Thijssen, bij gebrek aan beter "^langrijke eek voor walificatie r„ luropees ampioenschap Sr ™ndriks en Jans i'lj geschakeld "itsers comité en Spelen 'Ik ben verdedigend een stuk sterker geworden' Alsnog strafzaak tegen Stafleu ^lefietwedstrijd Lazio en Roma A®*. M ;OAG 20 NOVEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET 17 jSSELDORF Deze week t in de diverse kwalificatie- jepen van het toernooi om het jpees voetbalkampioen- jp de beslissing: welk land it over naar de eindronde vol- nd jaar in Italië? Er staan ze- U n EK-duels op het program- waaronder de ontmoeting >n Oost-Duitsland en Neder- in Leipzig. brigade van bondscoach tartkruis heeft aan een gelijk- voldoende, de Oostduitsers jtèn winnen. Beide ploegen 'ifcnen niet op volle oorlogs- -ykte aantreden wegens het pvallen van een aantal basis- tiers (blessures, afzeggingen). Oostduitse bondscoach •hner heeft de „opdracht" iregen van Nederland te win- i; zeker is dat Oranje een hel n^at te wachten in Leipzig. ist gastland Italië, dat auto- .„ïtlsch geplaatst is en Grieken- IS id, dat zich reeds eerder kwali- 01 terde ten koste van onder an- x e de Sovjet-Unie, zijn titel- ider Tsjechoslowakije (groep Engeland (groep 1) zo goed zeker van plaatsing. De Tsje- lowaken verloren afgelopen ag weliswaar van Frankrijk. kor aankomende zaterdag heb- de Tsjechoslowaken tegen zwakke Luxemburg aan een J: ijkspel voldoende om de reis E ir Italië te boeken. k Engeland heeft tegen Bul- 5/1 ije aan één punt genoeg. Vol- 3 spanning echter bij de ont- liv^etingen België-Schotland en rtugal-Oostenrijk. beide in ep 2. De strijd is nog volledig n. al heeft Portugal, met ne- punten uit zes wedstrijden, beste papieren in handen, „i >r Oostenrijk betekent de >7$lstrijd tegen Portugal de laat- - kans. Bij winst eindigen de tenrijkers, onder wie de AZ speler Kurt Welzl, met elf iten uit acht wedstrijden. groep 1 wordt behalve Enge- 7< d-Bulgarije ook het treffen 30 sen Noord-Ierland en Ierland Sportief gezien heeft m laatste duel geen betekenis. slotte maken Wales en Tur in groep zes uit wie de groot- concurrent van het bovenaan gdande West-Duitsland wordt. winst van de Turken, het n 1 wordt in Izmir gespeeld, ne- 11 zij de leiding over van West- Pi Island. ff) nd I bi d-lerlnnd 6 5 1 0 11 18 6 2 3 1 7 7 3 13 7 9- 6 7 14 6-12 13-17 rland Duitsland Ierland tilfcd 7 3 3 1 9 12- 6 12 13- 4 11 17- 4 11 16 -8 4 7-18 0 2-21 6 4 11 9 13- 7 5 0 14 1 13- 4 9 13 2-13 4 2 1 1 5 4-3 5 0 1 4 1 2-13 ouCLE Ben Hendriks, de verde- van de eredivisieclub PEC 50 e is aan zijn enkelbanden ge- i erd. Ook Ron Jans van de A- ie van de Zwollenaars onder- leze operatie. Beide spelers zijn ITT minstens zes weken uitgescha- c. Vorige week werd de trainer van 'jj Zwolle. Frits Korbach ook al Ijn enkelbanden geholpen. ^ej6 jarige jongen die de vuurpijl oot die Paparelli dodelijk trof is hai iteeds op de vlucht voor de poli- le overigens wel zijn naam kent. MORITZ In Zwitserland is :omité opgericht dat zich ten telt te voorkomen dat in 1988 de :he Winterspelen in dat land gehouden De initiatiefne- 1 •vinden dat de Olympische Spe en politiek geladen evenement j geworden Voorts zijn zij van JqI )g dat er voor een dergelijk fi- J^eel avontuur geen ruimte is in Ierland Mogelijke kandidaten tie organisatie van de Winterspe- 1988 zijn Sankt Moritz. Davos G f*" door Matty Verkamman LEIPZIG Frans Thijssen, noodgreep of gouden greep? Bondscoach Jan Zwartkruis houdt het in een optimistische bui („We halen Italië) bij voorbaat op het laatste, maar zal tevens beseffen dat het morgen voor de beslissende EK- interland tegen Oost-Duitsland geen luxe is om met de fragile middenvelder in het helse Zentral-Stadion van Leipzig als spelmaker van start te gaan. „Ik ben tweede keus en dat is beter dan derde keus stelt Thijssen nuchter, waarbij het lang niet vast staat of hij het bij het rechte eind heeft. Thijssen was tot voor kort immers volledig uit beeld, was tweede noch derde keus, maar kwam eenvoudig niet ter sprake als mogelijk lid van de Nederlands elftal-club. Overstelpt door bedankjes van on klaar geraakte schakelspelers, kwam Zwartkruis tot veler verbazing echter toch bij Thijssen terug. De gedreven bondscoach zwakt dat verrassingse lement overigens af. door almaar te verklaren dat Thijssen wel bij hem in de boeken voorkwam: „Wij houden hem steeds in de gaten. Ik heb een net van waarnemers opgebouwd, die mij voortdurend van Informatie voor zien. In Engeland heb ik ook zo'n mannetje zitten". De naam van die stille rapporteur Thijssen weet ook niet om wie het gaat houdt Zwartkruis angstvallig geheim. „Het zou niet goed zijn om daarover te praten", aldus de coach, die dat geheimzinnige gedoe amper nog wil toelichten. „Het is een Neder lander met verstand van voetbal. In meerdere landen wordt op die manier voor mij gekeken. Rinus Michels hoort bij voorbeeld ook tot die groep", besluit Zwartkruis de discus sie over zijn correspondenten-net dan toch nog met een naampje. Zwartkruis heeft niettemin begrepen dat zijn keuze voor Frans Thijssen met fronsende wenkbrauwen zou worden ontvangen. Hij doet nu zijn best om de kleine man uit het Gelder se Malden in de hoogte te prijzen. Zo zegt hij dat Thijssen altijd met veel succes in het nationale elftal heeft gespeeld Feitelijk is dat al onjuist, want van de vier keer dat hij in 1975 de Oranje-trui aantrok, stapte Thijs sen slechts éénmaal als winnaar van het veld: 1-0 nederlaag bij België, 1-1 gelijkspel in de jubileuminterland te gen West-Duitsland, 3-0 winst op Po len en 1-0 verlies tegen Italië. Als Zwartkruis dan al zo enthousiast is over het interlandverleden van zijn momenteel zo veelbesproken pupil, rijst automatisch de vraag waarom hij hem dan al niet eerder in zijn selectie heeft opgenomen. Het ant woord is simpel: omdat de bondscoa- ches altijd over een ruim arsenaal betere middenvelders konden be schikken. Op het WK-eind toernooi was er met spelers als Neeskens, Willy van de Kerkhof. Jansen, Haan. Wild schut, Schoenaker en Boskamp een ruim aanbod voor het middenveld. Daarna diende zich met spelers als Valke, Metgod en Stevens plus de teruggekeerde Jan Peters weer een nieuwe lichting voor het middenveld aan en ook toen kwam Thijssen niet in het stuk voor. En nu, op het beslissende moment, dus plotseling wel. Zonder af te din gen op de typische kwaliteiten van Thijssen wie weet heeft hij morgen een goede middag, tussen de meedo genloze Stevens en de stayer Schoe naker dringt de conclusie zich op dat Zwartkruis een beetje paniek voetbal speelt. Terwijl er in Neder land op het oog toch minstens gelijk waardige spelers rondlopen (René Notten, Heini Otto), zoekt Zwartkruis opnieuw zijn heil in het buitenland. Dat brengt het nadeel met zich mee, het is al eerder gesteld, dat de aldaar werkzame kandidaten niet altijd be schikbaar (Johnnie Rep nu weer) zijn. Zwartkruis wil echter van geen kri tiek horen op het punt van selecteren. Hij heeft zijn keus bepaald, wat als bondscoach natuurlijk zijn goed recht is. maar geeft toch weer een merkwaardig antwoord wanneer een alternatief als Arie Haan (nog wel eens als intrigant binnen het Oranje gezelschap geafficheerd, bovendien ook in buitenlandse dienst en derhal ve evenmin een ideale oplossing, maar in alle omstandigheden zonder twijfel wel een uiterst bruikbare in ternational) aan de orde komt. Zwart kruis: „Ik volg dat heus wel hoor, maar hoe speelt Arie nu eigenlijk? Anderlecht verliest toch vrij vaak." Drie spelers die zeker zijn van hun plaats tegen Oost-Duitsland, in de vertrekhal van Schiphol. Ruud Krol (1), Simon Tahamata en Frans Thijssen. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM De tuchtcommlssie van de KNVB heeft alsnog besloten de Feyenoorder André Stafleu te dag vaarden. De zaak tegen de Feyenoor der, die tien dagen geleden in de wedstrijd tegen AZ "67 de Alkmaar der Weijsters tegen het hoofd trapte, dient donderdagavond in Zeist. De tuchtcommlssie heeft deze beslissing genomen niet op grond van de televi siebeelden scheidsrechter Thomas had de overtreding niet gezien maar op basis van het uitvoerige rap port van de waarnemer De Rotterdamse club zal zich van daag beraden over het feit of ze Staf leu zal bijstaan in zijn verdediging van het hem ten laste gelegde punt. Volgens directeur Peter Stephan is het niet uitgesloten dat mr. Van Vel- zen, de juridisch adviseur van Feyen- oord, de middenvelder naar Zeist zal vergezellen. 8tephan is overigens de mening toegedaan dat de tuchtcom mlssie in haar beoordeling van het incident ook de andere voorvallen (Hovenkamp contra Troost en Wet-Zl contra Van der Lem) op hun merites moet beoordelen „Er zijn in die wed strijd zoveel dingen gebeurd die niet door de beugel konden Laten de he ren ook eens naar de oorzaak daarvan kijken." aldus Stephan. In tegenstelling tot eerdere publlka- ties, zal de wedstrijd in de eredivisie tussen Feyenoord en FC Utrecht niet op zaterdaga"ond worden gespeeld, maar op zond: a Gewoonlijk ver plaatst de Rotterdamse club de com petitiewedstrijden. -^-afgaande aan een duel in een toernooi om een Euro pese beker, naar de zaterdagavond. Deze keer echter niet. omdat de club leiding de internationals van de club. die zijn mee geweest naar Leipzig, een extra dag rust wil geven. Dat laatste mag dan waar zijn, in de Engelse League zijn nog slechts twee ploegen lager geklasseerd dan het vormloze Ipswich van Frans Thijssen. Zwartkruis zal er zeker vanuit gaan dat Thijssen leiding moet geven op het veld. Hem staat dan kennelijk nog de creatief-aanvallende Thijssen van FC Twente voor ogen. Sinds hij bij Ipswich speelt is het spel van Thijssen echter gewijzigd. Hij acteert niet zozeer meer achter de voorhoede, maar veeleer vlak voor zijn verdedi ging. „Ik ben verdedigend een stuk sterker geworden", licht de persoon in kwestie dienaangaande een tip van de sluier op. Dat de come-back ook voor Thijssen zelf als een volslagen verrassing uit de lucht is komen vallen, blijkt uit het feit dat hij in zijn contract met Ipswich geen clausule met betrek king tot wedstrijden van het Neder lands elftal heeft laten opnemen. Na zijn kortstondige loopbaan als inter national onder George Knobel, ver dween hij geruisloos van het toneel, met dien verstande dat hij vorig jaar in de B-ploeg nog een keer tegen het Duitse schaduw-team mocht teleur stellen. Thijssen: „Het Nederlands elftal is voor mij Jaren niet meer aan de orde geweest. In het begin was dat een teleurstelling, zeker toen ik in 1976 het elndtoernool van het Euro pees kampioenschap niet haalde, maar gaandeweg stond ik er niet eens meer bij stil. Ik ben na de periode- Knobel gewoon bulten de ploeg ge vallen." Geruchten willen zelfs dat Zwart kruis' assistent Rob Baan in eerste aanleg een rapport over de eveneens bij Ipswich spelende Arnold Milhren wilde maken. Thijssen weet dat niet („Baan heeft mij ook niet gesproken in Engeland"), maar zegt daarover: „Dat is dan misschien mijn geluk geweest. Arnold was geblesseerd, pech voor hem." Overigens vindt Thijssen dat het con tact met Nederlandse voetballers voornamelijk tot de selectie van het Nederlands elftal beperkt moet blij ven. Hij volgt de ontwikkelingen in de Nederlandse competitie op zon dagmiddag via het radioprogramma Langs de Lijn, maar mist het voetbal in zijn vaderland allerminst. Het har de, maar meestal faire Engelse voet bal spreekt de lichtgewicht ten zeer ste aan. Thijssen: „De kans op blessu res is in Nederland veel groter dan in Engeland. Gemene tackles, van ach teren aanvallen, dat alles komt in de League bijna niet voor In Engeland hebben de profs nog respect voor elkaar." vond de dood Een jongen, die voetbal speelde en een ba) wilde koppen, botste mefiljn hoofd tegen dat van een tegenstander Hij «Uert enige UJd later ln een tlekenhuls SCHAATSEN - Bij ge westelijke wedstrijden op de kunstijsbaan in Utrecht heeft Co Otllng een snelle 5000 meter gereden Hl) legde de afstand af ln 7 minuten en 26 9 seconden Oe tweede plaats was voor Jos Pronk met 7 28.3 Klaas Vriend en Mts Schalij werden derde en vierde met 7 29 6 en 7.36.2 TENNIS De als zevende geplaatste Louk Sanders heeft In de eerstge ronde van het kam pioenschap om de grote prijs van India de Indiër Shank ar Krlahnan met 6-1 en 7-6 ver slagen VOETBAL Tony Woodcock heeft ln NolUng ham zijn handtekening gezet onder het con tract, dat hem voor 2'i Jaar aan PC Köln verbindt NotUngham Forest incaaaeert voor zijn splUspeler de somma van 2 493 750 Mark. een recordbedrag in de WestduiUe Bundesllga Zelf toucheert dt Brit bijna een miljoen Mark voor zijn verblijf ln de Domstad Woodcock Z«1 op 1 december ln de thuiswedstrijd legen VPL Boehum zijn debuut ln de BundesUga maken n9« SllE Voor de tweede maal in drie i stonden de elftallen •azio en Roma tegenover elkaar, oktober werd tijdens rellen op tunes een toeschouwer dodelijk fen door een vuurpijl. en Roma speelden een benefiet- rijd waarvan de opbrengst ten komt aan de weduwe van Vin- Paparelli. De recette van het digheidsduel bedroeg ruim K) gulden. FONDANTIJS Hoe hebben we het nu? Is de valse start ineens verboden? Waarom wordt er geen fondantijs meer ge maakt? Hoe zit het met de felle noordooster die over de kruising jaagt als zo'n oranje snelheidspak komt aanklapwieken? Waarom is er geen onrust binnen de kernploeg? En voor alles natuurlijk: zijn die valpartijen ln de eerste buitenbocht soms afgeschaft? Op die manier valt er nog maar bitter weinig lol aan het schaatsen te beleven. Het lijkt wel sport, of zo. Vorig seizoen nog sprak de schaats sport voornamelijk vanuit de lap penmand tot de verbeelding. Onge makken. narigheid, sabotage en ru zie. Trainer Egbert van 't Oever, de kaas geworden beminnelijkheid, kon aan het einde van de rit conclu deren dat er weliswaar niet harder was geschaatst dan het Jaar ervoor, maar het schaatsen als beweging was in ieder geval voor het nage slacht bewaard. Het Nederlands Olympisch Comité viel de krakkemikkigheid ook op en besloot de helpende hand te bieden. Om de lui niet nog erger over hun toeren te Jagen. Niet langer, zo werd vast gelegd, bcjtond de verplich ting om twee weken voor de Olym pische Spelen door een glanzende prestatie op de 500 meter ln Inzeil, tot deelnemer op alle afstanden bij de Spelen te worden gebombar deerd. Er zou vooral op langere ter mijn worden gewerkt. Vandaar dat er een lijstje ontstond met de namen van de vijf Olympi sche kandidaten. Daar kon er nog eens eentje afvallen of eentje bij komen, maar veel rek zat er niet meer in. Het vijftal moest alleen veertien dagen voor de Spelen aantonen dat ze hun specialisme nog niet verleerd waren. Daarna konden ze op het vliegtuig naar Amerika. Gelijk met de ijshockeyploeg die nog minder reden heeft zoveel onkosten op te roepen als de uitzending van Piet Kleine als sprintspecialist. Het NOC en de schaatsbond had den geleerd van het verleden, zo werd trots verkondigd. Selectie brengt maar onrust ln de ploeg. Valse starts, fondantijs. harde noordooster, ruzie aan het ontbijt en valpartijen op het eerste rechte stuk. En wie stond er zaterdag in Deven ter langs de rand van de piste met een velletje papier en potlood? Keu zeheer Bram Leeuwenhoek. Keuze- heer met tegenzin maar geheel bere kend voor zijn immens moeilijke taak, naar hij de NOS liet weten. En wat deed Bram? Die stond geen namen door te strepen, hij stond er weer bij te schrijven. Jan. Plet des noods Klaas, Yep en Sophie En op de achterkant ging hij verder, met Hans natuurlijk, Miel en Wlm en Annie en Haitske. De vlaggen wapperen nauwelijks strak tegen het zwerk of hup, daar begint het weer. Niks geleerd van het verleden. t 6* 4 Voor hetzelfde geld piekt de ene helft van Nederland volgende week weer naar hartelust ln het wilde weg om de andere helft aan te tonen dat ze niet mogen ontbreken op het Olympisch appèl. Zodat ze straks in Lake Placid naar eigen goeddunken weer kunnen kie zen. was het de valse start, het fondantijs, de felle noordooster bij de kruising, de onrust in de ploeg of de valpartij in de buitenbocht? Nie mand op het prodium maar goud in de afdeling excuses. En terwijl een imponerende roffel het volkslied aankondigt valt Bram Egbert in de armen. Weer gelukt, snikt Egbert. Zo leren wel elke keer weer wat, zegt Bram plechtig RUGGEN (1) Valide of invalide, niemand ver dient het, maar de discussie over de deelneming van Zuid-Afrika aan de Paralympics dreigt opnieuw aange zwengeld te worden. In kringen waar men meent dat het niet de isolering van Zuid-Afrika was maar juist hun eigen hartelijke en winst gevende contact dat ervoor gezorgd heeft dat niet-blanken in Zuld-Afri- ka in een enkel geval soms bijna dezelfde rechten hebben gekregen als blanken, in die kringen vindt men dat de regering terug moet komen op het besluit de motie-Ter Beek uit te voeren. Zuid-Afrika dient alsnog toegelaten te worden tot de wedstrijden volgend jaar in Arnhem en Veenendaai. Nog sterker. Voorzitter Korthals Al les van de WD staat het zijn par tijgenoten zelfs toe in deze zaak geheel op eigen kracht een stand punt te kiezen. Tenminste, zo lang ze niet zeggen namens de WD te spreken. Zo hoog is de nood ge stegen. Of d'r heeft natuurlijk iemand ont dekt dat behalve een olieboycot ook dit besluit wel eens centjes kan gaan kosten. Maar actie moet of moet ik nou mot zeggen er komen. Dat staat vast. Per slot van rekening voert de regering de motie niet voor niets slechts met de grootst mogelijke tegenzin uit. Het echte stuwende werk is echter niet eens afkomstig van deze groep Zuid-Afrika aanhan gers. Er zijn meer bewegingen die diep teleurgesteld over de anti- Zuid-Afrika stemming van het par lement. Groeperingen als „Comité Overleg Zuid-Afrika", „West Euro pa-Zuidelijk Afrika" en „Geen kerk- geld voor geweld". Allemaal achter mr. Van Heyningen die bij de Raad van State moet gaan bepleiten dat er staatsrechtelijk niets klopt van het kabinetsbesluit. Op verzoek van een kenner: Zuid-Afrika. RUGGEN(2) En dan is er og een betrokkene: Hans van Zijl, nieuwslezer bij het ANP. Van Zijl is zelf gehandicapt. Veertien dagen geleden sprak hij voor de KRO-radio er al schande van dat de invaliden niet zelf had den mogen beslissen over de deelne ming van Zuid-Afrika. Afgelopen zaterdag, opgetrommeld door De T., deed hij er nog een schepje bo venop: „Er hebben in de Tweede Kamer 150 valide mensen partij politiek over de ruggen van 500.000 invaliden bedreven". Voor invaliden die weten waarover het gaat en die streven naar een volledige integratie in de maat schappij, een treurige uitspraak. Toch weer in een hoekje apart gezet. Ondanks een bezwerende telefona de van de heren Van Emden en Van Zij 11 van het organiserend comité en ondanks dat Hans van Zijl niet weet namens hoeveel invaliden hij spreekt, heeft hij zijn actie toch voortgezet. Met als eerste stap de suggestie dat er een samenhang be staat tussen het feit dat alle 150 kamerleden valide zijn (wat niet eens zo is) en dus Invaliden discri mineren. Want ze moeten zo nodig partij-politiek bedrijven. Nu zou ik onmiddellijk voor het afschaffen van de democratie zijn als er in het parlement geen partij politiek meer werd bedreven Daar voor wordt een partij opgericht en daarvoor stem je op zo'n partij. Zelfs op de WD Daarnaast berust het feit dat de hele Tweede Kamer zo valide oogt, op toeval. Op grond van een licha melijke handicap is niemand uitge sloten van het passieve of actieve kiesrecht. Ik zal maar zeggen, dat ze dus ln Zuid-Afrika wel willen weten in wat voor vel je steekt en hier niet eens hoe het met je lichamelijke constitutie is gesteld. Officieus zal het er best op neerko men dat het voor een Invalide dub bel zo moeilijk is om op een verkies bare plaats terecht te komen. Nog even afgezien van het parlements gebouw dat in niets rekent op ern stig gehandicapte leden. Maar bij wet bestaat het niet. In tegenstel ling tot, pak weg, Zuid-Afrika waar je al op je vel wordt gecontroleerd als je een verversing wilt gebruiken. Zwart is frisdrank. RUGGEN (3) Van Zijl weet dat natuurlijk ook allemaal wel, maar hij heeft nu een maal enige suggestie nodig om tot zijn hoofddoel te geraken: wij inva liden zijn mans genoeg om onze eigen zaken te regelen. Dus ook de kwestie Zuid-Afrika. Het parlement had zich daar niet mee mogen be moeien. Dat was allemaal prachtig geweest, als niet het organiserend comité om advies inzake de deelneming van Zuid-Afrika naar de regering was gestapt. De regering wees toen, zoals gebruikelijk in netelige kwes ties. op een brief van de vorige mi nister van CRM. Daarin stond dat sportcontact met Zuid-Afrika ont raden werd, maar de bonden overi gens geheel autonoom waren op dit punt. Dus de organisatoren moes ten zelf maar zien. De Nederlandse Invaliden Sport bond die de organisatie van de Pa ralympics heeft uitbesteed aan een stichting, was ook niet tegen de komst van een Zuidafrikaanse ploeg. Moeilijker lag het echter met anderen die bij voorbeeld via de gemeenteraden van Arnhem en Veenendaai protesteerden tegen de mogelijke aanwezigheid van Zuid- Afrika. Daarbij kwam dat een aan tal sportbonden dat medewerking had toegezegd, gehouden is aan in ternationale regels waarin staat dat er geen contact met Zuid-Afrika mag worden onderhouden. Ook dat zette het organiserend comité onder druk. En ten slotte was er de finan ciering van het evenement die voor namelijk afhankelijk is van inzame lingen en geen opwinding over een zaak als Zuid-Afrika kan gebruiken. Dat allemaal gevoegd bij vragen die het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten aan minister Van der Klaauw stelde, bracht de orga nisatie ertoe om uiteindelijk toch maar officieel advies te vragen bij parlement en regering. Waar ging het dus mis? Bij het organiserend comité. Dat volgde niet de uitspraak vain de NIS. de invaliden, maar zag de bezwaren iets breder. Ook ai omdat de over heid faciliteiten verstrekt aan de deelnemers aan de Paralympics. Hulp tor waarde van enige miljoe nen guldens. Hulp die bovendien in het gedrang zou kunnen komen als het parlement in een later stadium toch zou gaan spreken over de kwestie Zuid-Afrika. Dan zouden de Paralympics zelf wel eens ln het nauw kunnen komen. Zo liep de zaak. En zo kwam er een motie Ter Beek waarin inderdaad de overheidssteun op de tocht werd gezet als Zuid-Afrika tot de deelne mers zou behoren. Het parlement nam die motie aan. RUGGEN (4) Een beetje tragisch om daarna aan gesproken te worden op het ontbre ken van een handicap die de be sluitvorming zou beïnvloeden. Dat belooft weinig goeds voor de vali den die zich inzetten voor de invali- densport. Misschien worden zij, als dat te pas komt, later ook nog wel eens aangesproken op hun gebrek aan een handicap. Nög een stap verder met Hans van Zijl: „Ik ben ook tegen de apartheid daar. Maar dat mag toch nooit te gen een toch al kwetsbare groep als gehandicapten worden gebruikt." Nu breekt m'n klomp. Is het wèl goed dan dat de gehandi capten de afgelopen maanden als niet eerder in de hoek van het Goe de Doel, de zieligheid, zijn gedre ven? Dank zij die Paralympics. De AVRO die zijn Teleblngo met be hulp van het bedrijfsleven verkoopt en er een ankeiler met vooral keuri ge handicaps en een scheut zielig heid tegenaan gooit. Om nog maar te zwijgen van al die anderen die hun overwinsten vooral zo opzichtig mogelijk naar die arme gehandicap ten schoven. Ergens, niet eens zo heel ver weg, ben ik bang dat de groep gehandi capten ln Nederland met behulp van allerlei fraaie instellingen, mr. Van Heyningen de AVRO en de WD nu voor een heel ander karre tje wordt gespannen Dichter bij de zo nodige integratie in de maat schappij brengt dat ze niet. BORDEN Zonder bepaald schokkende publi citeit in de dagbladen heeft zich de afgelopen dagen ln Den Haag een wedstrijd kunstrijden afgespeeld. Kunstrijden? Kunstrijden? Sjoukje Dijkstra, Joan Haanappel and Di- anne the Leeuw? Precies, dat. Internationaal stelt het Nederland se gezelschapje kunstrijdsters wei nig meer voor Hoewel Joan Haan appel via Studio Sport toch erg haar best doet om haar eigen pupil Astrid Jansen in de Wal van de nodige opgeklopte tam tam te voor zien. Maar als eenmaal de bordjes uit de bontjassen komen dan wordt er niet eens gefloten bij een 4.7. Een onderzoek heeft echter uitge wezen dat het kunstrijden bijzon der goed ligt bij de televisiekijkers. Vader vindt het sport voor meisjes ln nauwe pakjes en moeder mooi amusement. Zoveel eensgezindheid tref je niet aan als het over voetbal gaat Vandaar dat zondagmiddag drie kwartier lang kunstrijden werd uit gezonden op de televisie. Inder daad, dank zij de AVRO Gegaran deerd goede cijfers en toch redelijk goedkoop. Dat was allemaal verder prima ge weest, als het niet was gegaan om een keurig stukje samenspel tussen de AVRO en het bedrijf Ennia dat in verzekeringen doet. De verzeke raars draalen op voor de kosten van het geheel, naar men zegt minstens 800.000 gulden De AVRO betaalt een kleinigheid terug voor de rech ten om er een uitzending van te maken en over een maand nog eens een verloren uurtje mee te vullen Waarom zo'n verzekeringsgedrtjf ondanks het gebrek aan grote pu bliciteit ln de dagbladen en overige media uitgezonderd de AVRO, toch zo'n kunstrijfestival op poten zet? Gewoon omdat men dan her en der reclameborden neer kan zetten met duidelijk de naam van het bedrijf erop Dank zij de AVRO met de regelmaat van de klok op de televi sie en niks te maken met de tarie ven van de 8TER. Wordt er niet ingegrepen, denkt een gewoon mens dan. tegen deze ai te opzichtige vorm van sluikreclame? Door de minister van CRM bij voor beeld? Ben je gek. De minister van CRM zat, in plaats van aan de rode knop, hoogstpersoonlijk als eregast op de tribune. En het kost wat moeite om een excellentie op een vrije dag voor dit soort public relations werk op te laten draven. In tegenstelling tot het samenspel AVRO-Ennla zullen we wat CRM betreft maar aan treurig toeval den ken. En ook dat ze bij toeval voor een reclamebord zat zoals haar nota over sluikreclame ln de ether ook wel iets met toeval en een verlo ren zondagmiddag te maken zal hebben. RAMP Jij nog wat Brak? Onze J.C. Brak Jazeker Heb Je die Buschner gezien, die trainer van het Oostduitse voetbalelftal? Meneer zit daar pontificaal ln een draaistoel te vertellen dat ze het in de DDR helemaal geen romp vinden als ze woensdag van Nederland verliezen. Dan gaat daar het leven gewoon door. In tegenstelling dus tot onze getuige van de bal. Jan Zwartkruis, die een nationale ramp voorziet als wij, ons Oranje, onze mannen, dus wèl verliezen. Wat een oplichter hè. die Buschner. Want toevallig ver dwijnt die man wel ln een kamp als Oost-Duitsland verliest. Zo is het toevallig daar wel. En als ze bij de rust niet voor staan, dan krijgen ze wel een pilletje bij de thee Net zo'n pilletje als ze daar iedere dag moe ten slikken Want op biefstuk met doperwten krijg Je geen enkele com munist meer een meter vooruit in de looppas. Zo is dat wel. En dat publiek daar hé. Gillen, roepen, schreeuwen, toeteren, ik heb het wei eens iemand een waar Inferno horen noemen Dat zal best Maar denk maar niet dat een van die mensen, die trouwens dus bijzonder ongelukkig zijn stuk voor stuk. dat zie Je toch zo. die armoellgheld van die grijze Jassen, dus dat een van die mensen daar voor z'n lol „noch eln Tor" zit te roepen. Dat moeten ze wei mooi allemaal. Je denkt toch niet dat die Vopo's daar voor niks met hun rug naar het veld staan. En dan komt meneer Buschner voor de televisie even vertellen dat ze het daar geen ramp zullen vinden als ze uitgeschakeld worden Kom nou toch. Nee. geef mij dan maar Zwart kruis. die komt er tenminste eerlijk voor uit. Hier ls het een ramp als ons Nederlands elftal van die rooien zou verliezen Wij kennen hier toe vallig de werkelijke waarde van het voetbalspel voor onze natie, daar komen we eerlijk voor uit En als we verliezen dan mogen ze van mij die Zwartkruis de laan uit sturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17