Vermogensbelasting voor bepaalde groepen omlaag Fraude van 25 miljoen met vakantiebonnen zetters ijlating overwegen drie zwarten HELP! Kiesuwkado HORIZON deze krant p cursus Giro 777 trouw mm Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Veel bewolking HET WEER De Leeuw ibraham, de EO en e vondsten in Ebla ignalement en christelijke omroep >1 zendingsdrang De komt it dat de tbuiting Bmaar jorgaat? Steekspel om de macht in Zuid-Korea leeds meer mensen wonen ^getrouwd samen Vooral voor mensen in vrije beroepen en bejaarden Schoolvakanties over tien weken gespreid Nederlandse inflatie hoger dan Duitse Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I I I I I Lees een krant met overtuiging: TrOUW 37STE JAARGANG NR 10804 ZATERDAG 17 NOVEMÖEh 1970 rouw Veel bewolking en kans op een bui. Aanvankelijk nog enkele mistbanken? Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen (windkracht 2 tot 4). Morgen en overmorgen: Af en toe buien en vooral later minder koud. Morgen: Overmorgen: Zon op: 08.04 onder: 16 45 Zon op: 08.06 onder: 16 44 Maanop:06.10 onder: 16.30 Maanop:07.17 onder 17.09 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan eens bi| ons bi In onze totohal vindt U circa 450 woninqen uit de regio, compleet met toto. gerangschikt op prgsklasse Riinsburgcrweg 100 Rifnsburg telefoon 01718 -2 93 0' makelaardij b* LOSSE NUMMERS 60 CENT AGINA 2 GINA 13: GINA 15: GINA 17: PAGINA 19: GINA 21: GINA 25: or xnst met een Ertaiinistische f3 odschap GINA 37: iub Oosterhuis kt met de en van een kind Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Mensen met een vermogen maar met geen of weinig pensioenrechten, krijgen een verlaging van vermogensbelasting. Vooral mensen in de vrije beroepen en andere zelfstandigen zullen daarvan profiteren, maar ook bejaarden met naast hun vermogen alleen de AOW als inkomsten. Er komt geen verlichting van vermogensbelasting voor de bezitters van een eigen huis. Staatssecretaris Nooteboom (finan ciën) en zijn minister Andriessen heb ben gisteren een wetsontwerp voor een grondige herziening van ver. mogensbelasting ingediend bij de Tweede Kamer. Het is echter te laat om de nieuwe regeling nog op 1 janu ari te laten ingaan. Daarom zal vol gend jaar nog de huidige situatie gelden. De «herzieningen houden verlichtin gen in voor bepaalde groepen. Zij krijgen extra vrije voeten die zij van hun vermogen mogen aftrekken voor dat daarover acht promille (acht gul den belasting per duizend gulden ver mogen) per jaar wordt geheven. Dit algemene tarief van acht promille wordt nu definitief. De verspreide verlichtingen van de vermogensbelasting zal de schatkist 155 miljoen gulden per jaar gaan schelen. De regering wil 110 miljoen dekken door verewaring van succes sie-rechten (belasting op erfenissen). Een wetsontwerp hiervoor ligt al bij de Raad van State. Het restant van 45 miljoen wordt goedgemaakt door reparaties van lekken in allerlei be-, lastingwetten, waarvoor al voorstel- !Lngajne Tweede Kamer in behande" per (belastingconsulent) heeft ge werkt, noemde dat „een schrille te genstelling". Hij beschouwt de ver lichting van vermogensbelasting voor deze groep dan ook als een stuk je „répara tie-wetge ving". De methode die is gekozen, bestaat uit een aftrekpost van maximaal 186.000 eulden voor gehuwden, of. 130.000 voor ongehuwden. Deze af trek komt dus bovenop de normale Spaarpot Werknemers bouwen, als het goed ls, vanaf hun 25-ste jaar een pensioen op dat met de toekomstige AOW meege rekend, neerkomt op 70 procent van het bruto loon kort voor de pensione ring. Zo'n opgebouwd pensioenrecht vertegenwoordigt voor een 62-jarige dus eigenlijk een flinke spaarpot. Staatssecretaris Nooteboom rekende voor dat Iemand die 50.000 gulden verdient en met pensioen gaat, als pensioen 35.000 gulden ontvangt. Daarvan is 17.500 gulden AOW (ge huwde), en 17.500 bedrijfspensloen. Wanneer zo iemand 79 jaar wordt, ontvangt hij veertien jaar die 17.500 gulden bedrijfspensloen. Dat verte genwoordigt een spaarpot van 186.000 gulden op moment van met pensioen gaan. Over deze pot hoeft echter geen vermogensbelasting wor den betaald. Een zelfstandige die op eigen kracht zo'n spaarpot opbouwt tot een be drag van 186.000 gulden op 65-Jarige leeftijd, moet echter elk jaar opnieuw Van onze correspondent OSS Na een uitgebreid onderzoek in Zwitserland, Duits land en ons land heeft de politie een fraude van minstens 25 miljoen gulden ontdekt met valse vakantiebonnen van het sociaal fonds bouwnijverheid (SFB). In juli -an dit jaar werd de centrale recherche informatiedienst getipt via een drukker uit het Zwitserse Zürlch. Daar had een man zich namens het h merikaanse ambassade in Teheran RAN, WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) De radicaal islamitische studenten die al reken lang de Amerikaanse ambassade in Teheran bezetten, overwegen de vrijlating He zwarte Amerikaanse mariniers, die deel uitmaakten van de bewaking van de isade. Dit werd meegedeeld door een van de leiders van de studenten die buiten de sade een vraaggesprek had met het persbureau Reuter. die zich Hassan noemde, zei dat er geen honderd, maar er tachtig" gijzelaars in de ade zitten, van wie er 59 de aanse nationaliteit hebben, verzette zich tegen de uit- SnlirfaritAit van de Iraanse minister van OOlMMwIlCIl indse zaken Abolhassan Bani lahe eerder liet weten dat de fol i en zwarten onder de gijze- ijgelaten zouden kunnen wor- ït is niet de eerste keer dat in van autoriteiten in Iran door de studenten naar der fabelen verwezen worden. De regering in Washington heeft in ieder geval meegedeeld uitspraken van Sadr „serieus" te nemen. advertentie Hassan zei dat de drie zwarten vrij gelaten zouden kunnen worden uit solidariteit met de „onderdrukte zwarten in de Verenigde Staten". Hij liet verder weten dat zeven of acht van de Amerikaanse gijzelaars, die volgens hem spionnen waren, het eer ste zouden worden gedood als Wash ington zou proberen de ambassade met geweld te overmeesteren. Iets wat Washington' officieel steeds ontkent. Iedere dag demonstreren in Teheran duizenden mensen om hun steun te betuigen voor de studenten. Gisteren waren er dat 80.000 en voor het eerst sloten een paar duizend leden van de marxistische Fedayeen-i-Khala-be- weging bij hen aan Irans sterke man, ayatollah Khomei- wilde nog wel kwijt dat het stand punt van de Veiligheidsraad van de VN, die niet over de kwestie wilde vergaderen en de maatregelen van president Carter (het staken van di recte olie-aankopen uit Iran en het bevriezen van Iraanse tegoeden in Amerika) zijn vastberadenheid niet in het minst zou aantasten. De regerende Iraanse Revolutionaire Raad heeft de samenstelling van een nieuw kabinet bekend gemaakt, dat de begin deze maand afgetreden rege ring van premier Bazargan opvolgt. Een nieuwe premier is niet aangewe zen en dat houdt in dat de ministers onder direct toezicht blijven staan van de Revolutionaire Raad. Bazar gan zit niet in het kabinet, maar blijft wel lid van de Raad. Opkomende man in het kabinet is Bani Sadr. Hij beheert buitenlandse zaken en bezet ook economische zaken en financiën. Het Amerikaanse ministerie vart bui tenlandse zaken liet weten dat de benoeming van een nieuwe regering ,„geen werkelijke wijziging" betekent en het ministerie vraagt zich af wie SFB gemeld met de opdracht om zegels te drukken. Omdat het fonds van niets wist werd Interpol In Bern ingeschakeld voor verder ondereoek. In september bleken er in ons land valse bonnen in omloop te zijn. Eind oktober werd de politie in Oss getipt over illegaal vuurwapenbezit door de 20-jarige O. T. uit die plaats. Toen deze werd aangehouden bleek hij naast een pistool ook 1800 valse bon nen in zijn auto te hebbent M. H. en A. K beiden 21 jiar en uit Oss, waren bij hem als beschermers. Uit het onderzoek is gebleken dat dezen ook aanwezig zijn geweest bij de verkoop van de valse zegels. Thuis Toen bij T. thuis nog eens 405 valse zegels ter waarde van 230.000 gulden werden aangetroffen, bleek het te gaan om zegels die in Zwitserland waren gedrukt. Hierop werd een re cherchedienst samengesteld. Na on dereoek in Zwitserland bleek dat bon nen via een man uit Kleef naar ons land kwamen. Ook de Duitse politie werd ingeschakeld. In een wegrestaurant in de buurt van Krefeld hebben afgelopen maandag H. L. (45) uit Kleef en J. S. (40) uit het Limburgse Ottersum een ontmoeting gehad met Z. uit Zwitserland. Hierop werden deze drie aangehouden. In de auto van S. uit Ottersum werd voor 400.000 gulden aan valse bonnen gevonden. Thuis lagen er nog voor 7.000 gulden De Duitser L. is volgens de politie de opdrachtgever in Zwit serland geweest en S. de importeur naar ons land. Vervolg op pag. 3, kol. 4 advertentie Staatssecretaris Nooteboom aftek van 86.000 gulden (is nu nog 59.000) voor gehuwden, 43.000 (net als nu) voor ongehuwden tot 35 Jaar, en 70.000 (nu nog 59.000) voor oudere ongehuwden en alleenstaanden met kinderen. De extra aftrek bereikt alleen het maximum van 186.000 gulden voor de gehuwde tussen 65 en 70 jaar zonder enig ander pensioen of lijfrente naast de AOW. De aftrek ls minder naarma te men wel zulke andere peasloen- aanspraken heeft. De aftrek wordt ook minder naarmate men verder is verwijderd van de leeftijd van 65 Jaar. De gedachte is immers dat men de spaarpot opbouwt vanaf het 25-ste jaar. en vervolgens weer „opeet" van af het 65-ste Jaar. Zo bedraagt de aftrek voor een gehuwde 50-Jarige zonder enige verdere pensioenrege ling of lijfrenteverzekering 61.000 gul den. Vervolg op pagina 3, kolom 3 Van onze parlementsredactle DEN HAAG De schoolvakanties zullen met ingang van het schooljaar 1980/'81 over een periode van tien weken worden gespreid. De spreiding zal worden verdeeld over drie regio's, namelijk het westen, het zuiden en het noord-oosten. In de nieuwe rege ling zullen de nu bestaande landelij ke collectieve bedrijfsvakantles ver dwijnen. De ministerraad ls gisteren met de nieuwe vakantieregeling akkoord ge gaan. Een commissie van het be drijfsleven en het onderwijs had eer der tot deze regeling geadviseerd met het oog op de ongewenste vakantie- piek in het hoogseizoen. Ook speelde de toeneming van het aantal vakan tiegangers en van de vakantieduur een rol. Nu zijn de zomervakanties van de scholen nog gespreid over een perio de van acht weken. Er is een verde ling van tijdvakken van elk zes we ken over drie regio's. Eén graad vorst was voor dese eend al voldoende om het „ijs" op te gaan. Dit plaatje werd gistermorgen in de omgeving van Borgercompagnie (Gro ningen) genomen. advertentie Boetseerset (A) BocLseerklei met verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard. HOLWERDA Erkend verhuizer NIET duurder, WEL beter Al mere 03240-11522 Lelystad: 03200-21600 Kempen: 05202-16S52 Houdt de luchtbrug naar Cambodja in stand. ledereen weet wat er aan de hand is in Cambodja. Elke dag sterven er vele mensen de hongerdood. De sterfte onder kinderen is zorgwekkend. Uw ogen sluiten voor wat daar gebeurt is onmenselijk. De hulp verlening is op gang, maar moet aan de gang gehouden worden. Een vliegtuig van Martinair is gecharterd om een maand lang hulpgoederen over te brengen. Binnen 3 weken ontvingen wij van de Nederlanders drie mil joen gulden. Maar het is niet genoeg. Daarom: blijf geven. Geef wat u missen kunL He't leven van mil joenen Cambodjanen ligt in onze Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermoliet. Als onderlegger of voor de sier Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kniiskopschroevc- draaier in een. Handgreepje met omslagmechanick. voor extra gemak. Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. Hel Nederlandse Kode Knus Den Haar ni, die heel moe is en al zijn afspraken, het nu eigenlijk in Iran voor het zeg- tot sinterklaasavond heeft afgezegd, gen heeït. advertentie CHRISTELIJK GEZINSBLAD VOOR NEDERLAND Voor mensen die over de dingen willen nadenken (Zie onze advertentie op pag. 3) Van onze redactie economie AMSTERDAM Het Nederlandse inflatietempo is weer boven het West- duitse uitgekomen. Vele Jaren lang was de geldontwaarding in de bonds republiek geringer dan in Nederland maar sinds ongeveer een Jaar was de situatie in Nederland gunstiger. Daaraan is een eind gekomen want ln de periode 1 april-1 oktober was de geldontwaarding in Nederland op jaarbasis 4,6 procent en in West- Duitsland 4,4 procent. Tussen 1 okto ber 1978 en 30 september 1979 was de inflatie in Nederland 3,7 en in West- Duitsland 5,3 procent. Binnen de 24 rijke landen die lid zijn van de Organisatie van economische samenwerking en ontwikkeling (OESO) was de inflatie in slechts een land nog lager dan in Duitsland en Nederland. Oostenrijk meldde tussen 1 april en 30 september op jaarbasis 3,1 procent. Daar staan weer tegen over de hoge cijfers in de Verenigde 8taten (14,1 procent). Italië (16,8) en Engeland (22,6 procent). Maak iemand abonnee on Trouw, bet ochtendblad met een over- -j Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats:Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: _TeL Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van f7. Kado naar keuze: DA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven). Voor bezorginformatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1