ïloreca wil vrije prijzen Geloofwaardigheid EG op losse schroeven Zuivel moet fors inleveren 'Scheppen van banen in collectieve sector slechts noodoplossing' uitenlandse hypotheek m riskante zaak Daarom: ft ra itiek op slecht dienstbetoon verworpen reniging Eigen Huis: V D wil handelsbedrijf Goud hoger door nieuws over Iran Hypotheekrente per 6 nov. if Voorzitter Landbouwschap: 'aanval op boereninkomen onrechtvaardig' Bloemenbeurs in Aalsmeer oeren gaan ïmonstreren -iDERDAG 8 NOVEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 ill een onzer verslaggevers [WERPEN Met het ppen van werkgelegen- in de collectieve sector de regering noodoplos- Zij legt daarmee lverbanden aan, die het t t op een gezondmakings- e id alleen maar vertroe- ÏF- ta sten van de overheid kunnen im- niet worden geëxporteerd. Een j jte uitbreiding op dit punt gaat ,0 iij aan de noodzaak om de 170 re rd gulden aan importen in Ne at nd met een voldoende export- Y atie te kunnen betalen. Dit zei jdl er W. E. Scherpenhuljsen Rom, ar Itter van de raad van bestuur a. Ie Nederlandsche Middenstands- in op het congres van het Vlaams omisch Verbond in Antwerpen. penhuijsen Rom constateerde, dl*le overheid zijn doelstellingen ,e consequent heeft nagestreefd, it. tegezegde lastenverlichting voor Innnvatio n ledrijfsleven is uitgebleven en e, erbetering van de werkgelegen- jsituatie is niet ingetreden. 'de industrie daalde de werkgelegen heid in de periode 1974-78 met vijftien procent en is daarmee weer op het niveau van kort na de Tweede We reldoorlog gekomen. Toch is de Nederlandse economie nog in staat om arbèidsplaatsen te schep pen. Er is namelijk nog steeds een groeiende behoefte aan arbeid, met name in de bouw- en metaalnijver heid. Het achterblijvende aanbod van arbeid vormt voor deze sectoren een zeer belangrijke expansie-belem merende factor. g'j atwikkeling op de Nederlandse [(j dsmarkt benauwt Scherpen de en Rom. In 1979 bedraagt het niet-actieve inkomenstrekkers ocent van de actieve beroepsbe- a] ng, tegen 30 procent in 1963. In Aangekondigd is dat het regeringsbe leid zich met name zal richten op de bevordering van de industriële inno vatie. In de innovatie-nota, die ver schenen is als een aanvulling op de sectomota, valt de belangstelling op voor het kleine en middelgrote be drijf. In Nederland zal nu actief wor den gezocht naar de aard van de problemen die er voor kleine innova tieve ondernemingen bestaan, om zich met succes op de markt te laten zien. Ook hierbij wordt met enige afgunst naar de V.S. gekeken. Want in dat land hebben veel kleinere be drijven innovaties op hun naam ge bracht, die zeer belangrijk waren bij het scheppen van arbeidsplaatsen. Nederland, zo stelt de heer Scherpen- huijsen Rom, zal zich actief moeten bezighouden met het onderzoeken van de problemen, waarmee de begin nende ondernemer worstelt, zodat het innovatieproces met name op dit punt kan worden bevorderd. Maar ook het beleid van de overheid zal hier moeten worden bijgesteld. Zo geeft Nederland bijvoorbeeld in veel geringere mate dan België directe steun aan de speur- en ontwikkelings activiteiten in de industrie. In de innovatie-nota wordt een be straffende vinger uitgestoken naar het Nederlandse bankwezen. De com merciële banken zouden niet vol doende actief zijn bij het verstrekken van risico-dragend vermogen. „Wij voelen ons hierdoor aangesproken", zo merkte de heer Scherpenhuljsen Rom op. Voorzichtigheid De Nederlandse banken moeten zich opstellen als een goed beheerder van de hun toevertrouwde gelden. Dit noopt tot voorzichtigheid. Desalniet temin heeft de Nederlandsche Mid- denstandsbank meerdere malen ver klaard de weg van de participatie maatschappij te willen bewandelen om via tijdelijke participaties de ont wikkeling van bedrijven in een fase van overdracht van het eigendom te helpen vergemakkelijken om in een latere periode, als meer ervaring is opgedaan, ook in de meer innovatie ve sfeer actief te zijn. Dit is tot nu toe niet toegestaan door De Nederland sche Bank, die de banken verbiedt voor meer dan 5 procent in het eigen vermogen van ondernemingen deel te nemen. Daarnaast moet onderkend worden, dat een markt voor risicodragend ka pitaal eerst dan van de grond komt, als er een actieve handel in participa-, ties aanwezig is. In Nederland en Bel gië ontbreken deze. Het is de moeite waard om de behoefte hieraan te on derzoeken. Tot het moment dat de uitkomsten van een dergelijk onder zoek bekend zijn, treft de banken geen blaam, aldus de heer Scherpen huljsen Rom. een onzer verslaggevers iNHEM Voorzitter T. H. Osse van Horeca Nederland wil dat de prijsbeschikking van het Isterie van economische zaken niet langer voor de horeca geldt. Hij vindt het gewenst dat lotels, cafés en restaurants met hun grote variëteit aan produkten en diensten aan een ier sterk prijsbeleid gebonden moeten zijn. Osse die sprak op de jaarver ing van Horeca Nederland in m, meent dat de horeca-onder- •s zich beheersen bij het vast- van hun prijzen. Gezien de linge concurrentieverhoudin- een vrije prijsvorming in onze alleszins gemotiveerd, zo zei 'olgens Osse staat het huidige ileid een gezonde ontwikkeling horeca in de weg. Door het niet lig doorberekenen van de stij- van de exploitatiekosten komen dementen orider zware druk te zijn mening dat Nederland zich ook in de horeca uit de markt zal prijzen ten opzichte van het buitenland. genover de overige dienstverlenende bedrijven 9 procent. „Onbegrijpe lijk," zo zei de heer Osse. Bovendien is de laatste prijsverhoging pas per 13 september 1979 aan de horeca toege- DienStbctOOü staan terwijl de overige dienstverle nende sectoren al per 1 juli hun prij zen mochten aanpassen. mminatie verband had Osse ook kritiek zijns inziens te geringe verho- i die Economische Zaken aan •eca heeft toegestaan. Hij acht ireca zelfs gediscrimineerd, ge- et feit dat de horeca haar prij- nds december 1977 slechts met rocent heeft mogen verhogen te- De vraag is uiteraard of de horeca niet te duur is, een klacht die onder meer is geuit door Konsumenten Kontakt. De horecavoorzitter be streed de klacht echter. Hij betoogde dat er geen goud wordt verdiend in de horeca. In 1978 zijn de geldomzetten weliswaar met 9 procent gestegen maar een verbeterd rendement bete kent dit niet. En wat de duurte verder betreft: „het assortiment aan horeca bedrijven in ons land is dusdanig samengesteld dat er voor iedere por temonnee een passend bedrijf te vin den is". Osse gaf overigens toe dat de horeca de laatste jaren duurder is geworden. Het gevaar bestaat naar Het is voorzitter Osse opgevallen dat de kritiek op de dienstverlening in de horeca voor het derde achtereenvol gende jaar juist in het vakantiesei zoen in de kranten heeft gestaan. Hij vroeg zich af of dat niet een gevolg is van het feit dat veel bedrijven juist in het hoogseizoen niet kunnen beschik ken over voldoende vakbekwame me dewerkers en dikwijls een beroep moeten doen op ongeschoolde vakan tiewerkers. In zijn algemeenheid wees Osse de kritiek op het dienstbe toon van de hand. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het dienstbetoon in de horeca-bedrijven niet slechter is dan in ieder ander ontwikkeld land en dat het niveau van de dienstverlening niet anders is een onzer verslaggevers ERSFOORT Het is een riskante zaak om een eigen huis inancieren met een hypotheek van een buitenlandse bank. concludeert de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort in ir maandblad „De Woonconsument". Is enige tijd bieden Duitse en ;le Zwitserse banken via tussen- lonen hypothecaire geldleningen voor de financiering van in ons staande woninèen. De Vereni- Eigen Huis heeft de voorwaar van deze leningen onderzocht, het eerste gezicht ziet zo n hypo- er erg aantrekkelijk uit. Het (percentage ligt namelijk lager in ons land, terwijl de overige •theekvoorwaarden niet ongun- zijn dan bij de Nederlandse itheken. buitenlandse hypotheek kent ;r één belangrijk nadeel. De fi- iering wordt afgesloten in de va- van het land van de financier, de rente en de aflossing moeten !ze valuta worden betaald. Het iverloop is echter volkomen on- Zo is de waarde van de Duitse de afgelopen tien jaar 17% ge- n ten opzichte van de gulden, een particuliere geldlener zijn er mogelijkheden aanwezig om het srisico in te dekken, i Huis heeft ook een onderzoek iteld naar de tarieven, die in ons voor een bouwvergunning moe ten worden betaald. Daarbij is geble ken, dat deze sterk uiteen lopen. De verschillen in te betalen legesgelden lopen zeer fors in de papleren, aldus Eigen Huis. Bedragen de verbou- wingskosten bijvoorbeeld 60.000 dan betaalt men in Bodegraven 150 voor de bouwvergunning, in Gronin gen echter maar liefst 950. Eigen Huis heeft de gemeenten met de hoogste tarieven dringend verzocht tot matiging over te gaan. Een grote bos Korland-rozen op de bloemenbeurs in Aalsmeer. Deze beurs (niet te verwarren met de vei ling) is de grootste in Nederland. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vroom Drees- mann blijft het overnamepad bewan delen. Het warenhuisconcern is nu besprekingen begonnen met de han delsonderneming Guco in Barneveld met het doel dit bedrijf over te nemen. Guco (84 man personeel) bezit dertien detailhandelszaken, waarvan tien in beeld-, geluids- en elektrische appa ratuur en drie in technische onder delen. Een eventuele overneming van Guco zal, aldus V D, geen nadelige gevol gen hebben voor het personeel van het Bameveldse bedrijf. LONDEN (Reuter) De bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran en berichten over een moge lijke stopzetting van de olieleveran ties van Iran aan de VS hebben giste ren de olieprijs omhoog gejaagd. Het goud dat dinsdag had gesloten op 384 dollar per ounce (31,1 gram) steeg gisterochtend snel naar 392,50 dollar. Nadat een woordvoerder van het Ira nese ministerie van oliezaken de stopzetting had ontkend, zakte de koers naar 390 dollar maar 's mid dags kwam het edele metaal op 395 dollar terecht. De dollar was overal in Europa zwak. De koersdaling kwam (in Nederlands geld uitgedrukt) neer op gemiddeld ruim een cent. Rentepercentages Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) -2 ai 2 met zonder gemeentegarantie Opg. werke Opg. werke bank lijk bank lijk ABN 1 jaar 5 Jaar 1.5 1.5 10.0 9.75 10.58 10.30 10.0 10.0 10.58 10.58 Amr o-bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 9.75 9.75 10.17 10.17 10.0 10.0 10.44 10.44 Bouwfonds 5 jaar 1.5 9.9 10.65 9.9 10.65 Centraal Beheer 10 jaar - 9.5 9.84 9.5 9.84 Centrum-bank 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Ennia 10 jaar - 9.2 9.52 9.2 9.52 NVL 5/10 jaar - 9.2 9.52 9.2 9.52 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 97 9.7 10.48 10,48 10.0 10.81 Rabo-bank (adviesrente) variabel 1.25 9.5 10.09 9.5 10.09 Rabo-Hyp.bank 5 jaar 1.5 9.9 10.52 9.9 10.52 RPS 5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Spaarbank R'dam 1 Jaar 2 8.5 8.91 8.5 8.91 3/5 jaar 1 9.5 9.85 9.5 9.85 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 9.8 10.72 10.0 10.95 De hypotheekrentetarieven zijn thans aan het stijgen. Voornamelijk de handelsbanken hebben deze week hun percentages verhoogd. Annuïtei tenleningen (met gem.garantie) tegen een rentepercentage van 9.5% behoren echter nog tot de mogelijkheden. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) dan op elk ander gebied. Osse merkte op dat de kritiek kwetsend is voor de medewerkers in zijn bedrijfstak en dat hij afbreuk doet aan het beeld van Nederland in het buitenland. Er hebben al berichten in de buitenland se pers gestaan, zei Osse die overi gens de hoofdelijkheidsactie van het Bedrijfschap Horeca toejuicht. In de loop van zijn rede toonde de heer Osse zich verder weinig ingeno men met de toeristenbelasting zoals die hier en daar bestaat. Osse vindt de toeristenbelasting alleen aan vaardbaar als de tarieven en de ma nier waarop de belasting geheven wojdt voor het hele jaar gelijk zouden zijn en de opbrengsten het toerisme daadwerkelijk ten goede zouden komen. Over de maatregelen ter stimulering van het toerisme zei Osse dat zijns inziens een deel van de hiervoor be stemde overheidsgelden aangewend moeten worden voor de verbetering van de logiesaccommodatie in de goedkopere en middenklasse-hotels. Hij bepleitte herinvoering van de subsidieregeling voor modernisering van de sanitaire voorzieningen in hotels. DEN HAAG (ANP) De geloofwaardigheid van de Europese Gemeenschap komt op losse schroeven te staan, nu de nationale eigengereidheid in de diverse lidstaten steeds meer om zich heen grijpt. De vrije concurrentie binnen de gemeenschap wordt steeds meer als een last en een bedreiging ervaren. De Nederlandse land- en tuinbouw krijgt wat dit betreft de laatste tijd het ene na het andere verwijt te horen. Wegens de grote belangstelling is de beurs, die gehouden wordt in de vei linghallen, het komende weekeinde nog voor het publiek toegankelijk Dit zei Joris Schouten, voorzitter van het Landbouwschap, tijdens de maandelijkse bestuursvergadering van het schap in Den Haag. „Neder land wordt aangekeken op zijn mo derne trichinen-onderzoek, op zijn Wet op de Investeringsrekening (WIR), op zijn nationale melkveehou derij, op zijn tapioca-invoer en op de sterke positie van de aardappelteelt," aldus Schouten. Hij betreurde het, dat de Westduitse regering zich weinig gelegen laat lig gen aan de zogenaamde schendings procedure van de Europese Commis sie naar aanleiding van het invoerver bod op varkensvlees, dat niet volgens een door DuitslEmd erkende methode is gekeurd. Nog meer te betreuren is het, dat de Franse overheid de uit spraak van het Europese Gerechts hof met betrekking tot de invoer van Brits lamsvlees helemaal negeert Schouten constateerde, dat de dis cussie over het EO-landbouwbeleld de afgelopen weken scherper van in houd is geworden. De begrotingscom missie van het Europees Parlement wil geen aanval doen op het land bouwbeleid, zo heet het, maar uitwas sen bestrijden. Aanval De georganiseerde landbouw moet bij zichzelf nagaan of die uitwassen er zijn en zo ja, hoe die bestreden moe ten worden. Echter, wanneer er geen aanval op het gemeenschappelijk landbouwbeleid wordt gedaan, is er dan niet sprake van een aanval op de mensen in de land- en tuinbouw wan neer de geldmiddelen voor dit beleid worden beperkt, zo vroeg hij zich af. Hiermee zijn de inkomens van de agrariërs gemoeid en aantasting daarvan is maatschappelijk onver antwoord en onrechtvaardig, zoals de Europese parlementariërs weten, al dus Schouten. De Europese landbouwcommissaris Gundelach is er zelf ook verantwoor delijk voor, dat er soms wordt gespro ken van een verspillende landbouw politiek. zo meende Schouten. Hij verweet Gundelach onzorgvuldig marktbeleid, doordat deze de laatste tijd ten koste van veel geld de voor raad mager melkpoeder te sterk zou hebben verminderd. Hierdoor zijn de kosten van het landbouwbeleid onno dig hoog geworden en is de continuï teit van een volwaardig voedselhulp programma voor de ontwikkelings landen op de tocht komen te staan. Schouten is tevreden over de positie ve benadering door de begrotings commissie van een verhoging van de bijdrage van de lidstaten aan de EG van één tot anderhalf procent van de BTW. Een werkelijk gemeenschappe lijk beleid is naar zijn mening echter mogelijk als er méér nationale midde len worden overgedragen aan de EO. 8chouten deed een felle aanval op gasleveranciers, die boetes heffen bij een kleinere afname dan gecontrac teerd is. „Het is immoreel, dat tuin ders die op energie bezuinigen daar voor worden bestraft en dat financi eel sterke gasleveranciers op deze wijze geld persen uit glastuinders, die de eindjes nauwelijks aan elkaar kun nen knopen," aldus de voorzitter van het Landbouwschap. 0LLE (ANP) Boeren uit het rden en oosten van het land gaan 19 november naar Den Haag om ister Van der Stee duidelijk te ten dat de boeren een inkomens- Ing niet aanvaarden. De minister eekt op die dag in het Haagse tgresgebouw de jaarvergadering het Koninklijk Nederlands Land- iwcomité toe. boeren willen hiermee reageren op nerkingen die Van der Stee de elopen weken over de inkomens wikkeling van de boeren heeft ge- akt, waarbij hij onder andere stel- dat met name de veehouders reke- g moeten houden met een inko- nsdaling van tien tot twintig pro- t Op initiatief van de Overijselse idbouwmaatschappij (OLM) zal er speciale boerentrein van Gronin- naar Den Haag rijden. Andere vinciale landbouworganisaties len benaderd worden om zich bij actie aan te sluiten ADVERTENTIE Zoveel mensen, zoveel zinnen, luidt het gezegde. En als politieman weet je dat je daarom niet vaak hetzelfde probleem tegenkomt Dat ieder probleem daarom 'n uniek probleem is. Met 'n totaal eigen aanpak. Doe jij dat even? Vergeet 't maar. Dat doet niemand zomaar even. Je hebt er, hoe oud je ook bent, begrip en mensenkennis voor nodig. En niet iedereen is al gelijk volwassen. Van onze correspondent BRUSSEL Het Europees Parlement heeft gisteren in een afmattende zitting de ontwerpbegroting over het jaar 1980 aangenomen. Over meer dan 350 begrotingsvoor stellen werd bij handopste ken gestemd, aangezien de elektronische stemappara- tuur, die voor het eerst zou worden gebruikt, aan techni sche defecten leed. Zoals reeds werd verwacht stelt het Europees Parlement voor, meer geld uit te trekken voor het sociaal en regionaal beleid. Juist in deze secto ren heeft de raad van ministers in zijn eerste voorstellen stevig geschrapt ten gunste van een forse verhoging van de landbouwuitgaven. Het parlement was hierover bijzon der gebelgd. In de eerste plaats, om dat zijn eigen politieke prioriteiten voor een zelfstandig sociaal regionaal beleid door de Raad werden wegge vaagd. In de tweede plaats werd door het Raadsvoorstel aan de bevoegdhe den van het parlement geknabbeld. Over landbouwuitgaven heeft het Parlement minder te zeggen dan over de zogenaamde niet verplichte uitga ven, waartoe het sociaal en regionaal beleid behoren. Het belangrijkste voorstel werd inge diend door de Nederlander Plet Dan- kert, woordvoerder van de parlemen taire begrotingscommissie. Tijdens een zeer geèmotineerde stemming werd dit voorstel, vervat in verschil lende amendementen, aangenomen. Het voorstel is het eerste Initiatief om de steeds verder stijgende landbouw uitgaven, die nu al driekwart van de totale begroting opslokken, terug te dringen. De raad van ministers, die in Juni nog de landbouwprijs verhoog de, is hiertoe nooit in staat geweest en wordt nu voor het blok gezet. Met het voorstel wordt beoogd de opslagkosten voor zuivelprodukten terug te dringen. Met name gaat het hier om de financiering van de melk overschotten. Dit zou moeten gebeu ren. door de zogenaamde medever antwoordelijkheidsheffing op melk te verhogen. Dit is een soort belasting die grote boeren ertoe moet brengen om minder melk te produceren. De hele operatie zal ongeveer 750 miljoen gulden opleveren, die dan voor andere landbouwprojekten zou den kunnen worden aangewend. Hoewel er wekenlang is overlegd en onderhandeld, was het tot op het laatste moment onzeker of de meer derheid in het parlement de voorstel len van Dankert zou steunen. Alle fracties en naUonaliteiten behartig den hun eigen belangen. Zo hecht Nederland veel waarde aan een krachtig Europees parlement en aan de beheersing van een gezond land bouwbeleid, en zal daarom, aldus Dankert. minister Van der 8tee, de plannen steunen. Daartegenover staat dat de Neder landse boeren door de te nemen maatregelen zullen worden getroffen. Onlangs verklaarde minister Van der Stee in de Kamer dat dit de Neder landse boeren wel eens tien procent in inkomsten zou kunen schelen. Dit is echter hoogst onzeker, aange zien er grote onenigheid bestaat over de wijze waarop de heffing zal worden uitgevoerd Landbouwcommissaris Gundelach zal met concrete voorstel len komen. Daardoor blijft het voor lopig onduidelijk, hoeveel de Neder landse boer uiteindelijk zal moeten betalen. Een tweede punt van onenigheid is de besteding van de 750 miljoen gulden, die de verhoging van de heffing op zal leveren. Italiaanse christen-democra ten menen dat dit geld moet worden gebruikt voor structurele hervormin gen in de landbouw. Volgens Teun Tolman zouden hiermee de land bouwoverschotten voeden opge ruimd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11