erkeersacties politie algesal forte ooneis FNV een Irse dreun voor wkgelegenheid' Actie van Twentse muziekdocenten voor meer salaris Een krediet voor je bedrijf is meer dan geld lenen van een bank. 'Erg jammer als Kaapverdiaanse kinderen nu worden uitgewezen' il er controles op gevaarlijke plaatsen istelijke werkgevers: CBTB Overijssel wil middelbare tuinbouwschool SPITSPIERPIJN-STJJVE NEK Eis twee jaar en zes maanden voor overval op kazerne Slechts drie studentenstops noodzakelijk Ridderkerks schoolhoofd tevreden over vorderingen De NMB denkt met u mee. i ISOAG 14 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET m onzer verslaggevers CHT De politie wil spoedig meer gaan controleren op plaatsen waar veel ongelukken e%en «n waar door verkeerd weggedrag stagnaties optreden. Met dit „gericht verkeerstoe- wil zij de verkeersveiligheid verbeteren en een vlottere doorstroming van het verkeer ac deren. wil haar acties houden in lenwerking met de over- het oog op het treffen van 4voorzieningen. Ook wil zij sa nding met het openbaar minis- ke >dat de officieren van justitie H, iet w lke verkeersovertreders ^ken krijgen en wat de achter zijn. Er bestaat bij de politie nogal wat ongenoegen, om- verkeersovertredingen door ibaar ministerie niet worden a daohten werden gisteren uit dien op een congres van de cen- itie verkeerscommissie in waar deskundigen ideeën aandroegen voor een beter verkeers toezicht. De deskundigen waren het er over eens dat de acties tevoren bekend moet worden gemaakt, inclusief de gevolgen die overtredingen voor ver keersdeelnemers kunnen hebben. Statistieken Dat het begin van deze nieuwe werk wijze verre van volkmaakt zal zijn, moest op het congres worden toege geven. Het belangrijkste probleem is, dat de politie over te weinig statisti sche gegevens over verkeersongeval len beschikt. Grofweg komt maar inze sociaal-economische redactie RSFOORT De eis van twee procent loonsverhoging de FNV heeft gesteld, is volgens voorzitter S. J. van (enburg van de christelijke werkgevers (NCW), „een Uge dreun voor de concurrentiepositie van de bedrijven Ide daardoor voor de werkgelegenheid". De NCW-voor- lei dit gisteren in Amersfoort op een bijeenkomst van de appij voor Nijverheid en handel. dertig procent van de ongevallen in politie-aïchieven terecht. Daarom werd medewerking van de Nederlandse vereniging van automo biel assuradeuren, die gegevens over de resterende zeventig procent van de gevallen in huis hebben, noodza kelijk geacht. Al enkele jaren is de politie bezig deze vereniging daartoe te bewegen, maar tot nu toe is dat niet gelukt. Het zou voor de maat schappijen te duur zijn en bovendien blijkt de privacy nogal zwaar te wegen. Dat laatste bleek gisteren op het con gres voor de politie veel minder een probleem: namen en kentekens hoe ven niet te worden vermeld, het gaat de politie alleen maar om de gevallen. Via het landelijke overleg korpschef wil de verkeerscomissie van de politie nu proberen het uitoefenen van ge richt verkeerstoezicht te stimuleren en vooral ook het opzetten van proef projecten. Dit in navolging van de enige tijd geleden begonnen experi menten in Gouda, Alphen aan den Rijn en Maassluis. De proeven zullen zich voorlopig nog beperken tot het treffen van ver keerstechnische maatregelen op pun ten waar zich veel ongelukken ol stagnaties voordoen. Daarna zal men op deze plaatsen gerichte controles houden. ZWOLLE (ANP) De zestigjarige Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuindersbond blijft vechten voor een christelijke middelbare tuinbouw school in die provincie. Dat zei de voorzitter van de CBTB in Overijssel, W. van der Kamp, tijdens de viering van het jubileum in Zwolle. Zo'n tuin bouwschool zou de eerste op christe lijke grondslag in ons land zijn. Ne derland telt nu dertien middelbare tuinbouwscholen. De jubilerende Overijsselse CBTB telt 2200 leden. Er is sprake van toe neming van het ledental, na een peri ode van daling. ADVERTENTIE helpt snel en brandt niet op de huid Verkrijgbaar in tube van 40 gr en in de voordelige tube van 100 gr. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Op de koffie in raadhuis Almelo Van een onzer verslaggevers ALMELO Vandaag gaan de docenten van de meer dan vierduizend leerlingen tellende muziekschool noord- Twente op een enigszins speelse wijze protesteren tegen de wijze, waarop ze worden gesalarieerd. Zij vinden dat ze minder ontvangen dan veruit de meeste collega"s elders in het land. Door elkaar genomen zouden ze wel zo'n acht procent te weinig krijgen, terwijl er uitschieters zou den zijn van twintig procent. Vol gens het gemeentebestuur van Al melo, de werkgever van de docen ten, is er in de begroting geen ruimte om de salariëring op te trekken tot de „Biza-normen". De „Biza-normen" werden jaren geleden vastgelegd door binnen landse zaken. Ze zijn gebaseerd op lesuren van zestig minuten. De Almelose muziekschool werkte daarmee. Wat de salariëring be treft, wordt echter uitgegaan van de VWO-schalen, die gebaseerd zijn op lesuren van vijftig minuten. Het zou de gemeente Almelo per jaar bijna tachtigduizend gulden meer kosten, als de „Biza-nor men" werden ingevoerd. Voor de zes gemeenten samen, waaruit leerlingen aangetrokken worden, zou het om ruim het dubbele van dat bedrag gaan. Na twee jaar vruchteloos praten met de gemeente willen de docen ten hun eisen kracht bijzetten, overigens door middel van een lu dieke actie, vandaag in het stad huis. Daar zullen ze de wethouder van personeelszaken, de heer G. Stuivenberg, handtekeningen aanbieden en hem trachten te be wegen dezer dagen bij de behan deling van de begroting 1980 de raad voor te stellen om ingaande het nieuwe jaar toch de nieuwe normen toe te passen. Bij de be spreking zal ook een afgevaardig de van de kunstenaarsorganisatie NW aanwezig zijn. Het overleg ten gemeentehuize wordt omlijst met een koffiecon cert, dat uit een instrumentaal en een vocaal gedeelte bestaat. De gemeente biedt de docenten een kop koffie aan; de leraren komen dus bij de gemeente op de koffie. Onder meer zal worden uitgevoerd een vrij grondige bewerking van het Twentse volkslied, waarin nu bij voorbeeld deze regels voorko men: „Daar klinkt reeds een tijd lang een dissonant veroorzaakt door twee jaar loonachterstand." De muziekschool Twente, die in Almelo staat, maar dependances heeft in enige omliggende ge meenten, wordt voor ruim 25 pro cent door Almelo gesubsidieerd en voor de rest naar verhouding door de gemeenten Den Ham, Hellen- doorn. Tubbergen, Vriezenveen en Wierden. Op bescheiden wijze draagt de provincie Overijssel ook bij. Daarnaast zijn er de lesgelden. Alles bijeen is het echter niet vol doende voor de salarissen die op de meeste andere plaatsen worden uitgekeerd, een zaak die de 62 docenten steeds meer een doorn in het oog is. Volgens hen gelden de hogere „Biza-normen in negentig procent van Nederland. ARNHEM (ANP) De procureur- generaal bij het gerechtshof In Arn hem mr. M. L. de Haas, heeft gisteren in hoger beroep twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëaest te gen de 20-jarige inwomer uit Apel doorn, ondermeer vanwege diens deelname aan de overval op de Det- markazerne in Eefde bij Zutphen. De eis van de procureur is gelijk aan het vonnis van de rechtbank in Zutphen. De verdachte pleegde de kazerne- overval met stadgenoten in de nacht van zaterdag 24 op zondag 25 februa ri. Gewapend drong het trio het kan toortje van de wacht binnen en sloot de vier aanwezige soldaten op in een cel. Ze gingen er daarna vandoor met geweren en munitie. De twee andere overvallers werden in Zutphen veroordeeld tot gevangenis straffen van respectievelijk 3,5 jaar en twee jaar en drie maanden. Uitspraak dinsdag 27 november. Van onze onderwijsredactie ORONINGEN Van de acht studen tenstops. die voor dit studiejaar wa ren aangekondigd, bleken er in de praktijk slechts drie noodzakelijk. Alleen voor geneeskunde, tandheel kunde en diergeneeskunde meldden zich een te groot aantal eerstejaars. Deze hebben voor een plaats moeten loten. Voor rechten, biologie, licha melijke opvoeding, farmacie en ge schiedenis kwamen er minder gega digden, dan werd verwacht. Het aantal studenten, die uitlootten voor medicijnen bedroeg dit jaar 2628, onder wie twee studenten die voor de zesde maal werden afgewe zen Voor tandheelkunde en dierge neeskunde trokken respectievelijk 265 en 742 een niet in de studieloterij. voorzitter Van Eijkelenburg FNV-eis op een reële loon ing van tenminste vijf pro- t is volgens hem veel te veel, e verwachting dat de econo- jroei slechts zo'n twee pro- bedragen. De NCW-voorzitter ch af hoe de FNV denkt dat dergelijke looneis de werkge- d kan worden gegarandeerd, t het overigens niet zo verba kend dat de vakbeweging, nu mmige bedrijven en bedrijfs goed gaat. aan deze ontwikke- paalde looneisen ontleent, egen de achtergrond van de tgenheld en het benutten van te van de economische groei daar niet enthousiast over", NCW-voorzitter. kelenburg leverde kritiek op iraken die premier Van Agt week heeft gedaan over de ^psaanwasdeling. Van Agt tten van de werkgevers begrip Éfn regeling en verzocht hen Bniddellijk alle stekels over- zetten als de letters VAD uitgesproken. handschoen bij de werkgevers ligt. „Uit alle sectoren in onze maatschap pij is de VAD kritisch beoordeeld. De discussie ls bepaald niet alleen ge voerd door de werkgevers", aldus Van Eijkelenburg. 'Opsporingsbeleid' Volgens de NCW-voorman moet er een gericht opsporingsbeleid komen om te onderzoeken welke overheids taken kunnen worden gestopt. „Bij de overheid moet men niet blijven steken in de sfeer van ombuigingen. Men dient heel bewust te streven naar het laten vallen van die taken die ofwel verouderd zijn, of kunnen worden overgeheveld naar hét parti culiere bedrijfsleven. Op die manier ontstaat ruimte binnen de collectieve sector, die gebruikt kan wórden voor nieuwe taken of voor extra ruimte voor de particulaire sector". Van Eijkelenburg tekende daarbij aan dat een keuze tussen particuliere of collectieve sector op zich tamelijk onzinnig is, omdat beide sectoren el kaar nodig hebben. „De tijd van een zijdige verantwoordelijkheid van werkgevers voor de marktsector is voorbij", concludeerde hij. Van een onzer verslaggevers RIDDERKERK Maria (12), Michel (11), Arestite (9), Sikes- tien (9) en Agenel (7) de Brito Diaz spreken, nu ze zo'n driekwart jaar in Nederland wonen, een behoorlijk mond je Nederlands. Schrijven en rekenen in het Nederlands gaan hun nog niet gemakke lijk af, maar dat kun je ook niet verwachten na zo'n korte periode, meent de heer A. de Bruin, hoofd van de tweede Christelijke Nationale School in de Ridderkerkse wijk Slik kerveer. Hij is tevreden over de vorderingen van de vijf Kaapverdiaanse kinderen, die sinds eind vorig jaar op zijn school zitten. Het schoolhoofd zou het „erg jam mer" vinden als de kinderen zouden worden uitgewezen. „We willen hen graag hier houden en dat hebben we het ministerie van justitie ook laten weten in een door alle leerkrachten ondertekende brief." Komende dinsdag dient in Rotter dam het kort geding dat de vader van de kinderen, een Kaapverdiaanse zeeman, tegen de staat heeft aange spannen om te voorkomen dat zijn kinderen die hier illegaal verblij ven het land worden uitgezet. Het ministerie meent dat de kinderen niet in aanmerking komen voor een ver blijfsvergunning omdat er geen spra ke is van gezinshereniging. De kinde ren werden op de Kaapverdische ei landen namelijk verzorgd door hun grootmoeder. Hun moeder is spoor loos verdwenen. De vader haalde de kinderen eind vorig jaar naar Ridder kerk, nadat hij hertrouwd was met een Nederlandse vrouw. De Kaapverdiaantjes zitten op de Ridderkerkse school in een apart klasje (met nog elf Engelse kinderen). Het schoolhoofd staat zelf weer hele dagen voor de klas om zo een partti me-leerkracht voor drieëneenhalve dag vrij te kunnen maken voor privé- les aan de buitenlandse kinderen. Deze extra aandacht heeft volgens het schoolhoofd een bijzonder goede uitwerking op de kinderen. Naar zijn mening zijn ze eindelijk een beetje ingeburgerd in onze samenleving. Het zou voor de kinderen een enorme achteruitgang betekenen als ze zou den worden teruggestuurd naar hun geboorteland, aldus De Bruin. Niet toevallig Dat de kinderen juist deze week uit een kindertehuis waar ze geruime tijd zijn verzorgd in verband met hu welijksmoeilijkheden tussen hun va der en stiefmoeder zijn terugge keerd in het gezin, is niet toevallig, geeft mr Hein Rici van het Advoka- tenkollektief in Rotterdam toe. Mr Rici is door de vader van de kinderen in de arm genomen om het besluit tot uitwijzing aan te vechten. Mr Rici: „Zolang de kinderen in een kinderte huis zitten en niet bij de vader en stiefmoeder, is het juridisch gezien een stuk moeilijker om deze zaak te verdedigen. Justitie kan dan terecht aanvoeren dat de kinderen geen recht hebben op een verblijfsvergunning, omdat er inderdaad geen sprake zou zijn van gezinshereniging. Daarom zijn de kinderen weer naar Ridder kerk gebracht." Maar volgens de ad vocaat zijn de huwelijksmoeilijkhe den inmiddels ook weer zover opge lost, dat terugkeer van de kinderen „beslist verantwoord" was. Naar de mening van mr Rici staat het ministerie van justitie formeel en puur zakelijk gezien volkomen in zijn recht. „De kinderen zijn hier illegaal- binnengehaald en dat is niet goed te praten. Maar nu ze er eenmaal zijn, moet je, vind ik, ook kijken naar de situatie waarin ze terecht komen als ze worden teruggestuurd." „Niet klemmend" Volgens het ministerie zijn er geen klemmende redenen van humanitaire aard om de kinderen niet het land uit te zetten. Dat laatste waagt de advo caat met de Raad voor de Kinderbe scherming en Pro Juventute te be twijfelen. Op verzoek van Pro Juven tute onderzoekt momenteel de Inter national Social Service In Den Haag de omstandigheden op de Kaapverdi sche eilanden. Mr Rici zal dinsdag bepleiten dat in ieder geval wordt gewacht met uitwijzing tot de resul taten van dit onderzoek bekend zijn. Ook moet het oordeel van de Raad van State afgewacht worden. Tot die tijd moet de uitwijzing opgeschort worden, meent de advocaat. Md geld alleen bent u nid geholpen. Kiest u wel de juiste combinatie van kredictmogelijkhcdcn? Straks zit u misschien met een ondoelmatige financieringsopzeL Uzou de enige niet zijn. Met een goed investeringsplan en op papier aantrekkelijke winstmogeliikheden bent u er echt nog niet. Dat hebben wij als bank die speciaal is opgerichtvoor het midden- en klein bedrijf wel ondervonden. Want veel van onze klanten hebben we vanaf hun eerste krediet begeleid, financiële ruggesteun gegeven, geadviseerd- kortom, we hebben meegedacht overde toekomst van hun bedrijf Dus ook over financiering, risico's en rentabiliteit. Zo weten we hoe belangrijk een goede accountant daarbij kan zijn en dat vroegtijdig overleg met de bank leidt tot optimale afstem ming van investeringsopzet en financierings plan. We weten dat u door een te hoge vaste lening op langere termijn met overtollige mid delen kunt komen te zitten en dat u dat geld kost Allemaal zaken waar u ook mee gecon fronteerd kunt worden. Bedenk dat de NMB veel vragen en problemen die dan kunnen rij zen al eerder heeft beantwoord en opgelost. U kunt als ondernemer van die ervaring die know-how gebruik maken. U kunt uw spe cifieke probleem aan ons voorleggen of er eerst in algemene zin iets over lezen. Dit gratis boekje geeft u een aardig inzicht in de verschil lende kredictmogelijkhcdcn en allerlei combinaties van financieringsvormcn. Neem bijvoorbeeld ons boekje "Financie- nng op maat'. Het geeft u een aardig inzicht in de verschillende kredietmogeliikheden en al lerlei combinaties van financieringsvormen. Uiteraard is dit boekje niet volledig maar het vertelt u op een begrijpelijke manier over een aantal financieringsproblemen waar u nu of in de toekomst mee te maken kunt krijgen. Een kredietvoor je bedrijf is meerdan geld lenen van een bank. maar een bank als de NMB is ook meer dan een winkel in geld. De NMB denkt met u mee Daarom zijn we niet tevreden met standaardoplossingen, maar bekijken we in nauw overleg met u iedere keer opnieuw hoe we 't het beste kunnen aan pakken. En samen komen we er wel uit NEOERLANDSCHE MIDOENSTANDSBANK Coupon: Ik ben geïnteresseerd in het boekje j „Financiering op maat!" I Bedrijf I T.&v. I Adres I Postcode: Plaats Deze coupon kunt u in een gesloten envelop zonder postzegel zenden aan: NMB Stalgrocp Midden-en KJeinbednif, Antwoordnummer 131.1000 PA Amsterdam. I I I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9