tonden spreekt van doorbraak Rhodesië )uitse middenschool politieke twistappel .ennedy valt fel it tegen Carter Z-Korea overweegt wijziging grondwet ncties formeel niet verlengd n begin campagne Begin komt met nieuw kabinet Kosygin niet bij parade Carter roept op tot verzoening in Cambodja 1ERDAG 8 NOVEMBER 1979 TROUW/KWARTET ?st< j o DEN (Reuter, AFP, AP) De Britse regering heeft gisteren laten weten dat een ie j braak in de onderhandelingen over Zimbabwe-Rhodesië op handen is. Staatssecretaris tru buitenlandse zaken, Ian Gilmour, die nauw betrokken is, zei gisteren in het Britse rhuis dat zijn regering de volgende week de al veertien jaar geldende sancties tegen iesië niet zal verlengen, maar in plaats daarvan zal overgaan tot navolging van bestaande Jg' :n, die directe handel en geldtransacties met dat land verbieden. elij eet zal dit inhouden dat een er deel van de sancties tegen Rho- lcli| minder dan tien procent, met oo l van november wordt opge dal ïen ur vertelde het Lagerhuis dat de rlijkse verlenging niet zal wor- ,tet Dorgevoerd omdat men op de ds< sische vredesconferentie, die ïor nteel in de negende week is, lichtbij" overeenstemming was stjen ter anderd was en het Britse besluit moet dan ook vooral gezien worden als een maatregel voor binnenlands gebruik. De Britse regering probeert zowel de rechtervleugel van de regerende Con servatieve Partij (die voor opheffing van de sancties is) als de Verenigde Naties en een belangrijk deel van de Derde Wereld (die fel tegen opheffing van de sancties zijn) tevreden te hou den. Om nog maar te zwijgen over het Patriottisch Front van guerrillalel- -igrfcatssecretaris vertelde niet wat ders Joshua Nkomo en Robert Muga- Kj i wel in de opvattingen van de be, die van opheffing van sancties al m nde partijen in Rhodesië ver- helemaal niets moeten hebben. de^« Ie ITON (AP, Reuter, AFP) Senator Edward Kennedy t zich gisteren officieel kandidaat gesteld voor het Ameri- ïse presidentschap. In een toespraak in Boston, waarmee ormeel zijn campagne voor de Democratische kandida- voor het presidentschap opende, deed Kennedy een felle 'al op zijn partijgenoot, president Carter. i toespraak noemde hij Jimmy „volledig mislukt" als presi- van de Verenigde Staten. Ken- verweet hem gebrek aan leider en stelde hem verantwoorde oor de huidige economische cri- de Verenigde Staten. „Ik heb ndere kijk op het hoogste ambt land: een krachtig, doeltref- >residentschap, dat het centrum 11e activiteiten is, dat het mid- nt vormt van de belangen van Amerikaanse volk," aldus Ed- Kennedy. nator, die tijdens de opening ijn campagne werd bijgestaan ;ijn vrouw Joan en de weduwen ijn twee vermoorde broers, zei het presidentschap te vechten er zich een illusie te maken", in deze eeuw nog geen enkele Jentskandldaat gelukt te win- an een regerende president van gen partij. Volgens de laatste opiniepeilingen zou nu 49 procent van de aanhangers van de Democra tische partij op Kennedy stemmen en 39 procent op Carter. De populariteit van Kennedy is ech ter dalende. De Amerikaanse media besteden de laatste tijd weer veel aandacht aan zijn „karakter", dat veel minder vastberaden over komt dan dat van zijn vermoorde broers John en Robert. Edward heeft zijn verleden niet erg mee: in zijn studen tentijd van de universiteit verwijderd wegens slecht gedrag, zijn vrouw die aan de alcohol raakte en zijn regel matige verschijningen met andere vrouwen in het openbaar worden hem nu weer aangewreven. En zoals te verwachten viel is ook het ongeluk bij Chappaquiddick, waar Kennedy met zijn auto te water raakte en nauwe lijks pogingen deed zijn secretaresse te redden, weer boven tafel gehaald om de zwakte van zijn karakter aan te tonen. Beide mannen, die het leiderschap van de multi-racials regering van bis schop Abel Muzorewa betwisten, lie ten gisteren weinig heel van Gil- mours optimistische geluiden over een doorbraak bij de onderhandelin gen. „We zijn verder van elkaar ver wijderd dan ooit wat betreft de belan grijkste zaken in het overleg", zo lie ten ze een woordvoerder van het Front meedelen. Gilmour zei in het Lagerhuis, ook al om de leiders van het Front niet meer tegen zich in het harnas te Jagen, dat de Britse maatregel niet inhield dat de regering van Muzorewa erkend werd. Muzorewa heeft meermalen aangedrongen op opheffing van de sancties omdat hij vindt dat zijn re gering via democratische verkiezin gen tot stand is gekomen. Iets wat de rechterkant van de Conservatieve Partij ook vindt en dus de Britse regering onder sterke druk gezet heeft de sancties tegen Rhodesië op 15 november niet te verlengen. De regering heeft nu een pracht van een compromis gevonden, door die sanc ties inderdaad niet te verlengen, maar tevens de handel met Rhodesië niet vrij te geven, door die handel aan andere beperkende wetten te binden. JERUZALEM (Reuter) De 60-jari- ge zakenmagnaat Yigal Horowitz is benoemd tot minister van financiën in Israël. Dit is de belangrijkste wijzi ging die premier Begin gisteren heeft aangebracht in zijn kabinet. Horo witz, opvolger van Simcha Ehrlich. zal als belangrijkste taak krijgen het tot staan brengen van de voorthollen de inflatie, die dit Jaar vermoedelijk honderd procent zal bedragen Verder verschilde het nieuwe kabinet weinig van het vorige. Een kabinets herziening was nodig geworden door het verrassende aftreden van minis ter van buitenlandse zaken Dajan op 21 oktober. Begin heeft deze post open gelaten en zei deze functie zelf te zullen blijven waarnemen. Er konk niemand worden gevonden die deze ambieerde. De belangrijkste taak van een minister van buitenlandse zaken op het ogenblik, namelijk onderhan delen over Palestijnse autonomie, is gedelegeerd naar een speciale com missie. Geleide raketten trekken voorbij over het Moskouse Rode Plein onder toeziend oog van de Russische leiders. Naast Breznjew, vierde van links, had Kosygin moeten staan. MOSKOU (Reuter. AFP, AP) De Sowjet-Unie heeft gisteren met het gebruikelijke militair vertoon op het Rode Plein de 62-ste verjaardag van de oktoberrevolutie van 1917 gevierd. Grote afwezige op het Lenin-mauso- leum, vanwaaraf de Russische leiders de militaire parade plegen te aan schouwen, was de 75-Jarige premier Alexej Kosygin. Deze is al twintig dagen niet meer in het openbaar verschenen en volgens Kremlin-kijkers kan zijn afwezigheid bij het belangrijkste feest van het jaar niet anders dan door ernstige ziekte verklaard worden. Geruchten willen dat Kosygin een hartoperatie heeft ondergaan. Partijleider en pre sident Leonid Brezjnew, over wie her- haaldelijk geruchten de ronde doen dat hij hard achteruit gaat, was wel aanwezig en hield het, stevig inge pakt tegen de kou, vol tot het eind van de parade. Op de plaats waar Kosygin normaal staat, stond nu par tij-ideoloog Soeslow. Achter de microfoons stond minister van defensie, Oestinow, en hij vond dat de plannen van de NAVO tot plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten in Europa deel uitmaakten van het westerse streven naar over heersing. Waartegen dus een verster king van de economische en defensie ve macht van de Sowjet-Unie vereist was. Oestinow haalde in tegenstelling tot vorig Jaar niet uit naar de Chinese Volksrepubliek. In de parade werden geen nieuwe wapens getoond. Wel waren er de SS- 20 raketten, met kernkoppen geladen raketten voor de middenlange af stand, die momenteel meespelen in de controverse tussen het Kremlin en de NAVO. Verder waren er de moder ne T-72 tanks, allerlei pantservoertui gen en mobiele raketlanceerders te bezichtigen. Hoewel, het sneeuwde zo hard dat veel van de optocht nauwe lijks te zien was. BANGKOK, WASHINGTON (Reu ter. AFP. AP) De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft de strijdende partijen in Cambodja op geroepen samen te werken met inter nationale hulporganisaties om mil joenen mensen in Cambodja van de hongerdood te redden. De president deed zijn oproep, nadat zijn vrouw Rosalyn op het vliegtuig was gestapt om de situatie aan de Thals-Cambodjaanse grens in ogen schouw te nemen. „De strijdende par tijen in Cambodja hebben de hulp verlening onverantwoorde obstakels in de weg gelegd en ik zou willen dat zij de mogelijkheid onderzochten om al deze obstakels uit de weg te rui men." aldus de president. Carter heeft honderdvijftig miljoen gulden uitgetrokken ter leniging van de nood in Cambodja, maar nog steeds is het vervoer naar de rampgebieden het grootste probleem. Thaise functionarissen hebben laten weten mevrouw Carter een vluchte lingenkamp te zullen laten zien waar de situatie het ergst is. Dat moet dan het kamp bij Sa Kaeo, in het zuidoos ten van Thailand, ongeveer 60 kilo meter van de Cambodjaanse grens worden, waar meer dan dertigdui zend vluchtelingen onderzeer slechte omstandigheden „gehuisvest" zijn. De Thaise overheid is blij dat me vrouw Carter komt kijken en hoopt dat zij de Amerikaanse regering er van kan overtuigen dat er veel meer hulp nodig is. Naar schatting 250 duizend Cambod- Janen zijn de afgelopen weken naar de Thaise grens gekomen en het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties is bang dat een kwart van deze mensen zal sterven^ils zij niet op zeer korte ter mijn bereikt worden met voedsel en medicijnen. De Thaise regering zegt voorbereidingen te treffen voor de opvang van in totaal 300 duizend Cambodjaanse vluchtelingen, maar militairen vrezen dat er nog meer zullen komen als de gevechten tussen Rode Khmer-troepen en het Vietna mese leger voortduren. SEOEL (Reuter, AFP, AP) De Zuidkoreaanse regering overweegt een amendement op de grondwet aan te bren gen. Dit heeft gisteren vice- premier Shin Hyon Hwack op een persconferentie laten doorschemeren. De zoge naamde Yushin-constitutie werd in 1972 door de vermoor de president Park Tsjoeng Hee doorgedreven en de wet verschafte de president dicta toriale bevoegdheden. Vice-premier Shin, momenteel de tweede man in de regering, zei dat hij dacht dat de waarnemend president Choi Kyoe Hah „binnen enkele da gen" een verklaring zal afleggen over de politieke situatie in het land. Nadat Shin meer dan duizend buiten landse zakenlieden had gerustgesteld door te zeggen dat de nieuwe regering met een klein aantal wijzingen het economisch programma van Park zal blijven uitvoeren, werd de vice-pre mier gevraagd of er in Zuid-Korea een president zou worden „gekozen" op grond van de Yushin-constitutie of op een andere manier. Shin ant woordde daarop dat hij dat op dat moment niet kon zeggen. „Zelfs in dien een amendement wordt aange bracht, moet het worden opgesteld volgens de grondwet." Eerder al hadden regeringskringen meegedeeld dat de huidige leiders in het land het erover eens zijn dat de grondwet gewijzigd dient te worden, maar met name de militairen waren het nog niet eens over het antwoord op de vraag hoe radicaal die wijziging dan wel moet zijn. De Zuidkoreaanse leiders zitten lichtelijk in hun maag met de omstreden grondwet, omdat daarin allesbehalve de opvolging van de president duidelijk geregeld is. In brede kringen is de onhoudbaar heid van deze grondwet, die bijzonder veel macht bij de president legt. wel geaccepteerd. Maar de huidige rege ring en met name de militairen zijn bevreesd voor een verstoring van de stabiliteit in het land als de grondwet drastisch gewijzigd wordt of hele maal wordt Ingetrokken. De leiders van Zuid-Korea's be langrijkste oppositiepartij. Kim Young Sam, heeft al aangedrongen op vrije verkiezingen voor een nieuwe president en hij is Juist van mening dat als de president op grond van de huidige grondwet wordt gekozen „rellen en instabiliteit niet denk beeldig zijn" teer in de perskamer van de Landdag in Düsseldorf is geladen. De listische minister Girgensohn spreekt op luide toon, alsof hij door rolume van zijn stem elke twijfel moet uitbannen. De regering van drijnland-Westfalen meent dat de middenschool haar bestaans- heeft bewezen, zegt hij. Daar waar de ouders dat wensen moet de lenschool worden ingevoerd. Niet in plaats van de traditionele len, maar daarnaast, als een nieuwe wettelijke gegarandeerde ■lijkheid. Girgensohn dan niet gelezen dat de tctueel meest begaafde kinderen het kken als Engels en wiskunde gemid- minder ver schoppen dari vergelijkba- rlingen op gymnasia? De minister ver- t dat er naast tal van positieve punten daad ook negatieve resultaten zijn. is zorgwekkend, zegt hij. Maar deze en zijn geen rechtstreeks gevolg van ieuwe schoolsysteem. Er zijn ook mid- holen waar deze nadelen niet voorko- Er is dus geen reden om de midden- 1 af te schaffen, wel om haar zonodig rbeteren. Piet Hagen de regering van de volkrijkste West- f deelstaat de middenschool dus op schaal invoeren? Dat hangt van de i af. beklemtoont Girgensohn. Er nu eerst een politieke discussie. Pas deelstaat-verkiezingen van mei vol- jaar zal worden beslist of de midden- il inderdaad wettelijk wordt geregeld. ilevisielampen gaan uit en mijn West collega's pakken de stapel rapporten kaar in grote witte plastic tassen waar- dikke zwarte letters staat „Gesamt- Want zo noemen onze oosterburen niddenschool. lfllCt iddenschool is na tien jaar experimen- weer een politiek twistpunt van de orde. Het conflict tussen.socialisten >eralen enerzijds en christen-democra- nderzijds spitst zich toe op de vraag of iddenschool een wettelijke status moet en. Daarbij gaat het er dus niet om de lenschool in te voeren in plaats van de lande schooltypen (zoals in Zweden, imarken, Engeland, België, Frankrijk al van andere landen gebeurd is of urt) nee, het gaat slechts om een vierde 'lijkheid naast Hauptschule (beroeps- rwijs), Realschule (een soort mavo/ha- n Gymnasium (ons vwo). de Westduitse socialisten (al dan niet steun van de liberalen) willen, gaat ndien aanzienlijk minder ver dan wat is land minister Pais en staatssecretaris Jong voor ogen hebben. Want dezen (n de definitieve schoolkeuze tenminste het veertiende jaar open houden (tot het eind van de tweejarige brugperio- In West-Duitsland, waar de lagere oi met het tiende levensjaar eindigt, de discussie over de vraag of de selec- op tien- of twaalfjarige leeftijd moet tsvinden. Het sop lijkt de kool niet waard als men bovendien bedenkt dat er ook „coöperatie ve" middenscholen bestaan, die niet veel meer zijn dan scholengemeenschappen, waarbinnen de bestaande onderwijsvormen gewoon hun eigen gang kunnen gaan. Slechts de helft van de ongeveer driehon derd middenscholen in de bondsrepubliek verdient die naam echt. Want alleen op deze „geïntegreerde" scholen blijven de kinde ren de eerste Jaren bijeen in gemengde groepen. Wel begint ook hier vanaf het tweede jaar een uitsplitsing naar niveau (voor vakken als Engels en Duits) en rich ting (sommige leerlingen kiezen een tweede taal, anderen bijvoorbeeld techniek), maar de gemaakte keuze is dan nog niet onher roepelijk. Pas vanaf de derde klas (verge lijkbaar met ons brugjaar) begint de „stam"groep zich uit te splitsen over ver schillende klassen. Zo althans is het op de meeste scholen in Noordrijnland-Westfalen. Er bestaan wel middenscholen die het oor spronkelijke klasseverband langer weten te handhaven. Hoewel de Westduitse middenscholen in vergelijking met de Nederlandse experi menten verre van revolutionair zijn, woedt er nu toch een complete geloofsstrijd om deze onderwijshervorming. De oorzaak daarvan ligt niet alleen in de verandering van het systeem. Voorstanders van de tradi tionele schooltypen zijn ook bang voor ver andering van de inhoud van het onderwijs. De Gesamtschule heeft de naam dat zij progressiever is, toleranter tegenover de kinderen, minder gedisciplineerd. Het is er misschien leuker toeven, maar Je leert er ook minder. Misschien word je er wel heel creatief, maar de leervakken zullen daar vast onder lijden. Het is waar dat de Gesamtschule andere doelen nastreeft. Vooral het principe van de gelijke kansen geeft de school een ander karakter. Er wordt meer gedaan aan prakti sche vakken, er wordt meer nadruk gelegd op sociale vorming, projectonderwijs wordt aangemoedigd, de traditionele scheiding in vakken is zeker in het begin iets minder sterk, en zo is er wel meer wat de Gesamt schule anders maakt. Toch moet men dat niet overdrijven. Want de Westduitse mid denschool is gebonden aan dezelfde eindni veaus als de traditionele scholen. Daardoor is de Gesamtschule ook zo n heerlijk onder zoeksobject voor onderwijskundigen. Je kunt na een paar Jaar precies vergelijken wat de prestaties in het ene en in het andere schooltype zijn. Dat is gebeurd, met Duitse grondigheid, en het is niet makkelijk uit al die duizenden „Dom, maar gelukkig". De conservatieve pen bracht het nieuws Juichend, toen deze zomer de resultaten uitlekten van een onderzoek naar de middenschool in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen. Eindelijk was dan het bewijs geleverd dat de middenschool inferieur was. Wie x'n kinderen dom wilde houden moest ze vooral naar een middenschool sturen. Het heuglijke nieuws drong snel door tot de Nederlandse tegenstanders van de middenschool. Het Weekblad van het Nederlands Genootschap van Leraren meldde zijn lezers, dat de leerprestaties op Westduitse middenscholen .onthutsend' waren. Mensen als prof. dr Helmut Fend (die het onderzoek leidde) probeerden de zaak nog wel mooier voor te stellen dan zij was, maar .objectieve politici, journalisten en ouders wisten genoeg'. Vorige week vrijdag verscheen het volledige onderzoeksverslag in negen boekde len van samen 1800 bladzijden. Met het 280 pagina's dikke eindrapport erbij weegt de vorige week op een persconferentie in Düsseldorf verstrekte documentatie viereneenhalve kilo. Onze redacteur onderwijs bezocht de persconferentie, sprak met prof. Fend en deed een poging de halve boekenplank informatie samen te vatten. milieus worden hierdoor niet slechter. De achterstand van meisjes ten opzichte van jongens is op de Gesamtschule ver dwenen. Meer leerlingen sluiten de school af op een hoger niveau. Minder leerlingen verlaten de school zon der een diploma Het is makkelijker om tussentijds van niveau of richting te wisselen. Na een tijde lijke inzinking is het makkelijker terug te schakelen naar een hoger niveau. Hoewel de onderzochte Oesamtschulen gemiddeld groter zijn. voelen leerlingen zich niet meer anoniem. Leerlingen lijden minder aan school- angst. Het oordeel van leraren en ouders over Oesamtschulen is overwegend gunstig. Tegenover deze positieve punten staan ook negatieve resultaten: De Intellectueel meest begaafde leerlin gen halen op Oesamtschulen gemiddeld minder hoge resultaten dan op traditionele scholen. In de tweede klas ligt die achterstand tussen de vijf procent (wiskunde) en vijftien procent (Engels) In de vijfde klas ligt die achterstand tussen de tien en twintig procent. Vooral de resultaten in Engels vallen tegen. Voor na tuurkunde bestaat geen achterstand. De intellectueel minder begaafde kinde ren doen het in de tweede klas voor vakken als Duits, wiskunde en Engels op de Ge samtschule gemiddeld beter, maar in de vijfde klas is van die voorsprong niets meer te merken. ieder geval een punt dat we goed moeten bekijken Een tweede oorzaak kan zijn dat de leraren van Oesamtschulen gemiddeld jonger en minder ervaren zijn. In Hessen (waar het aantal experimenten veel groter is) heb je naar verhouding meer ervaren docenten. In de derde plaats is het effect van ..afro ming" nadelig geweest. In Noordrijnland- Westfalen is het aantal Gesamtschulen nog zo klein, dat het voor ouders makkelijk is uit te wijken naar andere scholen Typische gymnasium-kinderen komen dan minder op Gesamtschulen. Dat beïnvloedt het niveau van de rest" Arrogant Hoewel Fend erop kan wijzen dat de ge noemde nadelen op sommige Oesamtschu len minder sterk waren, geeft hij toch toe dat dit resultaat hem is tegen gevallen „Ik ben wel wat nuchterder geworden," zegt hij. „Deze uitkomst is een waarschuwing aan linkse mensen die soms wel erg arrogant het belang van prestaties hebben gebagatelli seerd Ik zeg er wel bij, dat .rechts' vaak te veel nadruk legt op de prestaties. We zullen ergens het goede midden moeten vinden." Een andere conclusie van Fend is dat Je niet al te lang moet wachten met het uitsplitsen van kinderen naar niveau. Dat geldt zeker voor vakken als wiskunde en Engels. „Ik betwijfel of Je kinderen van veertien, vijf tien nog les kunt geven ln gemengde groe pen," zegt hij. „In ieder geval stelt het werken met kinderen van verschillende be gaafdheid hogere eisen aan de docent De groepen mogen dan niet te groot zijn.' Schoolangst Langer Duitse scholieren voor de keus: Gesamtschule. Realschule, Gymnasium, Hauptschule of gegevens een selectie te maken. Ik zet een paar punten op een rijtje: Arbeiderskinderen bereiken op Gesamt schule gemiddeld betere resultaten dan in het traditionele onderwijs. De kansen zijn gelijker verdeeld over de verschillende soci ale milieus De kansen van kinderen uit welgestelde Het komt er op neer dat een deel van de leerlingen ongeveer een Jaar langer op school zou moeten blijven om dezelfde leer prestaties te bereiken als op traditionele scholen. Je kunt dat verdedigen door te wijzen op de extra's van de Oesamtschule: minder angst, meer zelfvertrouwen, een bre dere vorming. Maar de gemeten achter stand blijft opvallend, te meer daar bij vorige onderzoeken (bij voorbeeld in de deelstaat Hessen) geen negatieve resultaten op dit punt waren gevonden. Wat is de verklaring hiervan? Ik vroeg het aan dr Helmut Fend, hoogleraar in de on derwijskunde in Konstanz. leider van het onderzoek zowel ln Hessen als Noordrijn land-Westfalen Het gesprek vindt plaats in een taxi die zich van Düsseldorf naar de tv- studlo in Keulen spoedt. Fend: „Een belangrijk verschil is dat in Hessen voor leervakken als wiskunde en Engels drie niveaus bestaan en In Noord rijnland-Westfalen maar twee. De begaafde leerlingen worden dan toch door de middel maat naar beneden getrokken. Het is in Prof. Fend is over het eindresultaat van zijn onderzoek toch niet ontevreden De Ge samtschule slaagt erin de ongelijkheid van kansen te verminderen en gemiddeld ko men toch meer kinderen op een hoger ni veau. Belangrijk is dat het klimaat op school beter is. Schoolangst (op traditionele scholen ln West-Duitsland een bijna epide misch verschijnsel) komt veel minder voor. Een positief effect is bli voorbeeld ook dat tot nu toe scherp gescheiden groepen do centen hebben leren samenwerken De „standsverschillen" zijn minder geworden. Op lange termijn zal dat ook bulten het onderwijs doorwerken. Over de toekomst van de Oesamtschule is prof. Fend optimistisch. Er is weliswaar geen schijn van kans dat de Gesamtschule over de hele linie wordt Ingevoerd, maar dat hebben de onderzoekers ook niet aanbevo len. „Daar zijn we gewoon niet aan toe," zegt Fend. Als de Oesamtschule wettelijk mogelijk wordt en ouders zelf kunnen beslissen, is een aanzienlijke uitbreiding van het aantal scholen te verwachten In Noordrijnland- Westfalen gaan nu al 45.000 kinderen naar een Oesamtschule Het aantal aanmeldin gen voor de eerste klassen overtrof dit Jaar het aantal beschikbare plaatsen met ruim 36 procent. Er zit voorlopig nog groei ge noeg ln.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7