'Amerika wil Rusland niet zien als gelijke' ONTVANGEN BETAALKAARTEN INNEN ZONDER KOSTEN. OOIT UITGEREKEND HOEVEEL DAT UW BEDRIJF KAN SCHELEN? Dissidenten in China krijgen het moeilijk Pool over modernisering kernwapens: postgiro en V rijkspostspaarbank donderdag 8 november 1979 TROUW/KWARTET Een van de dingen die ik bij mijn bezoek aan Polen ter sprake wil brengen was het probleem van de kernbewape ning Zouden de Polen bij voorbeeld mee willen doen aan een IKV-actie onder het uitgebreide motto: „De kern wapens de wereld uit, te be ginnen uit Nederland en Polen." Vraag: Zijn er kernwapens in Polen? Rakowsky Beslist niét. Bovendien moet u de rede van Breznjew in Ber lijn zo lezen, dat er ook in de overige Oqsteoropese landen buiten de Sow- Jet-Unie geen kernwapens staan op gesteld. Dan kunnen we de IKV-actie dus niet uitbreiden naar Polen. Maar wat vindt u van de redenering die ik wel eens in Nederland hoor, dat, als Nederland geen nieuwe kernwapens toelaat op zijn grondgebied, deze dan naar West-Duitsland zullen gaan? Dat zou voor Oost-Europa een nog •rnstiger bedreiging zijn. Als ze dan toch worden ingevoerd, is het beter ze te spreiden. Met die redenering ben ik het niet eens. Een concrete Nederlandse wei gering is een politiek feit, waarmee men in de NAVO rekening moet hou den Het is zelfs nu al zo, dat de^ intensieve discussie die in Nederland wordt gevoerd, van internationale be tekenis is. Toch zit Nederland met de moeilijk heid dat het aan de ene kant solidair wil zijn met de NAVO-bondgenoten, terwijl het aan de andere kant af wil van kernwapens? Gelijkwaardig Ik begrijp best dat dit voor uw land een moeilijke situatie is. Maar ver geet niet. dat bij de discussie binnen de NAVO ook puur Amerikaanse be langen een rol spelen. De positie van de VS binnen de NAVO is de laatste Jaren ernstig verzwakt. U kunt het ook zo zien dat Amerika nu zijn posi tie probeert te versterken door zijn Prof. dr. E. Boeker, hoogleraar theoretische natuurkunde aan de Vrije Universiteit, is voorzitter van het Nederlands overlegorgaan tegen de kernbewapening, waarin deelnemen PvdA, CDA, D'66, PPR, CPN, PSP. Samenwerkingsverband. IKV. Pax Christi, FNV EN VVDM. In deze kwaliteit voerde hij een gesprek met de hoofdredacteur van het Poolse weekblad Polityka, M. F. Rakowsky. Deze wordt beschouwd als officieuze woordvoerder van de Poolse overheid in zaken van buitenlands beleid. Polityka is met een oplage van 300.000 het grootste politieke weekblad van Polen. Al steunt het de lijn van de communistische partij onder leiding van Gierek, toch benadert het blad de Poolse maatschappelijke vraagstukken zeer kritisch. bondgenoten nieuwe kernwapens aan te praten. Kunt U wat meer zeggen over de oorzaken van de huidige discussie over nieuwe kernwapens. Ja, ik denk dat het voor de Verenigde Staten erg moeilijk te accepteren is, dat de Russen op wereldniveau ge lijkwaardige partners geworden zijn. Vlak na de Tweede Wereldoorlog was Rusland totaal verwoest met 20 mil joen doden. Waarschijnlijk tot verba zing van Stalin zelf waren de Russen tot ver in het Westen doorgedrongen en kwamen daar socialistiscche regimes. Dé bewapening van het Westen op dat moment moet zijn ingegeven door de vrees, dat heel Europa com munistisch zou worden. Maar zij kan niet zijn gebaseerd op de militaire of economische kracht van de Sow jet- Unie zelf. Rusland was toen een twee derangs mogendheid en had zeker niet de kracht om een nieuwe oorlog te beginnen. In het begin van de Jaren zeventig werd de SowjetrUnie militair, econo misch, maar ook psychologisch een supermarkt als de Verenigde Staten. Dat moet voor dat land moeilijk te verteren zijn. En nu probeert het weer voor te raken. Een ander punt is nog, dat in het Westen de industrie belang heeft bij het voortbestaan van de wapenwedloop. Er moet een afzetge bied zijn voor de produkten van de bewapeningsindustrie, zeker in deze tijd van economische moeilijkheden. Is dat in Rusland dan niet zo? Nee, daar staat de militaire industrie los van de rest van de Industrie. Die burgerlijke industrie heeft te kampen met gebrek aan geschoold personeel en kan niet voldoende consumptie goederen leveren voor de burgerbe volking. Het is daarom in het econo mische belang van het land, dat de wapenproduktie omlaag gaat. Deze realiteit betekent, dat de voorstellen van Breznjew in Berlijn gebaseerd zijn op een maatschappelijke nood zaak. Ze kunnen dus niet worden afgedaan als propaganda. Koude oorlog Vanmorgen zag ik op een van Uw technische scholen uitstekende elek tronische en computerapparatuur. U schijnt hier in Polen dus wel goede produkten zelf te kunnen maken. Ja. maar het kost ons in verhouding ArOWSflGIld wel veel meer dan U met Uw geavan- 3 ceerde Philips industrie. Daarom wil len wij zo graag de militaire produk- tie, waar niemand iets aan heeft, te rugschroeven. Wat is het bijzondere van de voor stellen van Brezjnew in Berlijn? In de eerste plaats dat ze van Rus sisch standpunt uit vrij ver gaan in de bereidheid tot onderhandelen. Verder kondigden ze aan om zonder tegen prestatie 20.000 man troepen uit Oost-Duitsland terug te trekken. In de besprekingen in Wenen had het Westen aan de Sowjet-Unie gevraagd 65.000 man terug te trekken. Ze ko men nu met eenderde deel vrijwillig. Waarom is men daar zo negatief over? Zelf denk ik, dat de oudere generatie politici die aan het bewind is, nog steeds denkt in termen van koude oorlog in plaats van ontspan ning. Volgens de Nederlandse polemoloog Boskma is de SS-20 van dezelfde kwaliteit als de raketten, die we in het Westen al hebben opgesteld, vooral wat betreft de nauwkeurig heid. Militair gezien veranderen ze het machtsevenwicht dus niet. Als dat waar is, waarom zijn de Russen dan zo geheimzinnig met hun gege vens? Ik denk, dat men er nog niet aan gewend is om zijn kaarten open op tafel te leggen. Soms lijkt politiek een intellectu&el spel. Welk perspectief ziet U in Oost-West besprekingen tussen NAVO en War schaupact? Ze zullen moeilijk zijn. Het Westen heeft zijn zelfvertrouwen verloren on der meer vanwege de economische crisis en dat maakt besprekingen niet gemakkelijker. Daarnaast moet U be grijpen, dat de Russen argwanend kijken naar alles wat er in het Westen gebeurt. Als in het Westen een gepen sioneerde generaal een boek schrijft over een derde wereldoorlog in 1985, dan is dat voor de Sowjets een poli tiek feit. Ze houden rekening met de mogelijkheid, dat het een optie is die in het Westen wordt overwogen. In Rusland zelf is het onmogelijk, dat een generaal iets zegt of schrijft zon der goedkeuring van de hoogste over heid. Ze weten in theorie wel dat dit in het Westen anders ligt, maar toch, ze kennen het niet uit de praktijk en houden rekening met een kem van waarheid in dit soort publikaties. Aan het eind van het bezoek van premier Van Agt aan Polen legden beide premiers een gemeenschappe lijke verklaring af over het belang van ontspanning in Europa. Hoe kan men zoiets nu in praktijk brengen? Men kan denken aan uitwisseling van tv-programma's, lezingen en semina ria aan universiteiten, enz. Ik zou graag met een Nederlandse krant of weekblad artikelen willen uitwis selen. Worden de Westerse artikelen dan ook in Uw blad opgenomen als er dingen in staan, die niet zo prettig zijn voor Uw regime? Natuurlijk. Nu al publiceren we brie ven uit het Westen, die nogal kritisch zijn. Een andere mogelijkheid is het voorbereiden van een Nederlands- Pools initiatief op de conferentie over veiligheid en samenwerking in Euro pa, die volgend jaar in Madrid wordt gehouden. Wat vindt U van een gemeenschap pelijke conferentie van kleinere lan den in Europa om hun specifieke veiligheidsproblemen te bespreken. Die kunnen en zullen immers anders zijn dan die van de grootmachten, die elkaar op wereldniveau overal tegenkomen. Dat lijkt me een uitste kend idee. PEKING (AFP) De dissi denten in China zullen het moeilijk krijgen. Er zijn veel aanwijzingen dat de Chinese autoriteiten besloten hebben liberaliseringstendenzen aan te pakken en het ziet er naar uit dat op de „muur van de democratie" in Peking in de toekomst minder protesten te zien zullen zijn. Na de processen tegen de dissidenten Wei Jingsheng en Fu Yuehua drie weken geleden begint de officiële pers steeds feller uit te halen naar wat zij contrarevolutionaire activitei ten noemt. Het proces tegen Fu werd geschorst. Volgens het persbureau Nieuw-China om meer bewijsmateri aal te verzamelen, maar volgens ge tuigen vanwege de kwaliteit van Fu's verdediging waarmee ze het zorgvul dig geselecteerde publiek op haar hand kreeg. Hoop op een eventuele verzachting van Weis straf 15 jaar gevangenis en 18 jaar ontzegging van politieke rechten werd dinsdag de grond in geboord toen het hoger volksgerechtshof het vonnis van de volksrechtbank bekrachtigde. De komende tijd worden processen tegen andere dissidenten verwacht. Als eerste dat van Ren Wanding, de leider van het Chinese verbond van de rechten van de mens, hoewel daar over nog niets is bekendgemaakt door de Chinese autoriteiten. Maar deze maken zich nooit zo druk over aankondigingen van tevoren, of schoon het nieuwe strafrecht voor schrijft dat processen drie dagen van tevoren aangekondigd moeten wor den. Zowel de behandeling van de. zaak tegen Wei voor de volksrecht bank als die in hoger beroep voor het hogere volksgerechtshof was niet van tevoren bekendgemaakt. Het partij orgaan, het Volksdagblad toonde zich voldaan met de bekrach tiging van Weis vonnis: „geen mede- ee rw: pp ir lijden met de rotte appelei t elementen die uit zijn op de ging van de stabiliteit die en' voor de uitvoering van de j dVC derniseringen". In heel het t O den nog veel betogingen efciH acties gehouden, maar de hierop worden steeds grimn Volksdagblad reageerde ze een bezetting van het sta Sjanghai die twee weken heeft. De kranten zijn op 1 schaal een campagne bego "i 1 gen „contrarevolutionaire „anarchie en ultrademocrat nc* staan. Maandag deed het Vatu blad verslag van een vergad €T gericht was tegen „contrar naire" tendenzen in China' e* bevolkte provincie Sichuan op zuidwesten van het land). H< om chisme" en „ultra-individi werden streng veroordeeld eirpe treden van „onruststokers diie propageren van de verdorvei C01 tende klasse en van Lin Bh bende van vier „werden aan ,ec{ gesteld". De vergadering vei e.^ de „opstandige lieden" die Sltl de voorstellen" doen en „j door incidenten te profiterer ontevredenheid van bepaald raden". De officiële kranteen schuwden de dissidenten di r kranten ophangen, dat ze h0C( lot zouden kunnen ondergaai ngi Jingsheng. De gangen van d volger als hoofdredacteur blad Tan Suo (onderzoek) door de politie scherp nagega lt bij andere dissidenten is dat val. De verschijning van Taa inmiddels gestaakt. De communistische Jeugdligk" de stopzetting geëist van de v ning van het tijdschrift „Lei Peking", ondanks het feit dat haar leden hoofdredacteur is. Wat het proces-Wei betreft men dat bij de behandeling beroep dinsdag geen buitel aanwezig mochten zijn. e ïïl i is. 10 d( V. V). I mw /v. - L*T«™ De betaalkaarten die u in kas krijgt, zijn via postgiro en rijkspostspaarbank geheel gratis te innen. Bovendien is 't uiterst snel en simpel te doen. Dankzij onze speciale enveloppen en totaal kaarten, die kosteloos en onbeperkt verkrijgbaar zijn. De procedure is als volgt: u telt alle bedragen van de ontvangen kaarten bij elkaar op en vermeldt dat bedrag op voornoemde totaalkaart. Zowel die totaalkaart als de gebundelde betaalkaarten gaan vervolgens in de speciale envelop, die zo op de bus kan, ongefrankeerd. Binnen een paar dagen ontvangt u dan de afrekening met de boeking van het totaalbedrag. Snel, gratis en met één oogopslag te kontroleren. Bovendien heeft deze werkwijze het voordeel dat de naam van uw bedrijf keurig vermeld wordt op de afrekeningen die uw klanten ontvangen. Deze aantrekkelijke betaalkaarten service van postgiro en rijkspostspaarbank staat helder omschreven in een foldertje, dat via de coupon hiernaast aangevraagd kan worden. Ik wil graag informatie over uw kosteloze systeem voor het verwerken van betaalkaarten. Naam: Firma naam: Postrek.nr. firma: Adres: Postcode/Plaats: In ongefrankeerde envelop versturen naar: Hoofdkantoor postgiro en rijkspostspaarbank, Afd. Distributiezaken/Districtskantoren, Postbus 21009,1000 EX Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10