Cliënten niet zo agressief Kernwapendebat in Tweede Kamer |Jemeenten oneens pet plannen Wiegel markim 'Instellingen democratisch besturen' Actie-voerende leukemiepatiënt overleden Baginda Maharadja Schaalvergroting lost niets op' Wedgwood serviezen Albeda over sfeer op Arbeidsbureau elektrische treinen kompleet v.a. 79.50 Comité verzamelde ruim 100.000 handtekeningen )p de christelijke scholen hogelijk personeel tekort nelle berechting werkgevers met llegalen in dienst /?*sr .V- ift Nijmeegse jurist bepleit in proefschrift: „Limburg moeilijker bereikbaar in telefoonverkeer" Rita tijdloze tafelcultuur BIJDAG 9 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 'an onze parlementsredactie iEN HAAG Minister Albeda (So- lale Zaken) houdt vol, dat het wel jeevalt met agressie van cliënten ip gewestelijke arbeidsbureaus. De vindsman reageert daarmee op geruchtmakende kritiek van de imene Rekenkamer, onafhan- k controleur van overheidsuit- iven. Agressie tegen de medewer- s van de arbeidsbureaus zou er oorzaak van zijn, dat er teveel Itkeringen verstrekt worden. e Rekenkamer meende, dat vele «rerkloosheids)uitkeringen ten on- SNfechte niet worden verlaagd of stop- rt. Een werkloze kan het recht een uitkering verspelen door "«Jiiet. of onvoldoende, pogingen te >e' loen om een baan te krijgen. Als rol iet arbeidsbureau zulk een gebrek ;n' lan medewerking constateert kan ov< flat gemeld worden aan gemeenten en bedrijfsverenigingen, die de uit keringen verstrekken. Minister Albeda Zegt, dat die be richtgeving niet per se nodig is om een uitkering te verlagen of stop te zetten. Uit cijfers, die de minister verstrekt aan de Tweede Kamer commissie voor de rijksuitgaven, blijkt dat gemeenten en bedrijfsve renigingen wel degelijk „eigener be weging" maatregelen nemen. De bewindsman beaamt, dat de ver strekkers van uitkeringen lang niet altijd worden „ingeseind" vanuit de arbeidsbureaus. Maar Albeda ge looft niet, dat dit te wijten is aan (de angst voor) agressie. Hij baseert die mening op een on derzoek verricht door de hoofdin specteurs-directeuren voor de ar beidsbemiddeling. Volgens Albeda heeft de Rekenkamer „teveel ge wicht gegeven aan agressie van cliënten", het feit, dat er leemten zitten in de informatiestroom van uit de arbeidsbureaus, heeft vol gens de bewindsman andere oor zaken. Weerstand Er is een „onmiskenbare weerstand van vele uitvoerende ambtenaren tegen het zenden van kennisgevin gen of bezwaarschriften" naar ge meenten en bedrijfsverenigingen Die ambtenaren vinden het moei lijk om hun taak als adviseur en bemiddelaar te rijmen met een rol als controleur. Daar komt bij, dat de arbeidsbe middeling veel meer tijd vergt dan er eigenlijk beschikbaar is. Daar door komt de controlerende taak op de achtergrond, betoogt Albeda. Bovendien zien de mensen van het arbeidsbureau dat „uitkeringsorga nen niet altijd op gelijke wijze rea geren" op de wel verstrekte infor matie. Dat is bepaald geen stimu lans voor hun controle. Albeda heeft er overigens wel be grip voor, dat gemeenten en be drijfsverenigingen niet één lijn trek ken. De werkloosheidsuitkeringen zijn immers op verschillende wette lijke regelingen gebaseerd. Albeda kondigt aan dat hij het intrekken of verlagen van uitkeringen wil stroomlijnen. Hij zal daartoe richt lijnen en aanbevelingen opstellen en wil voorts advies vragen aan de Sociaal Economische Raad over deze kwestie. Vervolg van pagina 1 den. Hierdoor ontstaat er meer tijd voor onderhandelingen met de Sow- jet-Unie dan in het voorstel van Frin- king (CDA) die in 1981 al de zaak wil gaan bekijken. Scholten verzekerde het CDA dat het in 1983 ook nog mogelijk zal zijn om het aantal raketten waarover al tot invoering was besloten, terug te draaien als de onderhandelingen met :ef vu n onze Haagse redactie HAAG De gemeenten willen dat minister Wiegel (binnenlandse zaken) zijn plannen 'rdpr de bestuurlijke reorganisatie op de helling zet. Deze boodschap viel gisteren in vele maarden te horen op het bijzondere congres van de Vereniging van Nederlandse gemeen- iE waar tweeduizend gemeentebestuurders tegen deze plannen protesteerden. jens burgemeester H. Buiter van t( ningen gaan de plannen uit van i achterhaalde filosofie, dat be ert ïrlijke problemen op regionaal ni- |u zijn op te lossen door schaalver- egting. Met zijn collega mr. J. van isakkers van Terheijden wees hij a dat er juist dringend behoefte is schaalverkleining. kritiek van de gemeentebestuur- richtte zich met name op het ■d ijl -d ADVERTENTIE voorstel van minister Wiegel, om de zorg voor brandweer, politie, open baar vervoer, gezondheidszorg en na tuurbescherming van de gemeenten over te hevelen naar de provincie. „Daarmee wordt de gemeente gede gradeerd tot een doorgeefluik, een filiaal van rijk en provincie en komt het bestuur verder van de burger af te staan," zei burgemeester mr. L. van Splunder van Hardenburg. Zijn collega Buiter zei, wat de brand- weertaak betreft, dat de vrijwillige brandweerman zich moet kunnen herkennen in de belangen die hij moet behartigen. „Wederzijdse kame raadschap speelt dan ook een grotere rol dan de professionele werkverhou ding. De bevelslijnen dienen dan ook vrij kort te zijn. Aan provinciale of rijksbrandweergeneraals met balken en strepen bestaat op lokaal niveau weinig behoefte," aldus Buiter. Hij pleitte ervoor het beheer over brandweer en ook politie op lokaal niveau te handhaven. „Een groot schalige organisatie heeft een nega tieve invloed op de betrokkenheid van de burgers bij de plaatselijke afdelingen van de provinciale brand weer en politie." „Reorganisatie binnenlands bestuur" was bet thema van het congres dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten donderdag in het Congresgebouw in Den Haag hield. Op de foto enige deelnemers van links naar rechts: burgemeester Buiter van Groningen, minister De Ruiter van Justitie, minister Wiegel van Binnenlandse Zaken en voorzitter, burgemeester J. A. F. Roeien van Arnhem. de Sowjet-Unie enig succes opleve ren. Een eventueel besluit tot plaat sing van deze raketten in december aanstaande zal niet automatisch tot werkelijks invoering in 1983 leiden, benadrukte Scholten. Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) nam duidelijk stelling tegen de wens van de linkse fractie om in december iedere besluitvor ming uit te stellen. De linkse fracties menen dat op deze manier heh best met de Russen onderhandeld kan worden De NAVO meent dat het alleen zinnig is met de Russen te gaan onderhan delen als men zelf een duidelijke be sluitvorming tot modernisering van de kernwapens achter de rug heeft. Niet besluiten is onverantwoord, zo wel uit veiligheidsoogpunt als uit on derhandelingsoogpunt, zei minister Van der Klaauw. De onderhandelin gen worden dan verstoord, de Russen hebben al een aantal nieuwe SS-20 raketten ingevoerd, de NAVO blijft dan zitten met een achterstand, zei de minister. Hij waarschuwde tegen een eenzijdi ge Nederlandse opstelling want dan zal onze invloed in de NAVO op het punt van de terugbrenging van de rol van de kernwapens tot nul worden gereduceerd. Van der Klaauw wees erop dat Nederland op dit terrein al enig succes heeft bereikt De NAVO is bereid een verschuiving in de nucleai re wapensystemen van de korte dracht naar de middellange dracht te bestuderen Zo'n verschuiving is in het Neder lands parlement vaak bepleit oindat korte dracht van atoomwapens zeer gevaarlijk wordt geacht. Verminde ring van de korte dracht van wapens zal ook gevolgen hebben voor de atoomtaken die Nederland heeft. Mi nister Scholten kondigde aan dat een moderniseringsbesluit van de mid dellange afstandskenrwapens in de cember door hen gevolgd zal worden door beslissingen om een aantal atoomtaken van Nederland geleide lijk af te schaffen. Nevelen k g n onze onderwijsredactie DUDA— Hoewel er op dit moment ofite werkloosheid onder leerkrach- bestaat, zou er na 1983, met name het protestants-christelijk onder- s, wel weer een tekort aan onder zend personeel kunnen ontstaan. 1 ze waarschuwing gaf drs. A. Bult teren op de vergadering van de eyeniging van docenten aan christe- ;e opleidingsinstituten. waarschuwing van de heer Bult h t geheel in de lijn van het betoog n t de directeur van de Utrechtse JJademie „Jan van Nassau" zaterdag in Trouw hield. Ook de heer Bult isent dat de aanmelding van eerste- ars studenten bij opleidingsscholen t een bedenkelijk laag peil is ge- ald. Hij verwijt het ministerie van Mr van Splunder laakte het, dat be langrijke onderdelen van Wiegels plannen nog in nevelen zijn gehuld, waardoor zicht op het totaal ont breekt. Hij constateerde, dat van een serieuze overheveling van taken van rijk naar provincies nagenoeg geen sprake is, terwijl daar zo dringend behoefte aan is. „Daarvoor moeten e„en?lld'ge allerlei wetenschappelijke studies ,«£ei N^andse worden verricht. Voor centralisatie is van l982 dreigt de dupe te geen ondcraoell nodlg dat ZOge- V°n1OTB» wanhoopsenquêtes naamd doelmatiger is. doe Je dat gewoon! van 1979". De snelle daling van het aantal stu- .-Burgemeester Van Maasakkers ver- *sen Wiegels voor- TRECHT (ANP) Werkgevers die orden betrapt op het in dienst heb- tn van illegale buitenlandse werk- emers zullen snel voor de rechter omen. De officieren van justitie zul- die zaken met voorrang aanbren- tn. Zij denken daarbij aan een ter lij n van zes weken na hét opmaken an het proces-verbaal. Dat zegt mr. A. H. Bos, advocaat-generaal bij et Haags gerechtshof en tevens lan- eüjk coördinator van het beleid van officieren van Justitie op het ge iled van economische delicten in Bondig", het blad van de Voedings- •onden FNV. en opleidingsscholen voor kleuter leidsters heeft geleid tot verlies van vijfhonderd banen van docenten. Dank zij het (overigens zwaar bekriti seerde) beleid van minister Pais kon den tweehonderd banen worden ge red. De heer Bult deed een beroep op de minister om het aantal docenten zoveel mogelijk op peil te houden, omdat de opleidingsscholen in de na bije toekomst veel extra taken krij gen toebedeeld. Morgen wordt in Leeuwarden een de monstratieve vergadering gehouden tegen het plan van minister Pais om het aantal opleidingsscholen terug te brengen tot ongeveer 25. Oud minis ter Van Kemenade (PvdA) en andere politici zullen hier het woord voeren.' stellen voor de gemeentelijke herin deling, die volgens herti van weinig respect voor de gemeente getuigen. Hij hekelde de landelijke criteria die de minister heeft ontwikkeld, omdat deze voorbijgaan aan het oordeel van de plaatselijke bevolking en aan de plaatselijke omstandigheden. Het criterium dat de gemeenten in 't vervolg minimaal tienduizend inwo ners dienen te hebben, noemde hij verwerpelijk, omdat het geen recht doet aan een zelfstandige, inhoudelij ke beoordeling per gemeente. „De minimumomvang kan van plaats tot plaats verschillen," aldus mr Van Maasakkers. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De 17-jarige leukemiepatiënt Peter Stut voet uit het Groningse Oude Pekela is woensdagnacht in het Academisch ziekenhuis in Groningen overleden Peter Stutvoet voerde met het naar hem genoemde Stutvoet-co mité strijd tegen de sluiting van bedden door geldge brek in het Groningse zie kenhuis. De acteur Rutger Hauer zal de ruim honderdduizend handtekeningen die het comité tot nu toe heeft verzameld op 19 november in Den Haag aan minister Pais aanbieden. Peter Stutvoet toen nog zestien kreeg zelf met de patiëntenstop in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen te maken. Een van de keren dat hij niet kon worden opgenomen, stap te hij naar de burgemeester van Oude Pekela en met diens hulp startte hij de naar hem genoemde actie. Overigens houdt het overlijden van Stutvoet geen enkel verband met het niet tijdig opgenomen kunnen wor den in een ziekenhuis. Rutger Hauer wees daar donderdagavond tijdens een in Leeuwarden gehouden mani festatie tegen de bezuiniging in de gezondheidszorg dan ook met nadruk op. Directe aanleiding tot de bijeen komst in de Friese hoofdstad was het overlijden van de 18-jarige Cathari- nus Pronk die aan een bloedziekte leed, en volgens de organisatoren van de protestvergadering stierf omdat hij door de beddensluiting in het Gro ninger ziekenhuis niet kon worden opgenomen. Doel van de bijeenkomst van gisteren was de diverse groeperingen die age ren tegen de voorgenomen bezuini ging gezamenlijk naar buiten te laten optreden. „We nemen geen verklaring aan. Wel hopen we te bereiken dat onze acties nog meer publiciteit krij gen. Des te sterker staan wij als we naar de minister stappen," aldus Rut ger Hauer. Volgende week dinsdag wordt een soortgelijke manifestatie als in Leeu- Peter Stutvoet nam 28 september van Rutger Hauer de eerste twintigduizend handtekeningen van sympatisanten voor zijn actie in ontvangst. warden plaats vond. in Groningen gehouden Gedeputeerde Staten van Groningen hebben inmiddels een brief gestuurd naar het bestuur van het Academisch ziekenhuis met het verzoek om een onderhoud. Men wil proberen na te gaan of een andere manier van sa menwerking tussen de noordelijke ziekenhuizen met het Academisch ziekenhuis in Groningen de proble men kan verzachten Op het ogenblik staan er ruim honderd bedden in het Academisch ziekenhuis in Groningen leeg. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Limburg wordt een steeds geïsoleerder gebied in Neder land Daarna volgt het noorden. Dit blijkt uit de studie „telefoonverkeer en economische structuur" waarop vandaag drs. A.G.J. Dietvorst promo veert aan de Katholieke Universiteit Nijmegen tot doctor in de sociale wetenschappen. Goed functioneren van bedrijven en instellingen is vooral afhankelijk van goede communicatienetwerken, de Randstad (de districten Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht) zijn dan ook het meest aantrekkelijk voor vestiging van informatiegevoeli- ge bedrijven als banken, verzeke ringsmaatschappijen. vakbonden, politieke organisaties en grote be drijven. ADVERTENTIE -Dubbelzachte Jonge- door Kees de Leeuw ADVERTENTIE UTRECHT „De overheid moet richtlijnen geven voor de democratisering van het bestuur van particuliere instellingen in onderwijs, gezondheidszorg en welzijnswerk". Tot deze aanbeveling komt mr Paul van Wersch in het proefschrift, waarop hij vandaag promoveert aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Het gaat hier om de besturen van ruim 15.000 instellingen (van scholen tot kruisvereni gingen en van bejaardenoor den tot buurt- en clubhuizen), waarbij zo'n 550.000 mensen werken en waar per jaar veer tig miljard gulden wordt be steed Het grootste deel van dit geld, bestemd voor de zo geheten non-profit of quar- tiaire sector, is via subsidies afkomstig van de overheid, terwijl deze stichtingen en vereniging meestal een con fessionele signatuur hebben. Na de Tweede Wereldoorlog heeft deze sector een enorme vlucht genomen, maar ze ls tegelijkertijd steeds meer in een crisissituatie gekomen. Paul van Wersch voert een aantal oorzaken daarvoor aan, zoals de toenemende overheidsfinanciering- en be moeienis. het proces van schaalvergroting, de profes sionalisering (het vervangen van vrijwilligers door steeds hoger gekwalificeerde be roepskrachten) en natuurlijk de „ontzuiling", vooral in rooms-katholieke kring. Vraagtekens Dat alles heeft ertoe bijgedra gen, dat er steeds meer vraag tekens worden gezet achter het bestaansrecht van deze particuliere organisaties, die nog altijd verreweg het groot ste deel van hun werk in de quartlaire sector voor hun re kening nemen. Om alvast maar een misverstand uit de weg te ruimen, de Nijmeegse Jurist is mede in het kader van spreiding van macht en als tegenwicht tegen de overheid geen tegenstander van het in standhouden van dit particu lier Initiatief, „mits er garan ties worden geschapen voor een democratische bestuurs structuur". Trouwens sinds 1974 is ook de overheid daarmee bezig. In dat Jaar verscheen de Knel puntennota, waarin wordt ge wezen op de „tekorten in het democratisch functioneren en handelen van particuliere or ganisaties". Een sprekend voorbeeld, maar niet het eni ge, is de affaire-Dennendal. De commissie-Van den Burg die werd ingesteld bracht in maart 1977 haar eindrapport uit over het democratisch en doelmatig functioneren van dergelijke instellingen. Het kabinet-Van Agt heeft zich hier in het algemeen positief tegenover gesteld, maar het wachten is nu op een verdere studie van de commissie-Dijk, waarvan begin volgend jaar een rapport zal verschijnen In zijn proefschrift besteedt Paul van Wersch uitvoerig aandacht aan deze „verken ningen". maar hij gaat nog Mr Paul van Wersch: spreiding van macht. een stapje verder. Zijn voor stel is. dat de besturen van de particuliere instellingen de mocratisch en evenredig moe ten worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de gebruikers, het personeel en onafhankelijke buitenstaan ders. Daarnaast dienen bij in stellingen waar veel vrijwilli gers een belangrijke taak ver vullen (met name club- en buurthuiswerk), ook die vrij willigers ln het bestuur te zijn vertegenwoordigd. Vanwege de zeer grote ver scheidenheid in typen Instel lingen moet de rol van de overheid via het geven van globale richtlijnen bij de de mocratisering van deze sector beperkt blijven Op basis van zijn analyse stelt Van Wersch. dat voor de meeste van zijn voorstellen geen wetswijzigin gen nodig zijn. Met andere woorden: instellingen die dit wensep kunnen zonder op de wetgever te wachten nu al aan de slag gaan met het demo cratiseren. Op deze manier hoopt de pro movendus (nu advocaat te Nijmegen), dat de medezeg genschap van cliënten en per soneel beter tot haar recht zal komen, terwijl de onafhanke lijke buitenstaanders (be noemd door bij voorbeeld de gemeenteraad) een „brug functie" kunnen vervullen tussen beide groepen Wetsontwèrper Met zijn proefschrift sluit Paul van Wersch nauw aan bij de politieke ontwikkelingen van de laatste tijd. Er liggen twee initiatief-wetsontwerpen (van oud-minister Van Keme nade en oud-staatssecretarts- Meijer, beiden PvdA) voor me dezeggenschap in het voortge zet onderwijs en in de bejaar denoorden Verder raakte nog zeer on langs op 23 oktober in de Kamer de regeringscoalitie CDA-WD verdeeld over de vraag welke eisen de overheid moet stellen asm gesubsidieer de instellingen ten aanzien van de democratisering. Het CDA verzette zich tegen enke le (mede door VVD en PvdA ingediende en aangenomen) moties, waarin onder meer wordt gesteld.' dat personeel en vrijwilligers bij wet een stem horen te krijgen in het bestuur van de welzijnsinstel- Ungen, waar zij werken Al met al zijn er nogal wat ontwikkelingen op dit gebied gaande, waarbij ook „het veld" zich roert. Leden van de commissie-Dijk die zich nu .bezighoudt met het verder ju ridisch uitwerken van de voor stellen van de commissie-Van den Burg en tal van Kamerle den beschikken inmiddels over het proefschrift van Paul van Wersch Het is dan ook niet uitgesloten, dat deze dis sertatie en de aanbevelingen daarin de komense tijd een belangrijke rol kunnen gaan spelen in het hele democrati seringsproces. „Als jullie het laatste deel willen xien. moet Je nu een kwartje bij betalen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3