Menselijke kwetsbaarheid achter realistisch vertoon VARA-bestuur hoeft niet op te stappen normei B-52's bizar en intrigerend Twee (oud< premières Gebed voor mijn dochter Groningen vóór theaterproducties Stilte onder hoogspanning Van Kemenade gaat rondetafelgesprek leider# Breda's schouwburg wordt vernieuwd Socialisme met kritische literatuur NOS solidair met prikactie BRT MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door André Rutten DEN HAAG Een realistisch stuk, „Gebed voor mijn dochter", dat de Haagse Comedie sinds zaterdag ln het Hot speelt, maar tegelijk ook hypergevoelig, „Realistisch" omdat twee New- yorkse politiemannen hardhandig twee van moord verdachte junkies onder handen nemen, hypergevoelig omdat er ieders kwetsbaarheden genuanceerd in aan den dag komen. Het ..realistische" verhoor is niet meer dan een. overigens intelligent, gebruikt hulpmiddel: vier mensen uit ogenschijnlijk twee tegenovergestel de werelden worden met elkaar in botsing gebracht, en daar komen, tot op zekere hoogte, hun „waarheden" uit voort. Dat klinkt misschien ingewikkelder dan nodig is. Twee politiemannen in burger, con ventioneel gekleed, brengen twee al ternatief geklede mannen. Junkies, en naar zij denken ook nog homo's, hun kantoor binnen. Wat er zal gebeuren lijkt voorspelbaar, ook omdat de twee rechercheurs samen nog even afspreken op welke manier zij die varkentjes zullen wassen. In het rau we jargon, dat je kunt verwachten. Maar er zit van meet af aan ook iets irreëels in, iets onvoorspelbaars. In dat kantoor fraai realistisch uitge beeld door Kees Wolf rat hangen wat kleurige slingers, liggen slierten serpentines en lege bierblikjes. Er is een nationale feestdag (4 juli) ge vierd. Maar bovendien komen de per soonlijke sores van de politiemannen meteen ook aan bod. nè een telefoon gesprek van de oudste van hem met zijn Jongste dochter. En daar begint de rode draad van het drama. Wat verandert er tussen kind en vader, als het kind volwassen wordt? Wat ver wachten zij van elkaar, hoe stellen zij elkaar en zichzelf teleur? De politie man-vader wordt daar via de telefoon tijdens de verhoren telkens opnieuw mee geconfronteerd. De drie anderen horen wel niet. evenmin als de toe schouwers. wat die dochter zegt. maar ze kunnen het wel afleiden uit wat zij van hem zien en horen. Het beïnvloedt niet alleen de verhoren, maar ook de onderlinge relaties tus sen de vier, waarin ook kind-vader- relaties zichtbaar gaan worden, en die ook hun eigen reële kind-vader- vrouw-relatles ln het geding brengen. De Amerikaanse schrijver van het stuk, Thomas Babe (38). legt subtiel maar wel heel duidelijk, de nadruk daar op. De relaties tussen de vier mannen worden gaandeweg heel menselijk, de tegenstellingen tussen het wereldje van recht en orde en dat van de „misdaad" lossen op. Ook doordat de schrijvers voor de junkies intelligent-alternatieve mannen ge kozen heeft: een „leraar", veertiger, en een soort pupil van 25. Die mense lijkheid. die zich dikwijls in ongekuis te woorden uit, wordt onder regie van Christiaan Nortier ook heel zorgvul dig gespeeld: Sacco van der Made als de oudere politieman, Reinier Heide- mann als de jongere, Wim de Haas als de oudere junkie, Hugo Maarten als de jonge. De vertaling van Loek Schaareman klinkt goed. Een boeiende voorstelling. Hugo Maarten en Reinier Heidemann in „Gebed voor mijn dochter" door Stan Rijven AMSTERDAM B-52's is niet alleen de naam van een type oorlogsvliegtuig maar ook een Amerikaans slangwoord voor een torenhoog kapsel dat zo n 15 20 jaar geleden mode is geweest. Daaraan ontlenen de B-52's hun naam. aangezien twee dames van deze Amerikaanse new-wave groep zich hiermee tooien. Die periode Is ln muzikaal opzicht eveneens hun inspi ratiebron geweest getuige de Invloe den van Supremes en Shangrilasen het accent wat zij leggen op „fun" en dansbaarheid. Integenstelllng tot bij voorbeeld de Shirts, Ramoncs en Pat ty Smith, die vanuit New York de nieuwe Amerikaanse popmuziek van de laatste tijd bepaalden, zijn de B- 52's uit Athens in Georgia afkomstig. Daar ontpoptèn zij zich tot een band. die ongecompliceerde, maar zeer in trigerende dansmuziek wist te ma ken. waar omheen zich een eigen cul tus ontwikkelde. Dat imago was on dertussen ook naar Nederland over gewaaid Paradiso puilde zaterdag avond uit door een extravagant uit gedost publiek, dat er anderhalf uur wachten vopr over had om deze ge beurtenis te mogen meemaken. Sensatlonee\ was het niet. maar fasci nerend des te meer. Een bizarre ver zameling mensen, die robotachtig en emotieloos bewogen, terwijl je tege- Speciaal vandaag The Qhase. Amerikaanse speelfilm uit 1966, geregis seerd door Arthur Penn. Rol verdeling: Robert Redford, Marlon Brando en Jane Fonda. The Chase is een keiharde film over het leven in een klein Amerikaans stadje. Ned I 20.20 uor Tele-bingo. Mies Bouwman maakt haar come-back met de presentatie van een spel waar aan ledereen kan meedoen en waarvan de opbrengst ten goe de komt aan het Nationaal Fonds Gehandicapten. Ned. 2 20.27 uor Televisies-magazine be steedt sandacht asn de volgen de onderwerpen: een reporta ge ait Rbodesie met daarin een interview met bisschop Moe- sorewa. Vérder een gesprek met generaal Rodgers van de NAVO over de vervanging van de kernwapens. Tevens wordt de situatie van de Ne derlandse boeren nog eens op de korrel genomen. Ned. 2 22.25 nar lljkertljd werd gegrepen door hun dwingende muziek. Drummer Keith Strickland met zijn punk-look, gita rist Ricky Wilson als rock roller, de immer dansende zanger Fred Schnei der ln discokleding, zangeres Cindy Wilson in minirok en wapperend haar en barbiepop Kate Pierson die houte rig bewegend de toetsen bespeelde waren zó weggelopen uit het kos tuummuseum voor popmuzikanten. Het typische B-52 geluid wordt ge kenmerkt door monotone onverschil lige zang, die dikwijls unisolo met het elektronische orgel wordt gecombi neerd. Enkele heftige gitaarakkoorden zor gen voor de melodielijn, te zamen leverde dat een herkenbaar geluid op waarin voortdurend een ingehouden spanning aanwezig was. Het publiek GRONINGEN (ANP) Gedeputeer de Staten van Groningen stellen pro vinciale staten voor een bedrag van 140.000 gulden als subsidie ter be schikking te stellen voor vier theater- produkties in het lopende seizoen. De theatervoorzieningen voor het Noorden moeten na de opheffing van de Noorder Compagnie wel worden voortgezet, vinden gedeputeerde sta ten. De opdracht voor de vier produk- ties zou gaan naar de Theater Unie in Amsterdam. Die zou ook voor het seizoen 1980-1981 vier theaterproduk- ties moeten maken, heeft de werk groep Noordelijke Toneelvoorzie ning. op initiatief van CRM ingesteld, geadviseerd. Die werkgroep wil op 1 september 1981 een Integrale toneelstructuur voor het Noorden gereed hebben. bleef het gehele concert in beweging terwijl al het materiaal van hun enige lp aan bod kwam. Vooral de lange versie van „Rock Lobster" sprong er Uit. Nieuwe nummers zoals „Down town" van Petula Clarck. dat in de toegift gebracht werd, bleken alle maal volgens dezelfde structuur ge speeld te worden. Daarin schuilt dan ook de zwakte van de B'52's, die nu met een eigen gezicht en geluid in druk weten te maken, maar waarin de lijnen van een dood spoor al aanwezig zijn. Morton Feldman, net zo moeilijk als Mozart. Morton Feldman's muziek; door R N. Degens AMSTERDAM Han de Vries, Rien de Reede en Willy Goudswaard hebben vrijdag avond in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertge bouw een aantal werken uit gevoerd, die hedendaagse componisten schreven voor de door dit drietal bespeelde instrumenten: hobo, fluit en slagwerk. Het was eer één van die concerten waarvan de geringe belanstelling meestal beter voorspelbaar is dan het gehalte van de muziek die je te wach ten staat. Hoewel het voor niet geheel oningewijden (en die waren ook deze avond talrijk onder de aanwezigen) geen verrassing meer zal zijn geweest dat Bruno Madema in zijn „solo per musette" uit 1971 zoveel lyrisch-pac- toraal geluld in een hobo-composite wist te verwerken, dat Enrique Raxach in zijn „Imaginary Land scape" (1968) voor fluit en slagwerk zo poëtisch-verdroomd kan laten musi ceren op een hecht geconstrueerde onderbouw, en dat Iannis Xenakis voornamelijk boeit door de extreem hoge eisen die hij aan de uitvoeren den stelt, ln dit geval in zijn „Dmaat- hen" (1976) voor hobo en slagwerk met onder meer adembenemend lang aangehouden tonen, waarmee Han de Vries overigens weinig moeite leek te hebben. Rien de Reede liet trouwens in „Hommage £t Schönberg voor fluit en slagwerk (1977) ook frappante staaltjes van adem- en vingertechnie ken bewonderen. En de bij diverse stukken voorgeschreven slagwerk partij werd door Willy Goudswaard, die bij dergelijke muziek onmisbaar en onovertrefbaar is. uiteraard trefze ker uitgevoerd. In de grote marimba solo, getiteld „Mldare", die Ton de Leeuw ln 1972 voor de Japanse slag werkster Michiko Takahashi schreef, heb ik vooral haar subtiele klank kleurnuancering bewonderd. stilte Maar de vermissing van deze avond was, voor mij althans, de uitvoering van Morton Feldman's „Instruments 3". Een van zijn recenste werken (1977) voor fluit, hobo en slagwerk, waarin zoals bij hem gebruikelijk met een minimum aan middelen een maximum aan suggestieve muziek kan worden gemaakt. Een „minimal music" maar dan van een andere orde dan de „minimal music" die met Ri ley. Reich en Glass in de mode is gekomen. Een muziek die aan de grens van de stilte, een voortdurend verrassende doorbreking van die stilte is. De uiter ste consequentie is dan: ononderbro ken stilte. Daarin is John Cage in 1952 voorgegaan met zijn ,,4'33' een driedelig stuk voor willekeurige be zetting en naar believen vast te stel len tijdsduur, dat van begin van tot eind uit alleen maar stilte bestaat. Een wat bizarre uitdaging, die door een man als Feldman (geb. 1926, veer tien jaar later dan Cage) is beant woord met een aantal uitermate bro ze composities voor allerlei bezettin gen, waarin zoals ln dit Instruments 3 de langdurige stiltes onder hoogspan ning worden gezet door de muzikale intensiteit van de luttele klanken die er hier en daar bijna fluisterend in worden neergelaten. Door de open heid en daaruit voortvloeiende kwetsbaarheid voor de uitvoerenden net zo moeilijk als Mozart. Met af en toe Ingehouden adem heeft men vrijdagavond geluisterd naar de zeer geconcentreerde en zeer geslaag de uitvoering van dit werk. Waarin Feldman in alle stilte en eenvoud onbedoeld dichter bij het doen klin ken van het Universum is gekomen dan Mahler in zijn luidruchtige gigan tische Achtste Symfonie. van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De verenigingsraad van de VARA heeft voorzitter Kloos en de andere J't van het dagelijks bestuur niet naar huis gestuurd tijdens de vergadering die de vrijdagai s en de hele zaterdag heeft geduurd. In plaats daarvan stemde de vereni gingsraad in met het voorstel van de ondernemingsraad en het hoofdbe stuur dat er onder leiding van oud- minister van onderwijs Jos van Ke menade, een rondetafelgesprek tus sen het hoofdbestuur, waar het dage lijks bestuur deel van uit maakt, en de ondernemingsraad zal worden ge houden om te trachten het vertrou wen tussen beide genoemde partijen te herstellen. De verenigingsraad sprak verder haar afkeuring uit. zonder daar ver dere consequenties uit te trekken, over het beleid van het hoofdbestuur bij de sollicitatieprocedure inzake een tv-directeur. Het hoofdbestuur had toegegeven aan het dreigement van drie ledenvan het dagelijks be stuur, Kloos, De Troye en Mulder op te zullen stappen als Jan Haasbroek als tv-directeur bij de VARA zou wor den aangenomen. Na een indringende toespraak van omroepsecretaris Herman van Wijk, ook lid van het dagelijks bestuur, die veel handen op elkaar kreeg, zag het er vrijdagavond naar uit dat de motie van het district Noord-Brabant om het vertrouwen in het dagelijks be stuur op te zeggen het niet zou halen. Het klimaat op de vergadering was echter zo wisselend dat de spanning er in bleef tot de stemming aan het begin van zaterdagmiddag, na de zuurkool met worst. De motie werd verworpen met 84 tegen en 53 voor. De motie van Drente met een zelfde drastische inhoud was toen al door indiener Pijlman zo gemillimeterd dat er niets ernstigs meer te duchten was. Podiumfunctie Van Wijk zei dat de hele operatie bij de sollicitatie voor een tv-directeur van begin tot eind volgens de regels was verlopen. Hij noemde de wer vingsprocedure ogenschijnlijk de bron van de crisis. In zijn diagnose sprak hij van een spanningsveld tus sen hiërarchische bevoegdheden en democratie als oorzaak van veel pro blemen bij de VARA. „Zodra een par tij afwijkt van de voorgeschreven re gels is de andere er als de kippen bij haar op de vingers te tikken. Maar is de uitkomst van een procedureel ge volgde weg voor een partij niet bevre digend dan begint ze hevig te fulmi neren. Wij kennen dit soort acties van de basis tot aan de top. Wij lijden eronder, wij beseffen dat we er ons voor de buitenwereld belachelijk mee maken, dat we ons krediet verspelen, dat we in onze media aan overtui gingskracht inboeten, dat we funda menten van ons bestaan ondergra ven, maar we gaan er mee door ais een gezelschap maanzieken." Hij noemde het een mythe dat allen bij de VARA die progressiviteit of het socialisme aanhangen eikaars kame raden zijn, elkaar begrijpen, waarde ren en vertrouwen en hij vroeg om VARA-voorzitter Kloos en Henk Muller, voorzitter van i vergadering (rechts) praten bij tijdens een schorsing. verdraagzaamheid. Hij vroeg zich af of de VARA is wat zij voorgeeft te zijn: „een progressieve organisatie die kritisch en onafhankelijk een po diumfunctie voor democratisch links wil vervullen of een arena waarin linkse fracties verwoed om de macht vechten of posities verdedigen en net zo lang vechten totdat de VARA is ondergegaan of nog een overgebleven fractie de scepter over een c-omroep is gaan zwaaien." Aan het begin van de vrijdagavond had Kloos al opgemerkt dat hij ge handeld had in het belang van de vereniging de VARA, dat hij taxatie fouten had gemaakt, maar dat het het dagelijks bestuur aan tijd had ontbroken om de bezwaren helder te uiten. „Maar laat de persoonlijke ver guizing beëindigen," vroeg hij. Het Friese VARA-lid Anne van der Meer sprak zich scherp uit over het indie nen van moties die dan weer worden herschreven en over personeelsuit- spraken die weer worden ingeslikt. Personeel Dat laatste sloeg op de motie van wantrouwen tegen het dagelijks be stuur van het VAR A-personeel, die afgelopen week weer is ingetrokken omdat de ondernemingsraad wel zag aankomen dat de motie het niet zou halen. Wat niet boven tafel kwam op de vergadering van de verenigings raad, ondanks herhaaldelijk verzoek was, dat er een brief met 105 handte keningen van VARA-personeelsleden de aanleiding tot deze koerswijziging is geweest. Daarin distantieerde men zich van de zinsnede in de motie „dat hiermee de ernstigste in de reeks van crises is ontstaan die begon met de komst van Kloos als voorzitter". De ondertekenaars vinden verder dat de. personeelsvergaderingen weinig vol zijn en dat ze voorrang geven aan hun normale werk. zeer dat laatste in de knel drei komen blijkt wel dat men op der nigingsraadsvergadering niet is gekomen aan een behoorlijke be king van de programma's van VA tv en -radio. Het gegeven dat de inspraak va personeel niet aan zijn trekken gekomen bij de sollicitatieproa bleek de verenigingsraad ook minder aan te spreken dan de p feui'lekwestie. Een steeds grimi kijkende Jan Nagel, voorzitter vï ondernemingsraad, kreeg bij zijc leg dan ook nogal eens afkeun opmerkingen. Ondanks de met enthousiasme vangen toespraak van Van waarin hij verzocht de moties i trekken omdat het schijnuitspr zijn die wel over mensen maai over beleid gaan, regende hetz dag moties, terwijl die van No Brabant met enige wijziging en van Drente geheel gecoupeerd o eind bleven. Men bleef een stok ken om de hond te slaan en in sou ge moties werd niet langer het d lijks bestuur maar het hoofdbes! als boosdoener aangewezen. De motie die het dan ook heeft geh sprak de afkeuring uit over het b van het hoofdbestuur, dat geen beslissing had durven nemen. De tie was afkomstig van de afde Amsterdam en werd met 67 tega stemmen aang?r,,rr,r—Dat gebe: na tien uur praten waaru. genera rende opmerkingen als veruou» crisis, oncontroleerbare angst voa kaar. doodzieke patiënt, geen en viteit niet van de lucht waren precies vertelden hoe het allen niet moet. van onze kunstredactie BREDA Aan de gedeeltelijke ver nieuwing van de Bredase stads schouwburg wordt nog deze maand begonnen. De raad heeft er een kre diet van 6.4 miljoen gulden voor be schikbaar gesteld, het rijk draagt 1.2 miljoen bij. Weggegooid geld. zo wordt gevreesd, want er komt alleen maar een nieuwe toneeltoren met nituwe technische uitrusting - en NOS-radiotechnici tegen geluidsbureau's geld voor verdere vernieuwingen zal Oostduitse schrijver Heym wil: AMSTERDAM „Wij moeten stre ven naar een vorm van socialisme waarin kritische literatuur wordt ge tolereerd. Zolang schrijvers in de DDR vijf jaar gevangenisstraf riske ren wanneer zij een voor hun land „schadelijk" boek in het westen pu bliceren, blijft in Oost-Duitsland een groot stilzwijgen heersen. Zulke wet ten horen in een socialistisch land niet thuis en het is mijn grote wens dat ze zullen verdwijnen". Aldus de Oostduitse schrijver Stefan Heym, die zaterdagmiddag in Amsterdam een lezing hield op uitnodiging van de penclub aldaar. Heym heeft voor zijn bezoek een uit reisvisum voor zes dagen gekregen. Tot veler verrassing, want hij staat op min of meer gespannen voet met de Oostduitse autoriteiten. Hoewel hij een overtuigd marxist is zijn ver schillende van zijn boeken in de DDR verboden omdat deze het regime niet welgevallig zijn. In mei werd hij tot een boete veroordeeld omdat één van deze boeken in het Westen was uitge komen. Heym zei niet te weten waarom de Oostduitse autoriteiten, die hem een Concertgebouworkest door Jac. Kort Stefan Heym jaar lang elke buitenlandse reis heb ben belet, nu plotseling een soepeler houding hebben aangenomen. „Ver moedelijk heeft men gemerkt dat het tot nu toe gevolgde beleid het aan zien van de DDR in het Westen geen goed heeft gedaan", zei hij. „Ik durf echter niet de conclusie te trekken dat het politieke klimaat ten opzichte van schrijvers in het algemeen betere tijden tegemoet gaat. Dat zou louter speculatie zijn". er de eerste jaren niet zijn. Het gebouw, al enkele maanden ge sloten omdat het gevaarlijk werd ge acht, sinds 1964 eigendom van de gemeente, is al oud. Er is al jaren niets aan onderhoud gedaan, omdat er lange tijd plannen voor totale nieuwbouw zijn geweest. Toen die van de baan waren is in 1977 een onderzoek ingesteld, waar als eerste eis de vernieuwing van de toneeltoren uit kwam. met toch het advies een nieuwe schouwburg te bouwen, maar en personele faciliteiten van de NOS. daar waren zoveel bezwaren tegen De technici zijn bevreesd voor hun dat er voor vernieuwing werd werkgelegenheid en voor uitholling gekozen. van de taken van het facilitair bedrijf HILVERSUM ProgTammatechnici van de NOS-radlo hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag op het punt gestaan een VPRO radio-uitzending te onderbreken. Zij waren in protest vergadering bijeen om actie te onder nemen tegen het zich steeds meer uitbreidende verschijnsel van techni sche realisering van radioprogram ma's door geluidsbureaus buiten de NOS. De omroepwet schrijft voor dat de zendgemachtigden verplicht zijn gebruik te maken van de technische van de NOS, indien aan het betreffen de artikel van de omroepwet niet de hand wordt gehouden. De dreiging van programma-onder breking was niet gericht tegen de VPRO, maar tegen het feit dat het programma van deze omroepvereni ging door een particulier geluidsbu reau werd verzorgd. De spanning on der de programmatechnici van de ra dio was een gevolg van een escalatie in de afgelopen maanden door uitbe stedingen aan particuliere firma's door verscheidene zendgemachtig den, onder meer de VARA, VOO, NCRV, EO en dienst radioprogram ma's van de NOS zeil. ADVERTENTIE Je rug wordt perfect ondersteund door Norma Matrassen en Boxsprings. Dat waarborgt een weelderige nachtrust Nacht in. nacht uit. Waag de uitgebreide kleurenbrochure aan bij Norma histbus 13 5830 AA Boxmeer MfltrdSSCn BoXSpringS Donsdekens Kussens Van onze radio- en tv-redactie HI VERSUM De ondernemings raad van de NOS, de omroepbonden FNV en de dienstenbonden hebben zich solidair verklaard met de actie voor het optrekken van de lagere salarissen bij de BRT. de Vlaamse omroep. Deze organisaties zullen erop toezien dat er in Nederland geen „besmet" werk verricht zal worden. De NOS heeft laten weten zolang geen flitsen van Belgische sporteve nementen uit te zenden. De stakingsactie is inmiddels omge zet in prikacties. Sinds gisteravond zendt de BRT het normale tv-pro- gramma uit. Het is echter mogelijk dat de uitzendingen voor bijvoor beeld twee uren onderbroken worden door een prikactie van het personeel Dat blijft bij het standpunt dat de lonen van de laagstbetaalden bene den het bestaansminimum blijven. De kijkers zullen niet van te voren op de hoogte gesteld worden van de tijd stippen van de acties. AMSTERDAM Het kan het concertleven vreemd I gaan. Soms worden er wert uitgevoerd, waarvan bij wi van spreken de inkt nog m welijks droog is, waar ech tegenover staat, dat and composities tientallen jai of nog langer op hun be moeten wachten. Kirill Kondrasjin had voor het( eert door het ConcertgebouwOfl van zaterdavoi.d (herhalingen vol a s. woensdag en donderdag) van deze soort uit hun sluimer wekt, waarin ze, wat Amsterdam treft, meer dan dertig jaar hel) gelegen: Paganiniana (1942) Div< mento voor orkest naar muziek Nicolo Paganini van Alfredo Can (1883-1947) en Concert (1947) voorl rinet en orkest van Paul Hinden (1895-1963). Het eerste werkje heeft nu niet heel veel te betekenen, hetgeen 1 een divertimento echter geen zwaar behoeft te zijn. De virtuosi! van Paganini is door Casella ine kleurrijk orkestraal gewaad gestol en dat heeft best een aardig resulü opgeleverd, mede dank zij de I knoptheid van de vier deeltjes. Hindemith's klarinetconcert, ev eens vierdelig, is een doorwrocli werkstuk, waarin veel kunstgrep (polifone onder meer) tot één gen hebben geleid, dat niettemin een nl zikantesk karakter draagt, ifflj door de kleurige, hier en daar Zfl jazz-achtige instrumentatie. De kW net is een mooie solopartij to« deeld, hetgeen zowel verband ho« met het feit, dat Hindemith zelf kil net speelde als met de omstarw heid, dat hij het werk heeft opgefl gen aan de jazzklarinettist Be« Goodman. George Pieterson. de sfl klarinettist van het ConcertgeM workest. blies zijn partij virtuoos! met veel expressie, hetgeen hentl langdurig applaus opleverde. Na de pauze dirigeerde Kondrtfi het orkest in de Vierde Symfonie! Italiaanse) van Felix Mendelssoj Bartholdy. Hij gaf van dit overbed de werk een vertolking, die uitmunj door grote helderheid in de stem" ring en veel aandacht voor deti Zodoende werd het gevaar dat I dergelijke veel gespeelde stuklj dreigt, namelijk het op de routf spelen, geheel vermeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4