ekening van een lezer in de spiegel is rechts links 'OUW commentaa ordt vervolgd? ïrsoneel van woningbouwstichting staakt 'Eindhoven moet zich verzetten tegen Belgische raketten' Waarheen Scholten? (1) Waarheen Scholten? (2) Waarheen Scholten? (3) Het kan verkeren Agenda opgepast haast te laat geld in wc grapje iOAG 20 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET pART.FIM"F!TUTPART TTMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENT Redactie Ferry Mingelen, bijdrage Theo Koelé js niet verstandig de zorgen en noden van de omisch achtergebleven gebieden in ons land n elkaar uit te spelen. Er is dus geen aanleiding 0 ipeens heel breed de problemen van het noorden j in het bijzonder oost-Groningen) uit te meten, iver de weldaden, die het kabinet-Van Agt heel st reet aan Zuid-Limburg heeft toegezegd: een emisch ziekenhuis, een open universiteit, een Liaal hippisch centrum, versnelde spreiding van iensten, een uitbreiding van de Maastrichtse e' ersiteit het kan niet op. ;hien heeft Van Agt zelfs wel gelijk als hij, na ilijking van de situatie in Groningen en Lim- „vooral de situatie in de oostelijke mijnstreek mder zorgwekkend" noemt. Trouwens, het is de burgers allemaal van harte gegund en het is te n dat al deze projecten zullen dienen als start- in or voor een vernieuwde economie van dit zo H centraal in Europa gelegen deel van ons land. neemt niet weg, dat de Groninger commissaris jpeus terecht een beetje boos is geworden over al verhalen. Als Toxopeus gelijk heeft met zijn d aal (en waarom zouden wij aan zijn woorden ïlen?), dat Den Haag hem had toegezegd niet Ier over de open universiteit te zullen beslissen na overleg met of een gesprek in het noorden de huisvesting van deze nieuwe instelling, dan heeft de regering met haar belsissing van vrijdag onbehoorlijk gehandeld. En als de regering beslist over de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis in het uiterste zuiden van het land, terwijl in het noorden juist een actie wordt gevoerd om de wegens geldgebrek leegstaande bedden in het Groninger academisch ziekenhuis weer vol te krijgen, dan kan ie natuurlijk een logisch en op langere termijn gericht verhaal over dat nieuwe Maastrichtse ziekenhuis houden, maar dan hebben de Groningers er wèl recht op dat verhaal helemaal te horen en hoeft niet in het noorden de indruk te worden gewekt van een op regionale belangen ge richt beleid. En wie voor het noorden van het land een Integraal Structuur Plan ontwerpt, maar de daarin vervatte 10.000 nieuwe arbeidsplaatsen aan de ontwikkeling van het particulier bedrijfsleven overlaat en daar tegenover voor Limburg een zo sturend beleid ont wikkelt dat de minister-president op z'n vingers rekenend ruim 1.500 nieuwe arbeidsplaatsen in Zuid- Limburg in het vooruitzicht stelt zo'n regering moet niet vreemd opkijken als de emoties in het noorden plotseling hoog blijken te kunnen oplaaien. Verhaaltjes over „nuchtere noordelingen" of zo zijn toch ook alleen maar stereotiepen, waar je in de politiek niet veel verder mee komt. Kortom: de regeringsplannen voor Limburg vragen een vervolg. Tekeningen, bi| voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon AFWEZIG TOT 3 DECEMBER ...OM TERUG TE KOMEN METEEN NIEUWE VERRASSING 1 ELO (ANP) De ruim veertig ewerkers van de Almelose wo- bouwstichting „Beter Wonen" gistermorgen een werkonderbre- voor onbepaalde tijd begonnen, irotesteren op deze manier tegen „wanbeleid dat directeur G. H. rum vooral tegenover het perso- voert". el hij als gevolg van interne belingen al twee maanden met ïverlof is. drukt Pelgrum vol de personeelsleden nog steeds stempel op de gang van zaken bij 2 Ier Wonen", dat de situatie on houdbaar is geworden. Te meer door dat het bestuur van de stichting de directeur dekt. Dat geldt onder meer voor de recente schorsing van een medewerker wegens intimidatie van collega's. De maatregel is de directe aanleiding voor de werkonderbreking geweest. Hieraan wil het personeel pas een einde maken als vast staat dat de directeur niet terug komt. Op lange1 termijn eisen de medewerkers dat de „ondemocratische stichtingsvorm wordt omgezet in een vereniging" De medewerkers van „Beter Wonen" hebben zich inmiddels tot de gemeen teraad van Almelo gewend, die op grond van de woningwet zo snel mo gelijk maatregelen zal moeten ne men. Het gebrek aan goede leiding heeft naar de mening van het perso neel geleid tot een hoog ziektever zuim en slechte contacten tussen stichting en huurders. De stichting „Beter Wonen" heeft 6.500 huizen in haar bezit, oftewel een kwart van het Almelose woningbe stand. DHOVEN (ANP) De raadsle- van Hamers veld (PPR) en De (PvdA) vinden dat het college B en W van Eindhoven initiatie- moet nemen tegen de voorgeno- plaatsing van kernraketten op Belgische vliegveld Kleine Bro- ongeveer 25 kilometer ten zuiden Eindhoven. Dit blijkt uit vragen beide raadsleden. de raketten toch worden ge- itst. is er in geval van een gewa- conflict voor Eindhoven sprake van een verhoogd risico vinden de raadsleden. De vier huidige schuilge- legenheden in de stad bieden volgens hen niet voldoende beveiliging. Ze zijn destijds gebouwd om bescher ming te bieden tegen bommen vanx 250 kilogram, die op minimaal der tien meter mogen inslaan. Ook zijn de schuilgelegenheden geschikt om een gasaanval te overleven De raadsleden willen weten in hoe verre het college denkt aan het in richten van ondergrondse parkeerga rages tot schuilkelder. Verder willen de raadsleden indien mogelijk een overzicht van alle militaire objecten in een gebied van ongeveer zestig kilometer rondom Eindhoven Hoe denkt minister Scholten van defensie het probleem van de om streden nieuwe kernwapens eigen lijk op te lossen? Naarmate de NA- VO-beslissing (12 december) nadert, wordt deze vraag steeds vaker in politiek Den Haag gesteld. De mi nister heeft zich hierover voor zover bekend nog nooit in tem. laat staan naar buiten, duidelijk uitgespro ken. En ook wat hij precies met zijn buitenlandse collega's bespreekt blijft verhuld, omdat Scholten er doorgaans op staat dat daar nie mand anders bij aanwezig is. Op het Binnenhof wordt wel eens de vrees geuit dat deze individuele aanpak al bij voorbaat enig Neder lands succes in al die op zich ge waardeerde buitenlandse contacten van de minister van defensie uit sluit. „Je weet hoe dat gaat. de minister stelt iets voor aan die an dere minister. Die man zegt niet zomaar ja of nee. Maar later vraagt hij zijn eigen mensen: .wat vinden jullie ervan' en die zeggen dan al snel ,we zien er niets in'." Daar houdt het dan mee op, er ontstaat geen echte discussie." Of het zo echt gaat. is moeilijk te zeggen. Feit is wel dat de NAVO- partners tot nu toe uiterst negatief hebben gereageerd op Scholtens voorstellen. De vraag is: wat nu? Daarover wordt in Den Haag uiter aard druk gespeculeerd. De NAVO wil in december duidelijk besluiten tot produktie. én plaatsing van de nieuwe atoomraketten. In de Twee de Kamer bestaat hiervoor geen meerderheidssteun. De WD en kleine rechtse fracties zijn het er mee eens. de linkse fracties zijn helemaal tegen en het CDA heeft een compromis: wel (beperkte) pro duktie maar nog geen plaatsingsbe- sluit Nu de „inzet" van Scholten voor dit CDA-compromis in de NAVO niets lijkt op te leveren, resten hem grof weg twee mogelijkheden hij probeert het NAVO-stand- punt alsnog door de Tweede Kamer te loodsen, hij accepteert voor Nederland in de NAVO een uitzonderingspositie uitgaande van het CDA-compro mis: wel akkoord met produktie, maar een Nederlands voorbehoud ten aanzien van de plaatsing. Scholten zal wel voorkeur hebben voor de eerste mogelijkheid Hij vindt een eensgezinde NAVO-be- slissing zeer belangrijk. Het pro bleem is echter dat hij hiervoor moeilijk de benodigde Kamermeer derheid (76 van de 150 zetgels) bij elkaar krijgt. De VVD (28 zetels) en de rechtse fracties (vijf zetels) leve ren er slechts 33 op. en in het CDA (49 zetels) zal de weerstand groot zijn. In de fractie-discussies hebben zich tot nu toe slechts vijftien CDA Kamerleden voor de NAVO-lijn uit gesproken. Scholten zal heel wat druk (dreigen met aftreden of een kabinetscrisis) moeten uitoefenen om de grote meerderheid mee te krijgen De vraag is of het kabinet zover wil gaan. De indruk bestaat dat premier Van Agt zo'n alles of niets-koers tot nu toe niet voor zijn rekening wil nemen Voor de tweede mogelijkheid be staat echter evenmin een gegaran deerde parlementaire steun De re gering kan waarschijnlijk wel op de steun van de VVD en de kleine rechtse fracties blijven rekenen, zij hebben weinig keus. Maar hier wreekt zich het feit dat de rege ringscoalitie 'CDA<VVDi zelf slechts 77 zetels telt, en met de kleine rechtse fracties op zijn hoogst op 82 zetels kan rekenen Zoveel steun lijkt genoeg, ware het niet dat de CDA-fractie niet una niem achter het compromis-ver trekpunt zal blijven staan. Acht fractieleden uit AR-hoek hebben namelijk duidelijk gemaakt dat het fractiecompromis tot (beperkte) produktie. hen al te ver gaat en dat zij zich het recht voorbehouden om bij de eindbeslissing in december hun eigen weg te gaan. Dat zou dan kunnen door te stemmen voor even tuele oppositiemoties waarin de produktie-beslissing. alsnog wordt afgewezen De acht betrokkenen zijn H. de Boer. Borgman. Beinema. Couprie. Van Hou welingen. De Kwaadsteniet en J N Scholten Trekken zij inderdaad één lijn, dan vermindert de regeringssteun van 82 naar 74 De oppositie heeft dan de meerderheid met 76 stemmen (Indien Van der Stoel, die een meer naar het CDA toe neigend stand punt heeft, tènminste niet uit de boot valt. en indien Nijhof (DS'70> de regeringscombinatie niet met zijn ene stem steunt Doet hij dat wel. dan wordt een eventuele oppo sitie-motie met 75 tegen 75 alsnog verworpen.) Houdt de oppositie die meerderheid wel, dan volgt de vraag: voert de regering de aangenomen motie te gen de produktiebeslissing uit0 Ver wacht wordt van niet Volgens de parlementaire spelregels zal de op positie dan een motie van afkeuring tegen het onwillige kabinet indie nen. Of die motie weer de eensgezin de steun krijgt van de acht dissi dente CDA'ers is nog maar de vraag Logisch lijkt dat wel. maar andere factoren gaan meewegen Ten eerste het feit dat die produktie toch wel doorgaat omdat de andere N£VO-landen daarvoor zijn Dat verandert niet door de val van hél Nederlandse kabinet. Verder is het niet gemakkelijk een eigen kabinet naar huis te sturen, zeker als je eigen fractie in meerderheid de re gering steunt Gezien al die moeilijkheden hebben de acht dissidenten er momenteel weinig behoefte aan precies te voor spellen hoe het in december zal lo pen. „Ik heb mijn persoonlijke visie, maar voorlopig probeer ik tot een eensluidend standpunt in de fractie te komen Ik heb er geen. behoef te aan mij nu al op te blazen, wie weet wat er nog tussen nu en december gebeurt," zegt Couprie Beinema ..Afhankelijk van de formulering zal ik. als het allemaal zo loopt, in de cember wel voor een PvdA-motie tegen produktie stemmen Maar als u mij vraagt of ik vervolgens ook een motie van afkeuring zou steu nen. kan ik minder duidelijk ant woorden. Er gaan dan andere over wegingen zwaar meetellen CDA-partijvoorzitter Steenkamp zei hel afgelopen weekeinde ..Ik heb de hoop dat we eruit komen niet verloren, mits de minderheid bereid is zich op een gegeven mo ment bij de meerderheidsopvatting neer te leggen In december zullen we het weten om abortus Toen zette Van Leijen horst zijn principiële „nee" ten aan zien van een ruimere abortusrege ling tegenover de waarschuwing van Aantjes dat alleen „nee", de huidige abortuspraktijk niet zou veranderen. Politiek en geloot, het is steeds weer moeilijk positie te bepalen, maar je kan de ander daarin niet de ruimte ontzeggen die jezelf al hebt op geëist, het kan verkeren tenslotte In het CDA wordt dezer dagen ste vig gediscussieerd over de vraag of modernisering van kernwapens vol gens de bijbel wel mag. De voor standers van nieuwe kernwapens voelen zich ten onrechte in de on ethische hoek gedrukt en proteste ren fel tegen de bewering dat zij het met het evangelie op een akkoordje hebben gegooid De CHU-voorman Van Leijenhorst waarschuwt in dit verband nadruk kelijk tegen wat hij noemt „het ethicisme" In het CHU-blad „De Nederlander" schreef hij onlangs „onder ethicisme versta ik de le venshouding waarbij de ethiek zo zeer een persoonlijke zaak is gewor den. dat men de werkelijkheid te veel uit het oog verliest en goed deels ongevoelig is geworden voor argumenten, welke zich vanuit die werkelijkheid dwingend presen tenen Nu is het altijd moeilijk te bepalen wanneer en in welke mate politici, zeker in een christelijke partij, zich mogen laten leiden door hun per soonlijke opvattingen over de ethiek Als je voor terughoudend heid op dat punt bent. omdat de politiek nu eenmaal meer is dan getuigen alleen, dan is het stand punt van de CHU-voorman best re delijk Een geheel andere opvatting dan die van Van Leijenhorst. klinkt door in de volgende uitspraak ü.s de democratie in onze oovattir.g zou betekenen dat. dc grenz ?n van de christelijke ethiek overschreden kunnen worden, dan voel ik me niet meer thuis in het CDA Ook dat is een te respecteren standpunt Wie zei dat eigenlijk0 Jawel, dezelfde Van Leijenhorst in de CDA-fractie. notulen 22 augustus 1977, toen ging hét niet om de kernwapens, maar Hoeveel krijgt de Tweede Kamer te weten over de gang van zaken in de kerncentrales te Dodewaard en Borssele? „Lang niet alles", zegt de regering Dat is de reden waarom het voorgenomen debat naar aan leiding van de bijna-ramp in Harris burg (VS) deze week waarschijnlijk niet doorgaat Na de alarmerende gebeurtenissen in de Amerikaanse kerncentrale, in het voorjaar ver klaarde de Nederlandse regering sluiting van beide vaderlandse kerncentrales niet nodig te vinden De PvdA wil meer gegevens om dit standpunt te kunnen beoordelen Het Kamerlid Voortman („zo op het oog maken de centrales een redelij ke Indruk") zal vandaag aandringen op uitstel van het debat Hij meent dat. de Kamer, „desnoods vertrou welijk". inzage moet krijgen in sto ringsreparatie-formulieren en in de logboeken, die het personeel van dc centrales maakt bn „bijzondere voorvallen De regering acht het echter „niet mogelijk de Kamer toe gang te verschaffen tot alle interne documentatie van storingsgege vens Het PvdA-Kamerlid meent dat het debat nu onvoldoende voorbereid is Het CDA zal zich waarschijnlijk niet verzetten tegen Voortmans p>> gingen om meer informatie op tafel te krijgen, al heeft de grootste rege rlngspartij daar zelf niet zoveel be hoefte aan Behalve .Hamsburg staat deze week op de Kameragenda deinvm- ring van gelijke uitkeringsrechten voor mannen en vruuwei. m liet geval van arbeidsongeschiktheid en rle begroting onderwijs en wi ten schappen, die de meeste tijd zal vergen Onderwijs deze week ook in d»- Eer ste Kamer wijziging an de school en cursusgeldwet en het initiatief voorstel van het Tweede-Kamerlid Kunings «PvdAi over het „vierjarig" maken van het mavo-onderwijs PARLEMENTPARLEMENTAÏRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTÏ Heeft Alexander Pola de diepere oorzaak van het generatiecon flict ontdekt? Dit zou het tenmin ste kunnen zijn: „Elke nieuwe jeugd vecht voor nieuwe idealen. Ouderwets Is men. als men op latere leeftijd voor de idealen van zijn jeugd doorvecht" Het is een van Pola's honderden aforismen die hij. grotendeels im proviserend. „met benijdens waardig gemak uit de lucht grijpt", zoals Simon Carmiggelt in het voorwoord van „Woord- dansen" vertelt. Dat is een net (bij Wyt Zonen. Rotterdam) verschenen boekje vol aforismen van Alexander Pola met tekenin gen van Eppo Doeve. dat nu voor 14.90 in de winkel ligt Woorddansen roept voor Carmig gelt het woord „koorddansen" op. ook heel toepasselijk, vindt hij: „Je kunt sierlijk bewegend de overkant bereiken maar je kunt ook onderweg vallen Val len doe je. zegt hij, „als de wijze inhoud van het aforisme ls opge offerd aan de speelse vorm. De speelse vorm leidt dan tot een glimlach die, als de lezer vervol gens over de bewering nadenkt, in het niets verdampt Het ware aforisme weet het koorddansers- evenwicht te bewaren tussen vorm en inhoud" Naar zijn me ning heeft Pola dat evenwicht vaak bereikt. Niet altijd dus maar geen mens is nu eenmaal volmaakt en zodoende had dat niet eens gekund Pola's aforismen zijn niet geru briceerd. maar ze zijn wel in di verse soorten in het boekje te vinden. De grootste groep zijn de uitspraken die gewoon iets con stateren. Een paar voorbeelden Vele mensen vallen pas na hun dood in goede aarde. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad: elke nacht aan zijn eigen goed nachtgoed. - De waar heid ligt meestal in het mid den vertrapt door de strijden de partijen Iedereen is slechts onmisbaar tot hij door een beter iemand wordt vervangen. Zo wel in het huwelijk als in de wis kunde kan men een verhouding voorstellen als een breuk Als een meisje rood wordt is ze groen Een paar van Pola's politieke grappen In de spiegel is rechts links Politici zouden vaker in de spiegel moeten kijken. Die be loven haasten niet. Alleen vo gels hebben - om hoog te kunnen vliegen - nut van een rechter- en een linkervleugel. De duurste vrede is goedkoper dan de billijk ste oorlog Troostrijke woorden heeft hij ook voor zijn lezers: Als iedereen de top zou bereiken, werd het een saaie boel in het dal. Een mens blijft volmaakter dan een compu ter Een mens kan zich vergissen Neem je ouders niet kwalijk dat ze nu eenmaal je ouders zijn Ze hebben jou óók niet gekozen Pola schijnt iets tegen vrouwen te hebben, getuige deze aforis men: In de meeste gevallen is „echtgenote" de verleden tijd van écht genieten. Sedert Eva kost élke vrouw élke man een rib uit zijn lijf. Geef een vrouw gerust stenen voor brood Als het maar edelstenen zijn. Het zou best eens kunnen dat een aantal uitspraken na dit boekje gevleugelde woorden worden Want iets goeds is nooit weg Dat zie je maar weer aan een paar goede oude bekenden van Pola die ook in „Woorddansen" zijn opgenomen en die vrijwel ieder een intussen kent De nullen ma ken de miljoenen, en De aandeel houder wint Pas op, wij bijlen. Zo moet hel bordje aan dit huis wel op de voorbijgangers overkomen, wanl 'opgepast.' boze bewoners' klinkt niel minder gevaarlijk dan 'wacht u voor de hond'. Die bewoners zijn dan ook eeht boos. weliswaar niet op onschuldige voorbijgangers, maar op hun ge meentebestuur. Ze wonen in de Bruggesestraat in de Belgische slad Brugge en protesteren op deze manier tegen een verkeers- omleiding in de stad. waardoor hun straat tijdelijk in een druk ke autoweg veranderd is. Al het rollend materieel van de Friese gemeente Hemelumer Ol deferd - een politiebusje. een brandweerauto, een vrachtwagen en een vuilnisauto plus de no tabelen stonden aan de grens van de gemeente gereed om hun nicu we burgemeester met vrouw en zoontje te begroeten en naar Koudum te begeleiden Half twee was de afspraak, maar toen erom die tijd in de verste verte nog geen stipje van de burgemeester te zien was. maakte zich schrijft de Leeuwarder Courant - een lichte paniek meester van de ambtenaren Maar helemaal voor niets hadden ze de plechtig heid toch niet voorbereid, en niet voor niets de hartelijke welkomstwoorden ingestudeerd na een minuut of tien was het gezelschap toch compleet Het gezinnetje bleek gewoon ver dwaald. Want hoe gaat dat0 Mr Ties Elzenga «31» komt uit Den Haag en kent waarschijnlijk zijn nieuwe werk- en woonomgeving nog niet goed Prompt nam hij dan ook de verkeerde weg en kwam zo wel op tijd aan maar op een andere plek het gemeente huis van Koudum. waar een amb tenaar gauw bij de Elzenga's in de auto stapte en ze naar de oommissie van ontvangst lood ste. langs een omweg om op het afgesproken punt uit te kunnen komen En zo kon het buree meestersgezin toch nog. zij het wat later, door politiebusje. brandweer vracht en vuilniswa gen en even verderop ook door een muziekkorps in triomf naar De Klink in Koudum gebracht worden, waar de officiële installa lie plaats vond Bang dat haar geld haar door zakkenrollers ontstolen zou wor den verstopte een Franse vrouw zo'n drieduizend gulden aan bankbiljetten in haar broek voor dat ze op de trein naar Orange, in het zuiden van Frankrijk, stapte Ze was het helemaal vergeten toen ze even naar de w c moest Voordat ze goed en wel in de gaten had wat er gebeurde, vielen de biljetten door het gat van de w r en moeten her en der op de rails terecht gekomen zijn Tijd om aan de noodrem te trekken was er nauwelijks meer De trein arriveerde na een paar minuten .il in Orange waar ze aangifte deed van haar verlies Spoorweg werkers hebben iets meer dan de helft van het geld teruggevonden en netjes aan de vrouw terugge geven Het verkeer in Leeuwarden is blijkbaar zo'n chaos (net als in de meeste andere steden trouwens dat er deze week een „verkeers eirculatieplan" in werking treedt dat hel verkeer in goede banen en in elk geval langs andere we «en moet leiden Natuurlijk is niet iedereen ilees iedere auto mobilist) daar gelukkig mee en de grap die nu in de Friese hoofd slad de ronde doet zal dan ook wel uit die hoek komen .Weet iemand waarom het verkeers circulatieplan is gemaakt0 Jazc ker. het gemeentebestuur van Leeuwarden wil ook in het radio nieuws over verkeersopstoppin gen en langzaam rijdende files De stad die in de rij van Coenen VeLsertunnel. Oudenrijn en Van Bnenenoordbrug wordt opgeno men telt pas mee man. en langs deze omweg kun je als gemeente gratis bekendheid krijgen Xrtne miljonair - De cheque stond op naam van zijn vader du- lang voor de oorlog naar Canada was «eëmigreerd De zoon vond het door het gemeentebestuur van de Duitse stad München Qladbach uitgeschreven waarde papier van honderd miljoen mark en stuurde het. vol verwach ting naar Duitsland op Rijk is hu er niet van geworden de cheque was in augustus 1923 uitgpschre ven en de toen geldende rijks mark is al tientalipn jaren van nul en generlei waarde

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5