Buitenlandse werknemers willen geen 'wegwerpartikel' meer zijn JAMES GALWAY Tekening van een lezer UZAGOPTV ouw ZJadeautip voor meer om de gein dan 't venijn Commentaar n domineeskerk aj~de~tijdse Sinterklazen s-Nederlandse verzetsexpositie Federatie als bundeling van krachten vrome wensen scholing )AG 16 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTETHS 5 i al erg genoeg dat heel wat van reformatorische kerken n denken nooit helemaal los nen zijn van een episcopale, een bisschop geleide kerk uur en in de dagelijkse prak- iaar al te gemakkelijk (en de bisschopkerk op wat schaal imiteren als de ineeskerk" dat is een ge le, waarin de predikant al len losgemaakt van de kerke- Jin een hiërarchische verhou- Jjoven de gemeente staat. Dat miskenning van één van de zaken die de reformatie eleerd heeft, namelijk dat de ente mondig is en dat een raad en niet die ene predi ct de gemeente leidt en be- erg genoeg dat die ideeën in and meer gepraktizeerd wor- an goed is voor de gemeenten Maar het wordt een beetje 5; als nu ook nog een officieel lijk college als dat van de iciale visitatoren (zeg maar: 'i isbezoekers van de kerkera- elf) zulke gedachten hanteert Bi spreekt. Dat de kerkvisitato- de hervormde kerk in [olland het gedaan hebben hoop zich op die manier een praktische moeilijkheden :t lijf te houden, maakt de :r natuurlijk niet beter op. indeel. Juist in dergelijke za- t de kerk principieel spre- mag zij zich niet vergenoe- klagers met een kluitje in t te sturen, want belangheb- zullen er dan juist op uit zo'n kluit-in-het-riet-brief preteren als een principiële tak. Dat blijkt maar al te duidelijk uit de gang van zaken in de affaire die de aanleiding vormt voor deze re gels. Een kerklid (niet eens een lid van de gemeente van de omstreden predikant) vraagt een uitspraak over het partijpolitieke optreden van een predikant; de kerkvisitato- ren denken de zaak pragmatisch te kunnen oplossen door een vaag klinkend en abstract antwoord te bedenken en onmiddellijk blijkt dat door de klager heel concreet vertaald te worden: „wat ds K. van der Sluijs uit Papendrecht doet als voorzitter van de Evangelische Volkspartij mag een dominee niet doen". Voor het vormen van een oordeel doet noch de naam van ds. Van der Sluijs, noch het optreden van het klagende en met een antwoord manipulerende kerklid er verder nog iets toe. Het gaat ten eerste om de wijze waarop het oordeel van de provinciale kerkvisitatoren tot stand gekomen is (fout want zonder de betrokkene te horen of zelfs maar in te lichten) en ten tweede om de inhoud van het oor deel zelf (ook fout. want het geeft voedsel aan een hardnekkig, bij veel kerkmensen levend misver stand. Juist nu had de gelegenheid aangegrepen moeten worden om met een goed gefundeerde uiteen zetting dat misverstand weg te ne men of althans te bestrijden). Nu de Zuidhollandse kerkvisitato ren het er zo lelijk bij hebben laten zitten, is het te hopen dat spoedig de commissie voor bezwaren en geschillen met een duidelijk princi- pieel-reformatorische uitspraak de sfeer opheldert en zuivert. ADVERTENTIE I een Philips Experimenteerdoos p voor stap met de techniek mee feilig werken en experimenteren met echte schakelingen in leerzame vrijetijdsbesteding rtrouwd raken met de elektronica van vandaag jzen vanaf 38,- incl. O.B. EDE (ANP) De Duitse laats Gronau en haar Twente meenten Enschede en Losser het initiatief genomen voor nenlijke expositie over het "|in de tweede wereldoorlog. De ïstelling, waarbij mogelijk het {ebied van de Euregio (een Nederlands samenwerkings- 1 op regionaal niveau) wordt jken zal laten zien wat er zowel lerlandse als aan Duitse zijde door Barend Mensen DORDRECHT In vrijwel alle Westeuropese landen ver keren de buitenlandse werk nemers structureel in een ge discrimineerde positie. Ner gens worden zij voor vol aan gezien, in geen enkel land ge nieten zij onverkort de rech ten van de eigen ingezetenen en dientengevolge worden zij op alle gebied achtergesteld. Wat er van overheidswege of door particuliere organisaties ook voor hen wordt gedaan, het gebeurt meest al in de sfeer van tijdelijkheid en afzonderlijkheid. De buitenlandse werknemer en zijn gezin blijven ook in Nederland naast het gewone leven staan. Werd de onmogelijkheid hen in de samenleving te integreren aanvankelijk geweten aan hun moei te met de taal en met het aanvaarden van totaal andere opvattingen en ge bruiken dan de hunne, nu blijkt dat ook hun kinderen er niet aan te pas komen. Het merendeel van de „twee de generatie" wordt niet gehandicapt door de taalbarrière en staat heel wat minder verdwaasd tegen de de wes terse vrijheden aan te kijken dan de oudere garde doet, maar toch komt ook die tweede generatie niet over de streep. Het zou onbillijk zijn te zeggen dat de schuld daaraan uitsluitend aan Ne derlandse zijde ligt, maar het is teke nend voor de verhoudingen zoals die tussen beide partijen liggen. Het is tegelijkertijd zeer bedenkelijk. Alle ingezonden stukken in sommige dag bladen met de strekking van „er is geen werk meer, dus gooi ze het land uit" ten spijt moet ermee gerekend worden dat de meeste buitenlandse werknemers, en zeker hun kinderen, hier blijven. Wie nog wil ontkennen dat Nederland wat hen betreft een immigratieland is kijkt naast de werkelijkheid. Dit betekent echter eens te meer dat ze uit hun rechteloosheid moeten worden gehaald. In de eerste plaats op grond van menselijke overwegin gen. De omstandigheden waaronder iemand leeft bepalen hoe droef dat op zich zelf ook is veelal of men respect voor hem heeft. Welnu, aan .de buitenlandse werknemer wordt niet het minste respect betoond. Hoogstens valt hem wat minzaam heid ten deel en dat is dan discrimi natie van dezelfde soort als die waar aan de ingezonden-stukken-schrij vers zich schuldig maken. De gastar beider is een soort slaaf over wiens welzijn en materiële omstandigheden men zich niet al te druk behoeft te maken. Hij knapt het meest onaan trekkelijke werk op, woont in een krot of een erbarmelijk pension en mag vooral niet lastig zijn. De buitenlandse werknemer is dan ook niet lastig, ook al wordt er van incidentele conflicten of botsingen vaak een onredelijke ophef gemaakt. Wel is langzamerhand tot hem door gedrongen dat hij in dit rijke Wester se land uitgebuit wordt en is hij zich steeds pijnlijker bewust geworden van de discriminatie waaraan hij aan de ene en de bevoogding en betutte ling waaraan hij aan de andere kant bloot staat. Er is de oudere generatie wat dit aangaat veel ontgaan, maar de jongeren voelen het des te sterker. Uit die bewustwording is hét verlan gen ontstaan zélf de stem te verhef fen. Dat werd al gedaan in de zoge noemde ^elf-organisaties", die de verschillende nationaliteiten in tal van steden hebben opgericht en die vaak ook landelijk werken. Het zijn echter meestal niet meer dan werk groepen, comités, verenigingen, vrou wenclubs en arbeidersgroepen. Voor trekkers onder de buitenlanders, zoals Mohammed Rabbae, de direc teur van de Welzijnsstichting buiten landers West-Brabant, hebben daar om het plan opgevat de in die „zelfor ganisaties" werkzame krachten te bundelen. Zij willen een „Federatie van buitenlandse arbeiders" en daar mee de vorming van een platform waarop op nationaal niveau voor ver betering van de positie van de buiten landers kan worden gestreden. Zater dag wordt in Utrecht de oprichtings vergadering gehouden. Wegwerpartikel In de inleiding op de concept-statu ten hekelt het initiatiefcomité het tot dusver in Nederland gevoerde beleid, dat er altijd op neerkwam dat de buitenlandse werknemer als een „wegwerpartikel" werd gezien. Even als in Duitsland, Frankrijk en Zwit serland had het maar één doel: de gastarbeider zo goedkoop mogelijk houden, desnoods met alle beperkin gen die maar mogelijk waren. Zo is het Europees Sociaal Handvest niet in al zijn onderdelen geldig voor de buitenlanders in Nederland terwijl de rechten van de mens met betrekking tot de politieke rechten van het indi vidu hier voor hen geen enkele bete kenis hebben. De politiek die ten aan- Buitenlandse werknemers willen hun stem laten horen. Dat gebeurde eerder dit jaar al toen in Utrecht Marokkanen demonstreerden. Hun actie was toen gericht op het feit dat zij hun kinderbijslag niet in Nederland krijgen. verder gezegd. Iets dergelijks ziet men thans. Een systematische afsto ting van buitenlandse meestal on geschoolde arbeiders is mede als gevolg van de steeds verder gaande mechanisering en automatisering duidelijk merkbaar. Dat is onrecht vaardig, want diezelfde arbeiders hebben meegewerkt aan de verho ging van de welvaart in dit land De oprichters zien voor de federatie verscheidene taken. De voornaamste is het voeren van een emancipatie strijd. gericht op structurele verbete ringen van de sociale en juridische positie. Die strijd moet leiden tot gelijkberechtiging met erkenning en bescherming van de eigen culturele identiteit. De federatie dient de eigen stem van de buitenlanders te laten horen in het overleg met de landelijke zien van de buitenlanders is en wordt gevoerd heeft deze mensen in een uitzonderingspositie gebracht, die voedingsbodem is voor culturele en emotionele discriminatie. De wisselwerking tussen die twee soorten doet een „discriminatiespi raal" ontstaan die in sommige landen (Engeland en Frankrijk bijvoorbeeld) onaanvaardbare gevolgen heeft. Ook in Nederland kan het tolereren van openlijke racistische ontwikkelingen onvoorziene gevolgen hebben. Het afschaffen van de slavernij tegen het eind van de vorige eeuw werd in sommige gevallen eerder gedicteerd door economische belangen dan door mooie ethische principes, zo wordt overheid en in het contact met de politieke partijen, de vakbeweging, de internationale/Europese organen en de regeringen van de herkomstlan den. Men is het beu anderen voor zich te laten praten. Het wordt hoog tijd geacht dat men zelf over eigen wel zijn en eigen problematiek spreekt. Men wil zijn rechten laten gelden, als individu worden gewaardeerd en als ingezetene van dit land worden erkend. Datzelfde wil. maar dan langs politie ke weg, de onlangs opgerichte ..Poli tieke partij Migranten Unie" <PMU mogelijk maken. De oprichters, van wie intiatiefnemer is de in Haarlem wonende heer Ehat Sözer, willen bui tenlanders van welke nationaliteit of van welke politieke of geestelijke stroming ook op grond van hun ge meenschappelijk belang bijeen bren gen. Sözer en zijn geestverwanten stellen dat alle legaal van de Neder landse samenleving deel uitmakende buitenlandse werknemers behandeld dienen te worden alsof zij Nederland se onderdanen waren. Mee-stemmen Om die gelijkberechtiging te berei ken is het van het grootste belang dat het buitenlanders allereerst mogelijk wordt gemaakt aan de raadsverkie zingen deel te nemen, actief zowel als passief. Het verkrijgen van „kies recht voor de buitenlanders" is het eerste actiepunt van de PMU. In de statuten staat onder meer: „De par tij, constaterend dat de Nederlandse samenleving zich ten opzichte van buitenlanders soms discriminerend gedraagt en bevoogend optreedt, streeft naar een structurele verande ring van die samenleving en wel in de eerste plaats door plaatselijk veran deringen te bewerkstelligen." Of de PMU zal aanslaan moet worden afgewacht. De partij is. in tegenstel ling tot de federatie, ontstaan uit een Initiatie van bovenaf. Zij zoekt een onderbouwing, de federatie heeft die al. Maar voor beide formaties wordt een taak gezien. Zou de PMU de vleu gels kunnen uitslaan, dan zou zij goed werk kunnen doen. Zij zal ech ter te kampen hebben met het feit dat de meeste buitenlanders weinig of niets met politiek te maken willen hebben. ADVERTENTIE Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. RC/1 DE Schaduwzij OF VAW DB REVOLUTIE". - op vereetsgebied is gebeurd. De organisatoren gaan er vanuit dat de expositie Nederlandse en Duitse bezoeker zal trekken. De tentoonstel ling wordt vooral van belang geacht omdat aan Duitse kant geen volledig beeld bestaat van het Nederlandse verzet, terwijl Nederlanders onvol doende op de hoogte zijn van wat in Duitsland zelf tegen het nazi-regime is ondernomen. De tentoonstelling wordt voorjaar 1980 gehouden. DE GESCHENK LP VOOR DE FEESTDAGEN Je hoeft echt niet zo'n ontzetten de driftkikker te zijn om ooit in je leven die haast onbedwingbare neiging gevoeld te hebben dat je die ander iets naar z'n hoofd moest gooien. Héést onbedwing baar, want de meesten weten zich op het laatste nippertje toch nog te beheersen. Maar daarom blijft die menselijke zwakheid wel bestaan. Wie Vara's Prikspel in handen krijgt, kan zulke geheimde wen sen rustig in praktijk brengen. Echt iets naar iemand gooien, raak als het kan, zonder dat de begooide persoon er schade of zelfs maar weet van heeft. Het is een soort dartboard dat is dat uit Engeland afkomstige, ronde bord. waarop je met pijltjes kunt gooien van voornamelijk kunststof, waar ook met pijltjes op gemikt moet worden. En dan niet gewoon op vakjes waar je de meeste punten kunt halen, maar op politici en vakbondsmensen. Die worden er als suckers bij geleverd. Allemaal goede beken den. geliefd of minder geliefd, maar dat ligt voor iedereen na tuurlijk verschillend. Je kunt er vijf tegelijk op het bord plakken op even zoveel open plekken, waar een aantal punten op staat. Het gaat er om we citeren nu de Varagids „alle opgekropte agressie die het politieke leven van afgelopen jaar bij u heeft opgewekt, in een aantal goed ge richte worpen kwijt te raken". Heb je (bij voorbeeld) de meeste hekel aan minister Scholten van wege zijn behandeling van de kernwapen-kwestie, dan plak je zijn beeltenis dus op het hoogste aantal te behalen punten. De mi nister is maar een voorbeeld, want die zit niet eens tussen de stickers. Het zijn er tien, min of meer eerlijk verdeeld over links en rechts: Van Agt, Wiegel, An- driessen. Luns. Den Uyl, Van Thijn, (Wim) Kok. (Arie) Groene- velt, Lubbers, en als extraatje de Vara-haan, het arme beest dat niet minder kritiek naar z'n hop heeft gehad dan de genoemde heren, Vrouwen zitten er niet bij. maar het is niet zeker of dat als een compliment moet worden opgevat. Het gaat er dus om de agressie van je af te gooien. Wie te weinig punten heeft verzameld, heeft zich niet voldoende afgereageerd en moet zich bijvoorbeeld een half uur terugtrekken met krant of radio om een nieuwe voorraad agressie in te slaan, en dan op nieuw beginnen. Dat staat in de spelregels En als tussen die tien man net niet die ene zit die je het liefst iets naar zijn of haar hoofd zou gooien, dan plak je daar ge woon een fotootje van op het bord. Gooien lucht op, en wég is de agressie. De vrede kan dan gauw getekend worden. Het is natuurlijk niet meer dan een grapje of, zoals de Vara toe licht: „Het gaat meer om de gein dan om het venijn. Een geintje dat in elk geval een spelletje moet blijven. Het spel is er trou wen nog helemaal niet, dus mis schien zitten we er hier en daar een beetje naast. We hebben het ook maar alleen van lezen en horen zeggen, want het prikspel is nog in de maak. Hetrzal uitslui tend uitgereikt worden aan Vara- leden die een nieuw lid aanbren gen, en ook die kunnen het niet eerder dan na oudjaar krijgen. Maar eerst wordt het spel alvast in een of ander t v.-programma geïntroduceerd. Misschien kun nen ze dan politici op hun politie ke tegenstanders laten mikken. Of op zichzelf. Of zo. Miljoenen goede wensen die dit jaar door de Britten verstuurd worden, hebben al lang voor de verzending een spoor van woede en nijd door het land gegrokken. Alle fabrikanten van wenskaar- Het is geen boek, geen poster, geen wenskaart, en eigenlijk toch een beetje alle drie wèl. Dat het zo moeilijk te omschrijven is ligt aan het feit dat het iets nieuws is, waarvoor de uitgever Zomer Keuning, Ede wel een naam bedacht heeft: de „Do mino wonderbaarlijke uitklap- pers". Een beetje overdreven, want wonderbaar is een opge vouwen plaat niet bepaald, maar leuk bedacht zijn die pla ten wel. In opgevouwen toe stand is een „domino" zo groot als een flinke wenskaart, 11 bij 25 centimeter, en uitgevouwen wel 50 x 132 centimeter. Opge vouwen (met een plastic hoesje er omheen) kun je 'm dus eventu eel als wenskaart gebruiken of als boekje, want je kunt gewoon de „pagina's" omslaan, het boek je dan omdraaien en weer nieu we pagina's omslaan. Dat komt doordat ie op deze manier dub belgevouwen is. Vouw je 'm he lemaal uit, dan is het een aan één kant bedrukte poster die je best aan de muur kunt hangen. Er zijn tot nu toe twaalf deeltjes, die per stuk 5,95 kosten. De bijgaande illustratie is afkom stig uit het deeltje „katten", waarin net als in de andere deeltjes in kleur 94 rassen staan afgebeeld met een korte tekst. Verder zijn er domino's over honden, kruiden en spece rijen, gevechtsvliegtuigen, aqua riumvissen. kooi- en volierevo- gels, reptielen en amfibieën, vo gels om het huis, naaldbomen en coniferen, verkeersvliegtuigen, loofbomen en zoetwatervissen, en als we de uitgever goed be grijpen zullen er nog heel wat meer deeltjes volgen. kon de casslère op het bureau vervolgens ook het geleende tien tje niet wisselen, zodat de Jongen eerst zelf naar een winkel moest om zijn boete te mogen betalten. ten hebben her en der vergaderd en geprotesteerd, maar dat alles heeft niet kunnen voorkomen, dat zo'n honderd miljoen kerst en nieuwjaarskaarten van Sowjetrussische makelij voor een prik verkocht worden De kaar ten kosten maar een tiende van de gangbare prijs en daar kan dus geen mens tegen concurre ren. Het komt allemaal door een handeltje van een in Engeland gevestigde dochteronderneming van de Amerikaanse Control Data Corporation. Die heeft de Sowjet-Unie computers en aan verwante artikelen geleverd en als tegenprestatie die miljoenen kerstkaarten met voornamelijk religieuze voorstellingen aange pakt. Die moet het computerbe drijf dus weer zien kwijt te raken en zodoende liggen de pakjes met vrome wensen nu overal in super markten voor een habbekrats te koop. De Britse kaartenfabrikan- ten gooien de distributeur nu al lerminst fraaie wensen naar het hoofd. Het is oneerlijk, zegt voor zitter Galbraith van de federatie van kaartenmakers „Er is hier sprake van grove misleiding van het publiek, omdat er niet bij verteld wordt, dat die mooie kaarten afkomstig zijn uit een land waar Christus verloochend wordt, waar de kerk nauwelijks bestaansrecht heeft en waar gelo vigen vervolgd worden." Het zal allemaal intussen wel in de Britse kranten gestaan heb ben. maar of de Engelsen zich daardoor laten weerhouden zulke zonder twijfel mooie kaarten voor een prik aan te schaffen, valt sterk te betwijfelen Geen kleingeld svp Een zes tienjarige Jongen wilde in Roer mond een bekeuring betalen, maar de politie weigerde de 75 dubbeltjes uit zijn spaarpot aon te nemen Volgens De Limburger Voor vrouwen die inzicht willen krijgen in problemen ais energie en milieu, onderwijs, herverde ling van arbeid of de diverse vor men van samenleven in onze maatschappij, maakt het niet veel uit of ze lid zijn van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond. de Stichting Katholieke Plattelandsvrouwen van Neder land. de Nederlandse Vereniging voor Vrouwen met Academische Opleiding, of een van de andere vrouwenbonden die er samen met z'n negenen, die ene Lande lijke Politieke Scholingscursus op nahouden. Deze PSC bereidt politieke voorlichting cn discus sieavonden voor de bovenge noemde problemen vallen dit sei zoen onder de politieke discus sies waarvan alle afdelingen van al deze negen verenigingen gebruik kunnen maken Vrouwen die geen lid van een van die orga nisaties zijn, mogen trouwens ook best aan de cursus meedoen Overal waar zo'n serie avonden wordt georganiseerd zijn ze mak kelijk te vinden Voor het eerst gebruiken alle verenigings-afde- lingen een zelfde vignet, het klas sieke vrouwensymbool met een vrouwegezicht erin en de letters PSC ernaast Kan niet missen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5