et milieu bepaalt schoolkeus Rechercheurs ontkennen contacten met tipgever amer vraagt Veder cht beleid te voeren Hogere rente bij de ABN. ABN Bank rereldbank kan [men niet helpen" Evangelische Progressieve Volkspartij In proces moordaanslag op Turk Tot in de verre toekomst is ombuigen nodig f van moties bij debat Volksgezondheid N op de bres )r effectenbeurs Marinejagers voor miljoen verkocht i Turk krijgt zeven jaar voor doodslag il ET{AG 9 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET gren welgestelden maken vier keer zoveel kans op havo-vwo ADVERTENTIE ;e onderwijsredactie .G Kinderen van jtelde ouders hebben ïaal zoveel kans om op :hool voor havo-vwo te- te komen als kinderen rbeiders. Dit blijkt uit nderzoek van het Cen- V Bureau voor de Statis- iport van het CBS is van groot 1 omdat het laatste grote onder- an prof. Van Heek) betrekking gegevens van vijftien jaar l In de nu verschenen statis- de gegevens verwerkt van die in 1977 van de lagere ramen. jjfrs van het CBS tonen aan, dat aaar mammoetwet weinig heeft Terd aan de sociale ongelijk- het onderwijs. Er bestaan nog aparte brugklassen voor ver- Ie vormen van voortgezet on derwijs. Met name de keus tussen lager beroeps onderwijs en mavo-ha- vo-vwo is vrij definitief. Deze keus wordt in hoge mate bepaald door het sociale milieu van de ouders. Van de arbeiderskinderen gaat één op de twee naar het beroepsonder wijs. Van de kinderen van hogere employés (waar ook de vrije beroepen bij horen) gaat slechts één op de tien naar het lager beroepsonderwijs. Het omgekeerde is ook waar. kinderen van hogere employés hebben vier maal zoveel kans op een school voor havo-vwo als arbeidskinderen. Begaafdheid Uiteraard speelt ook de begaafdheid van kinderen een belangrijke rol. Om het effect daarvan na te gaan heeft het CBS de leerlingen ingedeeld in vijf prestatieniveaus. Algemeen geldt dan; hoe hoger het prestatieniveau, des te hoger de schoolkeus. Maar de sociale afkomst gooit wel roet in het eten. We geven hieronder de cijfers voor de jongens, omdat de invloed van het sociale milieu daar het sterkst is. Bij de groep met het hoogste presta tieniveau gaat van de arbeiderszonen 66 procent naar het havo-vwo. Van de zonen van hogere employés kiest ech ter 84 procent voor havo-vwo. Bij het op een na hoogste prestatieniveau blijkt de invloed van het sociale mi lieu nog sterker. Van de zonen van hogere employés gaat dan nog 63 procent naar havo-vwo, van de zonen van arbeiders niet meer dan 36 procent. Ook hier geldt het omgekeerde: zo nen van hogere employés maken min der kans in het lager beroepsonder wijs verzeild te raken. Van de jongens met het laagste niveau komt bij de hogere employés 72 procent in het lager beroepsonderwijs terecht, van de zonen van arbeiders bijna iedereen (ruim 90 procent). De verschillen zijn iets kleiner als .men mavo, havo en vwo bij elkaar neemt De trek naar het algemeen voortgezet onderwijs is elk jaar gro ter. Maar voor kinderen uit lagere inkomensgroepen wordt het dan toch al gauw mavo, terwijl de hogere inko mensgroepen hun kinderen als het even kan (en soms ook als het niet kan) naar een school voor havo-vwo sturen. Schoolhoofd Bij de overgang naar het voortgezet onderwijs speelt ook het advies van het schoolhoofd een belangrijke rol. Het beeld dat deze adviezen opleve ren wijkt niet veel af van het hier gegeven overzicht Wel hebben ou ders de neiging om iets vaker mavo- havo-vwo te kiezen dan de hoofd der school raadzaam acht. Opmerkelijk is bovendien dat het advies van schoolhoofden bij kinderen uit lagere sociale milieus nogal eens te laag uitvalt. Zo krijgen arbeiderszonen van het hoogste prestatieniveau in één op de zes gevallen een lager advies. Meisjes kiezen gemiddeld een hogere schoolsoort dan Jongens. De sociale verschillen werken voor meisjes iets minder sterk door. Kinderen in ste den hebben een voorsprong op kinde ren van het platteland. Brugperiode De nieuwe gegevens van het CB8 kunnen een rol gaan spelen in de discussie over de plannen van minis ter Pais en staatssecretaris De Jong met betrekking tot de invoering van een tweejarige brugperiode (om streeks 1990). Met name de oppositie in de Tweede Kamer zal er op wijzen, dat gelijkheid van kansen moeilijk te bereiken is als er ook in de toekomst verschillende brugklassen blijven be staan. De regering wil in de eerste twee Jaar wel zoveel mogelijk hetzelf de lesprogramma voorschrijven, maar de verschillende schoolsoorten blijven bestaan. Daardoor zou vol gens tegenstanders van dit plan ook de selectie naar sociaal milieu blijven bestaan. KERN "kwestie van leven of dood: STOP de waanzinnige bewapeningsspiraal! DOORBREEKT HET GEWELDSDENKEN! Het evangelie van radikale gerechtigheid en vrede wijst een DERDE WEG tussen kapitalisme en kommunisme. Wij staan voor een beslissende keuze inzake de wapenwed loop. Niet alleen plaatsing in West-Europa maar ook produktle van nieuwe atoomraketten betekent een aanslag op de schepping als zodanig. De laatstgehouden partijraad van de riep resoluut op om dit moment een keerpunt te doen zijn. Juist principiële zaken als deze zijn Inzet voor een hergroe pering in de Nederlandse politiek. Er moet een alternatief komen voor het huidige regeringsbe leid EPV, Postbus 304, 3350 AH PAPENDRECHT Op dit adres aanvragen resolutie partijraad EPV van 27-10-79 (ook telefo nisch mogelijk via nr. 078-150371) uitgebreid informatie-pakket 2.50 (in postzegels of door storting op giro 3892447 t.n.v. penningm EPV te Papendrecht) aanmelding als lid en onzer verslaggevers ERDAM Als de We nk zich wil richten op ne mensen, betekent bank moet „discrimi- 1 wat betreft de landen eun van haar krijgen. Laar schrijft dat in het' ft „De Wereldbank en de waarop hij gisteren aan de Jniversiteit promoveerde tot [in de economie. Vrij vertaald: vooruitstrevende regeringen zoveel aandacht aan een [ontwikkeling die alle bevol- ;pen ten goede komt, en zou voornamelijk aan die re- Bteun moeten worden gegeven Wereldbank. ogenblik gaat een groot deel ontwikkelingshulp van de it naar derde wereldlanden al wat beter gaat. De Wereld- leeft met name in die landen uwen; zij zijn kredietwaardig, dpk is er, aldus de promovendus, s^l geslaagd haar leningenbeleid buigen, en te concentreren op Ins te ontwikkelingslanden. Wel er, zo bleek onlangs tijdens de rgadering in Belgrado, overwo- Jet langer te lenen aan landen iet gemiddelde inkomen dertig t is van het inkomen in de landen (de Westerse landen met Japan). De kans dat dat echter klein. proefschrift houdt Van Laar, n 1972 tot 1974 bij de Wereld- in Washington verbleef, en in ontwikkelingslanden werkte, ooral bezig met de vraag in re de bank in staat is de arme n in de ontwikkelingslanden te helpen. Hij is daarover niet bijster optimistisch. Wil de Wereldbank in ternationaal vertrouwen blijven ge nieten (van de Westerse landen en dan met name de Verenigde Staten), dan zal zij landen met zeer uiteenlo pende regimes moeten lenen. De Wereldbank zelf is van mening dat zij de steun van de machtige en in vloedrijke groepen (met andere woor den: de grote boeren en de handela ren) nodig heeft, als tenminste haar plannen niet gedwarsboomd willen worden. Dat betekent, aldus Van Laar, dat plattelandsprojecten ge richt op de armen op meer weerstand kunnen rekenen dan programma's die de plattelandselite naar zijn eigen hand kan zetten. „Op die manier kun nen Wereldbank-programma's zelfs het lot van de armen verslechteren, hoe goed bedoeld ze ook zijn." De Wereldbank verstrekt voor twin tig miljard gulden aan leningen per jaar (vooral voor concrete projecten zoals de bouw van dammen, de aan leg van wegen, het verbeteren van drinkwatervoorziening), en is daar mee op dit terrein het belangrijkste VN orgaan. In de eerste vier hoofd stukken van zijn proefschrift houdt Van Laar zich bezig met de verande ringen binnen de bank, de landen die van de bank profiteren en het perso neelsbeleid. Wat betreft het interna tionaliseren van de staf meer per soneelsleden uit ontwikkelingslan den wordt, zo schrijft hij, „slechts zeer langzame vooruitgang geboekt". Door de vergroting van de interne doelmatigheid (efficiency) binnen de Wereldbank tenslotte, worden de mo gelijkheden kleiner, aldus Van Laar, om projecten „nieuwe stijl" (gericht op de armen) op te zetten en om daadwerkelijk te luisteren naar de verlangens van de ontwikkelings landen. Minister Andriessen: DEN HAAG (ANP) Tot in de verre toekomst zullen ombuigingsopera ties in ons land nodig blijven, alvo rens een gezonde verhouding tussen de particuliere en de collectieve sec tor tot stand zal zijn gebracht. Minis ter Andriessen van financiën heeft dit gisteren gezegd bij de presentatie van een boek van de uitgeverij Elsevier, dat de titel heeft: „De economie kan barsten". Op de foto VNO-vooriitter Van Veen (links) en minister Andriessen. Het is onjuist te menen, aldus An driessen, dat de collectieve sector pas sedert de oliecrisis van 1973 te hard is gaan groeien. Dat gebeurde al veel eerder en ik heb daar al herhaaldelijk tegen gewaarschuwd, zei Andriessen. Wat zo langdurig verkeerd is ge groeid, kan niet op korte termijn wor den hersteld. Het is echter niet waar, zoals het nieuwe boek suggereert, dat er niets wordt gedaan aan ombuiging. De ombuiging, aldus Andriessen, is in gang gezet en zal worden voortgezet. Door de reeds genomen maatregelen kunnen de verstorende invloeden van buitenaf, die zijn opgetreden, beter worden opgevangen door onze econo mie, aldus Andriessen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De recherche van de gemeentepolitie in Utrecht ontkent dat zij voort durend in contact heeft ge staan met de 28-jarige Utrech ter Kees C., die ervan wordt verdacht een poging tot moord op een 26-jarige Turk te hebben uitgelokt. Twee rechercheurs hebben vorige maand bij de rechter-commissaris verklaard dat de man slechts een maal met hen heeft gesproken en dat zij hem daarna niet meer hebben gezien. De verklaring van de rechercheurs werd gisteren voorgelezen door de president van de Utrechtse recht bank, mr. K. S. Bieger. tijdens de voortzetting van het proces tegen C. en vier andere verdachten. Volgens C. heeft hij tot driemaal toe met de politiemannen gesproken over het in Turkse kring levende plan om Musta fa Esklci, een lid van de groepering „Grijze wolven", om het leven te brengen. Na het derde gesprek zou hij nog enkele malen tevergeefs hebben getracht met de rechercheurs in con tact te komen. De beide politiemannen hebben be vestigd dat C. hen in april op het politiebureau in Utrecht heeft opge zocht met de tip dat enkele Turken op wraak zonnen, nadat in maart ^un 27-jarige landgenoot Muzaffer C. was doodgeschoten. In hun verklaring zeggen zij dat zij van C. een „verward verhaal" te horen kregen, en dat zij met hem afspraken dat hij zou terug komen, wanneer hij meer wist. Vol gens hen hebben zij C. nadien niet meer teruggezien, maar hebben zij onlangs wel van een collega gehoord dat de tipgever nog eens op het bu reau was geweest en naar hen had gevraagd. Verzekering C. zelf zegt dat er op dat eerste ge sprek met de rechercheurs nog twee zijn gevolgd, en dat hem bij die con tacten de verzekering werd gegeven dat hij zou worden gewaarschuwd „als het te link werd". Op die manier zou hij, als tipgever, wel meer met de politie hebben samengewerkt. C. hoopte naar zijn zeggen dat hij, aldus opererende, de aanslag op Eskici zou kunnen verhinderen. Enkele Turken zouden hem hebben benaderd met het verzoek de aanslag, tegen beta ling, te plegen. Een derde politieman heeft bij de rechter-commissaris verklaard dat C. ongeveer vier keer op het politiebu reau is geweest, al wist hij zich niet meer te herinneren wanneer hij hem daar had gezien. Bij een van die be zoeken had hij de afwezige recher cheurs nog laten omroepen. Volgens de rechercheurs had C. na zijn aan houding wegens de inmiddels ge pleegde moordaanslag op Eskici. te genover hen niet laten blijken dat hij het hen kwalijk nam dat ze niet meer te bereiken waren geweest. onze parlementsredactie HAAG De meeste ies in de Tweede Kamer en gisteren hun kritiek et beleid van staatssecre- Veder-Smit van volksge- heid omgezet in een ware van moties. De Kamer k gisteren in tweede ter van het debat over de oting van volksgezond- steren antwoordde de staatsse- is op de eerste termijn van de De manier waarop zij dat bracht de oppositie tot de ge- e mevrouw Veder en haar mi- J Ginjaar te confronteren met notie van wantrouwen. Dat ge- Be gisteren niet. Een van de rede- dat de fractie van de Partij van beid er nog niet over heeft kun- spreken. Overigens wordt niet icht dat gedurende deze begro- >ehandeling de socialisten nog biets zullen komen. 2DA liet gisteren in milde ter- ware kritiek op mevrouw Veder linken. Lansink kwam met een een onzer verslaggevers TERDAM De communisten e Amsterdamse gemeenteraad n zich zorgen over de hoofdste le effectenbeurs. Zij vrezen dat iurs in de internationale handel meer voor vol wordt aangezien, aanleiding van de „vlucht" van Bccesvolle, kleine onderneming ron uit Dieren naar de beurs Londen. Onlangs gaf Vitatron ikant van hoogwaardige labo- iumspullen en pace-makers hartpatiënten) een zeer groot eienpakket uit op de Londense De CPN-fractie vindt dat B en et de Vereniging voor de Effec- andel moet gaan praten om te komen dat de beurshandel emt. motie, waarin zeven verzoeken aan de regering werden gedaan en waarin in feite om niets anders wer^ gevraagd dan beleid. Allereerst een vestigingsbeleid voor artsen, apothekers en paramedici, zoals fysiotherapeuten, dat gericht is op een praktijk verkleining. Grote praktijken Grote praktijken belemmeren dat er meer artsen aan het werk kunnen en houden een verbetering van de eer stelijns zorg tegen. Dat is hard nodig, willen er patiënten uit peperdure zie kenhuisbedden worden gehouden of niet bij even kostbare specialisten terecht hoeven komen, als dat niet noodzakelijk is. Ook op dat vesti gingsbeleid gericht, wil het CDA har de maatregelen inzake tarieven en honoraria die nu nog in medische sferen gelden. Ook wil het CDA dat de staatssecre taris het probleem van de hoge bedra gen voor goodwill bij overname van artsenpraktijken aanvat. Die wens leeft ook bij de oppositie. Op dit ogenblik staat het artsen, die ermee ophouden niets in de weg om astrono mische bedragen voor hun praktijk te vragen. Dat maakt het voor begin nende artsen moeilijk om zich te ves tigen, maar verplicht die artsen te vens voor zichzelf een fiks inkomen veilig te stellen. Dat hebben ze wel nodig willen ze de enorme hypothe ken op de goodwillsom kunnen af lossen. Het CDA wil verder het versterken van poliklinieken, zodat mensen niet per se in een ziekenhuisbed verzeild hoeven raken. Artsen moeten verder zoveel mogelijk in dienst van het zie kenhuis komen, zodat er binnen het- ziekenhuis geen „eigen bedrijfjes meer ontstaan, die kosteloos gebruik maken van materiaal en huisvesting, aangeboden door het ziekenhuis." Fysiotherapeuten CDA-woordvoerder Van Rooijen wil dat fysiotherapeuten binnen twee maanden met eigen voorstellen ko men die de eigen bijdragenvoorstel- len van mevrouw Veder kunnen ver vangen. De staatssecretaris heeft in haar brief van 26 maart voorgesteld om een aantal behandelingen die een fysio therapeut uitvoert door de patiënt zelf te laten betalen. Dat zijn meestal behandelingen die uiterst langdurig zijn en waarvan door de staatssecre taris de noodzaak niet wordt inge zien. Nu er kritiek is uit de hoek van de fysiotherapeuten, stelt Van Rooi jen voor dat zij zelf met eigen vormen van bezuinigingen komen. Deze mo tie zal zeker steun krijgen van de WD. Ook die partij richtte zich in eerste termijn kritisch op het voorstel van mevrouw Veder. De Partij van de Arbeid vraagt van mevrouw Veder om er voor te zorgen, dat inkomens van medici die nu door minister Van Aardenne van economi sche zaken te hoog worden bevonden, vóór 1 januari 1983 resoluut van de baan zullen zijn. HAARLEM (ANP) De oude onder zeebootjagers „Zeeland" en „Fries land" van de marine zijn gisteren voor ruim een miljoen gulden ver kocht aan een Spaans slopersbedrijf. Na de kijkdagen in Den Helder vond de eigenlijke verkoop plaats in het centraal belastinggebouw te Haarlem. Tijdens de kijkdagen meldden zich zo n 130 gegadigden, maar de marine had toen al zo'n 900 ton aan onderde len (kanonnen, motoren, raketten) van ieder schip gesloopt. „Alle vitale delen voor strategisch gebruik zijn eraf gehaald en de militaire installa ties die er nog op zitten zullen onder toezicht van de marine worden gede monteerd." aldus de heer Bakker van het ministerie van defensie. Op de verkoping werd ook een groot aantal roei- en zeilsloepen, roeivlet- ten en -jollen, alsmede schroot, draai banken. elektromotoren, elektroni sche artikelen en personenauto's en vrachtwagens van de Koninklijke Marine aangeboden. De meeste goe deren gingen tegen redelijke prijzen van de hand. ADVERTENTIE In verband met de ontwikkeling van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN besloten onderstaande rentetarieven te verhogen. Met ingang van 9 november 1979: 972% (was9'/4%) Spaardeposito 6 jaar vast 972% (was 9'/4%) Spaardeposito 5 jaar vast 974% (was 9 Kasbiljet einddatum 1-3-1986 974% (was 9 Kasbiljet einddatum 1-3-1985 974% (was 9 Kasbiljet einddatum 1-3-1984 974% (was 9 Groeikasbiljet na 5 jaar(mi.v. 9 nov.) 8 (was 7'/2%) Spaar-Extra-rekening II 7 %(was6'/2%) Spaar-Extra-rekening/boekje De rentevergoedingen op de overige spaarvormen zijn ongewijzigd gebleven. Dagelijkse renteberekening. Het zogenoemde Turken-proces stond gisteren ook verder geheel in het teken van tegenspraak. De even eens van uitlokking verdachte Turk Schabettin D. (37) ontkende dat hij op enige manier bij de moordaanslag betrokken was geweest. Hij kende Eskici zelfs niet, zei hij. Volgens Kees C. had D. hem gevraagd Eskici neer te schieten Hein zou als beloning daarvoor 10.000 gulden en een wapen zijn aangeboden. Geconfronteerd met die belastende verklaring, zei D. dat Kees C. „van a tot z" loog, en dat dit wel uit andere verklaringen zou blijken. Dat laatste was gisteren niet het geval: de ver dachten bleven elkaar tegenspreken. Bert V. (19), die ten slotte het schot op Eskici loste, zei dat hij daartoe was overgehaald door Kees C., die weer beweerde dat hij de moordaanslag wilde verijdelen, ondanks de druk die de vader van het slachtoffer van de eerste schietpartij op hem uitoefen de. Deze vader hield op zijn beurt de rechtbank voor. dat juist Kees C. het plan had geopperd Eskici dood te schieten. Alsof het allemaal nog niet onontwar baar genoeg was, vertelde Kees C. de rechtbank gisteren ook nog dat D. hem na de moordaanslag op Eskici had gevraagd of hij ook de Turkse restauranthouder Tahir Ejder wilde liquideren. Daarvoor zou hem een be drag van 14.000 of 15.000 gulden zijn geboden. Van Ejder wordt gezegd dat hij in Utrecht een vooraanstaande rol speelt bij de „Grijze wolven". 'Onbegrijpelijk' D. zei die beschuldiging van Kees C. „volkomen onbegrijpelijk" te vinden, waarbij hij erop wees. dat Ejder een bloedverwant van hem is. Ejder zelf, als getuige gehoord, zei zich niet te kunnen voorstellen dat D. hem uit de weg zou willen ruimen. Hij was, zei hij, nog aanwezig geweest bij de be snijdenis van diens zoon. Na alle beschuldigingen te hebben aangehoord, zocht de rechtbank eni ge steun bij de cultureel-antropoloog drs. M. J. A, Penninx, die een studie heeft gemaakt van de Turkse verhou dingen. Penninx wist de rechtbank te vertellen dat met de opkomst van het politiek geweld in Turkije ook de, huurmoord daar zijn intrede heeft, gedaan. Het proces wordt vandaag voortgezet met onder meer het requisitoir. UTRECHT - De Utrechtse recht bank heeft gisteren de 19-jarige Turk" Ramazan G. veroordeeld tot een ge-1' vangenisstraf van zeven Jaar met af-* trek van voorarrest. G., die op 18» maart zijn 27-jarige landgenoot Mu-» zaffer C. doodschoot en ook op diensij 23-jarige broer Mesut schoot, werd) schuldig bevonden aan doodslag, po ging tot doodslag en overtreding van de vuurwapenwet. De rechtbank' achtte niet bewezen dat G. met voor-4* bedachten rade heeft gehandeld. De officier van Justitie, mr. A. Her- stel, had veertien dagen geleden we-, gens onder meer moord een gevange- nisstraf van negen Jaar tegen G.t geëist. Bij de berechting van O. waren zeer strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen, omdat er rekening mee werd gehouden dat de schietpartij een po litieke achtergrond had. Er was spra ke van een wraakactie van de wel als fascistisch aangeduide Turkse groe pering „Grijze wolven". In het vonnis wordt gesteld dat de rechtbank ervan uitgaat dat bij de dader politieke overwegingen „waarschijnlijk geen enkele rol hebben gespeeld De rechtbank verwierp het beroep op overmacht en op noodweer of nood weerexces. waarop de verdediger van O. zijn pleidooi fundeerde. Wel werd rekening gehouden met een reeks verzachtende omstandigheden, ver band houdende met „de Turkse her komst van verdachte". Ook is over wogen dat G. al zwaar gestraft is, onder meer omdat zijn familie alle contact met hem heeft verbroken. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9