BOER worden Onzekere toekomst voor platenhandel ,andbouwvoorman och tevreden iver minister fitvoer vaak strijdig iet belang derde wereld Iran accepteert nog dollars als betaling Benelux heeft goed werkend EMS nodig eel weigeringen exportkrediet Algemeen Rentefonds Antillen ALRENTA N.V ogelijkheden ondanks bedreiging uit techniek Amerikaanse munt lager in valutahandel Eerste 'vrouwen gezondheidscentrum' Geen dollars meer voor importen Drs. Szasz: beleidscoördinatie van belang Schipperskleuters pttpost (SOAG 20 NOVEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 in een onzer verslaggevers SN HAAG De voorzitter van het Koninklijk Nederlands ndbouwcomité (KNLC) heeft „toch een tevreden gevoel" tr de toezeggingen van minister A. van der Stee (landbouw), jaan in de algemene vergadering van de landbouworgani- ie. De tevredenheid is er, ondanks „de indruk, dat de uister met betrekking tot de inkomenspositie van de boe als een kat om de hete brei heenloopt". r positief heeft ir David Luteijn, izitte van het KNLC. ervaren de legging van de minister, dat hij zal inzetten voor een verhoging de melkprijs het komende jaar. der zal de georganiseerde land- dw de minister houden aan zijn ipraak, dat hij geen verlaging van A-quotum van suiker wil („daar ik tot mijn laatste snik tegen hten", zei Van der Stee). Tenslotte Ie opmerking van Van der Stee. hij voorstander is van het inruilen i de WIR-regeling voor lastenver- üng van het bedrijfsleven, bij Lu ll ui goede aarde gevallen. de openingsrede tot de algemene gadering van de KNLC. drukker ooit bezocht (door 1.200 boeren, ongerust waren geworden door nerkingen van minister Van der e over een te verwachte inkomens- teruitgang). zei Luteijn een ge- delde verhoging van vijf procent de EG-landbouwprijzen noodza- jk te achten. Zon verhoging is r zijn mening nodig om met de reninkomens in de pas te blijven de totale kostenontwikkeling ergie. veevoeder) het hoofd te len. de zuivelmarkt wordt toegewerkt. Luteijn constateerde, dat in zijn gelederen „wrevel" is ontstaan over het gemak, waarmee over inkomens verlaging van Europese boeren wordt gepraat. „Alsof het EG-beleid de boe ren in een bevoorrechte inkomenspo sitie heeft geplaatst en we niet nog steeds met een aanzienlijke inkomensachterstand te maken hebben." TC Botweg dreiging ekend over de zuivelproblemen in EG zei Luteijn het vooral als een reiging te zien, dat in Brussel een te-termijnbeleid wordt gevoerd over de rug van de boer de finan- e problemen voor de gemeen- ap te verlichten. Zulks zonder dat werkelijk naar een herstel van iwicht tussen vraag en aanbod op Volgens de KNLC-vooreitter bestaat er onder de boeren bereidheid mee te werken aan het wegwerken van de zuiveloverschotten. „Maar als van boeren botweg, via een strafheffing en bevriezing van de melkprijs, een forse verlaging van het inkomen wordt verlangd, dan valt er met ons niet verder te praten." Om tot een aanvaardbare oplossing te komen stelde de KNLC-vooreitter het volgende voor: verruiming van de afzetmogelijkheden binnen en buiten de EG, beperking van de produktie- groei door verbetering van de huidige premieregelingen ter stimulering van overschakeling op andere produkties dan zuivel, aanvulling hiervan met een premieregeling voor bedrijven die zich contractueel verplichten ge durende bijvoorbeeld vijf jaar hun melkproduktie te verminderen. Voorts wilde hij verlaging van de bo- terimport uit Nieuw-Zeeland, belas ting op de invoer van plantaardige vetten voor de margarine-industrie en stimulering van alternatieven voor de melkproduktie (b.v. schapevlees. Minister Van der Stee sprak tijdens de jaarvergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouwco- mité voor ongeveer 1.200 boze boeren uit alle delen van het land. onze parlementsredactie =3n HAAG Belangen van het Nederlands exporterend rijfsleven vallen nog maar zelden samen met die van wikkelingslanden. De regering heeft dit jaar vaak gewei- d een speciaal krediet te verlenen aan bedrijven, die zelf ;nden dat hun activiteiten ten goede komen aan ontwikke- ■slanden. De regering wil niettemin doorgaan met de nog jonge kredietregeling. plantaardig eiwit, hout). Alle subsi dies die leiden tot verhoging van de melkproduktie zouden, zolang er sprake is van een overschotproduk- tie, moeten worden opgeschort. De tijdelijke beperkte melkheffing zal volgens Luteijn op alle melkpro ducenten in de EG moeten drukken en is voor zijn organisatie onvoor waardelijk gekoppeld aan een verho ging van de richt- en interventieprij zen. die overeenkomt met de kosten ontwikkeling. Wat hij niet wilde: bestraffing van efficiënte producenten via een gedif ferentieerde heffing of via belasting op krachtvoergebruik en evenmin een voor ons land altijd nadelig uit vallende contingentering van de melkproduktie. Het huidige suikeroverschot in de EG wordt volgens Luteijn veroorzaakt, doordat de Gemeenschap een ver plichting tot import uit ontwikke lingslanden op zich heeft genomen. Zonder dat zou er, nu de consumptie in de wereld de produktie weer over treft, nauwelijks een probleem zijn. Het zou dan ook onverteerbaar zijn als de hoeveelheid suiker (A-quotum), waarvoor de volledige EG-prijsgaran- tie geldt, voor de komende jaren zou worden verlaagd. Consument gesubsideerd Ir Luteijn vond dat de Nederlandse boeren en tuinders het afgelopen jaar de Nederlandse en Europese consu ment met ruim drie miljard gulden hebben gesubsidëerd. Dat bedrag kwamen ze namelijk in hun opbreng sten tekort om een voldoende belo ning voor ingebrachte arbeid, grond en kapitaal over te houden. In het lopende produktie jaar komt die „subsidie" waarschijnlijk nog hoger te liggen. Boer en tuinder, aldus Luteijn, accep teren wisselingen in hun inkomen als een bij de aard van hun beroep ho rend gegeven. Een schommeling rond een gemiddeld veel te laag niveau kunnen ze echter steeds moeilijker accepteren. Omdat de belangen van de individue le boer en tuinder telkens eer als politieke sluitpost gebruikt worden, meende Luteijn, zullen de landbouw- Mammoetsleep halfweg ROTTERDAM (ANP) Bij Smit In ternationale heeft men goede hoop dat de „Smit London" en de „Smit Rotterdam" eind deze week de haven van Stavanger zullen binnenlopen met het mammoetdok. Enkele weken geleden verloren de sleepboten van Smit het dok, dat op de kust verlijer- de. Het gevaarte kon weer worden losgetrokken en nu is men ongeveer halverwege Stavanger, ongeveer 180 mijl ten noordwesten van de Noorse havenstad Trondheim. Het weer is redelijk: de slepers zitten tussen twee depressies in. ADVERTENTIE t |1I vi; bleek gisteren in het overleg tus- de Tweede Kamercommissie voor delspolitiek en staatssecretaris en (economische zaken, belast exportbeleid). regering heeft dit jaar in totaal miljoen in petto voor transac- die zowel de Nederlandse export de ontwikkelingssamenwerking ,Die combinatie leidt niet zo kelijk tot positieve resultaten," s de staatssecretaris. Van de 89 vragen vanuit het bedrijfsleven er maar liefst 42 afgewezen. In iweg de meeste gevallen gebeur- omdat het belang voor de Ikkelingslanden in kwestie te ge was. Tot nu toe zijn maar twee racten door toedoen van de kre- regeling tot stand gekomen. en wilde niet spreken van een lukking. „We werken nog maar met de regeling, volgend jaar verwacht ik betere resultaten." Een versterkte samenwerking tussen de ministeries van economische en bui tenlandse zaken is een vereiste. De staatssecretaris kreeg vanuit de Tweede Kamer nogal wat kritiek op het exportbeleid, dat te zeer „versnip perd" zou zijn. Bolkestein (VVD) sprak over een „complete verwar ring", door het grote aantal instellin gen dat zich onder de hoede van Beijen bezighoudt met bevordering van export. „Men reist en praat meer dan men organiseert en plannen maakt," luidde het verwijt van Van der Hek (PvdA). WD, PvdA en D'66 konden elkaar vinden in een motie, die vraagt om één directoraat-generaal voor de han delsbevordering. Het CDA stond wat huiverig tegenover zo'n drastische In greep in de organisatie van het minis terie. Nader onderzoek moet maar worden afgewacht, was het devies. Alrenta is een nieuw obligatiefonds, gevestigd op de Nederlandse Antillen. Het fonds belegt in obligaties en is op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerd. Alrenta biedt de particuliere belegger (naast zekerheid) specifieke voordelen die in een folder worden toegelicht. Deze kunt u aanvragen bij de ABN Bank,afd. 1D 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. U kunt ook terecht bij elk ABN-kantoor. RENT een onzer verslaggevers STERDAM De toe rist van de grammofoon- tenwinkel is vol onzeker- len. Aan de ene kant zijn er tinische ontwikkelingen de gang, die de grammo- nplaat wel eens ver kan ïgdringen terwijl ander- Is de steeds kritischer en geschoolde consument uwe kansen geeft aan de aillist. Verenigde Staten draait al een eem waarbij de geluidsdrager, is de plaat of de band, geheel bodig is. vertelde directeur J. W. Dan van Grammoservice op een het weekblad Billboard Benelux [ave van Kluwer) georganiseerd [res over de grammofoonplaten- iihandel. In het zogeheten lE-systeem waar Assman over kan de consument via een huls- puter kiezen tussen tien locale tenders, tien kanalen van Warner maatschappij die het systeem rtkkelde) en nog tien andere faci- ten. Via een catalogus kan men en, niet alleen TV-shows maar concerten, uitsluitend beeld dus. consument betaald, net als bij de 'oon, aansluitkosten en een abon- entsbedrag. maar het wezenlijk- s dat er een directe band is tussen en consument. der nu te voorspellen dat het QUBE-systeem direct in Europa zal worden geïntroduceerd, wees Ass man wel op de mogelijkheden van de TV-satellieten die binnen afzienbare tijd boven Europa zullen vliegen/zwe ven. De eerste zal binnen enkele jaren operationeel zijn. Assman voorzag dat Nederland in 1985 30 TV-kanalen zal hebben en 100 FM-zenders, wat naar zijn mening het einde zal bete kenen van het Nederlandse omroep stelsel. Compact-plaat De heer Assman ziet ook een grote toekomst voor de compact-plaat van 11 centimeter doorsnee waarop meer dan een uur geluid kan worden vast gelegd. Maar in deze stelling werd hij niet gevolgd door voorzitter Leo Bou- dewijns van de Nederlandse vereni ging voor plaat- en cassetteproducen ten (NVPI). Noch de langspeelplaat, noch de single is naar zijn mening door de technische ontwikkelingsn omver te krijgen, althans niet in de jaren tachtig. Mogelijk kan de mu- ziekcassette als geluidsdrager nog in betekenis toenemen, maar dan moet er wel een eind komen aan het thuis kopiëren, want dat is de grootste Vij and van de cassette, zegt Boude- wijns. Wat de compact-plaat verder betreft, het zal. zegt Boudewtjns. nog jaren duren eer er een interessant repertoi re beschikbaar is. Ook moeten we niet vergeten dat het overschakelen op een compleet nieuwe afspeelappa ratuur op het ogenblik voor vele con sumenten weinig aantrekkelijk is. Er is daarom, aldus Boudewijns, min stens vijf tot tien jaar nodig om de compact-plaat commercieel interes sant te maken, nog daargelaten of het publiek wel wil. De NVPI-vooreitter bracht in dit verband in herinnering dat de muziekcassette de plaat ook nooit heeft kunnen verdringen hoe wel men aanvankelijk geloofde dat dit zou gebeuren. Moeilijkheden Zowel Boudewijns als Assman ziet mogelijkheden voor de platenhande- laars, hoewel deze groep winkeliers tussen 1971 en 1978 haar marktaan deel in de platenhandel heeft zien teruglopen van 65 naar 55 procent. Supermarkten, benzinestations en niet te vergeten grootwinkelbedrij ven hebben een groter deel voor zich opgeëist. Waarschijnlijk is die 55 pro cent zelfs geflatteerd, want van radio- en TV-zaken is niet altijd duidelijk of ze nu bij de categorie handelaren worden meegeteld of niet. De toekomst zit voor Assman in de kritische consumenten wier aantal de Piratcrii komende Jaren met sprongen zal toe- J nemen, een gevolg van het betere opleidingsniveau van de mensen. zullen zijn en meer oudere kritische kopers. Daar haakte Boudewijns op in met de opmerking dat de tieners van de Ja ren vijftig en zestig in de komende tien jaar de middelbare leeftijd nade ren. Die mensen hebben misschien wel muzikale wensen die niets te ma ken hebben met de Jeugd van nu. Boudewijns waarschuwde daarom de muziek van eergisteren niet te verge ten. iets wat de platenhandel blijk baar doet uit angst het nieuwste van het nieuwste repertoire niet te missen. Maar bij dit alles moet de detaillist zijn klant kunnen boeien door assor timent, sfeer en kennis. Wel is dan naar de mening van de NVPI-vooreit ter nodig dat de platen en cassettes duurder worden. Dat wil ook zeggen, zei marketingdeskundige drs J. M. G. Floor, een van de andere inleiders, dat de platenhandelaar bewuster moet kiezen wat hij eigenlijk wil. Soms moet hij zich specialiseren, soms bewust niet, in een kleinere plaats bijvoorbeeld. Assman: „De meer kritische consu ment zal hopelijk geïnteresseerd zijn in niet-massaprodukten Hij zal een markt gaan vormen voor de echte vakman in onze branche." Hij consta teerde ook dat er veel minder tieners De nogal woelige wereld van de pla tenhandel is er nog ingewikkelder op geworden door het verschijnsel van de piraterij. Mr E. C. L. Poole, Juri disch adviseur van de NVPI onder scheidde drie soorten: Ten eerste het kopiëren van legale opnamen die door de piraat onder eigen fantasiela- bel wordt verhandeld. In dè tweede Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Japan en ook Frankrijk mogen in dollars betalen voor de olie die uit Iran wordt ingevoerd. Wél heeft de Iraanse staatsoliemaatschappij NIOC de olie-importeurs uit deze landen verzocht hun betalingen In dollars vla andere banken dan Amerikaanse te laten lopen. organisaties de komende jaren vooral moeten ijveren voor inkomen en soci ale werkomstandigheden van hun le den. Ze zullen daarvoor niet alleen over de landbouwpolitiek, maar ook over het algemene sociaal-econo misch beleid moeten meepraten. „Het wordt de hoogste tijd, dat we als zelfstandigen nauwer gaan samen werken om daarmee, na de vakbewe ging en de grootwerkgevers, een der de machtsfactor in het sociaal-econo misch overleg te kunnen gaan vor men", aldus Luteijn, die met deze opmerking voor de zoveelste maal enthousiaste handjes op elkaar kreeg. AM8TERDAM (ANP) In Amster dam is zaterdag het eerste „Vrouwen- gezondheidscentrum" officieel van start gegaan. Het centrum, dat geves tigd is aan de Solostraat in de Indi sche buurt, is opgezet om vrouwen hulp en informatie te verschaffen op het gebied van de gezondheidszorg en allerlei problemen die daar zijdelings mee te maken hebben. Het centrum is bemand met een staf van ongeveer twintig vrijwilligsters onder wie artsen, juristen, sociaal werksters en psychologen, alsmede een vroedvrouw en een natuurgenees kundige. Vorige week verluidde het. dat Iran geen dollars meer zou accepteren als betaalmiddel voor zijn olie. Het Iraanse ministerie voor oliezaken heeft dit echter inmiddels tegenge sproken. Japan voert momenteel ongeveer 460.000 vaten ruwe olie per dag uit Iran in. Dat is meer dan tien procent van de Japanse importbehoefte. Ja pan heeft verder met de Mexicaanse staatsollemaatschappij Pemex een overeenkomst gesloten voor de leve rantie van ongeveer 100.000 vaten ruwe olie per dag via een nieuwe, door Japanse oliemaatschappijen, han delshuizen en banken in Mexico op gerichte. petroleum-importmaat- schappij. De nationale oliemaatschappij van Abu Dhabi heeft de contractueel vastgelegde hoeveelheden olie, die zouden moeten worden geleverd aan British Petroleum en aan Shell met 50 procent verminderd. Een en ander is het gevolg van technische proble men die zijn gerezen met de oliewin ning in zee voor de kust van Abu Dhabi. Voldoende olie Secretaris-generaal Ortiz van de OPEC heeft in New York verklaard, dat de landen van de OPEC (Organi satie van Olie Exporterende Landen) momenteel ruim voldoende olie pro duceren om aan de behoeften van het westen te voldoen. Yamani, de olie minister van Saoedi-Arabië, heeft in een interview met een in Amman verschijnend blad gezegd, dat noch het stopzetten van de Iraanse olieuit- voer naar de VS noch de bevriezing van Iraanse tegoeden in de VS ook maar enig economisch effect zal heb ben op de huidige oliesituatie. In geen geval zal Saoedi-Arabië opdraai en voor eventuele olietekorten van de VS, voortvloeiend uit het geschil met Iran. Secretaris-generaal Lantzke van het Internationaal Energie Agentschap plaats de volledige Imitatie niet slechts de opname, ook de hoes en het merk zijn gekopieerd en in de derde plaats de illegale zaalopname van de artiest of uitvoerenden. Al deze soorten piraterij zijn in Neder land (in tegenstelling tot enkele ande re landen) niet strafbaar; het enige waarop de piraat kan worden gepakt is overtreding van de auteurswet, die een zekere bescherming geeft aan de componist. Maar de maximale straf van 25.000 is voor mevrouw Le Poo le een te geringe belemmering. Juridisch is in Nederland de piraterij enigszins te bestrijden via het be roemde artikel uit ons burgerlijk wet boek over de onrechtmatige daad waarop iemand kan worden aange sproken wiens gedrag „indruist tegen de goede zeden of de zorgvuldigheid welke in het maatschappelijk verkeer betaamt ten aanzien van een anders persoon of goed." Deze weg is echter gecompliceerd. Tegen iedere overtre der afzonderlijk moet een proces wor den aangespannen. Was er een wet die piraterij verbood, dan lag het alle maal veel eenvoudiger. Mevrouw Le Poole deed een beroep op de winkeliers te helpen bij de bestrijding van de piraterij, maar uit de zaai kwam de reactie dat het ille gale aanbod vaak erg lastig te her kennen is. De aanwezigen wezen ook op een ander illegaal verschijnsel, het thuis kopiëren. Al Jaren zoekt de in dustrie naar een bepaalde toon die op plaat of muziekcassette niet te horen is maar op de kopie wel. De oplossing is echter nog niet gevonden. TEHERAN (Reuter) De Iraanse minister van handel, Reza Sadr. heeft gezegd dat Iran zijn import niet meer wil betalen met dollars. Dit meldt het Iraanse persbureau Pars. Het bureau liet verder weten dat de minister van buitenlandse zaken, Bani-Sadr, de olie-exporterende landen heeft ge vraagd geen dollars meer te accepte ren voor hun olie teneinde zo het monetaire systeem te wijzigen. Iran heeft zijn olieproduktle niet ver kleind en heeft ook geen plannen in die richting, zo heeft de Iraanse mi nister van olie, AU Akbar Moinfar, gezegd. Het stopzetten van de olie export naar de Verenigde Staten heeft geen invloed op de olieproduk tle, aldus Moinfar. De Inkomsten uit de olie-verkoop zijn door de situatie zoals die nu is tussen de Verenigde Staten en Iran niet ver minderd. „Integendeel", zo zei Moin far. „we verdienen nu meer aan onze olie doordat we grotere hoeveelheden op de vrije markt kunnen aanbieden, waar nu eenmaal hogere prijzen wor den betaald". heeft als zijn mening gegeven dat de OPEC de controle op de olieprijzen volledig is kwijtgeraakt. „Op dit mo ment", aldus Lantzke. „zie ik niet hoe de OPEC hier weer uit moet komen". De dollar gaf gisteren op de Europese valutamarkten een vrij sterke daling te zien. Dit op grond van de vrees, dat de confrontatie tussen de V8 en Iran wel eens scherper vormen zou kun nen aannemen. Als Iran betaling in dollars voor zijn olie zou gaan weige ren, aldus kringen van de valutahan del, zou dat tot een vlucht uit de dollar in marken. Zwitserse franken en andere valuta's kunnen leiden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Benelux heeft alle belang bij een goed functionerend Europees Monetair Stelsel (EMS). Zij heeft ook de mogelijkheid daartoe een wezenlijke bijdrage te leveren. Die bijdrage moet bovenal bestaan uit een betere beheersing van de overheidsfinanciën, de sleutel tot de beleidscoördina tie waarmede het EMS staat of valt. Dit zei dfs. A. Szósz, directeur van De Nederlanidsche Bank, in een voor dracht voor de commissie voor de financiën van de Raadgevende Inter parlementaire Beneluxraad. In zijn rede. waarin hij zijn persoonlijke vi sie weergaf, wees hij erop, dat de Benelux-landen tot de landen beho ren met de meest open economieën van de wereld. Hun in- en uitvoer maken ieder bijna de helft uit van hun nationale inkomen. Dat zulke economieën een groot belang hebben bij wisselkoersstabiliteit is duidelijk. Dat geldt, volgens drs. Szósz, temeer doordat zij door hun beleid van koop krachtgarantie (in de vorm van in dexatie) in feite afstand hebben ge daan van de wisselkoers als instru ment om hun concurrentiepositie te verbeteren. Een wisselkoersontwik keling, die door marktkrachten wordt bepaald, kunnen zij zich niet veroor loven. Zou het EMS ooit mislukken, dan zouden zij vroeg of laat toch hun wisselkoers met hun belangrijkste handelspartners moeten zien te stabi liseren. De geloofwaardigheid daar van zou echter na een mislukking van het EMS veel kleiner zijn. beleid ln voldoende mate zullen we ten te coördineren. Elkaar vasthouden, zoals tijdens de laatste bevriezing van wisselkoersen in het EMS is gebeurd onder het motto van Benelux-solidaritelt, kèn een positieve bijdrage zijn, als zij voortvloeit uit een gecoördineerd be leid. Maar aldus drs. Szósz, men kan zijn beleid alleen maar coördineren, als men er voldoende greep op heeft. Is dat niet het geval dan is het geen positieve bijdrage, maar een belem mering. „Voor onze bijdrage tot de Europese samenwerking is niet belangrijk hoe hard men in de Benelux „Europa! Europa!roept. Belangrijk is. hoe wij de problemen helpen oplossen die het EMS op den duur zouden kunnen bedreigen." ADVERTENTIE Facades Volgens drs. Szlsz kennen vele parle mentariërs in de Benelux grote bete kenis toe aan de Europese gezindheid van onze landen. Europese idealen hebben evenwel geen reële Inhoud, als deze wel tot uitdrukking komen in het oprichten van Europese facades, maar niet ln het mogelijk maken van beleidscoördinatie. Ook het behoud van verworvenheden als de open grenzen binnen de Benelux hangt er van af. of de Benelux-landen hun Van onze onderwijsredactle AMSTERDAM De Algemene Maatschappij voor Varenden wil snelle erkenning van de speciale kleu terklassen voor schipperskinderen. Ook wil zij dat het rijk dit kleuteron derwijs volledig subsidieert. In een brief aan staatssecretaris Her mes herinnert de maatschappij hem aan zijn belofte, die hij in 1978 tijdens de ouderdag heeft geuit. Hermes stel de toen de volledige subsidiëring ln het vooruitzicht. Er zijn ongeveer duizend varende kleuters, van wie er ruim zevenhon derd regelmatig een van de kleuter klassen bezoeken. De kleuterschoolt jes staan in belangrijke havenplaat sen als Rotterdam, Amsterdam en Terneuzen. Krantje uit en niets op de buis? Pak dan het postcodeboek en no teer alle adressen van familie en vrienden mèt postcodes. Wordt het tóch nog een nut tige avond. Gebruik'm goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13