Wassenaar bouwt met tegenzin door Structuurplan cebean Raadslid vreest te forse uitbreiding van Kamergebouw] HH de Klerk prijswijzerf^ HH DE KLERK 10 jaar HOT in Den Haag Waagtheater Delft 5 jaar n< Dorp in 1982 'planologisch afgerond'; toch nieuwe bouwlocaties np Werkgelegenheid, Verkeer en Vervoer Zalen Wijken Datum 12 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET )ER DEN HAAG Het Haagse PvdA-raadslid Duivesfo ongerust geworden over de plannen die in voorbereidin voor uitbreiding van het Tweede Kamergebouw, nu er g DE ten zijn dat de architecten bij het ontwerpen van de ibra bouw niet uit de voeten kunnen binnen de in het centru "l Den Haag toegestane ruimte. rht les nen hun ontwerpen inievk^ minister Beelaerts van Blokl e volkshuisvesting en ruimtelij De mogelijke bouwlocatie aan het Ammonslaantje. Links rijksweg 44 naar Leiden. „Indianenverhalen", zo noemde ar-, chitect Bram van Hengel van Groep 5 de berichten dat er bij de drie archi tectenbureaus die aan de uitbreiding ning. van het Tweede Kamergebouw wer- Van Hengel vertelde verder i ken, ideeën leven over een zo groot- bureau een stedebouwkundii scheepse uitbreiding van het Binnen- heeft opgesteld vooreen groofK v' hofcomplex dat de Hofweg over- bouwd wordt of sociëteit De Witte aan het Plein zal worden opgeofferd. „Ons bureau denkt er in ieder geval niet aan om de toegestane grenzen vergaand te overschrijden. Het kan natuurlijk best dat er plannen zijn zemestraat en het Forumgéb ücl om de Hofweg een beetje te versmal- het Prins Bernardviaduct), st ien len, maar van overbouwing weet ik Hengel. Het PvdA-gemeenter niets. Die ideeën leven voor zover ik dat ongerust is over al te ingr weet ook niet bij de twee andere uitbreiding van de Tweede Ka w architecten." bouwing heeft in vragen aan $nd In december of januari zullen de ar- het verzoek gedaan raadsledei chitecten naast Groep 5 werken P. siever te betrekken bij de de Bruijn en A. Haagoort aan plan- planvoorbereiding. H reet in het Haagse centrum da invloed ligt van het Binnen ur nieuwbouw van de Tweede rllj betekent een belangrijke sted oor kundige ingreep in het stads< sis< globaal begrensd wordt door nte Van een onzer verslaggevers WASSENAAR Vóór 1987 zullen In Wassenaar voor de nu ingeschreven erkende wo ningzoekenden nog 1500 ge subsidieerde woningen moe ten worden gebouwd. Volgens de nu reeds ontwikkelde plan nen is er tot en met 1982 ruim te voor 485 woningen, daarna zal binnen de gemeentegren zen een nieuwe bouwlocatie moeten worden gevonden, terwijl het gemeentebestuur eigenlijk vindt dat er genoeg gebouwd is In Wassenaar. Een en ander blijkt onder meer uit de ontwerp-Woningbouwnota, die Was senaar heeft gepresenteerd. De ge meente heeft zes mogelijke bouwlo caties op een rijtje gezet, waar de bevolking en een aantal officiële in stanties nu een oordeel over wordt gevraagd. Maar in wezen vindt men het dorp In 1982 planologisch afge rond". De zes gebieden waar mogelijk nog gebouwd zal kunnen worden zijn: Hoge Klei, Bellesteyn, Ammonslaan tje, Deylerweg/Rljksstraatweg, Vin- kelaan en Kerkehout. Deze locaties, die overigens allemaal hun eigen pro blemen meebrengen, worden „uit pla nologisch gezichtspunt in beginsel geschikt geacht voor een nadere stu die naar wonlngbouwmogelijkheden" zo drukt het gemeentebestuur zich met lichte tegenzin uit. Er zou op deze plaatsen, mochten ze al allemaal geschikt blijken, ruimte gevonden kunnen worden voor circa 840 woningen, een dikke 150 minder dus dan de 1000 die er tussen 1982 en 1987 gebouwd zouden moeten wor den. Op het stadhuis acht men dit verschil echter te gering om zich nu al druk over te maken. Men gaat er wel van uit dat in grotere dichtheden zal moeten worden gebouwd dan tot nu toe het geval was. Voordat tot de feitelijke invulling van nieuwe bouwlocaties wordt overge gaan zal een nader onderzoek moeten plaats hebben naar de behoefte aan woningen, naar woningtype, woning grootte en woningsector, aldus de nota. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek zal in de periode tot 1988 voorlopig een zwaarder ac cent gelegd moeten worden op kleine re woningen (2- en 3-kamerwonlngen). Iets meer dan de helft Van de te bouwen huizen zullen eengezinswo ningen moeten zijn (4 kamers en meer) en één achtste voor bejaarden. BIJ de uitvoering van het bestem mingsplan voor het centrum van het dorp Wassenaar zal, zo meldt de nota. onderzocht worden of bestaande ge meentelijke gebouwen mogelijkhe den kunnen bieden voor de huisves ting van Jongere woningzoekenden. Navraag op het stadhuis welke ge bouwen voor dit doel in aanmerking zouden kunnen komen, leert echter dat deze mededeling uit de nota wat optimistisch is. Een speciale stuur groep is een tijd bezig geweest met het zoeken naar panden in het dorp, maar moest tot de conclusie komen dat die in Wassenaar niet te vinden waren. „Misschien komt er nog eeris een schoolgebouw leeg", oppert een ambtenaar nu voorzichtig. Over de woningbouw in de vrije (on gesubsidieerde) sector zeggen burge meester en wethouders in de nota, dat er nu nog bouwmogelijkheden voor 475 van die woningen aanwezig zijn. Dit aantal moet voldoende zijn om de aanwezige behoefte op te van gen. De Woningbouwnota rept niet over wat er moet gebeuren als Wasse naar niet meer binnen zijn grenzen kan bouwen en het erbuiten moet gaan zoeken. Ook in de villastad van Den Haag houdt men wat dat betreft de ontwikkelingen in Zoetermeer nauwlettend in het oog. ADVERTENTIES Van een onser verslaggevers DEN HAAG Het HOT-Theater aan de Oranjebuitensingel In Den Haag bestaat dese maand 10 jaar. Extra feestelijk Is dese jubileummaand geworden voor de HOT-bewoners, doordat ook In deze periode de verbouwing van het theater Is afgerond. Voor de opening, die gisteravond plaatsvond, had men wethouder Vink bereid gevonden. De keuse viel op wethouder Vink en niet op wethouder van kunstzaken Van Lier, omdat Vink Indertijd op die post sat en toen groen licht gaf voor de verbouwing. Op 1 november 1969 werd het Haags Ontmoetingscentrum voor Theaterkunsten na een verbouwing van de voormalige Oosterkerfc officieel in gebruik genomen. Het Initiatief tot oprichting van een centrum dat een podium moest bieden voor theatervormen, die doorgaans niet In de Koninklijke Schouwburg te tien waren, kwam van de Haagse Comedle. Het is zeer wel mogelijk dat hierdoor de Haagse Comedle de Actie Tomaat en de hervormingen op het gebied van het toneel heeft overleefd. Na een zevental jaren werd de behoefte het HOT-Theater te renoveren steeds meer voelbaar. Zeker omdat het HOT steeds intensiever werd gebruikt en het programma opliep tot 250 k 300 voorstellingen per jaar. De gemeente zag ook de noodzaak van een tweede verbouwing in en stelde de nodige gelden beschikbaar. Nu, na drie Jaar, is het interieur geheel hersien: de foyer is heringericht, In de toneelsaal heeft men de opstelling van de stoelen veranderd (de hoeken zijn afgesneden, waardoor een halve cirkel ontstaan is) en er kan gebruik worden gemaakt van een nieuwe geluidsinstallatie en een lichtcomputer. In de loop van de 10 jaar van haar bestaan is het HOT-Theater steeds meer gaan rusten op drie gelijkwaardige peilers. Dese drie disciplines, dans, toneel en muziek, komen ook tot uiting in de programmering van de jubileummaand november. De grootste portie dans is al opgesnoept met de voorstellingen van de adspirantengroep van Het Nederlands Dans Theater „De Springplank" eerder dese maand. Gisteravond vond de Nederlandse première plaats van Ex-Position van Mauricio Kagel. Ex-Position werd eerder gespeeld in Oslo en Parijs. Den Haag is vanwege de hoge kosten (33 spelers) de laatste plaats waar Ez-Position zal worden uitgevoerd (opvoeringen: vanavond, morgen en overmorgen). Het toneelaspect van het HOT komt verder In de maand aan de beurt door middel.van het spelen van „Gebed voor mijn dochter" van Th. Babe door de Haagse Comedle. Het HOT-Theater in Den Haag, dat geheel verbouwd is en deze maand haar 10-jarig lustrum viert. Het Waagtheater in Delft dat deze maand 5 jaar bestaat. Van een onser verslaggevers DELFT Het Waagtheater aan de Wijnhaven in Delft bestaat 5 jaar. Om dit lustrum gepast kracht bij te zetten heeft een groep van twintig amateurspelcrs een gelegenheidsstuk ingestudeerd. De produktie ging dinsdag Jl. in première en heeft als titel „Op tocht" meegekregen. De opzet is betrekkelijk origineel: het gehele Waaggebouw is speelplaats. Op twintig verschillende plaatsen worden korte scènes opgevoerd. Langs deze plaatsen wordt het publiek door een gids geleid. (Voorstellingen op 8 lm 10 nov. en 13 l/m 17 nov.) Ter gelegenheid van het eerste lustrum is er een boekje over het Waagtheater samengesteld, waarin de ontwikkeling van het Waagtheater wordt beschreven. Het boekje meldt dat de totstandkoming van het Waagtheater een lange weg is geweest. Het eerste initiatief werd genomen door studenten die het gebouw wilden gebruiken voor hun cabareteske bezigheden. Zij betreurden toen (rond '60) met vele burgers van Delft de weinig verheven bestemming die het Waaggebouw tot op dat moment had: Openbare urinoirs, een fietsenstalling en een transformatiestation. Het verzoek van de studenten werd afgewezen, maar dit initiatief leidde wel tot het ontstaan van de Stichting de Waag, die de opdracht had een klein theater te creëren voor amateurs en professionele theatermakers. De zaak leek rond te komen, maar de bewoners van de bovenste laag van het gebouw gooiden roet in het eten. Tussen 1969 en 1974 was het gebouw slechts provisorisch te gebruiken. Constant werd er onderhandeld over de noodzakelijke verbouwing. Het pand was onverwarmd, er was geen geld voor schoonmaak en onderhoud en de brandweer had ook zo haar ideeën over het Waaggebouw. Op 21 april werd dan eindelijk goedkeuring verleend aan de verbouwing, en op 21 augustus 1974 vond de opening plaats van het Waagtheater. Arnold van der Ree werd aangesteld als artistiek-zakelijk leider. Er werd gewerkt in een samenwerkingsstructuur met de Delftse Kunst Stichting. Vele groepen en individuelen wisselden elkaar in de afgelopen 5 jaar af. Over problemen had de leiding in die periode niet te klagen. Gezelschappen vielen plotseling weg en het beperkte budget waren daar slecbts enige van. Toch slaat de balans van het Waaggebouw naar de positieve kant uit. Door het karakter van het gebouw en de diverse programmering is er een brede groep het Waagtheater gaan bezoeken en verheugt het nog steeds in een toenemende belangstelling. jgpw Lederen zitcombinatie "Tiger" Kwaliteitsleder, een degelijk solide romp en het vakmanschap van de ontwerpers en stoffeerders garan deren u een luxueus zitcomfort in deze lederen zitcombinatie "Tiger". 3- 2-zitsbank compleet de uwe, niet voor.3995^ maar voor 3250.- vS^Den Haag: Pasadenha (Groenmarkt 29) rotterdam/amsterdam/den haag/utrecht/vussingen/de uer^-J^^ Dat zijn de onderwerpen die centraal zullen staan op de komende inspraakvergaderingen met betrekking tot de Eerste Stap van het structuurplan. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk Hagenaars geïnformeerd worden en hun mening naar voren brengen over deze zaken, die voor de toekomstige ontwikkeling van de stad zeer belangrijk zijn. Kom daarom naar één van de volgende bijeenkomsten: Plaats en datum van de vergaderingen: -Thomas Moorecollege Moerwijk, Morgenstond, Beresteinlaan 625 - Ontmoetingskerk Noordewierstraat 199 - Kontaktcentrum Mient 199A - Op Gouden Wieken Scheveningseweg 37 Bouwlust, Uithof Loosduinen, Bohemen 13 nov. Waldeck, Kijkduin, Houtwijk Leyenburg, Vruchtenbuurt, 12 nov. Vogelwijk, Rustenburg, Oostbroek, Bloemenbuurt Scheveningen, Statenkwartier, 14 nov. Duindorp, Van Stolkpark, Geuzenkwartier, Belgisch Park Zeeheldenkwartier, Regentesse 12 nov. Valkenbosch, Duinoord Schilderswijk, Transvaal, 12 nov. Laakkwartier, Spoorwijk -De Regenval k Weimarstraat 69 - Chr. Techa School Laakkade 400/401 - Zalencentrum Amicitia Binnenstad 14 nov. Westeinde 15 - Ned. Lyceum Archipel, Benoordenhout, 12 nov. Theo Mann- Zorgvliet Bouwmeesterlaan 75 - Pax Christi Kerk Bezuidenhout, Mariahoeve, 13 nov. Vlamenburg 2 Marlot Aanvang 20.00 uur. De volgende bijeenkomsten vinden plaats op 26 en 27 november, waarbij in ieder deelgebied de problematiek van dat stadsdeel aan de orde zal komen. De laatste, afrondende bijeenkomsten vinden plaats op 17,18 en 19 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6