Flessluitingen steeds veiliger Ziekenfonds De Polders in beroep bij de Kroon Oplettendheid ouders blijft nummer één Staatssecretaris weigert erkenning Minister gevoelig voor kritiek op proefboringen Regering onderzoekt uittocht kinderen uit Kongo naar Cuba Minister wil oefenterrein in het noorden Niet meer dan twee voetbalprogramma's op een avond op tv Wijziging in top Johanna-stichting stuit op verzet De Ruiter ziet geen terreur in Turkse kring Staatslening tegen parikoers familie Dagelijks over de krant nog steeds actueel onmisbaar FAMILIEBERICHTEN rri WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET PRS te Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Per jaar overlijden er in Nederland geluk kig slechts enkele kinderen doordat zij giftige stoffen zoals medicijnen, reinigingsmiddelen of verfverdunners naar bin nen krijgen. Maar er belanden door deze ooizaak jaarlijks wel 1500 jongens en 1200 meisjes in het ziekenhuis. In Frankrijk sterven jaarlijks 500 kinderen door het eten van schadelijke medicijnen of het drinken van gevaarlijke vloeistof. Dat la allemaal het gevolg van het sterk toegenomen gebruik van aller lei middelen die voornamelijk in de badkamer en in het gootsteenkastje staan, plaatsen die helaas al te toe gankelijk zijn voor nieuwsgierige kin deren. Kennelijk moeten er eerst ongeluk ken gebeuren voor er maatregelen worden genomen maar een lelt is dat de laatste Jaren vooral plastic nessen met gevaarlijk spui beter beveiligd zijn. soms althans. Een bekend voor beeld is de druk- en draaischroefdop. Deze beveiligingssystemen zijn vol gens de Koninklijke Emballage In dustrie Van Leer weliswaar ..kinder- werend" maar niet absoluut veilig. Daarom gaat Van Leer een sluiting introduceren die volgens de directie de toegang tot de gevaarlijke stol vrijwel uitsluit voor kinderen tot een Jaar of vijf. Het systeem bestaat uit twee onderdelen. Allereerst zit er aan de buitenkant van de schroefdop een speciale ring die een verzegelende functie heeft. 81echts volwassenen (of oudere kinderen) hebben genoeg kracht in hun handen om de ring te verbreken. Uiteraard heeft de sluiting dan haar veiligheidsfunctie verloren maar ver volgens komt het tweede onderdeel, de veiligheidskap. Deze is met een simpele klik op de fles te plaatsen. Een volwassene kan een vinger in de kap stekend een palletje wegdrukken waardoor de kap loslaat; vingers van een klein kind zijn daarvoor te kort. Beide onderdelen bleken niet verwij derbaar door 97 procent van kinderen tot vijf Jaar. zo wees een test uit Zij voldoen aan strenge wettelijke nor men in de V8. Canada. Engeland en binnenkort West-Duitsland. Andere landen ook Nederland kennen nog geen wetgeving op dit gebied. Los te koop inhoud. Ouders zullen eerst overtuigd moeten worden van de noodzaak van het apparaatje en Van Leer zal daar om veel geld moeten steken in een reclamecampagne. Wat de directie overigens niet tegenspreekt. Hoe de belangstelling ligt. weet men niet Een marktonderzoek is er niet geweest. De veiligheidssluiting: voor flessen van Van Leer. Alle veiligheidssluitingen ten spijt een geopende fles chloor achterla- blijft de verantwoordelijkheid en op- tend, dan is de kans op ongelukken lettendheid van de ouders echter natuurlijk groot. Maar Van Leer moe nummer één. Gaat de bel of de tele foon en rennen we weg, het kind bij ten we nageven dat alle verbeterin gen natuurlijk helpen al is het weinig. Van onze pariementsredactle DEN HAAG Het voorlopig bestuur van het ziekenfonds De Polders, opgericht door een aantal inwoners van de stedsn op het „nieuwe land", gaat in beroep bij de Kroon tegen de beslissing van staatssecretaris Veder-Smit van volksgezond heid, om de polders niet tot het ziekenfondswezen toe te laten. Van Leer heeft voor de schroefdop al een fabrikant van plastic flessen (8EP in België) gevonden die de vin ding wil gebruiken. De kostprijs per fles wordt l'/i cent hoger. Maar de veiligheidsklep zal los in de handel komen tegen een prijs van ongeveer twee gulden. Juist die afzonderlijke aankoop in supermarkt of drogisterij U het zwakke punt. menen critici. De druk-draaldop mag dan in de visie van Van Leer iets minder veilig zijn. ■Je koopt de dop gelijk met fles en yan onze pariementsredactle DEN HAAG Minister Van Aarden- ne (economische zaken) is niet onge voelig voor de kritiek op proefborin gen in Noord-Nederland. Die boringen zouden moeten aanto nen of radio-actief afval veilig in zout- koepels opgeborgen kan worden. Van Aardenne. hoewel zelf een verklaard voorstander, meent dat ..democra tisch handelen Inhoudt, dat met ge wekte onrust rekening wordt gehou den." Dat betekent in het uiterste geval zo wordt in regeringskring gezegd dat de minister, onder druk van de publieke opinie, afziet van de Omstreden boringen. Di antwoord op vragen van het PPR- Kamerlid Jansen heeft de minister gisteren nog eens aangegeven, waar om hij zelf proefboringen nodig acht. Zulke onderzoeken in zoutkoepels is de enige mogelijkheid om voldoende gegevens te krijgen, aldus de be windsman. Op dit moment worden er in het noorden des lands geen borin gen. van welke aard dan ook. ver richt, aldus Van Aardenne. De minister beteurt het. dat er nogal wat „misverstanden" bestaan over het hoe en waarom van proefborin gen. Van Aardenne beschouwt de zijns Inziens onterechte onrust ech ter als een gegeven om „rekening mee te houden" De bewindsman laat in het midden hoever hij daarmee wil gaan DEN HAAG (ANP) De Nederland se regering is bezig gegevens te verza melen over de uittocht van vijf- A zeshonderd kinderen uit Kongo naar Cuba. Het onderzoek wordt bemoei lijk omdat ons land in Brazzaville niet beschikt over een diplomatieke vertegenwoordiger Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) zegt dit in antwoord op vragen van vier Kamerleden, me vrouw Evenhuis-Van Essen en Schol ten (beiden CDA) en Evenhuis en Bolkestein (beiden WD). De kinde ren in de leeftijd van tien tot vijf tien Jaar zouden in het diepste geheim en zonder toestemming van hun ouders naar Cuba zijn overge bracht. waar zij worden opgeleid tot „pioniers van de revolutie". De Ka merleden noemen deze overplaatsing in flagrante strijd met de rechten van de mens en extra wrang in het Jaar van het kind. De staatssecretaris liet dit vorige week per brief weten aan dat bestuur Zij meent dat er „van een specifieke polderproblematiek niet kan worden gesproken." Dat houdt in dat twee ziekenfondsen, één uit Zwolle en een andere uit het Gooi, als enige zullen blijven opere ren in het nieuwe gebied. De staatsse cretaris baseert haar beslissing onder meer op een advies van de zieken fondsraad. Enkele bewoners van de Flevopolder kwamen er een paar Jaar geleden toe om dit ziekenfonds op te richten, om dat het gebied dreigde te worden ver snipperd door de twee andere zieken fondsen. Juist omdat dit nieuwe land zulke specifieke problemen kent. vond men dat hiernaast een aantal op deze regio gerichte medische voorzie ningen ook een eigen ziekenfonds moet worden opgericht. De centrale raad voor de volksgezondheid deelt die mening. Naar mag worden aangenomen is de staatssecretaris geheel afgegaan op het advies van de ziekenfondsraad. In bestuurskringen van de polders is men de mening toegedaan, dat hier sprake is van een belangenspel. Het overheidsbeleid is er namelijk op ge richt om ziekenfondsen te laten ver smelten tot grote organisaties, zodat er doelmatiger kan worden gewerkt. DEN HAAG Een militair oefenter rein in het Lauwersmeer houdt in dat het ministerie van defensie in eerste instantie een nieuwe vestigingsplaats in het noorden van het land zal zoe ken. De vestiging van een oefenter rein betekent op zich een betrekke lijk klein aantal arbeidsplaatsen. Dit hebben minister 8cholten en staatssecretaris Van Lent van defen sie geantwoord op vragen van de Ka merleden Verbrugh (GPV). Ploeg (VVD). Couprie (CDA) en Van der 8pek (PSP) bij de behandeling van de defensiebegroting voor volgend jaar in de Tweede Kamer. Bij de aanpassing van de inrichtings plannen is de mogelijkheid uitge werkt tot inkorting en draaling van de onveilige zone, waardoor een ver binding kan worden gemaakt tussen twee bestaande geulen. Dit maakt het mogelijk dat vissers buiten de onveilige zone om een doorvaart kun nen maken. HILVERSUM (ANP) Het college van programmaleiders televisie, waarin alle omroepen vertegenwoor digd zijn. heeft besloten dat er met onmiddellijke ingang op de zaterdag avond niet meer dan twee voetbal programma's op de televisie zullen komen. Het gebeurde de laatste tijd nogal eens dat, wanneer op Nederland 2 de VARA in „Voetbal '80" en de NOS in „Studio-Sport" aandacht besteedde aan de vaderlandse voetbalcompeti tie. op Nederland 1 de AVRO of de TROS ook een uitzending over voet bal had. Het wordt nu zo dat. wanneer naast de VARA op haar vaste zaterdag, ook de AVRO of de TROS op de andere zender aandacht besteedt aan voet bal. „Studio-Sport" zal vervallen Dit geldt overigens alleen voor voetbal. Want als het om uitzendingen van andere sportevenementen gaat. kan de NOS toch op de beeldbuis ver schijnen. Een gedwongen fusie dreigt ook voor de ziekenfondsen in Zwolle en het Gooi. Vooral deze ziekenfondsen heb ben met zo'n gebied voor zich, waar de bevolking snel groeit, een goede kans zich bij dreigende fusies sterk te weten. De ziekenfondsraad bestaat voor het merendeel uit directeuren van ziekenfondsen. Men vermoedt dat zij de gelederen gesloten willen houden. Vier miljoen voor nationaal geschenk koningin Juliana DEN HAAG (ANP) Ruim vier miljoen gulden is de op brengst van de geldinzameling voor het nationaal geschenk ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van koningin Julia na. De koningin zal het geld. dat zij heeft bestemd voor het Internationaal Jaar van het kind. op 23 november in ont vangst nemen. Het wordt haar op paleis Het Loo in Apeldoorn aangeboden door het nationaal comité koningin Juliana 70 jaar. Dit heeft het comité giste ren meegedeeld. Daarbij zal voorzitter en oud premier De Jong van het natio naal comité haar. als persoon lijk verjaardagsgeschenk van vele gevers, vier geschilderde portretten van haar dochters aanbieden. De portretten van prinses Beatrix en prinses Christina werden geschilderd door de Haagse kunstschilder Jan Goeting, die van de prin sessen Irene en Margriet door de kunstschilder Dick Stapel uit Acquoi. De vier schilderijen zullen tot begin januari van het volgende jaar worden geëxpo seerd in rijksmuseum paleis Het Loo. ARNHEM (ANP) De onderne mingsraad van de Johanna-stichting voor lichamelijk gehandicapte jonge ren bij Arnhem is tegen het besluit van het bestuur twee van de huidige drie directeuren te vervangen door nieuwe directieleden. Dit zou in de loop van volgend jaar moeten gebeu ren. maar de ondernemingsraad gaat hiermee niet akkoord. Hij vergadert vrijdag over deze situatie. De enige directeur die naar het oor deel van het bestuur kan aanblijven is de revalidatie-directeur dr A. Klap wijk. organisator van de televisie-ma- rathon-actie „Open het Dorp" in de jaren zestig. De beide andere direc teuren, zuster N. Zeijdner en drs H. Bueninck, moeten wegens gebrek aan onderlinge samenwerking ver trekken. Zuster Zeijdner krijgt een andere functie, maar de ondernemingsraad vindt dat zij als directrice moet aan blijven. Met drs Bueninck wordt een regeling getroffen voor een passende afvloeiing. Het bestuur wil volgend Jaar naast dr Klapwijk een nieuwe economisch directeur benoemen en een algemeen directeur. De laatste heeft bij onderlinge meningsverschil len binnen het directieteam een be slissende stem. De ondernemingsraad is het met deze opzet niet eens en wil vrijdag zijn achterban (ongeveer 400 personeels leden) uitleggen waarom niet. Vol gens voorzitter mr J. Harbers is de nieuwe opzet nodig in verband met andere activiteiten binnenkort, zoals een observatiekliniek voor gehandi capte jongeren en een adviescentrum voor de ouders. Zowel bestuur als ondernemingsraad hopen overigens, dat in overleg met elkaar de problemen kunnen worden opgelost. DEN HAAG (ANP) Tot op heden zijn de politie en justitie geen feiten of omstandigheden ter kennis geko men. die zouden moeten leiden tot de conclusie dat in Turkse kringen in ons land sprake is van terreur. Aldus minister De Ruiter (justitie) in antwoord op vragen vanuit de Twee de Kamer over de gebeurtenissen in Nijmegen (in september van dit jaar) waarbij een medestander van de Turkse arbeidersvereniging Amster dam werd gedood. Een andere Turk werd gewond door een messteek. In het antwoord zegt de bewindsman, dat het wel bekend is dat zich onder Turkse groeperingen in ons land spanningen voordoen. De minister zegt niet te beschikken over aanwijzingen dat een organisa tie onder de naam Grijze Wolven in ons land bestaat. Hij reageerde afwij zend op een verzoek van het P8P- Kamerlid Van der Spek om een on derzoek door de rijksrecherche te la ten instellen naar de activiteiten van de Grijze Wolven. Voor een dergelijk onderzoek zegt de minister „voorals nog" geen aanleiding te zien. DEN HAAG Het bedrag van de 9.25 procent staatslening 1979 per 1985-1989 is vastgesteld op 550 mil joen gulden. De koers van de uitgifte van de lening is bepaald op 100 procent. De inschrijvingen op deze lening die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100 procent worden ten volle toegewezen. Van de bedragen waar voor is ingeschreven tegen een koers van 100 procent wordt 47 procent toegewezen. Op de inschrijvingen te gen een lagere koers dan 100 procent vindt geen toewijzing plaats, aldus het ministerie van Financiën. kunnen van maandag lot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Gefeliciteerd Gerrit en Geeske kinderen en kleinkinderen. Goedemorgen opa Kamp van harte gefeliciteerd met uw verjaardag. Tot vanmiddag. Lisette Karen Janjaap Tel uw zegeningen één voor één. Tel ze alle en vergeel er geen. Op woensdag 28 november a.s. hopen onze ouders en grootouders T. E. de Jong en P. de Jong-van 't Wout de dag te gedenken dat ze 45 jaar geleden elkaar het jawoord gaven. Wij nodigen u uit voor de receptie die gehouden zal worden van 16.00-18.00 uur in „de Werf" Leidseweg (naast de Geref. Kerk) te Voor schoten. Nico en Marja Conny Marco Voorschoten 14 november 1979. Correspondentieadres: Leidseweg 324, 2253 JM Voorschoten. DANKBETUIGING Langs deze weg willen wij allen, die op welke manier ook blijk hebben gegeven van hun belangstelling en meeleven ter gelegenheid van onze beide jubilea, heel hartelijk danken. God gaf ons mede door U goede dagen. Soli Deo Gloria! Fam. Biesma. Vogelenzang Allen die ons 40-jarig hu welijksfeest op welke wij ze ook tot een onvergete lijke dag hebben gemaakt zeggen wij hartelijk dank T. van Dijk F. S. van Dijk-Poot Westeinde 11 2613 VTDelft. Wij zijn geschokt door het bericht van het plotselinge over lijden van onze oud- stafdocent Jan Vlot Wij zijn dankbaar voor de dikwijls in dringende bijdrage die hij aan de oplei ding heeft gegeven. Direktiêen staf part-time oplei ding van de Socia le Akademie „De Nijenbui'.gh", Cu- lemborg.' „De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets." Psalm 23:1 Heden is van ons heengegaan, na een geduldig lijden, mijn innig geliefde en zorgzame vrouw, onze lieve zuster, schoonzuster, nicht en tante Clasina Hermina Panhuise-van Wijk op de leeftijd van 74 jaar. Uit aller naam: J. G. Panhuise 2595 CM 's-Gravenhage. 12 november 1979 Juliana van Stolberglaan 188 Geen bezoek aan huis De overledene is opgebaard in een der rouwka mers van het ziekenhuis Bronovo, Bronovo- laan 9 te 's-Gravenhage. Bezoek van 1.30-3.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden op zater dag 17 november om 10.30 uur in de Wilhelmi- nakerk. Juliana van Stolberglaan hoek Amalia van Solmsstraat, 's-Gravenhage, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Oos terbegraafplaats, Rodelaan te Voorburg. Aan komst circa 11.15 uur. Na de teraardebestelling gelegenheid tot con doleren in de ontvangkamer van de begraaf plaats. Algemene kennisgeving Heden is vredig van ons heengegaan onze lieve moeder, onze grootmoeder en overgroot moeder Adriana Antonia Gunst in de ouderdom van 93 jaar. Wij vertrouwen dat zij bij haar Heer de rust zal ontvangen die zij verdient. Zeist: L. P. A. Oosterbaan-Boeijinfa' W. J. Oosterbaan Limmen: S. A. W. Spierdijk-Boeijiniga C, Spierdijk Zwolle: J. v.d. Lek-Boeijinga Leusden: J. B. Boeijinga J. N. Boeijinga-Alberts Klein- en achterkleinkinderen Amersfoort, 12 november 1979 Verpleeghuis „De Lichtenberg" Corresp.adres: Graaf Janlaan 42. Zeist De overledene is opgebaard in het uitvaartcen trum van de Gooische uitvaartverzorging aan de Westerstraat 92 te Amersfoort. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrij dag 16 november om 14.55 uur op de begraaf plaats „Rusthof" aan de Dodeweg te Amers foort. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de ontvangkamer van de begraafplaats. Tot onze grote ontsteltenis is abrupt van ons heengegaan onze toegenegen Herman Rieske Wil Rieske-de Groot Ria v. d. Bongardt-de Groot Hans v. d. Bongardt Jiska Peter Joeri Loesje De Here nam tot Zich onze broer, zwager en oom Nicolaas Buizer in de ouderdom van bijna 63 jaar. Muiderberg: K. Buizer B- P. Buizer-Markus Amsterdam: B. A. Buizer Leiden: J. van 't Hoff-Buizer A. van 't Hoff neven en nichten ti Nunspeet. 12 november 1979 Het landelijk bureau van de Algemene Recïas- seringsvereniging heeft met grote verslagen heid kennis genomen van het plotseling over lijden van mevrouw A. W. van Nieuwkerk De overledene was vanaf 1 september 1956 als maatschappelijk werkster in dienst van de reclassering. Haar bijzondere inzet voor de organisatie en vooral voor de aan haar zorgen toevertrouwde cliënten zullen wij ons steeds blijven herinneren. Drs. M. Dotinga Algemeen directeur van de Algemene Reclasseringsverehiging 's-Hertogenbosch 13 november 1979 In een stil en diep vertrouwen op Godl ons heengegaan onze lieve moeder en q Cornelia Arina van Geest f -van den Berg sinds 1969 weduwe van Dirk van Geest. Moeder is 85 jaar geworden. Met dankbaarheid herinneren wij aan zij voor ons is geweest. Hilversum: p" C. J. Vellekoop-van Geest M. Vellekoop Naaldwijk: L. J. van Geest N. van Geest-van den Akks£° Naaldwijk: J. J. van Geest i. te tt kl Apeldoorn: D. C. van Geest N. van Geest-Sybesma De Lier: W. H. Bergambagt-van Gees D. Bergambagt Naaldwijk: E. J. Prins-van Geest W. Prins Naaldwijk: W. J. van Geest H. J. van Geest-van der Kaaf* to 's-Gravenhagen: J. E. Kruizinga-van Geest H. Kruizinga Naaldwijk: J. L. van Geest E. G. van Geest-Nieuweboer Naaldwijk: B. van Geest-van der Spoel J. van Deijl Klein en achterkleinkinderei Naaldwijk, 12 november 1979 Perzikenstraat 31. Gelegenheid tot condoleren na 14.30 uur huis en na de teraardebestelling in de zaa de „Ontmoetingskerk", Anjerlaan te N wijk. De dienst van Woord en Gebed zal wo gehouden vrijdag 16 november a.s. in de moetingskerk". Anjerlaan te Naaldwijk, vang van de dienst 13.30 uur. waarna de te debestelling zal plaatsvinden op de Alg graafplaats Geestweg te Naaldwijk on 14.15 uur. Met droefheid geven wij u kennis vai overlijden van onze geliefde zuster, schoc ter en tante Cornelia Arina van Geest-van den Berg weduwe van Dirk van Geest. op de leeftijd van 85 jaar. Familie van den Berg. Familie van Geest. Naaldwijk, 12 november 1979. Dankbaar voor alles wat hij voor ons bete heeft, nam God tot Zich onze lieve b zwager en oom Arie Slot op de leeftijd van 43 jaar. Namens de familie Pieter Slot Heerhugowaard, 13 november 1979 Huize „De Dreef". Dreef 12. Correspondentieadres: P. Slot 1721 BR Broek op Langendijk. Dorpsstraat 140. Dienst van Woord en Gebed zal geho worden D.V. vrijdag 16 november om 13.3( in de Gereformeerde kerk te Broek op Lar dijk. Dorpsstraat 41, waarna de begrafeni plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren derdag 15 november van 19.30-20.30 ui Huize „De Dreef" en na de begrafenis ii bouw 't Trefpunt, Dorpsstraat 41. Broe Langendijk. Hoewel wij zijn ziekte kenden, zijn wij getroffen door het bericht, dat, op de le« van 43 jaar. van ons is weggenomen Jan Harm Baard Wij gedenken dankbaar de wijze, waarop onze kerk gedurende vele jaren gediend ij in verschillende functies. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdai november a.s. op de algemene begraafplai Egmond aan Zee, voorafgegaan door, rouwdienst in de Gereformeerde Kerk all om 14.00 uur. Egmond aan Zee. 12 november 1979 Parochie Egmond van de Gereformeerde Kerk van Alkmaar. In de vroege morgenuren van de dag Heeren nam de Heere tot Zich onze l zwager en oom Klaas Hartsema geliefde echtgenoot van W. Schenkel overleden te Geldrop op de leeftijd vai jaren. Eindhoven 11 november '79 Familie T. Aardema G. Aardema-Schenkel neven en nichten. Met groot leedwezen namen wij kennis var overlijden van ons personeelslid Mevrou» A. L. van Stijn-Goedhart Wij verliezen in haar een zeer gewaard» kracht en een toegewijde medewerkster. Onze gedachten gaan uit naar haar mal kinderen. Bestuur. Directie en Pers» van het Algemeen Ziekenfd Haaglanden 's Gravenhage. 10 november 1979 Loosduinseweg 9.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14