Cruisraket kan >ALT-2 vernietigen Auto-mini's. Da's de maximum snelheid overschrijden van de auto-verkoop. i i i i I I I I P PAAGMAN Vfelstandscommissie De krant is de enige die 6 dagen per week in de bus komt. Dat mag wel even in de krant! Bankfiliaal alleen voor de mannen FNV meldt 'harde lijn' bij Philips Van Aardenne geeft geen geld aan Groningse smeerpijp Minister tegen rectificatie van CBS publikatie 'Breed' comité voor steun aan opera/stadhuis WANDTEGELS en PLAVUIZEN "KONO'S" INTERTEGEL 'en loede ncyclopedie iKTIEVE AGENT(E) Snoeck timmerlieden BOEKHANDEL PAAGMAN enthousiaste medewerker (m/v) Boekhandel PAAGMAN DAG 9 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET H 15 jr Ir. C. M. Verhagen natuurkundig Ingenieur heb ik mij de laatste Jaren wat er verdiept in de wapenwedloop tussen Amerika en de fJet-Unle. Wie de publikaties van de laatste maanden op gebied van de kruisraketten leest, wordt getroffen door ontbreken van essentiële informatie. van de 70) op zee en houden de mees te Russische raketonderzeeërs zich op in de Barentszee of op hun basis bij Moermansk. jrwerpen die onze defensie be- worden al snel omgeven met an tel van geheimhouding in ver met onze veiligheid. Door de en heen hebben generaals gewe- op te geringe nationale inspan- in voor de veiligheid. Het is daar- t gewoonte om middelen van de ïstander hoog en eigen middelen te waarderen, zo niet te verewij- Voor de oordeelsvorming over de en de kruisraketten is het no de wapenontwikkeling in haar el te bekijken. nkers e Verenigde Staten is de zoge- ide MX-raket in ontwikkeling, mee bunkers in de Sowjet-Unie etlgd kunnen worden met een van 99,7 procent voor één schot, twee schoten is de overlevings- van zo'n bunker één op de hon- juizend. ilt-2 is het aantal bunkers van partijen beperkt tot 820, zodat twee schoten 1640 atoomkoppen zijn, of 164 tienkoppige MX- ten. Het plan is om driehonderd deze raketten te bouwen. Hier- zouden de Verenigde Staten wat itercontinentale ballistische ra il (ICBM's) betreft een „strate- rst strike capability" verkrijgen, mogelijkheid om als eerste de d in eigen gebied te treffen.) volgens SALT-2 de lange-af- Isbombardementsvliegtuigen de Sowjet-Unie te verwaarlozen zouden na zo'n „first strike" al- de Russische raketondereeeërs blijven. De VS en NAVO-part- hebben zich met succes toege- op de ondereeeër-bestrijdijng Submarine Warfare). Mede door likmaking van internationale ■en is een aantal lulsterkettin- ip de zeebodem geplaatst. Iedere rzeeërbasls van de Sowjet-Unie t met behulp van deze kettingen akt, dat wil zeggen dat elke uit- ide onderzeeër wordt waarge- de buurt gestationeerde „hun- ller"-ondereeeërs volgen dan de varen raketondereeeër totdat weer op zijn basis is terugge- L Op grond hiervan zijn er reia- «relnlg onderzeeërs (ongeveer 10 Oprukken De VS zijn echter van plan verder op te rukken; bij de verdediging van de begroting 1979 vertelde de minister van defensie van de senaat; „Vanwe ge onze huidige belangen zowel als vanwege onze historische verplichtin gen zijn we genoodzaakt een strate gisch aandeel te hebben in afgelegen plaatsen zoals de Japanse Zee, de Straat van Malakka, de Perzische golf, de Dardanellen, de Oostzee en de Barentszee". Bij dezelfde toelich ting aan de senaat vertelde de chef marine-operaties: „Ons plan zou zijn als eerste verdedigingslinie de basis te raken van waaruit de onderzeeërs opereren". De grootte van het gebied om een duikbootbasis, dat eventueel door middel van geweld aan de tegenstan der moet worden ontzegd, kan mis schien worden afgeleid uit het aantal beschikbare SS-20 atoomkoppen (na aftrek van het aantal, dat nodig is om de lulsterkettingen onklaar te ma ken), als we er vanuit gaan dat door een lading van een megaton een on- dereeër (bij voorbeeld een „hunter- killer") tot over een afstand van 11 km in elkaar wordt gedrukt. Controle Wat betreft de kruisraketten blijkt uit het Protocol, dat gehecht is aan het SALT-2 verdrag, dat parti^n geen bevredigend antwoord hebben gevonden op de vraag hoe de controle op deie raketten moet worden uitge oefend indien ze niet vanuit vliegtui gen worden gelanceerd, doch vanaf de grond. Of zelfs in de bedenktijd tot eind 1981 (looptijd Protocol) hiervoor een geschikt antwoord te vinden is, moet worden betwijfeld. Een deel van de Amerikaanse senaat heeft blijkbaar geen behoefte aan controle en probeert de land-kruisra ketten aan de NAVO-partners over te dragen. Als dit lukt en daar ziet het wel naar uit wordt het Protocol waardeloos en vervalt dus 8ALT-2, zoals dit op 18 Juni 1979 is getekend door president Carter en algemeen secretaris Breznjew, waarbij het pro bleem van de controle onopgelost blijft. Als de overname niet lukt kan 8ALT- 2 overeind blijven, alleen geeft het lezen van artikel XII van dit Verdrag ook dan nog een gevoel van schaam te: „Teneinde de levensvatbaarheid en de uitwerking van dit Verdrag te verzekeren nemen Partijen op zich de bepalingen van dit Verdrag niet te ontduiken, door bemiddeling van een andere staat of staten, of op enig andere wijze." Waarom is nu ineens de controle op kruisraketten zo moeilijk? Bij het tot stand komen van SALT-I konden de atoombommen toch ook niet gecon troleerd worden? In dat verdrag ech ter gaf de beperking van het aantal dragers (vliegtuigen) voldoende ze kerheid. Maar nu vliegen die bommen zelf. De afstand van de V8 naar de Sowjet- pUnie is voor de kruisraketten veel te groot. Daarop is SALT-2 gebaseerd. Maar vanaf West-Europa wordt de SowjetpUnle tot voorbij Moskou be dreigd, vandaar het Protocol: Partij en nemen op zich geen kruisraketten met een bereik groter dan 600 km te plaatsen op lanceerlnrichtlngen in zee of op land. Een bombardementsvliegtuig van net type B-52 is door satellieten goed te onderscheiden, maar een kruisra ket met eer. diameter van 0,52 m (vleugels en vinnen zijn naar binnen geklapt) en een lengte van 5,6 m sla Je ongemerkt op. De atoomkop van zo'n raket weegt 200 kg, dat wil zeggen equivalent aan 200.000.000 kg trotyl, en zal ongeveer het volume van een broodtrommel hebben. Op Hiroshi ma werd een atoombom equivalent aan 20.000.000 kg trotyl geworpen. Het aantal doden bedroeg volgens Japanse-opgave meer dan 240.000. De introductie van dit wapen, dat zo eenvoudig kan worden omgeslagen en gelanceerd, is een escalatie die slechts overtroffen wordt door de ont wikkeling van de atoombom (duizend keer meer effect dan trotyl) en de waterstofbom (miljoen keer meer Ef fect dan trotyl). Geraadpleegde bronnen: Salt Two Treatly. SIPRI Yearbooks, speciaal 1979, Taylor Francis Ltd, Londen 1979. Salt, the Moscow agreements and Beyond, ed. M. Wltlrleh en J. B. Rhinelander, The Free Press, New York, 1974. ABM, an evaluation of the decision to deploy an Antiballlstlc Missile System, ed. A. Chayes en J. B. Wlesner, Harper en Row, New York, 1969. The New York Review of Books van 20 Jull 1978: „New Factors In Security", over genomen uit „Strategic Studies 1977" van bet IJ.S.S. te Londen. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT „Past het in het emancipatiebeleid van de regering dat u in uw woon plaats een bijkantoor van een bank opent, dat alleen voor he ren is bestemd?" Deze vraag heeft het PvdA-Tweede-Ka- merlid mevrouw Epema-Brug- man gesteld aan mi nister Van Aardenne van Eco nomische Zaken, in verband met zijn voornemen in Dor drecht een nieuwe vestiging van Mees en Hope te openen. Mevrouw Epema is tot het stel len van haar vraag gekomen naar aanleiding van een adver tentie in de NRC van 29 okto ber waarin reclame wordt ge maakt voor het nieuwe bankfi liaal en tot twee keer toe aan heren wordt gevraagd het tele foonnummer van het nieuwe bankkantoor te noteren. „Ik erger me gruwelijk aan zulk soort uitlatingen. Daarom heb ik het willen signaleren. Het is een beetje ludiek bedoeld, maar met een ernstige onder toon. Bovendien is het beledi gend voor de mannen. Ik neem aan dat zij niet dommer zijn dan vroüwen, toch wordt alleen aan de heren gevraagd het tele foonnummer te noteren. Moge lijk nemen ze aan dat de vrou wen het zonder meer kunnen onthouden", aldus Epema. EINDHOVEN (ANP) Bij ontslag op staande voet volgt Philips tegenj- woordig een harde lijn, omdat werk nemers die onwettig afwezig zijn na dat een controlerend geneesheer hen weer aan het werk heeft gestuurd dit lot treft. Het ontslag geldt ook wan neer de werknemer in beroep gaat tegen de beslissing van de arts. Dat staat in het woensdag verschenen blad „Philips te Kijk", een uitgave van de bedrijfsledengroepen van de Industriebond FNV. „Het is duidelijk dat Philips met kei harde hand wil proberen het ziekte verzuim naar beneden te krijgen. Deze methode lijkt op regelrechte intimidatie", aldus de publikatle. Volgens het blad zijn de gevolgen dat de gezondheid van de betrokken werknemers nadelig wordt beïnvloed en het beroepsrecht wordt ondergra ven. Philips wilde geen commentaar geven. „Het bedrijf reageert niet op publikaties in Philips te Kijk", aldus een woordvoerder. DEN HAAG (ANP) Minister Van Aardenne van economische zaken is niet van plan geld te geven voor de smeerpijp in Oost-Gronlngen. Vol gens hem moet het mogelijk zijn het geld te vinden binnen het financie ringssysteem van het Groningse zul- veringsbeheer. Van Aardenne. die de verantwoordelijkheid voor het slui ten van de smeerpijp van de hand wijst, heeft dit gisteren laten weten in antwoord op Kamervragen. De provincie Groningen vroeg het rijk onlangs meer geld als tegemoet- koming in de kosten voor de smeer pijp, die kort geleden wegens finan ciële problemen buiten bereik is ge steld. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Minister Van Aarden ne (economische zaken) voelt niets voor een rectificatie van een publika tle van het CBS (centraal bureau voor de statistiek), waaraan het SGP-Ka- merlld Van Dis zich geërgerd had. Van Dis betichtte het CBS van discri minatie door zijn partij, in een tabel over politiek Nederland, te noemen onder het kopje „overige." Van Aardenne antwoordt het boze Kamerlid, dat in het bewuste stuk alleen kleinere partijen met opmerke lijke verkiezingsresultaten vermeld waren. De SGP heeft Juist een stabie le aanhang onder de kiezers. De Koninklijke Marine heeft iets nieuws bedacht om jongeren te werven bij haar in dienst te treden. Onder het motto „Kom- kijk- luister- praat" worden deze week 900 belangstellende sollicitanten ontvangen op het nieuwste fregat van de marine „Hr. Ms. Callen- burgh". Dit jaar heeft de marine 250 nieuwe personeelsleden nodig. Op advertenties hebben 1500 jongens gereageerd. Daarvan zijn er inmiddels 600 afgevallen. De eerste groep, die even in de keuken mocht kijken maakte woensdag een tochtje van IJmuiden naar Amsterdam. 'feestelijke ook in dienst' DEN HA AO (ANP) Het bekleden van een geestelijk of een godsdlen- stig-menslievend ambt mag geen re den zijn voor vrijstelling van militaire dienst. Dat staat in een motie, die de socialist De Vries gisteren In de Twee de Kamer heeft ingediend bij de be handeling van de begroting van de fensie. Op het ogenblik krijgen gees telijken en zij die daarvoor in oplei ding zijn op die grond vrijstelling. Als de dienst voor zo iemand een te grote belasting met zich meebrengt kan hij net als ieder ander vragen om vrijstelling en gelden dezelfde nor men om te kijken of hij die krijgt, meent de PvdA. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Amster dam is een „breed samenge steld" comité gevormd ter on dersteuning van het gemeente lijke plan voor een gecombi neerd opera-stadhuiscomplex op het Waterlooplein. De ge meenteraad neemt op 21 no vember een principebesluit over het plan. Het comité zal zich onder ande re met een aantal paginagrote advertenties tot de bevolking en gemeenteraad wenden om de grote voordelen die het com binatieplan zou hebben onder de aandacht te brengen. De na druk wordt gelegd op het „alge mene belang dat de binnenstad van Amsterdam nieuwe impul sen krijgt zowel in cultureel opzicht als voor het daarmee verbonden economische leven (toerisme, horeca en derge lijke)." Adhesiebetuigingen kunnen gestuurd worden naar het Ne derlands Theatercentrum, Ant woordnummer 1050, Amster dam (geen postzegel nodig). Het comité bestaat ondermeer uit vertegenwoordigers van de Amsterdamse bankiers, de Fe deratie Beroepskunstenaars, VW, RAI, Algemene bond van ambtenarenl de FNV, de Ka mer van Koophandel en de KLM. Verder zijn lid de oud wethouders Verheij en Treu- mann en Carré-directeur Guus Oster, die tevens adviseur is voor theateraangelegenheden van het Amsterdamse college van B en W. Ons assortiment liegt er niet om De mooiste en exclusieve tegels die u zich maar kunt voorstellen te kust en te keur. U hoeft maar te kiezen: En betaalbaar Soestdijkseplein 15 Tel. 070-884643 'opt u bij de gespecialiseerde oekhandel. raagt nu gratis inlichtingen bij oekhandel Dan Haag: Fred. Hendriklaan 217B, tel. 543700: Rljawljk: H. Ravesf -ynplein 42, tel. 984050; Delft: Papsouwselaan 236, tel. 015- 611668; Leldsehage: Kamperfoelie 12. tel. 070-271202. oor het agentschap van het ochtendblad rouw EN HAAG ZUIDERPARK-VALKENBOS zoeken wij een die leiding wil geven aan een aantal bezorgers, zodat onze abonnees da gelijks het Ochtendblad TROUW be zorgd krijgen. De werkzaamheden hieraan ver bonden zijn: de kranten voor de bezorgers uit tellen; wekelijkse uitbetaling aan de be zorgers; nabezorging van gemelde klachten; het bijhouden van een eenvoudig kaartsysteem.. Men dient in het bezit te zijn van een telefoonaansluiting. Wij stellen daar tegenover een aan trekkelijke bijverdienste. tor nadere inlichtingen kan men ons kantoor Den Haag, Parkstraat 22 bellen; te bereiken der nummer 070-469445, na 19.00 uur 070- 0229. Breng geheel vrijblijvend een bezoek aan HET BIJBELHUIS Apeldoornselaan 2, Den Haag Telefoon 070-635929 Bijbels in veie talen Kinderbijbels Chr. grammofoonplaten en boeken Wenskaar ten a Zondagsschool materiaal a Muziek- cassettes a Kalenders enz. BESTEMMINGSPLAN DUINDIGT DE BURGEMEESTER VAN 'S-GRAVENHAGE, MAAKT BEKEND: dat ter gemeentesecretarie, afdeling Ruimtelijke Ordening en Stadsvernieuwing (kamer 2311) en in het Gemeentelijk Infor matiecentrum aan de Groenmarkt met ingang van 12 november 1979 gedurende één maand ter inzage zal liggen het ontwerp van het bestemmingsplan Duindigt betreffende de gronden glo baal begrensd door de Leidsestraatweg, de Waalsdorperlaan en de grens met de gemeente Wassenaar. Gedurende genoemde termijn kan een ieder eventuele bezwa ren tegen genoemd ontwerp schriftelijk bij de gemeenteraad in dienen. 's-Gravenhage, 6 november4979 De Burgemeester van 's-Gravenhage, F.G.L.L. SCHOLS De Welstandscommissie vergadert op donderdag 15 november 1979 om 13.30 uur, kamer 102 in het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht, Mau- r its kade 9 (bereikbaar met de tramlijnen 7 en 8 en buslijnen 4, 5 en 22). De agenda vermeldt: Gelegenheid tot gebruik maken van spreekrecht. Notulen vergadering d.d. 8 november 1979. Woningbouwplannen aan de Laan 17B t/m 25, 29 an nabij 27. Ouda Haagwag naast 791 an t.p.v. 603 t/m 615. en verdere plannen voor de percelen Van Bleiswijkstraat ongenummerd naast 260, 2a Van der Kunstraat ongenummerd naast 21. Zuid- Hollandlaan 3, Abbenbroekweg- Gerrit Kasteinweg- Jeen Francois van Royenweg, Wijndaelerweg 29, Waldeck Pyrmontkade 910-912, Loosduinse Uitleg 10, Coevordenstraat 452, Zichtenburglaan 16, Val- kenboslaan 297-299, Renbaanstraat 67-69/Zand- voortstraat 59, Bezuidenhoutseweg 383, Trembley- straat 35. Koppelstokstraat 90-92, Arabislaan 56. La8n van Meerdervoort 249, Loosduinse Hoofd straat behorend bij nr. 1184A, Aarnout Drost- laan 71, Laan van Eik en Duinen 225, Seinpost duin 2. Vivienstraat 4, Ooievaarlaan 4, Jaarsveld straat 110, Westduinweg 39, Schaarsbergenstraat 83. Sinjeur Semeynsweg 133, Hengelolaan 1100, Miquelstraat 181, Monstersestraat 76, Van Rees straat 14. De ontwerpen liggen ter inzage bij de secretaris (Mauritskade 9, kamer 109) van maandag t/m woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. Spreekrecht. Wanneer u tijdens het openbare gedeelte van de vergadering lets wilt zeggen naar aanleiding van een van de onderwerpen -hiervoor bestaat gelegenheid tussen 13.30 tot 14.00 uur- kunt u zich daarvoor tot uiterlijk donderdag 15 november 1979, 10.30 uur, opgeven bij de secretaris, tel. 469590. toestel 217, b.g.g. toestel 145, onder vermelding van uw naam en instelling namens welke u spreekt, adres en het agendapunt. Het aantal personen dat hiervan gebruik kan maken bedraagt maximaal 6. De spreektijd bedraagt maximaal 5 minuten. Oe be handeling van de bouwplannen geschiedt overi gens niet in het openbaar. Het verslag ligt vanaf maandag 26 november 1979 inzage bij het Gemeentelijk Informatiecentrun^^^^ aannemersbedrijf b.v. vraagt, Soil, tussen 16.00 en 17.00 uur Trompstraat 344 Den Haag Tel. 070-630913 vraagt voor zijn centrale administratie een Leeftijd 17-19 jaar met MAVO-opleiding. Hou je van afwisselend werk in klein team verband, maak dan telefonisch een al- spraak met de heer B. Schmitz, tel. 070- 985385 (ma.-vr. 8.30-17.00 uur). Jan van Polanenstraat 6-8 Rljawljk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15