ustitiële richtlijnen gepubliceerd i Pais: geen toezegging over beddenstop VOORDAT DE MAKKERS HUN WILD GERAAS STAKEN 'Slepersmiljoen' voor volgend jaar op tafel vnrust in het onderwijs V verband met wet openbaarheid Man Vrouw-Polis Demonstranten teleurgesteld na gesprek over Gronings ziekenhuis |en bijdrage istgebit hoger Rita Direkt-klaar van Kodak. Bart Wilton gaat met een of meer petten rond EEN STUKJE BLAUW IN GRAUWE TIJDEN... Geld voor beëindiging havenstaking DAG 20 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET een onzer verslaggevers i i HAAG De verschillende richtlijnen die bij het justitiële opsporings- eri vervolgingsbe- worden gehanteerd, zullen openbaar worden gemaakt. De eerste twee zullen tegen het t van deze maand worden gepubliceerd. Minister De Ruiter (justitie) heeft dit gisteren aan m jorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld. ADVERTENTIE Voor Peter zijn vaderen moeder even belangrijk. Daarom namen ze een ManjVrouw-Polis. procureurs-generaal bij de zolfctshoven. die tot deze open- laking hebben besloten, heb- n één geval een uitzondering eb&akt Geen algemene bekend- t; ?ordt gegeven aan de richtlijnen afi e ontruiming van bezette objec- n omdat die voor een belangrijk en letrekking hebben op de tactiek de ontruiming wordt gevolgd. Is bekend worden van de inhoud nc leze richtlijnen zou bezetters in ll|legenheid stellen, op de te vol- ictiek te anticiperen," aldus De r. ezfcerige wel te publiceren richtlij- de lebben betrekking op het optre- n iij het kraken van woningen en ipanden, declaraties van apo- Dudende artsen, vuurwapen- de gewijzigde opiumwet, het over rijden onder invloed uit njmegenverkeerswet, clandestien n en inbeslagneming. Ook de R ijnen op het gebied van het eco- :h strafrecht zullen worden ge- jerd. 'ij taling ocureurs-generaal hebben zich) h m beslissing laten leiden door de n jenbaarheid van bestuur, die op volgend jaar in werking treedt, richtlijnen is aangegeven hoe de etie en het openbaar ministerie 0f en optreden in normale geval- Onder meer valt erin te lezen straf of maatregel de officier ijiustitie op de openbare terecht- Cfc zal eisen. De rechter is noch eis van de officier van justitie, njaan de richtlijnen van het open- lis ministerie gebonden. ai ld ichtlijnen. oorspronkelijk ge schreven voor gebruik door deskun- lijk worden gemaakt dat ze niet met digen, zullen ten behoeve van het wetgeving gelijkgesteld mogen wor- publiek worden „vertaald". Ook zul- den. Bij de opstelling van nieuwe len ze worden voorzien van een toe- richtlijnen zal er rekening mee wor- lichting over de aard en de waarde den gehoudendat ze gepubliceerd ervan. Daarbij zal onder meer duide- zullen'worden. Brochure: bel uw verzekerings adviseur of010 -652700 van Nationale-Nedertanden. 'M Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Pais (onderwijs) gaat als een oplossing uitblijft binnenkort naar Groningen om met het bestuur van het academisch ziekenhuis te praten over de noodsituatie die is ontstaan door de beddenstop in dit ziekenhuis. Mocht dan blijken dat het geld waarover het ziekenhuis beschikt, beter kan worden besteed, dan zal hij niet aarzelen om maatregelen te nemen. Minister Pais spreekt de demonstranten toe. jjfeCHT (ANP) Er van uitgaan- it het ziekenfonds veertig en de u (kerde zelf zestig procent betaalt e kosten van een (gedeeltelijk) gebit, moet de huidige eigen ge van de verzekerden met der- li irocent omhoog. eeft de commissie verstrekking de Ziekenfondsraad berekend, ij forse kostenstijging is een van wijzigingen in de oplei- e! van tandartsen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De enige mogelijke oplossing voor de beddenstop in het academisch ziekenhuis van Gronin gen op korte termijn is dat-er intern met personeel wordt geschoven. Het ministerie van onderwijs en weten schappen heeft geen extra geld be schikbaar voor de patiëntenzorg in dit ziekenhuis. Dit blijkt uit het ant woord van minister Pais op schrifte lijke vragen van de kamerleden Wes- sel-Tuinstra (D'66), Verkerk-Terp stra en Dees (beiden VVD). In zijn antwoord schrijft de minister dat de zorg voor leukemiepatiënten in het noorden van het land uiteinde lijk veilig gesteld moet worden door een betere taakverdeling van de zie kenhuizen in de stad Groningen en in de regio. Over het besluit van het academisch ziekenhuis om per 1 juni jl. bedden buiten gebruik te stellen en leeg te houden, is volgens Pais geen enkel overleg met hem gevoerd. Ook is er geen overleg geweest met de verant woordelijke gezondheidszorginstan ties in de provincie, aldus de mi nister. Volgens Pais hebben zich vanaf juni jl tot oktober 51 nieuwe patiënten met grotendeels ernstige bloedziek ten aangemeld bij de afdeling hema tologie van het academisch zieken huis. Van hen konden er negen niet worden opgenomen, zodat ze naar elders werden gestuurd. De anderen konden na wachttijden van gemid deld twee weken worden opgenomen en behandeld. Overigens wijst de minister erop dat het academisch ziekenhuis in de noordelijke provincies nog steeds een zwaartepunt-functie vervult als het gaat om de behandeling van leu- kemie-patiënten. De eindverant woordelijkheid ligt volgens Pais bij het ziekenhuis zelf. De bewindsman zei dit gisteren in een gesprek met de acteur Rutger Hauer, die namens zo'n vierhonderd demon stranten een half miljoen handteke ningen kwam aanbieden om een acur te oplossing te bepleiten voor de bed denstop in Groningen. De minister kon echter geen toezeggingen doen. Hij verwees de demonstranten naar de volksvertegenwoordiging. De noordelingen besloten daarop hun handtekeningen, die werden meege dragen in een ziekenhuisbed, maar weer mee terug te nemen. Eerder hadden ze Pais in de hal van het ministerie luidkeels te verstaan gegeven dat hij nu een oplossing moest bieden voor de beddenstop in het academisch ziekenhuis. Volgens het bestuur van het ziekenhuis is het leeghouden van zo'n honderd bedden het gevolg van geldgebrek. De inkrimping van het beddenbe stand leidde ertoe dat sommige, ern stig zieke patiënten niet meer konden worden opgenomen. Dat resulteerde in een actie, op initiatief van de toen zestienjarige Peter Stutvoet, zelf leu- kemiepatiënt, die inmiddels is overle den. Het Stutvoet-comité zette de ac tie voort en bood onlangs handteke ningen aan in het academisch zieken huis. Er moet een structurele oplossing ko men. zei de bewindsman. Een eerste vereiste vond hij een betere spreiding van de voorzieningen over de provin cie met het oog op de bereikbaarheid. Hij wees er verder op dat het zieken huis in Groningen voor dit jaar zo'n 120 miljoen gulden heeft gekregen en dat het bestuur van het ziekenhuis zelf bepaalt hoe dat geld wordt besteed. Volgens de minister heeft het zieken huisbestuur een plan gemaakt om intern de middelen anders te gaan verdelen. Maar dat plan is binnen het ziekenhuis op weerstand gestuit bij het personeel en toen heeft het be stuur maar besloten om een aantal bedden leeg te houden, aldus Pais. Hauer wees de minister erop dat het niet gaat om de problemen van het academisch ziekenhuis in het alge meen. maar om een noodsituatie die onmiddellijk moet worden opgelost. Even later herhaalde Pais zijn stand punt op het balkon in de hal van zijn departement, waar de demonstraten zich hadden verzameld. Halverwege zijn verhaal riep Rutger Hauer teleur gesteld tot zijn mede-demonstranten: „kom jongens, we gaan," waarop de demonstranten gescandeerd uitrie pen: „nu, nu, nu" en: „bedden open." De laatste zinnen van minister Pais gingen in geschreeuw en gezang ver loren. De bewindsman draaide zich daarop resuluut om en trok zich te rug. De demonstranten, van wie er enkelen in begrafenistenue waren ge stoken, verlieten vervolgens het ge bouw van het ministerie en trokken naar het binnenhof. Ze droegen span doeken met zich mee waarop teksten stonden als „wel 'es van beddenstop gehoord, dat is politieke moord", '„bedden open nu" en „patiënten kun nen kreperen, zeggen de hoge heren." Broodje In de Nieuwe Kerk aan het Spui trac- teerde de Socialistische Partij hen op een broodje. De demonstranten spra ken daar met vertegenwoordigers van politieke partijen. Het CDA-Ka- merlid Lansink zei bij die gelegen heid dat er wel een gaatje is te vinden voor extra investeringen in het Gro ningse ziekenhuis. Alom werd het be treurd dat het noodzakelijk was ge bleken om aan de hand van een de monstratie een oplossing te bepleiten voor het probleem in Groningen. De handtekeningen zullen overigens bin nenkort aan de Tweede Kamer wor den aangeboden. li ADVERTENTIE ervolg van pagina 1 j FO en de FNV zijn zwaar geval- ,)ver het door de bewindslieden ^teerde begrip „onderwijsconsu- in plaats van onderwijsdeelne en NFO missen in de memorie oelichting een beleid dat gericht groepen in achterstandssitua- Negatieve sociaal-economische eden op het onderwijs worden ins de FNV gebagatelliseerd; de ndslieden kiezen voor de oude atieschool. Beide organisaties in het aangekondigde vernieuw- itimuleringsbeleid onvoldoende, luidige stimuleringsbeleid moet ensiveerd en uitgebreid worden; uidige ad hoe-maatregelen moe- j worden omgezet in een gericht vtermijnbcleid, aldus de NFO. i ilfabeten FNV constateert dat er zo'n 00 analfabeten zijn, aan wie geen ilijke aandacht wordt besteed, ii jl voor andere redelijk opgeleide •en twaalf miljoen gulden wordt trokken voor een open universi- De organisatie is het hier niet 3 eens. FO verschilt principieel van me- met de bewindslieden, die vin dat leerplichtverlenging niet no- i. De NFO vindt dat hier eerst eens onderzoek naar moet wor- gedaan. 'el het ontwikkelingsplan voort- onderwijs pas volgend jaar in amer aan de orde komt, gaan NFO en FNV alvast summier op dit plan in. De NFO merkt daarbij op dat het plan geen mogelijkheid biedt voor uitstel van school- en beroeps keuze. De tweejarige brugperiode, met handhaving van bestaande, aparte schooltypen, betekent in feite dat de keuze nog steeds valt op twaalfjarige leeftijd, aldus de organi saties. Zij pleiten allebei voor een middenschool voor leerlingen tot vijf tien a zestien jaar, al wordt het begrip middenschool niet genoemd. De NFO verwerpt verder het plan van Pais om slechts 24 nieuwe pedagogi sche academies (voor de toekomstige basisschool) in te stellen, in plaats van de zestig die zijn voorgesteld door een speciale adviescommissie. De federatie vindt dat de relatie tus sen de opleidingsinstituten en het onderwijsveld nauwlettend in het oog moet worden gehouden. Schoorsteenuur De NFO en het NGL wijzen de door Pais voorgestelde afschaffing van de zogeheten schoorsteenuren voor aan komende eerstegraads leerkrachten in het voortgezet onderwijsvan 'file hand. Volgens de begroting levert dat' 2,2 miljoen gulden op. Volgens dé NFO betekent deze maatregel, op de langere termijn echter een verlies vaito. tweeduizend arbeidsplaatsen. De' schoorsteenuren zijn drie extra taaie-, uren, waarvoor eerstegraads leer krachten worden uitbetaald. Door die uren al te schaffen wil Pais de situa tie van leerkrachten met een volledi ge betrekking gelijktrekken met die van tweedegraads leerkrachten. zijn de kleuren van Kodak al klaar. Met direkt-klaar kleurenfoto's van Kodak ziet u de opwinding van sinterklaasavond terstond vereeuwigd. 'Ik ga een jumper voor u breien, tante door Hénhj" de Lange ADVERTENTIE ROTTERDAM Het „slepersmiljoen'' komt er. Voor 31 december ligt het geld, dat nodig was om een eind te kunnen maken aan de staking van de Rotterdamse havenslepers van Smit Internationale, op tafel. Ir Bart Wilton wil pertinent niet praten over „het leuke plannetje" dat hij heeft bedacht om aan een miljoen gulden te komen, want dat is nog niet helemaal rond. Maar dat het geld er komt, wil hij uiteindelijk tussen neus en lippen door wel kwijt. „Want wat moet, dat moet". Dit stukje blauw wordt u aangeboden door het volk van Israel. Waar. nu u het mei zwaarmoedig makende grauwe luchten moet doen. de hemel bi|na altijd net 20 onbewolkt blauw is als hierboven. En de zon de hele dag stralend neerki|kt op 0ns praatgrage volkje. Als u hier het ijs van uw voorruit krabt, zijn wij bezig met «k smaasappeloogstLaat die gure noordooster maar de takken van de bomen «ukken, u dobbert vrolijk met uw snorkel in het kristalheldere water van Eilat, *aar het zo ongeveer één dag per jaar regent (dit jaar was dat 21 oktober') Beetje ronddwalen in de oeroude straatjes van Jeruzalem Tel Aviv. Jaffa Uat de wmter toch de winter en laat u welkom heten in Israel Bel met uw reis- Bureau EL AL Israel Airlines of het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau voor meer Informatie over het Beloofde Land. Het Beloofde Land komt z'n beloftes na! Het Israëlisch Nationaal Verkeers bureau. Wi|de Kapelsteeg 2 (bij Rokm), Amsterdam Tel 020-249642. EL AL Israel Airlines. Rokin 36. Amsterdam. Tel. 020-220191 Met dit uitgangspunt voor ogen heeft Wilton (voorzitter van de Kamer van Koophan del in Rotterdam) ruim een maand geleden aangeboden „met de pet rond te gaan". Hij deed dat aanbod op het mo ment dat de slepersstaking in een volledige impasse was ge raakt. Er werd toen voorge steld de slepers duizend gul den de man (een miljoen gul den in totaal) te geven, een bedrag waarmee de stakende slepers genoegen bleken te ne men. Het enige probleem was echter de financiering van dit bedrag, omdat alle betrokken partijen weigerden mee te be talen. Besloten werd toen dat het Rotterdamse havenbe drijf het miljoen zou voor schieten, waarna „externe bronnen" dat bedrag zouden moeten terugbetalen aan het havenbedrijf. Al gauw lekte uit dat Bart Wilton (66). oud directeur van de scheepswerf Wilton-Fljenoord en een man met vele relaties en vrienden in het Rotterdamse bedrijfsle ven, zich opgewerpen had als collectant. Kortom: Wilton zou dat geld wel even gaan „lospraten" Voorwaarde Uiterlijk 31 december 1979 moet het miljoen terugge vloeid zijn in de kas van het gemeentelijk havenbedrijf, heeft de Rotterdamse ge meenteraad als voorwaarde gesteld. Maar her en der gaan nu al de geruchten dat het allemaal niet zo vlot zou lopen GraDlGS met Wiltons inzamelingsactie mijn plannetje uit te voeren". Het liefst had Wilton zich ver re gehouden van deze affaire. „Maar burgemeester Van der Louw vroeg me op een gege ven moment of ik niets kon ondernemen om een eind te maken aan de slepersstaking. Toen heb ik gezegd: als ik me nou eens sterk maak om dat miljoen bij elkaar te krij gen Nu, dat vertrouwen heeft men mij geschonken en dat moet ik dan ook gaan waarmaken. Anders sta ik straks bekend als een onbe trouwbare kerelDan wil len ze me niet meer bij de Kamer van KoophandelWil ton moet schaterlachen om zijn eigen opmerkingen. „Een grapje op z'n tijd is nooit weg", meent hij. Wilton: „Ach, ik moet eigen lijk nog beginnen. We zijn nu eindelijk weer in wat rustiger vaarwater gekomen en ik denk dat nu de tijd rijp is om Het dreigement dat hij zal op stappen als voorzitter van de Kamer van Koophandel, als hij er niet in zal slagen het miljoen bijeen te brengen, was overigens ook maar „een Ir Bart Wilton grapje", laat hij weten. Voor de goede orde: Wilton heeft zich zojuist weer kandidaat gesteld voor het voorzitter schap van de Kamer van Koophandel voor opnieuw een periode van twee jaar. Kortom: Wilton is zeker van zijn zaak. De Kamervoorzitter is overi gens tevreden over de manier waarop het Rotterdamse ge meentebestuur in casu bur gemeester Van der Louw in samenwerking met de politie is opgetreden in de recente stakingsconflicten. „Ik denk dat de geschiedenis zal leren dat juist is gehandeld." De staking bij de stadssleep- diensten had naar de mening van Wilton misschien kunnen worden voorkomen ais er tij dig met de slepers was ge praat. „Ik wil niemand iets verwijten", zegt hij voorzich tig, „want bij een staking is net als bij een oorlog nooit één schuldige aan te wijzen. „Maar ik kan me heel goed voorstellen dat de slepers zijn gaan staken. Deze mensen hebben ettelijke fusies meege maakt en zijn nu bijeen ge veegd in Smit-Internationale. Ze zijn onzeker en angstig ge worden voor de toekomst. Zo'n situatie kan gemakkelijk leiden tot een staking, waarbij de directie dan de gemeen schappelijke vijand wordt. Er had meer moeten worden ge praat met de slepers." Bijnaam Over de alom bekritiseerde opstelling van de Smit-direc tie in het conflict: „Ach. sta ken moet je nu eenmaal leren. Een volgende keer zullen ze 't wel anders aanpakken" Wilton heeft zelf als werf-di recteur ook stakingen meege maakt. „Mij is toen opgeval len dat m'n oudere collega's zich op het standpunt stelden pas praten als er weer wordt gewerkt. Ik geef dan toch de voorkeur aan overleg". Deze opstelling heeft Bart Wilton overigens de bijnaam „Rooie Bart" bezorgd, gezien zijn goede contacten met werkne mersorganisaties. Vroeger waren de slechte ar beldsomstandigheden de be langrijkste oorzaak van sta kingen. meent Wilton. „Hel loon was vaak de sluitpost in het bedrijfsleven. Nu is dat niet meer zozeer het geval, ook al worden er bij vrijwel elke staking looneisen ge steld Ik zeg altijd maar een staking zonder geld is als Van Gend zonder Loos De angst om werkloos te ra ken door de toenemende auto matisering. door fusie of door de snelle ontwikkelingen, geeft een gevoel van grote on zekerheid. In een gecompli ceerde samenleving als de onze is een stakingsconflict dan snel geboren". Dat er met het afkopen van de slepersstaking een precedent is geschapen voor volgende conflicten „want die zitten eraan te komen." voorspelt Wilton gelooft hij niet. „Elke staking is anders en vraagt een andere benade ring. Daarom heb lk er ook geen moeite mee om met de pet rond te gaan voor de sle pers. En mocht die pet niet gevuld worden, geen nood", merkt Wilton op. „Dan ga ik met een andere pet rond U weet, ik heb er meer dan één.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3