^ager onderwijs is in de erde wereld stiefkind FAM PCO kiest voor de middenschool Spanning tussen ethiek en politiek Teken samen de Niet-roken-afspraak zoals Pief Souer en Kitty Janssen. Verkeersvliegers laken het Eurocontrolbeleid "ypbeleid van Unie „School en Evangelie" de stofzuiger met de vele extra's SK Zeelieden stichten brand in bungalow CDA-beraad over modernisering van NAVO-kernwapens n?Tn sort-o-post Rita NDAG 19 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET j, onze onderwij sredactie STERDAM In veel ontwikkelingslanden wordt in feite het lager onderwijs verwaar- d. Er wordt wel veel geld besteed aan middelbaar en hoger onderwijs. Maar dat onderwijs iet voor de grote massa en slechts voor een kleine groep bereikbaar. H. Bootsma. voorzitter van de van advies buitenland van de „School en Evangelie" zette dit igfcd3g uiteen tijdens een drukbe- werkvergadering van de unie sgltrecht. Als bewijs voor de ver- n lozing van het basis-onderwijs ui ide drs Bootsma, dat dertig jaar n|et begin van de onderwijsexplo- de derde wereld nog vijftig „4nt van de onderwijzers onbe- it i is. 'PI er buitenlandse hulpbeleid van de de is dan ook in de eerste plaats iujht op de steun van dit verwaar- onderwijs. De gelden van de ge nde uniecollecte worden daarom ar J besteed aan de opleiding en <e holing van de onderwijzers en gl ie leermiddelen. Als tweede be- punt noemde drs Bootsma de jdji aan de nationale schoolraden voor het aantrekken van rwijsadviseurs. Zonder een goe- rganisatie en zonder een goed ïekariaat bloedt het christelijk on- K js immers dood. jr je jelangrijke doelstelling is verder Alp aan meisjesscholen en meis- ernaten, vooral in de Moslim- De meisjes worden verwaar- in het onderwijs, aldus drs t sma. Vaak nemen de ouders ze I oeg van school. Ze moeten be- md worden tegen de agressieve en wereld. Qsdienst ADVERTENTIES 100% NEDERLANDS FABRIKAAT Vraag gralis kleurcnlolder q tfrankeerd opsturen jr; FA Mi Antwoordnr. 42, i VB Maarssen gen naar aanleiding van de presenta tie van het tijdschrift „Bulletin". In de bespreking van dit tijdschrift in onze krant van zaterdag jl. is de oppo nent van prof. Verkuyl, Willem Th. Klamer tot onze spijt aangeduid als radio-pastor. Dat is niet juist. De ra dio-pastor is ds Alje Klamer, die niet in discussie is met Verkuyl. Willem Th. Klamer is theologisch student aan de Vrije Universiteit en redactie secretaris van Opstand, het blad van christenen naar het socialisme. Verrassing ïoge prioriteit verleent de unie lan het godsdienstonderwijs in rde wereld, waarvoor nieuwe ;g|oden moeten worden geschre- Het godsdienstonderwijs moet a,j past worden aan de nieuwe si- In tegenstelling tot de koloni- eriode is de christelijke gods in de derde wereld niet meer iermd. thool is een belangrijk lnstru- voor de emancipatie van de king. Maar drs Bootsma moest ven, dat het bij het steunen van derwijs het ook een roeien te- e stroom in is. Want ook voor de enouders is de school allereerst eg naar een betere economische Een weg naar kennis en ^t. Als christenen een bedreigde t rheidsgroep zijn wat in veel jjtfn het geval is wordt deze te is nog sterker. is deze buitenland-manifestatie e unie vertelde mevrouw J.M. 'trfmbi-Kolopita over het onder aan het gehandicapte kind in rj(ta. Grote indruk maakte ook jjjetoog van ir Juan Flores, de te enwoordiger van Celadec (de elijke onderwijsorganisatie in tu^s-Amerika) die de belangrijke het onderwijs in de strijd voor ding noemde. Voor een verslag it betoog verwijzen we naar tyrant van zaterdag. :heid i (iet slot van de buitenland-mani- ie werd afscheid genomen van r >uw W. M. Ridderbos-de Rooij, iei iretaresse van de unie, die voor- eijstuwende motor is geweest ach- uniecollecte. Een paar cijfers: fli8 bracht de collecte voor het wijs in liet buitenland 430.000 _P in 1978 4.500.000. Er waren ;oede woorden voor haar, met van de gasten uit het buiten- In een kort dankwoord zei me- Ridderbos bescheiden: „Ik heb wat gerommeld en gerotzooid." l£Jis een afscheidsreceptie hebben de scheidende secretaresse, die voor de unie betekende, per- jk kunnen bedanken. Mevrouw M>os wordt opgevolgd door de G. Bijl, die in zijn nieuwe jJe werd geïnstalleerd. dS imunisme i openingswoord ging voorzitter ie,ltus M. Gilhuis uitvoerig in op cussie over de confrontatie van v iristendom en het communis- ilhuis legde er de nadruk op, iet Verkuyls boekje „Er zijn niet alles is gezegd. Hij de christen-CPN'ers of zij zich 3 gemakkelijk los kunnen ma- je an het wereldcommunisme. Als CPN bezig is met een revisie. Ie Mevrouw W. Al. Ridderbos-de Rooij moeten juist de christen-communis ten erop aandringen deze revisie in de statuten op te nemen. Zo lang dat niet is gebeurd, aldus Gilhuis, moe ten we de CPN houden aan de oude statuten. De CPN moet zelf de eerste stap zetten. Dat is ook het standpunt van de ABOP (algemene bond van overheidspersoneel). De voorzitter maakte deze opmerkin- Naast het „Bulletin" werdn een nieuw nummer van „Schoolschrift" met veel bijzonderheden over de honderdste uniecollecte en het ca hier „ABC '79/*80 van de protestants- christelijke onderwijsorganisaties" gepresenteeerd. In het laatste boek staat alles over wat beweegt en leeft op het terrein van het christelijk on derwijs. Ook verscheen zaterdag een nieuw nummer van het tijdschrift Kunstzin nig, dat uitgaat van de Stichting .'christelijk cultureel studiecentrum (Terracottastraat 1, Den Haag). In dit nummer onder meer bijdragen over het Catharijnen-convent, Maarten t Hart, de opleiding in kerkmuziek, Paul Klee en de Calvariebergen in Bretagne. Een verrassing tijdens de werkverga dering was het optreden van ds Al fred C. Bronswijk als cabaretier („Is dat wel nodig, want de voorzitter doet toch ook aan cabaret") met begelei ding van de pianist Thijs Berrevoets. De tekst was opvallend goed én de begeleiding daarmee in overeenstem ming. Op vele plaatsen in ons land beeft zaterdag Sinterklaas, omspoeld door zijn Pieten, weer zijn intocht gedaan. Hier de Sint omdat hij ten slotte ook nog beschermheilige is van Amsterdam gefotografeerd bij aankomst op de hoofdstedelijke Overtoomse Sluis. Wat anders dan andere jaren, want aan de Prins Hendrikkade, waar hij traditioneel pleegt aan te leggen, kon hij door de metrobouw zijn boot niet kwijt. VLISSINGEN (ANP) De twee Brit se opvarenden van het Engelse oor logsschip „Kirkliston" uit Porth- mouth, die zondagmorgen brand heb ben gesticht in een bungalow in Bres- kens, lijken voor ruim drie ton schade te hebben aangericht. De twee mannen, de 22-jarige S. M. uit Lancaster en de 19-Jarige M. A. H. (19) uit Wellington, hadden zaterdag avond na het passagieren de pont in Breskens gemist, waardoor ze niet naar hun schip in de Vlissingse bin nenhaven terugkonden. Uit baldadig heid braken ze toen in in een bunga low in Breskens waarvan de bewoon ster niet thuis was. De twee gooiden met asbakken de ramen in en verniel den het hele interieur, waarna ze de woning in brand staken. Een voorbij ganger. die het tweetal aan het werk zag, waarschuwde de brandweer en de politie, maar deze konden niet verhinderen dat de bungalow volle dig uitbrandde. De Middelburgse hoofdofficier van justitie mr. J. Hage, heeft de voorlopi ge hechtenis van de Inmiddels aange houden twee mensen gelast. Het 4s nog niet duidelijk of de twee in Ne derland terecht zullen moeten staan of dat ze asm de militaire autoriteiten worden overgedragen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Protestants-Christelijke Onderwijsvak organisatie (PCO) heeft zich in principe uitgesproken voor de middenschool. PCO verwerpt daarmee de koers die door minister Pais en staatssecretaris De Jong is uitgezet in hun ontwikkelingsplan voor het voortgezet onderwijs. De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) had al eerder gekozen voor de middenschool. Dat betekent dat twee van de drie groot ste bonden nu willen streven naar één schooltype voor alle kinderen van 12 tot 15 of 16 jaar. De derde grote bond, de Katholieke Onderwijs Vereniging, gaat vooralsnog minder ver. Het sterkste verzet tegen algemene invoe ring van de middenschool komt van het Nederlands Genootschap van Leraren. De PCO had zich in het verleden reeds uitgesproken voor de uitgangs punten van de lopende experimenten met de middenschool. Maar tot nu toe stelde de bond zich afwachtend op met betrekking tot de uitkomsten van deze proef. Op de zaterdag in Amsterdam gehou den vergadering ging de 125-jarige PCO een stap verder. De bond meent nu dat alle ontwikkelingen in het voortgezet onderwijs in het perspec tief moeten staan van een soort mid denschool. Experimenten met de middenschool die nu aan de gang zijn behoeven nog slechts informatie te verschaffen over de manier waarop het ideaal van de middenschool het beste bereikt kan worden. Mammoet faalde In een toelichting zegt de PCO, dat de mammoetwet met het systeem van gescheiden brugklassen gefaald heeft. De doorstroming in het voort gezet onderwijs verloopt daardoor vooral van boven naar beneden. De selectie op het twaalfde Jaar is veel te vroeg en van echte keuzevrijheid waarbij de mogelijkheden van het kind centraal staan is geen sprake. De gebreken van de mammoetwet blijken ook hieruit, dat de helft van de kinderen niet binnen de gestelde tijd het beoogde doel bereikt. Daarom acht de PCO nu een radicale hervorming nodig. Vice-voorzitter Han Gunneman meent dat deze her vorming wel geleidelijk tot stand moet komen, maar de richting moet nu reeds worden vastgesteld. In dat opzicht vindt hij de plannen van staatssecretaris De Jong en minister Pais veel te vrijblijvend. Invoering van een tweejarige brugklas zoals omstreeks 1980, zoals de regering be oogt, biedt geen perspectief, als de scheiding tussen de verschillende schoolsoorten blijft bestaan. Opvallend in de nieuwe beleidsnota van de PCO is overigens wel. dat de term middenschool wordt vermeden. Er wordt gesproken over „geïnte greerd onderwijs voor kinderen van 12 tot 15/16 Jaar". Volgens de nota is de term middenschool teveel belast en daardoor wordt een zakelijke dis cussie bemoeilijkt. ADVERTENTIE Een gezellige manier om mef roken te stoppen. Ja, laten we elkaar eens op een leuke manier van het roken proberen af te helpen. Rokers helpen rokers, maar ook niet-rokers helpen rokers door elkaar de niet-roken-afspraak als surprise kado te doen en samen in duplo te tekenen. Daag familieleden, vrienden en kennissen ofwie in uw omgeving dan ook ermee uit. Zouden zij een handtekening durven zetten? Probeer het uit, want wilskracht om eens te stoppen hebben we best allemaal. Zeker ook omdat de "uitdagers" voor 'n leuke beloning zorgen als de afspraak wordt nagekomen. En wordt de niet-roken-afspraak onverhoopt verbroken, dan verplicht dat slechts tot een aardigheidje, 'n Boek, boekenbon, 'n etentje, bioskoopje of natuurlijk een ander geslaagd afspraakje Doe dus net als Piet Souer en Kitty Janssen en teken ervoor! Zodat iedereen tot de groep niet-rokers kan be horen, nu al het merendeel van de Nederlandse bevolking! Neem het initiatief en haal voldoende Niet-roken- afspraken, in tweevoud met kado-enveloppen a f 1,50 bij de boekhandel of vraag ze aan bij de Stichting Volksgezondheid en Roken. U heeft ze dan tegen vergoeding van administratie- en verzendkosten snel in huis. De Niet-roken afspraak, 'n goed voornemen om elkaar kado te doen! Smit-Kroes verbolgen over kritiek Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN/DEN HAAG Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is zeer verbolgen over de kritiek van de Vreniging van Nederlandse Verkeersvliegers op haar beleid inzake Eurocontrol. In de Tweede Kamer kondigde zjj vorige week aan een ander takenpakket voor de organisatie voor te stellen. Stichting Volksgezondheid en Roken fado* Hendrktol 34a 2582 BC s Gramh®. Wool 10701501106 De vliegers hebben haar nu verweten zich te hebben laten misleiden door de Rijksluchtvaartdienst, die vindt, dat er voor het Eurocontrol-centrum in het Zuidlimburgse Beek geen taak meer is op het gebied van actieve luchtverkeersbegelelding. Eurocontrol was aanvankelijk opge zet als een centrum van waaruit het verkeer in de hogere luchtlagen zou worden begeleid, wat betekende dat het zich voornamelijk met het lange afstandsverkeer zou bezighouden. Met de komst van de straalvliegtui gen, die ook op de korte afstanden in de hogere luchtlagen vliegen, is deze speciale begeleiding door Eurocon trol echter overbodig geworden en kan deze gemakkelijk in handen wor den gelaten van Schiphol, vindt de Rij ksluchtvaartdienst. Een ander argument voor de dienst was, dat steeds meer landen Eurocon trol in de steek laten. Laatstelijk heeft nu ook West-Duitsland laten blijken weinig te zien in voortzetting van het project. Hoogte door Ferry Mingelen DEN BOSCH Met energieke, zelfverzekerde tred, verliet defensieminister Scholten zaterdagmiddag het Casino te Den Bosch. Het algemeen CDA- bestuur had zich daar beraden over de omstreden modernisering van de NAVO-kernwapens en er was weinig reden voor de bewindsman zich over het Twijfel verloop daarvan te beklagen. Hij was tenslotte door de CDA-fractieleider Lubbers en de CD A-partij voorzitter Steenkamp met lauweren gekroond voor zijn opstelling in de NAVO. dan vijf kan opleveren. Dat die rustige zekerheid van het eigen gelijk soms irriteert, bleek wel uit een emotionele reactie uit de zaal; „Ik Weiger me door de feiten te laten verblinden." Lubbers haalde er zelfs Kennedy's boek („Voorbeelden van moed") bij en noemde Scholten met het PvdA-kamerlid Van der Stoel (die in zijn fractie alleen staat met zijn opvattingen) „mensen die rechtop zijn gaan staan voor iets dat in die situatie verdedigd moest worden." Steenkamp verloor zijn gewo ne zachtmoedigheid en riep, met de vuist op de lessenaar: „Scholten stond in de NAVO moederziel alleen. Als men sen een caricatuur van hem maken, dan zeg ik: „Daar stond een man die heeft ge toond wat christen-democra ten ten diepste beweegt in dezen. Scholten, ga ermee door en probeer ze in de NAVO te bekeren." Verrassend Van bekeren was er op de CDA-vergadering evenmin sprake als (tot nu toe) in de NAVO. Voor- en tegenstan ders bleven tegenover elkaar staan. Verrassend was wel licht dat de tegenstanders in een zo beperkt aantal waren opgekomen (de hele zaal tel de slechts zo'n 150 aanwezi gen) en voornamelijk in de (vooral jongere) AR-hoek te vinden zijn. Het AR-bestuur als zodanig heeft nog geen standpunt over de moderni sering, dit in tegenstelling tot de KVP- en CHU-besturen die in grote meerderheid voor modernisering zijn en dan maar gelijk voor productie en plaatsing willen besluiten in december. Zij geloofden niet zo in de mogelijkheid een werkelijke scheiding aan te brengen tussen productie- en plaatsingsbeslissing, zoals door de Tweede-Kaxner-frac- tie als voorlopig compromis is voorgesteld. Op dit punt waren voor- en tegenstanders van modernisering het eens. KVP en CHU steunden zon der omhaal de (NAVO-)visie in het CDA-deskundigenrap- port dat onder leiding van H.J. Neuman. voorzitter van het Instituut voor Vredes vraagstukken, is opgesteld. Neuman was ook een van de inleiders. HIJ vond het nood zakelijk te benadrukken dat ook hij wel weet hoe afschu welijk de uitwerking van atoomwapens is. „De leven den zullen de doden benij den", zei hij, en hij begon vervolgens uit te leggen dat juist daarom het afschrik- kingsevenwicht in stand moet worden gehouden, dat dit evenwicht in Europa be dreigd wordt door de nieuwe Russische raketten, en dat het dus nodig is daar maatre gelen tegen te nemen. Dat tegelijk voorts geprobeerd moet worden die maatregelen door onderhandelingen met de Russen te beperken en dat onderhandelingen alleen maar resultaat kunnen heb ben als ze eensgezind en van uit een sterke positie door de NAVO worden gevoerd. In het CDA-fractiecompromis ziet Neuman niets, „je kan", zei hij, „een kloof niet in twee sprongen overbruggen." Het was een heldere en logische uiteenzetting, voorgedragen op de geduldige, vriendelijke manier waarmee een vader zijn kinderen uitlegt dat twee plus drie echt weinig anders De aarzelingen en twijfels over de vraag of we altijd maar met de logische optel en aftreksommen door kun nen gaan, of we het resultaat daarvan wel in de hand kun nen houden, werden ver woord door de tweede inlei der, generaal M.H. von Meij enfeldt. goevemeur van de Koninklijke Militaire Acade mie in Breda. Hij betwijfelde de werkelijke noodzaak van nieuwe raketten, vond dat er bij het vergelijken van de krachtsverhoudingen te wei nig begrip bestaat voor het feit, dat Rusland behalve door de NAVO ook nog door de afzonderlijke Franse. Brit se en Chinese kernwapens be dreigd wordt en ziet daarom de voorgestelde modernise ring als een nieuwe stap op de bewapeningsladder. Hij waarschuwde ook dat de nieuwe kernwapens steeds bruikbaarder worden en dat daardoor de rol van de kern wapens toeneemt. .Als men met modernisering akkoord gaat. zal het weinig zin neer hebben de terugdringing van de rol van de kernwapens op te nemen in partijprogram ma's en regeerakkoorden, we moeten ons bezinnen op een andere aanpak," aldus von Meijenfeldt. Zo een andere aanpak, met name het idee dat je zonder eigen nieuwe wapens met de Russen zou kunnen praten, viel slecht in KVP- en CHU-kring. „Waar om zouden we Breznjew op zijn blauwe ogen vertrou wen?", zei Neuman, en het CHU-bestuurslid Janssen van Raay zei: „Je houdt een tijger niet rustig door hem ontbijtkoek te voeren". CHU- voorzitter van Leeuwen bena drukte dat in zijn partij de vrees voor de Russlche agres sie en de afkeer van het ge broken geweertje de boven toon voert. „We moeten ons verdedigen tegen totalitaire systemen." zei hij. Ook von Meijenfeldt noemde de com munistische ideologie bedrei gend. „Ik vrees alleen dat we die dreiging verkeerd beant woorden. We hebben teveel aandacht voor bewapening en te weinig voor de gebieden waar we werkelijk onderuit kunnen gaan, de Derde We reld." In beheer Sommige tegenstanders van modernisering twijfelden of christenen wel atoomwapens mogen gebruiken om zich te verdedigen. „De mens heeft de schepping in beheer gekre gen, hij kan daarmee niet zo maar doen wat hij wil." en „ik voel me in geweten niet vrij onze democratie in stand te houden onder de dictatuur van de kernwapens", zo werd gezegd. Neuman reageerde: „De vraag is of het de over heid is toegestaan voor al haar burgers een aanzienlijke gevaarspositie te aanvaar den, ter wille van de morali teit van de mensen die zeg gen: alles is ons liever dan de dictatuur van de kernwa pens. Die opstelling is een kwestie van moed. Aanvaar ding van het afschrikkings- evenwicht is evenzeer een kwestie van moed." Neu man ontkende scherp dat „mensen die niet voor eenzij dige ontwapening zijn, het met het Evangelie op een ak koordje hebben gegooid Ook andere sprekers weiger den „zich in de onethische hoek te laten drukken". Een KVP-lid vroeg zich af: „Is het nog wel christelijk om minis ter Scholten als niet-christen af te schilderen?". CDA-voor- zitter Steenkamp waar schuwde voor het overmatig gebruik van bijbelteksten om de afkeer van atoomwapens te staven. Wij christenen heb ben veel boter op ons hoofd, we hebben in het verleden met de bijbel in de hand heel wat zaken verdedigd die we nu niet voor onze rekening zouden nemen, dat stemt tot bescheidenheid, aldus Steen kamp. Congres-voorzitter Kooijmans had het tevoren reeds gezegd: „Er bestaat een grote spanning tussen de eth ische en politieke kanten van de zaak." De CDA-vergade- ring kwam zaterdag niet veel verder dan dit overduidelijk te demonstreren Neuman na afloop: „Ik vroeg me soms wel af, wat doe ik hier eigen lijk? Von Meijenfeldt: „Pas na een paar keer wordt zo een discussie zinniger". Steen kamp tenslotte: „De discus sie in het CDA is nu pas echt goed begonnen". Of die dis cussie voor december, als er over de modernisering beslist moet worden, nog meer resul taten oplevert, valt echter te betwijfelen. De vliegers ontkennen, dat scheiding van het luchtruim in hogere en lagere delen een achterhaalde zaak zou zijn. „Dit is pertinent niet waar. Je kan discusslèren over de hoogte, waarop deze scheiding moet worden aange bracht. maar het principe van de scheiding blijft overeind". Volgens vliegers-woordvoerder F. van Vianen is de opstelling van de staats secretaris het gevolg van de investe ringen, die de laatste Jaren zijn ge daan voor de uitrusting van de ver keersleiders op Schiphol. Deze ver keersleiders voeren nu nog steeds de taken uit, die volgens de Eurocontrol- conventie al lang door Eurocontrol hadden moeten worden verricht. „Deze investeringen waren volstrekt onnodig geweest als Nederland zijn verplichtingen was nagekomen. Maar nu kan de Rijksluchtvaartdienst niet meer terug. Wij vragen ons af, wie er regeert: de dienst of de regering, al dus de woordvoerder. De staatssecretaris vindt de verwij ten van de vliegers „niet Juist en ook in tegenspraak met eerdere uitlatin gen, die de Vereniging van Verkeers vliegers hierover heeft gedaan". ADVERTENTIE postsorteersysteem brengt rust èn dynamiek I m uw organisatie L 02510 25645*1 öViivio „Er hangt daar binnen een vreselijke lacht van een of ander goedkoop parfum

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3