oep verleent hulp aan milies van verslaafden amilies M I U M askia gebruikt heroïne' Denk eerst even na /oordat u een huisdier neemt. 'MBO-studenten op kamers lijden armoe' anonieme C Motie van wantrouwen tegen de VARA-leiding nmigen hebben hun kind zelfs doodgewenst' nenten uit dagboek van moeder met verslaafde dochter Directeur van opleiding in Bolsward: 'Onrechtvaardig verschil in toelagen' Geen rekening, wel aanmaning AG 14 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 H 11 tte Theunissen atiecommissie informatiepakketten alcohol en drugs in Den Haag definieert: ng is een uit de hand gelopen gewoonte en ontstaat als de gewoonte vervaagt en het flos komt te staan van de aanvankelijke sfeer en omgeving. Je lichaam komt in H als je met die gewoonte stopt. Alles draait om het middel en zonder het middel is het I moeite niet waard." s verslaafd aan de versla an kinderen. Ik kon aan i meer denken, over niets r praten, nergens anders zig zijn," zegt Len. eder van vier kinderen en eloos lang lijkende jaren t met het probleem van I lrugs verslaafde kinderen. 3 t haar man is zij een half en begonnen met een Ano- iliies-groep in Den Haag. ig van een Amerikaans ini- de „AF" twee jaar gele- irdam opgericht. hun kind moeten en mogen nemen. Door ervaringen uit te wisselen, door te praten en te luisteren leren de anonieme familieleden elkaar om af stand te nemen van hun kind, om eerst hun eigen leven weer op poten te zetten om daarna, misschien, weer iets voor hun kind te kunnen bete kenen. Het officiële programma van de AF omvat twaalf stappen, maar niet alle afdelingen werken op dezelfde wijze. Zo is de Haagse groep na een half Jaar van wekelijkse bijeenkomsten nog aan de eerste stap bezig. Zij vinden dat emoties aan bod moeten komen en hebben het Amerikaanse pro- Families is een gemeen- mensen wier leven wordt doordat anderen drugs ge- Je daaruit voortvloeiende Jkheden van de drugge- likken hun stempel op de en vooral op de familiele- voor die mensen houdt AF want door onderling Ttstaat de mogelijkheid el- :tfen" h die bij de AF aankloppen sn el ten einde raad. Ze zijn iel gegaan. Ze hebben ge dreigd, gevochten. Ze zijn hun eigen kinderen besto llen bi politiebureaus, ge en inrichtingen op hun uvfcn wachten. Sommige ïn n zusjes worden op school 1 huwelijken zijn stuk gelo- werk komen er klachten. z^ijn belaagd, vrienden ble- hebben dagen en nachten gezworven cm hun kind te hebben zelf de politie ge- het kind op te sluiten, hebben zelfs gewenst dat ood was. ei( unctie van de AF is dat zij bi in uit hun isolement haalt. eri le, vele ouders met aan laafde kinderen. Ze staan hun probleem. Het is dat speelt in alle ran- nden en bij mensen die edigen kapstok zoeken voor en n van de verslaving van Mof „mijn Henkie". i wrak p groepen van de AF leren ïn kind is te helpen door 4of moeder die „door zijn t een huilend wrak is ge it zij niet langer de verant- heid voor de daden van n w ei gramma geïnterpreteerd naar hun si tuatie en behoefte. De eerste stap behelst de erkenning dat het enige leven waarop direct invloed is uit te oefenen het eigen leven is en het besef dat kinderen eigen persoonlijk heden zijn en geen eigendom. Van de veelal heftige contacten met hun verslaafde kinderen uit praat de groep van tien vijftien personen over hun reacties op het gedrag van het kind. Natuurlijk wordt er gepraat over schuldgevoelens en terugkeren de onmacht, kwaadheid en verdriet, maar gesterkt doordat er werd geluis terd door lotgenoten gaan zij naar huis. Een stapje verder met stap één. De belangrijkste stap. Hoewel de groepsleden behalve hun probleem weinig gemeenschappelijks hebben, herkent Len vaak haar eigen „kapstok". Zij was, zoals zij zelf zegt, een „regelmoeder", een „opoffermoe- der". „Als ik het over kon doen met mijn oudste zoons, zou ik het doen zoals ik het nu met mijn twee nako mertjes doe. Ik heb, door schade en schande wijs geworden, geleerd dat .houden van' iets anders is dan alles beter te weten, een kind elk initiatief uit handen te nemen. Ik probeer het bij mezelf te houden, nietzo'n belang rijke plaats meer in te nemen, geen verwachtingen en illusies te koeste ren. Ik heb meer respect voor het .eigen ik' van mijn kinderen ge kregen." zelfhelpgroap voet families von aan drugs verslaafden inlich'hgen070 - 604275bij len Rijker 7 okt. 197» avond met L. mijn dochter, gepraat over ét proberen na te voelen wat het was of inzekerheid rest. Dat wantrouwen blijft ^fgendeel bewezen is. Wat doet je dochter- van vijftien jaar? Hoe leef je. wat denk 8 joel je met deze man die ouder is dan ik. ademt een gelukzalige rust sedert zij het Jaten en bij hem is gaan wonen. Het huis '7 fcij is gelukkig nu, zegt ze. En ik kijk naar )!afi als ze hier is. Ik zoek naar sporen van van heroïne Ik kan het niet laten denk ik haar moeder ben. wind verkruimelt het broze blad van de De prunus straalt goud als de zon onder |e£lamp. Hoe verrassend is het leven. i die ik had in aanvang met deze vriend jaar ouder is, heeft zich omgezet in een waarde. „Ik ben gelukkig mamma en dat .Li arden". „Dat is het enige dat ook ik voor kapot laten maken. Ik zal valium halen bij de dokter, zei ik, maar F. werd kwaad. En terecht. „Zo gaat je hele omgeving eraan en niet alleen jij". Wat dan, wat dan? M. had met Jan Foudraine gesproken over de scènes van gisteren. „Vriend schap is belangrijker dan nullen halen". J. F. geeft een opleiding in Nijmegen aan mensen voor de Browndale Stichting. Hij heeft, zegt hij, binnen twee, drie weken resultaten gezien, bij kinderen. Zal ik inlichtingen inwinnen? Het liefst via de huisarts. i4 maan 1978 De radeloosheid it ze dertig rode rozen en tranen op luder. Het belangrijkste is te blijven dit, mijn kind en hopen dat ze sprin- m hel en hemel, de laatste instruikelt, in over een rozenblad." teijde uit het dagboek van Marjan, de Jen) moeder van Lot, Saskia en Peter. De n hebben geen namen. Een gouden dag- jr niet bij. Alleen maar data en jaartallen, 'e lach en veel tranen. Twee en een half len begonnen de problemen met Saskia, ihool thuis bleef en van huis wegbleef. De t wantrouwen, het onbegrip. Saskia die 'Ing en gedrag op geen school meer te ien is, Saskia die hasjiesj rookt, Saskia Lde politie in aanraking komt. Saskia die sleven totaal ontregelt. 12 maart 1978 ipt heen en weer en heen en weer en heen j.Ik stik van de zenuwen. Zo kan ik niet Toen Saskia weg was. zachtjes zachtjes i heen en weer en tranen en weer en Aet alle toestanden van de laatste week zo pet er iets gebeuren. Ik mag mezelf niet Saskia kwam weer eens niet thuis. A. opgebeld, die me het adres gaf van een kraakpand. Besloten om Saskia er niet meer in te laten. Ze doet maar. Ik mag mijn leven niet laten verpesten door een kind. Ze moet ergens anders heen als dit zo door gaat. En dit gaat zo door. In de paar weken dat ze er weer is, is alles opnieuw begonnen. Veertien jaar belazerd worden in mijn huwelijk is genoeg. Dit is precies hetzelfde en ik ga er weer kapot aan, dezelfde onbetrouwbaarheid. Met Lot naar het Smackzeyl geweest borrels en praten. Om 1.25 de hoorn van de haak gelegd. Uiteindelijk toch de voordeur opengezet, op het smeken van P. die Saskia kwijt moest en zei dat hij met haar naar het JAC zou gaan. Ze doen maar. En dan komen de berichten uit de stad: Saskia is verslaafd, Saskia tippelt, Saskia is zwanger. En dan de zekerheid: Saskia gebruikt heroïne. De paniek. De eenzaamheid. „Als ik er met mensen over praatde een slaapt in. de ander moet nodig wat anders doen." Het isolement waarin de familie terechtkomt, de hulp verlenende instanties die geen hulp verlenen: „Ze moeten wel zelf willen mevrouw" en dan uiteinde lijk de Raad van de Kinderbescherming. 4 juli 1978 10-11 spreekuur Raad voor de Kinderbescher ming. Bij L. gezeten. Praten, praten. Als een schuldige overal in wachtkamers zitten. Een man die de psycholoog wil uithangen. „Wat er in veertien jaar jjfe' verzorgen van huisdieren heeft zijn leuke en lastige kanten. Voor inlichtingen: bel de Dierenbescherming. In elk telefoonboek vindt u het nummer. SIRE Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. Misschien een antwoord op het benzinetekort is deze Britse driewieler met de naam Free Way. Het autootje is gemaakt van fiberglas en heeft drie zitplaatsen. Kruissnelheid 70 km per uur. Het voertuig ligt bovendien stevig op de weg dank zij het aërodynamische ontwerp. door Robert Sikkes Len voelt zich nu, nadat haar hele bolwerk in elkaar is gestort, nadat haar normen- en waardenbesef totaal veranderd is, rijker en sterker dan vroeger. Ze heeft ontdekt dat zij haar kinderen heeft willen dwingen te le ven volgens haar, niet op zijn waarde getoetste normbesef. Nu zegt zij: „Voor mij zijn het ontdekkingen, maar het is natuurlijk het ei van Columbus. Ik zat vast aan mijn aan geleerde gedrag en gaf mijn kinderen niet de ruimte om zelf hun verant woordelijkheid te ontdekken." Door dat zij hun het vallen wilde besparen, wordt hun het opstaan bemoeilijkt. Omdat Len iets wilde doen met het positieve resultaat dat zij overhield aan de negatiefste periode uit haar leven heeft zij de AF in Den Haag opgericht. „En hoewel je natuurlijk weer elke week aan je eigen littekens krabbelt, geeft de AF mij duidelijk heid en zekerheid, zodat ik met Kerst met mijn gezin én mijn oudste zoon. zijn vrouw en zijn baby voor het eerst weer met vakantie kan gaan. Ik ver heug me er op. En hij ook." Ieder jaar gaan duizenden jongeren op kamers wonen. De afstand van hun nieuwe opleiding tot het ouderlijk huis is te groot om dagelijks met het openbaar vervoer te overbruggen. Op kamers wonen is leren om voor jezelf te zorgen, van weinig geld een dure kamer, eten en ook nog een keer een pilsje betalen. Een grote groep studenten is aangewezen op een toelage van het rijk. Is een studiebeurs voor een student aan een hoger beroeps opleiding (HBO) of universiteit al geen vetpot, een student in het middelbaar beroeps onderwijs (MBO) moet het met nog minder doen. Het verschil kan oplopen tot 4500 gulden per jaar. verprutst is, kunnen wij niet rechtbreien, me vrouw." „Als ze aan de heroïne is, kunt u haar laten opsluiten in het Wilhelmina Gasthuis, me vrouw." Wie schrijft er een aangetekende expresbrief naar de hemel? Ook dat zijn ambtenaren die „Spoed gewenst" niet willen verstaan. Stofzuiger gerepareerd en eergisteren de kachel. „Volgens mij wordt er onder de op kamers wonende MBO-studenten bit tere armoede geleden," aldus de heer M. Sonnema. Hij is directeur van de enige middelbare opleiding voor le vensmiddelentechnologie in Neder land. De studenten van deze school in Bolsward komen uit het hele land en zijn vaak gedwongen om daar te gaan woneri. De school in Bolsward is niet de enige MBO die het hele land bestrijkt. Iede re middelbare tuinbouwschool kent zijn eigen specialiteit. In Boskoop wordt meer aandacht besteed aan landschapsinrichting, in Utrecht ligt de nadruk op kwekerijen. Voor som mige studenten is dat een reden om een opleiding verder van huis te kie zen. De enige school voor goud- en zilversmeden staat in Schoonhoven Behalve dat het noodzakelijk is dat de studenten op kamers gaan wonen, moeten zij voor ongeveer duizend gulden per jaar aan instrumenten aanschaffen. Streekgezicht 7 augustus 1978 Twee keer tabletten kinesta tegen de onrust. Staal tegen iets te laag bloedgehalte. Tablet tegen onrust deed me wankelen en suffen. Lots jurk moet afgemaakt. Was gedaan. Saskia kwam zomaar. Een avond waarvan me alleen wat flarden zijn overgebleven. Hoe ik ook nadenk, ik kan de gaten niet terugvinden. Met Saskia huilend samen, afgesproken naar die dok ter te gaan om te vechten tegen de heroïne. Naar Charlotte gelopen, met nieuwe randen om mijn huilogen, zonder onderbroek en zonder opge maakt haar. Ik wist niet waar mijn prikkertjes en broek gebleven waren. Het lijkt soms in je leven of je met de nauwkeurigheid van een pas opgedraaid uurwerk precies die plekken moeras weet te vin den waar je nog juist niet in wegzinken kunt, omdat altijd ten minste je tenen nog grond raken. En dan langzaam, uit zelfbehoud, proberen af stand te nemen. Het verzet, het verwijt, het aan dragen van oplossingen opgeven. Wanneer Saskia thuis komt alleen nog maar pro beren warmte te geven. Niet meer te vragen. Los te laten. Saskia „zegt" dat ze „clean" is nu en woont met een man die dertig jaar ouder is dan zij. Marjan prijst elke dag die haar kind weer een dag ouder is. Ze is bijna zestien nu en zegt dat ze gelukkig is. „Mamma, mamma, mamma, het ziet er zo regel matig en rustig uit als je het woord opschrijft." Vanuit een nulpunt opnieuw beginnen. De andere kinderen hebben ook hun moeilijkheden, vragen aandacht. Marjan moet geld verdienen. Het leven gaat verder. Het middelbaar beroepsonderwijs was altijd heel erg streekgericht. Ie dere grotere plaats heeft een MTS. Ook een opleiding voor kleuterleid sters is overal met de streekbus be reikbaar. De noodzaak voor studen ten om uit het ouderlijk huls te gaan was er niet. In de loop der jaren is dat nogal veranderd. De middelbare tuin bouwscholen ontwikkelden elk hun eigen specialiteit. Voor het onderwijs in de levensmiddelentechnologie be stond de behoefte aan een middelba re opleiding naast de twee hogere. Er kwam er in 1974 één in Bolsward. Een aantal MBO's kreeg door deze ont wikkelingen een landelijke functie. De studiefinanciering veranderde echter niet, zodat de op kamers wo nende MBO-studenten nu in de geld zorgen komen. Sonnema vindt dat voor op kamers wonende studenten in het MBO en HBO dezelfde normen moeten gel- den. De school in Bolsward kent naast de middelbare ook een hogere afdeling. Daarom ziet Sonnema iede re dag studenten voor wie een brood en een kamer even duur zijn. terwijl de MBO-student het met veel minder moet doen. Behalve dat een aantal middelbare beroepsopleidingen de streekfunctie ontgroeid is, ziet Son nema nog een minstens zo belangrij ke oorzaak van de lage studiebeurzen in het MBO. „Je zou dat het elitair denken van de maatschappij kunnen noemen. Het HBO en universitair on derwijs is altijd hoger gewaardeerd. Het middelbaar beroepsonderwijs krijgt veel minder geld en voorzienin gen. Dat werkt blijkbaar door in de studiefinanciering". In het MBO zijn relatief meer studen ten afhankelijk van een njksstudie- toelage. Op papier heeft iedereen in Nederland wel dezelfde kansen in het onderwijs, maar de praktijk is an ders. Het zijn over het algemeen toch de kinderen van ouders uit een hoge re inkomensklasse die naar een uni versiteit gaan Kinderen van ouders met een laag salaris komen eerder op het MBO terecht. Voor deze groep is een goede regeling van de studiekos ten dan ook het hardst nodig, zeker als er extra kosten door het op ka mers wonen bijkomen. Op het ogenblik krijgt een op kamers wonende HBO-student. met ouders die beneden het modale inkomen ver- dienen, een maximale rijksstudietoe lage van 9690 gulden. Vergelijkbare studenten in het MBO moeten het doen met een toelage van 3070 gul den. Hun ouders krijgen echter ook nog kinderbijslag. Afhankelijk van het aantal belastingtechnische kin deren komt er nog tussen de 2500 en 4500 gulden bij. Het uiteindelijke ver schil tussen MBO- en HBO-studenten met ouders in de laagste inkomens klasse kan dus van 2100 tot 4100 gulden oplopen. Een onrechtvaardig verschil, dat gezien het nastreven van gelijkheid van kansen in het onder wijs nooit de bedoeling kan zijn. De rijksstudietoelage voor het HBO en universiteit bestaat voor ongeveer* veertig procent uit een renteloos voorschot. Sonnema wil dat de moge lijkheid voor een renteloos voorschot ook aan MBO-studenten geboden wordt uit het oogpunt van gelijkheid. Na de studie moet dit terugbetaald worden. De student maakt wel schul den, maar wordt tijdens de studie niet geplaagd door geldzorgen. Onzeker Hoewel er een nieuw systeem van studiefinanciering op stapel staat, is het de vraag of ook MBO-studenten hieronder gaan vallen. Het ministerie van onderwijs weet zelfs nog niet wanneer dat systeem zal worden in gevoerd. De kans bestaat dat acht tienjarige MBO-studenten op grond van hun leeftijd ook een volledige beurs kunnen krijgen, maar dat is allerminst zeker. Volgens een woord voerder van het ministerie. De MBO- studenten in het eerste en sommige in het tweede jaar vissen dan toch nog achter het net. Volgens Sonnema blijven veel MBO- studenten uit geldgebrek bij hun ou ders thuis wonen. „Zij reizen over grote afstanden om de kosten te drukken Dat heeft nadelige gevol gen. Dagelijks meer dan een uur rei zen gaat ten koste van het huiswerk en de schoolprestaties". De studen ten die wel naar Bolsward verhuizen zijn niet veel beter af Kamers blijven nu eenmaal duur dus zal er ergens anders op bezuinigd moeten worden, zoals eten of ontspanning. Op de school voor goud- en zilversme den is de financiële nood onder de studenten wat minder. De studenten werken vaak zaterdag bij een juwe lier om ervaring op te doen en geld te verdienen. Op de school voor levens middelentechnologie in Bolsward wordt dat wat moeilijker. Behalve dat de opleiding algemener is. moet er ook meer achter de boeken gezeten worden Gaan werken om maar enigs zins rond te kunnen komen moet ook niet nodig zijn. Het volgen van een MBO is al een weektaak op zich. HILVERSUM (ANP) De verenigingsraad van de VARA, het hoogste orgaan binnen deze omroep, gaat zich vrijdag en zaterdag onder meer buigen over een motie, waarin het vertrouwen wordt opgezegd in het dagelijks bestuur, bestaan de uit André Kloos, Jaap Mulder, Jan de Troye, en Herman van Wijk. De motie, die deze week aan alle leden van de verenigingsraad wordt toegestuurd, is afkomstig van het district Noord-Brabant van de VARA. Gesproken wordt in de motie over de „verbijsterende ultimatieve opstel ling van het dagelijks bestuur bij de benoeming van een nieuwe televisie- directeur". terwijl voorts wordt vast gesteld dat een voor de VARA „de mocratisch, duidelijk, eensgezind en samenhangend beleid" al sedert het begin van 1975 ontbreekt. Een derge lijk beleid is volgens de motie juist voor een progressieve omroep als de VARA van levensbelang. Voorts wordt geconstateerd dat het ontbreken van dit beleid onder meer tot gevolg heeft gehad dat een aantal „zeer waardevolle en gezichtsbepa lende" medewerkers zich genood zaakt heeft gezien de activiteiten voor de VARA te beëindigen. Tenslotte wordt in de motie gecon cludeerd dat de houding van het da gelijks bestuur geen garantie biedt voor het voeren van het van belang geachte beleid en wordt de vereni gingsraad gevraagd het vertrouwen in het dagelijks bestuur op te zeggen. Zoals bekend heeft de crisis binnen de VARA zich de laatste tijd toege spitst rondom de kandidatuur van VPRO-radiodirecteur Jan'Haasbroek voor de post van programmadirec teur televisie bij de Vara DEN HAAG (ANP» - Bij de PTT is een partij telefoonreke ningen zoekgeraakt. Duizen den mensen in het district De venter en in een deel van Gel derland bleven daardoor van een rekening verstoken, maar ontvingen wel een laatste aan maning om die rekening te voldoen De partij rekeningen was giste ren nog niet achterhaald. Het computercentrum waar de be talingen van de abonnees wor den verwerkt produceerde, zoals dat hoort, aanmaningen toen betaling uitbleef. In de aanmaning werd gewaar schuwd dat als niet alsnog be taald werd. de telefoon per 12 november zou worden afgeslo ten. Inmiddels heeft de PTT laten weten dat van afsluiting bij de abonnees in Gelderland en Overijssel geen sprake zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11