Iran: laat dertien gijzelaars vrij Kiesuwkado Kernwapen blijft CDA verdelen fjciit 1 '1 1 ARAVAtll ''"qtf tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Opklaringen HET WEER als u een ze krant Khomeini wil rechtzaak tegen andere Amerikanen 1 snoep in de niswagen Vliegtuig met radio-actieve stof stort neer Veldloop België eindigt in bloedbad Rit van 90 km over linker baan v j.y i - :iSm -- fci 1 Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR. 10805 - MAANDAG 19 NOVEMBER 1979 Opklaringen, op de meeste plaatsen droog Middagtemperaluur omstreeks 7 graden Matige tot vri| krachtige wind tussen west en noordwest. Morgen en overmorgen Opklaringen en overwegend droog maar kans op mist Weinig verandering in temperatuur Morgen zon op: 8.07 onder 16 43 maan op: 6.25 onder 17 44 wilt kopen LOSSE NUMMERS 60 CENT >b iGINA 2: la's voor een ,rl( miliefeest GINA 3: iger onderwijs efkind in rde wereld cl 3INA 4: fRA-bestuur a| ag blijven jk h4|NST: Stilte onder hoog- 1 inning Twee (oude) IIS mières Kwetsbaar e)hter realisme Bizarre 111 »2's INA 5: aël stopt ilestijnse rgemeesters 24 dertitels: grappen i het moeilijkst ilNA 8: loea's zuchten Ier kolonialisme ilNA 9: ins Thijssen eelt tegen DOR taald voetbal wil erheidssubsidie ijt 3INA 10: rtsjnoj weer len Petrosjan id-Afrika blijft Brtwereld zighouden 3INA SERVICE: Ie, feuilleton, puzzel, ps en weeroverzicht. TEHERAN (Reuter, AFP, AP) De bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran hebben beloofd deze nacht dertien van de in totaal onge veer tachtig gijzelaars vrij te laten. Ayatollah Kho meini heeft gezegd dat de overige gijzelaars voor het gerecht zullen moeten verschijnen om zich te verantwoorden voor „anti-Iraanse daden". De bekendmaking van de op handen zijnde vrijlating van dertien gijzelaars werd gister avond laat verspreid door het Iraanse persbureau Pars. Zij zouden „spoedig" worden vrijgelaten, maar een exacte tijd werd niet gegeven. Aan genomen wordt dat deze gij zelaars allemaal zwarten of vrouwen zijn. Ayatollah Kho meini had gisteren eerder op de dag bevel gegeven tot de vrijlating van vrouwen en zwarten. Khomeini bestem pelde de laatsten als een on derdrukte groep in de Ver enigde Staten. Drie van de gijzelaars, die behoren bij de groep die zal worden vrijgelaten, mochten gisteravond in het gebouw van de ambassade de pers te woord staan. De twee zwarte Amerikanen en een vrouw zeiden dat ze goed waren behandeld en dat de toestand in de ambassade gezien de omstandighe den niet slecht was. „We hebben goed te eten gehad en goed kunnen slapen. Lichamelijk waren er helemaal geen problemen," aldus de vrouwelijke gij zelaar, Kathy Gross. Wel hadden ze de eerste zestien uur van de bezet ting. die nu twee weken oud is, vast gebonden op een stoel door moeten brengen. Geen spionage 8ALT LAKE CITY (AP, AFP) Een vliegtuig met licht radio-actief mate riaal is gisteren even ten westen van de Amerikaanse stad Salt Lake City neergestort en ontploft. De drie be manningsleden kwamen daarbij om het leven. Onmiddellijk na het ongeluk werd een groot gebied om het neergestorte toestel afgezet. Volgens officiële woordvoerders blijkt uit metingen dat er geen radio-activiteit is vrijge komen. Het neergestorte toestel was een bur gervliegtuig. dat door een lucht machtbasis vlak bij de stad was ge huurd voor militair transport. Vol gens de vrachtlijst bestond de lading uit vijfhonderd kilo explosieven en radio-actief materiaal. Wat dit mate riaal precies was, werd niet duidelijk. Volgens een woordvoerder van de luchtmachtbasis ging het om een stof, die gebruikt wordt op wijzerpla ten van horloges. De stof zou zeer stevig zijn verpakt en „levert net zo weinig straling als de wijzerplaat van een horloge," aldus de woordvoerder. De verpakking van de stof zou bij de explosie intact zijn gebleven. Volgens de studenten die het gebouw bezetten is uit onderzoeken gebleken dat de dertien vrij te laten gijzelaars geen spionage-activiteiten voor de Verenigde Staten in Iran hebben be dreven. Maar als tegen de overige gijzelaars wel verdenkingen bestaan, zullen zij zich voor de rechter moeten verantwoorden. Ayatollah Khomeiny heeft hiertoe persoonlijk opdracht gegeven. De enige manier om onder deze berechting uit te komen is de uitlevering van de sjah aan Iran, voegden de bezetters hieraan toe President Carter wilde ln Washington nog niet reageren op berichten over mogelijke berechting van de gijze laars. „Op het moment dat het werke lijk gebeurt, zullen wij van ons laten horen," zegt hij slechts. Functionaris sen in zijn omgeving reageerden ech ter zeer ongerust en zeiden dat een dergelijke rechtszaak de verhoudin gen tussen Iran en de VS zo mogelijk nog slechter zouden maken. Iran heeft gedreigd met het verbre ken van alle diplomatieke betrekkin gen met de Verenigde Staten, „als er geen aanzienlijke verandering komt in de houding van de Verenigde Sta ten." aldus ayatollah Beheshti, secre taris van de Revolutionaire Raad. „Wij hebben vandaag uitvoerig ver gaderd overhet verbreken van de di plomatieke betrekkingen, een beslis sing zullen we later nemen," aldus de woordvoerder van de Raad. Wat die verandering van de Amerikaanse houding zou moeten inhouden, wilde hij niet zeggen. De regering van Iran had gisteren een hele pagina gekocht in de gezagheb bende Amerikaanse krant de New York Times. Daarin werd een lange toespraak van Khomeini afgedrukt, Kathy Gross, een van de gijzelaars die zou worden vrijgelaten, stond gisteren de pers te woord. Ook leden van de Iraanse lucht macht sloten zich het afgelopen weekeinde aan bij anti-Ameri kaanse demonstraties voor de bezette ambassade in Teheran. „omdat die door de Amerikaanse me dia verkeerd is weergegeven." In die toespraak verwierp de ayatollah een verzoek van de paus om de gijzelaars vrij te laten. Hij verweet de kerk zich in het verleden tijdens het bewind van de sjah - ook niet met de men senrechten in Iran te hebben inge laten. Steun Syrië heeft gisteren voor het eerst openlijk steun betuigd aan Iran in de bezettingszaak. „We kunnen de druk van een supermacht tegen een kleine natie niet toestaan, omdat deze natie (Iran) de Palestijnse revolutie heeft gesteund", aldus de vice-premier van Syrië, Abdoel Halim Khaddam. Hij zei dat Syrië ook op de Arabische topconferentie in Tunis deze maand de kwestie met andere landen zal bespreken. In Teheran had minister Sadr van buitenlandse zaken zater dag alle ambassadeurs van Arabische landen bij zich ontboden, om een toelichting te geven op het Iraanse standpunt inzake de gijzeling en de betrekkingen met de Verenigde Staten. HANNUIT Een vijfentwintig jarige militair uit het Belgische Hannuit heeft gisteren tijdens de finale van een internationale veldloop een bloedbad aangericht, dat aan drie mensen het leven kostte en waarbij zeker acht mensen werden gewond. De militair was met weekendverlof uit de psychiatrische afdeling van het militair ziekenhuis in Antwerpen Vanachter een muur opende hij met een winchester-geweer en een longri- fle het vuur op de ruim duizend toe schouwers. Twee toeschouwers, een 15-jarig meisje en de vrouw van een van de deelnemers, waren op slag dood, een kleine Jongen overleed op weg naar het ziekenhuis. Volgens ooggetuigen heeft de man gedurende vijftien minuten ruim veertig schoten gelost en had hij voldoende gelegen heid zijn Winchester enkele keren te herladen. Twee brandweermannen slaagden er uiteindelijk in de schut ter te overmeesteren, waarna hij aan de politie werd uitgeleverd. VLISSINGEN (ANP) De politie van Middelburg is er gistermorgen rond half vier in geslaagd de 27-Jarige automobinst D. M. M. uit Rotterdam aan te houden. Hij had over een lengte van negentig kilometer, te beginnen bij Bergen op Zoom de linker weghelft van Rijksweg 58 gevolgd. Hij deed dit met zo n hoge snelheid, dat de surveillance-auto van de rijkspolitie hem niet bij kon houden De via de mobilofoon opgeroepen gemeentepolitie van Middelburg wist de man tenslotte bij Nieuw en Sint Joosland even voor Middelburg aan te houden. Hij bleek onder invloed van sterke drank te zijn. Zijn rijbewijs werd afgenomen en tegen hem werd proces-verbaal opge maakt. Van onze parlementsredactie DEN pOSCH CDA-Fractie- leider Lubbers en partijvoor zitter Steenkamp hebben de partij zaterdag opgeroepen de eenheid te bewaren en de gro te meningsverschillen rond de kernbewapening niet te zeer op de spits te drijven. Zij de den dat op een vergadering van het algemeen bestuur van het CDA te Den Bosch, waar in het niet tot een uitspraak in deze kwestie kwam. Hun oproep kwam op een ogenblik dat de protesten tegen de omstreden modernisering van de NAVO-kernwa- pens vanuit een linker vleugel van het CDA weer beginnen op te klin ken. De CDA-Kamerleden De Kwkadsteniet en Couprie met name spraken zich de afgelopen dagen te gen de modernisering van de nieuwe kernwapens uit. Zij weken daarbij af van de eerder gemaakte afspraak in de CDA-fractie om voorlopig het ge zamenlijk overeengekomen vertrek punt te verdedigen. Het CDA-bestuur bleek zeer verdeeld te zijn over de invoering van de nieu we raketten. Een duidelijke minder heid is zonder meer tegen, een meer derheid (vooral uit KVP en CHU- kring) steunt de NAVO-voorstellen om in december tot een duidelijk besluit over zowel produktle als plaatsing van deze wapens te komen. Voor het compromis dat in de Twee de-Kamerfractie ls gesloten tussen voor- en tegenstanders (wel beperkte produktie maar plaatslngsbesluit uit stellen tot 1981 om eerst met de Rus sen te onderhandelen) bestond wei nig steun Algemeen was er twijfel of de produktle wel van de plaatsing te scheiden is. derhandelingen in de hand te hou den. dan ontkom Je er niet aan tot plaatsing van die raketten te beslui ten. Is de eigenlijke vraag niet: Hoe onderhandel je het beste met de Rus sen", aldus Lubbers. CDA-voorzitter Steenkamp haalde fel uit tegen „degenen die elkaar in het CDA met de bijbel te lijf gaan. „Ik wil de club graag bij elkaar houden, maar dan moet men elkaar ook de ruimte geven. Degenen die zo kritisch staan tegenover datgene wat een aan tal CDA-politici nu doen. moeten zich realiseren dat deze defensiepolitiek dertig jaar lang door de christen-de mocraten is gesteund. Mensen die nu zo vlakweg zeggen dat dit verder niet meer kan en ik heb daar op zichzelf best begrip voor. moeten toch bedenken dat er ook de vraag is van de continuïteit in het beleid", aldus Steenkamp Boetsecrset (A) Bocisccrklci me! \crl in .1 kleuren en penseeltje. Worth zonder oven nvcnhanl Schrocvedraaiersct (B) Grote, kleine en krtiiskopschroeve* draaier in een I laiuigreepje met iinsiugmechaniek. \oor extra gemak 1 Authentiek Slavisch kleedje (C) mul Irani diermoiicl Als onder legger ol voorde sier Lederen V halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder met gevlochten komdju Op de bestuursbijeenkomst van het CDA over kernwapens in Den Bosch in gesprek v.l.n.r. de beide samenstellers van het rapport „Vrede en Veiligheid" Neumann en von Meyenfeld, minister Schol ten van defensie en fractieleider Lubbers. Couprie tegen Fractieleider Lubbers legde er de na druk op dat deze vraag ook geldt voor de NAVO-opstelling, waarin in 1983 wordt bekeken ln hoeverre de reeds genomen plaatsingsbesluiten moeten worden teruggedraaid gezien de on derhandelingsresultaten met de Russen. „Het fractiestandpunt is een irritant vertrekpunt voor degenen die zeggen: of stoppen, of volop meegaan. We willen elkaar in de fractie niet losla ten, omdat we beseffen dat we in een gebroken wereld leven, waarin we toch een stapje in de goede richting moeten doen. De diepste vraag is of je als politieke groepering je wilt Inzet ten voor beïnvloeding van de ontwik kelingen. of dat je alleen maar Je oordeel wilt geven zonder effectief iets te doen", aldus Lubbers. Verdeeld Hij verheelde niet dat ook de fractie verdeeld is en dat alle fractieleden zich het recht hebben voorbehouden bij de uiteindelijke stemmingen hun eigen weg te kiezen. Anderzijds bena drukte hij dat de fractie „is toege groeid naar de opvatting dat geen antwoord geven (op de Russische nu cleaire dreiging) niet kan. „Als het niet lukt die ontwikkeling door on- Couprie was het enige CDA-Tweede- Kamerlid dat op de bijeenkomst dui delijk stelling nam tegen de moderni sering. Hij wees ook de kritiek af dat tegenstanders zich te veel van de bijbel bedienen ln deze zaak. „We hebben elkaar in het CDA willen aan spreken op het evangelie, we moeten nu dan ook de moed hebben elkaar in de ogen te kijken en te vragen: „Kun nen we hiermee doorgaan of niet. past dit wel in ons streven naar het Koninkrijk Gods? Couprie noemde het rapport van de CDA-commissie Neuman ten gunste van de modernisering: „Onbijbels". Hij legde er de nadruk op dat een aantal fractieleden zich nadrukkelijk gedistantieerd heeft van de meerder heidsopvattingen ten aanzien van die modernisering. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. l il erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee Postcode en plaats Giro IN* naam: Uw adres: Postcode en plaats Tel Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een wcikomsiknriing van 17. Kudo naar keuze: OA. DB. DD. (aankruisen a.u.b.l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden .1.111 Trouw. Antwoordnummer 27)2.1000 PA Amsterdam. bel 020-659388 (uilsluilend voor opgaven). Voor bezorginlbnnatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1