Orders bij Fokker geen probleem, wel personeel Kreymborgs Multicolor Streeppulls! vdA tegen elk besluit over lodernisering kernwapens Adviescollege regering tegen voorstel Wiegel Nipo-enquête: Rusland voert bewapening op Natuurfonds laakt jacht op neushoorn Taken van gemeenten naar provincies Gezinnen krijgen Israëlische onderscheiding 42. x JONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P6-R13-HS15 AMSTERDAM (ANP) Meer dan een kwart (26 procent) van 1.082 ondervraagden in een NI- PO-onderzoek is ervan over tuigd dat de Sowjet-Unie zijn tegen West-Europa bruikbare bewapening opvoert. 47 pro cent noemt dit waarschijnlijk. 62 procent meent dat de Sow jet-Unie lijn atoomwapens gericht op West-Europa ver betert. Er bestaan, gesplist naar politieke voorkeur, wei nig meningsverschillen over het antwoord op de laatste vraag. 61 procent van de CDA- stemmers, 62 procent van de PvdA-ers, 68 procent van de D'66ers en 73 procent van de VVD'ers gelooft dat de Sow jet-Unie de op West-Europa ge richte kernkoppen verbetert. Vervolg'van pagina 1 oor de CDA-fractie ontstaat nu de raag of zij de regering vóór het NA- 0-overleg, gezien die sombere be- ichten, toch kan binden aan de voor stelde scheiding in de besluitvor ming. Het aangewezen middel hiertoe [indiening van een motie (concept imeruitspraak). CD A-woordvoerder ■hnking benadrukte dat indiening En zo n motie van het precieze ant- Kord van minister Scholten zal af- Xngen. Het probleem daarbij is dat t CDA-fractie intern zeer verdeeld i De rechtervleugel van de fractie ceft weinig behoefte om de speel- timte van Scholten in te perken. )tze kamerleden vinden eigenlijk it het CDA hiermee al te ver gegaan le CDA-woordvoerder benadrukte isteren dat het nucleaire evenwicht assen NAVO en Warschau-pact nog iet is verstoord, maar dat wel dreigt t worden, indien de Sowjet-Unle on- ehinderd doorgaat met invoering na nieuwe SS-20 raketten. Hij waar- chuwde echter voor een overreactie nn NAVO-zijde. Het CDA zal daarom niet akkoord tan met invoering van het hoge aan- il van 572 nieuwe atoomraketten, wis door NAVO-deskundigen is oorgesteld. Wel wil het CDA een eperkt produktiebesluit aanvaar- len. Frinking gaf daarvoor twee ar- amenten: enerzijds zou verdergaan- e besluitvorming de bespreking met Russen over wapenbeheersing unnen doorkruisen, anderzijds zou elemaal geen beslissing in december ie NAVO tijdverlies opleveren in het eval die wapens er toch moeten ko ten. indien de onderhandelingen iets opleveren. [et CDA kreeg voor zijn opstelling reinig steun uit de Tweede Kamer, ie VVD alsmede SGP en GPV zijn Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Wereld- natuur Fonds is erg boos op het Amsterdamse reisbureau „Chassorbis" dat safarireizen aanbiedt met als hoogtepunt het schieten op neushoorns. Het reisbureau heeft in het blad „De Nederlandse jager", het orgaan van de Koninklijke Nederlandse jagersvereniging, jachtreizen „over de hele we reld" aangeboden. Een van die Ireizen houdt een arrangement in voor een safari in Zambia iwaar men desgewenst neus hoorns kan vellen. Chassorbis regelt tegen een vergoeding van enkele tienduizenden gul dens afschotvergunningen, be geleiding door gidsen, de reis en het verblijf in de jachtvel den van Zambia. Een zaak waarvoor nog geen oplossing is gevonden is het transport van jachttrofeeën. In Nederland is het wettelijk verboden onder delen van beschermde dieren, zoals de neushoorn, in te voeren. Het Amsterdamse reisbureau is niet de enige reisorganisatie die de neushoorn als doelwit heeft ontdekt. Ook een West- duitse firma boekt liefhebbers voor dit soort uitstapjes. Het Wereld Natuur Fonds in Genè- ve heeft inmiddels geprotes teerd bij de Zambiaanse rege ring, die de afschotvergunnin gen afgeeft. Zambia krijgt van het fonds financiële hulp voor het versterken van de anti-stro perij brigade. „Als Zambia doorgaat met deze kwalijke praktijken loopt het kans geen geld meer te krijgen." aldus het Wereld Natuur Fonds. De activiteiten van het Am sterdamse reisbureau onder strepen nog eens hoe noodza kelijk de internationale actie is die het Wereld Natuur Fonds zaterdag is begonnen om het uitsterven van de neushoorn tegen te gaan. Uit Afrika is in eerste instantie niet veel mede werking te verwachten. fan onze parlementsredactie DEN HAAG De raad' voor de territoriale decentralisatie, bet belangrijkste adviescollege van de regering voor bestuurs laken. verzet zich tegen het voorstel van minister Wiegel (binnenlandse zaken) om de gemeenten de zorg voor openbaar lervoer. politie, brandweer, gezondheidszorg en natuurbe- Kherming te ontnemen. Dit blijkt uit een gisteren gepubli- ceerd advies van de raad, dat aansluit bij de kritiek van de gemeenten, die vandaag op een demonstratie in Den Haag tegen de reorganisatieplannen van de minister protesteren. Volgens het adviescollege, waarvan °ok provincie- en gemeentebestuur ders deel uitmaken, mogen alleen die taken naar de provincies overgaan «aarvan bewezen is dat de gemeen ten die niet goed meer aan kunnen. t>e raad verzet zich met name tegen bet overdragen van de brandweer zorg aan de provincies. In het advies «ordt erop gewezen, dat door middel van onderlinge samenwerking van emeenten de organisatie van de brandweer juist goed loopt. De raad is het wel met de minister eens. dat regionale taken met een ordenend karakter naar de provincies moeten overgaan. Maar de gemeen ten moeten daar wel invloed op kun nen blijven uitoefenen, aldus het advies. De raad heeft het bij zijn advisering als een groot probleem ervaren, dat een definitief standpunt van de rege ring over een nieuwe provincie-inde ling nog ontbreekt. Het aantal pro vincies is, aldus het advies, van be lang voor de regionale bestuurspro- blemen. De regering zal. zoals be kend, binnenkort een voorlopig standpunt bekendmaken, en daar over de mening van het parlement horen. ROTTERDAM Bij een zware ont ploffing op de woonboot „De Vegt" in de Pelsterhaven in Rotterdam is de 48-jarige J. Vermeer om het l^ven gekomen. Zijn 23-jarige zoon Evert en een 35-jarige kennis, de heer Van Gogh. werden met ernstige brand wonden in het ziekenhuis opge nomen. De drie mannen waren bezig een cen trale verwarmingsinstallatie in de boot aan te brengen. Vermoedelijk is er een lek in een gasbuis ontstaan. Een brandende gefser deed de rest van het werk. Van de boot was alleen nog maar wat wrakhout over. De slachtoffers moesten uit het water worden gevist. De ontploffing bracht veel glasschade teweeg Bij 28 woon arken, 5 caravans. 2 auto's en 2 nabu rige bedrijven sneuvelden de ruiten. De foto geeft een overzicht van de ravage. SCHIPHOL De vliegtuigfabriek Fokker, die over enkele maanden wordt losgekoppeld van de Duitse vleugel, het VFW-concern, heeft van twee kanten serieuze belangstelling ondervon den voor het meebouwen aan de F-29, het nieuwe toestel, dat de fabriek al geruime tijd in ontwerp heeft. De Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing is in principe bereid delen van de romp te gaan bouwen en wil daar voor het concept van de Boeing 737 gebruiken. De Japanse vliegtuigin dustrie heeft interesse om als risico dragende partner te gaan meewer ken. Volgens de voorlopige plannen willen de Japanners zich gaan toeleg gen op de bouw van de vleugels. Dit heeft president F. Swarttouw van de raad van bestuur van Fokker gis teren meegedeeld. Hij maakte tevens bekend dat Fokker heeft besloten, als onderaannemer te gaan optreden bij de bouw van een nieuwe versie van de al bestaande airbus, de A-310, een toestel, dat aan tweehonderd perso nen plaats moet gaan bieden. Het Fokker-aandeel zal echter beperkt blijven tot 1,25 procent, aanzienlijk minder dan de 7 procent, waarvoor touw, „omdat het er niet naar uitziet dat er op redelijke termijn winst op zal worden gemaakt." Het ministerie van economische zaken heeft dan ook toegezegd het project financieel te steunen. Over de grootte van die steun wordt nog onderhandeld. Meer perspectief ziet Fokker voorals nog in de verdere produktle van de F-27 Friendship en de F-28 Fellows hip. Op het ogenblik worden er daar van samen per jaar 26 gebouwd, maar in 1981 wil men dit aantal gebracht zien op 40 en later op 60 Oplevend Volgens Swarttouw is er voor deze toestellen een sterk herlevende markt door de sterk gestegen brand stofprijzen, en de opkomst van een groot aantal kleinere maatschap- het concerti nu meebouwt aan de pijen, die opereren op de korte af- grotere Airbus A-300. Volgens Swarttouw is de enige reden waarop Fokker ook aan dit laatste project gaat meedoen een politieke. „We wilden ons niet vervreemden van andere Europese vliegtuigindu strieën" (die ook meebouwen aan de luchtbus redactie). „Commercieel gezien is het project voor ons in het geheel niet Interessant", aldus Swart- stand. Voor de Friendship, waarvan er nu 697 zijn gebouwd, rekent men op een uiteindelijke afzet van meer dan duizend in totaal. Die produktieverhoging zal, aldus Swarttouw, noodzakelijk zijn om het bedrijf draaiende te houden. Met een omzet van een miljard gulden zal een bedrijf als Fokker nooit in stand kun nen worden gehouden. De omzet zal zeker vertwee- of ver drievoudigd moeten worden. Dat die grotere omzet er kan komen, lijdt volgens Swarttouw geen twijfel. Veel groter is het probleem de men sen ervoor te vinden." We zullen de komende Jaren veel meer moeilijkhe den krijgen met de produktie dan met de verkoop." Over het nieuwe produkt, de F-29, merkte Swarttouw verder op, dat wil het project slagen er meer on deraannemers en medeontwikkelaars zullen moeten komen. „Daarbij kij ken we naar alle kanten. We zijn niet tegen Amerika, niet tegen Europa, niet tegen Aziatische industrieën, het enige criterium is, dat we voor Fok ker zijn." Over het al dan niet doorgaan van de produktle van de F-29 zal waarschijn lijk in 1981 een beslissing worden genomen. Voor het toestel in deze klasse (130-180 passagiers) ziet Fok ker in de toekomst een markt van 1500 vliegtuigen. Hoewel er op het ogenblik nog twee andere concurren ten met plannen bezig zijn (de Britse Hawker Siddeley en de Canadese Ha- villand) verwacht Fokker toch een marktaandeel van 40 tot 50 procent te kunnen veroveren. DEN HAAG (ANP) De waarne mend ambassadeur van Israël in Den Haag, David Sultan, heeft gisteren aan twee Nederlandse echtparen een Jad Vashem onderscheiding uitge reikt. De oorkonden en medailles gin gen naar Wim en Mies Zuidema (72 en 71 jaar oud) uit Amsterdam en Her man en Marie van den Brink (70 en 65) uit Apeldoorn. Beide gezinnen hebben gedurende de Tweede We reldoorlog een schuilplaats geboden aan joodse onderduikers. De Zuide ma's hebben bovendien vanuit hun vroegere woonplaats Rotterdam vele joodse baby's in veiligheid weten te brengen door koeriersdiensten naar Friesland uit te voeren. Een thans in Australië wonende jood se familie, die in de oorlog bij deze gezinnen ondergedoken was, heeft beide families en een derde onder- duikgezin. Evert en Gerrie Kerse boom, eveneens uit Apeldoorn, uitge nodigd om een reis naar Israël te maken waar zij de plechtigheden bij het jad vashem monument kunnen bijwonen. V-hals pullover van 50% wol/50% Acryl. Vertikale streep. Beige of groen. Bijpassende sjaal 15 - 45. Shetland V-hals pullover van zuiver scheerwol. Horizontale streep. Beige-grijs of blauw-grijs. 48. V-hals pullover van 40% wol/60% Acryl. Fijn streepeffekt. Bruin, grijs of zand. i het met het NAVO-voorstel eens. WD-woordvoerder Ploeg betwijfelde gisteren de praktische mogelijkheid om produktie en plaatsing te schei den. Maar de WD zal de regering niets in de weg leggen als zij de CDA- benadering toch in de NAVO wil aan kaarten. De PvdA sprak zich tegen iedere be slissing in december uit. Eerst moet er onderhandeld worden, en dan moet de zaak in 1981 nog eens beke ken worden. De PvdA legde zich er niet op vast dat bij tegenvallende onderhandelingen in 1981 tot moder nisering moet worden overgegaan. Dit standpunt werd wel ingenomen door een lid van de PvdA-fractie. oud minister van buitenlandse zaken Van der Stoel en door de fractie van D'66. Zij vonden dat de bereidheid hiertoe nu reeds moet worden uitgesproken, maar gingen niet zover als het CDA. ook al akkoord te gaan met beperkte produktie. Fel PvdA woordvoerder Stemerdink viel fel uit naar Frinking toen deze zei dat de PvdA met afwijzing van iedere beslissing in december, geen enkele invloed meer op de NAVO-besluitvor- ming zou hebben. „Wij stellen precies hetzelfde voor wat Frinking zelf maandenlang heeft verdedigd. Dat hij voor zijn fractie en het kabinet nu door het stof moet kruipen is zijn zaak, maar de PvdA is daartoe niet bereid, ook niet als het om toekomsti ge regeringssamenwerking gaat," al dus Stemerdink. Hij verwees hiermee naar een „schandalige" opmerking van CDA-fractieleider Lubbers, dat de PvdA zich met haar opstelling van toekomstige regeringssamenwerking leek uit te sluiten. CDA, PvdA en D'66 zijn het er wel over eens dat de NAVO. teneinde de onderhandelingen met de Sovjet- Unie gunstig te beïnvloeden, eenzij dig de kernbewapening vooral voor de korte afstand moet verminderen en dat Nederland voorts het aantal atoomtaken moet terugbrengen tot een k twee, in plaats van de zes die zij nu heeft. Zowel PvdA als CDA beplei ten eenzijdige terugtrekking van 1000 kernkoppen, boven de 1000 koppen die de NAVO reeds had aangeboden in de onderhandelingen met het Oostblok over wederzijds troepenver mindering. De fracties zijn het er ook over eens dat moderniseringsbesluiten van NA VO-kant niet mogen worden geno men indien het liggende akkoord over beperking van nucleaire bewa pening tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie door de Amerikaanse senaat (deze maand) niet zou worden aangenomen. Frinking wilde echter niet zover gaan dat hij ook de rege ring hieraan wilde binden. Het CDA zal daarom moties op dit punt van de PvdA waarschijnlijk niet steunen. Motie D'66-woordvoerder Brinkhorst dien de nog een motie in om zeker te stellen dat de Nederlandse regering ieder besluit in de NAVO slechts kan nemen onder het voorbehoud dat het parlement daar uiteindelijk over oor deelt. Brinkhorst vreest dat de rege ring zich in NAVO-verband al te ver zou binden, waardoor het Nederland se parlement met lege handen blijft staan. De kleinere linkse fracties PPR, CPN en PSP sprakën zich zonder meer tegen enige modernisering uit. De PPR noemt een militair antwoord op de Russische SS 20-raket „even scha delijk als overbodig", omdat de NAVO nog steeds superieur is. „Het is steeds hetzelfde liedje," zei Waltmans (PPR). „Eerst aanschaffen en invoe ren, dan praten over onderhandelin gen tot vermindering en afschaffing." Waltmans zei geen enkel vertrouwen te hebben in de afloop van de discus sie, gezien de betrokken bewindslie den. De communist Wolff beklem toonde dat „vruchtbare dialoog" met de Sowjet-Unie mogelijk is. zolang de NAVO geen „fatale beslissing" (tot produktie en plaatsing) heeft geno men. Wolff gaf toe dat de nieuwe Russische SS 20-raket „vragen op roept", maar het rumoer daaromheen wordt volgens hem nogal over trokken. PvdA-woordvoerder Stemerdink had het woensdag tijdens het Kamerdebat over de defen siebegroting danig aan de stok met de heren Frinking van het CDA en Bolkenstein van de VVD. Op de achtergrond de ministers Van der Klaauw en Scholten

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15