FNV slikt looneis nog niet in Debat Kiesuwkado i its plan voor lodesië aanvaard edewerker koningin zabeth was spion leze krant Na aanbod kabinet voor belastingverlaging Spoedig hartoperaties in De Klokkenberg mogelijk ïieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolkt leren dameslaarzen eten zonder rde in trek Korting sociale uitkering al op 1 januari Melkhandelaren willen terug naar de fles POMME VICTOIRE Fruitige, frisse appelwijn in koele ^stenen kruik. FIRMA WESTLAND Trouw Discussie niet gesloten Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met ovtrtniging: TrOUW H 37STE JAARGANG NR. 10803 - VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 rouw HET WEER Vrij veel bewolking en aan de kust mogelijk nog een bui Middagtemperatu- ren omstreeks zes graden. Zwakke veranderlijke wind, minder dan wind kracht drie. Morgen en overmorgen: Zonnige perioden en overwegend droog Rustig weer met in de nacht en ochtend op veel plaatsen lichte vorst. Zon op: 08.00 onder 16 48 Maan op 03.58 onder 15 50 K in 3 schachtwijdten en 3 breedte- maten voor de voet: extra smal, breed, extra breed. Zwart en bruin v.a. 139.90 KShoe Shops: Den Haag: Hoogstraat 21, Spuistraat 25; Winkelcentrum Leidsenhage: Berkenhove 11 LOSSE NUMMERS 60 CENT ilNA 2: bisschop staat mooi op UNA 3: derwijzers 5 jaar organiseerd ilNA 4: )N-film haalt veel overhoop INA 9: en uitverkoop i open school SINA 11: >ek met ssische films PAGINA 13: Psychiater werkeloos in gebouw vol problemen PAGINA ECONOMIE: Winst Shell steeg flink PODIUM Over zaken doen en politiek Waarom geen filosofie? PAGINA SERVICE: Rubriek toerisme, strips, feuille ton, radio- en tv-programma's, weeroverzicht, puzzel SN (Reuter, AP, AFP) Sir Anthony Blunt nu 72 heeft voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog ieerd voor de Sowjet-Unie. Sir Anthony was kunstadvi- in koningin Elizabeth en haar vader, koning George. «ft zelf toegegeven dat hij Russen heeft gewerkt. Hij is okken met onbekende be- ig uit Groot-Brittannië. Zon- adellijke titel, want die is nomen, zo liet koningin Eli- jsteravond vanaf Bucking- ice weten. rtijd bood premier Thatcher ftelijke verklaring aan aan ment. waarin zij zegt dat 1964 heeft toegegeven dat hij mzinnige man was die in de rtig aan de universiteit van ge jonge mannen wierf als voor de Sowjet-Unic. Daar- ;eft hij tijdens de Tweede Elog, toen hij zelf voor de eime dienst werkte, inlich- argegeven aan Moskou In ft Sir Anthony, de Britse en Donald MacLean en Guy helpen overlopen naar de nie, aldus mevrouw That- ik kreeg in 1963 een vervolg hun medewerker Kim Phil- k nam naar Moskou. Philby jkt nu, de man geweest die belangrijke concessie van r Lord Carrington het le- het Front krijgt in de over- evenveel rechten als het le leger van het bewind in y gingen Joshuna Nkomo irt Mugabe akkoord. Op de S-conferentie in het Londen- sterhouse moet nog de kwes- e wapenstilstand worden be- De besprekingen over deze kwestie zullen vandaag be- Ook de militaire leiders van iottisch Front en Salisbury elnemen aan deze onderhan- Luitenant-generaal Peter n het Rhodesische leger en ngarara van de Mugabe-vleu- het Front zijn al in Londen. rdvoerder van het Patriot- >nt Eddison Zvobgo verklaar de vrede in zicht is. „Hier eschiedenis gemaakt. Het is uwe dageraad, een nieuwe or ons volk", aldus Zvobgo. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De FNV is niet zonder meer bereid haar looneis van twee procent in te slikken, nu het kabinet gisteren heeft aangeboden de loon- en inkomstenbelasting verder te verlagen. Het CNV, dat een looneis van één procent heeft gesteld, wil die wel „in heroverweging nemen". Keerzijde van het aanbod van het kabinet is. dat nog in 1980 voor omstreeks 300 miljoen gulden extra bezuinigingen zullen worden doorgevoerd. Een delegatie uit het kabinet onder leiding van premier Van Agt kwam gisteren in Den Haag bijeen met werkgevers en vakbeweging om te praten over lonen en arbeidsvoorwaarden voor 1980. Daar is het kabinetsbesluit over extra bezuinigingen en verlaging van belasting meegedeeld. Over twee weken praten werkgevers en vakbeweging verder. In die tijd wordt intern, en over en weer nage gaan, in hoeverre afspraken mogelijk zijn, niet alleen over de loonhoogte maar ook over korter werken, herver deling van arbeid en maatregelen ter vervulling van vacatures. De voorzit ters van werkgevers en vakcentrales wilden gisteren na afloop het woord „centraal akkoord" nog niet in de mond nemen. Wel zien zij mogelijkhe den voor centrale afspraken, die het CAO-overleg in de bedrijfstakken kunnen vergemakkelijken. De werk gevers willen echter, net als vorig MacLean en Burgess heeft ingelicht over hun op handen zijnde arrestatie. Kennelijk is toentertijd ook de ver denking op Sir Anthony Blunt geval len, die in 1964 met zijn bekentenis sen kwam, nadat hij de belofte had gekregen dat hij niet vervolgd zou worden. Hij behield ook zijn functie als adviseur voor de beroemde schil derijen verzameling aan het Britse hof. In Londen werd gisteravond in het duister getast omtrent de vraag waar om juist nu de Britse regering met haar onthullingen is gekomen. Gewe zen werd op de op handen zijnde verschijning van het boek „Klimaat voor verraad" waarin wordt gezegd dat een medewerker van de koningin alsmede een atoomdeskundige voor de Sowjet-Unie werkten. In het boek worden echter geen namen genoemd. Mevrouw Thatcher herhaalde gister avond dat geen vervolging tegen Sir Anthony zal worden ingesteld, gezien de belofte die hem is gedaan in ruil voor het verstrekken van informatie over spionage-activiteiten van de Sowjet-Unie. EN (Reuter, AP, AFP) De Britse voorstellen voor een ngsperiode in Zimbabwe-Rhodesië zijn nu ook door de aleiders van het Patriottisch Front aanvaard. Een Nederlandse verpleegster „Marieke" staat op haar naamplaatje voedt een negen dagen oude Cambodjaanse baby. Het kindje werd in een vluchtelingenkamp in Thailand geboren. jaar, alleen centrale afspraken ma ken als er vervolgens bij de CAO- onderhandelingen in de bedrijfstak ken niet nieuwe geldkostende eisen bovenop worden gelegd. „Wij voelen niet voor melken in een mandje", aldus werkgeversvoorzitter Van Veen. Gat FNV-voorzitter Kok dacht dat „het gat nog te groot is" tussen het aan bod van het kabinet en de FNV-eis van twee procent loonsverhoging naast prijscompensatie. Hij herinner de eraan dat er bij de FNV meer zit achter die eis dan het streven naar rekenkundige handhaving van koop kracht tot en met het modale inko men <32.000 gulden bruto per jaar). Kok: „Wij zijn het ook beu om aan het begin van het jaar aan onze leden Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het is nu vrij zeker dat de kortingen op de sociale uitke ringen op 1 Januari doorgaan, in wel ke vorm dan ook. De Tweede Kamer verwierp gisteren met 68 tegen 56 stemmen een voorstel van Van der Doef (PvdA) om het wetsontwerp over de kortingen uit te stellen tot februari. Het Kamerdebat staat nu voor 5 en 6 december op de agenda Het wetsontwerp is pas vorige week Ingediend. Het betreft een zeer inge wikkelde materie. Van der Doef vond het „ongehoord" om deze zaak in enkele weken te willen afhandelen. Het parlement kan dan niet zorgvul dig genoeg te werk gaan. Nypels (D'66) vond dat met zo n snelle be handeling de Kamer feitelijk haar recht om wijzigingen aan te brengen, opgeeft. Bakker (CPN) sprak over „per tank heenwalsen door deze ma terie". De Korte (WD) daarentegen vond het belangrijk dat nu zo snel mogelijk zekerheid wordt geschapen voor de uitkeringstrekkers. Voor uit stel stemden PvdA. D'66, PPR. PSP en CPN. Tegen waren CDA, WD, SGP. GPV en DS'70. 'nee* te verkopen wat betreft hogere lonen, waarna aan het eind van het jaar blijkt dat de mensen in de prak tijk meer konden halen bij hun werk gevers." Kok doelde daarbij vooral op allerlei loonsverhogingen die af- jonderlijke werkgevers boven het CAO-resultaat toekennen, nadat de werkgeversleiders eerst tegen de vak bonden aan de onderhandelingstafel hadden gesteld dat er niet meer in sat. Minister Albeda (sociale zaken) ver telde dat de nieuwe belastingverla ging alleen doorgaat als dat ook echt nodig is voor handhaving van koop kracht tot modaal. Als de looneisen niet worden ingebonden, zou ook zon der de belastingverlaging de koop kracht behouden blijven, en trekt het kabinet zijn aanbod in. In september had het kabinet berekend dat een hall procent loonstijging naast prijs compensatie genoeg zou zijn voor be houd van koopkracht. Intussen is echter besloten de kinderbijslag voor het eerste kind bevroren te houden, en blijft de prijscompensatie door meegevallen inflatie per 1 januari iets onder de raming Daarom zou. zoals het CNV al had berekend, nu een vol procent loonstijging vereist zijn voor behoud van koopkracht. Met het aanbod van het kabinet wordt dat weer een half procent. Vorm Het kabinet zoekt nog uit welke vorm de belastingverlaging zal krijgen. Als alleen inkomens tot 32.000 gulden bruto ervan zouden profiteren, zou een bedrag van rond 200 miljoen gul den voldoende zijn. Vermoedelijk zal dit echter technisch niet mogelijk zijn, doordat de belastingtarieven ook doorwerken naar hogere inko mens. Minister Albeda achtte daar om een bedrag in de orde van grootte van 300 miljoen waarschijnlijker. Nadrukkelijk verklaarde Albeda dat dit bedrag niet kan worden betaald door het financieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de totale overheid) verder te laten oplo pen. „De bereidheid daartoe is bij de regering niet aanwezig Dat zou ook niet passen in de bestrijding van in flatie." Daarom zijn nieuwe bezuini gingen nodig, tenzij komend jaar zich in de begrotingen meer meevallers dan tegenvallers voordoen. Vervolg op pagina 3, kolom 7 Pagina 3: Sinterklaas gisteren al in Den Haag gesignaleerd DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse metkhandclaren gaan aan het einde van deze maand een actie voeren om de consument weer te winnen voor het gebruik van de melk fles. aldus een woordvoerder van de Nederlandse melkhan delaren organisatie. De melk handel wil met deze actie in spelen op uitspraken, van mi nister Ginjaar van volksge zondheid die onlangs op een congres in Utrecht wees op de steeds toenemende afvalpro blemen met weggooiverpak- kingen. De melkhandelaren zijn van mening dat de consument melk in flesverpakking nog steeds goedgunstig gezind is. Bij een stijging van de ver koop van flessen melk zullen de fabrikanten weer genood zaakt zijn meer melkflessen te produceren. De woordvoerder van de melkhandelarenorgani- satie legde er overigens de na druk op dat de actie zeker niet gericht is tegen het beleid van de Nederlandse melkfabri- kanten. ADVERTENTIE Met SCHUTTERSVELD innaaietiket of hangkaartje geen "kopzorgen"! Gentleroy® Corduroy Lord Carrington zei erg blij te zijn met het resultaat, dat hem in staat stelt om een Brits gouverneur naar Salisbury te sturen die in de over gangsperiode de touwtjes in handen moet houden In Zimbabwe-Rhodesië. Naar verluidt zal Lord Soames, de schoonzoon van Winston Churchill worden aangewezen als gouverneur. Zodra de gouverneur de leiding krijgt worden de economische sancties op geheven. Ongeveer vijftien procent van de economische sancties zijn gis teren al beëindigd. De doorbraak van gisteren, die naar verwacht het succes van de gehele conferentie zal betekenen, ls voor een deel te danken aan de Zambiaanse president Kaunda, die deze week een compromis bewerkstelligde tussen het Front en Lord Carrington. De Britten hebben het Front beloofd de overgangsperiode te verlengen van acht naar elf weken. De guerrillalei ders hadden het liefst een periode van zes maanden gezien. In Salisbury gaf de blanke partij van ex-premier Ian Smith haar volledige steun aan het bereikte akkoord. Een achtergrondverhaal staat op pagina 7 Ethiopische wezen met beurs naar Cuba ADDID ABEBA (AFP) Twaalfhon derd Ethiopische wezen, in leeftijd variërend van negen tot zestien jaar, zijn uit Ethiopië naar Cuba vertrok ken. In Addid Abeba is bekendge-, maakt dat zij beurzen van de regering ir. Havanna hebben ontvangen voor voortzetting van hun studie. De scholieren waren wees sedert de oorlog in de Ogaden en het conflict in Eritrea. Volgens de mededeling zul len zij zich op Cuba voegen bij de 1200 Ethiopiërs die al eerder een beurs kregen. DOSSELDORF (AFP) - In Düssel- dorf heeft de officier van justitie tweemaal levenslange gevangenis straf geëist in het proces («gen Ange- lika Speitel Siebrand. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op korte termijn mogelijk al volgende week kan in het hartchlrurgisch centrum De Klokkenberg in Breda worden begonnen met de eerste open hartoperaties. Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit liet gisteren in de Tweede Kamer weten, dat zij de besturen van De Klokken berg en het Bredase Ignatiusziekenhuis, die hiervoor een samenwerkingsverband zijn aangegaan, daartoe toestem ming heeft gegeven. Daarmee is een eind gekomen aan twee jaar van overleg en voorberei ding tussen De Klokkenberg en de algemene ziekenhuizen in Breda, wat enigszins verrassend toch is uitgelo pen op een samenwerkingsovereen komst met het Ignatius-ziekenhuis. Nadat een eerdere overeenkomst van samenwerking tussen deze beide in stellingen geen goedkeuring kon vin den in de ogen van de staatssecreta ris en in die van de begeleidingscom missie hartchirurgie Nederland, werd eind vorige week een herziene over eenkomst aan de bewindsvrouwe Ondanks vuurzee gaat levering van Westberg en Pompadour kazen ge woon door! Woensdagochtend 14 november ontstond wellicht de grootste kaasfondue aller tijden, toen ons kaaspakhuis in Huizen volledig afbrandde. De schade is groot, maar de produktie en verkoop zullen hier geen hinder van ondervinden. Alle kazen, ook de Westberg (de eerste Hollandse gaten kaas) en de Pompadour soorten, zijn en blijven volop leverbaar. De lopende verkoopaktie gaat natuurlijk gewoon door! Met onze oprechte dank aan brandweer, politie, collega's en medewerkers voor hun optimale inzet Gooilandweg 7, Huizen. Tel. 02152-58052* voorgelegd. Hierover is positief gead viseerd door de geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid Verwacht wordt dat de begeleidings commissie hartchirurgie in grote lij nen akkoord kan gaan met de nu herziene overeenkomst. Belangrijkste punt daaruit lijkt het aantrekken door De Klokkenberg van dr. D. C. Wukasch, een hartchl rurg van wereldnaam aldus de staats secretaris. die gedurende een half jaar de supervisie ln de hartkliniek op zich zal nemen en de al eerder aange trokken hartchirurgen Van der Schaar en Bedderman zal bijstaan. Voor volksgezondheid is daarmee in het begin voldoende toezicht en bege leiding gewaarborgd Dr. Wukasch is verbonden aan het Texas Heart Insti tute van dr Denton Cboley ln het Amerikaanse Houston Het is de bedoeling dat er in 1980 zo'n 150 tot 200 operaties in De Klokken berg zullen worden gedaan en men streeft naar duizend open hartopera ties op den duur. De verwachting is dat er dit jaar in Nederland bijna 3800 van dergelijke operaties zullen worden verricht. Voor volgend Jaar staan er 4200 open hartoperaties op het programma, maar dat is nog altijd lager dan de 6.000 die noodzakelijk worden geacht. In het buitenland gingen er via de hartluchtbruggen ln 1978 ongeveer duizend Nederlanders onder het mes. Dit jaar zullen dat er naar verwach ting 1100 zijn De opzet ls dat in 1980 dit aantal mede door de operaties in De Klokkenberg geleidelijk zal worden verminderd Er zijn dingen waarin wij zeer halsstarrig zijn. Zoals de overtuiging dat je over bepaalde problemen niet een twee drie uitgepraat bent. Vandaar dat u op pagina twaalf van deze krant de ingezonden brieven Kern wapens 15 tot en met 22 kunt vinden. Onder andere. penseebje.Wurdi zonder oven ovenhard. Boelsecrset (A) Authentiek Slavisch Bociscerklei mei verf in 3 kleuren en kleedje (C) mei Iraai diermoliel Als onder- legger of \mw deiict Schroevedraaierse. B> ud ha|s(asje (D) Gtoic. kleine en kruiskonschroeve- dnuiicr in een Handgreep* mei hlc""k,c «n""»J m oimlaginceheniek.vnureur.1 gemnk ■'•«ndieri [:ihi naturel leder mei gevlochten koordje Maak iemand abonnee op Trouw hel ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaaisGiro-. Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats _TeL Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van I 7 Kado naar keuze CIA. DB DD (aankruisen a.u.b. Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-6593X8 (uilsluitend vooropgaven). Voor hezorginformalie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1