Dia's voor een familiefeest Jakoenin geeft somber beeld van de Russische kerk VAN DA Al Trouw DEJfORENAER VOOR MAZDA UIT DE KERKBLADEN Het gedempte geluid overheerst VOORBIJGAW s Weer néé tef neutronenbi; Kerk steunt sta in Brazilië Conferenti - MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET door A. J. Klei Vader en moeder Van Willigen zijn binnenkort veertig Jaar getrouwd Vanavond gaan de kinderen bepraten, hoe ze dit zullen vieren. Ze ontmoeten elkaar in de flat van Annie. Zij is ongetrouwd en bij haar kunnen ze ongestoord overleggen. Annie, een wat spichtige maar vriendelijke verschijning, heeft een prettige baan als secretaresse op een assurantiekantoor. Zij gaat na of alles in orde is voor de ontvangst van haar zus en beide broers. De koffie pruttelt in het apparaat, de kopjes staan klaar en op een schaal liggen zandkoekjes. Daar gaat de bel. Dat zal Kees zijn. hij is altijd aan de vroege kant. Kees van Willigen omhelst zijn oudste zus hartelijk. Hij is een stevig gebouwd man en in zijn woonplaats, een groot dorp in het oosten des lands, een man van gewicht: ouderling, raadslid en zijn royaal gesorteerde drogisterij is tot in de wijde omtrek bekend. Hij zit nog maar net. of de bel gaat opnieuw Even later klinken stemmen op de trap en dit betekent, dat Truus en Henk tegelijk aangekomen zijn. „Hallo lui!" roept Truus. de luidruchtigste van het viertal. Zij is een gezellige dikkerd en getrouwd met de eigenaar van een goedbeklante groentezaak. Henk. de jongste, komt stilletjes achter haar aan de kamer binnen. Hij is een beetje een buitenbeentje en zonder er wat van te zeggen, ergert Annie zich aan zijn warrige baard en zijn versleten spijkerbroek. Moe zei laatst dat ze Henk ervan verdacht, op de PPR te stemmen. Als hij vanavond nou maar niet met Kees in de clinch gaat Als ieder z'n eerste kopje koffie op heeft „Visie?", roepen de anderen, „wat is dat voor een blad?" „Nou. gewoon Truus. van de EO." antwoordt „Meid, er gaat niks boven jouw koffie!", zegt Truus voldaan en hartelijk en als over en weer naar eikaars welzijn is geïnformeerd, vraagt Annie of ze maar zullen beginnen. „Ik heb al een idee!", verzekert Truus en ze zwaait met een papiertje. „Laat maar es horen." nodigt Kees haar uit, intussen rustig zijn pijpje stoppend. „Weet je." begint Truus, „ik zag een advertentie in Visie „De EO herhaalt Annie verbaasd. „Zijn jullie daar soms lid van? Ik dacht dat wij allemaal bij de NCRV waren, behalve Henk misschien, die s geloof ik meer een VPRO-mannetje." Henk grijnst en gaat hier niet op in. „En wij zijn naar de EO gegaan! Mag dat soms niet?" Truus kijkt strijdlustig naar haar zus en broers. „Hou je maar kalm." adviseert Kees. „en laat eens horen wat je plannen zijn." „Nou," hervat Truus, „in Visie stond deze advertentie: Stdat zal wel stichting betekenen de stichting Vervolgd Christendom verzorgtnou ja, lees zelf maar. Het komt erop neer dat ze ook op familiefeesten voor dia's kunnen zorgen, en dat leek me echt iets voor vader en moeder. Es heel wat anders." „Tja," zegt Annie bedachtzaam, „misschien niet zo gek. Weet je ook wélke vervolgden ze in huis hebben, ik bedoel, op dia's?" „Dat moeten we van tevoren wel weten." vindt Kees. „want als 't over zwartjes gaat moeten we er niet aan beginnen, dat is aan vader niet besteed." „Nee," sluit Annie hierbij aan. „we moeten goed uitkijken, 't Mooiste is natuurlijk blanke christenen vervolgd door communisten. We moeten maar eens bellen, of ze die in voorraad hebben. Echt Truus. 't is een goed idee. net wat je zegt. weer eens iets anders op een familiefeest." „Hè ja." mengt nu Henk zich er ook in. „Echt gezellig hoor. samen gluren naar vervolgden en ondertussen taartjes smikkelen „Ach jij altijd Z'n zusters halen de schouders op. Fragment uit een nog niet voltooide christelijke roman). DE MENSENZOON EN ZIJ! Dan zullen zij de Mensenzoon zien komen op de wolken met grote macht en heerlijkheid. (Markus 13 vers 24-32) door Th. N. A. van der Voort Het Moskouse patriarchaat is in zijn huidige toestand niet bij machte in te spelen op de religieuze opleving, die mo menteel in de Sowjet-Unle plaatsvindt. Dat is de kern van een rapport van de Russi sche priester Gleb Jakoenin aan het Christelijk Comité tot Verdediging van de Rechten der gelovigen in de USSR. Deze acUeve geestelijke maakt deel uit van een groep mensen, die in Moskou nagaat of de Sowjetregering de akkoorden van Helsinki wel na komt Tevens is hij een van de leiders van het zoéven genoemde Christelij ke Comité. In verband met zijn activi teiten is hij op 1 november gearres teerd. In zijn rapport, gedateerd 15 augus tus 1979, dat In het laatst verschenen nummer van het tijdschrift „Materia- ly Samizdata" verscheen, bespreekt vader Gleb de gang van zaken in de grootste kerk van de USSR. Of hij het nu over de patriarch, de parochianen, de uitgeverij of de afdeling voor bui tenlandse kerkelijke betrekkingen heeft, het beeld dat hij schetst is Steeds somber en laat weinig ruimte voor optimisme. De staat heeft de kerk in een verlam mende greep te pakken, en de kerk doet te weinig om zich daaruit te bevrijden. Daardoor kan zij ook geen rol spelen in de opvang van de jeugd, die zich in steeds groteren getale tot ADVERTENTIE is fijn, z'n prijs verrassena klein. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam W.bautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Cred'eiBar.t» Rekenmgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/OORORECHT Postbus 940 3000 AX Rotlerdam tel 010-115508 (abonnementen en bezorging) tel 010-115506 (redactie) lel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Rotlerdam REGIO OEN HAAG/LEIOEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel. 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD OOST NEDERLAND (u ts'uitend administratie) Postbus 3 0000 AA Zwoite tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwofle Abonnementsprijzen: Per maand 15.90 Per kwartaal 47.70 Per ha« iaar t 95.40 Per iaar I 188.60 Advertenrietantven oo aanvaag Teie torn serie abonnementenopdrachten (z>e adressen boven) Opgave tam.tiebenchten 9-19 30 van maardag L m vntdag Op zondag ven 10- 20 uur tetef 020-913456 Opgave mm.-advertent.es tei 020-936060 of schfftehk aan Mm.-Adv a'deling postbus 433 1000 AK AMSTEROAM Adretw«|Z gmgen u-tsiurtend SChriftetyi aan onze Amsterdamse adressen God keert. Juist in deze tijd laat de kerk deze mensen in de kou staan. Feiten Het feitenmateriaal dat in dit rapport van vijfenveertig pagina's wordt aan gereikt geeft een beeld van de recente ontwikkelingen: Patriarch Plmen is van zijn geeste lijkheid en gelovigen geïsoleerd. Men kan hem vrijwel alleen zien in zijn kathedraal in Moskou tijdens de kerkdiensten, maar het is vrijwel on mogelijk door hem te worden ontvan gen. Een nog duidelijker beeld van de afzondering van de patriarch krijgt men uit het verhaal over diens vakan tiereis in mei dit Jaar per boot over de Wolga. Geen enkele zondag heeft de patriarch toen in een van de plaatsen waar de boot aanlegde met de gelovi gen een kerkdienst gevierd. De vorige patriarch. Alexis, deed zoiets vaak en werd dan ook door de bevolking en de geestelijkheid steeds uitbundig ver welkomd. Met de bisschoppen is het weinig beter gesteld. Ook zij zitten in een „gouden kooltje", hebben te weinig contact met hun gelovigen, en kun nen te weinig doen op het gebied van kerkelijke activiteiten. Vaak verval len zij in een of andere hobby: het verzamelen van mijters, ikonen, ge waden. schilderijen, postzegels, of „gewoon" geld. Een enkele uitzonde ring uit het nabije verleden daargela ten. haasten de bisschoppen zich de richtlijnen van de staat op te volgen uit angst hun positie anders te verlie zen of overgeplaatst te worden naar een minder goed bisdom. Onder Stalin was het vanwege de algemene terreur niet nodig dat de bisschop en „aanbrenger" was. Nu. in deze tijd, is het beslist noodzakelijk dat men zich bereid verklaart met de autoriteiten samen te werken, wil men voor het bisschopsambt in aan merking komen. Heeft men ook nog een of ander „moreel defect" dat bij de autoriteiten bekend is. dan is de kans om benoemd te worden nog groter. De activiteit van de parochiegeeste lijkheid is dus des te belangrijker, nu het episcopaat passief terzijde blijft staan. Als de parochiepriester de steun geniet van zijn parochianen kan hij zeer veel bereiken, zoals de priesters Dimitrij Dudko en Alexan der Men' laten zien. Patriarch Pimen Het is jammer dat er te weinig van dit soort geestelijken zijn. De meeste priesters behoren meer tot een kaste die slechts de kerkdiensten uitvoert. Zij bekommeren zich nauwelijks om de nood van de aan hen toevertrouw de gelovigen, die van de geestelijken leiding verwachten in hun geestelijk leven. Er wordt te weinig en te slecht gepreekt. Elke band met de actuali- ADVERTENTIl EN ECHTE SERVICE S«m v. Hout»n»tr 199 A dam. Geuzenveld BI) het CBR TM. 135103-113016 RPF MAAI VOOR GROTE WAGENPARKEN teit ontbreekt. Ook zijn er zelfs gees telijken die het zo weten aan te pak ken dat zij de jeugd uit de kerk jagen. Als dank hiervoor krijgen deze pries ters soms een kerkelijke beloning. Veel geestelijken weigeren kinderen te dopen van ouders die. uit angst in moeilijkheden te geraken, weigeren een legitimatiebewijs te overleggen. Een deel van de priesters leidt een leven dat in flagrante tegenspraak is met hun ambt. Klachten van de gelo vigen bij de bisschop halen in zo'n geval niets uit. De staat wil het ont slag van dit soort priesters niet goed keuren. omdat dezen voor de beste anti-religieuze propaganda zorgen die men zich kan voorstellen De parochianen zijn verstoken van elk middel zich in hun geloof te ver diepen. Velen wonen te ver van een kerk. Verzoeken om er een in hun buurt te openen worden steeds afge wezen. Dat de staat hier achter zit valt af te lezen uit het feit dat de laatste jaren slechts in het grensge bied met China kerken zijn heropend. Op deze manier wil de staat de gods dienst gebruiken om de rust onder de bevolking te vergroten in die delen van het land, die aan het vijandelijk gebied grenzen. Kloosters De kloosters zijn evenmin nog ln staat hun functie te vervullen. Van de ruim 1000 kloosters die er voor 1917 waren, zijn er zestien over. De monni ken die de jeugd wat te zeggen heb ben krijgen een spreekverbod opge legd of worden het klooster uitge jaagd. De sfeer van vertrouwen onder de kloosterlingen is weg door de aan wezigheid van aanbrengers. Het geld dat door de gelovigen bijeen wordt gebracht komt vooral de staat ten goede. De kerk kan niet vrij over haar eigen geld beschikken. De pro paganda van de sowjet-vredespoli- tiek wordt zo deels door de kerk betaald. De kerk wordt door dit alles gedegra deerd tot een soort cultusfabriek, die bovendien voor toeristen nog een exotisch Russisch souvenir vormt. Niet-geregistreerde illegale religieuze groeperingen schieten als paddestoe len uit de grond, maar het patriar chaat Moskou kijkt nietsdoend toe en vertoont een verbijsterend gebrek aan vindingrijkheid. Groepen ortho- Beslissend is de houding van de parochiegeestelijken. doxen in het oosten van de USSR raadt vader Gleb aan steun en erken ning te zoeken bij de orthodoxe kerk van Amerika, die uit de missionaire activiteiten van de Russisch-ortho- doxe kerk uiteraard vóór 1917 is voorgekomen. Te zwart? De kritiek die vader Gleb op de kerk uitoefent is zwaar, maar niet onrecht vaardig. Toch moet men zich afvra gen of hij de situatie niet wat te zwart ziet. Zijn deskundigheid in deze ma terie kan men moeilijk betwisten, maar wél kan men zich afvragen hoe de religieuze opleving die momenteel onmiskenbaar aan de gang is, moge lijk zou zijn geweest als er geen Rus- sisch-orthpdoxe kerk was die. zij het op te weinig plaatsen, ervoor zorgt dat er kerkdiensten gehouden wor den die in principe algemeen toegan kelijk zijn. Verder blijkt vader Gleb al te lang geleden een geestelijk seminarie be zocht te hebben om te kunnen peilen wat zich daar afspeelt. Er worden daar inderdaad door atheïsten lezin gen gehouden over tal van onderwer pen, vooral over de internationale si tuatie, maar men moet student van de academie zijn om te kunnen mer ken hoe die in de zaal op de toehoor ders overkomen. Wat dat betreft zou ik me maar geen zorgen maken! Hoe wel ook de gang van zaken op de seminaries veel te wensen over laat, zit er genoeg koren onder het kaf om niet alle hoop te hoeven laten varen. Het is echter te hopen dat de kerk, zowel het episcopaat als de parochie geestelijkheid op de een of andere manier kennis kan nemen van vader Glebs rapport en er een passend ant woord op weet te geven, niet zozeer in woorden dan wel in de praktijk. Th. N. A. van der Voort is studiese cretaris van de Europa-commissie, uitgaande van de protestantse ker ken in Nederland en studeerde van 1974-77 aan de geestelijke academie te Leningrad. Ds L H. Ruitenberg is na meer dan dertig jaar teruggetreden uit de redactie van Tijd en Taak. Reden voor de redactie om een speciaal „Ruitenberg-nummer" te maken met een kleine selectie uit de honderden artikelen die hij voor het blad heeft geschreven, en daarnaast bijdragen van oud-premier Den Uyl, Ad van Biemen. H.M. de Lange. Dick Hou- waart en Hilda Verwey-Jonker. Tijd en Taak is (voor wie het niet weet) een veertiendaags blad voor evange lie en socialisme (te bestellen tel. 023- 244450). Hier een fragment uit de bij drage van Den Uyl: Hij is tegelijk drager van een politie ke cultuur hoe bescheiden de grenzen daarvan ook getrokken mogen wor den. Die cultuur is er één van zedelijk geïnspireerd socialisme, zou Banning zeggen. Het is politiek bezig zijn met de voortdurende bewustheid van ethische waarden, van moraal, van de manier waarop mensen ea groepen met elkaar omgaan. Het is de kuituur van het gedempte geluid, van de af keer van ruzie en toegespitste tegen stellingen. al ontbreekt de ondertoon van radicaliteit nooit Het is in die cultuur, dat gezocht wordt om het socialisme aansluiting te verschaffen op ontwikkelingen in het denken in de kerk en de ethiek. En waarin ge poogd wordt om godsdienstig gezin den inzicht te verschaffen in de hard heden en trivialiteiten van het poli tieke bedrijf, inclusief de Partij van de Arbeid In die cultuur wordt niet gevloekt en weinig gedronken, hoog stens bedachtzaam aan een pijp ge lurkt Het gedempte geluid over heerst Onder Ruitenhergs vleugels krijgt zelfs een vaak heftig en agres sief scribent als Hans van den Doel angelieke trekken. De geschiedenis van het religieus socialisme is niet alleen een manifestatie van principi eel pacifisme, het adeipt vrede en Bart Ruitenberg is daarvan 'een apostel. Erbijj zijn Het woord „combisynode" voor-de gezamenlijke vergaderingen van de hervormde en de gereformeerde syno de (een uitvinding van het vrijge maakte Nederlands Dagbladis nu ook al doorgedrongen tot de vrijzin nigheid In het blad van de vrijzinni ge hervormden Kerk en Wereld rap porteert synodelid ds. K.G. de Noord dankbaar gestemd de laatste „combi": Denk nog eens aan de Gereformeer den in de tijd van Colijn, in de oor logsjaren met het conflict rond Schil der, maar ook nog lang, daarna toen de Wereldraad van.Kerken nog taboe was. En zie dan nu tot je verbazing de belijdenis dat pluraliteit bij een kerk hoort en dafje maar geen grenzen rond die kerk moet trekken als je van elkaar weet dat Je Je tot Christus rekent. Ik heb mij op deze combi synode vaak zeer thuis gevoeld We zullen ons niet moeten laten drin gen in de richting van de vertrouwde vrijzinnige kerken en groepen, maar onze plaats innemen in het proces van eenwording waarin we niet ge mist kunnen worden. Denk maar aan die noodzakelijke pluraliteit De kerkgeschiedenis van ons land heeft altijd vrijzinnigheid gekend, zo zal het ook nu weer zijn Dat is goed voor de kerk en vod"r ons. vrijzinnigen zelf. En als we niet gevraagd worden bij de samenwerking moeten we ons maar melden En dan niet. zoals we dat vaak doen met de minderwaardig heidsgevoelens van een minderheid, maar welbewust: Mogen we meepra ten. we zijn ook hervormd! Business G. de Klerk schrijft in Hervormd Weekblad over de tendens om op Ds L. H. Ruitenberg zaterdag niet meer te begraven of te cremeren: Overweegt men niet wat het prak tisch en emotioneel betekent dat als iemand op dinsdag overlijdt, of hij of zij pas op maandag daaropvolgend kan worden begraven. Ik laat de mo gelijkheid dat dit in een aantal geval len pas op dinsdag kan gebeuren nu maar buiten beschouwing. Het is na melijk wel reëel om te veronderstel len dat de uitvaartondernemers en crematie-organisaties niet voldoende „capiciteit" hebben om op maandag alle overledenen voor wie zaterdag, zondag en maandag de vijfde dag na overlijden is. te begraven of te creme ren. Ik wil niet zeggen dat de rouw verwerking beter verloopt als een ge liefde dode snel wordt begraven. Maar of zeven dagen (gekoeld) „bo ven aarde staan" daarvoor bevorder lijk is, waag ik toch te betwijfelen. Maar kennelijk moet alles wijken voor het zakelijke motief van de vrije zaterdag voor het personeel van de uitvaart- en crematiebedrijven. In de middeleeuwen gold als één van de zeven werken van barmhartigheid, het begraven van de doden. Vandaag is het begraven en cremeren „busi ness". We spreken, ook in de kerk. nog wel eens van de duistere middel eeuwen. onze „verlichting" steekt er echter wel erg schril bij af. Er zijn nog streken in ons land waar het begra ven burenplicht is. Wat een weldaad en dat in letterlijke zin. Het zou goed zijn als de gemeente van Jezus Christus wegen zocht om weer zelf haar doden te gaan begraven. Dat kan dan ook op zaterdag gebeuren. Met als hoofddoel dit werk van barm hartigheid terug te halen uit de be drijfsmatige aanpak die het steeds meer geeft gekregen. Gemis Ds K. Dijk in de (gereformeerde) Gro ninger Kerkbode: Als iemand het geloof verliest, bete kent dat voor hem dan een gemis? Of hebben ze er in wezen niets bij verlo ren. mogelijk (voor hun eigen gevoel) slechts bij gewonnen? Ik denk dat we te vaak vermoeden dat prijsgeven van het christelijk geloof zonder pijn gepaard gaat. Dat zal vaak ook vel zo zijn. Maar niet altijd. De schrijver Maarten 't Hart heeft hiervan on langs. in zijn boek „Ongewenste zee reis" een belangrijk getuigenis gege ven. Hij schrijft over psalmen die hem vroeger dierbaar waren, zoals ps. 138:4 („Dat is altijd mijn lievelings psalm geweest") en merkt dan op: „Vreemd is dat ik vroeger zo'n psalm vers gemakkelijk tot het einde toe kon zingen maar dat er nu halverwe ge iets in mijn keel gebeurt waardoor ik niet verder kan. Het is een onver klaarbare ontroering, een sterk ge voel van ontrouw tegenover iets dat mij dierbaar is geweest." Even later H. V( De aankondiging van dit endi van de toekomstverwachting afhankelijk van woorden uit (13.14). Daar wordt iets gezeg ons kan helpen deze woorden I02 verstaan. Ze verwijzen daam )d< Daniël valt de nadruk op „ienfet een mensenzoon" die met de' des hemels komt en dan tot van dagen", de Eeuwige gaat.Jl i ontvangt van God heerschap; en koninklijke macht. Verder er gesproken van een onverde koningschap. Woorden die duiht eerste plaats doen denken aaide komende rijk. Hoe deze dinge ld zullen realiseren weet nieman ll wordt hier duidelijk gesproke ho de komst van dat rijk en de gl de de Heer daarin. Het woord heerlijkheid wordt in het Oud Testament alleen met God in verband gebracht. Het is zijn heerlijkheid als schepper en bevrijder. Die heerlijkheid hei ta maken met de wijze waarop H js God is en met zijn bedoeling 1 bestaan. Dat komt in ieder ge >e zal door allen gezien worden. Bill uiteindelijke rechtvaardiging zijn woorden tot mensen. In d*n verwachting mogen wij leven, verbondenheid met Hem gaatp bestaan niet ten onder, maar f het deze toekomst. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERfd" H Beroepen te Leiden: G. G. ,p Hoogstraten te Pijnacker. Bedankt voor Westerhaar: Meulen te Goudriaan. pu rg Raad van kerken AMERSFOORT Opnieuw de derde maal in enkele jai de raad van kerken in een to1 de ministerraad een duidelijln tegen de neutronenbom en te11 voortgaande ontwikkeling bouw van de kernbewapenii horen. Nu de Nederlandse aan de vooravond van verstrr en niet meer ongedaan te mi slissingen staat, aldus de bric raad nogmaals zijn duidelijke tegen de neutronenbom en te voortgaande ontwikkeling e bouw van de kernbewapenin 12 innering brengen. 11 De brief herinnert voorts aan voor aangedragen argumente c dere brieven en aan het gesj een delegatie van de raad had met de ministers Van A der Klaauw en Scholten. Nu e is van de produktie en de oj van een geheel nieuwe gener kernwapenen in Europa, be E raad met algemene stemmei* nisterraad mee te delen dat der verwoorde standpunt 1 derlijk van kracht blijft. maakt hij een onthullende vergelij king: „Zoals je. wanneer je echt ver liefd bent geweest, tot tranen toe ontroerd kunt worden als je jaren later het bewuste meisje weer eens hoort praten en dan ziet hoe zij glim lacht tegen een ander op een wijze als zij eens tegen jou glimlachte een gebaar dat toen alleen maar voor jou bestemd was en je misschien ook wel ontroerde maar toch vooral met trots vervulde zo ontroert ook zo'n psalmregel je tot tranen toe omdat je weet dat die psalmregel je, vanwege het feit dat Je het geloof hebt verlo ren, niet meer toebehoort. Voorzover zo'n regel datgene bevat wat wij troost noemen, is dat voor een ander bestemd, niet meer voor jou". Zoveel is duidelijk, dat Maarten 't Hart niet ontkent het geloof in de meest letter lijke zin van het woord verlóren te hebben! Nu zit daar een hele historie achter, te uitgebreid om er op in te gaan. Men leze zijn boeken, zoals „Een vlucht regenwulpen". Bewonde ring verdient zijn eerlijkheid, dat het verlies van geloof behalve winst, ook heel duidelijk én heel ingrijpend een gemis betekent. Eerder bekende oud minister Vredeling een compensatie voor dit gemis te zoeken in het talloze malen beluisteren van Bach-canta- tes. Maarten 't Hart zei voor de radio onlangs hetzelfde. Nog iets: 't Hart ontkent niet dat er iets van blijft hangen, van de tijd dat je nog geloof de Je kunt Je er niet meer helemaal van losmaken. Hij schrijft: „Wat ook van het geloof overblijft is het vermo gen je schuldig te voelen. Wat tocht is voor een tachtigjarige, is schuldge voel voor mij. Want dat is misschien wel het eigenaardigste van het ver dwijnen van het geloof: je verliest wel de hoop op verlossing maar het lijkt wel of het aan die hoop op verlossing voorafgaande schuldgevoel sterker wordt naarmate die hoop zelf kleiner wordt". Er zijn sporen in de ziel ge trokken die zich maar zo niet laten uitwissen De erkenning hiervan door 't Hart verdient respect en geeft te denken! SAO PAULO (ANP) De pa zijn instemming betuigd met leid dat de bisschoppen in de aanse miljoenenstad Sao Pat ren ten aanzien van de stake Honderdduizenden metaalai staken daar al wekenlang er volge daarvan is vrijwel all striële bedrijvigheid lamgele aartsbisschop, kardinaal Am met zijn tien hulpbisschoppe ten de kerken ter beschikking len voor vergaderingen stakers. Het kerkelijk beleid heeft al singen met de regering gele dens een vergadering hebben den van de militaire politie de fende kerk opengebroken kort en klein geslagen. Honde sen werden gewond. Voor schoppenconferentie was dat ding tot een onmiddellijke teitsverklaring in Sao Paulo. Activisme, geweld en p besluitvorming, sprekers CH.J. Enschede en dr J. Terl( 25 november, internationale voor wijsbegeerte Leusden 15020). Als ouderdom pijn doe geestelijke verzorgers in ver» tehuizen m.m.v. Marinus Berg. dinsdag 27 november uur. Immanuelkerk, Berlagesl Rotterdam-Alexanderpolder. opg. prov. bureau herv. kerk, 264500. Week voor persoonlijke be en rust. 7-14 december. E Priorij. Doornburgh. Maarss 03465-61678). Wandelen in de Geest n Sjoerd Pasterkamp. zaterdal vember 10 uur. Huize Baak. E tel. 05200-36446.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2