arter staakt directe ankoop olie uit Iran Kabinet wil de sanctiewet niet zo streng uitleggen FNV eist twee, CNV een procent meer loon Dag Kiesuwkado Koopbv Lasten lagere inkomens sterk gestegen Veronica! Meubelfabriek k Oisterwijk tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Bewolking HET WEER woord op bezetting ambassade in Teheran estijnen niet s over stap gemeesters Vliegtuig landt na hardnekkige achtervolging toonaangevend in eiken Trouw Elke dag wat 'voersverbod ittrofeeën Cijfers van CD A-Kamerlid Van Rooi jen wijzen uit: Bezorg Trouw een nieuwe abonnee j Lees een krant met overtuiging: TrOUW Trouw H #37 ste jaargang nr 10800 dinsdag 13 november 1979 Toenemende bewolking, later mogeli|k gevolgd door regen. Middagtempe- ratuur rond zeven graden. Wind draaiend naar zuid-oost en toenemend tot krachtig windkracht 6 Morgen en overmorgen. Van tijd tot tijd regen, middagtemperatuur om streeks zeven graden. Zon op: 07.57 onder 16 51 Maan op 01.50 onder 15.06 de ramenspecialist al ruim 50 jaar Bel 01717-89 40 Rouwkooplaan 16-18 2251 AP Voorschoten losse nummers 60 cent. PAGINA 2: PAGINA 5 Jongeren doen Parlementsrubriek weer mee ff KK met synode PAGINA 7: PAGINA 3: Waldheim zwicht Aantjes geen -- jhTJ voor eis Z.-Afrika voorzitter Omroepraad PAGINA 8. De Kleine Krant PAGINA 4: PAGINA 9: Oud Kamer laakt beleid PAGINA SERVICE: museumdirecteur van Haars inzake Overheid kan meer volbloed schilder kinderbescherming aan veiligheid doen KINGTON, TEHERAN (Reuter, AFP. AP) President Jimmy Carter van de Verenigde n heeft opdracht gegeven met onmiddellijke ongang de directe aankopen van olie uit .te staken. Dit als antwoord op de nu al negen dagen durende bezetting van de ikaanse ambassade in Teheran waar bijna honderd mensen, onder wie ongeveer zestig ikanen, in gijzeling worden gehouden. korte televisie-uitzending zei ;ident dat niemand de vastbe- eid van de Amerikaanse rege- het Amerikaanse volk in deze moet onderschatten. Carter e de toestand die door de gijze- ontstaan „ernstig" en zei dat terrorisme om politieke doel- te bereiken, afwijzen en hij M De Palestijnen op Jke Jordaanoever zijn het over het aftreden van de id van de burgemeesters, meesters hebben met hun een verzoek van de leider Palestijnse bevrijdingsbewe- O, Jassir Arafat, om in hun te blijven naast zich neerge- gaven liever gehoor aan de van de radicale Palestijnen protest tegen de Israëlische iten, die Bassam Sha'aka van het land willen uitwijzen, posten op te geven. Slechts meesters van Bethlehem, en van Gaza, hebben althans )ig aan de oproep van Arafat gegeven en zijn nog niet afge- gen van het Israëlische militai- tuur werd gisteren vernomen aël het aftreden van de burge- ir niet zal aanvaarden. Israël 'er niet gedwongen worden het kse bestuur in de gemeenten westelijke Jordaanoever te overnemen. heeft intussen „met uiterste Sng en droefheid" gereageerd besluit van de Israëlische rege- burgemeester van Nabloes ld uit te zetten. Ook wordt de ing de Joodse nederzettingen westelijke oever uit te breiden veroordeeld. commentaar staat op pag. 5 achtergrondverhaal op pag. vond dat de wereld erop moest toe zien dat dit niet gebeurde. De president liet verder weten dat er overleg met de bondgenoten plaats heeft over eventuele andere maatre gelen om de gegijzelden in Teheran vrij te krijgen. Carter wees erop dat het staken van de olie-invoer uit Iran offers zou vragen en hij drong er bij de Amerikanen op aan zuinig om te springen met energie. Blij In Teheran zei de waarnemend minis ter van olie-zaken, Ali Akbar Moinfar dat de Revolutionaire Raad maan dagavond had besloten de olieleve rantie aan de VS te staken en dat dat besluit genomen was voor het Ameri kaanse besluit de directe aankoop van olie uit Iran stop te zetten. „We zijn erg blij met Carters besluit, nu hebben we meer vrijheid onze olie te verkopen", aldus de minister. Op de vraag welke invloed het Amerikaanse besluit op de gijzeling in Teheran zou hebben zei hij: „Dat weet alleen God, wij willen niet meer dan de terugkeer van slechts één man, die erg veel mensen heeft gedood". Amerika voert per dag ongeveer 300.000 tot 400.000 vaten olie rechtstreeks uit Iran in. De overige 300.000 vaten ko men uit Irans als geraffineerde pro- dukten van elders. De invoerstop zal waarschijnlijk betrekking hebben op de directe invoer omdat de herkomst van de rest moeilijk is na te gaan. In Teheran werd gezegd dat de hoeveel-, heid olie die de VS uit Iran invoeren van weinig betekenis is vergeleken met de totale Iraanse uitvoer van ongeveer drie en een half miljoen vater per dag. „We hebben genoeg klanten en kunnen onze olie zonder probleem verkopen". Het grootste deel van de Iraanse uitvoer gaat naar Japan en Europa. Woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zeggen dat Carter met zijn besluit wilde voorkomen dat Iran de olieuit- voer naar de VS als wapen in de onderhandelingen zou hanteren. Ook wil de president duidelijk maken dat de VS niet zwichten voor economi sche druk. ADVERTENTIE Panties voor jou cn sokken voor pa! Kwaliteit dat kun je zien en goedkoper bovendien. Veronica volgt mode op de voet. W I Want VALENCIA (AFP) Een Spaans chartervliegtuig met 129 toeristen maakte gister nacht een onvoorziene tussen landing in Valencia nadat de gezagvoerder had gemeld dat hij werd achtervolgd door vier ongeïdentificeerde vliegende voorwerpen. Nadat het toestel van Palma de Majorca was op gestegen met bestemming Te- nerife, kreeg het zondagavond boven het eiland Ibiza gezel schap van vier lichtgevende voorwerpen. De gezagvoerder probeerde vergeefs de afstand tot de voorwerpen te vergro ten en nam contact op met de verkeerstoren van Valencia, waar men hem een tussenlan ding adviseerde. Volgens de Spaanse verkeersleiding wa ren er geen andere toestellen in de buurt. De voorwerpen volgden het vliegtuig naar Valencia, waar zij volgens de politie op ver schillende plaatsen bleven hangen, waar ze ook door an dere getuigen werden gezien. Ze verdwenen bij aankomst van vier Phantoms van de Spaanse luchtmacht. De ge strande passagiers werden in hotels ondergebracht en vlo gen gistermorgen verder. President Carter De Amerikanen betrekken ongeveer tien procent van hun dagelijkse olie- gebruik uit Iran en de aankoop op andere markten zal vrijwel zeker tot prijsstijgingen leiden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft na druk beraad de afge lopen dagen, besloten de ont- werp-sanctiewet, zoals die bij de Eerste Kamer ligt, in onge wijzigde vorm te blijven ver dedigen. Dit ondanks grote bezwaren van WD-zijde te gen de opzet van het ontwerp, dat ruime wettelijke moge lijkheden biedt om sancties ofwel economische boycot- maatregelen tegen andere landen te treffen. Om aan deze bezwaren, van met name minister Van Aardenne (econo mische zaken) tegemoet te komen, zal de uitleg van het wetsontwerp, zonder tekstwijziging, wat worden beperkt. Dit blijkt uit de nadere me morie van toelichting die het kabinet vandaag naar de Eerste Kamer ver stuurt. In die toelichting wordt de noodzaak van samenwerking met de andere landen van de Europese Ge meenschap teneinde een doeltreffen de sanctie te krijgen, duidelijker uit gesproken dan voorheen. Druk De bezwaren van minister Van Aar denne en de vertraging die daardoor ontstond in de verdere afhandeling van het wetsontwerp, hebben de afge lopen maanden tot groeiende druk van het CDA op het kabinet geleid om de wet toch door te zetten. Recent steunde het CDA een motie van op positieleider Den Uyl waarin om snel le afhandeling van een ongewijzigd wetsontwerp werd aangedrongen. In politiek Den Haag werd gister avond verwacht dat de CDA-fractie met de gevonden oplossing wel-ak koord zal kunnen gaan. Het ziet er -naar uit dat de fractie in het eigen beleid ten aanziet van de olieboycot tegen Zuid-Afrika zelfs ai een voor schotje neemt op de beleidslijn in de nieuwe sanctiewet. De fractie wil ook in dit probleem de samenwerking in Europees verband meer bena drukken. Eis Deze zaak komt vandaag in het debat over de begroting van buitenlandse zaken aan de orde. Verwacht wordt dat de PvdA-eis van een onmiddellij ke olieboycot door Nederland, zoals ook door het CDA-kamerlid Hans de Boer herhaaldelijk is bepleit, het in de CDA-fractie niet zal halen. Er wordt nu gewerkt aan een tussenop lossing. Het CDA zal zich. als de frac tie daarmee akkoord gaat in het voor overleg vandaag, wel in principe uit spreken voor zo'n olieboycot, maar minister Van der Klaauw tegelijk vra gen de andere Europese partners hierover te polsen. (Tot nu toe hebben de andere landen van de Europese Gemeenschap nega tief gereageerd op een mogelijke olie boycot tegen Zuid-Afrika.) Het resultaat zou dan eerst moeten worden afgewacht alvorens de fractie een nadere beslissing over een daad werkelijke olieboycot zou willen ne men. Leidraad voor het fractiecom promis is, dat een olieboycot uitslui tend door Nederland, niet doelmatig FNV-voorzitter Wim Kok monstert de bondsvoorzitters, onder wie (uiterst rechts) Leo Brouwer van de Dienstenbond. Door de linkse oppositie, en wellicht door een CDA-minderheid rondom Hans de Boer, wordt daar anders over gedacht: „Het gaat om een politiek gebaar, als zodanig is het effectief, of het ook economisch effectief is, moet worden afgewacht, maar dat staat ook niet centraal," aldus PvdA woordvoerder Relus ter Beek. De olieboycot is overigens niet afhan kelijk van de nieuwe sanctiewet, de boycot kan ook op basis van de in- en uitvoerwet worden opgelegd. Vervolg op pag. 3, kol. 7 Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM/UTRECHT De FNV eist voor volgend jaar twee procent loonsverhoging naast de prijscompensatie. Het CNV eist één procent, maar wil desnoods met min der genoegen nemen wanneer met harde cijlers kan worden aangetoond, dat een vol pro cent niet nodig is voor hand having van de koopkracht. FNV en CNV komen verder met eisen tot verkorting van arbeidstijd. Gisteren hebben de Federatieraad van de FNV en de Verbondsraad van het CNV de eisenpakketten opgesteld voor de CAO-onderhandelingen voor 1980. Donderdag is er een gesprek hierover tussen een kabinetsdelega tie onder leiding van minister Albeda (sociale zaken), werkgeversverbon den en vakbeweging. In de uitnodigingsbrief voor dit ge sprek heeft de minister al gedreigd met verhoging van sociale premies als er in het loonoverleg méér loons verhoging wordt afgesproken dan een half procent naast de prijscompensa tie. Dat halve procent is volgens de minister voldoende voor handhaving van koopkracht. Inzet FNV-voorzitter Kok zei er bij dat de eis van twee procent „niet berust op een gedetailleerde berekening, maar sterk sociaal-psychologisch is beïn vloed. Het is de inzet onzerzijds voor de onderhandelingen, en het is ge bruikelijk dat in onderhandelingen argumenten en pleidooien tegenover elkaar worden gezet, en dat je elkaar dan ziet te vinden." Sommige FNV-bonden wilden een nog hogere looneis dan twee procent, aldus Kok. Maar andere bonden had den „ietsje-met twee strepen eron der" minder willen eisen, om zo meer financiële ruimte over te houden voor de andere, werkgelegenheid bevorde- De berekening van het kabinet, dat rende eisen. Verder zei Kok over de een half procent genoeg zou zijn. eis van twee procent, dat bij een loonstijging minder dan anderhalf procent ..zonder meer" de handha ving van koopkracht niet zou worden gehaald. .heeft ons niet overtuigd." Kok Vervolg op pag. 3. kol. 3 ADVERTENTIE Minister Pais gaat nieuwe leraren pas benoemen op de dag dat ze ook voor de klas staan, niet meer op de eerste van de maand. Héél slim, en het bespaart leuk wat centjes. Dag begrotingsgat. Of zou het ondoordacht onderwijs in de hand werken? Boetseerset (A) Authentiek Slavisch BocLseerklei mei verf in .1 kleuren en kleedje (C) mei Irani diermuhel Als onder legger o| voorde sier. Lederen halslasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch penseeltje Wordzonder oven ovenhard Schroevedraaiersel (B) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in eén. Handgrecpje met omslagmechaniek, voor extra gemak. .em'lcn na,ure' 'l"dcr me' gevlochten koordje Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De afgelopen tien jaar zijn de lasten voor de lage en „modale" inkomens veel sterker gestegen dan voor inkomens van tweemaal en viermaal modaal. Dit blijkt uit cijfers die het CDA-Kamerlid Van Rooijen, oud-staatssecretaris van financiën, gisteren verstrekte in een rede voor bouwondernemers in Heerlen. De cijfers lijken een regelrechte logenstraffing van de bewering van achtereenvolgende kabinetten, dat zij de zwaarste lasten op de sterkste schouders legden. jrig ik daar nog even in In 1969, zo blijkt uit de cijfers van Van Rooijen, hield een minimumlo ner van elke gulden die hij erbij ver diende, 65 cent over. 35 cent gingen dus naar belastingen en sociale pre mies. Volgend jaar zal de minimumlo ner echter van elke extra verdiende gulden nog maar 53 cent overhouden. De zogenaamde „marginale druk" van belastingen en premies op het minimum inkomen is dus in tien jaar opgelopen met twaalf procent, van 35 naar 47. Nog zwaarder was de lastenstijging voor modale inkomens. In 1969 ging van elke erbij verdiende gulden 36 cent naar belastingen en premies, en volgend jaar zal dat 51 cent zijn. Een stijging dus van 15 procent. De cijfers voor de topinkomens laten echter een ander beeld zien. Bij een inkomen van viermaal modaal ging tien jaar geleden 61 cent van elke erbij verdiende gulden naar belastin gen en premies. Volgend jaar is dat 67 cent. een stijging dus met slechts zes cent. Ook de inkomens van tweemaal modaal kwamen in verhouding goed weg. Tien jaar geleden moesten zij 45 cent yan elke erbij verdiende gulden afdragen, en volgend jaar 50 cent, een stijging dus met slechts vijf cent. Uit de cijfers van Van Rooijen blijkt bo vendien dat de modale man volgend jaar van elke erbij verdiende gulden nog een cent minder zal overhouden dan de man met een inkomen van tweemaal modaal. Het minimumloon is thans bruto bij- Meer nieuws op pag. 15 na 23 000 gulden per jaar (inclusief vakantiegeld), het modale loon 32.000 gulden, en viermaal modaal dus 128.000 gulden bruto. De cijfers van de oud-staatssecretaris lijken in strijd met het gegeven dat de belastingen zwaarder worden naarmate het inkomen stijgt. Dit ge geven wordt echter, zo blijkt uit de cijfers, teruggedraaid door het feit dat sociale premies alleen worden ge heven over het onderste deel van de inkomens. Zo is bij mensen met een inkomen boven bijna 44.000 gulden bruto alles wat zij erbij gaan verdie nen vrij van premie AOW/AWW (11,9 procent). En wie meer verdient dan 58.500. hoeft over het meerdere bo vendien geen premies WAO, WW en Ziektewet meer te betalen. Vlaak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging. L il erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee. Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: -GilO: Postcode en plaals: -Tel.: Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van 17. Kado naar keuze: DA DB. DC DD (aankruisen a.n.b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformatie 020-913456 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1