Jacht wordt verder beperkt Tekening van een lezer rouw Commentaar elke leeftijd heeft iets goeds kt in het absurde Op terreinen van 'Natuurmonumenten' roken in bed geen gewiebel doodgevaarlijk mevr. de gaulle LDAG 9 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ■iets te doen aan het indammen de enorme Europese melkove- otten en de daaruit voortko- de velprodukten, is een re- ng-apparaat uitgevonden: de Het beest geeft melk, omdat naast gras wordt bijgevoerd een van melk afgeleid pro- 1, melkpoeder. Dit betekent, leen koe met minder gras dan heen kan volstaan, dat per S are grasland meer koeien kun- Igrazen. Meer koeien leveren wendbaar mqer melk en melk- ler, dat ze voor een deel ook weer mogen opeten. •erste alinea van dit verhaal is joverre ongenuanceerd, dat in wat eenzijdig worden belas- Want niet alleen koeien her- ^wen melkpoeder als veevoer, varkens, mestkalveren en an- vee vinden het produkt regel- 'e^ig op het menu. Duidelijk is, de waanzin van overschot-pro- ties, dat wil zeggen: een pro- tie die niet kan worden ver- it. hier ten top is gedreven, rschotten zijn verspilling van idstoffen, arbeid en kapitaal, wellicht beter elders hadden nen worden aangewend, en rom in principieel en econo- ch opzicht onverteerbaar. kwestie van de Europese over men is opnieuw, en naar wij en voor de laatste maal, actu- geworden in het begrotingsde in het Europese Parlement, dit instituut werd, na de idbouwraad (de negen minis- van landbouw in de EG) ge- j.fronteerd met de werkelijkheid het Europese landbouwbeleid. enzeventig procent van de Eu- :se begroting, die vijfenveertig ajard gulden omvat, is voor re- tejing van de Europese land- wpolitiek. Van die vijfenze procent is ruim de helft ie[emd voor de financiering van werschotten. Immers, de Euro- Jle Gemeenschap garandeert een ere prijs voor elke geprodu- a de liter melk en als die liter n| kan worden verkocht, dan hij door de gemeenschap Daarbij komen nog de ten van vervoer en opslag. 4gens Europees commissaris jtjdelach staat het einde van het- >Jn door de gemeenschap financi- li is op te brengen, voor de deur. niet snel wordt ingegrepen zal landbouwbudget andere ge- l enschappelijke taken die geld ten (bijvoorbeeld het regionale eid) in gevaar brengen. De idbouwraad heeft dit gevaar Ier ogen gezien, maar miste de •d om bij te sturen. Het Euro- Parlement heeft de negen listers van landbouw, dankzij endementen van parlementa- Piet Dankert, echter terugge en van deze heilloze weg. ndelach suggereerde, dat een ;ere afdracht van BTW-gelden or de lidstaten van de EG dan bijna één procent van nu onver- jdelijk zal worden, wil de Euro- e begroting een sluitend geheel ven. Deze suggestie dient te rden verworpen, niet omdat hij itiek onhaalbaar zou zijn (zoals lister Van der Stee, geen tegen- nder van verhoging, verklaar- i, maar omdat de overschotten onverlet blijven. Verhoging de afdracht van BTW-gelden, dan niet politiek haalbaar, is te htvaardigen, mits ook de over- lotten kunnen worden wegge- rkt. Waar het het Europese landbouw beleid aan heeft ontbroken, is. naast het prijsbeleid van nu, een marktbeleid, dat rekening houdt met de afzetmogelijkheden. Dit inzicht is al jaren geleden doorge broken, zodat hier bijna een open deur wordt ingetrapt. Duidelijk is, dat met prijsverhoging of -verla ging geen produktieverhoging, resp. -verlaging wordt gereali seerd; dat prijzen in de praktijk maar één kant op kunnen en wel omhoog. Om deze reden moet worden afge zien van melkprijsverlaging ter demping van de melkplas. In de eerste plaats, omdat deze maatre gel vooral de kleinere melkvee houders treft voor wie de bomen toch al niet tot de hemel groeien. In de tweede plaats, omdat lang niet zeker is, dat prijsverlaging lijdt tot kleinere produktie. Het tegendeel zou waar kunnen zijn: boeren zouden, om te voorkomen dat hun inkomen afkalft, kunnen besluiten de produktie juist op te voeren. Om dezelfde redenen is verhoging van dc medeverantwoordelijk heidsheffing (nu een half procent per liter geproduceerde melk) geen goed idee. En dan bedoelen we niet de verhoging,maar de me deverantwoordelijkheidsheffing (boeren spreken van „strafhef- fing") zelf. De heffing is bedoeld om de zuiveloverschotten te finan cieren, niet om af te breken. Meer steek houdt een suggestie van het Landbouwschap. Dit or gaan bepleit de invoering van pre mies voor melkveehouders, die vrijwillig de produktie van melk verminderen. Een bezwaar van dit voorstel zit in de vrijwilligheid. De premies moeten wel erg aantrek kelijk zijn, wil de boer bereid zijn tot produktievermindering (en dus ook een lager inkomen) te be sluiten. Ten slotte is er de mogelijkheid tot contingentering van de melkpro- duktie per boer. Dit systeem van verplichtende produktie-afspraken zou kunnen worden ingevoerd als de hierboven beschreven premie suggestie van het Landbouwschap onvoldoende zoden aan de dijk zet. De voordelen van dit systeem liggen voor de hand: de produktie- omvang van melk kan ineens of geleidelijk worden aangepast aan de vraag, en men kan, als dat wenselijk wordt geacht, in de agra rische zuivelsector iets aan inko mensherverdeling doen. Zo zouden de grote, op haast indu striële wijze werkende melkvee houders bij voorbeeld tien procent van hun melkproduktie kunnen in leveren en de kleinere melkvee houders twintig procent meer kun nen voortbrengen, zodat per saldo toch een gewenste produktiever mindering wordt bereikt. Als daar na mocht blijken, dat de inkomenspositie van geen enkele melkveehouder bevredigend is. dan kunnen de EG-melkprijzen worden verhoogd. Aan de hier positief gewaardeerde voorstellen kan gemakkelijk het predikaat „politiek onhaalbaar" worden meegegeven. Het zij zo. maar wordt het niet de hoogste tijd nu eens duidelijk en op hoog ni veau te formuleren wat in deze zaken wenselijk is? Want door een jarenlang zich richten op „het poli tiek haalbare" is de Europese landbouwpolitiek niet een van kracht tot kracht voortgaande be weging geworden, maar zijn wij bijziend geworden en hebben wij ons leren neerleggen bij situaties, die in wezen te absurd zijn om na te vertellen. door Hans Schmit AMSTERDAM De jacht in de terreinen van de Vereni ging tot behoud van Natuur monumenten zal verder wor den beperkt. Nadat Natuur monumenten vorig jaar be paalde dat afschot alleen nog maar toelaatbaar is ter beper king of voorkoming van scha de. wil de vereniging nu ook het aantal diersoorten waar op in dat uiterste geval het geweer mag worden gericht, drastisch beperken. In een nota over de jacht in de terrei nen die Natuurmonumenten beheert, stelt het bestuur voor de mogelijk heid tot afschot te beperken tot der tien diersoorten. De andere 32 dier soorten waarop volgens de jachtwet (onder uiteenlopende voorwaarden) nog mag worden gejaagd, mogen in principe op de terreinen van Natuur monumenten niet meer worden ge schoten. Waar dat nu nog het geval is zal dat worden beëindigd zodra de verleende jachtrechten zijn afge lopen. De nota, die zaterdag op de vergade ring van de verenigingsraad in Utrecht aan de orde komt, gaat aan zienlijk verder dan wat het bestuur aanvankelijk voorstelde en waarmee de verenigingsraad het vorig jaar no vember niet eens was. De discussie over de toelaatbaarheid en de om vang van de jacht wordt binnen Na tuurmonumenten reeds jaren ge voerd. Aanvankelijk conformeerde devereniging -zich globaal aan de koers van de wetgever: de jacht is toegestaan, tenzij dit in strijd is met de belangen van het natuurbeheer. Ook het in 1962 vastgestelde jacht- standpunt volgende die koers, zij het dat de jacht in de terreinen van Na tuurmonumenten meer beperkingen werd opgelegd dan in de jachtwet. Ruim drie jaar geleden volgde een principiële ommezwaai, toen Natuur monumenten aankondigde het aan gehangen jachtstandpunt „ja. tenzij" te willen vervangen door „nee, ten zij". Dat wil zeggen: alleen afschot wanneer een diersoort zich zo ontwik kelt dat de waarde van het natuurge bied afbreuk wordt gedaan of wan neer op aangrenzende gronden ernsti ge financiële schade wordt aange richt. Het standpunt van Natuurmonumen ten (inmiddels uitgegroeid tot de grootste natuurbeschermingsorgani satie met meer dan een kwart miljoen leden) viel in jagerskringen in slechte aarde. Natuurmonumenten bezit ruim 32.000 hectaïe natuurgebied en 1 Grauwe gans 2 Vlaamse gaai 3 Roek 4 Smient 5 Kauw 6 Rietgans 7 Kolgans de jagers vreesden dat een deel van de jachtvelden voor de jacht verloren zou gaan: lang niet alle jacht is im mers beheersjacht, ofschoon jagers ons dat graag doen geloven. De om mezwaai van Natuurmonumenten bracht echter niet alleen jagers in het geweer, ook binnen andere natuurbe schermingsorganisaties ontstond dis cussie over de jacht. Zo hebben nu ook Vogelbescherming, Dierenbe scherming en de Koninklijke natuur historische vereniging nieuwe jacht- standpunten bepaald waaraan even eens het „nee, tenzij" ten grondslag ligt. De eerste jachtnota van het bestuur van Natuurmonumenten leidde vorig jaar november op de vergadering van de verenigingsraad tot de nodige ver warring. Ook stuitte de nota op ver zet, omdat de jacht volgens een groot aantal afgevaardigden op te veel dier soorten bleef toegestaan. Het bestuur heeft in het oorspronkelijke voorstel stevig geschrapt en stelt nu voor als diersoorten waarbij afschot kan plaatsvinden: edelherten, reeën, damherten, wil de zwijnen: hazen, konijnen, fazanten: wilde eenden, meerkoeten; houtduiven, zwarte kraaien, ek sters, verwilderde katten. Schade De belangrijkste overwegingen die Natuurmonumenten hierbij hanteert, zijn dat een aantal van deze diersoor ten aanzienlijke schade aan gewas sen en culturen kan aanbrengen of de terreinen aanzienlijk kan beschadi gen, waardoor plante- en diersoorten achteruitgaan of geheel verdwijnen. Ook beschikken enkele dieren, zoals het edelhert en het wildzwijn, over geringe leefruimte en moet met af schot overbevolking worden voorko men. In vergelijking met het stand punt van een jaar terug heeft het bestuur van Natuurmonumenten een flink aantal dieren die toen nog be- jasgbaar werden geacht, bescher ming geboden. Dat geldt onder meer voor zeven vogelsoorten: grauwe gans, rietgans, kolgans, smienten, roeken, kauwen en vlaamse gaaien, terwijl ook de zo fanatiek bejaagde vos in de toekomst op de terreinen van Natuurmonumenten de jager niet meer hoeft te vrezen Ondanks deze forse inkrimping be- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. staat de kans dat de lijst van dier soorten waarbij uit beheersoverwe- gingen afschot kan plaatsvinden, nog verder wordt teruggebracht. Zo heeft een aantal leden van de verenigings raad voorgesteld ook de eksters, meerkoeten en zwarte kraaien te schrappen, terwijl ook achter het voorkomen van de haas op deze lijst vraagtekens worden gezet. De positie van de haas is minder gunstig dan wel wordt aangenomen. Zo verdwij nen door het intensief gebruik van graslanden veel legers en siieuvelen door intensief maaien veel jongen Soorten Alle andere diersoorten die in de jachtwet worden genoemd, zullen in principe niet meer op de terreinen van Natuurmomenten worden afge schoten. De jachtwet noemt momen teel 83 soorten, maar op 38 soorten is de jacht niet meer geopend, zoals bijvoorbeeld op de zeehond, sperwer, slechtbalk, aalscholver, blauwe reiger en korhoen. Op de overige 45 soorten mag het gehele jaar dan wel een ge deelte van het Jaar onder bepaalde voorwaarden worden gejaagd. Bij die 45 soorten bevinden zich door tegen standers van de jacht sterk aange vochten soorten, zoals de watersnip, houtsnip, goudplevier en spreeuw Dat Natuurmonumenten deze in de jachtwet genoemde dieren nu ook gaat beschermen door in principe geen toestemming meer voor afschot te geven, wil niet zeggen dat in een uitzonderlijke situatie niet van die regel zal worden afgeweken. Ieder ter rein heeft zijn eigen kenmerken en het zal kunnen voorkomen dat in een bepaalde situatie ingrijpen noodza kelijk wordt geacht, ook als het die in de jachtwet genoemde soorten be treft die Natuurmonumenten niet be- jaagbaar acht. Wanneer echter van de voorgestelde regels wordt afgewe ken, zal daarvan melding worden ge maakt in het jaarlijkse verslag over het beheer van de terreinen. Gifeieren Welke problemen zich bij het beheer kunnen voordoen, bleek dit voorjaar op het vogeleiland Griend in de Wad denzee, waar zich een explosie van zilvermeeuwen voordeed. .Normaal broeden op Griend slechts één of en kele paren zilvermeeuwen; dit voor jaar waren het er zeventig. Hierdoor werden kwetsbaarder vogelsoorten verdreven en uiteindelijk werd beslo ten gifeieren in de nesten van de zilvermeeuwen te leggen, waardoor een groot aantal zilvermeeuwen werd gedood. Overigens was het aantal broedparen van andere vogelsoorten, zoals grote stern, visdief en noordse stern, toch nog aanzienlijk lager dan in andere jaren Overigens zullen de voorgestelde be perkingen niet van de ene dag op de andere kunnen worden doorgevoerd In een groot aantal terreinen is de Jacht nog verhuurd en moet worden gewacht tot de contracten zijn afgelo pen. Ook heeft Natuurmonumenten nog juridische verplichtingen, die bij voorbeeld zijn aangegaan bij de aan koop van een terrein waarbij als voor waarde werd gesteld dat er kon wor den gejaagd. Hoewel het in de prak tijk nog wel wat jaren kan duren voordat het standpunt van Natuur monumenten doorweekt en afwijkin gen van de richtlijnen mogelijk zijn. is de stap van Natuurmonumenten toch van groot belang. Want het is een logisch uitvloeisel van het groei ende besef van de noodzaak van een natuurbeheer dat zich richt op de instandhouding van natuurlijke evenwichten, waarbij voorplezier jacht geen plaats meer is ADVERTENTIE 'Juan Carlos verbouwereert vriend $n vijand door de kwaliteit van zijn koningschap. Er zit een man op ae troon, geen marionet.' Dtch Schaap over de koning van Je generaals en de communisten m de nieuwe Zero Onderscheiding Tot commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw is bij bevordering benoemd mr M S van Oosten, procureur-generaal bij de Hoge Raad Rechterlijke macht Mr A H. M Jansen-Steinbacher is benoemd tot vice-president van de arrondisse mentsrechtbank in Maastricht Even eens tot vice-president van die recht bank is benoemd mr L P A M Hofstee Elke leeftijd heeft zijn eigen charmes. Jaja, dat zeggen ze alle maal omdat ze niet willen toege ven dat oud(er) zijn niet leuk is. Zo redeneer je zolang je nog jong bent. En wat is „oud" dan in je ogen? Als je twaalf bent, vind je twintig al oud, daarna lijkt dertig weer een mijlpaal, voor de derti gers is veertig een soort grens, maar de veertigers vinden zich zelf jong vergeleken bij vijftigja rigen. Vijftigers kijken tegen de zestigste verjaardag op, omdat pensioen en aow naderen, maar als je de zestig eenmaal gepas seerd bent voel je je nog lang geen oudje, zeker niet als je naar boven-zeventlgers en -tachtigers kijkt, hoewel ook die zich nog lang kiplekker kunnen voelen „Oud" is dus maar heel betrekke lijk. Het lijkt alleen maar oud zolang je er tegenaan kijkt. Als je zelf nog „aan de goede kant" van een mijlpaal zit, kun je je onmo gelijk voorstellen dat elke leef tijd zijn charmes heeft. Je gaat dat pas geloven als je zelf ouder geworden bent. Dan ervaar je dat al die mensen toch gelijk hadden Alleen moet iedereen dat voor zichzelf ontdekken. Dat wordt ons door het maatschappelijk ge beuren niet altijd even makkelijk gemaakt, vindt Mensen en Nu. dat zich in het novembernummer op de leeftijdkwestie werpt, want „er is in onze maatschappij een nadrukkelijke tendens in de rich ting van jong en mooi". Maar goed, desondanks hebben de meeste mensen ingezien dat hun leven, hun leeftijd, net zo waarde vol is als die van jongeren. Men sen van Nu laat vijf mensen zeg gen hoe ze hun leeftijd ervaren. Een meisje van 21 („een prima leeftijd") vindt het niet leuk om ouder te worden: „Voor je er erg in hebt ben je al zestig< Ik accepteer het wel dat ik ouder word, als ik er over nadenk, maar m'n eerste reactie is toch: bah. ouder." Een man van dertig: „Zo tegen mijn verjaardag hield dat getal dertig me erg bezig. Ik vond het echt een soort magische grens, een soort definitief afscheid van je jeugd. Ik had ook het idee dat ik nu eigenlijk in alle opzichten volwassen moest zijn. geen twij fels meer mocht hebben." Ach teraf vindt hij dat zelf onzin. Der tig is nóg een leeftijd van niks. zegt hij. Wel heeft hij gemerkt dat hij „steeds beter in het vel komt te zitten, niet zozeer licha melijk, maar wel geestelijk( Ik heb meer rust en verdieping van binnen gekregen, en dat is prima." Een vrouw van veertig zag er aanvankelijk tegenop als tegen „een enorme leeftijd", maar zou nu voor goud meer jonger willen zijn. Haar vermogen tot relative ren is gegroeid, constateert ze, en ze durft nu nee te zeggen als ze iets niet wil. „Echt, ik ervaar dit als een ideale leeftijd. Het zijn jaren waarin je nog zo vreselijk veel kunt. je bent nog net niet oud, maar bent wel bevrijd van veel onzekerheden van de jeugd." Dat schijnt te veranderen als je vijftig wordt. Een man die bijna zo „oud" is. heeft er moeite mee „dat in deze wereld kennelijk al leen jonge mensen meetel len! Het is net alsof lk me nog steeds moet waarmaken, terwijl mijn verstand en mijn gevoel me zeggen dat dat onzin is." Hij zegt ook te merken dat er een zekere geestelijke spankracht gaat ont breken. „Het kost me nu veel meer moeite om overeind te blij ven. om aanslagen op mijn eigen innerlijke overtuigingen en op de 2aken die ik als waardevol in mijn leven zie, al te slaan." Maar „lk heb ook geleerd dat de tijd op zichzelf vaak een helende factor is en dat je niet altijd zelf onmid dellijk hoeft in te grijpen." En hoe houdt een man van 87. zich staande? „Je probeert zo lang mogelijk bij de wereld te blijven horen, er deel van uit te maken. Als je dat niet doet, kun je wel ophouden." Hij vindt de wereld niet zo leuk meer; alles draait om geld, de mensen wor den er zo oppervlakkig door. „Ik begrijp best veel. maar tegen woordig moet Je alles maar be grijpen en tolereren. Maar vaak zijn de dingen die mensen doen zo egoïstisch en kil." Hij schildert nog en heeft zijn vrienden. „Een mens kan niet zonder vrienden. En ouderdom is een verrijking van je leven, als je je hart maar open houdt." nog één sigaretje voor het slapen gaan? Best, maar dan niet in bed, waarschuwt de Brusselse brand weer De brandweermensen zijn zo geschrokken van het aantal slachtoffers alleen vorig jaar kwamen twaall Brusselaars om die zelf brand hadden gesticht door in bed te roken dat ze alle inwoners van de Belgische hoofd stad een foldertje hebben ge stuurd, waarin nog eens op de gevaren wordt gewezen Op het eerste gezicht een dood gewone kinderwagen, maar dan wel met een bijzondere onder kant: er zitten zes in plaats van vier wielen onder, wat er vol gens de fabrikant die zijn uit vinding onlangs in Keulen pre senteerde voor zorgt dat de wagen minder wiebelt en veel makkelijker van en op hoge stoepranden getild kan worden. De bazen van een slangenpark dichtbij Johannesburg meenden dat het slangenkenners geweest zijn die een paar dagen geleden veertig letterlijk doodgevaarlijke slangen uit het park gestolen hadden pof adders, pythons, boa constrictors, reuzenanacon- da's en meer van dat spul De dieven blijken nu kwajongens te zijn, van wie er één anoniem om de beloning van ruim duizend gulden vroeg. Een zak vol slan gen werd op zijn aanwijzing in een openlucht-bioscoop gevon den, een andere zak was in de buurt van het park verstopt en kwam boven water doordat een vader, ook anoniem, opbelde om te vertellen dat zijn twee zoons de reptielen daar verborgen had den. De uitgeloofde beloning is niet uitgekeerd, omdat nog steeds niet bekend is wie de jon gens zijn. Aan de vooravond van de tiende .sterfdag van haar man is de we duwe van generaal Charles de Gaulle. mevrouw Yvonne de Gaulle-Vendroux, op 79-Jange leeftijd in het ziekenhuis overle den. Toen haar man op 9 novem ber 1970 stierf, bleef zij nog tot de- herfst van 1978 in het grote land huis La Boisserie in Colombey- les-deux-Egllses wonen, dat het echtpaar zich in 1934 had aange schaft. Daarna verhuisde ze naar een rusthuis in Parijs, omdat de villa haar te groot werd en boven dien veel te kostbaar ln onder houd. In het afgelopen jaar pro beerden haar kinderen Philippe en Elisabeth La Boisserie in stand te houden door het huls open te stellen voor toeristen, waarop een landelijke actiegroep de Franse regering vroeg het huis als nationaal monument voor het ngeslacht te bewaren Mevrouw de Gaulle. die in haar Parijse Jaar tweemaal ln het zie kenhuis moest worden opgeno men, wordt begraven in het fami liegraf in Colombey, naast haar man en hun ln 1948 overleden dochter Anne Zinkend casino Dat een heel casino ln de Phillppijnse hoofdstad Manila kan zinken, is pas te begrijpen voor wie weet dat Je daar in de haven als casino ingerichte schepen vindt Een van die drijvende casino's is in brand gevlogen en naar open zee versleept, omdat het ai zinkend de pier zou kunnen beschadigen Mét de inventaris is naar schat ting zo n vijftien miljoen gulden aan geld en waardepapieren naar de haaien gegaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5