an en Amerika nverzettelijk Israël breidt oude nederzettingen uit markim juicht proep VN toe ;ord Carrington speelde hard en won Linkse militairen in Portugal niet terug in leger odstraf in i itiek proces 1 id-Af rika xland Besluit valt bij Palestijnen in slechte aarde Tegenslag voor; aanhangers van 'vrij Quebec' Nieuw massagraf gevonden in Chili elektrische treinen kompleet v.o.7930 Beroep op Europese Hof overwogen ïgtrekking troepen uit Cambodja 'Arabieren spelen Israël in de kaart' JAG 16 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 g ERAN. WASHINGTON (Reuter, AP, AFP) Iran en de Verenigde Staten stonden S1 avond nog even onverzettelijk tegenover elkaar. Teheran weigert de gijzelaars in de n ikaanse ambassade vrij te laten en Washington piekert er niet over om op het Iraanse di om de sjah uit te leveren in te gaan. ui chtpuntje leek gisteren dat de emend minister van buiten- ief zaken in Iran Bani Sadr ver- ot( |e dat mogelijk vrouwen en ot< ERMARITZBURG Ier, UPI, AP) Twaalf ten zijn door het jhtshof in het Zuidafri- se Pietermaritzburg be Idig bevonden aan hoog de ad. Eén van hen, de 24- 1 James Mange, kreeg de JJ[J straf. De elf anderen kre- sd traffen van veertien tot ig itien jaar gevangenis. re< 'in aalf werden in 1978 gearres- öle ia een schietpartij met de Zuid- >r inse politie. Twee zwarten en toen om het leven. na oordeelden zijn onder meer be- t v ugd van deelname aan terroris me acties, invoer van wapens in Ifrika en het volgen van een Ure opleiding in de Sowjet Unie, iuitsland, Angola en Libië. 0 ren volgens de aanklacht in a a de opstand in Soweto naar itenland gevlucht en later te- omen om de regering van fcfrika omver te werpen. De Oji verklaarden dat zij leden zijn bie e in Zuid-Afrika verboden be ar! igsbeweging ANC (Afrikaans om iaal Congres), ui act erdachten werden veroordeel er n jaar cel extra omdat zij vijf- Ofcaal het gerechtshof hadden be- iooRechter Johan Hef er beschul- nd de ter dood veroordeelde Ja- tke|ange er van dat hij aanstichter in de ordeverstoringen. De ver en moesten in een glazen kooi d tytingen bijwonen. „U bent een bui n door weerzinwekkend en af- ot^swaardig figuur in meer dan Q zicht", zo zei rechter Hefer te- yj ange. ree iNC heeft gisteren de Neder- 1 regering gevraagd alle moge- in aan te wenden om de exe- n te houden en de „onmid- vrijlating te eisen" van de pti-Apartheidsbeweging Neder- teft een telegram naar de rege- istuurd en eveneens om een ijke en scherpe veroordeling t proces" gevraagd. zwarten in de ambassade worden vrij gelaten, omdat de Islam veel respect heeft voor vrouwen en omdat zwarten als een onderdrukt volk worden be schouwd. De bezetters van de ambas sade reageerden echter boos op deze mededeling en zeiden alleen opdrach ten van ajatollah Khomeini uit te voeren. In Teheran toonden Iraniërs dat zij het niet eens waren met de bezetting. Ongeveer 500 mensen gingen met bloemen naar de ambassades van West-Duitsland, Turkije en Groot- Brittannië om hun goede wil te tonen. Zij zeiden dat de Islam niets tegen buitenlanders heeft. Liga bijeen minister van energie Leon waar schuwde Washington niet op de vrije markt te kopen, omdat dit zou bete kenen dat de prijzen hoger zouden worden. De voormalige premier van Iran, Bakthiar, die in Parijs leeft, heeft Washington gevraagd geen maatre gelen te nemen tegen zijn landgeno ten in de VS. Hij veroordeelde de bezetters in Teheran en noemde ze „fanatiek en misleid". Een vertegenwoordiger van de Vere nigde Naties uit Nieuw Zeeland heeft toestemming gekregen om een be zoek te brengen aan de gegijzelden in de ambassade. In Tunis kwam de Arabische Liga bijeen en sprak over de kwestie. De Arabische landen weigerden de VS te veroordelen, zoals ajatollah Khomei ni had gevraagd via Libië. Zij wilden geen diplomatieke en economische maatregelen als represaille voor de blokkering van Iraanse tegoeden in de VS. Ajatollah Khomeini was giste ren ziek, maar ontving toch nog leden van de „raad van deskundigen". In een reactie op de besluiten tot bevrie zing van de tegoeden zei hij: „Zij roven en bevriezen ons geld als dieven." Het Amerikaanse dagblad New York Times schreef gisteren dat Washing ton zich tot de westelijke bondgeno ten heeft gewend met het vereoek de olie-invoer uit Iran niet meer op te voeren. West-Duitsland, Frankrijk en Italië zouden al positief hebben gere ageerd. Veiligheidsraad Minister Bani Sadr ontbood gisteren de ambassadeurs bij zich van landen die deel uitmaken van de Veiligheids raad. Iran had eerder gevraagd om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad. Washington wist dat te voorkomen, omdat het niet met de pistool op de borst wil praten, als tegen alle rechten en wetten in men sen worden gegijzeld en een ambassa de wordt bezet. Gisteren werd ook een Amerikaanse televisieploeg van drie man die de ambassade wilde filmen gearres teerd. Na zes uur ondervraging wer den zij vrijgelaten. President Sadat van Egypte herhaal de gisteren zijn uitnodiging aan de zieke sjah om naar Egypte te komen. Zonodig zou hij zijn eigen vliegtuig sturen om hem op te halen. Sadat zei met nadruk dat hij de beslissing van president Carter, die een harde op stelling heeft gekozen in deze kwes tie, zal steunen. Venezuela is bereid te zorgen voor een aanvullende olieaanvoer als Amerika een tekort zou hebben. De Van onze cortespondent JERUZALEM De Israëlische regering heeft tot een aanzienlijke uitbreiding van de joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever besloten. Deze bekendmaking viel samen met de aankondiging van de burgemeesters in de bezette gebieden morgen een symbolische hongerstaking te houden om kracht bij hun eis te zetten dat Bassam Sha'aka weer op vrije voeten wordt gezet. Aangenomen wordt dat het besluit de nederzettingen uit te breiden de spanningen in de bezette gebieden zal opvoeren. Politieke waarnemers menen dat de regering- Begin voor de druk van rechts moest wijken. Metershoge vlammen laaiden op, nadat in de haven van Is tanbul twee schepen met el kaar in botsing waren geko men. Van de Roemeense tan ker Independente, die na de botsing ontplofte, worden 47 bemanningsleden vermist, ter wijl van vier de stoffelijke res ten werden geborgen. Op het Griekse vrachtschip Evriani vielen geen slachtoffers. De burgemeester van Istanbul liet gisteravond weten dat de oliebrand onder controle is, en niet langer de stad bedreigt, maar dat hel nog dagen zal duren voordat het vuur volle dig gedoofd is. MONTREAL (AFP Reuter) - D. aanhangers van een „vrij Quebec" hebben bij tussentijdse verkiezingen een ernstige tegenslag te verwerken gekregen Alle drie op het spel staande zetels in het provinciale parlement gingen naar de liberale partij, die Quebec bij Canada wil houden De regerende Parti Quebecois streeft naar onaf hankelijkheid voor de Franstalige provincie. Over een half jaar wordt over deze zaak een volksstemming gehouden. Ondanks het verlies van de drie zetels beschikt de partij van premier René Levesque nog over een flinke meer derheid in de volksvertegenwoordi ging van Quebec. Zij bezet daar nu 68 van de 110 zetels. De liberalen hebben er thans 29. De overige zetels zijn verdeeld over de Nationale Unie (9) en onafhankelijken (3). Er is nog één vacante zetel. Daarvoor worden op 26 november verkiezingen gehouden in Darcy McGee. een welvarend en voor namelijk Engelstalig voorstadje van Montreal SANTIAGO (AFP) - In Chili is in een hoek van een kerkhof in Santiago een nieuw massagraf gevonden, waarin ongeveer 300 lichamen lagen Ouders van verdwenen gevangenen hebben daarop de regering opnieuw beschuldigd dat zij achter de schen ding van de mensenrechten door de Chileense veiligheidsdienst staat. Zij eisen van de regering dat deze de waarheid vertelt over de verdwenen gevangenen in het land. Volgens een woordvoerder van de ouders toont de laatste vondst opnieuw aan dat het regiem probeert zijn tegenstanders uit te roeien Hij sprak van ..volkeren- moord" bedreven door irte Chileense regering. ADVERTENTIE Het besluit de nederzettingen uit te breiden werd gisteren genomen tij dens de eerste bijeenkomst van het ministeriële comité voor nederzettin gen onder voorzitterschap van pre mier Begin. Onduidelijk is of het be sluit betekent dat er nieuwe nederzet tingen zullen worden gesticht. De woordvoerder van het kabinet. Arie Naor, benadrukte dat het comité slechts besloten had eerder genomen besluiten uit te voeren. Volgens Naor zullen op 19 plaatsen in de buurt van bestaande nederzettingen gezinnen worden gehuisvest. Naor leek de indruk de kop te willen indrukken dat Israël nieuwe neder zettingen gaat stichten. Hij bena drukte dat het comité het over 19 plaatsen en niet over 19 extra neder zettingen had gehad. De woordvoerder maakte verder be kend dat twaalf militaire nederzettin gen in de bezette gebieden tot civiele nederzettingen omgebouwd zullen worden. In totaal zullen in het ko mende jaar 10 tot 15.000 nieuwe woo neenheden voor joden op de .Westelij ke Jordaanoever erbij gebouwd worden. De besluiten van het ministeriële co mité worden gezien als het nederzet tingsplan van de regering voor het komende jaar. Minister van onder wijs Zwoelon Hammei toonde zich na afloop van de bijeenkomst van het comité tevreden. De nationaal-religi- euze partij, waartoe hij behoort, had eerder deze week gedreigd de rege ring te verlaten wanneer het comité niet onmiddellijk bijeen zou komen en een plan voor het komende jaar op zou stellen. Hammel wilde niet op de vraag in gaan of het besluit van comité een botsing met Goesj Emoeniem volgen de week zal voorkomen. In overeen stemming met een besluit van de Israëlische Hoge Raad moet volgen de week de nederzetting Elon Moreh, die door Goesj Emoeniem werd ge sticht, opgedoekt worden omdat deze niets met de veiligheid van de staat Israël te maken heeft. Vertegenwoor digers van Goesj Emoeniem hadden gisteren hierover een onderhoud met premier Begin. De bewoners hebben tot nu toe nog niet laten weten of zij vrijwillig Elon Moreh zullen verlaten. Goesj Emoeniem eist dat de regering het recht van joden om nederzettin gen in de bezette gebieden te stichten in de wet verankert. De burgemeester verklaarden dat zij pas bereid zijn hun besluit af te tre den terug te draaien als alle maatre gelen tegen Bassam Sha'aka worden ingetrokken. Sha'aka begint vandaag in de gevangenis aan een hongersta king. Morgen zullen de burgemees ters in Gaza gezamenlijk hem in zijn symbolische hongerstaking bijvallen Tot zover onze correspondent. De Amerikaanse regering heeft kri tiek op de Israëlische regering laten horen wegens het ontslag en de drei gende uitwijzing van burgemeester Sha'aka. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington vroeg zich af of de stap pen tegen de burgervader juridisch in orde waren, en zei verder dat het ontslag het overleg met de Palestij nen zal belemmeren. Met de moge lijkheid in zich van besprekingen over zelfbeschikkingsrecht voor Pa lestijnen op de westoever moet. aldus de woordvoerder, alles in het werk worden gesteld om bemoeilijking van die onderhandelingen te voorkomen. GKOK/NEW YORK (AP. AFP, Reuter) - Thailand juicht tspraak van de algemene vergadering van de Verenigde St es toe dat alle buitenlandse troepen uit Cambodja terug- >kken moeten worden. Minister van buitenlandse zaken •fin lit Pachirayangkun noemde de oproep een „grote over- idi ing- voor aiie landen in de wereld die vrede willen. 5? spraak van de VN is duidelijk Lf. t aan het adres van Vietnam V, og steeds troepen in Cambodja iï{ die de restanten van verzet van nhangers van Pot Pot bestrij- 5" Pol Pot werd eerder dit jaar ven door Vietnam; op zijn kwam de Vietnamese vazal Samrin. lutie werd door de Verenigde aangenomen met 91 stemmen ldëfn 21 tegen. Tegenstemmers wa- Sowjet-Unie en haar bondge- waaronder Vietnam. De ver- g was ingediend door de Thailand. Maleisië, Singapo- 'Tdonesië en de Filippijnen.) De algemene vergadering besloot niet te stemmen over een resolutie, afkomstig van Vietnam, waarin alle landen werd gevraagd zich niet te bemoeien met de aangelegenheden van Cambodja. Het is de tweede keer dat Vietnam alsmede de Sowjet-Unie dat Viet nam steunt een nederlaag leden in de algemene vergadering van de VN inzake Camobdja. Eind september besloot de assemblee met 71 tegen 35 stemmen de vertegenwoordiging van Pol Pot te handhaven binnen de VN, en geen zetel te geven aan de regering van Heng Samrin. De Arabische ministers van buitenlandse zaken in vergadering bijeen, zestien uur later dan de bedoeling was. TUNIS (AP. AFP) De verdeeldheid in de Arabische wereld, vooral wat betreft Libanon, speelt Israël in de kaart. Dat hield de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, de Tune siër Chedli Klibi, de ministers van buitenlandse zaken van de liga voor. Het begin van hun bijeenkomst, ter voorbereiding van een Arabische top conferentie, moest zestien uur wor den uitgesteld wegens diepgaand ver schil van mening over een Libanees voorstel. Libanon riep op het zuidelijk deel van het land dat grenst aan Israël te demilitariseren. Zowel de Palestijnse guerrillastrijders als de door Israël gesteunde christelijke milities in het zuiden van Israël zouden zich moeten terugtrekken, aldus de Libanese mi nister yan buitenlandse zaken, Fouad Butros. De woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) wees de voorstellen zonder meer van de hand. Guerrillastrijders gebruiken het zui den van Libanon als springplank voor aanvallen op Israël. De ministers van buitenlandse zaken besloten uiteindelijk tot een agenda waarop de voorstellen van Libanon een ondergeschikte plaats innemen. Van onze correspondent LISSABON De links revo lutionaire militairen die in 1975 uit de Portugese strijd krachten werden gezet zullen na de afkondiging van de am nestie niet zonder meer in ac tieve dienst kunnen terugke ren. De revolutionaire raad nam dit besluit na een lange zitting waar de gevolgen wer den besproken van de amnes tiewet die na lang wachten door president Eanes is on dertekend en die binnenkort in het Portugese staatsblad zal worden gepubliceerd Binnen de strijdkrachten was iel ver zet gerezen tegen de amnestiewet. De wet werd in april van dit jaar aange nomen met steun van socialisten en communisten Zij is in het bijzonder bedoeld voor de militairen die in 1975 aan linkse en rechtse staatsgreeppo gingen hebben deelgenomen De linksgerichte militairen werden na de staatsgreep van 25 november uit de strijdkrachten verwijderd maar wachten sindsdien op de processen die deze verwijderingen achteraf zou den moeten legaliseren Met de amnestie wordt de hele zaak „vergeven en vergeten" en zouden de gesaneerde militairen weer in actieve dienst moeten kunnen terugkeren 'Landverraders' Een groot aantal commandanten voelt echter niets voor de terugkeer van in hun ogen „communisten en landverraders" in de gelederen van de strijdkrachten. Zij hebben president Eanes bij verschillende ge legenheden te kennen gegeven niet voor een muiterij terug te schrikken wanneer militairen als de populaire Otelo de Carvalho weer zeggenschap over de troepen zouden krijgen. De revolutionaire raad heeft nu be sloten dat de militaire Hoge Raad van Discipline het recht behoudt zich uit te spreken over het ..profiel" van de bij de amnestie betrokken militai ren. „De amnestie betekent dat de militair gezuiverd is van misdaad en disciplinair falen, maar zijn profiel zal altijd door de Hoge Raad van Discipline op waarde kunnen worden geschat." zei de woordvoerder van de revolutionaire raad Vltor Alves. „Het gaat om een zekere inperking die niet slaat op de amnestie zelf maar op nieuw te rijzen problemen in de mili taire loopbaan De amnestiewet bepaalt uitdrukke lijk dat de amnestie ook geldt voor de door de raden van discipline geno men maatregelen. De revolutionaire raad heeft dat probleem nu willen omzeilen. In de praktijk zal het er echter op neerkomen dat de militai ren die amnestie krijgen eerst door de Hoge Raad van Discipline zullen moeten worden beoordeeld voor zij weer voor actieve functie in de mill taire dienst in aanmerking komen De betrokken militairen overwegen zich op het Europese Hof voor de Rechten van de Mens te beroepen wanneer de beslissingen van de Hoge Raad negatief uitvallen, zoals alge meen wordl verwacht hal uil 1 I Hans Masselink nstemming van de Rhodesische guerrillastrijders met de Britse itellen voor een overgangsperiode brengt de vrede voor Zimbabwe- isië in zicht. De vredesconferentie in het Lancasterhouse lijkt na belangrijke doorbraak een succes te worden. Na ruim tien weken '"fuldig onderhandelen met langdurige impasses en onverwachte aakjes zijn zowel de guerrillaleiders Nkomo en Mugabe als de lier in Salisbury. Muzorewa, redelijk tevreden met het tot nu toe Uste resultaat Tnule van de conferentie onderhan- [en tussen de meest betrokkenen het goed te doen. Zodra de conferen- inoeilijkheden dreigde te komen werd hiitenaf bemiddeld of invloed uitgeoe- op een van de partijen. Zo ook deze toen de Zambiaanse president Kaun- n vriend Nkomo zover wist te krijgen Jj roet de Britse plannen akkoord ging, de Britten hadden beloofd om de militaire eenheden van het Patriottisch Front evenveel rechten te geven als het leger van Salisbury. De Britse voorzitter. Lord Carrington, heeft het hard gespeeld en gedurende de confe rentie heel wat irritaties opgewekt bij de delegatie van het Patriottisch Front. Hem werd „dictatoriaal" optreden verweten door de guerrillaleiders, maar aan de andere kant wist het Front precies wat het aan hem had. Lord Carrington had één doel voor ogen: een regeling voor Zimbabwe-Rhode- sië. zonodig zonder Patriottisch Front. De Britse conservatieve regering kondigde aan de economische sancties op te heffen zodra een Britse gouverneur de regeringstaken van bisschop Muzorewa in Salisbury zou overnemen en verkiezingen zou gaan orga niseren. Of het Patriottisch Front daaraan wilde deelnemen, was zijn eigen verant woordelijkheid, aldus de Britten. Deze on wrikbare houding heeft in de conferentie duidelijkheid gebracht Inschikkelijk Nkomo en Mugabe hebben zich in Londen zeer inschikkelijk opgesteld. Hun bereid heid om tot elke prijs te blijven onderhan delen en niet direct de koffers te pakken zodra het misliep, wekte in het begin van de conferentie al de hoop dat deze vredespo ging wel eens zou kunnen slagen. Vrijwel niemand durfde dat in het openbaar te zeggen gezien de teleurstellende resultaten van voorgaande Rhodesië-conferenties. Maar allengs werd het duidelijker dat „Lon den" kon lukken Na het akkoord van gisteren staat een ob stakel de wapenstilstand nog voor de deur. Na de overeenkomsten over de grond wet en de overgangstijd lijkt een akkoord te verwachten, al komen er nog enkele moeilij ke kwesties aan de orde. Mogen de vele vluchtelingen én militairen buiten Zimbab- we-Rhodesië het land binnenkomen tijdens de wapenstilstand? Hoe kunnen de diverse vijandige legers uit elkaar worden gehou den? Wat gebeurt» er als een van de partijen „toevallig" toch de-wapens oppakt? De delegatie van bisschop Muzorewa heeft in Londen een minder belangrijke rol ge speeld dan de twee andere delegaties. De eerste weken van de conferentie had hij interne problemen met Ian 8mith en domi nee Sithole en was niet duidelijk hoe de delegatie zich zou opstellen Uiteindelijk kreeg Muzorewa het voor het zeggen en was Smith in de onderhandelingen zo mak als een lammetje. Hij ging zonder veel proble men akkoord met de voorstellen van Lord Carrington Achtergrond Op de achtergrond speelden de Frontiijn- staten (Angola, Botswana, Mozambique. Tanzania en Zambia) de Gemenebestlan den. Zuid-Afrika en de Verenigde Staten een belangrijke rol De buurlanden van Zimbabwe-Rhodesie - de oorlog allang moe en zelf economisch ernstig verzwakt wilden niet langer op deze manier doorgaan en hebben kosten noch moeite gespaard om te helpen bij het zoeken naar een oplossing. Hun aandeel in de Gemenebestconferentie in Lusaka, die tot de vredesconferentie heeft geleid, was zeer groot en ook hun invloed in het Lancas terhouse Op de moeilijkste momenten van de confe rentie sprongen ze het Patriottisch Front bij en bemiddelden bij de onderhandelin gen Zuid-Afrika stelde zich achter Muzore wa op en wendde ook alle mogelijke midde len aan om de gang van zaken in Londen te beïnvloeden. Economische pressie op Zam bia om Kaunda inschikkelijker te maken, militaire hulp bij aanvallen op de buurlan den van Zimbabwe-Rhodesië en diploma tieke druk op Londen werden gebruikt. De Verenigde Staten zorgden ervoor dat het Front akkoord ging met de grondwet door steun te geven voor een fonds voor Rhodesi sche landeigenaren Zij krijgen nu een ver goeding als hun land onteigend wordt, ten gunste van de zwarte bevolking, die het uiteindelijk in Rhodesië voor het zeggen moet krijgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7