fans op korter berken bij Philips mbouw Heemaf: )5 banen weg luperdok' niet aar Verolme Steeds meer elektronica in allerlei speelgoed Veiligheid laat soms te wensen tv-verkopen blijven tegenvallen: Nettowinst in derde kwartaal 16 pet omhoog bonden: 'aantal voorbarig' Standard Electric wil 170 man kwijt Ondernemers in Limburg definitief naar NCOV Skol investeerde te veel, wellicht één fabriek dicht Chips en bits niet te stuiten in spel en studie Veiligheid apparatuur Mening over reclame Pfcrr SDAG 14 NOVEMBER 1979 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS 11 H 13 en onzer verslaggevers ■ERDAM Hoewel daartoe op dit moment nog geen aanleiding"bestaat, is het toch niet loten dat Philips eerlang zal moeten overgaan tot korter werken. En dat dan speciaal in iderdelen van het bedrijf in Europa, die zich bezig houden met de produktie van luizen voor TV-toestellen en de assemblage van TV-toestellen. concrete maatregelen zullen en waar", zo zei de heer R. C. Cattela. lid van de raad van van Philips, bij de presenta- de cijfers over het derde kwar- al zeer sterk afhangen van de eling van de (kleuren)televi- itten in het laatste kwartaal jaar en van de situatie in de jende landen. In ieder geval we de ontwikkeling, ook in ad, zeer aandachtig in de ten intussen dat de verkopen uren televisie-toestellen, die >rste negen maanden van dit gal zijn tegengevallen, wat zul- itrekken in de laatste drie n. Mocht dat niet het geval n zal korter werken in de TV os- en assemblagesector on- elijk worden". de aarzelende economische eling nam het volume van de n de eerste negen maanden 9, vergeleken met de overeen- e periode van 1978, met vijf toe Het in guldens uitge- imzetbedrag, waarvan de ont- ig opnieuw in ongunstige zin invloed door wijzigingen van lkoersen, steeg met drie pro- i 23.050 miljoen tot 23.728 Gezien de ontwikkeling van ipen in de periode januari tot september van dit jaar ver- Ie raad van bestuur dat het van de omzet in het gehele 9 niet méér dan zes procent emen. In maart van dit jaar, verschijnen van het jaarver- rd nog een stijging van acht verwacht. taat '79 tdaling zal ongetwijfeld con ies hebben voor het uiteinde- ultaat van Philips. „Het laat- taal," aldus de heer Spinosa hoort voor ons het beste te lanks alle onzekerheden ver- we dan ook dat het vierde van 1979 niet ongunstig zal l Als dat zo is, moet het zeer (gelijk zijn de nettowinst van jaar tenminste te evenaren". televisiesector groeide de markt, zoals gezegd, in de eerste ne gen maanden van dit jaar minder dan was verwacht. Dit kwam tot uiting in tegenvallende verkopen en dat niet alleen in volume maar onder in vloed van de druk op het prijsniveau ook in opbrengstwaarde. Voorna melijk als gevolg hiervan was het in guldens uitgedrukte omzetbedrag van de produktsectoren „beeld en geluid voor consumententoepassin- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Philips heeft over de eerste negen maanden van dit jaar een nettowinst behaald van 462 mil joen, tegen 431 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Een stijging derhalve van 7 procent. In het derde kwartaal van 1979 nam de winst met 16 procent toe van 120 miljoen tot 139 miljoen. De omzet bedroeg in dit kwartaal ƒ8.133 miljoen, wat 4 procent meer was dan de omzet van 7.829 miljoen in het derde kwartaal van 1978. Phi lips zal op 6 december een beslissing nemen omtrent de uitkering van een interim-dividend over 1979. Het bedrijfsresultaat van het concern daalde van 507 miljoen in het derde kwartaal 1978 tot ƒ459 miljoen in dezelfde periode van dit jaar. Het bedrijfsresultaat over de eerste negen maanden kwam daarmede uit op 1470 (vorig jaar 1480) miljoen. Voor namelijk als gevolg van de omzetont wikkeling was het voorraadniveau eind september (32,1 procent van de omzet in de laatste twaalf maanden) hoger dan eind september 1978 (30,3 procent van de omzet). Het aantal werknemers van het con cern bedroeg eind september van dit jaar 387.200, dat is 1900 meer dan op 1 januari van dit jaar, maar 1100 min der dan eind september 1978. In Ne derland nam het aantal werknemers met 300 toe tot 83.400 vorig jaar 83.900 per eind september. (|en onzer verslaggevers jELO De eerder aangekondigde grote reorganisatie leemaf, een onderdeel van de Holec-groep, zal het verlies 05 arbeidsplaatsen betekenen. Het personeelsbestand na de ombouw op 525, zo heeft de onderneming meege- erim ing vooiziet in de sluiting vestiging in het Drentse Zwar- Daar werken 55. vooral vrou- personeelsleden. Na de reor- ie zal de produktgroep grote n 200 medewerkers omvatten, tor kleine motoren omvat 80 jlaatsen in Hengelo en onge in Unna (Duitsland), de sector 225. Dit laatste aantal is 1 50 personeelsleden die nu naken van de afdeling vermo- itronica van Hazemeyer. De afdelingen bij Heemaf in d bieden werk aan 20 mensen. sbestuurder L. Peters van de iebond FNV is verbaasd over ngekondigde verlies van 405 plaatsen Holec. zegt Peters, kennelijk aan. dat er behalve ifdeling grote motoren ook 200 personeelsleden overbodig worden bij de sectoren kleine motoren en systemen. Dit nu is voorbarig, meent Peters, omdat is overeengekomen, dat de vakbonden tot einde deze maand in de gelegenheid zijn gesteld om de maandag verstrekte reorgani satierapporten te bestuderen. Peters: „en onze alternatieve voorstellen zijn gericht op redding van arbeids plaatsen." Eerder al zijn directie en vakbonden overeengekomen, dat het overbodige personeel (voor het meerendeel de Heemaf in Hengelo) een transferrege ling krijgen. Dit houdt in, dat af te vloeien werknemers een bepaalde ter mijn gedacht wordt aan één jaar de gelegenheid krijgen uit te zien naar een andere baan zonder te wor den ontslagen. gen" en „industriële toeleveringen" in de maanden januari tot en met september van dit jaar lager dan een jaar geleden. Werd eerder nog uitgegaan van een kleurentelevisiemarkt in Europa van 10,6 miljoen stuks voor dit jaar, dit cijfer heeft men inmiddels moeten bijstellen tot 10,3 miljoen stuks, wat altijd nog 300.000 stuks meer is dan het aantal kleurentelevisietoestellen, dat vorig jaar in heel Europa door alle producenten te zamen werd ver kocht. Philips is er overigens in ge slaagd in de tegenvallende markt haar marktaandeel nog te vergroten. Zo steeg in Europa de kleurentelevi sie-omzet van Philips in het derde kwartaal bijvoorbeeld met 10 pro cent, tegen een verwachte toeneming van 16 procent. Deze toeneming vol trekt zich vooral in tv-toestellen met kleinere beeldbuismaten. Een terrein waarop de Japanners sterke concur renten zijn. De Japanners, aldus de heer Spinosa Cattela, zitten bepaald niet stil en blijven concurrenten waar rekening mee moet worden gehouden. Dat geldt niet alleen het terrein van de televisie, maar ook dat van de video- cassetterecorders (VCR's) en video langspeelplaten (VLP's). Philips heeft hooggespannen verwachtingen van deze nieuwe produkten. Wat de vi deorecorders betreft heeft Philips (o.a. in Duitsland) in de eerste twee kwartalen van dit jaar terrein verlo ren aan de (Japanse) concurrentie. „In het derde kwartaal hebben we ons marktaandeel echter kunnen sta biliseren." Over enkele maanden (begin volgend Jaar) zal de produktie van het nieuw ste type video-cassetterecorder, de VR 2020, goed op gang komen. De Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Stan dard Electric Maatschappij in Den Haag. een dochterbedrijf van het Amerikaanse ITT-concern, wil 170 mensen kwijt. Bij het bedrijf werken 1.050 mensen. Het bedrijf heeft de vakbonden laten weten van plan te zijn direct na 1 januari 1980 collectief ontslag aan te vragen voor 70 administratieve (indi recte) personeelsleden. De overige 100 arbeidsplaatsen zullen verdwij nen door vrijwillige ontslagen en her plaatsingen. De ingreep wordt gemotiveerd door te wijzen op het wegvallen van een groot deel van de verkoop in schakel- apparatuur voor telefooncentrales. Bij een ongewijzigd beleid zouden de verliezen oplopen van ongeveer een miljoen gulden dit jaar tot circa twee miljoen gulden volgend jaar. Medegedeeld wordt nog, dat mede op voorstel van de vakorganisaties, maatregelen zijn genomen op het ge bied van her-, om- en bijscholing en het vervullen van vacatures door ei gen personeel. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De ledenvergadering van de LOZO (Limburgse onderne mers in het midden- en kleinbedrijf) heeft besloten tot aansluiting van de LOZO bij het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV). Het bestuur van de LOZO en het ver- bondsbestuur van het NCOV waren het een dag eerder definitief eens geworden. De LOZO zal als herken bare regionale organisatie blijven be staan binnen het NCOV. Bij de LOZO zijn 4.000 ondernemers aangesloten. R. C. Spinosa Cattela nieuwe fabriek in Wenen heeft een produktiecapaciteit voor 750.000 VCR's van dit nieuwe type. Philips denkt er volgend jaar ongeveer 200.000 te fabriceren als de aanloop moeilijkheden achter de rug zijn. Ver wacht wordt, dat er dit jaar in heel Europa door alle producenten geza menlijk een 400 420.000 VCR's zul len worden verkocht. Volgend jaar wordt gerekend op 500.000 stuks. Met een aantal Europese producen ten zijn licentieovereenkomsten ge sloten voor het concept van de nieu we videocassetterecorder. Met de Ja panse Sony volgens Philips heeft Japan op het gebied van de video langspeelplaat en de nieuwste video- casetterecorders een achterstand bestaat een wederzijdse overeen komst voor uitwisseling van kennis. Op grond hiervan kan men dus van eikaars „keukengeheimen" kennis nemen. Door de daling van de Japan se munt, de yen, zijn de Japanners overigens wat hun concurrentieposi tie in Europa aangaat op een betere basis gekomen. Kwetsbaarheid De groep „beeld en geluid" blijft on danks het streven naar meer ver scheidenheid in produkten nog altijd belangrijk met ongeveer éénderde van de totale omzet. Gezien de kwets baarheid in de consumentengoederen met de nieuwe VCR's en VLP's hoopt het concern compensatie te vinden voor de druk, die in de komen de jaren in de kleurentelevisiemarkt zal ontstaan wordt doelbewust de afzet van meer professionele artike len gestimuleerd. Het gaat hier echter om een heel geleidelijke verschui ving. North American Philips is niet van plan haar bod van 15 dollar per aan deel op 45 procent van de aandelen Pertec te herzien, nu Triumph-Adler (dochter van Volkswagen) een hoger bod heeft uitgebracht op 100 procent van het kapitaal van Pertec. Afge wacht zal moeten worden hoe de Amerikaanse aandeelhouders van Pertec zullen reageren". Misschien is het bod van Philips voor hen interes santer." De computer-divisie van Phi lips is dit jaar winstgevend. Voor sa menwerking met of overneming van betaalde bedrijfsonderdelen van AEG-Telefunken heeft Philips geen belangstelling. Van een onzer verslaggevers BREDA Skol Brouwerijen Neder land verricht onderzoek over de wen selijkheid van sluiting van een der produktiebedrijven. Het onderzoek is ingesteld, omdat de produktiekosten ten opzichte van de omzet te hoog zijn geworden. De bieromzet steeg in de afgelopen jaren met slechts één tot anderhalf procent, terwijl er in vesteringen zijn gedaan die waren afgestemd op een omzetstijging met zeven tot acht procent. Die laatste percentages zijn in de jaren 1970 tot 1976 gehaald, aldus Skol Nederland. Die grote investeringen bestonden onder meer uit de aankoop van nieu we produktielijnen in de brouwerijen te Breda en Helmond. In de interne studie wordt onder meer gekeken of de organisatie van de bierproduktie kan worden verbeterd, of er buiten landse afnemers moeten worden ge zocht en of de capaciteit in de vesti gingen in Breda, Helmond en Rotter dam moet worden ingekrompen. De vakbonden hebben laten weten in hun bespreking van donderdag met de raad van bestuur van Skol dit onderzoek zeker ter sprake te zullen brengen. Tot nu toe waren de bonden onkundig van dit interne onderzoek. rERDAM (ANP) Het is onwaarschijnlijk, dat het sche „superdok", dat Smit Internationale zal wegslepen Noordkaap, naar Verolipe komt voor reparatie. De *is gaat naar de Stordfjord bij Stavanger en de Zweedse keraars zullen proberen het daar te laten herstellen van hade, die het gevaarte opliep bij een stranding bij nansk. de directie van de verzeke- ■atschappij zal het niet nodig het dok in het voorjaar naar te slepen, een van de weinige in Europa waar het 330 meter gevaarte droog kan worden fcekeraars hebben nog geen )t met de Noorse werf, die in de ord opereert, maar de contac- gelegd en er zijn goede moge- en, aldus een der directeuren maatschappij De kwestie van We is .helemaal een zaak van iekeraars en de Zweedse werf frken, die het dok heeft ge in opdracht van de Russische Toen de slepers „Smit Rot en „Smit London" het ge in een zware storm op 4 okto ber verspeelden, betekende dat voor Smit alleen een verlies van de helft van het sleeploon. Volgens directeur J. W van Beunin- gen van het sleepbedrijf van Smit is het eerste sleepcontract onder zware concurrentie afgesloten en was de prijs niet al te best. Om welke bedra gen het gaat, wil hij niet kwijt. Wel. zegt hij, heeft Smit betere voorwaar den kunnen bedingen voor de reis van het beschadigde dok terug naar Zuid-Noorwegen. Bedongen is onder meer. dat wanneer het dok weer zou worden verspeeld (de kans op een paar stevige stormen is in deze weken niet uitgesloten), de maatschappij toch het volle bedrag uitgekeerd krijgt. De verzekeraars De twee slepers van Smit Internationale bij het dok in de Varangerfjord (bij de Noordkaap). Het dok, 330 meter lang, liep begin vorige maand tijdens een vliegende storm bij Moermansk op de rotsen. In de afgelopen vijf weken heeft de bemanning van de twee sleepboten zeker vijftig ton cement met de hand gestort om de gaten in het dok te dichten bij temperaturen, die soms daalden tot 20 graden onder nul. zijn daarmee akkoord gegaan. Zij vinden het dok onder geen voorwaar de moet overwinteren in het hoge Noorden. „We moesten kiezen uit twee kwa den". zegt een van de directeuren van de verzekeringsmaatschappij We hebben gekozen voor de wat riskante reis. omdat het dok na een pool-win ter alleen nog maar goed is voor de schroothoop". Volgens hem is de kans, dat Smit het dok opnieuw ver liest, niet groot. „We hebben vertrou wen in de kunde van de Nederlandse slepers". De micro-elektronica (chips en bits) lijkt een niet te stuiten ontwikkeling in spel en leren. Drs R. de Groot van het Instituut voor orthopedagogiek van de Rijksuniver siteit in Groningen voorspelt, dat in de komende jaren „het spelend leren en de schoolse informatieverwerking" meer en meer onder micro-elektronische invloeden zullen komen staan. Met het oog op de hausse in speelgoed voor Sinter klaas, lijkt het nuttig de aandacht op deze ont wikkeling te vestigen. Er is immers al allerlei speelgoed, waarin de chip wordt toegepast zoals in het computer spel „Simon" (zie foto). Tussen haakjes, het „ou derwetse" speelgoed met name gezelschaps spelletjes is nog altijd zeer geschikt voor kinde ren (en volwassenen). Intussen is het zo. dat voor kinderspeelgoed meer en meer gebruik wordt gemaakt van de micro-elektronica, en dat in het onderwijs de chip al helemaal is inge voerd door de zakreken- machine. De indruk bestaat, dat ontwerpers en fabrikan ten op een enkele uit zondering na nog niet zo goed raad weten met de nieuwe mogelijkhe den, die de micro-elek tronica biedt. Het lijkt echter zeker, dat daarop in „de maatschappij van morgen" beter zal wor den ingespeeld. Niet bang De heer De Groot is in tegenstelling tot vele psychologen en pedago gen niet bang. dat het gebruik van elektroni sche „hulpmiddelen" de genererend zou werken op het menselijk denk vermogen. Hij meent dat die veel meer invloed hebben op de communi catie, dan op het denk vermogen. Uit dit gezichtspunt volgt, dat verbetering van de hulpmiddelen waarmee mensen kun nen communiceren (en spel is een van de basis vormen, waarin de ont moeting van het kind met de grote-mensen-we- reld zich voltrekt), een verruiming is van de mo gelijkheden tot creatieve en dynamische activi teiten. In dit verband wijst hij op de „new-math"; een nieuwe methode van le ren die in Amerika is ont wikkeld en waarmee kin deren worden vertrouwd gemaakt met abstracte begrippen uit de verza- rr.elingsleer en de groe- pen-theorie. Deze stof stond tot dusverre alleen op het rooster van stu denten wiskunde aan universiteiten en hoge scholen. Ogen open Volgens de heer De Groot mogen wij de ogen niet sluiten voor het feit, dat de kinderen tegen woordig opgroeien in een wereld, die in hoge mate wordt bepaald door de technocratie. Ze groeien op in een maatschappij, die door de voortschrij dende ontwikkelingen op technisch gebied in hoog tempo verandert; een maatschappij waar in ze zullen moeten trachten zich te hand haven. Deze voortgang van de techniek brengt niet al leen gevaren met zich mee voor het spel, maar ook nieuwe spel-pedago- gische taken om kinde ren spelenderwijs met de techniek te laten op groeien. Goed speelgoed is daartoe een belangrijk stuk gereedschap. In dit verband wijst de heer De Groot erop, dat er vóór zeventienhon derd geen speelgoed, boekjes of sprookjes voor kinderen beston den. Het kind was geen „speciale categorie", maar vond zelf speel goed in de eigen omge ving. Waarschuwing Pas met de opkomst van Het computerspel Simon is een geheugenspel, geba seerd op licht, kleur en geluid. Volgens de jury heeft het spel veel origineels, maar de prijs 129,50) voorshands nog tegen. de industriële revolutie ontstonden bijvoorbeeld sprookjes, „als waar schuwing aan kinderen voor de wereld van vol wassenen; een wereld die je beter niet kon binnen gaan; maar als het tóch moest, dan wel gewa pend." Tegenwoordig wordt het van belang geacht, dat het kopen van speelgoed wordt afgestemd op de behoeften van het kind en dat niet teveel ineens (bijvoorbeeld met Sin terklaas) wordt gegeven. Ook is het van belang, zoals trouwens altijd, zich niet als ouder door reclame te laten verlei den. Het is uiterst beden kelijk te moeten vast stellen, dat negentig pro cent van het speelgoed niet bewust wordt ge kocht, maar nog wordt „meegenomenomdat het zo aantrekkelijl ligt uitgestald in de moderne supermarkets. Richtsnoer Een goed richtsnoer bij het kopen van speelgoed is ook dit Jaar weer het Jury-rapport van de Stichting Goed Speel goed. In het baby- en peuter speelgoed werd de vier wieler „playschool funbi- ke" 39,50) bekroond en waren de eervolle ver- medlingen voor „kiddy- craft" bad-eentjes (ƒ7.95) en een vonten- stoof (ƒ30). Bij het kleuterspeelgoed kreeg het magnetisch schetsbord „Magnaddle" 29,50) de hoofdprijs en werden de eervolle ver meldingen toegekend aan de kookpannetjes „Prinz PriJtalit" 11.50- 19,25) en het vliegveld van Fishertechnik 24.10). In de categorie speel goed voor het schoolkind ging het tennisspel voor binnen en buiten „Fami- lytennis" 14,95) met de trofee strijken en waren de eervolle vermeldingen voor de kindemaaima- chine ..Petite" (ƒ98) en het „Playmobll" piraten- schip (eveneens 98). Voorts waren er bekro ningen en eervolle ver meldingen in de catego rie spellen en puzzels en in hobbyartikelen. De veiligheid van speel goed laat in sommige ge vallen danig te wensen over. Dit blijkt uit het jaarverslag-1978 van de Keuringsdienst van Wa ren in Haarlem, die met het onderzoek naar (ge vaarlijk) speelgoed voor het hele land is belast. Er werden het afgelopen jaar zevenhonderd speel goedmonsters onder de loep genomen en daarbij bleek er aan tweehon derdvierentachtig (veer tig procent!!!) monsters wat te mankeren. In dit opzicht mag echter niet alleen de speelgoed- handel argwanend wor den bekeken. Er wordt immers ook veel speel goed verkocht of cadeau gegeven door bij voor beeld supermarkten, kermissen, meubelza ken. benzinestations en banketbakkers. Zo bleek een benzine maatschappij speelgoed- poppetjes te hebben in kleuren, waarin teveel lood zat. In een ander geval werd in een meu belzaak een partij trek- paardjes in beslag geno men, waarin losse en ge-, makkelijk uittrekbare spijkertjes zaten. Maar ook bij de vakhandel werd speelgoed aange troffen, dat de toets van het Speelgoedbesluit niet kon doorstaan. Fornuisjes De belangrijkste afwij king bij elektrisch speel goed was, dat de tempe ratuur van de kookpla ten bij fornuisjes en kookplaatjes veel te hoog werd. Bij de met (andere) brandstof ge stookte fornuisjes wer den soortgelijke afwij kingen gevonden. Bij de pannetjes bleken de oren vaak een probleem te zijn; die van metaal wer den meestal te heet en die van plastic smolten er soms af. Een van de klaagsters was een klein meisje, dat van haar zakgeld speel goedpannetjes had ge kocht en bij het koken tot haar schrik zag dat de kunststoffen hand vatten eraf smolten. „Weg zijn mijn zakcen ten". schreef het meisje. De Keuringsdienst van Waren schreef haar te rug. dat niet naar slecht speelgoed wordt geke ken, maar alleen naar ge vaarlijk speelgoed. Hier bij werd het echter niet gelaten. Want als troost kreeg het meisje een set. als monster gebruikte, pannetjes toegestuurd. Dat duur koop niet al tijd goed koop is. bleek bij onderzoek van een „echt werkende" stoom- auto. die honderdvijfen tachtig gulden had ge kost. Het ding reed niet (maar moest worden voortgeduwd), maar spoot wel ononderbro ken een fikse straal hete stoom. De metalen af scherming van de stoom ketel was ook nog zo on gelukkig bevestigd, dat die rechtstreeks werd verhit door de vlammen van de brandstofblokjes. Zodoende bereikte deze „bescherming" een tem peratuur van 280 graden Celslus Voorts werden flesjes voor het winkeltje-spe len aangetroffen, die niet van veiligheidsglas wa ren gemaakt. Dit werd trouwens ook nog wel eens geconstateerd bij met snoep gevulde zuig- flesjes uit delicatessen- winkels. Bij poppen en speelgoed beesten was de meest voorkomende afwijking dat ze kleurstof afgaven. Bij niet minder dan ze ventien van de eenen veertig monsters werd dit aangetroffen; vooral in poppenkleding en beesten van pluche In twee pluche-beesten werden zelfs losse spel den gevonden. Zo kwam de Keurings dienst van Waren nog wel meer tegen, zoals kleurstof afgevende poë- sie-plakplaatjes. lood houdende verf op houten pistolen en te veel aan lood of cadmium bij plastic speelgoed Nog een paar voorbeel den tot besluit. Na een klacht over piepbeestjes, konden bij de importeur van deze dingen er onge veer tienduizend worden geblokkeerd Niet alleen de „pieper" bleek onvol doende bevestigd te zijn. maar erger nog ook de verf gaf sterk cadmi um af. Dan was er nog de klacht over een aansteker uit een „geluksei-auto- maat". De Jongen Het dat ding met benzine vullen en stak het vervol gens aan. Daarbij vatte de hele buitenkant vlam. Na enig zoeken werd de importeur van deze on dingen opgespoord. Hij kreeg, op straffe van een proces-verbaal, de aan zegging de verkoop daar van te staken. Om de veiligheid van medisch-elektrische ap paraten te stimuleren, heeft de KEMA in Arn hem een KEMA-keur voor medisch-elektri sche apparaten inge voerd. Om voor toeken ning van dit keurmerk in aanmerking te komen, dienen de apparaten in de eerste plaats te vol- C. Dekker (burgemeester): Reclame is helaas een te grote gedeeltelijk overbodige uitwas geworden in de structuur van vooral de rijke landen. Laten we proberen deze thans te grove welvaartsuiting terug te draaien en onze krachten nog meer inzetten voor structuurverbeteringen van de Derde Wereld. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). doen aan elektrische en mechanische veiligheidseisen. De ap paraten mogen voorts geen gevaar kunnen op leveren door explosie, hoge temperatuur of brand in het apparaat en verder mogen zij geen ongewenste of overmati ge straling afgeven. Onjuist functioneren mag geen risico's voor de patiënt in houden Een belangrijke rol hierbij speelt ook het zoveel mo gelijk voorkomen van bedieningsfouten In ver band met het beoordelen van deze ..klinische func tionaliteit", zal de KEMA bij het afgeven van dit keurmerk nauw samenwerken met TNO.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13