Onrust dreigt na ontslag burgemeester Nabloes Kiesuwkado 'Markerwaard is er nog niet' mi In deze krant Tahamata verslaat PSV CDA: regering moet noodzaak aantonen Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Regen n\±mMzi onsument laat et afweten IC «n )litie vindt )gels in vrieskast Uitwijzing van Bassam Sja'aka dreigt lunname op astarbeiders mgewezen' Protest tegen parkeergarage 'Cuba leidt Afrikaanse élite op' Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I I I I I I 37STE JAARGANG NR 10799 - MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 Perioden met regen, later ook enkele opklaringen. Middagtemperaturen ongeveer acht graden Krachtige zuidwesten wind. windkracht zes aan de kust windkracht acht. later op de dag draaiend naar west tot noordwest en afnemend. Morgen en overmorgen- Eerst enkele opklaringen, later weer regen en middagtemperaturen rond negen graden ocO» LOSSE NUMMERS 60 CENT *- onze redactie economie f HAAG De Nederlandse con- ent is dit jaar niet erg kooplustig, ens cijfers van het Centraal bu- I voor de statistiek is de omzet de totale detailhandel in de eer- icht maanden van dit jaar slechts procent hoger geweest dan in llfde periode van 1978. In dat tijd- kwam de winkelomzet acht pro- l uit boven het bedrag van een eerder. In de percentages zijn de stijgingen meegerekend. Dat be nt dat de Nederlandse detailhan- n de eerste acht maanden in feite rschijnlijk minder heeft verkocht vorig jaar. Toen betekende de uitgang van acht procent tegen een prijsstijging van vier a vijf ent nog wel een reële vooruit- ichterblijvende omzet dit jaar is tankelijk toegeschreven aan de ige winter. Sindsdien is de ach- ind echter niet ingelopen, soms hij zelfs groter, zoals in augus- met een omzetstijging van vier t tegenover vorig jaar zeven it. ip is het hardst aangekomen bij ds die zijn gespecialiseerd in igs- en genotmiddelen. On een prijsstijging van enige pro- en zagen zij in januari-augustus omzet met twee procent dalen opzichte van het vergelijkbare vak van 1978, toen nog een omzet- van zes procent werd genoteerd. instelling tot de meeste win deden de postorderbedrijven het L Zij zetten 12 procent meer om in de eerste acht maanden van toen het omzetbedrag ook al met irocent gestegen was. Boekwin- en schoenenzaken verkochten ;eld althans) ook veel meer dan jaar. PAGINA 2: PAGINA 5: Zwarte predikanten tegen actie Naudé Olie de achillespees van Zuid-Afrika PAGINA 3: PAGINA 7: Wijzigingsvoorstel korting op uitkeringen Vier uur lang lelijkheden over Nederland PAGINA 4 PAGINA 9: Spitse humor in Viermaal verkocht Wie zoet is, krijgt mooie cel en baan tAMARIBO (ANP. SNA) „Suri- le zal op den duur aangewezen op gastarbeiders." Dat zegt Tho- van Genderen. de directeur van ïcholingsinstituut voor de Vakbe- (ng in Suriname (SIVIS). massale trek van Surinamers Nederland brengt grote econo- che consequenties voor Suriname zich mee," aldus Van Genderen. ontstaat een tekort aan geschool- crachten en dit is funest voor de vikkeling van Suriname." SlVIS-directeur hekelt het feit j de jongeren geen lichamelijke ■Md willen verrichten, maar liever Nederland vertrekken, waar zij der te werken geld ontvangen." meent „dat de overheid, de vak- eging en het bedrijfsleven nu i eindelijk samen moeten nagaan, ze productieve werkgelegenheid jLfinen scheppen." Genderen zegt sinds 1970 te plei- voor het vestigen van kleine indu- m. gericht op importvervanging, ijst er in dit verband op. dat het isterie van CRM in Nederland be is. buiten de CONS (Commissie fikkelingssamenwerking Neder- -Suriname)-gelden om. fondsen beschikking te stellen voor het ligen van kleine industrieën in de lbouw. „Suriname zal ervoor moe- zorgen. dat de infrastructuur voor terugkeer wordt klaargemaakt." is Van Genderen. Bij de Amsterdamse vestiging van het warenhuis De Bijenkorf is zaterdag gedemonstreerd tegen de bouw van een parkeergarage. De demonstranten zijn van mening dat het warenhuis met de bouw van de garage de plannen om de binnenstad van Amsterdam autovrij te maken, wil dwarsbomen. Onder hen bevond zich Luud Schimmel- penninck (midden op de foto), oud-provo en nu verbonden aan het wijkcentrum d'Oude stad. j •ngetjes spelen met |iur: huis afgebrand IMEGEN (ANP) Een lelie uit mde brand beeft gistermorgen vier verdiepingen tellend heren- s in Nijmegen geheel verwoest. De nd ontstond, doordat twee jonge- II Js van vier en vijf jaar op hun lian%ner met vuur speelden. Zij bleven ledeerd, evenals de andere bewo- s van het huis. De politie schat de Bar ade op een half miljoen gulden, (kei - Van onze sportredactie AMSTERDAM Na de dertiende competitieronde in de eredivisie heeft Ajax zich vaster aan de kop genesteld. De Amsterdammers ver sloeg zelf PSV (4-1), terwijl AZ'67 en Feyenoord in Alkmaar op 0-0 blij ven steken. De grote man in het treffen tussen Ajax en PSV was Simon Tahamata (op de foto feest vierend met Guido Pen). De behen dige aanvaller scoorde zelf twee maal en was de grote animator bij Ajax. dat het nog altijd aangesla gen PSV in Amsterdam geen enkele kans gaf. De overige Ajax-treffers kwamen van Schoenaker en Arne- sen en voor PSV scoorde Postuma tegen. In een bikkelharde wedstrijd kwa men AZ en Feyenoord niet verder dan 0-0. Scheidsrechter Thomas deelde „slechts" drie gele kaarten uit. maar hij had zonder schroom meer van deze kaarten uit. maar hij had zonder schroom meer van deze kleinoden (en ook van een andere kleur) kunnen tonen. De grofste overtreding kwam op naam van Feyenoorder Stafleu, die AZ-speler Weijster buiten de lijnen een schop midden in het gezicht gaf. Niemand verklaarde wat te hebben gezien, maar de televisiebeelden registreer de het wangedrag van Stafleu wel. Of dit nog gevolgen heeft voor de Feyenoorder is niet bekend. Wim Jansen, de middenvelder van de Rotterdammers, moest door een knieblessure al in de beginfase van het duel worden vangen. Van onze correspondent JERUZALEM Met de drei gende uitwijzing van Bassam Sha'aka, burgemeester van de op de westelijke Jordaan- oever gelegen stad Nabloes, dreigt Israël met een nieuwe golf van onrust in de bezette gebieden te worden gecon fronteerd. Sha'aka werd gis terochtend in hechtenis geno men in afwachting van een onderzoek door de Israëlische Hoge Raad. Op verzoek van de echtgenote van de burgemeester schorste de Hoge Raad verleden week het besluit tot uitwij zing van de regering hangende een gerechtelijk onderzoek. De gemeen teraden van Nabloes en Jericho zijn gisteren reeds uit protest tegen de Israëlische maatregelen afgetreden. Gerechtvaardigd De Israëlische premier Begin en mi nister van defensie Weizman besloten eind vorige week Sha'aka hard aan te pakken, nadat de burgemeester in een gesprek met de militaire bevel hebber van de westelijke Jordaan- oever, generaal Matt de Palestijnse overval verleden jaar op een bus op de weg tussen Tel Aviv en Haifa zou hebben gerechtvaardigd. Bij deze overval kwamen 34 mensen om het leven. Volgens het Israëlische ministerie van defensie zou Sha'aka in dit ge sprek hebben verklaard: „Dergelijke acties zullen goede resultaten afwer pen vanwege de toestand waarin wij ons bevinden. Zolang de bezetting duurt, kunnen zich meer van dergelij ke acties voordoen". Sha'aka zelf ontkent deze uitspraken echter. Hij zegt de Palestijnse terreu ractie die de IsraëL'fche inval in-Zuid- Libanon verleden jaar uitlokte, niet te hebben goedgekeurd. Volgens de burgemeester liet hij Matt merken de motieven voor het Palestijnse geweld te begrijpen. Deze zouden door de Israëlische agressie in Libanon, de voortgezette bezetting van de in 1967 veroverde gebieden en de landonteigeningen steeds sterker worden. Sha'aka meent dor de Israëlische autoriteiten in een val te zijn gelokt. De burgemeester, die fel-nationalisti- sche standpunten inneemt en ervan verdacht wordt sympathie te hebben voor de Syrische Baath-partij is de Israëli's allang een doorn in het oog. Gemeenteraden De burgemeesters en gemeenteraden van de belangrijkste steden op de westelijke Jordaan-oever hebben zich met Sha'aka solidair verklaard. Zij dreigen het voorbeeld van Nabloes en Jericho te volgen en af te treden wanneer hun collega inderdaad de grens wordt overgezet. De burge meesters op de westelijke Jordaan- oever koesteren reeds enige tijd de vrees dat Israël graag van hen afwil. Zij wijzen in dit verband op het pro ces tegen Kariem Khalaf, burgemees ter van Ramallah en tegen Ibrahiem Tawil, burgemeester van El Birah. Burgemeester Bassam Sjakaa van Nabloes omringd door aanhangers, vlak nadat bekend was geworden dat hij zal worden uitgewezen. O Vervolg op pagina 3. HAVANA (Reuter) Afrikaanse leerlingen die op Cuba worden opgeleid zullen een „elite vormen die altijd klaar staat om tc strij den tegen imperialisme, behoud zucht en onrecht". Dat heeft de culturele attaché van de Kongole se ambassade in Havana gezegd bij de opening van een school voor voortgezet onderwijs voor 600 Kongolese kinderen. Het Cu baanse persbureau Prensa Lati- na, dat hiervan melding maakte, repte met geen woord over het gedwongen vertrek van school kinderen uit Angola en Kongo alsmede een aantal andere Afri kaanse landen. Volgens Emboco zijn de kinderen bevoordeeld om dat zij de kans krijgen te worden opgeleid voor het stichten van een nieuwe, klasseloze maat schappij. Volgens zegslieden in Havana studeren meer dan 10.000 Afrikaanse kinderen op Cuba. Zij bestreden echter dat de ouders hiervoor geen toestemming heb ben gegeven, of dat de kinderen zwaar werk in de landbouw zou den moeten doen. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN Sa LENING 1S7S PER 1SS5/1SBS inschrijving volgens het tendersysteem op 13 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Boetseerset (A) Boetsccrklci nici verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard. Schroevedraaicrset (B) Grote, kleine en kruiskopsehmeve- dranicr in één. I landgrecpje mei oimlagmechanick. voor extra gemak. hé. wat zijn dat voor leemde vogels? Van een onzer verslaggevers HARDERWIJK De rege ring zal nog geruime tijd no dig hebben om bij de beslis sing over het ai of niet aanleg gen van de Markerwaard uit de problemen te komen. Het is niet uitgesloten dat de pla nologische kernbeslissing nog maanden op zich laat wach ten. Het grootste discussie punt in het kabinetsberaad is de vergelijking tussen kosten en baten van een eventuele drooglegging. Deze opvatting werd zaterdag ver kondigd door het CDA-Tweede-Ka- merlid drs H. Eversdijk tijdens de jaarvergadering van de Vereniging tot behoud van het IJsselmeer in Har derwijk Volgens Eversdijk heeft de CDA-fractie nog geen standpunt ingenomen ten aanzien van de vraag of de Markerwaard moet worden aan gelegd. „De regering moet echter wel met argumenten komen om de nood zaak van inpoldering aan te tonen. Het mag niet zo zijn dat de Marker waard er komt, omdat er een plan uit 1920 voor ligt." Veranderingen in het landbouwbe leid (landaanwinst is voor die sector niet meer zo belangrijk als vijftig jaar geleden) en de hoge aanlegkosten (drooglegging vergt volgens de huidi ge berekeningen al vijf tot zes miljard gulden) hebben het zicht op een Mar- Mdphinprip kerwaard wel veranderd, aldus Evers- ie dijk. „Bovendien is een belangrijk argument voor inpoldering op korte of niet aanleggen van de Marker waard geen definitieve beslissing, maar een beleidsvoornemen is. „De inspraak, die op het beleidsvoorne men volgt, zal bouwstenen moeten aandragen voor een uiteindelijke ver antwoorde beslissing," aldus Evers dijk. termijn vervallen, omdat de aanleg van een tweede nationale luchihaven niet urgent is. Ons land is ruimtelijk gezien te klein voor nog een nationale luchthaven." aldus Eversdijk. Woningbouw Ook de noodzaak van een nieuwe polder voor woningbouw is bij het CDA-Kamerlid aan twijfels onderhe vig. ..De overloop zien wij niet meer zo zitten, onze fractie denkt meer in de lijn van terug naar de stad." zei Eversdijk. die zich afvroeg of er in de toekomst ooit nog behoefte is aan een tweede Almere De CDA'er wees er verder op dat de uitspraak van de regering over het al De fractieleider van D'66. Terlouw. was heel wat minder optimistisch over de inspraakmogelijkheden na een „voorlopige" uitspraak van het kabinet over de Markerwaard „Bij een planologische kernbeslissing wordt de enorme machinerie van rijkswaterstaat in gong gezet. Als dat beleidsvoornemen inhoudt dat de Markerwaard aangelegd dient te wor den. moet je wel van heel goede huize komen om die machinerie te keren. Een trein die eenmaal is gaan rijden, is moeilijk in omgekeerde richting te krijgen." Terlouw keerde zich tegen de aanleg van de Markerwaard, omdat het be staan van liet IJsselmeer een zaak van levensbelang is uit mllieuoog- punt „Het IJsselmeer is onvervang baar Terlouw pleitte er voor dat het beleidsvoornemen van de regering wordt uitgesteld tot een studie is ver richt naar het „nat" houden van de Markerwaard. Ruimere taille De voorzitter van- de Vereniging tot behoud van het IJsselmeer. H Gover- de. noemde de aanleg van de Marker- u aard een „planologische kernvergis sing," die een falend ruimtelijk beleid ondersteunt. Hij vergeleek het aan bod van meer land aan ruimtegebrui kers die op te grote voet leven met „het geven van een broek met ruime re taille aan hen die moeten af slanken." De commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs R. J. de Wit, zei gistermiddag in een radioprogramma van de AVRO dat aan inpoldering meer positieve dan negatieve kanten zitten. Naar zijn zeggen hebben ook milieu overwegingen hem tot dat standpunt gebracht. In zuidelijk Fle voland is volgens hem gebleken dat bij aanwezigheid van bos- en natuur gebieden ook vogelgebieden met een uitzonderlijke rijkdom kunnen ont staan. Authentiek Slavisch kleedje (C) mei fraai dicrmoiicf. Als onderlegger of voor de sier. Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. licht naturel leder met gevlochten koordje. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: -Giro: Postcode en plaatsTel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomsikoningvan f7. Kado naar keuze: DA. DB. DC CUD. (aankruisen a u b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uilsluitend vooropgaven). Voor bczorgmlbrmalic 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1