Mannen van den Dam spelen komisch cabaret norma Stranglers ongeïnspireer Personalia Met teksten van Karl Valentin Schitterend hoornspel van Hermann Baumann Engelse gasten bij Concertgebouworkest Spits gespeelde humor in Viermaal Verkocht Croiset leider van A'dams volkstoneel Hedendaags Frans blijspel Hoofdbestuur VARA wil praten met ondernemingsraad 'Schrijver slachtoffer van uitgevers en samenstellers' de stofzuig met de vc extra's MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE door André Rutten UTRECHT De mannen van den Dam uit Antwerpen noemen hun nieuwe programma, dat vrijdag in het Utrechtse Rasa in première is gegaan, „Satirisch Cabaret", omdat het is opgebouwd uit teksten van de Münchense schrijver/toneelspeler/cabaretier/volkskomiek Karl Valentin (1882-1948). Zij noemen hem „Münchens antwoord op Charlie Chaplin" en „de geestelijke vader van onder andere Buster Keaton, Groucho Marx en Raymond Devos". Bertolt Brecht (1898-1956) was een bewonderaar van hem. Als Je Karl Valentin In een lawaaierig bierrestaurant ziet optreden, schreef Brecht, heb Je direct het sterke ge voel. dat die man geen grappen maakt, maar dat hij zelf een grap is. En als Je hem niet op één lijn stelt met Charlie Chaplin, met wie hij heel veel gemeen heeft, dan omdat hij er zo de nadruk op legt, dat hij Duitser is. Maar als Je nu ziet. wat de Mannen van den Dam met zijn monologen, komische liedjes, sketches en eenak ters gedaan hebben, denk Je eerder aan Antwerpse of Brusselse estami- nets. Maar wat wel hetzelfde blijft is dat de zes speelsters en spelers niet zozeer grappen maken alswel zelf grappen zijn. Het zijn sterke komi sche talenten, die, om nogeens Brecht te citeren, met Chaplin (en met ValenUn) gemeen hebben, dat zij volledig afzien van mimiek en goed kope psychologlsmen. hun lijf telkens maar één houding heeft met stereotype bewegingen. Het zijn uitvergrote karikaturen, maar wel levende karikaturen, waar in Je verrast en vermaakt het zonder man pas merkt dat er iemand is als zij uitgepraat is. Dan zet hij de zaag af en doet zij het hele verhaal nog eens opnieuw, met dezelfde loopjes en de zelfde gebaartjes. Om ten slotte te iinge van gewone menselijke reacties horen te krijgen, dat zij aan het ver- herkent. keerde adres is. De zaal ligt dan plat. Waarom? Omdat het zo perfect wordt Valentin is het meest populair ge- gespeeld, maar ook omdat Jezelf iets weest tussen de twee wereldoorlogen, dergelijks overkomt, al zal het maar Uitdrukking Afzien van mimiek? Hun gezichten hebben, bij iedere speler en in iedere typering wel verschillend, telkens maar één uitdrukking, ondersteund door masker elementen, zoals ook In die tijd blijft deze voorstelling ook, maar het menselijke er in blijft heel goed herkenbaar. Je kijkt naar Je grootouders in hun Jongere Jaren en denkt: uiterlijk is er wel veel veran derd, maar doe ik eigenlijk niet net zo mal? Want daar gaat het om. Doodzenuwachtig Hier worden twee mensen, een versle ten echtpaar, doodzenuwachtig om dat ze twee kaartjes voor de opera cadeau gekregen hebben, waardoor ze vinden dat ze er ook heen moeten, alhoewel ze er helemaal geen zin in hebben. Tot wat voor dingen voelen wij ons soms niet verplicht? En de kordate moeder, die in een timmer manswerkplaats een heel verhaal houdt tegen een man aan een zaag machine, met veel heen en weer ge loop en allerlei gebaren, terwijl die aan de telefoon wezen, waaraan je een heel verhaal hebt afgestoken en te horen krijgt dat je verkeerd ver bonden bent. Technisch Zo'n scène heeft Karl Valentin trou wens ook geschreven. En over een man, die een grammofoonwinkel bin nen is gestapt om sigaretten te kopen en dan met de techniek in de knoop raakt. Of een orkestje in gevecht met zijn dirigent. Waarbij alle spelers ook nog schitterend met instrumenten overweg kunnen. Een uiterst verma kelijke avond, met veel plezier en zeer kundig gespeeld, met veel smaak voor royale uitwijdingen. De voorstelling is donderdag, vrijdag en zaterdag in het Theater aan de Haven en Den Haag/Scheveningen. De Mannen van den Dam in Valentins Kritisch Kabaret door Stan Rijven 'yv* - t door HHHHIHiHMHHNiH AMSTERDAM Het Nederlands Kamerorkest gal zaterdag- Veelzijdig programma van Colin Davis avond een concert onder leiding van Kees Bakels, waaraan de Duite hoornist Hermann Baumann medewerkte als solist. Jean-Jaques Burnel van de Stranglers in actie tijdens het concert zaterdagavond in Paradiso. Zaterdagavond leek het alsof de tijd even was terugge draaid. In Paradiso had zich weer een menigte punkers verzameld, dat wil zeggen: veel zwart leer, crisiskapsels en zowaar nog wat met veilig heidsspelden behangen oren. Ook de gebruikelijke afvaar diging Heli's Angels was pre sent. Dit beeld was twee jaar geleden op het hoogtepunt van de punk veelvuldig te zien in menig concertzaal. Deze keer gold het een „reü nie" voor het optreden van de Stranglers, een punkgroep van het eerste uur. Hun muziek bezat de springerige vi taliteit waarop goed de „pogo" ge danst kon worden, maar onderscheid de zich tegelijkertijd van de rest door een ontwikkelder geluid waarin veel melodie verwerkt was. Met hits als „Something better change" en „No more heroes" verwoordden zij op rake wijze de toen heersende punk mentaliteit. November 1977 (en niet begin 1978 zoals hier eerder was ver meld) zorgde hun Paradiso-optreden voor een ware volksoploop, die slecht met behulp van politie en brandweer tot rust kon worden gebracht. De belangstelling en uitgelaten sfeer van toen was zaterdagavond verdwenen, hetgeen zanger/gitarist Hugh Corn- well aan het begin van het concert deed opmerken, dat de opkomst hem nogal tegenviel. Dat bleek ook te gel den voor wat hij met zijn ongewijzig de groep liet zien en horen. Samen met drummer Jet Black, bassist Jean Jacques Burnel en toetsenman Dave Greenfield maakte hij de hoogge- spannen verwachtingen nauwelijks waar. Het thema van deze lzi werd gevisualiseerd met een nen hoge zwarte raaf die op een wi wf was aangebracht hetgeen be tri had op de recentelijk verschei j* pee „The raven" waarvan het r aal met veel vaart maar met S' inspiratie werd gebracht. H5' wi al Bonkende bas Het typische Stranglers-geluii ed bonkende bas en sprankelend i,: sentonen, was volop aanwezig h' miste de zeggingskracht van di Df gere composities. Het leek al hiermee niets te maken wilde n ben en slechts eenmaal lietenit verleiden iets daarvan ten gel »f brengen: ..Hanging around' ufer de zaal direct opveerde. Voor h :a rige was het allemaal weinig e rend en bleek de meerwaarde Stranglers ten aanzien van de|M bezaten, nauwelijks iets nieuwq leveren. Voor de pauze speelde deze concerti- Mozart, zodat wij zijn schitterende no voor hoorn en strijkorkest van de in Duitsland woonachtige componist Jan Koetsier. Het was de eerste maal dat Hermann Baumann dit aan hem opgedragen concertino, dat uit 1977 dateert, ten uitvoer bracht. De solist besteedde aan dit driedelige werkje niet slechts een enorme dosis tech niek. maar ook een weergaloos artis tiek talent. Tot zover niets dan goeds, al bleef de vraag over. waarom Bau mann ons op een zo volstrekt overbo dig stuk trakteerde. Koetsier be schikt zonder twijfel over een hoe veelheid vakmanschap, maar als die slechts gebruikt wordt voor een stuk, dat la samengesteld uit wat Duitse componisten van Weber tot Richard Strauss reeds eerder hebben opge schreven. dan «telt het resultaat wei nig voor. Oelukklg speelde Baumann na de pauze het derde hoornconcert van hoornspel ook nog in een echt mu ziekstuk konden bewonderen. Het Nederlands Kamerorkest opende het concert met een eendelige symfo nie van Vlnzenzo Bellini (1818) waarin SJek Douwes een uitgebreide klari netsolo had, de voornaamste aan trekkelijkheid van dit pretentieloze werkje. Het Divertimento (K.V. 113) van de 15-Jarlge Mozart, tamelijk slap gespeeld, is niet een van de belang rijkste composities van de meester, maar wel veelbelovend. Aan het slot van de avond werd Wil liam Walton's Sonate voor strijkor kest gespeeld. De componist heeft dit werk ln 1972 geschreven als bewer king van een ln 1947 ontstaan strijk kwartet. Het zit goed ln elkaar met nogal wat polifone passages en zo, maar het geheel klinkt tamelijk cere braal en dor, zodat ook hier niet van een aanwinst gesproken kon worden. door Adr. Hager DEN HAAG Zowel ln de hoofdstad als in de Hofstad concerteerde ln het afgelopen weekeinde het Concertgebouw orkest onder aanvoering van vaste gastdirigent Colin Davis. Ook via de radio kon men zondagmiddag beluisteren hoe Davis Beethovens Tweede Leonore-ouverture benaderde van uit de dramatische geest van de Fidelio-opera. Beethoven schreef één Fidelio-ouver- ture en drie Leonore-ouvertures, de laatste uit 1806, groeide uit de wijzi gingen die de componist na de pre mière in zijn werk aanbracht. Een jaar daarvoor ontstond ouverture nummer twee, een opsomming van het thematische materiaal van de opera. Colin Davis bevestigde in dit opus 72a de hechte samenwerking met het Amsterdamse Ensemble. De veelzijdigheid van het programma was een weerspiegeling van de veel zijdigheid van Colin Davis, die reeds over een twintigjarige ervaring be schikt en naast het Concertgebouw orkest specialist lijkt te zijn in gastdi- rigentschappen, namelijk ook bij het Boston Symphony Orchestra en het London Symphony Orchestra. Dan is hij ook nog artistiek directeur van het Royal Opera House Covent Gar den; een drukbezet man. HIJ leerde destijds zichzelf de geheimen van het dirigeren en maakte naam toen hij een opvoering van Don Giovanni van Otto Klemperer moest overnemen. Niet altijd was zijn greep op het Con certgebouworkest zo sterk als juist nu. Een bijzonder overtuigend voor beeld daarvan was „Pavane pour une Infante défunte" van Ravel, een dansstuk en geen ln Memoriam. De componist zelf was niet zo gelukkig met dit geesteskind, al maakte hij met dit oorspronkelijke pianowerk wel naam. Colin Davis schilderde deze Pavana in herfstachtige hoofd- tinten. Als uiting van het neo-classi- cisme schreef Strawinsky in de laat ste jaren van de Tweede Wereldoor log zijn Symfonie in drie delen. Men kan bij dit contrastrijke werk discus siëren over de aanduiding „symfo nie", een feit is dat de componist een concertant opus met geniale kwalitei ten schreef. Colin Davis onderstreep te zijn affiniteit met deze symfonie. Mannelijke allure Solist was de 72-jarige Engelse pia nist Sir Clifford Curzon, die als 16- jarige aan de Royal Academy alle pianoprijzen die er te winnen waren won en veertig Jaar geleden zijn Ame rikaanse debuut maakte. Een pianist die zo lang op het podium zit, drukt in hoge mate een persoonlijk stempel op zijn vertolkingen. Dat was in op vallende mate het geval in Mozarts Krönungskonzert dat hij speelde met aan overdrevenheid grenzende verfij ning, waardoor hij aan dit werk man nelijk allure ontnam. AMSTERDAM (ANP) Jules Croi set is benoemd tot artistiek leider van de 8tichting Amsterdams volksto neel. Dit heeft een woordvoerster van de stichting zaterdag meegedeeld. Croiset volgt de deze zomer overleden Bepple Nooy op Speciaal vandaag door André Rutten HAARLEM Kltty Janssen en André van den Heuvel spelen, samen met Jaap Stobbe, Hans van der Gragt en Carla Hardy het blijspel „Viermaal verkocht" (Quatre pièces sur jardin) van het befaamde Franse schrijversduo Pierre Barillet en Jean-Pierre Grédy, in een nieuwe vertaling van Jan Staal geregisseerd door Jules Royaards. De première was zaterdag avond in de stadsschouwburg van Haarlem. Speciaal (maandag 12 nov.) Nieuwtjes uit Uhlenbusch, een Duitse kinderserie over dagelijks lief en leed Ned. 1/19.30 Eerste aflevering van een nieuwe Engelse thrillerserie De erfenis van Aphrodite Ned. 2/20.27 Over alle kraaiachtige vo gels gaat het in De natuur en de mens Ned. 1/20.40 De AVRO maakte een tv- verslag van het optreden van Udo Jürgens in de Groningse Evenementshal Ned. 2/21.25 Achter het Nieuws (VARA). Ned. 1/21.55 Televltiermagasine (AVRO). Een reportage over de reactie van de VS naar aan leiding van de besetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran Ned. 2/22.25 Knap Engels dra ma werk in De onvoorstelbare wereld van Roald Dahl Ned.1/22.25 NCRVs Plein Publiek over stotteren als relatieprobleem. Hilv. 2/9.15 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het hoofdbestuur van de VARA wil morgen een gesprek hebben met de ondernemingsraad van de VARA om zo het contact tussen het hoofdbestuur en het be drijf op gang te brengen. Zo wil men. ingaan op enkele diepliggende kwes ties die oorzaak zouden zijn van de vertrouwenscrisis tussen het hoofd bestuur. het dagelijks bestuur en de ondernemingsraad. Dit is het resultaat van het overleg dat het afgesproken weekeinde is ge weest tussen het hoofdbestuur en de ondernemingsraad. Verder vindt het hoofdbestuur het onjuist de verantwoordelijkheid voor het niet benoemen van Jan Haas broek tot televisiedirecteur bij één persoon, te weten voorzitter Kloos, te leggen Het hoofdsbestuur neemt de verantwoordelijkheid voor het niet benoemen zelf op zich. Daarom vindt het hoofdbestuur het ook onjuist dat de motie van wantrouwen van verle den week donderdag was gericht to- thet dagelijks bestuur en niet tot het hoofdbestuur. Tenslotte is het hoofd bestuur het er niet mee eens dat de ondernemingsraad heeft geconsta teerd dat het dagelijks bestuur opge houden zou hebben als college te functioneren. Een van de aardigste mogelijkheden van het stuk is. dat het alle vijf de acteurs, maar vooral natuurlijk Kitty Janssen en André van den Heuvel, de mogelijkheid geeft verschillende ka rakters te spelen. Waarbij die karak ters zo goed zijn geschreven en ge speeld. dat je ze geamuseerd herkent: zo zijn mensen vandaag de dag. zo gaan zij met elkaar om. zo proberen zij van elkaar te profiteren, zo verkij ken ze zich op elkaar, zo worden ze viermaal verkocht. Je vermaakt je ais kijker met de scherpe kijk die de schrijvers op mensen hebben, en met de rake manier waarop de spelers die scherpe kijk ook uitspelen; goeie ac teurs. denk je dan, fijn om naar te kijken. En spits geregisseerd, alle vijf, met leuke kleine trekjes er in. Zelfde locatie Elk van de vier delen, waar het stuk uit bestaat, staat op zichzelf, speelt alleen telkens ln hetzelfde Parijse ap partement. De eerste keer een waar schijnlijk laatste ontmoeting tussen een echtpaar, dat na twintig jaar hu welijk gescheiden is en het huis heeft verkocht. De tweede keer een al wat oudere man in gesprek met de moe der van zijn nieuwe jonge vrouwtje, waarvan hij de vader zou kunnen zijn, en wie weet ook is. De derde keer een rijke, fraai verzorgde vrouw, te leurgesteld ln een jongeman, getroost door een eenvoudige hartelijke schil der. De vierde keer een welvarende weduwe en haar nieuwe aanstaande Bitterzoet, allevler de keren, en ver rassend onthullend. Intelligente humor Kitty Janssen en André van den Heuvel viermaal verkocht. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAQ De positie van de auteur moet worden verbeterd. Deze zin stond zaterdagmiddag centraal tijdens de openbare vergadering van de Vereniging Van Letterkundigen, IWL), de vakbond van schrijvers. In zijn openingsrede wees voorzitter D. Houwaart er op dat de uitgave van het literaire boek veilig moet worden gesteld. „De samenleving doet met de geestelijke produkten van haar au teur precies waar ze zin in heeft." Het copiëren van teksten heeft ont stellende vormen aangenomen. In schoolboeken worden prozafragmen ten en gedichten klakkeloos overge nomen. Samenstellers en uitgevers worden er beter van, alleen de auteur krijgt er geen stuiver van," aldus Houwaart. HIJ wees verder op de bi bliotheken en wierp de vraag op: „moet de auteur de voornaamste en belangrijkste leverancier van de lite ratuur zijn zonder dat daar een recht matige beloning tegenover staat?" Volgens Houwaart weet de politiek geen raad met de maatschappelijke problemen waarin auteur en letteren terecht zijn gekomen. „De overheid heeft onvoldoende gedaan om een behoorlijk letterenbeleid van de grond te krijgen," aldus de voorzitter. Hij vindt dat de overheid voorwaar den scheppend te werk moet gaan en ruimte en mogelijkheden moet creë ren zodat het boek kan blijven ver schijnen en kan worden verspreid te gen betaalbare prijzen. Het Tweede Kamerlid van de PvdA Aad Kosto kon in zijn rede weinig anders doen dan het bevestigen van deze kritiek. v\ 100"/. NL Dl Kt FABRIKAAT J Vraag gratis Ongefrankeerd opsturen I naar: I fam Antwoordnr. 42, R- 3600 VB Maarsscn „Ik kan u geen bergen beloven. als auteur moeten blijven opk< voor uw eigen rechten." Kosto er op dat in tijden van matigin bezuiniging, de beschikbare heidsubsidies zo goed mogelijk i ten worden verdeeld. „De probl( zijn vaak van materiële aard e staan voor de vraag: „wat heeft samenleving waar voor over". Volgens Kosto mag de politiek niet alleen het materiële lot vi schrijver aantrekken, maar zuil ook andere maatregelen moeten den getroffen en die discussie l gens Kosto nog steeds volop Ui I ADVERTENTIE Slapers die weten wat ze doen. kiezen Norma Matrassen en Boxspringsom zeker te zijn van heerlijk lange nachten.ook al duren ze kort. Vraagde uitgebreide kleurenbrochure aan bij: Norma Rjstbus 13 5830 AA Boxmeer MatrHSSCfl BoXSpringS Donsdekens KuSSCflS

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4