Bezetting ambassade mag soms Tekening van een lozer ouw Iraanse diplomaten over gijzeling in Teheran sprookjes over jeanne d'arc Commentaar ijngevecht 1 ïijngevecht (2) «V is boos over openblijven winkels k uf. iks met kinderen niet altijd ontucht' i N QUIS IT IE ANNO 1379 Afluisteren voor het volk 'n BLOEMEN GROET met een boodschap 7 mondje open even wachten concerthoest nooit meer siberië INSDAG 14 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 rontwaardiging van een deel parlement, dat het in lutte- tijds een definitieve rege- ioet vaststellen voor een zo den onderwerp als de kor- i de sociale uitkeringen, is in het zoveelste schijngevecht, fioge waar zijn, dat in de jentaire geschiedenis dit staaltjes van snelwerk waar lijk nog niet eerder zijn ver- het gaat uiteindelijk om de of het parlement bereid is e werken aan het korten van keringen of niet. lan de hele discussie van de pen drie jaar nog eens in het ran die vraag bekijkt, komt mijdelijk tot de conclusie dat in feite niet zo gek veel toe 10e er gekort wordt. Zo heet- dat er destijds systeemfou- ijn gemaakt, dat er scheef in onze sociale wetgeving is toen die nodig gecorrigeerd worden. zal ongetwijfeld opgevallen dat er van dit soort woordge- weinig meer terug te vinden ^et uiteindelijke wetsvoorstel het kabinet dat dezer dagen et parlement heeft ingediend, et ten onrechte, want eerder de sociaal-economische Raad n uitvoerig advies duidelijk akt, hoe verdoezeld dit soort kgebruik in feite is. iER-advies liet er geen twijfel lijk is het een keus vqor de ulatie. De afgelopen jaren is ilijk geworden dat de solidari- in de werkenden met de niet enden haar grenzen heeft be- De vader van het program- ~Niet bij brood alleen". Bob f Izwaard, heeft nog niet zo geleden een pleidooi gehou- roor een keuze van de konin- n weg, namelijk dat de actie- as op de plaats zouden maken de niet-actieven. de uitke- ;rekkers. Jeiging om de koninklijke weg 1 j ten voor wat die is, blijkt 3bj r telkens weer sterk te zijn. kabinet heeft voornamelijk mdgettaire redenen gekozen korting op de sociale uitkerin- ltI Het wilde enige armslag laten de werkenden. De vakbewe- im lijl fra ÏCHT Bestuurder J. Kos van ienstenbond CNV heeft zch gesteld getoond over het be- van de werkgevers om de vin- Rojop 24 en 31 december nift te dii n. ..We hadden die zaak al in 18 aangekaart in het Centraalover- etailhandel maar nu is er een it genomen zonder ons te raad- over bestaan, dat deze systeemfou- ten destijds zo door de wetgever ook zo zijn bedoeld en dat noch het parlement noch het kabinet er in al die jaren ooit behoefte aan heeft gehad correcties aan te bren gen. Bijvoorbeeld geldt dat voor de flinkste kluif uit het wetsont werp, de premie-bijdrage die nu ook verlangt gaat worden van de uitkeringstrekkers. Op zichzelf is dat onlogisch, omdat premie betaald wordt voor een te verkrijgen recht en niet voor recht dat men al heeft. ïn het wetsont werp spreekt het kabinet daarom wat verhullend van een vereve- ningsbijdrage: verevening van wat de sociale uitkeringstrekkers (met name de bovenminima) in feite te veel ontvangen. Dat is geen cor rectie van een systeemfout, maar gewoon vinden, dat wat altijd kon nu niet meer kan. Het enige argument uit het verle den, waarop het kabinet zich kan beroepen is dat de wetgever des tijds zo'n grote vlucht van het aantal uitkeringstrekkers niet heeft kunnen voorzien en uit dien hoof de daarom wellicht enige correctie (maar nooit zoveel als het kabinet nu voorstelt) nodig is. Voor het overige is het de keus dat de uitke ringstrekkers het voortaan wat minder moeten doen. Voor die keus staal nu ook het parlement en de afweging daarvan wordt er ze ker niet eenvoudiger op door de zaak enkele maanden uit te stellen. ging heeft het al evenmin gemak kelijk om de koninklijke weg te bewandelen. In feite vormt de loo neis van twee procent van de FNV daarvan weer het bewijs. Het parlement staat daarmee voor een moeilijke afweging. Schijnge vechten over de procedure doen daar in feite niets toe of af. Het gaat in laatste instantie om de vraafe of het parlement kiest voor meer armslag voor de werkenden, of dat het zich zal inzetten voor de niet-werkenden. Zal het zich laten meedrijven op de stroom, of is het bereid stroomopwaarts te roeien. Ons lijkt het dat het parlement wel vat af kan dingen op de voorstel len van het kabinet. Het heeft te gemakkelijk voor aanpassing ge kozen. Daarom zal het parlement de druk op de ketel van de solidari teit moeten houden. door Herman Amelink DEN HAAG Het bezetten van ambassades als politiek drukmiddel is een de laatste jaren steeds vaker voorkomend verschijnsel. Nog vorig jaar augustus bezetten Iraanse stu denten de Iraanse ambassade in Wassenaar, wat hun op enkele maanden gevangenisstraf kwam te staan. Toch weige ren hoge Iraanse woordvoerders een veroordeling uit te spre ken over de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran door Iraanse studenten. Officiële Iraanse woordvoerders wij zen met nadruk op het verschil tus sen de bezetting van de Iraanse am bassade in Wassenaar en de nog steeds aan de gang zijnde bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran. Toen waren het studenten met een Iraanse nationaliteit die rechtens toegang hadden tot de am bassade. al was het maar om hun paspoort te laten verlengen. Om in grijpen van de politie werd pas ge vraagd toen zij weigerden het gebouw te verlaten. Hun bezetting was erop gericht de aandacht van de wereld te richten op het optreden van de rege ring van de sjah In het geval van de bezetting van de Amerikaanse ambassade in de hoofd stad van Iran is er geen sprake van een politiek doel. aldus een officiële Iraanse woordvoerder. Het gaat in dit geval om de uitlevering van een mis dadiger die een proces moet krijgen. De sjah heeft vele duizenden doden op zijn geweten en daarvoor moet hij zich verantwoorden. Hij zal een eer lijk proces krijgen en internationale waarnemers zullen dat proces mogen bijwonen Geen ambassade Op de vraag of de bezetting van een ambassade daarvoor wel het meest geëigende middel is, geeft mijn woordvoerder toe dat hij zelf dat mid del niet zou kiezen. Hij wijst er echter op dat het Iraanse volk de Ameri kaanse ambassade niet beschouwt als de volkenrechtelijke vertegen woordiging van de Verenigde Staten in Iran. maar als het feitelijke machtscentrum in het land. De sjah was voor hen zoveel als de stroman van het Amerikaans imperialisme. Die opstelling van de Amerikanen, die in strijd is met de internationale afspraken over niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden, heeft hen in Iran bijzonder gehaat gemaakt Nu de Amerikanen, on danks uitdrukkelijke waarschuwin gen van de kant van de nieuwe machthebbers in Iran, toch de gehate sjah onderdak bieden, moeten zij de' gevolgen daarvan maar dragen De gastvrijheid voor de sjah. ook al is hij ziek. is een belediging voor de Iraanse revolutie. Mijn zegsman wijst op de persconfe rentie die de Amerikaanse president Carter gaf op het hoogtepunt van de Iraanse revolutie. Carter verklaarde toen bereid te zijn premier Bazargan te steunen, zoals hij daarvoor de sjah en premier Bakhtiar gesteund had. Dat was een grote fout. Het was een ontkenning van de waarden waar voor zoveel Iraniërs waren gestorven. Om te bewijzen dat de Iraanse autori teiten zich wel degelijk iets gelegen laten liggen aan internationale rechtsregels voert hij aan dat de Egyptische, Marokkaanse en Mexi caanse ambassades in Teheran nooit bezet zijn, toen de sjah daar verbleef. De kritiek richt zich voor alles op het Amerikaanse imperialisme. „Wij zijn volledig bereid tot relaties met de Verenigde Staten die gebaseerd zijn op internationale principes en weder zijds respect en zonder inmenging in eikaars binnenlandse aangelegen heden Humanitair Geen enkel begrip toont mijn woord voerder voor het aanvoeren van hu manitaire argumenten voor het her bergen van de sjah. ..Als mensenrech ten gelden, dan gelden ze zowel voor de sjah als voor de honderdduizend mensen die onder zijn regime zijn omgekomen Iran vreest niet dat zijn opstelling het land in een isolement zal plaatsen. Mijn woordvoerder spreekt tegen dat er sprake zou zijn van een uittocht van buitenlanders uit vrees voor ver gelding. Overigens zou Iran niet bang zijn om alleen te staan. De mensen Een vrouw demonstreert voor de bezette Amerikaanse am bassade in Teheran met de omslag: van een blad waarop Carter staat afgebeeld als een baarlijke duivel. zijn bereid zich op te offeren voor de revolutie. Het isolement zal ook niet lang duren Weldra zal blijken dat Khomeini een wereldwijde missie heeft: opkomen voor de onder drukten Mijn zegsman wijst voorts op het optreden van de Amerikanen tegen de Iraanse studenten die in de Vere nigde Staten voor Khomeini betoogd hebben. De Amerikaanse reactie hier op was veel gewelddadiger dan de acties van de Iraanse studenten in de Amerikaanse ambassade, die de daar Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw. |ury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzi|de vermelden Voor geplaatste prenten is e een boekenbon Kos zeggen de wertgevers iting niet in het belans is van de consument, maar een onderzoek in Limburg heeft uitgemaakt dat maar twintig procent van de consumenten de winkels graag op 24 december open wil hebben en 32 procent op 31 december De dienstenbond CNV gaat nu praten met de leden. Daarbij denkt de bond aan het opnemen van snipperdagen. Worden die niet verleend, dan zou het personeel massaal kunnen weg blijven. ld p ELO (ANP) Volgms de offi- lic 'an justitie bij de rrchtbank in lo is seksuele omfang tussen ?kf ren en volwassene) niet per de- als ..ontucht" aan te merken Ijl Ificier zei dit in rijn requisitoir een 49-jarige inwoner van eisbergen. die eivan wordt ver- k<|t in de afgelopm twee jaar on- te hebben grpleegd met vier buurkinderen tussen elf en zestien jaar. Hij eiste tegen de man zeven maan den gevangenisstraf, voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring, een proeftijd van drie jaar en toezicht door de reclassering Uit de over de verdachte uitgebrachte rap porten zou blijken dat de man zijn leefwijze niet wil veranderen, omdat hij niet inziet wat hij verkeerd doet aanwezig Amerikanen geen haar heb ben gekrenkt Het optreden van Iran komt voort uit een gevoel van recht vaardigheid Het is niet eerlijk tegen over het Iraanse volk om de sjah te laten sterven zonder dat hij zijn ge rechtvaardigde straf heeft gekregen ,,De Amerikaanse media zetten de president onder druk Ze suggereren dat uitwijzing van de sjah een cata strofe zou betekenen voor de kansen voor zijn herverkiezing Maar Carter heeft ook gezegd dat hij liever als een goed president de geschiedenis zou ingaan die maar één ambtstermijn diende, dan als een middelmatige met twee ambtstermijnen. Als het Carter ernst is met de mensenrech ten. dan zou hij er goed aan doen de sjah terug te sturen naar Iran Dan zal zijn naam met ere in de geschiede nisboeken vermeld worden Uniek Mijn woordvoerder wijst op het unie ke van hetgeen in Iran gebeurt Na drukkelijk verklaart hij dat de overle ving van Iran in het belang van de regio en van de hele wereld is „Als Iran ineen zou storten, dan weet ik niet of de wereld de consequenties aan zal kunnen Veruit het grootste deel van het por sonee! dat op de Iraanse ambassades werkt, heeft weinig moeite gehad met de machtswisseling in Iran Heel wei nig diplomaten hebben er sedert het begin van dit jaar de brui aan gege ven Dat wijst er volgens Iraanse woordvoerders op. dat de revolutie beantwoordt aan de diepste gevoe lens van de Iraniërs Zij herkennen zich erin In hoeverre hun uitlatingen toch ook moeten worden toegeschreven aan het bevel van de huidige minister van buitenlandse zaken Bani-Sadr dat alle vertegenwoordigingen in den vreemde moeten zorgen dat de goede naam van Iran niet wordt aangetast en druk moeten uitoefenen om de uitlevering van de sjah te bewerkstel ligen daarnaar valt alleen maar te gissen De gegijzelden in de ambassa de in Teheran wordt in ieder geval weinig hoop gelaten, als Carter niet over de brug komt BONN (Reuter) Het conser vatieve Duitse dagblad Die Welt meldde gisteren dat de telefoon van de W'estduitse ambassade in Teheran kenne lijk wordt afgeluisterd. Claus Bienfait. correspondent van het blad. belde met de persat- tache van de ambassade en zo dra de naam van de nieuwe minister van buitenlandse za ken, Bani-Sadr, viel kwam een Farsi (Perzisch! sprekende man tussenbeide. Het gesprek verliep vervolgens zo. aldus Die Welt: Stem: „Wal hebt u met onze Bani-Sadr te maken?" Persattache: „Waarom onder brak u ons gesprek?" Stem: „Ik moet ervoor zorgen dat er geen contra-revolutio naire plannen worden ge smeed." Persattache: „Dat is heel inte ressant. In de dagen van wel eer werden de telefoons afge luisterd. Nu gebeurt dit weer." Stem: „Er is een groot ver schil. Voorheen werd afgeluis terd ten behoeve van de sjah. Nu is het ten behoeve van hel volk." Persattache: „Voor de slacht offers is dat precies hetzelfde, wij heramen geen samenzwe ring maar wilden gewoon over de persoon Bani-Sadr preken toen ii ons onderbrak." Stem: „Jullie buitenlanders zijn niet meer te vertrouwen. Jullie verspreiden alleen maar leugens over ons land." Persattache: „In wiens op dracht luistert u deze telefoon af?" Stem: „Dat zult u snel genoeg merken." ER klonk een klik en de twee Duitsers konden hun gesprek afmaken. ADVERTENTIE Fleurop kent iedere straat in scad en land n Bloemengroet uit Rotterdam naar oss en Tokio is geen probleem zegt welke bloemen, voor welk bedrag en Fleurop regelt dat De Fleurop-bloemist belt zijn collega in Oss om de groet te willen verzorgen De order voor Tokio loopt via mterfiora Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd u herkent de Fleurop-bloemist aan het Fleurop vignet Fleurop ln terflora staat garant voor uw bloemengroet Koninginne gracht 135, 2514 AM Den Haag Wie was Jeanne d'Arc. de heilig verklaarde „maagd van Orle ans". in werkelijkheid? Hoe lan ger geschiedkundigen en schrij vers daar over nadenken en pra ten, hoe meer verschillen van me ning er over Jeannes uiterlijk, wezen en gang van zaken rondom haar veroordeling ontstaan. Vooral in Frankrijk zijn ze daar sinds deze zomer druk mee, om dat het zo langzamerhand tijd wordt aan Jeannes-550ste sterf dag te gaan denken, die in 1981 gevierd zal worden. Die bezoekster die na het zien van een tentoonstelling in het gastenboek schreef, dat Jeanne d'Arc „de eerste feministe in de geschiedenis" was, schijnt in elk geval ongelijk te hebben: tijdens haar proces ging Jeanne er prat op dat ze het best van alle vrou wen in de stad kon breien en naaien, en daarom kan ze. alt hans volgens de geleerden, geen feministisch type geweest zijn Op een symposium in Órléans de stad waar Jeanne de Engelse bezetters uit verjoeg -*• hebben geschiedkundigen uit allerlei lan den hun zegje over Jeanne ge daan „Ze was geen geloofshel din. maar een heldin van het volk", sprak prof Anatole Le- wandowski uit Moskou, die ver telde dat ook Lenin haar zeer bewonderde. Volgens prof Ka hoeziko Takayama uit Tokio is Jeanne in zijn land populair om dat ze de monarchie met hart en ziel was toegewijd („dat kunnen wij Japanners goed meevoelen"i De Frans-Amerikaanse histori cus Elie de Comminges ziet het wat ruimer: „We weten maar zo weinig over Jeanne d'Arc", zei hij. „dat je alle kanten met haar uit kunt". Hij was degene die het eerste Amerikaanse toneelstuk over de Franse heldin ontdekte, dat vlak na de onafhankelijk heidsoorlog geschreven moet zijn en waarin de Engelsen als de gro te boosdoeners worden getekend Historici vragen zich nu ernstig af. of Jeannes vijanden wel echt die Engelsen, of eerder de Fran sen zelf waren. Schreef een Fransman in 1896 nog dat bis schop Cauchon. de man die alleen om zelf een wit voetje bij de Engelsen te halen opdracht gaf om Jeanne in Rouaan op de brandstapel te zetten, „een laag hartig, ambitieus man was. een verrader van zijn vaderland' vandaag de dag wordt de bis schop met andere ogen bekeken Hij zou niet zozeer pro-Engels geweest zijn als wel pro-Bourgon disch. de partij in de (burger-1- oorlog die het trouwst aan de kerk was Sommige schrijvers vermoeden dat Jeanne nooit ver brand is. anderen beweren dat ze een onecht kind van de Franse koning was. en in elk geval geen „maagd", noch van Orleans, noch ln het algemeen gesproken Shakespeare portretteert haar in Hendrik VI als een losbandige vrouw die in verwachting is en niet eens weet wie de vader van haar kind is. De stemmen die ze gehoord zou hebben, zijn in de loop van de jaren beschreven als „rechtstreeks van de hemel", als „verzinzels van een hysterische tiener", en ook als „het produkt van een brein, verward door het eten van gegiste geitenkaas" Honderd jaar na haar dood werd Jeanne gerehabiliteerd en tot heldin uitgeroepen. Daarna was ze drie eeuwen vergeten, tot Na poleon haar oppoetste als een symbool van zijn overwinningen op de vijand De legende bereikte haar hoogtepunt met de heilig verklaring van Jeanne in 1920 waarna ze in de belangstelling bleef in de laatste wereldoorlog was ze zowel voor de Vichymario nettenregering het grote voor beeld als voor het Franse verzet en tot op heden nemen de Franse communisten haar nog ten voor beeld en paraderen de koningsge zinden jaarlijks langs haar stand beeld in Parijs Die grote, zwarte berg waarop de man met de strohoed zijn krachten beproeft, is een kanjer van een gorillaman. Trib, een van de gorilla's uit het San Die- go wildpark in Californie. was hard aan een uitgebreide tand heelkundige behandeling toe. Twee dierenartsen namen hem onder het mes, maar niet voor dat Trib onder narcose gebracht was. Vandaar dat de gorilla er ».o vredig bij ligt. „Dertig, dat vind ik een mooie leeftijd om te trouwen", verklaar de de Britse kroonprins Charles vier jaar geleden in een Engels vrouwentijdschrift. Hij was toen 27 en is intussen blijkbaar van zijn uitspraak teruggekomen vandaag wordt hij 31 en heeft nog niet eens trouwplannen Voorlopig dus vermoedelijk geen vrouw en trouwens ook geen troon, want het ziet er niet naar uit dat zijn moeder gauw af treedt Hij zou niet de eerste in de familie zijn die erg lang op de troon moet wachten koningin Victoria wilde de troon niet aan haar zoon Edward afstaan, zodat hij zich pas koning Edward VII kon noemen toen zijn moeder op haar 81ste in 1901 overleed Hij was toen zelf al 59, stierf in 1910 en Is dus maar negen jaar koning geweest De concert-hoester is verslagen Althans op die avond waarop het stedelijk symfonie-orkest van de Amerikaanse stad Baltimore voor de aanvang van het concert een kleine dertigduizend dropjes aan de bezoekers uitdeelde Vlak voordat het publiek binnenkwam waren er in de hal van het con eertgebouw vierhonderd doosjes met kleine hoestdropjes neerge legd die in een mum van tijd verdwenen waren Een poging van de orkestdirectie om de ru moerige ..concert-hoesters on der de muziek een beetje stil te laten zijn. en achteraf gezien een zeer geslaagde poging, zegt woordvoerder John Brain Het schijnt dat de mensen zich ineens bewust zijn geworden van de wenselijkheid stil te zijn tijdens een concert' Dat zal die Harlingse jongeman niet gauw meer doen. op de kat ten van een ander passen De herinnering aan de laatste ki er toen hij tlenhoog op een flat van een kennls-met-vakantle in Leeu warden last kreeg met. van en door een van zijn pleegkatten, een rooie. zal hem nog lang bij blijven Die rooie wenste elke dag behalve zondag, wanneer hij oudergewoonte twee uur langer uitslaapt om half zeven precies de deuren van flat en lift geopend te zien. zodat hl] zich tien etages lager aan zijn natuurlijke behoef ten kon overgeven Wist d<- up passer veel Danig uit zijn hu meur nog half slapend in slechts een onderbroek minder dan hall gekleed stapte die dus met kat onder de arm ln alle vroegte naar buiten De ramp had zich al vol trokken toen hij alleen terug kwam weet de Harlinger' Cou rant de voordeur was dlchtgesla gen Daar stond hij nu /onder sleutel, in onderbroek en in de kou Een onderwijzeres een paar deuren verder bracht uitkomst Via haar achterkant van haar (lat dus. klom hij tlenhoog van balkon op balkon onderweg een oude dame die zich stond aan te kleden, ongewild de stulpen op het lijf jagend tot hij veilig in de kattenflat belandde Klimmen hoeft hij voorlopig niet. meer zo nodig, en katten wil hij helemaal nóóit meer zien In het dorpje La Brevine in de Zwitserse Jura lijkt de winter lang en ijzig te worden De streek staat wegens zijn lage tempera luren ln de winter al bekend als het Siberië van Zwitserland' maar zo vroeg als dit Jaar is het er nog nooit zo koud geweest maandagmorgen is daar al een temperatuur van ruim 27 graden onder nul gemeten dus da» be looft wat Verdronken Dichtbij zijn huis is een bejaarde Filippino tijdens een eenzaam zwemtochtje ver dronken De man was al 110 Jaar. maar Het zich nog geregeld alleen te water, bericht het Flllippljnse persbureau PNA

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5