indere berekening voor orting op uitkeringen Vit brieven van lezers isverstanden over vruchtwater Waarom u voor een woningkrediet beter naar een bank zoals de NMB kunt gaan. B IVECO Rijers wil alleen premiestijging vanaf 1979 «mposium over „De kwaliteit van het leven" asmusuniversiteit B.cht medewerker 1,1 itzschmarontslaan' Scheveningse werf failliet De NMB denkt met u mee. Reclamebesteding in pers stuk hoger Mogelijkheden voor miljarden Fiat, OM, Lancia, Unie, Magirus-Deutz. Vijf merken, één naam: Iveco. ndag 12 november 1979 BINNENLAND trouw/kwartet onze sociaal-economische redactie HAAG Hei CDA-Kamerlid Weijers werkt aan een andere methode voor correcties Ingen) op de sociale uitkeringen boven het minimumniveau, dan het kabinet voorstelt in etsontwerp inzake de kortingen, dat vorige week is ingediend. Weijers is specialist van de .fractie voor dit wetsontwerp. kabinet beschouwt het als [fgroei" dat d« uitkeringen de ADVERTENTIE dan de lonen waaraan ze zijn %>eld. De koppeling vindt name- 'I laats aan de brutolonen. Op h1 ingen worden echter minder of ai ociale premtes geheven. Dit be- e, met name WAO-uitkeringen. jn vrijgesteld van de WAO-pre- i juist deze premie is sinds 1967 yachts sterk gestegen. De net- n werde» daardoor meer ge- ^fdan de netto-uitkeringen. :n n^blnet wil nu deze „scheefgroei" reien door alsnog op alle uitke- boven het minimumniveau >ciale premies te gaan heffen, e klap te verzachten worden ,-«u al lopende uitkeringen toe- i gegeven tot behoud van de rachi in 1980. ^jdachte van Wijers is om zoals n e vakcentrales willen niet de bestaande premies alsnog te Inhouden op uitkeringen, maar MfctiphpiH premiestijgingen vanaf 1979. steeds premiestijgingen had moeten betalen, dan wil Weijers niet die dui zend gulden geleidelijk korten tot 920 gulden, maar voortaan bij de half jaarlijkse verhogingen wel uitgaan van die 920 gulden en vervolgens een toeslag geven van tachtig gulden. Dat zou betekenen dat bij de half jaarlijkse verhoging van vermoede lijk 1,7 procent op 1 januari aanstaan de, dat percentage niet wordt bere kend over duizend gulden, maar over 920 gulden. De „scheefgroei" van tachtig gulden zou dus steeds buiten de halfjaarlijkse verhogingen blijven. Hoe dit uitvalt voor de uitkerings trekkers, verschilt van geval tot ge val, al naar gelang hoe landde uitke ring al bestaat en hoeveel premiestij gingen de afgelopen jaren dus niet zijn ingehouden op deze uitkering. Deze methode van Weijers zou overi gens minder bezuiniging opleveren dan het kabinetsvoorstel. Ook hekelde Weijers de „mistigheid" die het kabinet laat hangen over handhaving van de koopkracht vooH uitkeringen na 1980. Weijers herin-" nerde aan de „pittige discussie" in de Tweede Kamer afgelopen jaar over gelijke behandeling in koopkracht van uitkeringen en lonen. Een CDA- motie in deze zin is toen door de Tweede Kamer aangenomen. Ontslagrecht ■Scheefgroei" wordt dan dus niet u trger. Vervolgens wil Weijers de fgroei" die nu al in de uitkerin- bevriezen. Wanneer bij voor een bepaalde uitkering thans 1 gulden bedraagt, terwijl dat Iden zou zijn geweest als de 'Ireffende uitkeringstrekker Weijers kwam afgelopen weekeinde met zijn gedachte voor de VARA- radio. Hij had verder „twijfel" over het plan van het kabinet om nieuwe uitkeringsgevallen in één klap volle dig te korten, en oude gevallen gelei delijk. Er zouden dan twee soorten uitkeringen ontstaan voor dezelfde soort gevallen. 01een onzer verslaggevers 5ENINGEN Over het onderzoek van het vruchtwater in de vierde zwangerschaps- ïd voor het opsporen van een aantal aangeboren afwijkingen bestaan nog veel misver- len. Vooral omtrent de waarde van het onderzoek en de risico's verbonden aan de itwaterpunctie in de vierde maand. 'am zaterdag naar voren op een isium. dat onder de titel „De eit van het leven" was georga- 1 door het Pieter Pauwzieken- n het verpleeghuis De Pauwen- Wageningen. Onderwerpen op ymposium waren naast het wateronderzoek, de behande- an psoriasis en verstoring en van evenwicht in de ou- het Pieter Pauw-ziekenhuis fcden gynaecoloog E. W. Loe- Ibt zei dat regelmatig zwangere mr\ om een vruchtwateronder- vragen, terwijl er bij navraag nkele reden bestaat om aan te 9 dat bij hen een verhoogde F Ibestaat op het krijgen van een net een aangeboren afwijking, aag om zo'n onderzoek wordt Oesteld. doordat ten onrechte verondersteld dat een goede van het onderzoek betekent een gezond kind zal worden jarantie is echter niet te geven," dokter Loendersloot, „want lat vruchtwateronderzoek kun- echts een beperkt aantal aange- afwijkingen vroegtijdig wor pgespoord.Die afwijkingen be- bij voorbeeld het chromo- latroon, waarbij vooral aan ooitjes moet worden gedacht, >en ruggetje en het open hoofd- arbij in het vruchtwater een te concentratie van een bepaald wordt gevonden en een beperkt zeer zeldzame erfelijke stof- 2ifd recht trieste is dat nog steeds een en onzer verslaggeefsters sfTERDAM De Erasmusuniver- lofin Rotterdam hoeft het ontslag L. Kretzschmar niet ongedaan iken. Dit is de mening van de enarenrechter, bij wie Kretz- ar in beroep was gegaan tegen ilet verlengen door de universi- an zijn tijdelijke aanstelling op deling fysiologie van de medi- facultelt. jdelljke aanstelling van Kretz- ar van drie Jaar liep afgelopen aar af en weid niet verlengd, daardoor volgens Kretz-v ar zijn promotie in gevaar komt. tschmar Is bizig met een ondér- naar de ziekte van Huntingdon •Igens hem zal hij erin slagen een ode te ontwikkelen, die vroegtij- opsporing van deze erfelijke e mogelijk maakt. Dit is naar mening cp de tocht komen te i door de weigering van de uni- teltzljn lanstelling te verlengen. imbtenirenrechter ontkent het >g van Kretzschmar niet om zijn h Roek met een promotie af te tn. me ar is van mening dat tschrrar het aan zichzelf heeft te l» da; hij niet tijdig klaar was lijn enderzoek. Kretzschmar zelf nJvan overtuigd dat zijn politieke aanleiding is geweest voor Jonmlag. De ambtenarenrechter itechter dat politieke noch per- j hJJce motleven „in overwegende L. een rol zouden hebben ge- 1 De universiteit kan niets wor- rirweten. aldus het ambtenaren- Ut groot aantal zwangere vrouwen bij wie wel redenen zijn om een vrucht wateronderzoek te doen, dit onder zoek niet laten verrichten. Ten dele komt dit doordat een echtpaar doel bewust afziet van zo'n onderzoek, omdat man en vrouw ook indien zou worden aangetoond dat de vrouw zwanger is van bij voorbeeld een mongooltje toch de zwangerschap niet zouden laten afbreken. „Dit is vanzelfsprekend hun goed recht en wij dienen dat dan ook te respecte ren," aldus gynaecoloog Loender sloot. Hij wees er echter op, dat he laas nog veel vruchtwateronderzoe- ken niet worden gedaan, omdat de zwangere vrouw of haar arts of verlos kundige niet op de hoogte zijn van de redenen, die aan dit onderzoek ten grondslag liggen. Die redenen zijn: de leeftijd van de vrouw (38 jaar of ouder), waarop de kans op het krijgen van met name een mongooltje duidelijk is ver hoogd; een vorig kind had een chro mosoomafwijking; geslachtsgebon den erfelijke aandoeningen in de fa milie, zoals haemofilie A en spierdys- trifie; eén vorig kind met een open ruggetje of open hoofdje of een open rug bij een van de ouders en een vorig kind met een erfelijke stofwisselings ziekte. Daarbij moet worden aangete kend dat deze aandoeningen slechts zelden voorkomen. Late abortus Op het symposium werden de resul taten bekendgemaakt van een onder zoek bij duizend patiënten in het la boratorium voor menselijke erfelijk heidsleer in Amsterdam, waarmee het Pieter Pauw-ziekenhuis in Wage- nlngen op dit terrein nauw samen werkt. Hieruit komt naar voren, dat bij ongeveer twee procent afwijkin gen worden gevonden die een late abortus noodzakelijk maken. Dr P. E. Treffers, hoogleraar verlos kunde en gynaecologie ln het Amster damse Wilhelmina Gasthuis belicht te de risico's die verbonden zijn aan de vruchtwaterpunctie in de vierde maand van de zwangerschap. „Geble ken is dat dit risico dat tengevolge DEN HAAG (ANP) De Sleephel- lingmaatschappij Scheveningen (SMS) is door de Haagse rechtbank failliet verklaard. Het bedrijf verkeer de al geruime tijd in moeilijkheden. Reeds in 1975 werd surséance van betaling aangevraagd. Het faillissement zal, aldus curator mr F. H. Tiethoff, behalve voor de ongeveer veertig werknemers van SMS mogelijk ook gevolgen hebben voor de overige 110 werknemers van de drie dochtermaatschappijen van de scheepswerf. Dat zijn De Hoop in Hardinxveld, Boot in Leiden en Jans sen in Druten. Volgens districtsbestuurder D. J. Rietkerk van de Industriebond CNV zijn de problemen waarmee SMS te kampen heeft, terug te voeren op het feit dat de werf is georiënteerd op de visserij, die op haar beurt ernstig te lijden heeft gehad van de oliecrisis en de vangstbeperking. SMS kreeg in 1978 een overheidsga-' rantie van ƒ2,5 miljoen. Op een nieuw verzoek om steun (van de ge meente Den Haag) ging het ministe rie van economische zaken niet in. Geld lenen lijkt zo gemakkelijk. Toch is het beslist geen een voudige zaak. Bij een bank zoals de NMB denken de mensen daad werkelijk met u mee. Bijvoorbeeld wanneer u geld nodig heeft voor verbouwing, verbetering of onder houd van uw woning. De aanschaf van een nieuwe keuken of bad kamer, centrale verwarming, isola tie: u weet dat het om grote be dragen gaat. En als het even kan, dan moeten uw maandelijkse lasten er niet al te zeer door worden ver zwaard. Met een NMB woningkrediet weet u zeker dat u een lening heeft die past binnen uw financiële moge lijkheden. Door de lange looptijd (bijvoorbeeld 96 maanden) zijn de aflossingen zo laag mogelijk. Zodat uw vakantie er straks niet bi j in hoeft te schieten. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANOSCHE MIDOENSTANDSBANK Staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) kondigde voor de radio een plan aan tot verscherping van het ontsla grecht voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten. Zij komen nu veelal nog volledig in de WAO. waardoor ze zich ook geleidelik volledig invalide gaan voelen. De Graaf wil bereiken dat bedrijven meer doen om gedeeltelijk arbeidson geschikten in het bedrijf te handha ven op een aangepaste arbeidsplaats. Hiertoe wordt ook gewerkt en wijzi ging van de „wet plaatsing minder validen". Die wet schrijft voor dat het personeel in bedrijven voor tenmin ste twee procent zou moeten bestaan uit gedeeltelijk arbeidsongeschikten. De Graaf vertelde dat wordt gedacht aan een verplicht percentage van vijf. Deze rubriek is uilsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Kernwapens (10) Begrijp ik de heer Veenstra goed (kernwapens 4), dan wil hij vóór en in Nederland alle kernwapens afschaf fen en voorts opheffing van de NAVO, dat wil zeggen Amerika weg uit Euro pa. Ik zou deze prijzenswaardige op stelling graag willen delen, maar dan toch alleen, wanneer de Warschau- pact-landen een verklaring afgeven dat zij in de toekomst (bij een dan niet onmogelijke opmars naar West- Europa) voor Nederland ten aanzien van de kernwapens dezelfde uitzon deringspositie zullen handhaven. Ik dacht dat zij dit wel zullen willen doen. Tenslotte hebben ze ook in Hel sinki de verklaring inzake de rechten van de mens braaf ondertekend. Amstelveen J. van Rys Kernwapens (11) Het is wel zeer ontluisterend, hoe de grootste regeringspartij met de aan schaf van nieuwe vernietigingswa pens omgaat. We zitten op de gevaar lijke middenberm van het nee zeg gen, en het Ja doen. Wie in feite voor de vervaardiging van deze vernieti gingswapens kiest, heeft de weg naar de totale vernietiging open gelegd. Er zal geen weg terug zijn. Men zal niet in staat zijn, waterdichte garanties af te dwingen. Een beschamend voor beeld daarvan ls het ultra-eentrifuge- project te Almelo. Ons geweten zegt ons, dat er altijd sluipwegen zijn ge weest en zullen blijven. Anderen zul len toeslaan met de vernietigingswa pens, waarmee wij hebben inge stemd. „Niet bij brood alleen". Niet waar! Nigtevecht H. Rensenbrlnk Kernwapens (12) Hoewel ik Lubbers standpunt over de kernwapens realistisch vind en er mij vrijwel mee kan verenigen mis ik wel erg elke aanduiding over de wijze waarop te zijner tijd controle op de naleving van een eventuele Salt HI overeenkomst zal plaats vinden. Bij de accoorden van Helsinki is aan gaande controle ook niets bepaald en zijn we in de praktijk grof beduveld. Als een eventueel Salt IH op dezelfde wijze tot stand komt. dan kunnen we ons de moeite van onderhandelen wel sparen en doen we verstandiger ineens tot plaatsing van de gemoder niseerde wapens te besluiten. Het mankeert Russische regeerders te enen male aan scrupules en alle blind vertrouwen is daar misplaatst. Rotterdam C. P. van Renssen Kernwapens (13) In het Ingezonden stukje over kern wapens in Trouw van 29 oktober werd aan het slot een vergelijking gemaakt tussen onveiligheid in het verkeer en onveiligheid door kernwapens. De overheid heeft getracht de veiligheid in het verkeer te bevorderen onder meer door het verplicht stellen van veiligheidsgordels ln auto's. Het heb ben van kernwapens wordt noodza kelijk geacht als militaire beveiliging, maar wat wordt gedaan aan beveili ging als de afschrikking faalt? Het gebruiksklaar hebben van kernwa pens maakt ons land tot doelwit, waardoor we zelf het risico lopen door deze wapens vernietigd te worden. Het vrijwel geheel ontbreken van vei lige schullgelegenheden voor de Ne derlandse bevolking moeten op veel meer dan 100 miljard gulden worden geraamd en dat hoge bedrag zal er wel de oorzaak van zijn dat over dit soort beveiliging nooit wordt gespro ken door de overheid. Wie over „vei ligheid" en over „solidariteit" met de andere Navolanden meepraat, mag wel bedenken dat ons kleine, overbe volkte land veel kwetsbaarder is dan bijvoorbeeld het grondgebied van de V. S. Rotterdam M. Koudstaal Kernwapens (14) De voorstanders van modernisering en opstelling van kernwapens ln West-Europa motiveren hun stand punt met het argument dat Je pas kunt onderhandelen als Je even sterk (liever nog wat sterker) bent dan de tegenpartij. Nu is het nare van de zaak dat de Russen dezelfde mening zijn toegedaan, maar dan van hun standpunt uit. En zo zitten we sinds de jaren vijftig in de noodlottige spi raal van de bewapeningswedloop. Is er nu vanuit het Evangelie werkelijk geen andere visie mogelijk dan dit volkomen wereldse machtsdenken? Rotterdam A. de Knegt Neushoorn Wie nog maar enigszins de huichelarij wil geloven van de jagertjes dat zij nuttige wezentjes zijn, die slechts het belang van de natuur beogen, zal nu wel zeker tot andere gedachten geko men zijn na vernomen te hebben hoe de Jagerskrant een advertentie heeft opgenomen van het reisbureau Chas- sorbis waarin safaries worden aange boden met neushoornjacht. Den Haag G. H. de Man van de punctie een voortijdige beval ling van een niet-levensvatbaar kind zal plaatsvinden, ongeveer een ét twee procent bedraagt. Dit niet onaanzien lijke risico maakt dat een vruchtwa teronderzoek alleen zinvol is als een echtpaar de gevolgen aanvaardt dat bij een afwijkende uitslag een afbre king van de zwangerschap zal gebeu ren," aldus dr Treffers. „Aangezien de uitslag van het vruchtwateronder zoek meestal pas na veertien dagen bekend ts, betekent dit een afbreken van een zwangerschap van ruim vier maanden en dat ls zeker niet in elk ziekenhuis mogelijk." Van alle levend geboren kinderen ver toont ongeveer vier procent een meer of minder ernstig aangeboren afwij king. Van groot belang is dan ook dat iedere vrouw die meent dat zij in aanmerking komt voor een;vruchtwa teronderzoek al vóór de zwanger schap contact opneemt met een erfe- lljkheidsdeskundige of dit anders in ieder geval doet in een zeer vroeg stadium van de zwangerschap. Ook de rol van de huisarts in dit geheel is erg belangrijk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de eerste zes maanden van dit jaar is ln de pers, radio en televisie twaalf procent meer aan reclame besteed dan in dezelfde periode in 1978. Dat blijkt uit bereke ningen van het Bureau van budget ten controle in Amsterdam. Alle media meldden een stijging in hun advertentie-ontvangsten met uitzondering van de radio- en televi siebladen, die hun ontvangsten ln het eerste halfjaar met 2 procent zagen dalen. Groot was de stijging bij de dagbladen (16 procent), de opinie weekbladen (15 procent) en de „overi ge tijdschriften" (17 procent). In de dagbladen werd vooral veel geadverteerd voor auto's en boven kleding. Veel advertenties waren er in de dagbladen ook van banken en grootwinkelbedrijven. Opinieweek bladen trokken vooral reisbureaus- terwijl rtv- en familiebladen het ln de eerste plaats moeten hebben van si- garettenfabrikanten. SCHIPHOL Er ls een doorbraak tot stand gebracht in de handelsbe trekkingen tussen Nederland en Irak Dit verklaarde minister Van der Stee' gisteren op Schiphol, bij zijn terug keer uit Bagdad aan het hoofd van een eocnomische missie. Volgens de minister omvatten de mogelijkheden die er voor het Nederlandse bedrijfs leven in Irak liggen, een bedrag van vele miljarden guldens. De kansen liggen met name in de sfeer van de landbouw, de bouw. de telecommuni catie, havenwerken en havenaanleg. Binnen enkele maanden zal tussen Nederland en Irak een overeenkomst over economische samenwerking wordeh ondertekend. Iveco. Vijf Europese vrachtwagen fabrikanten. Samen hebben ze 350 jaar ervaring. Samen sterk ook in de verzamelde uitgebreide research. Resultaat: een programma van hoog gespecialiseerde, uitgebreide, bedrijfszekere en economische vrachtwagens en autobussen. Met een internationaal dealernet ook, dat over jarenlange veelzijdige truckervaring beschikt. Waardevol research Iveco kwaliteit ontstaat in de laboratoria. In Turijn, in Ulm, in de windtunnel van Orbassano, op de proef- en testbanen van La Mandria, Nardó, Trappes en Markbronn. Maar ook in het geweldige laboratorium, dat "Wereld" heet. De juiste truck voor elk transport Een keuze uit 260 modellen met meer dan 800 variaties; voor gunstige ton/kilomelerprijs. Van wegvervoer tot terreinvoertuigen en van stadsbestelwagens tot autobussen. Daarachter staat een servicenel. dat alle Iveco-voertuigen van de eerste tot de laatste dag begeleidt met hoog gekwalificeerde vaklieden. Voordeliger uitwisselbaarheid van onderdelen, door ver doorgevoerde standarisering. Meer dan 4.000 servicepunten in meer dan 100 landen. Dat is Iveco. Een wereld aan ervaring

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7