raf heeft geen fect op dader NMB girosparen. FNV-bond kwaad over grondverkoopj De NMB denkt met u mee. Werkgroep kritisch over plan milieu-rapporten ideren bij scheiding :er naar de vader ling misdrijf wordt niet voorkomen Lampen in Rheden op lager pitje gdbende bekent diefstal uit kassaboxen Met gemak een heel procent meer rente op uw spaargeld. Coupon Nieuwe commandant naar Libanon Fraude van ruim vier miljoen met girobetaalkaart Belangstelling voor wedstrijd graftekenen groot i9 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 i Kleyn die een delinquent vangenisstraf opleg- ipen daarmee onder bereiken dat de ver- Ie niet opnieuw een zal plegen. Dit effect itraf staat te boek als (of individuele) pre- een proefschrift dat laag in Amsterdam betoogt mevrouw Ier Werff dat de hoop ianier de criminaliteit Hinderen, ijdel is. Van der Werff (38). sinds ;aam op het Wetenschap- lerzoek- en documentatie- het ministerie van justi- komt tot de conclusie •rblijf in de cel de wetsover- !t tot inkeer brengt. In een g daarop, zegt ze de stelling rven dat ook het individuele ve effect van de rijbevoegd- II is. Een rechter die denkt af de delinquent afschrikt, haar mening een hersen- proefschrift „Speciale pre- 'aarop zij promoveert bij dr Weringh, hoogleraar in de ïr#gie aan de Universiteit van -hm, heeft zij de resultaten onderzoek bij drie groepen iten neergelegd. Als „studle- dienden: er 200 vermogensdelin- (veroordeeld wegens dief- »er 300 agressieve delin- (veroordeeld wegens mis- wg of vernieling); ter 1400- verkeersdelinquen- merendeels onder invloed jereden). levallen was een korte vrij- (van veertien dagen of opgelegd. Vergelijking tus- roep die de straf wel en een I de straf niet had uitgezeten, feelij k doordat in 1966 een intal delinquenten profiteer- lollectieve gratie ter gelegen- o het huwelijk van prinses Beide onderzochte groepen tlijk waardig samengesteld. op een herhaling van het bleek in het algemeen niet zijn bij degenen die een oisstraf hadden ondergaan en die hun straf zagen kwijt en. Het verblijf in de gevan- d de betrokkenen kennelijk afgeschrikt, dat zij ervoor voortaan uit handen van de Mevrouw C. van der Werff Justitie te blijven of een nieuw delict te plegen. Geloof Het proefschrift ontleent zijn belang hieraan dat het bevestigt wat tot nu toe slechts werd vermoed. In de we tenschap en de praktijk (de rechter lijke macht, het openbaar ministerie) werd afgegaan op veronderstellingen. Nog in het deze week verschenen nummer van het tijdschrift „Delikt en delinkwent" schrijft dr F. A. C. M. Denkers, algemeen adviseur bij de gemeentepolitie in Amsterdam: „Ei genlijk weten we alleen nog maar iets, en dan nog mondjesmaat, van de speciale preventie". In de afgelopen Jaren is onder meer nagegaan of de kans op herhaling van het misdrijf wordt beïnvloed door de zwaarte van de straf of het soort gevangenis waarin de straf wordt uit gezeten. De strafmaat, noch de ma nier waarop de straf ten uitvoer wordt gelegd, bleek uit die onderzoe ken al, heeft een preventief effect. De studie van mevrouw Van der Werff leert, dat, uitsluitend gelet op de spe ciale preventie, gevangenisstraf ook geheel achterwege kan blijven. In zijn al genoemde artikel in „Delikt en delinkwent" schrijft Denkers dat „het klassieke geloof in de preventie ve effectiviteit van de officiële straf rechtelijke sancties" binnen het strafrechtelijk apparaat duidelijk aan betekenis heeft ingeboet. „Met uitzondering wellicht", voegt hij eraan toe, „van de politie, die haar vele overuren slechts gehonoreerd ziet in de naar haar gevoelen te milde requisitoiren van het openbaar minis terie." Degenen die het geloof nog niet hadden verloren, moet het proef schrift van mevrouw Van der werff toch ietwat rauw op het dak vallen. Hier en daar, denkt ze zelf, zullen er zeker nog wel rechters en officieren van justitie de straf mede met het oog op de speciale preventie opleggen en eisen. „In de hele westesrse wereld doet nog steeds de strafrechtstheorie van de Italiaan Beccara en de Engels man Bentham opgeld. Volgens die theorie wordt met de strafoplegging ook de speciale preventie beoogd. Mijn hypothese dat een veroordeelde minder snel een nieuw delict zou ple gen, was daarvan ook afgeleid. Die hypothese is dus onhoudbaar geble ven. Maar ik dénk dat het publiek erg sterk in die preventieve werking ge looft. Beccarla en Bentham hadden daar ook geen onderzoek naar ge daan. Die dachten dat gewoon." Nutteloos Met haar proefschrift heeft mevrouw Van der Werff munitie aangedragen voor degenen die twijfelen aan de zin van de straf, of die de straf zelfs geheel willen zien afgeschaft. Zelf stelt ze zich ook de vraag of berech ting en bestraffing niet nutteloos zijn, nu blijkt dat een van de doeleinden daarvan niet wordt verwezenlijkt ook al was de scepsis daarover de laatste jaren al flink gegroeid. Toch meent mevrouw Van der Werff dat het antwoord (nog) niet bevesti gend kan luiden. Het strafrecht, meent ze, kent ook andere doelein den, die bij haar onderzoek niet aan de orde zijn geweest. Daarbij valt te denken aan generale preventie (de afschrikking van anderen dan de be trokken delinquent), het wegnemen of verminderen van onrust die het delict in de samenleving heeft veroor zaakt, het voorkomen van eigen recht en (criminele) eigenrichting. „Voorlopig ben ik niet geneigd te zeggen: schaf de straf of het straf recht maar af. Daarin verschil ik van mening met Hulsman en Bianchi. De zer dagen heb ik dat boekje van Van Weringh, .Onrust is van alle tijden', nog eens doorgelezen, en ik ben het met hem eens dat Je er zonder het strafrecht toch echt niet komt." Denkers heeft er enkele jaren geleden in zijn proefschrift „Criminologie en beleid" op gewezen dat de weten schap zo weinig bruikbaar materiaal oplevert voor degenen die met de praktijk van het strafrecht te maken hebben. De theorie, schreef hij onge veer, is wel mooi, maar het leven is harder dan de leer. Mevrouw Van der Werff onderkent die beperking van haar onderzoek. „Maar rechters", zegt ze. „kunnen zichzelf nu in elk geval niet meer voor de gek houden door te denken dat ze met het opleg gen van een straf de kans verkleinen dat het misdrijf wordt herhaald." Ze heeft het er de rechterlijke macht al met al weer niet eenvoudiger op gemaakt. „Nee, dat is niet zo leuk van criminologen. Die tonen altijd maar aan wat je niet moet doen. Wat Je wel moet doen, en vooral wat haalbaar is, daarop weten zij ook geen antwoord. Maar dat is, vind ik, geen reden om te zeggen: we onderzoeken ook maar niets meer." ADVERTENTIE •zoek Raden Kinderbescherming: IA AG (ANP) Vaders krijgen tegenwoordig, na een leiding, hun kinderen vaker toegewezen dan vroeger, jkt uit een analyse van de bij de Raden van Kinderbe- ling aanwezige gegevens over scheidingszaken in het 177. erzoek werd ingesteld „mede le Raden voor de Hinderbe- ng nogal eens wordt verweten in echtscheidingszaken te rechter adviseren het kind aoeder toe -te wijzen", aldus lag van de directie Klnderbe- ng van het ministerie van jus- analyse blijkt verder onder tt slechts in tien procent van Idingszaken, waarbij minder- betrokken zijn, de Raad van derbescherming wordt inge- d voor een advies. De rechter aar zelden van deze adviezen de gegevens van de kinder- ming is in 1977 na echtschei- t gezag over 26.125 kinderen I; in 7,9 procent van de zaken lor een Raad voor de Kinder- ming schriftelijk advies uit- it over een definitieve rege- men met de adviezen over de ige voorzieningen betekent in ongeveer tien procent van Idingszaken de ouders het i konden worden over de kin- iidingen, waarbij het gezag inderjarige kinderen werd ge- waren gemiddeld twee kinde- trokken. In de advieszaken, de kinderbescherming werd en, werden de kinderen in •cent van de gevallen aan de oegewezen en in '65,8 procent moeder. (Wanneer de ouders eens worden over de toewij- ggen die cijfers heel anders: de kinderen in 91,2 procent gevallen naar de moeder en in Jent naar de vader). Uit het verslag van de directie Kin derbescherming blijkt verder dat het aantal uitgesproken adopties in 1977 1720 bedroeg, waarvan 1188 zaken betrekking hadden op een buiten lands kind. Ook blijkt uit het verslag dat het aantal kinderbeschermingspupillen steeds kleiner wordt: in 1976 waren dat er ruim 24.000 en in 1977 ruim 22.000. RHEDEN (ANP) De openba re verlichting in Rheden brandt vanaf deze maand na acht uur 's avonds op halve kracht. Rheden is de eerste ge meente in Gelderland, die daarmee tegemoetkomt aan een voorstel van de Provinciale Gelderse elektriciteitsmaat schappij PGEM. De gemeente bereikt nu een besparing van dertien procent op het Jaarlijk se stroomverbruik. In geld uit gedrukt betekent dat 30.000 gulden. Als de halvering van de licht sterkte voldoet, zullen te zijner tijd de tachtig-watts-lampen worden vervangen door vijftig watts lampen. Dat zou per jaar nog eens zeven mille stroom- kosten schelen. De milieugroepen, verenigd in de Werkgroep MER, menen echter ook dat het regeringsvoorstel een aantal tekortkomingen bevat. Voorstellen tot verbetering daarvan heeft de werkgroep neergelegd in het rapport „Het milieu op papier", waarvan gis teren in Den Haag het eerste exem plaar aan minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne) werd aangeboden. Minister Ginjaar zei bij Girosparen bij de NMB is misschien wel de makke lijkste manier om wat geld op zij te leggen. Het enige dat u nodig heeft is een bank- of girorekening. Bij de NMB of bij een andere instelling. Voor de bedragen die u wilt sparen, schrijft u dan ge woon een girootje uit Doe het op de post en de rest gaat van zelf Geld opnemen is al even simpel. Via een speciaal op nameformuliertje schrijft de NMB het door u gewenste be drag van uw girospaarreke ning weer over op uw gewone bank- of girorekening. U kunt dus altijd vrij overuw geld be schikken, tot f 5.000,- per maand. Bovendien krijgt u 1% méér rente dan op een gewone spaarrekening. Geen 4 '/2°/o zo als gebruikelijk, maar 5/2%! Mooi meegenomen. Eén voorwaarde echter: de eerste inleg dient ten min ste tweehonderdvijftig gulden te bedragea Geen 4' 2% maar 5'/i% rente! U krijgt alle gewenste informatie over NMB girosparen wanneer u deze coupon in een gesloten en velop zonder postzegel opstuurt naar de NMB, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. Stuur mij meer informatie over girosparen bij de NMB Open voor mij een girospaar rekening ^Aankruisen wat gewenst is. Ik heb een betaalrekening ja/nee Rek.nr.: 1 1 11IIII1 I Naam:. I I I Adres: Postcode:. Woonplaats:. Datum: TR-1_ I Handtekening: J (bij minderjarigen moet ouder of voogd medeondertekenen) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van onze redactie economie UTRECHT De Industrie bond FNV is boos op de raad van bestuur van het chemie concern Naarden Internatio nal. Terwijl tussen de directie en de bonden nog werd ge praat over de toekomst van de dochteronderneming Maschmeijer Aromatics van het concern, heeft de raad van bestuur, volgens de vakbon den, de grond en de gebouwen van dat Amsterdamse bedrijf verkocht. Volgens districtsbestuurder Y. Boers- ma van de Industriebond FNV zullen 100 van de 150 werknemers van het bedrijf naar ander werk moeten om zien als de bonden niet ingrijpen. De vakbonden hebben nu de raad van bestuur van het chemieconcern laten weten dat ze met de gemeente Am sterdam en de raad van bestuur wil len praten over de mogelijkheden om het bedrijf elders te plaatsen. Ook willen de bonden een werkgelegen- heidsgarantie voor het personeel. Wanneer de raad van bestuur op die vakbondseisen niet in wil gaan, dan zullen de bonden zich beraden over eventuele acties. Uit een nota van de lokale directie van de dochteronderneming is geble ken, aldus de FNV-bestuurder, dat er voor de produktieafdeling wel dege lijk nog perspectieven zijn. „Naarden Chemie heeft de boel verkocht en aan het overleg met de bonden en de belangen van de werknemers, heeft de raad van bestuur lak," vreest Boersma. Naar zijn zeggen Kan Naarden Che mie de verkooptransactie goed ge bruiken. Het gaat met het bedrijf de laatste tijd bergafwaarts. Vorig Jaar leed het concern 4,5 miljoen gulden verlies. Sinds eind 1978 zijn bij .Naar den" in Nederland in totaal al 150 arbeidsplaatsen verdwenen ten ge volge van reorganisaties, aldus be stuurder Boersma. Reactie De raad van bestuur van Naarden International wijst de beweringen als zou de grond van Maschmeijer aro matics stiekem zijn verkocht, met klem van de hand. De vakorganisa ties zijn, aldus het commentaar, over deze zaak al meer dan twee manan- den geleden ingelicht. Daarbij werd medegedeeld, dat met de koper een regeling was getroffen, waarbij het complex ln Amsterdam vier Jaar, en mogelijk langer, in gebruik kan blij ven van Maschemeljer. Hangende deze oplevering, en ter meerdere ze kerheid van de koper, heeft deze het recht van hypotheek gekregen. Over wat er bij Maschmeijer zal gebeuren, zijn gesprekken gaande. Van de zijde van de vakorganisaties is gesteld dat verder overleg slechts zinvol kan zijn, als daarbij het beleidsplan van de directie van Maschmeijer als uitgangspunt wordt genomen. Het bestuur van Naarden International vindt het beleidsplan van Maschmeij er echter niet uitvoerbaar, aldus het bericht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De milieugroepen zijn verheugd over het voorstel van de regering een milieu-effectrapportage in Neder land in te voeren. Een dergelijk rapport, dat onder meer de gevolgen voor het milieu van een voorgenomen project be schrijft, verzekert en verbetert de inbreng van „het milieu" bij besluiten over projecten die gevolgen kunnen hebben voor natuur, milieu en landschap. CHT (ANP) Vijl Utrechtse us van 14 tot 18 Jaar hebben >ver de politie bekend vijf jaar kassaboxen van winkelbedrij- loor het hele land te hebben Werd. Hierbij werd ln totaal K5.000 gulden buitgemaakt. De tt zagen keer op keer kans om en metalen kammetje onopge- duizenden guldens tegelijk uit ttaboxen te trekken, boxen zijn Juist bedoeld om diefstal te voorkomen. Het grote geld uit de kassa's moet door het perso neel van de winkelbedrijven ln deze zogenaamde afroomboxen worden gedaan. De Jongens deelden het geld en gaven de enorme bedragen vervolgens uit aan cafébezoeken, gokken, eten en drinken, kermisvertier, en bezoeken aan prostituées ln Utrecht en Am sterdam. die gelegenheid te verwachten dat de standpunten tussen de overheid en de milieugroepen de komende tijd nog naar elkaar zullen groeien. Het is de bedoeling dat in 1980 een wetsont werp over de invoering van de milieu effectrapportage wordt ingediend. De voorzitter van de werkgroep, Cees Lambers, noemde als een van de te kortkomingen het ontbreken van een toetsing van de kwaliteit van het rap port. De milieugroepen willen dat on afhankelijk van de politiek wordt be keken of in zo'n rapport bijvoorbeeld niet met de pet is gegooid naar de gevolgen voor het milieu. Ook willen zij dat er meer mogelijkheden komen om alternatieven te onderzoeken voor het voorgenomen project. Bij een rapport over de aanlanding van vloeibaar aardgas (LNG) zou bijvoor beeld ook de aanvoer per pijpleiding moeten worden bezien. We moeten voorkomen, aldus Cees Lambers, dat het milieueffectrapport een papieren berg en een doekje voor het bloeden wordt. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Het Unifil-detache- ment ln Libanon krijgt een nieuwe commandant. Het is luitenant kolo nel H. H. Dijcks uit Sassenhelm, die per 16 november in het Zuidlibanese Harris het werk van luitenant-kolonel E. H. Lensink gaat overnemen. Giste ren is de nieuwe, 43-jarige, comman dant van de „Blauwbaretten" van Schiphol naar zijn nieuwe bestem ming vertrokken. Dijcks is twee Jaar bataljonscom mandant geweest van het garderegi ment Jagers in Schaarsbergen. plete verrassing" was. „Ik had me niet aangemeld voor deze functie en stond ook niet te dringen om naar Libanon te gaan. Waarom ik Juist ben uitgekozen weet ik niet, maar zuiver beroepsmatig gezien vind ik deze functie een uitermate grote uitda ging, vooral omdat er straks situaties zullen ontstaan, die gelijk zijn aan crisissituaties." Vlak voor zijn vertrek vertelde hij dat Commandant Dijcks zal. als de Ne- zijn benoeming voor hem „een com- derlandse regering in december het Op de foto: luitenant-kolonel H. H. Dijcks (tweede van rechts) op weg naar Libanon. mandaat van Unifil verlengt, zes maanden in Libanon blijven. Dijcks vindt dat Nederland „trots" moet zijn op de mentaliteit van de militairen ln dit gebied. „Voor het Nederlandse volk kan het Libanese gebeuren een positieve uitwerking hebben. Jongeren moeten niet te veel worden gewantrouwd of ze het wel aankunnen. Ze kunnen het, dat blijkt, want het dagelijkse gevecht tegen de frustratie van maar moeten toezien, komt iedere dag terug," meent de heer Dijcks. DEN HAAG (ANP) Voor een to taalbedrag van 4,1 miljoen gulden heeft vorig Jaar in Nederland ftaude met girobetaalkaarten plaatsgevon den. Door het gebruik van valse be taalkaarten leed de PTT in dat Jaar een verlies van 280.000 gulden. Staatssecretaris Smit-Kroes van ver keer en waterstaat antwoordde dit gisteren in de Tweede Kamer op vra gen van het WD-Tweede-Kamerlid De Beer naar aanleiding van de valse girobetaalkaarten die de algelopen ■dagen zijn opgedoken. Over de omvang van deze nieuwe zaak kon de bewindsvrouwe nog niets zeggen. Ze gaf de Kamer de verzeke ring dat winkeliers niet de dupe zul len worden van deze valse kaarten, mits zij de indieners ervan om hun giropasje hebben gevraagd. Ook de rekeninghouders zullen door de PTT zeer coulant worden behandeld. De staatssecretaris denkt dat de PTT in de eerste helft van het volgend Jaar een betaalpas met foto en geboorte datum kan gaan invoeren. UTRECHT Drie weken nadat op initiatief van de directeur van de Al gemene begraafplaatsen in Utrecht, de heer R. van Bruggen, een nationa le graftekenprijsvraag werd ultfe- schreven zijn er al over de honderd reacties binnen van mensen die er over denken mee te doen. Nog dage lijks vallen er verzoeken om een deel nemersformulier in de bus op het kantoor van de Algemene begraaf plaatsen aan de Utrechtse Oans- strast De meeste reacties komen van beeldende kunstenaars en steenhou wers. Inzendingen moeten voor 15 Januari I volgend jaar binnen zijn in de Oans- straat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11