PR roept op tot verzet gen nieuwe kernwapens U wilt vanaf nu regelmatig gaan beleggen. Maarhoe? n L 1 Duitse minister kan vallen over Strippel Me braaf is krijgt mooie cel en Beuk baantje De Amro Bank is er voor 59,- Jog even, en de publieke opinie komt echt in actie" MAAG EN DARMEN VANSTREEK? IDAG 12 NOVEMBER 1979 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET 9 inze parlementsredactie ECHT De PPR heeft zaterdag opgeroepen tot algemeen verzet tegen de stationering e nieuwe kernwapens in Nederland. De radicalen zelf zullen „ieder wettelijk middel" tegen aanwenden, aldus de strekking van een motie die werd aangenomen op het 2 irscongres van de partij in Utrecht. ictieleider van de PPR in de Kamer, Ria Beckers, zei dat •7 blieke opinie in ons land een 0-1 beeft bereikt vanwaar geen te meer mogelijk is. Zij herin- aan de recente enquêtes van Interkerkelijk Vredesberaad, lt bleek dat zestig tot zeventig it van de Nederlandse bevol- ernwapens in de komende ka- periode uit Nederland wil zien ijnen. „Nog even en die publie- I"! nie komt echt in actie, massaler ingender dan bij de neutronen- ,re< aldus mevrouw Beckers. dat alle politieke partijen bij 34|mende Kamerverkiezingen in uidelijk zullen moeten maken llen meewerken aan de ver ing van alle kernwapens van ids grondgebied. „Die vraag ook de PvdA, waar nog grote tra twijfel is, en die vraag krijgt ook D'66, die er nog helemaal niet aan toe is", zei de fractieleidster. Beckers hekelde de opstelling van het CDA bij het debat over de kern wapens vorige week in de Kamer: weliswaar voorlopig tegen statione ring, maar wel voor produktie van de nieuwe kernwapens. „Hoe kan een partij die zich christen-democratisch appel noemt, zijn eigen achterban zo in de kou laten staan?" zei hij. Doorbraak Beckers suggereerde dat het kernwa- penvraagstuk „de mensen misschien echt de ogen zal openen en een door braak zal betekenen naar een pro gressief kabinet. Want dat is waar wij op uit zijn." Partijvoorzitter Herman Verbeek, die zaterdag met 308 van de 394 stemmen voor twee Jaar werd herkozen, had al vrijdagavond opgeroepen tot verzet tegen de plaatsing van nieuwe kern wapens in Nederland. Zaterdag be lichtte hij de samenwerking tussen de linkse partijen, waarvan hij zich afvroeg of die er eigenlijk wel is. „De PPR zwerft niet als D'66 tussen de drie grote partijen zonder daar echt oppositionele afstand van te nemen. Ik wijs erop dat D'66 ineens radicaal democratisch heet, zonder dat waar te maken. D'66 pleegt politieke dief stal. Ik vraag me ook af waarom Den Uyl in zijn algemene beschouwingen in de Kamer ineens driemaal de term radicaal gebruikte. Als de progressie ven radicaal zijn. waarom vinden ze elkaar dan niet. Waarom gaan we nu, in de nadagen van Van Agt, niet naar de kiezer met een alternatief pro gram?". vroeg Verbeek zich af. Ria Beckers kritiseerde in haar toe spraak het matigingsbeleid van het kabinet-Van Agt. waarbij ze vaststel de dat voor de vermogensaanwasde- ling (VAD) al driemaal met matiging is betaald. „En nu mag de VAD van Van Agt, maar het mag geen achter deur zijn om aan de bestaande machtsverhoudingen te tornen. Een schijn-VAD dus," aldus de fractie leidster. ZIJ herinnerde ook aan de hogere aardgasprijzen. eigen bijdrage in de ziektekosten en het sleutelen aan de uitkeringen. „Natuurlijk vragen de mensen met de laagste inkomens zich dan af wat het koopkrachtverhaal waard is." Het congres nam zaterdag ook een motie aan waarin het onaanvaard baar wordt uitgesproken over het te rugsturen van 41 christen-Turken naar hun geboorteland. Het betreft hier mensen van wie staatssecretaris Haars (justitie) aanneemt dat zij niet het gevaar lopen in Turkije te worden vervolgd om redenen van religieuze aard. De PRR vindt echter dat dit gevaar er wel degelijk is. ADVERTENTIE Hij (40) is dierenarts. ZVr praktijk voor kleine huisdieren loopt prima. Hij heeft een goede pensioenvoorziening. Z\i oude dag is dus goed verzorgd. Toch wil hg iets extra's opbouwen. Liefst doet hij dat door maandelijks automa tisch geld op een beleggingsrekening over te laten schrijven. Zonder veel omkijken verzekert hij zich zo van een regelmatig groeiend vermogen. Hij wil een beleggingsfonds dat in kwalitatief hoogstaande aandelen in de belangrijkste industrie landen belegt Dus kiest hij voor het AMRO PIERSON FUND. Zo profiteert hij van de mogelijkheden van een internationale aandelenbelegging. En dat is precies wat hij zoekt. Doordat hy meedoet in het Amro Pierson Fund streeft hij naar een goede combinatie van koersgroci en direct rendement - AMRO eueGRIHOS MUQU'JKHEDCN wmmmmjm... Het AMRO PIERSON FUND maakt deel uit van de vele Amro bclcggingsmoge- lijkhcden. Wilt u een beleggingsrekening bij de Amro Bank openen, dan kunt u zich laten inschrijven bij uw eigen Amro vestiging. Op de dag dat het fonds uw opdracht ontvangt volgt omrekening in participaties. Participaties zijn vrij van bewaarloon. Van elke storting, opname of uitkering houden rekeningafschriften u op de hoogte. Zo houdt u overzicht Indien u in méér dan één beleggingssoort deelneemt, ontvangt u na iedere wijzi ging een nieuw totaaloverzicht, alles onder één rekeningnummer. Wilt u meer weten over de belcggingsmogelijkhcden die de Amro Bank u biedt en hoe deze afgestemd kunnen worden op uw specifieke wensen? Dan kunt u in elke Amro vestiging terecht De brochure Amro Effecten-Beleggingsrekeningen ligt er alvast voor u klaar. co VANDAAG THEO OLOF so ia., VIOLIST T.g.v. dit heuglijke feit presenteren wij het nieu we JUBILEUMALBUM: J.S. BACH KOMPLETE SONATAS EN PARTITAS Theo Olof. viool. Maak kennis met dit schitterend opgenomen werk. Nu verkrijgbaar bij uitsluitend de klassieke spe ciaalzaken. BACH UMtATAS AMD -23S m «COP 3 elpees tijdelijk PuW. Classical Record Comp. Int. Huizen (NH). Tel. 02152-50055 ZAKENFLITSEN Goed en mooi timmerwerk kunt u alleen bereiken mei ZWEEDS VURENHOUT Kwal. A. Wij heb ben dit in ruime voorraad, ook in lange lengten lol 5 meier Reeds 45 jaar de grootste speciaalzaak van Rotterdam voor goed timmer hout WESTERHOUTHANDEL van BOXTEL. Cath Beersmans- straat. tel.: 258888-764046. ECHT LUXE HOUTFINEER in meer dan 10 houtsoorten en 20 verschillende maten Uit voorraad leverbaar WESTERHOUTHAN DEL, Cath Beersmansstraat. Tel 258888-764046. Goed idee voor bont eerst ki|ken bi| De Bontkonmg' Enorme sortering korte en lange BONTMANTELS. Lage pnjzen' Mei garantie Des- gew zeer soepele kredietser vice. De Bontkonmg. Hoog straat 97. Rotterdam-C tel 010-117 117 Parkeren v zaak Bi| koop reisgeld binnen geh Ned v 2 pers terug Koopavond tot 21 uur geopend Gaat u 'n bontmantel kopen'' Geweldig1 Br) La Reine alle BONTMANTELS nog legen lage priizen Nergens zo goedkoop Echte garantio Credietservice mogelijk La Reine. Jonker Fransstraat 75 (vijl en zeventig). Rotterdam- C. tel. 010-110756 Reisgeld V. 2 pers wordt bi| koop ver goed Koopavond geopend 's Maandags gestolen Bomen, heesters, VASTE PLANTEN. BLOEM BOLLEN EN BREED AS SORTIMENT KAMERPLAN TEN. TEVENS Antiekafdeling INGANG VOOR BEIDE: Garden Centre Bloemendaa, B.V. HOOOMADESEWEG. LEI DERDORP. Tel. 071-410377 (PRIVÉ PARKEERPLAATS). BONTMANTELS!!! BONT MANTELS!!! Hel Bontman telpaleis gaal ook in novem ber nog door met priizen. waarvan u zult zeggen: 20% 25% benoden de normale waarde!!! Volle garantie, cre dietservice mogelijk. Hot Bontpaleis, Hoogstraat 153 (voetgangersgebied). Rotter dam-C lel 010-143337 Reisgeld v. 2 pers van uit geh Ned bij aankoop terug Donderdags tot 21 uur geopend Entosorbine stopt diarree, zuivert de ingewanden en brengt de maag tot rust. Smaakt aangenaam. Helpt snel Ixvk ccr\l ilc pchruikvviMirw hrilion door J. J. Moskau De kleine meerderheid van de christen-democraten in het parlement van de deelstaat Rijnland-Paltz in Mainz zal vandaag wellicht precies genoeg zijn om het politieke leven van minister van justitie Otto Theisen te redden. De minister wacht vandaag een motie waarin de sociaal-democraten en de liberalen hun gebrek aan vertrouwen uitspreken in de minister wegens zijn optreden in het proces over de nazi-misdaden in het concentratiekamp Vught. De oppositie beschuldigt Theisen van onverantwoordelijk optreden en volgt daarmee Nederlandse en Duitse beschuldigingen dat het bureau van de openbare aanklager van de deel staat In Frankenthal zijn plicht heeft verzaakt bij zijn pogingen om een al eerder veroordeelde nazi-misdadiger voor de rechter te brengen. De oppo sitie beschuldigt Theisen ervan dat hij welbewust een Hamburgse advo caat en het parlement misleid heeft door vol te houden dat de documen ten die zich In handen bevonden van de openbare aanklagers in Frankent hal geen materiaal zouden bevatten op basis waarvan een aanklacht zou kunnen worden ingediend tegen een zekere Arnold Strippel. Toch wordt beweerd dat Strippel, als onder-commandant van het concen tratiekamp in Vught, persoonlijk be trokken is geweest bij een uiterst wreed optreden in Januari 1944, toen 74 vrouwen enkele dagen achtereen werden vastgehouden in een cel van enkele vierkante meters, Een aantal van deze vrouwen kwam bij dit zoge noemde bunkerdrama om het leven. Buchenwald Strippel werd in 1949 veroordeeld op beschuldiging van moord wegens zijn aandeel in de praktijken in Buchen wald. Hij kreeg daarvoor levenslang, een straf die later werd omgezet in een kortere gevangenisstraf Toen hij in 1968 vrij kwam, kreeg deze man, die veroordeeld was voor tenminste 21 moorden, een schadevergoeding van 121.000 mark voor de periode die hij ln de gevangenis had doorge bracht. Strippel woont .nu in Frank furt en kijkt de toekomst vol vertrou wen tegemoet. Hoewel het al sedert eind 1967 be kend was dat de openbare aanklager ln Frankenthal in het bezit was van documenten die betrekking hadden op de tragedie in Vught, leek een proces er op korte termijn niet in te zitten. In Juli van dit jaar kaartte een Nederlands slachtoffer de zaak aan bij de Hamburgse advocate Renate HQsing, die op haar beurt minister Theisen vroeg wat er in Frankenthal ging gebeuren, als er al iets ging ge beuren. Theisen verklaarde dat er geen aan wijzingen waren dat bij de officiële behandeling van de zaak sprake was van het verhinderen van strafopleg ging. De advocate die daarmee niet tevreden was, presenteerde haör ma teriaal vervolgens aan de sociaal-de mocratische oppositie in Mainz. die het op haar beurt in de landdag aan de orde stelde. Minister Theisen deel de de landdag mee: „Aangenomen kan worden dat de Nederlandse docu menten geen materiaal bevatten dat van doorslaggevend karakter is voor de bewering dat Strippel zich zou hebben schuldig gemaakt aan daden waarbij mensenlevens verloren zijn gegaan". Slordig Intussen heeft het centraal register van nazi-misdaden in Ludwigsburg Theisen al een brief gestuurd waarin zijn beweringen worden tegengespro ken. Afgelopen woensdag werd het bestaan van deze correspondentie in de landdag onthuld. De premier van Rijnland-Paltz, Bernhard Vogel, heeft Theisen in deze zaak steeds gesteund en heeft de schuld gescho ven op het bureau van de openbare aanklager in Frankenthal. dat hij er van beschuldigde onverantwoorde lijk slordig te werk te gaan. Ook al overleeft Theisen vandaag een motie van wantrouwen, dan zijn zijn dagen als minister toch geteld. Hij is verwikkeld in tal van schandalen, waarvan de meest bedroevende pas nu volledig in de publiciteit komt. Het blijkt dat de openbare aankla gers in Mainz ln een onvoorstelbaar laag tempo een onderzoek hebben Ingesteld naar een mysterieus geval van een man die tijdens voorlopige hechtenis om het leven kwam en wiens lichaam talloze blauwe plek ken vertoonde, die. naar wordt ge zegd. het resultaat zouden zijn van het brute optreden van vier gevange nisbewakers. Buitenland Theisen, die tijdens de Tweede We reldoorlog piloot was, behoort niet tot de grote lichten uit het kabinet- Vogel. Hij heeft zich ogenschijnlijk op het vraagstuk van de verjaring van oorlogsmisdaden en nazi-misda den in het algemeen overtuigend uit gesproken. In een eind vorig Jaar ge publiceerd interview kwalificeerde hij zulke misdaden „als de ergst denkbare overtredingen die onze wet telijke orde kent". En hij voegde daaraan toe dat zulke gevallen met alle mogelijke zorg moesten worden afgewikkeld omdat Duitsland „het grootst mogelijke belang moet hech ten aan de publieke opinie in het buitenland". De aandacht die in het buitenland besteed wordt aan de Theisen-Strip- pel-affaire als element in de discussie, is de afgelopen dagen regelmatig op gedoken ln de commentaren in de Westduitse media. De in Koblenz ver schijnende Rheln-Zeitung schreef en weerspiegelde daarmee de beden kingen van de parlementairiërs ln de landdag dat het gevaar bestaat „dat dit geval opnieuw de twijfels in het buitenland versterkt aan de inte griteit van de Westduitse recht spraak". IICO JORG evangenis die sterk deed denken aan de Bijlmerbajes bezochten we v Orleans. Hoewel het pand al weer tien jaar oud is, treffen we er geavanceerde technieken aan dan in de Bijlmer. Zo konden de iren niet alleen elektrisch ont- en vergrendeld worden vanuit een He, met televisiemonitoren uitgeruste controlekamer per afzonder- gevangeniseenheid, maar de deuren zwaaien ook op afstand be- heiemaal open, hetgeen de celinspectie vereenvoudigt en de van de gevangene voortdurend onder druk zet. En de ln iedere nwezige intercom-installatie wordt in werking gesteld zonder dat ampje gaat branden zoals wel in de Bijlmerbajes, zodat een Igene ook niet weet of hij wordt afgeluisterd. mgenis, het New Orleans Communi- rection Centre, heeft een capaciteit man en is gebouwd na gerechtelijke De oude nog functionerende New rak Parish Prison, had een geringere eit. maar was niettemin met 1000 fvuld. Soms werden eenpersooncel- f' vier man bewoond. Dat was de rechter te gortig geworden en hij onconstitutioneel geoordeeld. Van- e nieuwe gevangenis, die overigens oude verbonden blijft doordat de Poenen kunnen promoveren naar de of voor straf „degraderen" naar de -|i leeft men de gevangenis een bijzon estemming gegeven, namelijk dat Idelijke „restitution". De gevangenen door arbeid in of buiten de inrich- ld te verdienen om dit ten goede te tomen aan het door hen gemaakte slachtoffer of aan een fonds ten behoeve van anonieme slachtoffers. Veel arbeid wordt bulten de Inrichting ver richt in allerhande betrekkingen, terwijl de gevangenis zelf over een uitgebreide keu ken beschikt waarin behalve het inrich- tingsvoedsel, ook maaltijden voor bejaar den worden bereid. Dit gaarkeukenwerk wordt eveneens behoorlijk beloond ten be hoeve van het „restitution-program". De omstandigheid dat veel gevangenen bui tenshuis werken brengt mee dat nauwelijks geweldsdelinquenten worden toegelaten: gevangenen wegens vermogensmisdrijven vormen de hoofdmoot van het „klantenbe stand". De veiligheidsvoorzieningen voor deze relatief „onschuldige" categorie ge vangenen doen dan ook tamelijk overdre ven aan. Maar dat schijnt nu eenmaal over al ter wereld onvermijdelijk te zijn: de nieuwste technische snufjes worden inge voerd, niet omdat ze nodig zijn. maar omdat ze bestaan. Gunsten Het regime in de gevangenis maakt gebruik van een geperfectioneerd systeem van gun sten in ruil voor aangepast gedrag. Bij ons hebben de gunsten veelal betrekking op in wezen minder belangrijke of nietige zaken als: welk baantje kan een gevangene krij gen (in de keuken, ais reiniger, in de radio- kamer etc.); een sigaretje, van een bewaar der mogen draaien, kloppen door de be waarder op de celdeur voordat hij binnen komt, snel geholpen worden bij een verzoek om naar de wc te mogen, etc. Maar de gunsten die in deze gevangenis in New Orleans vallen te verlenen, hebben véél betekenis. Als een gevangene zich ordelijk, gehoorzaam en coöperatief gedraagt, kan hij daarvoor na verlooop van tijd beloond worden met een ruime cel, een ruimte waar op sommige studenten jaloers zouden zijn: loop-, zit- en werkruimte genoeg naast het bed. en bovendien ramen naar twee kanten. Iedere eenheid heeft zo een paar ruime cellen te verdelen voor gedweeë gedetineer den. Maar de ruime cel als privilege kan een gevangene ook weer worden ontnomen als op zijn gedrag wat aan te merken valt door het personeel. Precies zo ligt het met het privilege een paar uur vrij de stad ln te mogen, naar familie te mogen, een nacht weg te blijven, ja zelfs het weekend elders door te mogen brengen. Wij waren dus wel benieuwd naar de maatstaven die worden aangelegd voor deze bij ons als gunsten nauwelijks beken de faciliteiten. Dat bleek heel eenvoudig te zijn: wie goede arbeidsprestaties levert en te kennen heeft gegeven geleerd te hebben zich naar de normen van de directie te gedragen, dat wil zeggen een fatsoenlijke kerel te zijn, die maakt een leste kans „in de prijzen te vallen". Dat wil zeggen dat de directie uit is op gedragsverandering van de gevangene en dat, als zij ziet dat de gevangene zich gedraagt zoals zij graag wil, de beloningen deze gedragsverandering ondersteunen. Schijn Inmiddels sluit men daar dan kennelijk de ogen voor de omstandigheid dat veel men sen ln een „beklemde" situatie best naar de pijpen van een ander willen dansen maar dat de aanpassing grotendeels schijn is. Wat in dit systeem van beloning voor schijnaanpassing bepaald een wrange nas maak geeft is, dat zeker in het Zuiden van de Verenigde Staten, waar de gevangenis bevolking bijna kompleet zwart is. deze zwarten zich moeten voegen naar de blanke midden-klasse-normen. De onverbloemheid waarmee de blanke functionaris van het „restitutionprogram" die ons rondleidde ons vertelde dat het zto normen zijn, waaraan de gevangenen moe ten voldoen, lijkt mij nogal geschikt om haat tegen de blanken op te wekken. Want gepakt, gestraft en gevangen gehouden te worden door blanken is toch nog net iets anders dan ln de huid van een blanke te moeten kruipen om mooie voorrechten deelachtig te worden. Zo'n systeem bete kent toch spelen met vuur. Misschien is het ook echte naïviteit van zulk personeel, om dat dit gunstenstelsel zo harmonisch in haakt op een algemene mentaliteit ook buiten de gevangenis van „grijp Je kans". Hoe dan ook: vol trots werd ons de uitge breide keuken vertoond waar we geen smet op de vele vierkante meters roestvrij staal konden vinden. En met zo mogelijk nog meer trots werd ons de hypermoderne tand- artsultrusting en ziekenboeg getoond. Daar konden we geen enkele klant op de vele vlerkante meters vloeroppervlak vinden. Dat kwam doordat gespecialiseerde verzor ging in deze moderne gevangenis niet ren dabel was, zodat de klanten voor de noodza kelijke medische verrichtingen naar de be lendende oude gevangenis werden ge bracht. We zagen trouwens zo vaak moder ne medische apparatuur zonder klanten, dat we ons langzamerhand begonnen af te vragen of zulke ziekenvoorzienlngen alleen ten gerieve van bezoekers worden aange legd. Een kort gesprek over het restitutiepro gramma besloot dit bezoek. Lang niet ieder slachtoffer was gediend met aandacht In de vorm van schadevergoeding van de kant van de dader Angst voor represailles van zijn kant of gewoon de wens helemaal niets met hem te maken te hebben brengt vele slachtoffers ertoe restitutie af te wijzen. De verdiensten van de gevangenen komen dus vaak ln algemene fondsen en onder deze optiek blijkt dit restitutieprogramma een geprivilegieerde vorm van dwangarbeid te zijn. Oeprivilegieerd. omdat het soms buiten de gevangenis mag worden verricht. En dat is „winst" vergeleken bij arbeid in gevangeniswerkzalen. Maar zonder de fraaie saus van „restitutie" zou dat niet veel anders zijn. Dit is het tweede verhaal in een serie artikelen van onze juridische medewerker over het gevangeniswezen in de Verenigde Staten. Het eerste verscheen zaterdag. Het Community Correction Centre in New Orleans.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9