Meestal klein realisme naast een historische schildering ini-oorlog in Afrika luteneur met gouden hart Regie-debuut van dikke Dom Een Spagraag.Maar< dan wel geserveerd mèt het flesje. art en wit in kleur WEEK MET ZES RUSSISCHE FILMS pt Jack Gestolen goed gedijt niet Goeie wijn hoeft niet duurte zijn. Tenminste niet bij de slijter-wijnhandelaar! Prolongaties en reprises G 16 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET kreeg „Black and whit in Colour" (een Franse film die onder een Engelse titel werd acht) de Oscar voor de beste buitenlandse film. Niet ten onrechte: het regiedebuut van lacques Annaud kan men niet afdoen met de platgetreden term „veelbelovend", >r zijn zijn intelligentie die sociaal engagement tengevolge heeft en vooral zijn :hap te groot. wit in kleur" speelt In 1915 Franse kolonie, diep in de se bush (de film werd geheel ■.opgenomen in de Afrikaan- waar de makers werden door wolken stof. muskie- hitte van 46 gTaden Celsius diet). Het minieme aantal daar het heft in handen te lui om te lopen, ze door zwarten dra- daar gezapig en verveeld verstandhouding met een aangrenzende ko- het nieuws tiit het moederland lange tijd nodig heeft om hen te bereiken, is de oorlog nog niet tot hen doorgedrongen. Een vergeel de krant verandert alles: subiet wor den ze bevlogen door vaderlandslief de, ook zij die aarzelen raken in exta se wanneer de Marseillaise wordt aangeheven. Een miezerig stroompje is de symbolische Rijn, die trekken ze over om de Duitsers een lesje te leren. Dat wil zeggen: de blanken houden een overvloedige picknick, terwijl de zwarten in de verte, inderhaast ge drild voor een oorlog waarvan ze geen weet en waaraan ze geen boodschap Zwart en wit in kleur hebben, worden teruggeworpen, ge wond en gedood door een onverwach te Duitse mitrailleur. Daarom wordt door de kolonisten overigens niet ge treurd: ze hebben met die „Unter- menschen" alleen iets te maken, als ze voortbewogen moeten worden of seksueel soelaas zoeken. Een non- conformistische intellectueel, die zijn socialisme fluks dropt in de bush, ontpopt zich als een machtswelluste ling, die het gezag overneemt van een door drank en droefgeestigheid uitge holde sergeant; twee missionarissen staken hun bekeringswerk om, naar goed oud gebruik, de vaderlandse wa penen te zegenen; de rest blijft voor namelijk uit op gewin, maar is niet afkerig van patriottisch vertoon. Op een gegeven ogenblik neemt een ge kleurde Indiase officier, uit naam van de Engelsen, de hele boel over en kunnen de verslagen Duitsers en de triomferende Fransen aan het ver broederen slaan. De zwarten zetten, voor zover ze niet dood of verminkt zijn, hun gewone leven voort, al be grijpen ze er nu minder van dan ooit. Jean—Jacques Annaud is erin ge slaagd met uitstekende acteurs, zon der ster-status en -allures, en een voortreffelijke cameraman (Claude Agostini) een spannende film te ma ken die tegelijk een bijtende satire is, met een interessant en helaas nog altijd actueel onderwerp: de zinloos heid van de oorlqg, de misdadige ar rogantie van blanke overheersers en de fatale onwetendheid en onderda nigheid van zwarte overheersten. Dat hij, met zo'n compacte intrige, ook nog kans heeft gezien, zijn persona ges zowel scherp te omlijnen als open te stellen voor verandering, is een pluspunt te meer. AmsterdamAlhambra 2. a.l. Een scene uit „Vader Sergius" in het genre van de brede historische schilderingen. door D. Ouwendijk ADVERTENTIE. \Als uitvloeisel van een cultureel akkoord tussen de Sowjet-Unie en Nederland wordt er dit jaar, op het gebied van de film, een „Russische week" gehouden. De Nederlandse filmweek in Rusiand is al achter de rug. |én regisseur is, die een ^-aanbidder mag he- i is het wel Peter Bog- fen|h. In praktisch al zijn seJiikt hij in het Ameri- artl verleden en voorziet f de aan de nostalgie tie melancholie en ro- k meestal verlicht pnor: de jaren vijftig in hst Picture Show"; de achtig van de vorige 1 „Daisy Miller"; de ja- ftig in „Paper Moon"; fen tien in „Nickelo- Het zal niet eenvoudig zijn geweest om, uit de Nederlandse films een se lectie te maken, die representatief mag heten voor ons „filmklimaat". Dat is er niet. Bovendien is een film iets zo persoonlijks, dat er alleen inci dentele aanbiedingen mogelijk zlin. Dat geldt ook voor een Russische filmweek. De twee Russische filmre gisseurs. die ervoor naar Nederland zijn gekomen, weigerden dan ook de gekozen films echt als „representa tief" te zien, maar meenden wel dat zij in hun makelij als voorbeeld kon den gelden voor een „genre". ng i nauwgezet in de keuze van lieten, maar de sfeer die hij s niet de sfeer van het tljd- maar van de film uit kin kwestie; Bogdanovich, 'v:re als filmcriticus be- iot óp vroegere Amerikaan- en erg gul met hommages eil leiden ack" speelt in het recente in 1971. Jack Flowers (Ben afkomstig uit het Ameri- luffalo, is aangedreven in e. waar hij een klein baantje vorm combineert met zijn i werk: het souteneurschap beschermelingen, in kleur van geel tot zwart. Een Souteneur is hij 2eker niet, t al uit de titel „Sint Jack", vriend en een vader voor de [lie dan ook allemaal dol op En hij heeft, zoals een recht- Amerikaan betaamt EEN hij wil de eigenaar worden este bordeel ter wereld. Met een n een jaar krijgt hij in een allerliefste accoun- een hartkwaal (Denholm I» zijn toewijding voor die u bijkans geen grenzen. Maar KJ 'lieverd sterft bij zijn derde int Jacks droom is intussen lijkt en weer vernietigd door Chinezen; Eddy Schumann, imzinnige CIA-figuur <Bóg- himselfi schuift hem een oe in een bordeel waar Ame- n), soldaten, op weg naar Viet- even uit kunnen razen. Als bron van inkomsten ver slooft Schumann hem een rag voor het chanteren van democratische Piet. die las te worden. Maar Jacks gou- ^t hem danig in de weg: op ogenblik werpt hij de fata- het water ift Bogdanovich zijn hom- 'lijk gericht aan Hum- die excelleerde als lout dat In exotische ha- schunnige baantjes boven te blijven. Maar die films echte, onschuldige ro le in „Saint Jack" ver is te tijden zijn veranderd, de Bogdanovich laat prosti- (hetgeen in de vroegere tkbaar was) maar dan op Er worden zes films vertoond: „Ma rathon van de herfst", gemaakt door Georgi Danieli, „Vijf avonden", door Nikita Mikhalkov (in oorsprong een toneelstuk). „Vader Sergius" door Igor Talankin naar een novelle van Tolstoj (na diens dood pas gepubli ceerd), Eisensteins „Viva Mexico", in een „nieuwe toonzetting" van Nikita Orlov, de Armeens' film „Nafipet" 'Modern' door Oenrikh Malyan en „Siberiade" door Andrei Mikhalkov Koncha- lovsky. digheid waarmee het oude materiaal Eisenstein maakte zijn opnamen vijftig jaar geleden behandeld is. De meeslepende kracht van de beel den is volledig bewaard gebleven. Maar er is te veel (van buiten af aangevoerde) „zekerheid" in ver werkt: wat oorspronkelijk impressies waren is omgesmeed tot (te) doelbe wuste dramatiek. De aantrekkelijk heid van het oorspronkelijk fragmen tarische en zoekende ,is verloren ge gaan. Daar staat tegenover, dat b.v. onderdelen als het verslag van een stieregevecht voor zover het strikt tot dat gevecht zelf beperkt is niet te evenaren is als verslag van een indrukwekkend dichterlijk spel van dood en gevaar, met geweld als een bijna ridderlijke kansverdeling tus sen stier en vechter. Fascinerend ook de ironie over leven en dood in de camavalsdarisen met de dodenmas kers. Dat er bij deze films echt „uitsprin gers" zouden zijn kan ik niet zeggen, of het moest Eisensteins „Que viva Mexico" zijn. Er is een versie van de film in omloop geweest vergis ik me niet, voor ons land een jaar of tien geleden, die in een primitiever aan zicht, een authentieker indruk maak te. Bewondering verdient wél de kun- Films met een „moderne inslag" zijn „Marathon van de herfst" en „Vijf avonden". Modem tussen aanha lingstekens, omdat de verhaal the ma's aan de eigen tijd zijn ontleend, maar de uitwerking filmisch weinig modem is. Gebrek aan durf om tot de echte achtergronden van de menselij ke gegevens, die in de films gedrama tiseerd zijn, door te dringen. Dat niet in politieke of maatschappelijke, maar zuiver in artistieke en psycholo- ADVERTENTIC Sint Jack (Ben Gazzara) met de allerliefste accountant (DenholmEl- liot) in „Saint Jack". zo'n knusse manier, dat het best leuk lijkt. Dat is een valse, een voorgewen de onschuld. En dan het edele einde is dat nu kinderachtigheid of huiche larij of ironie? Het laatste nauwelijks, dunkt me. Het voortreffelijke camerawerk van Robby Müller, die ons Singapore laat zien zoals we het nooit gezien hebben, en het uitstekende spel van de ac teurs kan de vieze smaak niet wegne men die de film verwekt. W.W.-B. Amsterdam - Alfa 2; Den Haag - Studio 2000, 12 jr. Dom DeLuise, opgezadeld met zoveel vet dat hij welhaast gedwongen is permanent de leukerd te spelen, is vooral bekend geworden als acteur in het team van Mel Brooks, de regisseur die het zoekt in anarchistische humor, barstend uit alle naar den aard gestikte naden. Met „Hot Stuff" („Gestolen goed gedijt niet", ook extravagant, pikant, obsceen, geweld dadig amusement) maakte hij zijn regisseursdebuut. Het kon slechter: de film. gebaseerd op authentieke, voor Nederlandse ge moederen nogal excentrieke en sus pect riekende Amerikaanse politie praktijken. levert aangenaam ver maak op voor wie van het turbulente genre houdt. Drie politiemannen in Miami, die het zat zijn de dieven, met moeite gevan gen. na een paar dagen al weer vrij als een vogeltje op straat te zien lopen, vanwege gebrek aan bewijs, gooien het over een andere boeg. Ze nemen de winkel van een heler over en daar loopt het storm, want ze betalen on gekend veel poet voor de buit. Een fraaie politievrouw zorgt ervoor dat alles keurig op de geluidsband be landt en verliest en passant haar hart aan de knapste van de drie Het is de bedoeling tijdens een groot feest de hele penose te arresteren maar de Maffia komt met zwaar ge schut opzetten en ten slotte maakt het (incognito opererend) politieteam gemene zaak met de kleine boeven tegen de grote. De lol van „Hot Stuff" leunt zwaar op de vreemde klandizie van de winkel, maar daar zijn dan ook verbazing wekkende types onder die hoogst on gewone waar aanbieden. Dom DeLui se zelf, in de hoofdrol, vermijdt hyste rische loltrapperij en houdt de draad van het verhaal stevig in de hand. Onpretentieus amusement. W.W.-B. Amsterdam-Calypso 1 en Du Midi; Den Haag-Asta: Rotterdam-Calypso 1; Eindhoven-Euro: Nijmegen-Calyp- so l. a.l. U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak. Spa zvordt bij dt' bron gebotteld. gische zin. Beide films beperken zich tot min of meer gevoelige schetsen en van situaties, waarin mensen zich, vanwege hun gedragingen tegenover elkander, zelf kunnen brengen. Het raakt aan het peuterige realisme van de kleimburgei( dramatiek, oubollig, in feite een aaneenrijgen van mo ment-opnamen- van verdriet, leugen achtigheid. onzekerheid, brooddron kenheid etc. De aardigste van de films is met handhaving van de opmerkingen hierboven „Marathon van de herfst", de „wandeling zonder einde" van een vriendelijk man, Andrei Bu- zykin. Tegen de vijftig, vele jaren getrouwd, vader van een volwassen dochter, maar verliefd op een jongere typiste. Zijn wandeling loopt van vrouw naar geliefde en weer terug. HIJ is een type dat gemakkelijk auto riteit aanvaardt, maar weinig in staat is zelf autoriteit op te brengen. Hij komt daardoor tot een leugenachtig bestaan, dat hem dwars zit, maar toch weer niet zo dat hij zich zelf tot een besluit keuze voor de een of voor de ander kan brengen. Men zou, als men dat zou willen, in Andrei Buzykin, de belichaming kun nen zien van een uitermate beschei den kritiek op de depersonificatie, die onvermijdelijk uitgaat van te sterk werkende autoriteit: de eventueel aanwezig oorspronkelijkheid van de man vloeit volledig uit hem weg. Maar als je die kritiek echt geconcen treerd aan de man zou toekennen, zou je hem toch te ver uittillen boven de betekenis die hij van de filmregie gekregen heeft: de betekehis van een man. die publiek vermaken kan door de onhandigheid waarmee hij zijn leven speelt. Hij doet dat iri tafereel tjes. die de charme hebben van de rake humoristische typering, maar daar blijft het ook bij. Goed maakwerk In „Vijf avonden" zien we een man na vele jaren terugkeren naar Moskou, waar hij als jong soldaat naar het front Is vertrokken, uitgeleide gedaan door een vrouw, op wie hij verliefd is en die pas op het moment van zijn vetrekt beseft heeft, dat haar liefde wederkerig is. De man zoekt opnieuw contact met haar. gedraagt zich beur telings aanmatigend en terughou dend; de vrouw beantwoordt die gril ligheid met eigen vrouwelijke grillig heden. Opnieuw zal de man vertrek ken, zonder zich uitgesproken te heb ben; opnieuw zal de vrouw door ge brek aan persoonlijke doortastend heid haar geluk op het spel zetten Maar tot slot keert alles zich toch ten goede. De feitjes zijn, volgens de stijl van het kleine realisme, raak gedramatiseerd. Maar door gebrek aan consequent analytisch werkende gedrevenheid krijg je niet meer dan oppervlakte menselijkheid. Verantwoorde invul ling van mensbeelden, maar in twee dimensioneel formaat Als deze films representatief zijn voor een genre, dan is het een genre, dat nauwelijks interesse bij je opwekt. Het lijkt op goed uitgewerkt maak werk voor ruim intern landelijk ge bruik. Meer niet. Misschien zou het genre acceptabeler zijn geworden, als het de eenvoud zou hebben uitgestraald, die de Armeen se film „Naöpet" typeert. Een film die zich afspeelt op het Armeense plaat- teland, waar een man. wiens gezin door Turkse soldaten is uitgeroeid, in een andere omgeving een nieuw be staan opbouwt. Hij verbeeldt de on vergankelijkheid van „het volk". Wat je aan de film wel goed kunt zien is. dat zij gemaakt is voor vertoning aan een m fllmkijken weinig ge schoold publiek, herkenbaar eenvou dige omstandigheden en types, gezel lig dorps gekrakeel zonder echte vij andigheid, dreigingen uit de natuur, imposante landschapsbeelden. Er zijn meer tegemoetkomingen aan na ïviteit, zij het sommige van dubieus kitscherig karakter «zoals hemelse koren bij liefelijke herinneringen), maar over het geheel genomen is de picturale uitwerking aantrekkelijk en verantwoord. Een film die past in de traditie van de brede historische schilderingen, zoals we die uit vroegere Russische aanbie dingen kennen, is „Vader Sergius". De tijd waarin het verhaal zich af speelt is van ongeveer 1830 tot het einde van die eeuw. De hoofdpersoon is prins Kasatsky. die tot de ontdek king komt dat Tsaar Nicolaas I zijn verloofde als maitresse heeft gehad; hij neemt ontslag uit de militaire dienst en wordt monnik. De eerzucht die hem voorheen heeft gedreven zet hij om in „heilige eerzucht". Na een heel leven van ascetische ontbering hij trekt zich zelfs terug in een klooster-kluis komt hij, na voor. vleselijke verleiding te zijn bezweken, tot de conclusie, dat hij een mens is zonder geloof, een lege menselijke huls. die hoe dan ook gevuld wil wor den en om te weten te komen waar hij die vervulling kan vinden wordt hij zwerver. Het indrukwekkende in de film schuilt in de uitermate consequente psychologie van de hoofdfiguur, prins Kasatsky. De eerzucht van de cadet wordt de religieuze hoogmoed van de monnik. Diens val is de onvermijde lijke openbaring van zijn geestelijke leegte Een sterke film. zowel in dra matiek als in kijk-dramatiek. Amsterdam, The Movies: Rotter dam, Venster; Grongen, Camera 2: Utrecht, Movies 1. Apoealypse now Overweldigende anti-oorlogsfilm over Vietnam van Francis Coppola. De gehele week in TUschlnski. Amsterdam. Opname Voortreffelijke Neder landse film van Werktheater over mensen in het ziekenhuis, geregis seerd door Erik van Zuylen. De gehele week in Cinecenter, Am sterdam; Filmhuis Breda; 20 nov. Filmhuis Purmerend. Prépare vos mouchoirs Prachtige Franse satirische comedie van Bernard Blier. met Oérard Dépar d»eu en Patrick Dewaere in de hoofdrollen De gehele week In Ci necenter, Amsterdam; Rem brandt 3. Eindhoven; Movies. Gro ningen; Studio. Utrecht; Club 5. Leeuwarden. La Femme qui pleure Film van Jacques Dolllon waarin een drie hoeksverhouding op een nieuwe manier wordt bekeken De gehele week in Movies. Utrecht. Les noces rouges Bittere film over misdaad in de Franse provincie van Claude Chabrol. De gehele week in P.O.C. Eindhoven. Brutti, sporci e cattivi Sociaal geëngageerde klucht over het Ro meinse sub-proletariaat van Etto- re Scola. De gehele week in Came ra, Tilburg Die Ehe der Maria Braun Met de middelen van het melodrama dringt Ralner Werner Fassblnder door tot de kern van het Duitse Wlrtschaftswunder De gehele week In Tuschinskl 2. Amsterdam: Rembrandt 2. Utrecht; Camera. Den Haag; Lido 3. Lelden; Rem brandt 2. Eindhoven: Carolus 2. Nijmegen Wielek-Berg - -H J&AK -iMVp.*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11