rijzen van oud papier ijn weer interessant Enka dit jaar uit rode cijfers 1/Vereld wacht op lagere inflatie VS atastrofe dreigt in Jroninger industrie Europese werkgevers willen praten over werktijdverkorting [benemende vraag uit papierindustrie kerkgelegenheid ernstig bedreigd 'Herbezinning op belastingstelsel noodzakeliik' is Succes voor zuivel Commissie voor haven-nasleep is bijna rond Prijsstijging van benzine valt nóg mee Philips glasfabriek slecht beveiligd o p*a*F*CHB,FT Zo bouwt u gemakkelijk een bezit op voor uw kinderen of kleinkinderen IUDAG 9 NOVEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 i; an een onzer verslaggevers MSTERDAM Oud papier is weer een interessant artikel. Waren er een Jaar geleden nog lorme voorraden waardoor de handel niet meer dan een cent per kilo gaf aan de inzamelende a 'renigingen of scholen, op het ogenblik worden zeven acht cent per kilo genoteerd. a oorzaak van de prijsstijging ligt 3*kls altijd in de verhouding tussen en aanbod. Met beide is de tijd het een en ander gebeurd. |ïn de vraagkant speelt ondermeer ïgjt de papierindustrie binnenkort «i er oud papier kan verwerken. Van lder koopt nu vast in omdat vol- u id Jatir de nieuwe fabriek voor ;o mtenpapier in Renkum gaat draai baar voor het eerst oude kranten grondstof voor nieuw krantenpa- ii4r gebruikt kan worden. Dat kan J ikzij de bouw van een ontinktings- 7 iriek zonder welke Installatie oud pier ongeschikt is als materiaal. tweede aspect van de toegeno- vraag is de gestegen export naar Bondsrepubliek waar het aanbod eigen land onvoldoende is om aan behoefte van de eigen papier- en Jrtonindustrie te voldoen. Een der- ,j reden is de gunstige orderpositie de papierindustrie. snbod n de aanbodskant is er momenteel ;|i tekort, al kan dat als gevolg van publiciteit (ook het NOS-journaal i ildde deze week de gestegen oud ?toierprijs) wel verbeteren. Dat ver- 7 cht secretaris J. P. Aalbers van de «jd. vereniging van groothandelaren papierafvallen. Ruim vijftig procent van de grond stoffen in de papier- en kartonindus trie bestaat uit oud papier, zes jaar geleden was dat nog 42 procent. Vol gend jaar wordt Van Gelder een gro te afnemer voor de vervaardiging van krantepapier, overigens zijn de kartonfabrieken de belangrijkste klanten. Het zogeheten kringlooppa pier is vaak voor een deel uit oud papier vervaardigd. Twee jaar geleden klaagde de handel nog steen en been over het veel te grote aanbod. Noch de industrie, noch de handel zijn er bij gebaat dat het inzamelen van oud papier ver dwijnt; daarom werd nog een cent gegeven hoewel de handelaren dat eigenlijk niet konden betalen. Want de fabrieken gaven zo weinig dat de handel zijn eigen kosten van acht tien cent per kilo (vervoer en het tot balen in elkaar persen) er nauwelijks mee goed kon maken. De industrie kon het papierafval bovendien vaak goedkoper betrekken uit Duitsland. In tijden dat de prijzen laag zijn, betalen bedrijven daar geld aan de handelaren die hun papierrommel komen ophalen in plaats van dat ze geld krijgen. Industrie en handel wisten niet meer D an onze Haagse redactie EN HAAG In de industrie in Groningen dreigt zich een atastrofe voor te doen. Die noodkreet slaakte gisteren dis- ictsbestuurder Jaap Wolthers van de Industriebond FNV. 'olthers vroeg met name aandacht voor de problemen van kto (vouwkarton) in Winschoten. Maar ook bij de Philips- estiging aldaar, staan arbeidsplaatsen op het spel. Elders in kroningen wordt de werkgelegenheid ook ernstig bedreigd, ie Brons motorenfabrieken in Appingedam bijvoorbeeld taat er slecht voor en moet geholpen worden. olthers laakte minister Van Aar- inne (economische zaken) voor het tbüjven van een beslissing over de lekomst van de noordelijke scheeps- ouw. De bewindsman kreeg voorts et verwijt, dat hij de onzekerheid bij e papierfabriek De Halm in Hoog- erk laat voortbestaan door een ieuw onderzoek te laten houden aar de vooruitzichten van dat edrijf. >e directe aanleiding voor de nood- reet van de bondsbestuurder vor- len de moeilijkheden, waarin Okto i geraakt door met name een stagne- ende afzet, dure grondstof (oud pa- Ier) en dure brandstof (olie). Zonder erdere overheidssteun dreigt slid ing van Okto (250 man personeel). In et kielzog daarvan zouden nog eens 50 arbeidsplaatsen bij o.a. toeleve- ngs- en transportbedrijven ver wijnen. >kto is met forse overheidssteun (cir- a 160 miljoen gulden) opgericht en erd in 1976 door de toenmalige mi- Ister van economische zaken, Lub- ers, met veel feestelijk vertoon geo- end. „Het is de verantwoorderlij k- eid van Lubbers" opvolger om Okto t laten voortbestaan. Het zou absurd ijn om dit bedrijf (de benodigde teun zou in drie jaar tenminste 60 nlljoen bedragen) niet opnieuw te leunen." aldus FNV-man Wolthers e huidige verwachting is, dat het edrijf de eerstkomende drie Jaar geen winst zal maken. De aanloopver liezen zullen aanzienlijk hoger uitval len dan geraamd was, maar, volgens Wolthers, mag dat geen reden zijn om een punt te zetten achter overheids steun. „Dan hadden de overhcids- miljoenen net zo goed direct in het Winschoter Diep geworpen kunnen worden," aldus Wolthers. Volgende week woensdag praat mi nister Van Aardenne verder met de betrokken Tweede Kamercommissie over Okto, die vorige week al even onderwerp van overleg tussen minis ter en Kamerleden is geweest. Ka merleden rekenen erop, dat de minis ter geen definitieve beslissing neemt vóór medio volgende week. Wolthers vroeg zich gisteren ook af, wat de pltinnen van Philips zijn met de glasproduktie in Winschoten. „Wellicht verdwijnen daar binnen kort ook 400 arbeidsplaatsen," zei Wolthers. Het personeel verkeert in grote onzekerheid over beslissingen, die volgend jaar hun beslag zouden moeten krijgen. De Industriebond CNV heeft in een brief aan minister Van Aardenne het onaanvaardbaar uitgesproken over de dreigende sluiting van Okto. Vol gens de bond zou sluiting van Okto en van de Brons motorenfabriek de werkgelegenheid in Oost-Groningen met nog eens duizend man doen afnemen. waar ze al het oude papier konden bergen, ook de zeven voorraadlood- sen die destijds met overheidssteun zijn gebouwd als buffer voor ai te grote prijsschommelingen zaten tot de nok toe vol. Geleidelijk gingen de lage prijzen echter Invloed uitoefenen op de animo van het publiek. Die ene cent per kilo loonde de moeite van het ophalen niet meer. Sommige ge meentebesturen probeerden de vaart erin te houden door een paar cent per kilo subsidie te geven maar kennelijk heeft dat te weinig geholpen. Het is trouwens de ervaring van de heer Aalbers dat de subsidies veelal uit kleine gemeenten kwamen. Daar heeft de voorzitter van de harmonie- of voetbalvereniging al gauw een goe de vriend in de gemeenteraad zitten die wel zijn best wil doen voor een bijdrage uit de gemeentekas. In gro tere steden is de afstand tussen vere nigingsbesturen en gemeenteraad na tuurlijk veel groter. Hoe dit ook zij, er gingen minder Jongens op pad die met afgeladen fietsen weer thuiskwamen waarna Pa met de auto de kranten naar de han delaar moest brengen. Vooral toen het oud papier bijna niets meer waard was, zeiden ouders al gauw dat ze ook zonder al die moeite wel vijf en twintig gulden aan de penningmees ter van de club wilden overmaken. Het was dus enigszins een kwestie van welvaart, meent de heer Aalbers. De door deze tendentie slinkende voorraden werden in de afgelopen strenge winter nog verder aangetast omdat het inzamelen door particulie ren goed voor de helft van het totale aanbod van oud papier als gevolg van sneeuw en gladheid tot stilstand kwam. Na de winter werd er wel weer opgehaald, maar omdat de vraag naar oud papier door de al genoemde redenen steeg, kwamen de voorraden ook niet meer op peil. De prijzen stegen. De zeven of acht cent van dit ogen blik komt wel overeen met de richt prijs die handel en industrie onder ling hebben afgesproken, de handel heeft dan nog een redelijke boterham en bij dit prijsniveau zal er weer vol doende animo zijn onder het publiek. Blijft die prijs ook zo? Aalbers: bij toenemende vraag kan die nog wel wat hoger worden, hoewel ik de 20 k 25 cent per kilo van 1974 niet zo snel zie terugkeren. Aan de andere kant kan de koers wel zakken als de order- positie in de papierindustrie minder gunstig wordt. BRUSSEL (ANP) De Europese werkgeversorganisaties hebben zich bereid verklaard, met de Europese werknemers organisaties te gaan praten over arbeidstijdverkorting. Het zou daarbij kunnen gaan de werkgevers hebben zich nog niet helemaal daarop vastgelegd om een werktijdverkor ting van tien procent, door te voeren in vier Jaar tijd. Het moet de Nederlandse veeboeren goed doen, dat de propaganda van bet Nederlands Zuivelboreau tijdens de Bundesgartenschau in Bonn, een groot succes Is geworden. Deze tentoonstelling trok in zes maanden tijd een kleine fv6S01Utl6 acht miljoen bezoekers, van wie er vele van de gelegenheid gebruik maakten kennis te maken met de Nederlandse zuivelprodukten. Aan allerlei kaasa- nacks werd voor een waarde van 850.000 gulden verkocht. Het grootste succes was de rode ballon (met Frau Antje) die als een reusachtige Edammer kaas boven de tentoonstelling hing. De bereidheid van de werkgevers tot een gesprek over dat onderwerp, be tekent in zekere zin een doorbraak. Op de vorig Jaar gehouden driepartlj- enconferentle van de Europese Ge meenschap (werkgevers en werkne mers, de Europese Commissie en ver tegenwoordigers van de negen rege ringen), en ook in een latere bijeen komst van het Europees Comltë voor Arbeidsmarktvraagstukken, weiger den de werkgevers steeds dit onder werp ter discussie te stellen. Gisteren wist Europees commissaris Vredeling voor het eerst in de ge schiedenis van de EG werkgevers en werknemers op Europees niveau rond de tafel te krijgen. In die bijeen komst, die werd voorgezeten door commissievoorzitter Jenkins en die werd bijgewoond door de Europese commissarissen Vredeling en Ortoli (Economische en Financiële Zaken) verklaarden vertegenwoordigers van de UNICE (de Europese overkoepe lende organisatie van werkgevers) aan de vertegenwoordigers van het EW (het Europees vakverbond) be reid te zijn de kwestie van arbeids tijdverkorting te bespreken. commissievoorstel besproken zal worden in de Europese ministerraad die op 22 november in Brussel gehou den wordt Bij het bereiken van arbeidstijdver korting in Europa ziet de Europese Commissie als voornaamste doel het beperken van het stelselmatig laten verrichten van overuren. Maar korter werken (als middel om de werkloos heid in Europa te bestrijden) kan daarnaast verwezenlijkt worden, zo meent de commissie, door maatrege len als het instellen van een flexibele pensioengerechtigde leeftijd, deeltijdarbeid, het instellen van een vijfde ploeg ln continu werkende be drijven, vermindering van de Jaarlijk se hoeveelheid arbeid enz. Kosten van de te nemen maatregelen op het stuk van arbeidstijdverkorting moeten, aldus het commissiestand punt, op billijke wijze over betrokken partijen worden verdeeld. Vredeling heeft nu de mogelijkheid een resolutie voor te bereiden die als ARNHEM Enka, de chemi sche vezelpoot van Akzo, zal dit jaar voor het eerst sinds 1974 weer winst boeken. De cijfers van American Enka blijven daarbij buiten be schouwing. In 1978 leed Enka een verlies van 40 miljoen. De omzet over de eerste ne gen maanden lag dit jaar met 2,97 miljard vijftien procent boven die in dezelfde periode in 1978. Deze feiten heeft de voorzitter van DEN HAAG (ANP) Het ontduiken en ontgaan van belastirig maakt re paratie noodzakelijk, maar tevens een herbezinning op het belasting stelsel, in het bijzonder op de loon- en Inkomstenbelasting. Tot deze conclusie komt het CDA- kamerlid Van Rooijen, de vroegere staatssecretaris van financiën, in een artikel in een jubileumbundel, ver schenen ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Nederlandse Orde van Belastingadviseurs. Van Rooijen bepleit daarin een principië le en fundamentele heroverweging van het belastingstelsel. HIJ constateert een toenemen van de belasting-ontduiking en noemt de ontwikkelingen rondom het ontdui ken en ontgaan van inkomstenbelas ting „zeer verontrustend". Volgens het CDA-kamerlid is het noodzake lijk verder onderzoek te verrichten naar de oorzaken van de fraude. Hij meent dat zicht op het belastingstel sel in de verdere toekomst nodig is wil men werkelijk de ontduiking be strijden. Enka's raad van bestuur, or H G. Zempelin, meegedeeld op een bijeen komst ln Wuppertal. HIJ maakte dui delijk dat het gunstige resultaat dit Jaar voor een groot deel te danken is aan voorraadwlnsten, veroorzaakt door de sterk gestegen grondstofprij- zen. Enka zal voor de grondstoffen die voor sommige produkten 30 pro cent maar voor andere meer dan 50 procent van de totale kosten uitma ken, dit Jaar 200 miljoen meer neer tellen dan In 1978. Het dure materiaal is slechts gedeeltelijk verwerkt in ho gere prijzen. Volgens dr. Zempelin zal Enka vol gend Jaar het voordeel van de voor raadwlnsten missen. Hij verwacht dan weer een stagnatie in de afzet van textiele vezels, trouwens ook in een deel van de industriële vezels. Dat laatste is het gevolg van een teleurstellende verkoop van autoban den. Concurrentie uit de VS is even eens een negatief punt. Het Duitse Enka-bedrijf dat in 1978 al ruim 30 miljoen winst boekte, zal dit jaar eveneens in de zwarte cijfers terecht komen. Voor de Nederlandse Enka- ROTTERDAM (ANP) De commis sie van goede diensten, die de na- weeën van de Rotterdamse haven- bedrijven blijft het resultaat echter sleepstaking moet verhelpen, is prak- n°8 negatief, tisch rond. Smit Internationale heeft zijn keus laten vallen op mr. W. G. A. de Meester, oud-directeur van het bu reau internationale binnenvaart in Rotterdam. De Meester is in principe bereid om in de commissie te gaan zitten, zegt hij zelf. BRUSSEL (ANP) De gemid delde prijs voor superbenzine ln de Europese Gemeenschap was op 29 oktober met 41 pro cent gestegen vergeleken met die op 15 december van vorig Jaar. De prijs van normale ben zine steeg met 42 procent, die van dieselolie met 47 procent, die van lichte stookolie met 61 procent en die van zware stook olie met 52 procent. De gemiddelde prijsstijging van de voornaamste oliepro- dukten komt zo op 53 procent. Dit blijkt uit cijfers die de Europese Commissie, „dage lijks bestuur" van de EG, giste ren heeft verstrekt. De prijs voor Ingevoerde ruwe olie ligt momenteel 64 procent hoger dan die van eind vorig Jaar. Zouden de prijzen afge stemd zijn op de noteringen van de „spot-market" in Rot terdam dan zouden ze met 103 procent in plaats van met 53 procent gestegen zijn. Bij alle berekeningen zijn be lastingen etc. buiten beschou wing gelaten. EINHOVEN (ANP) De veiligheid in vier van de vijf gebouwen van de glasfabriek van Philips in Eindhoven laat te wensen over. Dat staat In het deze week verschenen nummer van „Philips te kijk", een uitgave van de bedrijfsledengroepen van de Indu strieland FNV. De Industriebond FNV heeft inmid dels schriftelijk aangedrongen op een gesprek met de directie van de glasfa briek. In de brief zegt de vakorganisa tie ervan overtuigd te zijn dat de werkgelegenheid schade ondervindt van de slechte arbeidsomstandighe den. In het aangevraagde gesprek wil de bond ook de herstructurering van de hoofdlndustrlegroep glas ter dis cussie stellen. De bond vreest, dat het voortbestaan van de glasfabriek daardoor in gevaar komt. In „Philips te kijk" wordt gesteld dat werknemers van de technische be drijven van Philips in de glasfabriek arseen-vergiftlging hebben opgelo pen. Schoonmakers kregen huiduit slag op de handen. Andere werkne mers werden ziek tijdens het afbre ken van een zogeheten mengkamer. De veiligheidswet wordt, aldus de pu- blikatie, „met voeten getreden". Het ongenoegen ten aanzien van de veiligheid in de glasfabriek dateert niet van vandaag of gisteren. Vorig Jaar al besloot de ondernemingsraad om een veillgheldscommlssie ln te stellen. Volgens de publikatie is er sindsdien echter weinig gebeurd. Dat heeft er, aldus het blad. toe geleld dat de glasfabriek te kampen heeft met een produk tie verlies, omdat de men sen het niet meer pikken en daarom werk weigeren of vertragen. Philips geeft geen commentaar op de publi- katies in het blad. Van de kant van de Vervoersbonden FNV is oud-voorzitter Adri de Boon van het NVV gepolst voor de „com missie van drie". Hij was gisteravond zelf niet bereikbaar voor commen taar. De directeur van het Gemeentelijk Havenbedrijf F. A. F. Scheurleer is gevraagd het voorzitterschap van de commissie te gaan bekleden. BELEGGEN VIA DE AANDEELHOUDERSREKENING GfBOfKTlHWVOlOflAkOPawCHT Mdvl-fuMvs 1 BY I 500,00 M U7ATIE i I 4 12,5679 5.00 |f 495,00 1 4,7414 17,3095 1 Dan een onzer redacteuren Amsterdam „Ik kan redelijkerwijze niet ervan uitgaan, dat het inflatiepercentage in de Derenigde Staten in de nabije toekomst beneden de tien procent zal uitkomen." Dit zei dezer lagen de raadgever van president Carter in zaken de inflatie betreffende, Alfred Kahn. Als Miberekenbare factoren noemde hij daarbij onder meer de stijging van de olieprijzen en de Iteeds hoger wordende rente in Amerika. IVat het laatste aangaat heeft de op twee na de grootste bank in de VS, de Chase Manhattan Bank, er nu nog sen schepje bovenop gedaan en wel ioor een verhoging van de zogenaam- ie „prime rate", dat is de rente die de ümerikaanse banken voor kredieten lan eersteklas cliënten in rekening brengen, met een kwart procent tot l5'/> procent. En nieuw record. Ter vergelijking: eind augustus was de .prime rate" nog „maar" l2'/« procent. Set besluit van de Chase Manhattan Bank heeft onmiddellijk een reactie iltgelokt van de voorzitter van de bankcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Henry Heuss. Deze noemde de stap van de Chase Manhattan Bank namelijk Slecht voor de werknemers die er ïun banen door zullen verliezen en 'oor het zakenleven, dat kapot zal laan aan de onnodig hoge renteta- leven". De jongste renteverhoging van de Chase Bank past overigens wel hele- naal in het straatje van topman foleker van het Amerikaanse centra- e-bank-systeem, de Federal Reserve üoard. bij afkorting FED genaamd. Volcker streeft bewust een krap-geld- poiitiek na. die ten doel heeft de kredletvraag terug te drukken en via èen min of meer milde recessie de inflatie (thans nog op een jaarbasis van 13 procent) te doen afnemen tot een wat meer aanvaardbare vorm. Als dat is bereikt, mag ook worden verwacht dat de bij deze hoge inflatie passende hoge rentestand in Ameri ka omlaag zal kunnen. En daarmede vrijwel zeker ook in een aantal andere landen, waar onder Nederland. Zoals de situatie nu is, kan Nederland er nauwelijks onderuit niet mee te doen aan het „spel" van de internationale rentestijging, dat thans aan de gang is. Zou Nederland zich namelijk afzijdig houden, dan is de kans groot dat de positie van onze gulden een knauw krijgt. Dat zal dan weer invloed heb ben op onze import (een zwakkere gulden maakt onze Importen duur der) en daarmee op de inflatie in ons land. Kortom, we zijn dan precies daar aangeland waar we juist niet moeten zijn. Vandaar ook dat we kunnen stellen, dat niet alleen Neder land, maar ook Duitsland, ja in feite de hele wereld zit te wachten op een terugdringen van de inflatie in de Verenigde Staten. Niet eenvoudig Voor Amerika ligt dat echter alle maal niet zo eenvoudig. Weliswaar staat de dollar mede onder invloed van de hoge rente in de VS de laatste tijd wat minder onder druk, maar de Amerikaanse munt blijft nog altijd uiterst kwetsbaar. Maar anders dan in het verleden, toen bij de Ame rikanen de stelregel gold: .het ls wel iswaar ónze valuta, maar jüllie pro bleem", bekommeren de Amerikanen zich nu wel degelijk om de positie van hun munt. Een onder druk staande dollar maakt niet alleen olie en ande re Importen duurder en zwengelt daarmede de inflatie nog verder aan, maar bergt ook het gevaar in zich dat de olieproducerende landen de brui zullen geven aan de dollar als betaal middel voor hun olie. De Amerikaan se FED houdt daarom de dollar nauwlettend ln het oog en zal niet schromen om. als de druk op de dol lar te groot mocht worden, aan de (rente) touwtjes te trekken. Dit kan er dan weer toe leiden, dat ook elders in de wereld de rente weer mee omhoog moet en zo draait de cirkel rond. Althans, dat ls de theorie. Gebleken ls echter dat aan het rente peil in de VS toch wel zekere grenzen zijn gesteld en wel zo, dat rente- en inflatiepercentages niet te ver uiteen kunnen lonen. Mochten de Amerikanen er in slagen het inflatiepercentage verder terug te dringen, dan zal dat niet alleen in vloed hebben op de rente in de V8. maar ook de positie van de dollar verstevigen. Voor Nederland zal dat laatste inzoverre nadelig zijn, dat wij voor vele (ln dollars genoteerde) grondstoffen meer zullen moeten gaan betalen. En duurdere Importen werken nu eenmaal de inflatie in de hand. Vandaar dat het zo belangrijk ls, dat de ontwikkeling met betrekking tot de tegenpost van onze Invoer, name lijk de uitvoer, gunstig verloopt. Als we nu een rustige loonontwikkeling (naar het voorbeeld van Duitsland) doormaken, dan kan dat niet anders of onze uitvoer zal daarvan de vruch ten plukken. Dat zal dan weer een gunstige Invloed hebben op de beta lingsbalans en mitsdien op de in flatie. De daarmede verband houdende „harde" gulden kan dan weer moge lijkheden scheppen voor een neer waartse beweging van de rente. Voor lopig ziet het daar echter nog niet direct naar uit, ook al zou het de monetaire autoriteiten ln ons land niet helemaal onwelkom zijn als er „een procentje of zo" van de rente af zou gaan. DE HEER J. VAN DEN AANOBELE LSSENLAAN 392. 6533 AT NIJMEGEN fofcelweg 25 3032 AD Rotl*d»m - TM. OIO 8307»' ïjiro 2517070 Bank Kü - AMOoau# NV Amjte'dam, ff» n Degelijk gespreid beleggen. Via de Aandeelhoudersrekening. Waarbij het aandelenbezit kosteloos wordt bewaard. En dividenden eveneens kosteloos worden herbelegd. Zogroeit het bezitvan kinderen ofkleinkinderen regelmatig aan. U bepaalt zelf welk bedrag u wilt beleggen en wanneer. Een simpele bank-of giro-overschrijving is voldoende.Direkt daarna ontvangt u een dagafschrift, waarop het bezit in aandelen nauwkeurig staat vermeld. Meer informatie over het beleggings gemak van de Aandeelhoude rsreken ingf? Doe de ingevulde bon in een open on- gefrankeerde envelop en stuur hem aan de Robeco-groep, Afd.954, Antwoord nummer 1957, 3000 VB Rotterdam, of bel even: 010 - 650711,toestel 157. DE ROBECO-GROEP: i 50 JAAR VERTROUWEN l Naam: Adres: J Postcode: I Woonplaats: I I (»ub in blokkltcri) DE AANDEELHOUDERSREKENING: EEN SERVICE VAN DE ROBECO-GROEP

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19