:an der Klaauw stelt lieboycot aan de orde Utrechtse politie pakt krakers op imentaties met zes ocent verhoogd rd lijdt in VS Ijardenverlies Politie lost tachtig autodiefstallen op i Gift van twee ton voor Christelijk onderwijs in Latijns-Amerika Automerk Vauxhall verdwijnt Europese Gemeenschap AMSTELVEEN Met HAVO kunt u bij het GAK veel kanten op. Bij het GAK zit u goed !e$lameverbod n fetmargarine Kamervraag over veiligheid lassers in kerncentrale Studiekeus op vwo-havo blijkt moeilijk DEKORENAER NOODKREET UIT CAMBODJA! Bij ontruiming pand Medaille voor VN-vredes operaties IDAG 17 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ge Haagse redactie AAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zal aanstaande dinsdag bi] zijn fc's uit de andere landen van de Europese Gemeenschap de kwestie van de olieboycot [Zuid-Afrika aan de orde stellen. Verwacht wordt dat Van der Klaauw de andere landen jorstellen een studie over de mogelijkheden en onmogelijkheden van zo'n Europese lycot te maken. ter voert met dit voorstel igging van verleden week de Kamer uit. Hij heeft thter nadrukkelijk geweigerd [te gaan met een eventuele tor Nederland alleen, indien de andere Europese landen het laten afweten. Volgens de Nederlandse re gering heeft een boycot, anders dan met de hele Europese Gemeenschap, geen zin. De kans dat de gemeen schap voor een boycot te vinden zal ADVERTENTIE Prof. E.M. Meijerslaan 10 1183 AV Amstelveen GAK Het GAK verzorgt S uitkeringen bij ziekte, arbeids- (geschiktheid en werk loosheid. nze Haagse redactie JAAG De alimentaties worden met ingang van 1980 is procent verhoogd. Dit heeft minister De Ruiter van e gisteren bekendgemaakt. De verhoging geldt zowel e door de rechter vastgestelde, als de door partijen zelf roken allmentatieuitkeringen. 80 Vooral wanneer u al enige administratieve ervaring heeft opgedaan. Werken bij het GAK is veelzijdiger dan u denkt en echt niet kort samen te vatten in deze advertentie. Wij willen u graag meer vertellen over het GAK en de functiegerichte opleidingen. Bel voor een vrijblijvende afspraak of solli citatiegesprek met mevrouw Wolfs of met mevrouw Osinga, tel. 020-542 21 76, of kom donderdag 22 november naar ons kantoor. U kunt die dag tot 6 uur zonder afspraak bij ons terecht. U vindt ons in de wijk Kronen burg bij Uilenstede. zijn, wordt zeer klein geacht. Frank rijk en Engeland bijvoorbeeld heb ben zich daar steeds tegen verzet, ook als er In de Verenigde Naties sancties tegen Zuid-Afrika werden voorge steld. Steun Minister Van der Klaauw heeft van het CDA tot 1 juni 1980 de tijd gekre gen om te bekijken in hoeverre er Europese steun voor een boycot te krijgen is. Een motie van het Kamer lid Scholten spreekt zich uit voor een boycot maar gaat (mede omdat men intern verdeeld is) niet zover te eisen dat de olieboycot onmiddellijk moet beginnen. De katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft gisteren per open brief een dringend beroep gedaan op de CDA-fractie om die stap wel te ne men. „Het landelijk bestuur van Pax Christi heeft geen begrip kunnen op brengen voor uw voorstel, een moge lijke boycot op de lange baan te schuiven. Iedere dag dat langer ge wacht wordt, worden mensen het slachtoffer van het apartheidsre giem," aldus de open brief. Ook gisteren heeft het CDA-Tweede Kamerlid J. N. Scholten minister Van der Klaauw verzocht stappen te doen om de uitvoering van het doodvonnis tegen James Mange te voorkomen James Mange werd tot de doodstraf veroordeeld wegens hoogverraad. Elf van zijn zwarte medegevangenen kre gen op dezelfde beschuldiging straf fen van veertien tot negentien jaar. tijen de verhoging onbillijk kunnen ze zelf een andere treffen. Komen zij niet tot stemming, dan ligt de weg rechter open, die alvorens te i» de andere partij zal horen. hting organisatie gescheiden (SOGM) heeft tegen de in- JK (ANP) Het Zwitserse ie van volksgezondheid heeft niddellijke ingang alle recla- oden waarin sprake is van de van essentiële vetzuren, lolzuur, op het cholesterolge- het bloed. Dit is het centrale it waarmee dieetmargarines. aangeprezen als goed voor 'iloedvaten. de Zwitserse autoriteiten is e cholesterol voor de gezond- eelt. wetenschappelijk nog doende vastgelegd. Volgens e o srlands zuivelbureau in Rijs- de[t boter aanprijst als lekker- chtverteerbaar. Is dit de eer- j dat een land zo'n drastisch ïeoi irerbod afkondigt. De Euro- bij rimissie heeft al geruimte tijd etp roene maatregel in overwe- ,3|i reclame-uitingen over het eidseffect van voedingsmid- Jel verbieden. dexering van de alimentatie gepro testeerd. Door de toepassing van dit grove Instrument worden vooral de alimentatie betalende kleine zelf standigen en werknemers, die meer verdienen dan het minimumloon, ge troffen, aldus de SOGM. Volgens de stichting zullen opnieuw vele duizenden alimentatiebetalers het komende jaar gedwongen worden te procederen. De SOGM herinnert eraan, dat De Ruiter zelf al twee Jaar geleden heeft gezegd dat de Indexe ring een te grof instrument is, dat op de helling moet. DEN HAAG (ANP) PPR-kamerlid Jansen heeft zich het lot aangetrok ken van 150 lassers die dertig pijpjes in twee stoomgeneratoren van de kerncentrale in Borssele moeten af stoppen. Zij mogen elk maar twee minuten hieraan werkzaam zijn en In die twee minuten de jaarlijks maxi male stralingsdosis oplopen. In schriftelijke vragen aan de minis ter van sociale zaken informeert Jan sen naar de stralingsintensiteit die er op de plaats van het werk heerst en of het waar is dat geen Nederlandse lassers bereid zijn gevonden het kar wei op te knappen, zodat nu Duitse lassers hiervoor zijn aangezocht. Jan sen wil weten of de veiligheid en de gezondheid van de lassers in alle ge vallen verzekerd zijn. Van onze onderwijsredactie NIJMEGEN In de voorlaat ste klas van scholen voor vwo- havo weet driekwart van de leerlingen eigenlijk niet goed hoe ze een keus moeten maken voor hun verdere studie of be roep. Ondanks alle informatie die het blad „Straks Studeren" hun geeft, hebben ze de indruk dat ze te weinig weten om een verantwoorde beslissing te kunnen nemen. Dit blijkt uit een onderzoekje van het Nijmeegse instituut voor toegepaste sociologie. De landelijke commissie voor stu dievoorlichting had hierom ge vraagd, om aan de weèt te ko men wat het effect was van het blad Straks Studeren, dat op kosten van het ministerie van onderwijs wordt uitgegeven. De scholieren lezen alleen dat wat hun speciaal interesseert. Degenen die het blad lezen vin den wel dat het hun stimuleert tot nadenken. Maar dat het nu veel helpt blijkt niet uit. het onderzoek. ADVERTENTIE is fijn, z"n prijs verrassencfklein. Volgens een woordvoerder van de Utrechtse politie is er door de verf voor duizenden guldens schade aan gericht aan een aantal politieunifor- men. Ook de schade in het ruim een jaar geleden gekraakte pand is aan zienlijk. De ontruiming volgde op de uit spraak van de vice-president van de Utrechtse rechtbank, mr L. Schu- man, die dinsdag na een kort geding dat de eigenaar van het pand had aangespannen, besloot dat de kra kers binnen 48 uur het gebouw moes ten verlaten. Omstreeks twaalf uur gisteren arri veerde een deurwaarder bij het ge kraakte pand, vergezeld van een klein legertje politiemannen. Na kor te tijd verdreef politie te paard aan hangers van de krakers, die waren samengstroomd voor het gebouw. Daarna werd de toegangsdeur, die was gebarricadeerd met planken, bal ken en gaas, geforceerd. Veel schoot de politie daarmee overi gens niet op, want de trap naar de verdieping waar ongeveer twintig krakers zich hadden verschanst, was UO\rr. >ei it Het Amerikaanse auto-concern Ford zal dit Jaar binnen Noord- B e*n verlies lijden van 1 miljard dollar 2 miljard). Ook volgend jaar 'fd feer groot verlies worden geleden Omdat de Ford-bedrijven buiten de "Ta het vaak zeer goed doen. zal het totale concern toch nog winst na General Motors het tweede auto-concern van de VS. Nummer drie, zit ook diep in de rode cijfers maar In dit geval kunnen buitenlandse 6*n het verlies niet goedmaken. Uitgehongerde Cambodjanen vluchten naar Thailand. Ze hebben eten nodig. Geeft hen daadwerkelijk Christelijke hulp. Help óns helpen. cnft Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.bUU, of bankrek. nr. 64.11.46.256, Ln.v. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428, 9701 BM Groningen OPROEP TOT HULP AAN HONGEREND CAMBODJA Dit is de eerste keer dat de Cambodjaanse vereniging in Nederland zich tot alle instanties in Nederland richt, en hulp vraagt voor de hongerenden en in nood lijdende mensen in Cambodja. Wij, de Cambodjaanse vereniging in Nederland, in samenwerking met de Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost- Azië, smeken U allen om humanitaire hulp voor ons volk. Elke gulden is een bijdrage tot het redden van een mensenleven. Met behulp van Uw giften worden rijst, medikamenten en verdere levensbenodigdheden en goederen direkt van Nederland naar Cambodja Het Cambodjaanse volk dankt U van ganser harte voor Uw goede hulp! Z.O A. werkt-samen met het uitzenden van een medisch learn o.l.v. EVA DEN HARTOG met' TEAR FUND. CAMA, WORLD RELIEF CORPORATION, SALV ARMY. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Protestants-Christelijke Vakorganisatie PCO heeft haar 125-jarig bestaan gevierd met een gift aan het christelijk onderwijs in Latijns-Amerika. Namens de christe lijke organisatie Celadec nam Juan Florés een cheque ter waarde van tweehonderdduizend gulden in ontvangst. De Jubileumviering van de PCO vond gisteren plaats in het Sonesta hotel in Amsterdam. Zowel staatssecretaris Hermes (onderwijs) als minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king) voerden het woord. De organisatie Celadec probeert in Latijns-Amerika met name het chris telijk volksonderwijs tot ontwikke ling te brengen. Daarbij richt de Cela dec zich vooral op de armsten van de bevolking. De gebruikte onderwijs methoden sluiten zoveel mogelijk aan bij het dagelijks leven van de minst bedeelden. Terwijl twee agenten de deur forceren houden andere de schilden boven het hoofd om zich te beschermen tegen een regen van voorwerpen die neerdaalt uit de ramen van het kraakpand. UTRECHT (ANP) Bij de ontruiming van een kraakpand in Utrecht heeft de politie gisteren zeventien krakers gearres teerd. Gehelmde agenten, die een toegang tot het zwaar gebarricadeerde pand forceerden, werden vanuit enkele ra men op de tweede verdieping gebombardeerd met verf, ma trassen, poederschuim, water en een metalen brandblusser. Een agent moest naar het ziekenhuis worden gebracht, omdat hij verf in de ogen kreeg. Van onze automedewerker ROTTERDAM Het Britse auto merk Vauxhall gaat verdwijnen. Het Amerikaanse concern General Mo tors dat het merk vervaardigt, heeft de 72 Nederlandse Vauxhall-dealers meegedeeld nog twee jaar te leveren. Maar de verkoop van Vauxhall zal zeker meteen Instorten omdat vrijwel geen koper nog een automerk kiest dat er toch uit gaat. Het besluit van General Motors om met de uitvoer van Vauxhall te stop pen, treft in Nederland enkele hon derden personeelsleden bij dealerbe- drijven. Van de 72 dealers hebben er echter 67 ook een verkoopcontract voor andere merken en het Engelse bedrijfsautomerk van General Mo tors. Bedford, blijft wel bestaan. Dit jaar worden in Nederland ruim dui zend Bedford vracht- en bestelauto's verkocht. De verkoop van Vauxhall kwam nog op ruim 2.000 auto's, maar is toch dit jaar gehalveerd. De Engel se fabriek maakt meest automodel len met kleine veranderingen om er vervolgens de eigen merknaam Vaux hall op te kunnen zetten. De maatregel van GM om de export te staken is getroffen om zuiver eco nomische redenen. De verkoop van Vauxhall is de laatste jaren overal aanzienlijk teruggelopen. De lurope- se export bedraagt nog maar 13.000 wagens, terwijl Opel vanuit Duits land meer dan 400.000 auto's expor teert. GM heeft aangekondigd op de rijden de Vauxhalls garantie te blijven ge ven. Nederland telt bijna 50.000 auto mobilisten met een wagen van dit merk. Verwijt Juan Flores, de vertegenwoordiger van de Celadec, keerde zich fel tegen de onderdrukking in veel Latijnsame- rikaanse landen. Hij verweet de rijke landen dat zij meer dan 200 miljard dollar uitgeven aan bewapening en nog geen 10 procent van dat bedrag aan ontwikkelingshulp. Behalve door armoede, honger en ziekte wordt de bevolking van veel Latijnsamerikaanse landen ook ge teisterd door militaire dictatuur. Er komen steeds meer berichten over de ontvoering van kinderen. Andere kinderen worden gedwongen aanwezig te zijn bij het doden of martelen van hun ouders. Als diepste oorzaak van al deze ellende noemde Florés het kapitalisme, dat de grond stoffen van de arme landen nodig heeft. De heer Florés wees erop dat de meer derheid van de bevolking in Latijns- Amerika uit kinderen bestaat. De christelijke school kan daarom een sleutelrol vervullen ln de bewustma king van het volk en in de strijd voor bevrijding. Beleidsplan Tijdens het huishoudelijke deel van de vergadering nam de PCO gisteren het eerste deel van het nieuwe be leidsplan aan. Daarin spreekt de bond zich uit voor nauwere samen werking binnen de Nederlandse Fe deratie voor Onderwijsvakorganisa ties. De NFO zal een eigen apparaat moeten krijgen. In principiële zaken moet de PCO volstrekt onafhankelijk blijven, maar op het terrein van do rechtspositie en het onderwijsbeleid moet het beleid zoveel mogelijk bin nen de NFO worden bepaald. Tenslotte sprak de algemene verga dering zich uit voor het gebruik van harde actiemethoden als staking en bezetting in die gevallen waarin alk andere middelen falen. Het wapen van de staking mag echter alleen met de grootste zorgvuldigheid worden gehanteerd. gedeeltelijk opgetrokken. Bovendien stond er boven aan de trap een was machine opgesteld, die naar beneden dreigde te vallen als er aan de trap zou worden getrokken. De politie slaagde er wel in. via de achterkant van het kraakpand bin nen te komen. In een brandgang wer den de meeste, inmiddels vluchtende krakers aangehouden. De reinigings dienst van de gemeente Utrecht is direct na de ontruiming begonnen met het afvoeren van de inboedel. De krakers zijn het niet eens met de uitspraak van mr Schuman over de ontruiming. Zij menen dat de eige naar van het pand het kort geding heeft aangespannen tegen bezoekers in plaats van krakers. Tegen de be slissing van Schuman is inmiddels beroep aangetekend. Omdat de ont ruiming ondanks dat beroep toch bleef dreigen, bezetten ongeveer 35 krakers en hun aanhangers donder dag een uur lang een kamer in de Utrechtse rechtbank. Ook daar werd door de politie een einde aan gemaakt. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN De rijks- en gemeentepolitie in Nijmegen heeft tachtig diefstallen van auto's opgehelderd waarmee een be drag van 1,1 miljoen gulden gemoeid is. Minstens 45 auto's zijn gestolen in Zuid-Limburg, waarvan 17 op klaarlichte dag vanaf terreinen van garages. Daar stonden deze auto's met de sleutels in het contactslot, onder de vloermat of achter de zonneklep. De politie spreekt dan ook van .zeer onzorgvuldig omgaan van de garage houders met de hen ter reparatie aan geboden wagens". De daders kochten eerst een wTak op waaruit zij het chassisnummer sneden, en daarna werd een auto gestolen van hetzelfde merk. type en kleur. Ook daaruit wer den de gegevens verwijderd, en ver vangen door de gegevens vanuit de wrakken. Hierop werd de „opgeknap te" wagen ter keuring aangeboden en doorverkocht. In totaal heeft het re chercheteam van tien man, driehon derd auto's die gekeurd zijn opnieuw onderzocht. Gebleken is dat 80 wa gens gestolen waren. Verwacht wordt dat nog meerdere gevallen aan het licht zullen komen omdat het onder zoek nog voort gaat. verdacht de wagens van Limburg naar Nijmegen te hebben vervoerd Wie de auto's gestolen heeft wordt nog nagegaan. Van de gestolen auto's zijn er maar enkele in beslag geno men. omdat de nieuwe bezitters deze te goeder trouw hebben gekocht. Te rugvorderen van de auto is dan on mogelijk. Systeem Volgens opperwachtmeester F. Bos van de riJkspoliUe die het onderzoek leidt, zou het keuringssysteem veran derd moeten worden. De keuringssta tions zouden foto's en gegevens moe ten krijgen van de schadewagen waarna tijdens de keuring nagegaan moet worden of dit klopt met de ter keuring aangeboden wagens. Verder vermoedt Bos dat deze werk wijze geen puur Nijmeegse maar een landelijke zaak is. „Maar wij zijn er toevallig een keer aan begonnen", aldus de opperwachtmeester Inmid dels zijn twee Nijmegenaren, die als verkopers van de auto's wprden aan gemerkt. weer op vrije voeten gesteld Twee mannen, belden uit Heerlen zit ten nog in arrest. ZIJ worden er van Van onze parlementsredactie DEN HAAO - Het kabinet heeft besloten een herinne ringsmedaille VN-vredesopera- ties in te stellen De medaille is bedoeld voor militairen of bur gers die tenminste drie maan den deel hebben uitgemaakt van een VN-vredesmacht. Ook komen waarnemers of soortge lijke functionarissen bij VN- vredesoperaties voor het ere metaal in aanmerking. Aan de medailled kan een gesp worden besvestigd die de speci fieke VN-operatie aangeeft In het geval van het Nederlandse VN-detachement ln Libanon komt er een gesp met het op schrift „Libanon 1979" De me daille kan ook posthuum wor den toegekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9