Inkomen boeren tijdelijk lager echten patiënt geregeld 350.000 kinderen in kampen Iran niet welkom op Arabische top Droog Kies uw kado i begroting vergroot nrust in onderwijs' Ongerustheid en brandje in Borssele IIJKSTRA JkMPEN *1 Meubelfabriek Oisterwijk deze krant Van der Stee acht kostenombuiging onvermijdelijk Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Eindelijk droog HET WEER Kleine Krant psychiatrie toonaangevend in eiken innen voor 1980 slecht ontvangen T stempelt vet Gevangene zou zijn mishandeld Omvangrijke reparaties in kerncentrale Broodfabrieken op oudejaarsdag dicht Trouw Niet bij brood alleen Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TtOUW rouw R H S 37STE JAARGANG NR. 10806 DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 In de ochtend eerst nog mistbanken. Overigens droog weer en wolkenvelden Middagtemperatuur ongeveer zeven graden Weinig wind. minder dan windkracht drie Morgen en overmorgen Droog en rustig weer, kans op mist en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 08.07 onder 16.43 maan op: 08.25 onder 17.44 Deze krant verhuist met u mee als u op tijd een kaartje stuurt met j de datum èn het nieuwe adres. LOSSE NUMMERS 60 CENT AGINA 2: oyaliteit jegens elijdenis weer i studie nemen AGINA 3: ichtlijnen procureurs lorden gepubliceerd AGINA 4: lieuwe boeken AGINA 5: 'arlementsrubriek k' AGINA 7: loessein zoekt naar Irabisch vredesplan PAGINA 8: PAGINA 9: Papoea's vragen Nederlandse steun PAGINA SPORT: Ausputzer Show PAGINA ECONOMIE: Onzekere toekomst voor de platenhandel PAGINA SERVICE: Verkeersrubriek, radio- en tv-pro- gramma's, puzzel, weeroverzicht, strips een onzer verslaggevers IECHT Een commissie van de Ziekenfondsraad, bijge- n door vijf door de Ziekenhuisraad aangewezen deskundi- heeft een aantai regels geformuleerd, die de rechtspositie de psychiatrische patiënt veilig moeten stellen. De inrichting moet er voorts voor zorgen, dat de patiënt niet wordt be lemmerd in de uitoefening van zijn rechten op grond van de Nederlandse wet en dat hij de gelegenheid heeft rechtskundige hulp in te roepen. jn opgenomen in een ontwerp- s voor staatssecretaris Veder van volksgezondheid en zullen erdag in de voltallige zieken- raad aan de orde komen, uorgestelde bepalingen houden meer in, dat de inrichting de en diens familie zo spoedig lijk moet voorlichten over de in nrichting geldende huisregels bezoekregeling) en de moge den voor behandeling van ten. n r moet het ziekenhuis de pa- zo gauw mogelijk na zijn opna- ten weten, tot wie hij zich met ng tot zijn behandeling kan Ook moet in overleg met de nt een behandelingsplan wor- pgesteld. Degenen, die daarvoor itwoordelijk zijn moeten daar londelinge toelichting op geven. ADVERTENTIE onze Haagse redactie I HAAG „De onder- ibegroting voor 1980 ver- Jt alleen maar de proble- i en de onrust in het on wijs. Het niveau en de iliteit van het onderwijs iten het blijkbaar hebben volstrekt verwerpelijke Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw) meent, dat aan een tijdelijke achter uitgang van de inkomens van met name de melkveehouders niet valt te ontkomen. De mi nister zei dit in de algemene vergadering van het Konink lijk Nederlands Landbouwco- mité (KNLC). Tot zijn toehoorders, ruim 1.200 boze boeren die uit alle delen van Neder land per bus of trein naar Den Haag waren gekomen om de minister tot andere gedachten te brengen, zei Van der Stee: „Ik vrees dat we een inko mensachteruitgang niet kunnen ont lopen tenzij wij kiezen voor de totale afbraak van het EG-landbouwbeleid en die prijs is voor de Nederlandse land- en tuinbouw te hoog". Volgens Van der Stee bedragen de totale kosten van het EG-zuivelbe- leid met zijn jaarlijks toenemende overschotten momenteel, tien miljard gulden, of ruim veertig procent van het landbouwbudget. Dat komt neer op een dubbeltje per liter geprodu ceerde melk. Beangstigender is nog, aldus de bewindsman, dat elke teveel geproduceerde liter melk de gemeen schap niet een dubbeltje, maar veer tig tot vijftig cent kost. „Zo'n beleid is in zichzelf gedoemd te mislukken, nog afgezien van de kosten". Signaal De minister meende, dat uit hoofde van het dreigende financieringste kort in de EG een kostenombuiging onvermijdelijk is. „En het zou daarbij naïef zijn te veronderstellen dat de zuivel, de grootste slokop van het EG-budget. de bezuinigingsdans zou ontspringen". De wijziging van de EG-begroting,. die het Europese Parlement onlangs heeft aanvaard, moet volgens Van der Stee niet worden gezien als een aanval op het landbouwbeleid als zo danig, maar als een politiek signaal, dat er nu toch echt beleidsombuigin gen tot stand moeten komen. De beleidsombuigingen zijn niet al leen nodig om de inkomens van de 90.000 melkveehouders van vandaag veilig te stellen, maar ook die van een volgende generatie melkveehouders. Het gaat om de instandhouing van de zuivelindustrie, waarin 20.000 men sen hun brood verdienen. En om het EG-zuivelbeleid zelf, dat Nederland bepaald geen windeieren heeft ge legd. Volgens Van der Stee vloeit van elke gulden, die de EG uitgeeft aan het zuivelbeleid een kwartje terug naar Nederland. Tegen bevriezing De minister zal zich in de Brusselse Landbouwraad verzetten tegen be vriezing van de landbouwprijzen in het komende jaren. Hij meent dat een kleine prijsstijging nodig is om de sterke kostenstijging enigszins op te kunnen vangen en de inkomensach teruitgang af te zwakken. Verder zal hij pleiten voor een subsidieregeling voor het niet-produceren van melk Hij denkt aan twintig tot dertig cent per liter niet-geproduceerde melk en een „strafheffing" van dezelfe om vang voor teveel geproduceerde melk. „Langs deze weg kunnen we snel uit de overschotsituatie zijn", aldus Van der Stee. Om de pijn van een inkomensachter uitgang verder te verzachten zegde Van der Stee toe. dat de overheid in de komende jaren een belangrijk deel van de vele tientallen miljoenen gul dens aan keuringskosten voor haar rekening zal nemen. Sprekend over deze vorm van lastenverlichting ver klaarde Van der Stee „er persoonlijk voor te voelen als de WIR-regeling (investeringssteun) in de landbouw zou worden ingeruild voor een belas tingverlaging" De nister hoopte met deze uitspraak een discussie te heb ben geopend. Meer nieuws op de pagina's 8 en 13. ARNHEM (ANP) Een 26-jarige ge detineerde heeft bij de hoofdofficier van justitie in Arnhem een klacht ingediend omdat hij vorige week ern stig mishandeld zou zijn in het Arn hemse huis van bewaring. Volgens zijn raadsman werd hij in zijn cel door zeven bewaarders in elkaar ge slagen en werd hem later door een van de bewaarders de keel dichtge knepen. Het recht bezoek te ontvangen en het recht op bewegingsvrijheid in en rond de inrichting, mogen alleen worden beperkt als daardoor de rechten en vrijheden van anderen worden ge schaad. De inrichting moet facilitei ten verschaffen voor het functioneren van een patiëntenraad ofwel zorgen voor een geformaliseerd overleg met een vertegenwoordiger van de pa tiënten. Over dwangmiddelen zegt het advies, dat die alleen in noodsituaties mogen worden toegepast en dat ze moeten worden geregistreerd volgens de richtlijnen van de hoofdinspectie voor de geestelijke volksgezondheid. iet breekt me op, direc- denkbeelden uit de koop- mansachtige sfeer van produ centen en consumenten." Dit schrijft de Nederlandse federatie van onderwijsvakorganisaties (NFO) in een uitvoerig commentaar op de onderwijsbegroting, die vandaag, morgen en overmorgen ln de Tweede Kamer wordt behandeld. Over het algemeen is de onderwijsbe groting in vakbondskringen slecht ontvangen. De FNV vindt dat de visie die uit de begroting spreekt, nauwe lijks progressief is en niet tegemoet komt aan opvattingen die in brede vakbondskringen leven. Het Nederlands genootschap van le raren (NGL) heeft vooral kritiek op het beleid van de overheid als werk geefster. In de begroting worden al lerlei rechtspositionele maatregelen aangekondigd, waarover nog niet eens is gesproken met het georgani seerd overleg (waarin de bonden ver tegenwoordigd zijn). Het NGL protes teert daar met kracht tegen. „Wat nu dreigt te gebeuren is, dat de Tweede Kamer deze begroting accepteert en dat daama overleg met de werkne mers plaats vindt. Zo'n overleg ver dient die naam niet meer." De NFO constateert dat het aandeel van onderwijs in het totaal van de rijksbegroting opnieuw is gedaald. Daarbij schiet de memorie van toe lichting op de onderwijsbegroting „over de hele linie" tekort, vindt de .NFO. De federatie vindt dat het stuk weinig visie biedt en bijzonder vaak verwijst naar komende concept- en/of beleidsnota's. „De begroting 1980 moet het hebben van een hoog aspi ratieniveau." Vervolg op pagina 3 Chedli Klibi deelde mee een officieel verzoek van ayatollah Khomeini te hebben ontvangen om een Iraanse delegatie te mogen sturen naar de Arabische topconferentie die van daag in Tunis begint. Iran is geen lid van de Arabische Liga. Klibi zei dat de top niet kan besluiten zijn beslis sing Iran toe te laten ongedaan te maken. De verwachting is dat dit niet zal gebeuren. Alleen Libië en Zuid- Jemen zouden van plan zijn het Iraanse verzoek te ondersteunen. Offenssief Op de vorige week in Tunis gehouden bijeenkomst van ministers van bui tenlandse zaken van de landen van de Arabische Liga slaagde Libië er niet in aanhang te verwerven van de andere Arabische landen om Iran te steunen bij de bezetting van de Ame rikaanse ambassade door een mas saal Arabische politiek, diplomatiek en economisch offensief tegen de Ver enigde Staten. Libië kreeg in het ge heel geen steun voor die gedachte omdat zo'n actie „de aandacht zou afleiden van de werkelijke problemen in het Midden-Oosten, de intensive ring van de strijd tegen Israël en de kwestie Zuid-Libanon," zoals een di plomaat het fomruleerde. De Amerikaanse president Carter heeft zich gisteren opnieuw in grim- ADVERTENTIE I Somalië kondigde de noodtoestand af. Soedan roept 1980 uit tot het Jaar van de Vluchteling. In deze landen leven meer dan 350.000 kinderen in vluchtelingenkampen. Kijk vanavond naar Brandpunt, Nederland 2. 21.20 uur. Stichting Mensen in Nood Hekellaan 6. tel 073-144544 5211 LX 'sHeriogenbosch GIRO 1111222 BORSSELE (ANP) De vele discussies over kernenergie veroorzaken verwarring bij de bevolking van Borssele, waar Nederlands enige volwassen kerncentrale staat. Het gemeen tebestuur heeft daarom in een brief aan minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne aangedrongen op een snel le beslissing over de definitieve opslag van radioactief afval. Men is bang dat steeds meer aivai ln Borssele moet worden opgeslagen, als het contract met de Franse opwer kingsfabriek voor gebruikte kern brandstof niet zou worden goedge keurd en de centrale toch blijft door draaien. In de centrale, die op het ogenblik stilligt voor brandstofwisseling, con trole en reparaties, deed zich gister morgen een brandje voor. De schade bleef beperkt en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het brandje ontstond op een stelling plank waarop twee Westduitse las sers aan het werk waren, in het nucle aire deel van de centrale. De bedrijfs brandweer kon het vuur zeer snel doven. De leverancier van de centrale, de Westduitse Kraftwerkunion. Is bezig met omvangrijke werkzaamheden aan de primaire warmtewisselaars. Maximale straling Een aantal pijpjes waardoor radioac tief koelwater stroomt, moet worden dichtgelast wegens aantasting door corrosie. Vanwege het hoge stralings niveau moet KWU daarvoor 150 las sers gebruiken, die elk twee minuten op de betreffende plek werken In die tijd lopen zij de maximale stralings dosis op waaraan nucleaire werkne mers in een periode van drie maan den mogen worden blootgesteld. Rondom de Amerikaanse ambassade in Teheran bgint de sfeer van een ware dagmarkt te ontstaan. Kraampjes met allerlei lekkernijen, gebakken vlees en noten doen goede zaken. Foto's van ayatollah. Khomeini fungeren als lokmiddel voor de aangeboden koopwaar. TUNIS (AFP, AP, Reuter) De Arabische wereld moet niets hebben van de gijzeling van zo'n honderd mensen in de Amerikaanse ambassade in Teheran, die met goedkeuring van de Iraanse autoriteiten wordt uitgevoerd. Secretaris-generaal Klibi van de Arabische Liga, heeft een verzoek van ayatollah Khomeini een waarnemer te mogen sturen naar de Arabische top in Tunis van de hand gewezen. ADVERTENTIE Toonzalen. AMSTERDAM Weteringschans 84a DEN HAAG Stationsweg 102 HEEMSTEDE Cruquiusweg 37 Ook verkrijgbaar in de betere verlichtings zaken mige bewoordingen uitgelaten over het voortduren van de gijzeling. Na de vrijlating van drie gijzelaars, een vrouw en twee zwarten, herhaalde de president zijn eis dat alle gegijzelden onmiddellijk moeten worden vrijge laten. Mocht Iran besluiten de nog vast zittende gegijzelden voor de rechtbank te halen, dan zou dit een verdere schending zijn van de meest elementaire mensenrechten, aldus de president. Concrete aanwijzingen dat de Amerikanen tot daadwerkelijke actie zullen overgaan, zijn er overi gens nog niet. Wel telefoneerde Car ter gisteren met de Duitse bondskan selier Schmidt over de affaire. De waarnemend fractie-voorzitter van de Republikeinen in de Ameri kaanse Senaat. Ted Stevens, zei dat het gebeuren in Iran wel eens een negatieve bijdrage zou kunnen leve ren aan het oordeel van veel mensen over SALT-II, het Amerikaanse-Rus- slsche akkoord over strategische kernwapens. Gebeurtenissen als deze dragen bij tot het gevoel dat er aan de Amerikaanse defensie iets moet ver- anderen. aldus de senator. Een beschouwing over de Arabi sche top staat op pagia 7. Meer nieuws over vrijgelaten ge gijzelden op pagina 7. UTRECHT (ANP) De Nederlandse broodfabrieken bakken op 31 decem ber niet. Dat zijn de voedingsbonden FNV met twee werkgeversorganisa ties overeengekomen Volgende week gaan de bonden met werkgevers in het midden- en kleinbedrijf onder handelen om alle bakkerswinkels op die dag dicht te krijgen. Het akkoord met de broodfabrieken betekent dat zevenduizend van de 20.000 werknemers in deze sector op oudejaarsdag in ieder geval vrij zijn. Dat houdt in: geen broodproduktie. geen bezorging, geen bevoorrading van supermarkten, en veel gesloten winkels. Een groot aantal bakkersza ken ln ons land is namelijk eigendom van broodfabrieken. De broodfabrieken gaan er toch maar een lang weekend van maken met de jaarwisseling. Zo gaan wij op droog brood de jaren tachtig in. Denkers over een nieuwe levensstijl hadden dat ook al gedacht. Om van de nieuwe internationale economische orde nog te zwijgen. Boetseerset (A) Authentiek Slavisch Boclseerklci mei verf in .1 kleuren en kleedje (C) mei fraai diermotief AU onder legger ul \oor de sier Lederen halstasje (D) Sierlijke eemoud en praktisch bovendien Echi naturel leder niet gevlochten koordje penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschrocve- draaicr in een Handgreepje met omslagmechaniek. v«H»r extra gemak. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. L it erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: l \rnaam: l 'w adres: Postcode en plaats: _Gin>: _Tel Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van 17 Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven! Voor hezorginlormalie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1