belastingverlaging iet zomaar aannemen' Stichting op de bres voor beken op Veluwe Verzekeren moet™ Rabobank Q ndriessen bepleit uropese aanpak lerktijdverkorting oorganger Laat't allemaal goed regelen door de Rabobank. m Uyl waarschuwt vakbeweging Vrouw en man ontvoerd uit flat in Bijlmer Auto botst op boom: bejaarde omgekomen geld en goede raad ÈAG 20 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET 15 onze sociaal economische redactie feGEN OP ZOOM PvdA-fractieleider Den Uyl vindt dat de vakbeweging de belastingver- ig van driehonderd miljoen gulden niet zomaar in ontvangst mag nemen. Het kabinet t de verlaging aangeboden op de voorwaarde dat de vakbeweging dan haar looneis lagt van twee (FNV) en één (CNV) procent naar een half procent. J ter Andriessen (Financiën) er echter meteen bij gezegd dat t jehonderd miljoen gulden moe orden goedgemaakt door nieu- h wlnigingen. ..bij voorkeur op de 1 e uitkeringen." heeft Den Uyl jen. „De vakbeweging mag zich .-preemmaal bedenken voor ze treedt. Ik reken erop dat de g van de sociale uitkerin- de vakbeweging de voorkeur ebben boven loonsverhoging, de koopkracht wordt gewaar- aldus Den Uyl gisteravond op •JiwiA-bijeenkomst in Bergen op Bedreiging y fyl gaf in de tekst van zijn rede ian hoe die koopkracht dan forden gewaarborgd, als de i&fweging de belastingverlaging aannemen. Minister Albeda Zaken) heeft toegegeven dat "ills het CNV had berekend zonder de driehonderd miljoen belas tingverlaging minstens één procent loonstijging naast prijscompensatie nodig is om de koopkracht te hand haven. De belastingverlaging is juist aangeboden omdat dan een half pro cent loonstijging voldoende zou zijn. Het kabinet had in zijn plannen voor 1980 steeds al met een half procent gerekend, maar een paar weken gele den bleek dat een half procent onvol doende zou zijn voor handhaving van de kopkracht. Het probleem is nu juist, dat zowel bij doorvoering van de belastingverla ging, als bij meer loonsverhoging in plaats van die belastingverlaging, de sociale uitkeringen worden bedreigd. In het eerste geval dreigt verlaging van uitkeringen om het gat van drie honderd miljoen te stoppen. In het tweede geval dreigen uitkeringen achter te blijven bij de lonen omdat dan de lonen een grotere portie uit de nationale koek in beslag nemen en het moeilijker wordt de uitkeringen aan de lonen gekoppeld te houden. De bedreiging voor de uitkeringen zou worden weggenomen wanneer niet onverkort wordt vastgehouden aan de handhaving van koopkracht tot en met de modale man (32.000 gulden bruto inkomen per jaar). Den Uyl noemde gisteravond echter ook de waarborging van de koopkracht als een van de dingen die niet losgela ten mogen worden. Den Uyl verweet verder het kabinet dat het erop uit is de afstand in inkomens tussen werkenden en uit keringstrekkers te vergroten. „Een typisch WD-verlangen wordt nu door het CDA gehonoreerd." Den Uyl doelde op het wetsontwerp inzake afremming van minimumloon en kor tingen op uitkeringen. „Het heeft nauwelijks iets te maken met het corrigeren van systeemfouten. Het is het bewust terugdraaien van de ver houding tussen lonen en sociale uit keringen, die de achterliggende jaren bewust dichter bij elkaar zijn ge bracht. Ondanks de koopkrachtga rantie worden de ontvangers van uit keringen nu door het CDA in de steek gelaten," ftldus Den Uyl. Voorbeeld van een wel goed onderhouden beek in Vaassen gemeente Epe, Veluwe. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De stichting tot Behoud van de Veluwse Beken en Sprengen wil geld bijeen krijgen om het verval van de vele waterlopen op de Veluwe een halt toe te roepen. Via overheidssubsidies en donaties denkt de stichting aan dit geld te komen. In de toekomst wil de stichting een overkoepelend orgaan oprichten om ook plaatselijke activiteiten te bundelen. Een van de belangrijkste oorzaken van het verval van de Veluwse waterlopen is de al jaren durende daling van de grondwaterstand. Halfslachtig De PvdA-lelder noemde verder de houding van de CDA-fractie tegen over modernisering van kernwapens .halfslachtig en verwarrend". Het j^onze sociaal economische redactie HAAG Minister Andriessen (financiën) wil dat in ^ttVeInrtril<^Wffe^0rting V£UÏ afbei'?tijd "°rdt neD„V^adrpro5ÏSte vTnïe'Se cpakt. Andnessen heeft hiervoor gepleit in de raad van kernwapens, maar wil pas veel later ninisters van financiën, gisteren in Brussel. Andriessen beslissen over ai of niet plaatsen van daarbij zijn Westduitse collega Mathöfer tegenover zich. de wapens. „De Pvda heeft een duide- .SfiS 7ntrken bbmenIands afh,an- 2&5CÏ1MÏSMSKSS Andriessen is bang dat dit tot „ernstige concurrentie- eerst onderhandelen" (met de sow- ilsing in Europa" kan leiden, heeft hij gisteren na de jet-Unie over vermindering van kem- idering tegenover het ANP verklaard. wapens), aldus Den Uyl. De komende weken worden volgens Den Uyl „eert gevers en vakbeweging om in Europa toet^stf6n voor de geloofwaardigheid niet het voortouw te nemen met ver- het CDA Die is toch al aangetast korting van de werkweek. Zowel. werknemers als ondernemingen zou- den dan profiteren wanneer andere landen van Europa wel de weg van korter werken zouden inslaan. Econo misch gezien zou echter West-Duits- land het meest in Europa in aanmer king komen om het voortouw te nemen. derland hebben de werkgevers idrang van de vakbonden voor werken en herverdeling van afgelopen jaar weerstaan met dedeling, dat deze zaak in heel ropese gemeenschap ongeveer k opgevat zou moeten worden, ederland voorop zou gaan lo- ouden Nederlandse bedrijven ver concurrenten uit andere iden op hogere kosten komen, jaar hadden de vakbonden op fes niveau al afgesproken n iropese landen te ijveren voor scent verkorting van arbeids- nnen vier jaar. Die afspraak Dog steeds. ting gevend aan deze afspraak md eind vorig jaar in de Duitse idustrie een langdurige staking 35-urige werkweek. De staking tuet alleen door de vakbonden ;n, maar bovendien maakten iden de afspraak met de werk- dat zij voor jaren de 40-urige eek zouden accepteren. Wel is ogramma voor extra vrije da- 'ereengekomen. ige deskundigen hebben uit ang van zaken de indruk gekre- it West-Duitsland min of meer rbond is ontstaan tussen werk- voor een olieboycot tegen Zuid-Afri- ka." Het ontstaan van de stichting die zich gisteren in Apeldoorn presen teerde is mede een uitvloeisel van een door A. J. IJzerman van de afdeling Natuurbeheer der Landbouw Hoge school te Wageningen uitgebracht rapport. Deze stelde dat er een stich ting zou moeten komen, die de belan gen van particuliere beekeigenaren zou kunnen behartigen en ook het onderhoud zou kunnen coördineren. Het achterwege blijven van het on derhoud is namelijk ook een oorzaak van de achteruitgang. In de praktijk blijken er nogal eens tegengestelde belangen te zijn die men nu zo veel mogelijk op één lijn wil zien te krijgen. Inventarisatie De Stichting waarvan mevrouw Yvonne Roelants voorzitter is, hoopt dat zij de overheden meekrijgt en ook de verschillende erbij betrokken ge meenten. Zij wil op niet al te lange termijn tot een inventarisatie komen en op basis daarvan plannen tot be houd of restauratie ontwikkelen. Via speciale kampen zou er volgens haar een bijdrage tot verbetering van de situatie geleverd kunnen worden. Op de Veluwe bevindt zich volgens schatting ruim vijfhonderd kilometer beken en sprengen, waarvan sommi gen droog liggen. Op plaatselijk ge bied (in Uchelen, gemeente Apel doorn) wordt al gewerkt aan de verbe tering van waterlopen, die in het ver leden fungeerden als aandrijf kracht voor papiermolens, korenmolens, pa pierfabrieken en wasserijen. Vele Ve luwse wateren dateren uit de zestien de en zeventiende eeuw. Beken heb ben een natuurlijke oorsprong gehad; sprengen zijn vaak kunstmatig tot stand gekomen. Het verschil tussen de twee soorten is in de praktijk vaak bijna niet te zien. Toen stromend water als energiebron wegviel en de watertjes economisch gezien minder interessant werden kwam daardoor de klad in het onder houd. Naast de twee eerder genoem de bedreigingen spelen ook waterver ontreiniging en de regulatie, die voor al in ruilverkavelingsgebieden voor komt, een belangrijke rol. De bedreiging van beken en sprengen is te betreuren vanwege hun unieke landschappelijke waarde en om hun natuurwetenschappelijke betekenis. In en om de watertjes bloeit vaak de schoonste flora. Voor het ontwikke len van een goed boeiende fauna is vooral ook de stroming van het water belangrijk. Bij stilstaand treedt een teruggang van de rijkdom aan dieren (ook insekten) op. AMSTERDAM (ANP) Een 34-jari ge vrouw en haar 28-Jarlge vriend zijn zaterdagnacht ontvoerd uit hun flat in de Bijlmermeer in Amsterdam en geruime tijd in gijzeling gehouden in een woning in Utrecht. De Amster damse politie heeft inmiddels vier mannen en een vrouw aangehouden die volgens haar bij de ontvoering betrokken zijn geweest. Een zesde verdachte is nog voortvluchtig. Zijn identiteit is bij de politie bekend. De leider van de gijzelingsoperatie was de ex-vriend van de vrouw, de 33- jarige H. U. L. uit Amsterdam. L.. die in verband met een steekpartij een half jaar heeft vastgezeten, wilde zijn ex-vriendin een bedrag van 75.000 gulden afhandig maken, waarop hij meende recht te hebben. Terwijl hij in de gevangenis zat. had de vrouw namelijk een pand in de binnenstad verkocht dat L. als zijn eigendom beschouwde. Zaterdag avond drong hij daarom met vijf handlangers de flat binnen om het bedrag op te eisen. De vrouw gaf echter geen krimp, hoewel zij met honkbalknuppels werd bedreigd en een messteek in de arm opliep. Samen met haar huidige vriend met wie zij in de woning aan de Gouden Leeuw samenwoonde, werd zij daar op per auto naar Utrecht gebracht waar het tweetal in een woning ge vangen werd gehouden. Na enige uren werd de vriend teruggebracht naar Amsterdam en daar losgelaten. Hij deed onmiddellijk aangifte waar na de Amsterdamse recherche samen met de Utrechtse politie een inval in de woning deed om de vrouw te ont zetten. Behalve L. werden daarbij de 20-jarige G. D., de 18-jarige D. W. en de 19-jarige S. E. L. C aangehouden. Ook de eigenaresse van de woning, de 21-jarige L. H. W. uit Utrecht is gear resteerd. DOETINCHEM (ANP) De 84-jarige P. J. van Schilt uit Eist (Old) is gister middag om het leven gekomen bij een verkeersongeval tussen Doetin- chem en Gaanderen. Hij zat naast zijn 55-jarige zoon in een auto. die door onbekende oorzaak van de weg geraakte en tegen een boom botste. De zoon is gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Doetipchem. HAAKSBERGEN (ANP) Op het Bonifatius-kerkhof in Haaksbergen zijn zeven grote en drie kindergraven vernield. Er is net zolang tegen de kruisen geschopt tot die kapot vielen, heeft de politie vastgesteld. Hoewel water 'de grafschenners enige sporen heb ben achtergelaten, is niets bekend over hun identiteit. Intussen was rond de jaarwisseling ook in Nederland de kortere werk week de inzet geworden van de CAO- onderhandelingen in de industrie. Ook bij ons is dat op een mislukking voor de vakbonden uitgelopen. Al leen in België is in een aantal bedrij ven en sectoren succes geboekt met verkorting van de werkweek. Uit Andriessens opmerkingen, giste ren in Brussel na de ministersverga dering, kan worden afgeleid dat de Nederlandse minister er op uit is de Westduitsers af te houden van hun poging zich terug te trekken uit een gezamenlijk Europese aanpak voor geleidelijke verkorting van de ar beidstijd. De raad van EG-ministers voor socia le zaken vergadert aanstaande don derdag weer in Brussel. Dan komt het korter werken ook weer aan de orde. rikaanse onderzoekers hebben de waarschijnlijk oudste voet- n van een directe voorganger van de mens gevonden in het den van Kenia. Aan de oever van het Turkana-meer moet 1 'half miljoen jaar geleden een Homo erectus van ongeveer 55 'oor de modder hebben gebaggerd. Zijn of haar spoor werd bij >1 ontdekt tussen fossiele pootafdrukken van nijlpaarden. Verzekeren moet. Dat klinkt nogal definitief. U en wij weten maar al te best dat het waar is. Wat verzekeren, hoe verzekeren, bij wie verzekeren? U hebt het volste recht op een deskundig advies. U kunt bij ons terecht. De Rabobank maakt het u gemakkelijk. Dichtbij. 3100 Kantoren in Nederland. Verzekeren. Wij hebben daarover 4 interessante boekjes voor u klaar liggen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15