LO is niet ^elkom als lemiddelaar Fransen zoeken asiel in ambassade België >LO in tang van Syrië De onmacht van de VS Rust Bolivia keert weer Hulpprogramma Timor te beperkt Phnom Penh blijft eisen stellen UNESCO weert pers lakgelastigde opgepakt own kandidaat president impels «gekomen Bomaanslag in Umtali: 2 doden Australische organisatie: Dienstweigeraars bezetten gebouw IJDAG 9 NOVEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET HS 7 3ERAN (AFP, UPI, AP) De bezetters van de Amerikaan- imbassade in Iran zullen geen bemiddeling accepteren van Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Naar aanleiding de gestegen spanning heeft president Carter zijn voorge nen reis naar Canada afgezegd. Iraanse staatsradio maakte gis- vond bekend dat de Amerikaanse gelastigde in Teheran, Bruce igen, is gearresteerd en onder re bewaking staat. Laingen was tijde van de bezetting niet in de lassade. woordvoerder van de studenten, sinds zondag ongeveer zestig rikanen gijzelen in de ambassa- tn Teheran, verklaarde op een conferentie dat er geen enkel act met de PLO bestaat. „De tters zullen geen politieke onder- lelingen met de Palestijnse Be- lingsorganisatie aanvaarden," al- de woordvoerder. Ambassades andere landen in Teheran zullen pogingen om vrijlating van de laars te verkrijgen coördineren, bij zouden diplomaten van Pa- i, Syrië, Turkije en Portugal een elen. delegatie van de PLO. onder lei van Arafats naaste medewerker Sayel, ontkende gisteren na ;omst in Teheran dan men in was voor een bemiddelingspo- in de gijzelingskwestie. De dele- is daar om militaire zaken te ireken en pas als president Carter om openlijk vraagt zal men zich de bezetting van de ambassade oeien. aldus de PLO. Het officiële &HINGTON (AP, AFP, Reuter) gouverneur van Californië, Ed- id Brown, heeft zich kandidaat eld voor het Amerikaanse presi- schap. 41-Jarige democraat noemt zich- ,de kandidaat van de toekomst" :ei dat de huidige Amerikaanse >rs niet in staat zijn „het schip staat te besturen". Brown is voor iherming van het milieu, verdere lekking van de ruimte en dienst heid aan de mensen. „Leider- p lijkt in dit land eerder uitzon- ttg dan regel", zo zei hij. „Het is Amerika wakker te schudden." potentiële president wil een tdwetswijziging om de Ameri- begroting in evenwicht te jen, en een energie-instituut dat olievoorziening in de VS veilig t stellen. Identskandidaat Edward Kenne- leeft nog eens met nadruk laten in dat er met zijn gezondheid op ogenblik niets aan de hand is. beleid van de Verenigde Staten gaat er echter van uit dat er geen contac ten met de Palestijnen mogen be staan voordat zij het bestaansrecht van Israël hebben erkend. In Washington werd echter wel be kend gemaakt dat Ramsey Clark, de Amerikaanse afgezant die woensdag geen toestemming kreeg naar Iran te reizen, in de Turkse hoofdstad Istan- boel overleg heeft gepleegd met een functionaris van de PLO. Om tege moet te komen aan het verlangen van de Palestijnen om een officieel ver zoek tot bemiddeling gaf het ministe rie van buitenlandse zaken in Was hington een verklaring uit: „Als de PLO helpt bij de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars, zou dat een hoogst verantwoordelijke daad zijn in een situatie waar de PLO enige invloed kan hebben, en we zouden zulke hulp toejuichen." Het was gis teravond nog de vraag of de PLO dit voorzichtige verzoek duidelijk ge noeg vindt om tot actie over te gaan. De bezetters van de ambassade voer den gisteren een van de gijzelaars door de tuin van het gebouw. De man was geblinddoekt en had de handen op de rug gebonden. Voor het hek schreeuwde een menigte Iranezen „dood aan Carter" en „stuur de sjah terug". De demonstranten beschul digden de Amerikaanse zaakgelastig de in Iran, Bruce Laingen, ervan een spion te zijn. Het Revolutionare Hof in Iran gaf bevel een arrestatiebevel aan de sjah te overhandigen in het ziekenhuis in New York, waar hij wordt behandeld. Volgens het Iraanse persbureau Pars krijgt de sjah in het arrestatiebevel opdracht zich onmiddellijk te melden .voor een proces, om zich te verant woorden tegen voor „honderden mis drijven". Volgens de New York Times heeft de sjah aan de Amerikaanse regering aangeboden de VS te verla ten als dat de gijzeling kan beëin digen. De bezetting van het gebouw vond in alle rust plaats halverwege de och tend. De twintig Franse gewetensbe zwaarden konden zo naar binnen wandelen en lieten het personeel on gemoeid. Zij vroegen om politiek asiel en maakten later op de dag bekend dat de bezetting in ieder ge val zal worden volgehouden totdat een van hun vriendert wordt vrijgela ten uit de gevangenis, waarin hij sinds 3 oktober zit wegens het niet vervullen van de dienstplicht. Het overgrote deel van de bezetters wordt door de politie gezocht omdat zij zich niet op tijd hebben gemeld bij de kazernes na een oproep. Het personeel van de Belgische am bassade weet niet goed wat het aan moet met het verzoek om politiek asiel en heeft de regering in Brussel om instructies gevraagd. „We hebben nog geen helder beeld van de moge lijkheden voor asiel en zien niet in hoe de aanvragers vervolgens naar België zouden moeten gebracht, over Frans grondgebied," aldus een woordvoerder van de ambassade. De aanvraag om politiek asiel is door gezonden naar de ambassadeur, die op 't moment van de bezetting in Brussel was. Als aan het verzoek geen gevolg kan worden gegeven, zullen we de Franse politie verzoeken de bezetters te verwijderen, aldus de woordvoerder van de Belgische am bassade. De bezetters, leden van de organisatie „Collectief Bezwaar" heb ben de verzekering gekregen dat de politie ze niet zal arresteren als ze het gebouw vrijwillig verlaten. Zij heb ben echter laten weten de beslissing over politiek asiel liever af te wachten onder de diplomatieke bescherming van de ambassade. LA PAZ (AFP) Het leger, in Bolivia heeft de noodtoestand opgeheven. Hoewel kolonel Natusch een week na zijn staats greep nog steeds aan de macht is, is de algemeen staking tegen zijn bewind beëindigd. Vakbondsleiders deelde mee dat de staking is gestopt om verder bloed vergieten te voorkomen. De afgelo pen week zijn er tientallen doden in Bolivia gevallen bij acties van hetsge-, ger, dat de algemene staking wilde breken. De bonden verklaarde na drukkelijk dat het einde van de sta king niet betekent, dat men Instemt met de nieuwe maatregelen die Na tusch heeft afgekondigd. RSCHAU (AFP) Reddingsploe- hebben de lijken gevonden van nijnwerkers die opgesloten zaten en kolenmijn bij de Poolse stad owice. Op 30 oktober brak in de brand uit rond een transport- el. Op dat ogenblik bevonden zich lompels in de buurt van de band. mijnwerkers konden direct wor- gered en twee verkoolde lijken den toen geborgen. Verkiezingen De nieuwe machthebber beloofde verkiezingen op niet al te lange ter mijn en nodigde de voorzitter van de senaat, mevrouw Lydia Geiler uit sa men met hem het land te leiden. Eerder had de COB, de grootste vak bond in Bolivia, geweigerd samen met haar en de kolonel een drieman schap te vormen. Natusch maakte bekend dat alle mensen die na 1 november zijn gear resteerd weer op vrije voeten zullen worden en dat de perscensuur wordt opgeheven. Verder zal het parlement weer „normaal" mogen functioneren. Volgens waarnemers heeft Natusch bakzeil moeten halen onder druk van de katholieke kerk in Bolivia en de bevolking. De Bollvianen kwamen massaal in opstand na de staats greep, die een einde maakte aan de nog maar enige maanden jonge de mocratie in het land. Naar schatting ijn er bij die opstand onder de bur gers minstens negentig doden ge vallen. Als Geiler instemt met het voorstel van Natusch om het land samen te lelden, is de kans groot dat het parle ment ook bereid is tot samenwerking. De kolonel verklaarde dat het leger borg zal staan voor „een regering die de ware democratie in Bolivia zal garanderen". In het parlement heeft de centrum-rechtse partij MNR een krappe meerderheid een waarnemers verwachten dat deze partij bereid is de staatsgreep te institutionaliseren door in te stemmen met Natusch als interim-president Vorige week waren er aanwijzigingen dat de MNR de staatsgreep eigenlijk steunde. SALISBURY (AFP. Reuter) Bij een bomaanslag in het voornaamste warenhuis te Umtali, in het oosten van Zimbabwe-Rhodesië, zijn twee zwarte vrouwen om het leven geko men. Volgens de politie is de bom geplaatst door leden van het Patriot tisch Front, de guerrillabeweging die het bewind van Salisbury gewapen derhand bestrijdt. Umtali ligt bij de grens met Mozambique. De Zambiaanse president Kaunda is in Londen aangekomen voor overleg in verband met de conferentie over Zimbabwe-Rhodesië. WASHINGTON (AP) Een commissie van de UNESCO weert journalisten bij een bij eenkomst in Washington over de pers in de derde wereld. De Amerikaanse dagbladpers heeft daartegen geprotesteerd, maar zij vindt bij de UNESCO geen gehoor. De UNESCO is de VN- organisatie voor onderwijs, we tenschap en cultuur. Zij zegt dat de 31 deelnemers op persoonlij ke titel en vanwege hun deskun digheid voor de vergadering zijn uitgenodigd, en dat het daarom geen bezwaar is journa listen buiten de deur te houden. De protesten van de Ameri kaanse dagbladen zijn doorge geven aan UNESCO via het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington, wat er op duikt dat de Amerikaanse regering het verzet deelt. De vice-voor- zitter van de Amerikaanse dag bladunie (ANPA) heeft aan mi nister van buitenlandse zaken Cyrus Vance geschreven dat „buitensluiten van de pers van een regeringsbijeenkomst onge bruikelijk is in een land (de VS) waar de persvrijheid een bol werk is voor de persoonlijke vrijheid in een vrije samenle ving". Ook wordt gesproken over de „ironie" dat een confe rentie over verbetering van de communicatie voor de pers ge sloten blijft, in zonderheid om dat die in de VS gehouden wordt. In de VS bestaat groeiende kritiek op de UNESCO vanwege de toenemende invloed van de derde wereld binnen die organi satie (mede door toedoen van haar directeur-generaal, de Se- negalees M'bow) en door de dis cussie over de pers binnen de UNESCO waarbij het belang van de persvrijheid niet altijd de boventoon voerde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het hulpprogramma dat het Indonesische Rode Kruis in samenwerking met het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft opgezet om de bevolking van Oost- Timor van de hongerdood te redden, is verre van toereikend. Volgens een rapport van de ACFOA (Australian Councel for Overseas Aid), een Australische katholieke hulporganisatie, komt het hulpprogramma te laat, zal het te weinig mensen bereiken, is het te beperkt en is het van te korte duur De ACFOA tekent daarbij aan dat dat niet de schuld is van het Internationale Rode Kruis. Twee studenten in Teheran wenden het hoofd naar Mekka bij de muur van de Amerikaanse ambassade, waar hun vrienden ongeveer negentig mensen in gijzeling houden. PARIJS (AFP) Ongeveer twintig Franse dienstweigeraars hebben op de Belgische ambassade in Parijs om politiek asiel gevraagd. De Franse politie heeft versterkingen gestuurd naar de ambassade om in te grijpen, als de Belgische autoriteiten daar om vragen. In april van dit Jaar kregen twee vertegenwoordigers van het Interna tionale Rode Kruis toestemming een summier onderzoek te doen naar de situatie op Oost-Timor. Zij conclu deerden toen al dat „tienduizenden mensen die door de oorlog van huis en haard verdreven waren dreigden te verhongeren als er niet spoedig op grote schaal hulp verleend zou worden". Daarop stelden het Internationale Rode Kruis en het Indonesische Rode Kruis een hulpprogramma op dat zes maanden zal duren en in december van dit Jaar moet begin nen. Eind Juli bezochten opnieuw twee mensen van het Internationale Rode Kruis dertien van de vijftien zogenaamde hervestigingskampen, waarin het Indonesische leger de be volking heeft ondergebracht om haar te scheiden van de bevrijdingsbewe ging Fretilin, die naar een onafhanke lijk Oost-Timor streeft. In deze kampen zitten 75.000 mensen en volgens de twee vertegenwoordi gers waren 60.000 van hen ernstig ondervoed, waren ongeveer 20.000 van hen stervende van de honger en hadden ruim 5000 mensen directe -speciale medische behandeling no dig. Waarbij de ACFOA zich bezorgd afvraagt hoe erg het dan wel in de rest van Oost-Timor moet zijn. Het aangekondigde hulpprogramma is gericht op deze 60.000 mensen de rest wordt niet bereikt en zal zes maanden duren. Wat gebeurt er na die periode, als het Indonesische le ger niet toestaat dat de mensen de kampen verlaten om het land te be werken en in eigen onderhoud te voorzien? Daarbij komt nog dat bijna de helft van de door het Internationa le Rode Kruis beschikbaar gestelde 16 miljoen gulden opgaat aan de kos ten voor transport. Het Internationa le Rode Kruis moet daarvoor helikop ters van het Indonesische leger huren. 4 Twijfels De ACFOA heeft zo zijn twijfels over de besteding van de hulp in Oost- Timor. In een eerder rapport, dat op 3 en 9 augustus uitvoerig in deze krant besproken is, wijst de organisatie op de verregaande corruptie van het In donesische bestuur op Oost-Timor en zegt dat hulpgoederen door het Indo nesische leger en Rode Kruis direct verkocht werden aan Chinese en Ti morese handelaars. In een rapport van de commissie voor buitenlandse zaken van het Australi sche parlement dat in september is verschenen, zegt de commissie dat gevreesd moet worden dat nog eens tussen de twintig- en veertigduizend Tim orezen zullen omkomen, ondanks de aangekondigde hulpactie. Het Komitee Indonesië heeft gisteren in een verklaring een dringend be roep op het Nederlandse parlement gedaan „alles te doen om de hongers nood in Oost-Timor te beëindigen". Het Komitee zegt dat de volledige verantwoordelijkheid van de hon gersnood bij de Indonesische rege ring ligt en eist een vrije toegang van het Internationale Rode Kruis tot het hele gebied van Oost-Timor. Daartoe is onder meer nodig dat het Indonesi sche bezettingsleger zich uit Oost- Timor terugtrekt, aldus het Komitee. LONDEN, BANGKOK (Reuter, AP, AFP) De regering van Heng Samrln ln Phnom Penh blijft eisen dat alle hulp voor het hongerende Cambodja vla haar loopt. Rechtstreekse steun aan gebieden die nog in handen zijn van aanhan gers van de verdreven premier Pol Pot wordt niet toegestaan. Volgens een woordvoerder van UNICEF (het kinderfonds van de VN) zullen de hulporganisaties er echter wel in sla gen de voorwaarden te omzeilen. De troepen van Pol Pot zijn actief in het noorden en westen van Cambodja (tegen de grens met Thailand). In samenwerking met de Cambod jaanse regering zal dezer dagen een konvooi van 30 vrachtwagens die 200 ton aan hulpgoederen kunnen ver voeren. vanuit Phnom Penh het plat- teland op gaan. Eind dit Jaar zullen naar verwachting 500 trucks beschik baar zijn. Vietnam, dat het huidige regime in Phnom Penh steunt, heeft opnieuw China en andere landen ervan be schuldigd dat het vervoer van hulp goederen ais dekmantel wordt ge bruikt om de guerrillastrijders van Pol Pot van wapens te voorzien. Viet nam prees de VN voor het bijeenbren gen van ruim 400 miljoen gulden voor hulpverlening, maar zei tegelijkertijd dat de toestand in Cambodja „te dra matisch" wordt voorgesteld De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Vance kreeg een veeg uit de pan omdat hij heeft gezegd dat het Cambodjaanse volk op de rand van uitroeiing staat. Het Franse schip lie de Lumière (lichteiland) zal mogelijk het eerste vaartuig zijn dat over de Mekong* hulpgoederen in Phnom Penh zal af leveren. De rivier is enige dagen gele den door de regering van Heng Sam- rin opengesteld. Wanneer de He de Lumière Cambodja zal kunnen bin nenvaren is nog niet duidelijk. De vrouw van de Amerikaanse presi dent Carter. Rosalynn, is ln Bangkok aangekomen om zich op de hoogte te stellen van het vluchtelingenpro bleem ln Indo-China. Vandaag zal zij een aantal kampen bezoeken. or James Dorsey !IROET De Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) staat onder zware Syrische druk af te m van haar diplomatiek offensief in West-Europa en van haar pogingen politieke erkenning n de Verenigde Staten te winnen. In een reeks artikelen en verklaringen van Issam al Kadi irdt zware kritiek uitgeoefend op de huidige koers van PLO-leider Jasser Arafat. Al Kadi is der van de pro-Syrische Palestijnse guerrillaorganisatie Al Saika en bestuurslid van de in rië regerende Baath-partij. Syrische kritiek richt zich in de elopen dagen op de activiteiten 1 dr. Isaam Sartawi, een naaste dewerker van Arafat, die de weg ln rupa baande voor de opmars van PLO. Ook tonen zich de Syriërs [elukkig met het besluit van Ara een Palestijnse delegatie naar Te- an te sturen om te bemiddelen bij bezetting van de Amerikaanse am- sade in de Iraanse hoofdstad, fen deze week in de Syrische krant 8aSth gepubliceerd artikel eiste Al di de uitstoting van Sartawi uit de estijnse Nationale Raad. het Pa- ijnse parlement in ballingschap. Ic stelde Al Kadi dat Sartawi voor activiteiten en uitspraken berecht nt te worden. irtawi le afgelopen drie Jaren heeft Sar- 1 zijn Europese gesprekspartners 'n weten dat de PLO definitief eid is vrede met Israël te sluiten ln voor een onafhankelijke Pales- se staat op de westelijke Jordaan- er en in de Gazastrook. In een aggesprek met Trouw stelde Sar- 1. die ook contacten onderhoudt t links-zionistische Israëliërs dat Palestijnse Nationale Handvest, oproept tot de vernietiging van staat Israël, geen beleidsdocu- «t is en daarom van generlei poli- te waarde. Deze zienswijze werd deze week door Al Kadi verworpen. Volgens Al Kadi en de radicale Arabieren kan er geen sprake zijn van een wijziging van het Palestijnse Nationale Handvest. Zij verwijten Sartawi, en daarmee indi rect ook Arafat, te veel concessies te doen in ruil voor Europese erkenning van de PLO. In een vraaggesprek met Trouw keerde Najef Hawatmeh, lei der van het Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina, zich tegen Arafats bezoeken éan Eu ropa omdat deze de druk op ie PLO versterken afstand te nemen van de gewapende strijd. Voor de radicale Arabieren en Palestijnen vormt de stichting van een onafhankelijke Pa lestijnse staat slechts de eerste stap naar de bevrijding van geheel Palesti na. In deze conceptie passen dan ook geen beloftes om Israël diplomatiek te erkennen en normale betrekkingen met Israël aan te knopen als de Pales tijnse staat eenmaal is gesticht. Hierbij komt dat Palestijnse leiders steeds meer ervan overtuigd zijn dat de stichting van een onafhankelijke Palestijnse staat binnen vijf jaar een feit zal zijn. Gematigde Palestijnen menen dat Syrië nog steeds vast houdt aan het idee van een Groot- Syrisch rijk en daarom wel voorstan der is van een Israëlische terugtrek king uit de in 1967 bezette gebieden, maar moeite heeft met de conceptie vtm een onafhankelijke Palestijnse staat. Vredesprijs De 8yrische aanval op Sartawi lijkt daarom mede een poging te zijn PLO- Arafat te dwingen in het gareel te lopen. Voor de Syriërs was de aan vaarding door Sartawi van de Kreis- ky-vredesprijs, die hij met de Israëli sche zionist Arle Ellav deelde, de druppel die de emmer deed overlo pen Op bezoek bij de Syrische presi dent Assad kreeg Arafat onlangs een hele tirade over zich heen in verband met de aanvaarding van de vredes prijs door Sartawi. Arafat kostte het nogal wat moeite om de woede van Assad te sussen. Met de aanval op Sartawi en de kritiek op de Palestijn se bemiddelingspogingen in Iran lijkt bewezen te zijn dat Arafats sussende woorden weinig uithaalden. In een verklaring deze week in Bei roet bevestigden goed ingelichte Pa lestijnse kringen dat Arafat Sartawi had geadviseerd niet bij de prijs uitreiking in Wenen aanwezig te zijn. Sartawi legde dit advies naast zich neer omdat hij de Oostenrijkse bondskanselier had beloofd de prijs persoonlijk in ontvangst te nemen. Tegelijkertijd trok Sartawi hieruit de consequentie en schreef z'n ontslag brief. Deze heeft Arafat tot begin deze week in zijn zak gehouden. Om een wit voetje bij de Verenigde Staten te halen heeft de PLO zich opge worpen als bemiddelaar bij de bezetting van de Ameri kaanse ambassade in de iraanse hoofdstad Tehe ran. Dit gebeurt op verzoek van de voormalige federa le openbare aanklager in de VS, Ramsey Clark, die niet alleen Ayatollah Kho meini goed kent, maar ook onlangs in Beiroet bij PLO- leider Jasser Arafat op be zoek is geweest. Arafats offensief van deze sugges tie is samen met z'n diplo matiek offensief in Europa de Syriërs en de radicale Arabieren in het verkeerde keelgat geschoten. In de ln Beiroet gepubliceerde verkla ring wordt gesteld dat de ontslagbrief „ter beschikking van de Uitvoerende Raad van PLO is gesteld". Het be sluit of de PLO wel of niet het ontslag van de Palestijnse diplomaat aan vaardt. zal tevens bepalen of de PLO wel of niet bereid is haar standpunten te matigen en een compromis met Israël te zoeken. Het ontslag van Sartawi zou beteke nen dat de PLO aan de leiband van Syrië gaat lopen. Op dit ogenblik staat de bewegingsvrijheid van de PLO op het spel. Volgens Al Kadi dient de PLO geen compromis te zoe ken met het Amerikaanse imperialis me. Daarom mag de PLO het Ameri kaanse imperialisme ln Iran niet van dienst zijn. Als 8artawl ontslagen wordt, aldus een gematigde Pales tijnse functionaris, „dan is bewezen dat in de huidige structuur van het Palestijnse leiderschap een beleid van matiging niet mogelijk is". door Herman Amelink AMSTERDAM De bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran vertoont een aantal bizarre en onheilspellende trekken. Een stel opgewonden studenten bezet de vertegen woordiging van een grote mogendheid met de klaarblijkelijke instemming van de autoriteiten en stelt niet te verwerkelijken eisen. En er lijkt geen enkele mogelijkheid te vinden om deze bezetting tot een bevredigend einde te brengen. Iran wordt sedert het aftreden van de regering van premier Bazargan gere geerd door de revolutionaire raad. De namen van de leden van deze raad zijn nooit officieel bekend gemaakt, zodat volstrekt onduidelijk is wie op deze ontwikkelingen aangesproken kan worden. Het bewind in Iran hult zich in een vrijwel volledige anonimi teit, het normale diplomatieke ver keer functioneert nauwelijks meer. Maatregelen komen als het ware uit de lucht vallen. De enige herkenbare representant van het Iraanse regime is Khomeini en zijn uitspraken heb ben meer weg van orakeltaal dan van concrete beleidsbeslissingen. De volstrekte onoverzichtelijkheid van de verhoudingen in Iran maakt het de regering van de Verenigde Sta ten vrijwel onmogelijk om daadwer kelijk iets te ondernemen tegen de bezetting van hun ambassade in Te heran. De gebruikelijke diplomatieke kanalen zitten dicht. Khomeini heeft gesproken en geen van zijn volgelin gen is meer bereid de Amerikanen te woord te staan. Ieder rechtstreeks overleg over een vreedzame afwikke ling van de bezetting, iedere moge lijkheid voor een informele regeling die kan leiden tot een oplossing van de kwestie lijkt afgesloten. Militair Een militaire oplossing van de bezet- Ung van de ambassade ligt niet voor de hand De afstand tussen het dichtst bij Teheran gelegen schip met helikopters van de Amerikaanse ivloot en de Iraanse hoofdstad is nog altijd zo groot, dat een verrassings- overval (naar het voorbeeld van de Israëlische actie op het vliegveld van Entebbe) onmogelijk is. Bovendien is de afstand zo groot dat die niet over brugbaar is zonder dat de helikopters worden bijgetankt Hetzelfde gekit voor een Amerikaanse actie vanaf een basis ln Turkije, nog afgezien van de vraag of de regering In Ankara met een dergelijke actie wel zo gelukkig zou zijn. Daar komt bij dat het perso neel van de ambassade nogal ver spreid is ondergebracht, hetgeen een effectieve actie bemoeilijkt Ieder contact tussen de Amerikaanse am bassade en het ministerie van buiten landse zaken in Washington is sedert afgelopen zondag onmogelijk ge worden. De enige hoop van de Verenigde Sta ten is momenteel gevesUgd op de bemiddeling van het militaire hoofd van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO). Walid al Khazlr (alias Aboe Jihad). Gisterochtend is hij in Teheran aangekomen met de uit drukkelijke mededeling dat hij niet van plan is te bemiddelen tussen Iran en de Verenigde States. Officieel heet het dat hij ln Teheran komt spreken over militaire zaken die van weder zijds belang zijn. Het is echter geen geheim dat deze PLO-functionaris op uitdrukkelijk verzoek van de Ameri kanen optreedt De vertegenwoordiger van de PLO bij de Verenigde Naties. Terzi, verklaar de gisteren dat het idee van een Pa lestijnse bemiddeling afkomstig is van de door Carter aangewezen diplo maat Ramsey Clark Aanvankelijk was het de bedoeling dat Clark en Khazlr hun pogingen zouden coördi neren. Nu Clark uit Teheran te horen heeft gekregen dat hij daar niet wel kom is. zal de Palestijn het ln Iran alleen moeten uitzoeken. Onorthodox De Inschakeling van de PLO maakt duidelijk dat de regering ln Washing ton niet terugschrikt voor een onor thodoxe benadering. Hoewel hij daar electoraal wellicht garen bij zou spin nen wenst Carter vooralsnog niet over te gaan tot spectaculaire acties. Het recente verleden heeft ook wel aangetoond dat dergelijke acties vaak meer kosten dan ze opleveren Toen president Ford mariniers liet ingrijpen om veertig bemanningsle den te bevrijden van het in 1975 door Cambodjanen gekaapte schip Maya- guez kostte die actie aan 41 mariniers het leven. En toen ging het nog om een bereikbaar doel. Een soortgelijke actie zou nu zeker meer slachtoffers kosten, nog afgezien van de interna- Uonale repercussies van een dergelij ke actie

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7