Lot Begin in handen van zestien rabbijnen De Golf Diesel is nu vlot leverbaar. iychiater werkeloos gebouw $l problemen Teken samen de Niet-roken-afspraak GEVANGENE zoals Anita Meyer en Henk Molenberg. Machthebber Bolivia pakt kolonels op G 16 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET 19 laatste bezoek aan een gevangenis in f betrof de Soledad-gevangenis. Wel be- ijen we ook Alcatraz, the Rock, in de baai an Francisco, maar deze is in 1963 geslo- >A is nu een indrukwekkende toeristische tie waar men bijtijds voor moet reser- ledad gevangenis is gemak vinden en misschien is de i de snelweg San Francisco- geles wel speciaal voor dit complex gebouwd. Wij had ongeluk onze huurauto niet evenwijdig aan de lijnen die eervakken aangeven, neer te odat binnen een minuut een obiliseerde gevangenisfunc- ons aanblafte de auto beter eren. Beroepsdeformatie die gt te denken dat niet alleen nen onaangepaste lieden ar ook de bezoekers van ge- If arm onthaal begaven we ons wachtlokaal bij de ingang hek, ijverig bespied vanuit ijstaande uitkijktoren, van- ook onze scheve schaats |n gemeld. Dkaal vroegen we naar onze er en in afwachting van zijn ntdeden wij ons bij voorbaat metaalwaren. Want wij zagen s een poort met een metaal- passeren, die zó gevoelig was evoeliger dan op de vliegvel- at hij ook bij ijzeren knopen peldjes ging piepen. Een bat- stjes stond langs de muur d om de portemonnaies, sleu- riemen, foto-toestellen en jzerwaren van bezoekers tij- bewaren. Met een sleutel [bezoeker, want het zou niet keer zijn dat in het hol van ongewild zaken van eige- lans van bezitter verwis te rie getraliede schuifdeuren in het directiegebouw en jebouw komen we terecht op centrale gang, waar men r weerszijden in en uit een fzonderlijke los staande, iiforme gebouwen kan wor- lluisd". Het idee van de Bijl* alleen dan niet in de hoog- !in de lengte. quenten. Zo mochten wij een kijke nemen in de eenheid waar de zoge noemde „lifers" zitten: mensen die tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld, waarbij de rechter be paald heeft dat zij nimmer meer in vrijheid mogen worden gesteld. Zij worden dus niet, zoals gewoonlijk op jaren gesteld en komen ook niet voor waardelijk vrij. Echt levenslang. Daar zie je dus een paar honderd mensen die pas door hun dood uit de gevangenis worden ontslagen, „die niet dan tussen zes planken de gevan genis zullen verlaten". Een hopeloos leven voor zich, een onmenselijk be staan waarbij zij ondanks alles toch nog hoop op gratie van de president hebben. Met als voorrechten dat zij vrij in hun eenheid mogen rondlopen en als eersten de maaltijd mogen gebruiken. Hun enige bestaansvaria- tie is dat ze misschien na tien jaar worden overgeplaatst naar een ande re gevangenis. Dan ben je inderdaad wel uitgekeken. Terwijl wij daar zo stonden te kijken werden ons de namen van beroemde gevangenen genoemd, beroemde moordenaars met name. Een lugube re ervaring, zoveel bloedvergieters bij elkaar te zien door een straf die zo mogelijk nog minder humaan is dan hun delict. Daarbij vergeleken zou je de doodstraf nog aanprijzen als hu mane gunst. 'Onrustig' De afdeling „lifers" is op zich zelf geen „maximum-security"-eenheid. Twee andere eenheden waren dat wel. Helaas kon onze wens ook daar binnen een kijkje te mogen nemen, niet Ingewilligd worden omdat die afdelingen „onrustig" waren. Dat wil zeggen dat er een zeer gespannen sfeer heerst; eigenlijk dat er een per manente toestand van bij na-oproer is, waar elk moment de vlam in de pan kan slaan. Zelfs waren de ruiten van' het sluizencomplex tussen afde ling en centrale gang aan de binnen kant wit geverfd, teneinde te voorko men dat van buiten af ook maar iets Psychiater ADVERTENTIE kon worden waargenomen van wat zich binnen afspeelde. Na het afgelasten van ons bezoek aan de San Quentin-gevangenis de zwaarst beveiligde en meest onmen selijke van Califomië, zoal niet van de gehele Verenigde Staten wegens een dodelijke steekpartij en daarop gevolgde „rellen" sterkte de ontoe gankelijkheid van dit soort eenheden ons in de overtuiging dat zulke zwaar beveiligde gevangenissen of eenhe den waarschijnlijk in een permanen te crisissituatie verkeren, die geen pottekijkers verdraagt. Wat dit be treft komt onze ervaring overeen met anderen die evenmin tot maximum security eenheden werden toege laten. Inbreken Twee eenheden met zware beveili ging van aijdere aard konden we wèl bezoeken. Dat zijn de zogenaamde protected custody units, eenheden waarin de bewakingsaandacht niet gericht is op mogelijk uitbreken van gevangenen, maar op mogelijk inbre ken bij die gevangenen. Daar zitten namelijk gestraften op wier hoofd een prijs is gesteld, hetzij omdat zij een bloedbad hebben aangericht en de slachtoffers of nabestaanden niet met de gerechtelijke reactie tevreden zijn, hetzij omdat zij bendeleden heb ben verraden, hetzij omdat ze bij de verdeling van de criminele buit niet „eerlijk" te werk zijn gegaan, etc. Wanneer er gevangenen zijn die zich bedreigd voelen, dan kunnen ze op hun verzoek in deze PCU's worden geplaatst. Zij zijn dan volstrekt van de rest van de gevangenisbevolking afgescheiden, zowel in gevangenisar- beid als in recreatie en dergelijke. Ook worden de bezoekers via een aparte ingang zonder kans op contact met andere gevangenen naar en van deze twee eenheden gebracht. Want men kan er gevoeglijk van uitgaan dat wanneer de onderwereld iemand uit de weg geruimd wil zien, er ook in gevangenissen voldoende mensen zijn die zich daarvoor wel willen laten huren. Kennelijk achtte men het onwaar schijnlijk dat wij helemaal uit Neder land naar Soledad kwamen om een moord te plegen. Deze eenheden kon den we tenminste wel binnenkomen, waarvoor het openen en sluiten van een reeks deuren nodig was door twee bewakers tegelijk, als betrof het een bankkluis. Een nogal opvallende plaats werd door de „deurwacht" ingenomen: ta melijk ver vooruitgeschoven op „het vlak", dat is de ruimte op de begane grond tussen de tegenoverelkaar lig gende cellen. Hij is gezeten in een soort vogelkooi: alleen tralies, geen glas scheidt hem van de gevangenen en vandaar uit bedient hij enkele deuren die naast de kooi toegang geven tot de uitgang naar de centrale gang en tot de kamers voor het staf personeel van die eenheid. Een gezellige manier om met roken te stoppen. Ja, laten we elkaar eens op een leuke manier van het roken proberen of te helpen. Rokers helpen rokers, maar ook niet-rokers helpen rokers door elkaar de niet-roken-afspraak als surprise kado te doen en samen in duplo te tekenen. Daag familieleden, vrienden en kennissen ofwie in uw omgeving dan ook ermee uit. Zouden zij een handtekening durven zetten? Probeer het uit, want wilskracht om eens te stoppen hebben we best allemaal. Zeker ook omdat de "uitdagers' voor 'n leuke beloning zorgen als de afspraak wordt nagekomen. En wordt de niet-roken-afspraak onverhoopt verbroken, don verplicht dat slechts tot een aardigheidje, 'n Boek, boekenbon, 'n etentje, bioskoopje of natuurlijk een ander geslaagd afspraakje Doe dus net als Anita Meyer en Henk Molenberg en teken ervoor! Zodat iedereen tot de groep niet-rokers kan be horen, nu al het merendeel van de Nederlandse bevolking! Neem het initiatief en haal voldoende Niet-roken- afspraken, in tweevoud met kado-enveloppen a f 1,50 bij de boekhandel of vraag ze aan bij de Stichting Volksgezondheid en Roken. U heeft ze dan tegen vergoeding van administratie- en verzendkosten snel in huis. De Niet-roken afspraak, 'n goed voornemen om elkaar kado te doen! Stichting Volksgezondheid en Roken Frederfc Hendrttfaan 34a 2582 BC G/3#riu>y Wnon (OU) 501106 dad. Hij vertelde het afgelopen jaar minder dan tien cliënten te hebben gehad en daarover word je met recht cynisch in een zo overbevolkte inrich ting waar de psychische problemen huizenhoog opgetast liggen. Het kan ook wel wat aan de psychiater liggen. In dit gigantische complex voor ge vangen volwassenen zagen wij geen officiële onderwijsfaciliteiten. Dat is kennelijk het voorrecht van de jeugd. Niettemin werd er op de zolderverdie ping van één vleugel een bescheiden vormingsprogramma georganiseerd door gevangenen zelf. Daartoe waren mogelijkheden ontstaan sinds de So ledad gevangenis niet meer werd ge leid door legerfunctionarissen, maar meer door sociologen en psycholo gen. Daardoor was de sfeer volgens een van de gisse jongens die we kon den spreken, meer liberaal geworden. Trots Met terechte trots vertelden ze over de begeleiding die zij zelf aan geïnte resseerde medegedetineerden kon den geven en over de begeleiding die zij voor hun onderwijs- en vormings programma hadden weten te vinden buiten de gevangenis. Het gebrek aan officiële bijstand en het overgeleverd zijn aan eigen initia tief brengt mee dat de jongens een hoge graad van bekwaamheid, orga nisatorisch vernuft en discipline moe ten hebben: iedere misstap brengt het experiment in de gevarenzone. En tegelijkertijd bereikt het programma maar een beperkte groep gevange nen, en dan nog de best gemoti- veerden. Met deze jongens was er tot zicht baar genoegen van onze rondleider prima te praten en ze wisten meer van wanten dan menige gevangenis functionaris die wij op onze reis ont moetten. Ook zij waren het die ons vroegen: Wat komen jullie Hollanders met je milde strafklimaat, in vredesnaam hier in Amerika zoeken. Van onze correspondent JERUZALEM Nu het Israëlische parlement een wijziging van de abortuswet heeft afgewezen ligt het lot van de regering-Begin tot op zekere hoogte in de handen van zestien rabbijnen. Zij vormen gezamenlijk de raad van wijze mannen van Agoldat Israël. Deze uiterst religieuze partij werd ruim twee jaar geleden lid van de regeringscoalitie onder de voorwaarde dat de Knesset, het Israëlische parlement, de wet die abortus om sociale redenen toelaat, zou wijzigen. Vertegenwoordigers van Agoldat Is raël hebben de leden van Begins Li- koed-blok die tegen wijziging van de abortuswet gestemd hebben als „on verantwoordelijk" omschreven. De raad van wijzen moet nu besluiten of Agoldat Israël de regering dient te verlaten of mag wachten op een nieuw debat over de wet in de Knes set, binnen twee tot drie maanden. Wanneer Agoldat Israël de regerings coalitie verlaat, zou het kabinet-Be gin slechts over een meerderhied van 1 tot 2 parlementszetels beschikken. Een uiterst wankele basis. Onherroepelijk In tegenstelling tot normale politieke partijen kan Agoldat Israël niet zelf standig besluiten over principiële kwesties. Dergelijke vraagstukken dienen aan de raad van wijze mannen te worden overgelaten, wiens beslui ten onherroepelijk zijn. In sommige opzichten is de raad van wijze man nen een geheimzinnig genootschap. De raad bestaat uit directeuren van Jisjivas's (instituten voor religieuze joodse studie) en de zogenaamde Chassidische rebbes; dat zijn de hoofden van chassidische dynastie ën. De raad bepaald zelf wie wel en wie niet lid van de raad mag worden. Een terechte vraag, waarop wij alleen maar konden antwoorden dat we wei nig hadden gezien dat zich leende voor invoering in Nederland. Ons werd zonneklaar dat de prachtigste grondwet niet verhindert dat het strafsysteem een steen des aanstoots SpIltSinQ is, maar dat daar met geld, véél geld, de scherpste kantjes van kunnen worden afgeslepen. Binnen de extreem orthodoxe joodse gemeenschap in Jeruzalem neemt Agoldat Israël een speciale plaats in. Sinds de stichting van de partij, bijna 70 jaar geleden, heeft Agoldat Israël zijn houding tegenover het zionisme en de stichting van de staat Israël aanzienlijk veranderd. In plaats van zich tegen de stichting van de Joodse Oordeel staat te blijven verzetten bleek Agol dat Israël bereid deel te worden van die staat. Jeruzalem werd geklopt. Toen Schwartz niet snel genoeg open deed. werd de deur de chassidische menigte geforceerd. Schwartz werd in elkaar geslagen. Een deel van zijn baard en een van zijn zij lokken werd afgesne den. Aanleiding tot dit geweld was het feit dat sommige religieuze scho len geld van de overheid hadden ont- vangen door bemiddeling van Agol dat Israël. Schwartz werd ervan be schuldigd de scholen onder druk te hebben gezet om geen overheidsgeld te aanvaarden. Gegeven deze enorme strijd in de orthodoxe joods gemeenschap wordt met spanning uitgekeken hoe Agol dat Israel zal besluiten inzake de abortuswet. De raad van wijze man nen is tot nu toe niet bijeen geweest. Wel hebben verscheidene leden van de raad verklaringen afgegeven die het denken van de raad zouden weer spiegelen. Volgens Jehoeda Abrahamowitz, Knesset-lid voor Agoldat Israël, is de rebbe Goer voor een onmiddellijk vertrek uit de regering. „De rabbijn heeft mij gezegd dat de huidige abro- tuswet neerkomt op het nemen van Joodse levens in de baarmoeder en hij meent dat wij geen deel aan een dergelijke misdaad mogen hebben", aldus Abramowitz. Shlomo Gross, eveneens lid van de fractie wil alleen gehoor geven aan een oproep van de raad als zodanig of van de rabbijn Vlsjnitz van wie hij een volgeling is. Daar troffen we ook één van de twee- en-een-halve psychiater aan voor de drieduizend gevangenen van Sole- Dit is het vijfde artikel van onze juridi sche medewerker over het gevangenissys teem in de Verenigde Staten. De vorige artikelen verschenen op 10, 12, 14 en 15 november. ADVERTENTIE Deze koerswijzing bracht een split sing in de religieuze gelederen met zich mee. Zo bleef Netrei Karta trouw aan het standpunt dat de stichting van de staat Israël het resultaat is van „fout messianisme". Hoever de splitsing gaat bleek bijvoorbeeld eind oktober toen 's nachts aan de deur van rabbijn Aharon Mosje Schwarz in Begin volgende week zal Abrahamo witz aan het hoofd van een delegatie van aanhangers van rabbijn Goer nog eens te rade gaan bij hun spiritu ele leider. Zij zullen de rabbijn ver zoeken zijn oordeel openbaar te ma ken. Aangenomen mag worden dat de rabbijn Agoldat Israël zal vragen de regeringscoalitie te verlaten, een ver zoek waaraan de parlementsleden Abrahamowitz en Poroesj gevolg zul len geven. De twee andere parle mentsleden van Agoldat Israël, Gross en Shlomo Lorencz, zullen dan on middellijk de raad van wijze mannen verzoeken een gezamenlijk besluit te De raad van wijze mannen lijkt niet gebrand te zijn op de val van de regering-Begin. Maar ook als de raad besluit dat Agoldat Israël de coalitie dient te verlaten, zal de partij het kabinet in belangrijke zaken steunen. Deze wetenschap verzwakt de onder handelingspositie van Agoldat Israël aanzienlijk. Waarom zal Begin ak koord gaan met een tweede bespre king van de abortuswet in de Knesset als hij zich uiteindelijk toch door Agoldat Israël gesteund weet? LA PAZ (AP) De nieuwe macht hebber in Bolivia, kolonel Alberto Natusch. heeft vier van zijn collega kolonels laten oppakken. Drie gene raals van de landmacht en een kolo nel van de luchtmacht zijn onderge doken. uit vrees ook te worden aange houden. Onderwijl nemen de geruch- 1 ten toe dat een tegencoup tegen het regiem van Natusch wordt voorbe reid. Hijzelf zette op 1 november de inte rimpresident Walter Guevara af. maar kreeg geen gehoor bij het over grote deel van de Bolivianen. Volgens waarnemers staat Natusch politiek volslagen geïsoleerd en dreigt hij nu ook militair alleen komen te staan, gezien de groeiende weerstand bij land en luchtmacht. Parlementsleden en vakbeweging praten op het ogenblik over een tri umviraat van twee burgers en een militair om het land te leiden Tegen standers van Natusch menen dat het overleg alleen bedoeld is om tijd te rekken, en de militairen de kans de geven een staatsgreep voor te be reiden. rvvuëtr,,. U, It'll V» Miflfefrsv#/

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13