren twee Palestij- nen om het leven gekomen. Dit ge beurde toen een Israëlisch patrouille vaartuig een rubberboot met Pales tij nen onderschepte die kennelijk van plan waren een landing uit te voeren op het strand in het noorden van Israel Twee andere Palestijnen werden bij de actie gevangen genomen. In Jeruzalem onsnapte een groot aan tal mensen ternauwernood aan een ramp doordat een Israëliër een ver dacht pakketje ontdekte In een bus. Alle passagiers stapten inderhaast De tien Amerikaanse gegijzelden begroeten elkaar tijdens de persconferentie die voorafging aan hun vrijlating. TEHERAN (AFP, AP, Reuter) De bezetters van de Amerikaanse ambassade hebben gisteren de tien gegijzelden aan de pers getoond die zij vanmorgen zullen laten gaan. Het gaat om vier vrouwen en zes zwarten. Eerder kwamen al twee zwarten en een vrouw vrij. De persconferentie werd gister middag gehouden op het terrein van de Amerikaanse ambassade in Teheran. Het tiental zat onder een spandoek waarop in het Engels stond: „Carter steunt deze misdadi ger onder het voorwendsel van ziekte", een verwijzing naar de sjah die in New York verpleegd wordt wegens kanker. Boven het spandoek hing een foto van de geestelijke leider Khomeini. De vrij te laten gijzelaars zagen elkaar gisteren ook voor het eerst, omdat zij in verschillende gebouwen wa ren ondergebracht. Aan de pers conferentie ging dan ook een en thousiaste begroeting vooraf. De studenten die de Amerikaanse ambassade bezet houden, lazen de aanwezige journalisten een verkla ring voor van ayatollah Khomeini waarin deze vroeg om vrijlating van zwarten en vrouwen voorzover ze niet betrokken waren bij spiona- ge-activiteiten. In de verklaring staat verder dat de vrouwen zijn vrijgelaten omdat de islam een spe ciale achting voor de vrouw heeft. De zwarten komen vrij omdat tij een onderdrukte minderheid in de Verenigde Staten zijn. Wanneer de tien gisteren aan de pers getoonde Amerikaanse zijn vrijgelaten, blij ven nog vijftig Amerikanen en twintig andere buitenlanders ach ter in de Amerikaanse ambassade. Onder hen zijn twee vrouwen. De drie Amerikanen die al eerder werden vrijgelaten zijn in West- Duitsland aangekomen, waar zij in een ziekenhuis bijkomen van de vermoeienissen alvorens naar de Verenigde Staten te worden over gevlogen. ZURICH (AFP, Reuter) De van terreurdaden verdachte Westduitser Rolf Clemens Wagner is gisteren na een bankoverval in Zürich aangehou den. Wagner wist aanvankelijk te ontkomen, maar hij werd later door een oplettende politieman bij een tramhalte aangehouden. Hij had ruim 400.000 gulden en een geladen revolver in een boodschappentas bij zich. Wagner wordt ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij de ontvoering van en de moord op de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer, terwijl hij ook een rol zou hebben gespeeld bij een bankoverval in Frankfurt Wagner zal eerst we gens roof in Zwitserland terecht moe ten staan, voordat hij aan West- Duitsland kan worden uitgeleverd. BIJ de overval In Zürich waren in totaal vier mannen betrokken Zij liepen even na de opening het kan toor van de Volksbank in Zürich bin nen Een van hen sprong op de balie en schoot over de hoofden van het personeel, terwijl de anderen tassen en zakken volstopten met geld. Onge hinderd konden de rovers het gebouw verlaten, waarna zij op gereedstaan de fietsen sprongen Bankbedienden zetten op dat moment de achtervol ging in. waarop de overvallers het vuur openden. Zij vluchtten een on dergronds winkelcentrum in, waar een vuurgevecht ontstond. Een vrouw werd daarbij gedood, terwijl een politieman zwaar werd gewond. Drie rovers renden weer naar buiten, ontfutselden een vrouw haar auto en winsten daarin te ontkomen. De vier de. Wagner, liep naar buiten, en werd even later bij de tramhalte gearres teerd^ NEW DELHI (Reuter) De Indiase oppositieleider Jagjivan Ram be strijdt te vuur en te zwaard dat hij gewerkt heeft voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, toen hij mi nister was De beschuldiging is geuit door zijn politieke tegenstander Raj Narain van de regerende Volkspartij De biograaf van oud-CIA-chef Ri chard Holms beweert dat de Ameri kaanse inlichtingendienst banden had met een Indiase minister. uit. Kort daarop ontplofte de bom, waardoor de chauffeur van de bus en twee politiemannen lichte verwon dingen opliepen. Een andere bom ontplofte eveneens in een bus in Jeru zalem. Daarbij raakten acht perso nen licht gewond. Sadat De Egyptische president Sadat heeft gisteren een bezoek gebracht aan de berg Sinai, die ligt in het gebied dat kort geleden door Israël aan Egypte werd overgedragen. De Egyptische president Sadat hees de vlag op de plaats waar Mozes volgens de overle vering de tien geboden kreeg. In een toespraak deed Sadat een beroep op alle mensen te gehoorzamen aan Gods geboden en af te zien van ge weld en haat. De gebeurtenis, die plaats vond twee Jaar na het histori sche bezoek van Sadat aan Jeruza lem, werd bijgewoond door Robert Strauss, de binnenkort aftredende vertegenwoordiger van president Carter voor het Midden-Oosten. Pre mier Begin, die ook was uitgenodigd, liet verstek gaan en volstond met schriftelijke goede wensen aan het adres van Sadat. Een Palestijnse organisatie heeft be kend gemaakt dat Israël vorige maand in samenwerking met Zuid- Afrika een atoombom tot ontploffing heeft gebracht. De Palestijnse groe pering die deze aantijging gisteren deed, Issa Nakleh, stelde dat de Vere nigde Staten op de hoogte zijn van de Israëlische kernproef, maar dat zij deze bewust verzwijgen. Waarnemers leggen verband tussen de onlangs in de Indische Oceaan waargenomen lichtflits waarvan de oorzaak nooit opgehelderd is en de Palestijnse aan tijging. MADRID, KOPENHAGEN (AP, AFP, Reuter) De Russi sche minister van buitenlandse zaken Andre] Gromiko heeft Spanje gewaarschuwd geen lid te worden van de NAVO. „Iedereen die raketten wil opstellen op de stoep van ons huis. moet weten dat dat de Sowjet-Unie niet onverschillig laat", zei Gromiko bij het begin van een tweedaags bezoek aan Spanje. Margaret Thatcher en Giscard d'Estaing op de stoep van 10 Dow ning Street. LONDEN (AFP, AP, Reuter) De Franse president Giscard d'Estaing en de Britse premier Margaret Thatcher zijn in Londen overleg begonnen over de Britse bijdrage aan de Europese Gemeenschap. De Britten menen dat ze teveel betalen, terwijl de Fransen vinden dat Groot-Brittannië het zelfde bedrag aan de EG moeten blijven bijdragen. Het ziet er niet naar uit dat Londen en Parijs het eens zullen worden. Dat bleek ook ln Brussel waar de ministers van economische zaken en financiën van de negen over hetzelfde probleem praatten. Italië is het enige land dat Groot-Brittannië steunt in zijn eis dat op zijn bijdrage aan de EG moet worden gesnoeid. De Europese Commissie (het „dage lijks bestuur" van de Gemeenschap) heeft verklaard dat als een land Groot-Brittannië er op uit Is niet meer bij te dragen dan de EG ople vert, dit „strijdig is met de grondbe ginselen van solidariteit binnen de gemeenschap". Berekeningen De Nederlandse minister van finan ciën Andriessen zei na afloop van het beraad in Brussel dat niemand de berekeningen van de Britten over het bedrag dat zij „teveel" betalen aan vaardt. Londen heeft becijferd dat het iets tussen de 4 en 5 miljard pilden per Jaar méér aan de EG kwijt is, dan van de Britten mag worden verwacht. Op zijn best kan het, zo bleek tijdens de vergadering van de bewindslieden van economische za ken en financiën, rekenen op een te gemoetkoming van de. EG van 1.4 miljard gulden, en dan voor hoog stens twee of drie jaar. Niet omdat Groot-Brittannië daar recht op heeft, zo werd gezegd, maar vanwege de grote economische pro blemen van het land. Wat overigens kwaad bloed heeft ge zet is dat de Britten de prijs van hun Noordzee-olie hebben verhoogd, nog voordat de OPEC-landen met een prijsstijging kwamen. De Westduitse minister van financiën Hans Matthö- fer zei dit „absoluut ongelooflijk" te vinden. Zijn Britse collega Sir Geof frey Howe wees de beschuldiging ech ter van de hand, en zei dat de prijs van de Noordzee-olie „de markt volgt". De regering van de Spaanse premier Adolfo Suarez is zelf voorstander van het lidmaatschap van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie De oppo sitie van communisten en socialisten is echter tegen. De verwachting is echter dat Suarez het lidmaatschap niet zal aankaarten voor de volgend jaar te houden conferentie over Euro pese Veiligheid en Samenwerking Deze conferentie, een voortzetting van „Helsinki" en „Belgrado", wordt medio 1980 in Madrid gehouden. Bij zijn aankomst in de Spaanse hoofdstad wilde minister Gromiko zich over deze discussiepunten niet uitlaten. Het enige dat hij kwijt wil de. was dat de sfeer bij de besprekin gen vriendelijk zou zijn. Aangenomen wordt dat de minister de Spaanse koning en koningin zal uitnodigen voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Het bezoek van Gromiko aan Madrid is het eerste van een hoge Russische regeringsfunctionaris sedert de be trekkingen tussen belde landen ln 1977 weer werden aangeknoopt na een onderbreking van achtendertig jaar. Denemarken Overigens lijkt de campagne die de Sowjet-Unie heeft ontketend om te voorkomen dat in West-Europa nieu we raketten voor de middellange af stand zullen worden opgesteld in het kader waarvan minister Gromiko deze week ook een bezoek aan West- Duitsland brengt nog weinig suc ces op te leveren Zo heeft de Deense regering zich Inmiddels uitgesproken voor de modernisering van de kern wapens van de NAVO op voorwaarde dat deze verdragsorganisatie een plan ontwikkelt voor onderhandelin gen over de beperking van die wa pens. Dit is gisteren gezegd door Lise Ostergaard, minister zonder porte feuille in de Deense regering. De mi nister ziet vooral een taak weggelegd om de onderhandelingen daarover te stimuleren voor die landen die kern wapens op hun gebied gestationeerd hebben. De Denen zijn daar echter nooit aan begonnen Het Deense par lement zal zich op 27 november defi nitief uitspreken over het door de Deense regering in te nemen stand punt bij de besprekingen die half december ln Brussel worden gehou den over het al dan niet in produktie nemen en stationeren van kernwa pens voor de middellange afstand in West-Europa. Schmidt De Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt heeft ln een open brief, in antwoord op een eerder schrijven van de Russische leider Leonid Breznjew laten weten met instem ming kennis genomen te hebben van de Russische bereidheid om over wa penbeheersing te spreken. Karei van Miert, de voorzitter van de Vlaams-Belgische 8ociallsten, heeft geweigerd ln te gaan op vragen naar de opstelling van de BSP met betrek king tot de kwestie van de nieuwe kernwapens Met name wilde Van Miert niet ingaan of de BSP* in de regering blijft als de Belgische rege ring besluit tot stationering van Per- shing-raketten en kruisraketten Het partijbureau van de BSP heeft zich beklaagd over het gebrek aan infor matie in België over deze materie en meent dat stationering van genoem de raketten een bedreiging is voor de broze geest van ontspanning in Euro pa. De BSP heeft al aangedrongen op een parlementair debat over deze kwestie. James Dorsey ïOET Koning Hoessein van Jordanië zal wel met enige reserves lemen aan de vandaag in Tunis beginnende Arabische topconferen- )vertuigd dat verwerping van de akkoorden van Camp David en het itisch-Israëlische vredesproces onvoldoende is, hoopt Hoessein de lieren ertoe te kunnen bewegen met een eigen vredesplan voor de te komen. is een nogal ambitieus voornemen, illeen vanwege het bijna spreekwoor- e Arabische onvermogen één lijn te *n. maar ook omdat de Arabische mi- s van buitenlandse zaken verleden het zelfs niet eens konden worden he oplossing van intern-Arabische ge- fn die rechtstreeks verband houden k vredesinspanningen in het Midden in is de voorbereidende conferentie van fcblsche ministers stonden de Libane- nlster van buitenlandse zaken Foead tos en zijn Palestijnse „collega" Fa- Kaddoemi fel tegenover elkaar Boe- 'ste de inperking van de vrijheid van tiestijnse guerrillastrijders In Zuid-Li- l Het liefst zou Libanon zien dat de tich volledig uit het gebied terugtrok. Hierover viel met Kaddoemi echter hele maal niet te praten. Historisch De Arabische top heeft ondanks deze me ningsverschillen ln één opzicht wel histori sche betekenis. Volgens de islamitische ka lender is het vandaag de eerste dag van Moharram. het begin van het Jaar 1400. Met andere woorden vandaag begint volgens de Islamitische kalender een nieuwe eeuw Hoessein zou willen dat dit de eeuw van de Arabische eenheid wordt. Tijdens de laatste Arabische top in Bagdad precies een jaar geleden besloten de Arabi sche staten Egypte te boycotten vanwege het vredesverdrag met Israël. De Arabische staatshoofden bleken echter niet ln staat een alternatief voor het Egyptlsch-Israëli- sche vredesverdrag te formuleren. In het licht van de impasse van de Egyptlsch- Israëllsche onderhandelingen over autono mie voor de Palestijnen in de bezette gebie den. gelooft de hasjemltische koning dat de tijd van de Arabieren gekomen is hun eigen ideeën over het vinden van een ..gerecht vaardigde en duurzame vrede in het Mid den-Oosten" op tafel te leggen. Geen deelname Hoessein houdt vol dat hij nooit en te nimmer aan de huidige vredesonderhande lingen zal deelnemen, zolang de Palestijnen en de andere Arabische staten feitelijk van de besprekingen buitengesloten zijn. Dit lijkt ook tot Israël en Egypte te zijn doorge drongen. Tijdens het bezoek van Sadat aan Haifa begin september hadden de Egypti sche president en de Israëlische minister van binnenlandse zaken Jozef Burg de ver wachting uitgesproken dat Jordanië nog voor het einde van dit jaar aan de vredeson derhandelingen deel zal gaan nemen. Des gevraagd verklaarde de Egyptische premier Moestafa Khalil echter enkele weken gele den: „U hebt mij deze verwachUng nooit horen uitspreken". Koning Hoessein ontkent echter dat hij een „verwerper" ls, dat hij zich bij de radicale leden van de Arabische Verwerpingsfront zal aansluiten. „Er was niets dat zinvol was en dat ik kon aanvaarden", zegt hij. Hoesseins poging samen met zijn collega's een Arabisch vredesplan op te stellen zou volgens politieke waarnemers deel twee van de huidige vredesonderhandelingen kun nen worden. Met name de Verenigde Staten hopen dat de onderhandelingen tussen Egypte en Israël uiteindelijk tot de Palestij nen. Syrië en Jordanië uitgebreid kunnen worden ln een poging een algehele vredesre geling in het Midden-Oosten te vinden. In de afgelopen weken reisde Hoessein naar Irak, Syrië en Saoedl-Arablë om de Arabi sche staatshoofden de noodzaak van een Arabisch vredesplan op het hart te druk ken. De Jordaanse koning ontkent echter zelf een eigen voorstel op tafel te hebben gelegd HIJ stelt alleen te willen dat de Arabieren „op een positieve manier gaan denken". van het door Israël bezette gebied terugge wonnen. De wens van Jordanië een deel van de Westelijke Jordaanoever terug te winnen werd tot nu toe niet verwezenlijkt. Hoessein ls teleurgesteld in de VS en heeft zich daar om bij de meerderheid van de Arabische staten aangesloten. In de komende drie dagen moeten de Arabi sche staatshoofden een evenwicht vinden tussen het vasthouden aan een gezamenlij ke verwerping van het Egyptische vredes- strategie en de noodzaak een eigen vredes plan te formuleren. Tijdens de conferentie van de Arabische ministers kon men het alvast niet eens worden over het voorstel om de overboekingen naar huls van Egypti sche arbeiders, die in de verschillende Ara bische staten werken, te verbieden. De Ara bische staten zijn afhankelijk van tiendui zenden Egyptische werknemers en vrezen dat Egypte wraak zal nemen door de tien duizend Arabische studenten aan Egypti sche instituten van hoger onderwijs de deur te wijzen. Bezet gebied Diplomatie Tegenover Egypte en Syrië verkeert Hoes sein enigszins in een benadeelde positie. Dankzij de inspanningen van de Verenigde Staten hebben Cairo en Damascus een deel Aangenomen wordt dat men het ln Tunis wel eens zal worden over het verder opvoe ren van het diplomatieke offensief ln het Westen, waar met name de PLO wel bij vaart Tegelijkertijd zullen de Arabieren ernaar streven een nieuw forum te vinden waarop vredesonderhandelingen gevoerd zouden kunnen worden Dit laatste zou wei eens een nieuwe Arabische poging kunnen bevatten resolutie 242 van de VN-veillg heidsraad te veranderen op een manier dat de PLO deze kan aanvaarden Resolutie 242 wordt door dc Palestijnen verworpen om dat zij het Palestijnse vraagstuk als een vluchtelingenprobleem behandelt Hoewel Hoessein veel obstakels zal moeten overwinnen en er zeker niet volledig ln zal salgen, zijn z'n kansen op succes niet geheel te verwaarlozen. Op de eerste plaats wordt de Jordaanse koning ln principe gesteund door Saoedl-Arablë, Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten en Tunesië Ten twee de heeft Hoessein binnen de Arabische we reld een belangrijke rol gespeeld ln het afgelopen Jaar Zijn weigering aan de huidi ge vredesonderhandelingen deel te nemen en zijn akkoorden met de PLO-leider Jasser Arafat hebben op de Arabische wereld in druk gemaakt Bovendien wist hij zich on danks de moeilijkheden in het binnenland staande te houden en een zekere economi sche welvaart voor zijn land te verwerven. Of dit voldoende zal zijn om ln Tunis zijn 'zin te krijgen zal in de komende dagen moeten blijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7