Lelystad eindelijk zelfstandig De tekening van een lezer Trouw Commentaar .DEN HAAG VANDAAG almanak voor één soort vrouw Fran (1) jran (2) Vandaag verkiezingen voor eerste gemeenteraad lezen vreedzaam kerstgroet kerstgroet (2) (OENSDAG 7 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Ie ei et aftreden van premier Bazar- j™ n brengt de revolutionaire isla- J isering in Iran in een beslissende ise. Werd tot dusver nog de schijn «gehouden dat het land bestuurd door een gewone regering, het ontslag van Bazargan en overdracht van de bevoegdhe- n van de regering aan de revolu- H «naire raad treedt het ware ka- >d|kter van de door Khomeini be- jaj cite islamitische republiek aan t licht. De regerende geestelijk- id heerst niet langer meer achter schermen, maar bestuurt nu vo enlijk het land. ct ontslag van premier Bazargan je< vam niet als een donderdag bij j'n Idere hemel. Reeds talloze ma- tel i bood hij Khomeini in de voor- D je maanden het ontslag van zijn ook nog eens door interne me- ^verschillen geteisterde kabi- t aan. Steeds weigerde de aya- ■jllah dat ontslag, zonder overi- ns ook maar enigszins tegemoet komen aan de behoefte van de cmier aan meer greep op het stuur van het land. De premier pittelde de geestelijk leider de atste tijd steeds openlijker we- e ns zijn onbegrip voor de proble- )n en waarmee de regering van een gnd kampt. Zijn ontslag is dan :eij)k n et meer dan het logisch ge- 1I Ig van het radicaliseringsproces fn it het land doormaakt Dewel het de geestelijke leiders in n Iran gaat om het tijdelijk en ?e uwig heil van de Iraanse bevol- ^nng, moet ernstig worden betwij- o hun bestuur wel zo heil vlam zal blijken. Kan men van een ei litair bestuur dat een burgerlijke >ering vervangt nog verwachten het een land effectief bestuurt Vfzien het organisatietalent waar- idter militairen beroepshalve be- ir likken, van deze geestelijken {jlt alleen maar een toenemende o] aos te verwachten. e val van de regering-Bazargan j( itekent ook voor het buitenland |.einig goeds. Nog tijdens het be- r^nd van de premier bezetten stu nten met instemming van Kho- eini de ambassade van de Vere ngde Staten om op die manier de i j (levering van de sjah af te dwin- 3c n. Het laat zich dan ook niet ui oeilijk raden wat voor betrekkin gen Teheran met het buitenland onderhouden zodra de revolu- j jnaire raad als officiële regering u lakens uitdeelt en Khomeini e esident wordt. u et revolutionair elan wordt uitge- ai efd door alles wat vreemd is aan c e islam ook direct maar als vijan- ig te bestempelen. De Verenigde «ten. Israël, het Westerse cul- irpatroon en het communisme len gelijkelijk in deze vijandig- id. Het elan lijkt nauwelijks nzen te kennen. Het vormt in ite een vernietigende onver- lagzaamheid. die onvermijdelijk leiden tot zelfvernietiging. Met n aanvaardbare verwerking van :t recente verleden heeft het nau- :lijks meer iets te maken gevolgen van de machtswisse- g zullen in de eerste plaats :rkbaar zijn in de aangrenzende iden. Ze zullen de komende tijd ieds nadrukkelijker geconfron- ird worden met de missionaire ver van het theocratische Iran. k voor de wijdere internationa- verhoudingen betekent deze wikkeling weinig goeds. Toene- inp van de spanningen in het bied van de Perzische Golf engt de olievoorziening van het Ondanks Khomeini's toezeggingen voor verkiezingen van een assem blee en een president is de komen de tijd een verdere radicalisering te verwachten. De revolutionaire raad zal de islamitische principes een steeds sterker stempel op de samenleving willen laten drukken. Het betrekkelijk anonieme karak ter van de raad de namen van de leden van de revolutionaire raad zijn nooit officieel bekend ge maakt zal daarvoor wellicht doorbroken moeten worden. Met het overnemen van de regering stelt de raad zich nu bloot aan kritiek. Kon de raad zich tot dus ver verschuilen achter de regering, nu zal hij rechtstreeks verantwoor delijk worden gehouden voor de genomen besluiten en ook voor de onvermijdelijke fouten die daarbij gemaakt zullen worden. De over neming van het bestuur door de revolutionare raad brengt aldus impliciet de voornaamste voor waarde voor de geleidelijke ont binding van de islamitische repu bliek met zich mee. Want als de geestelijkheid, de vertegenwoordi gers van Allah, falen, wat blijft dan nog overeind staan? En dat falen komt. De eerste teke nen wijzen daar al op. Hoe zal de revolutionaire raad zich opstellen tegenover het probleem van de naar autonomie strevende Koer den, een terrein waarop de rege ring-Bazargan nu juist enig succes begon te krijgen? Hoe wil een revolutionaire raad een economie draaiende houden? Hoe zal hij meningen van anders-denkenden verdisconteren in het beleid? En als de raad dat niet doet, wat gebeurt er dan met die dissiden ten? Vragen met een dergelijke strekking zijn in groten getale te stellen, zonder dat er kijk is op een bruikbaar antwoord. Westen en van Japan in gevaar. De Straat van Hormuz is maar smal, zodat het niet moeilijk is deze in geval van oplopende spanning af te sluiten. De gevolgen daarvan zul len ook hier weldra merkbaar zijn. De vraag dringt zich op of het Westen iets aan de in Iran aan de gang zijnde ontwikkeling kan doen. Het antwoord op die vraag moet ontkennend zijn. Buiten landse bemoeiing met de interne ontwikkeling in het land zal erva ren worden als een stimulans om de eigen ideeën nog krachtdadiger uit te werken. Ze zou een ave rechts effect hebben, die het eigen gelijk van de Iraanse geestelijken nog eens onderstreept De enige oplossing van het pro bleem lijkt dan ook te zijn gelegen in een beperkte isolering van het regime. Het Westen zal moeten proberen te verhinderen dat Iran in de buurlanden aangrijpingspun ten vindt voor het verbreiden van de islamitische revolutie. Steun voor de naburige staten is daartoe een eerste vereiste. De ontwikke lingen in Iran zullen verder een stimulans moeten zijn om kracht dadig te zoeken naar een afdoende oplossing van het andere grote probleem in de het Midden-Oos ten: de relatie tussen Israël en de Arabische wereld. De gevolgen van een koppeling tussen dit vraag stuk en de ontwikkelingen in Iran onttrekken zich momenteel nog aan de verbeelding, maar laten zich met enige moeite wel raden. Ze kunnen nauwelijks ernstig ge noeg voorgesteld worden door Haro Hielkema LELYSTAD Er hangen meer pamfletten met het op schrift „Te koop" voor de ra men in Lelystad dan verkie zingsaffiches. En toch wordt er vandaag in de polderstad gestemd. Per 1 januari 1980 krijgt Lelystad de status van „gemeente" en daarvoor moet een gemeenteraad gekozen worden. Het lijkt er niet erg op dat Lelystad door de verkiezingskoorts bevangen is. Niet alleen het geringe aantal poli tieke affiches wijst daarop, maar ook uit de houding van de bevolking is nauwelijks op te maken dat het nu allemaal „echt" wordt. Dat de demo cratische spelregels, die in de ge meente gelden, nu ook in Lelystad van kracht worden. Kortom, dat Le lystad een „normale" Nederlandse gemeente wordt. Het is ook moeilijk aan te geven wat er na de gemeenteraadsverkiezingen en de gemeentewording met ingang van 1 januari 1980 allemaal gaat ver- anderen. Zelfs landdrost Han Lam- mers hoopt dat de inwoners van Lely stad straks zullen zeggen: „Je merkt er eigenlijk niets van dat we gemeen te geworden zijn". De veranderingen in het bestuur over Lelystad hebben zich voor een groot deel al geleidelijk voltrokken. Vooral het laatste Jaar heeft het rijk taken en bevoegdheden naar Lelystad toe geschoven. De adsplrant-gemeente heeft al een grondbedrijf. Als de zelf standigheid van Lelystad een feit is, bepaalt de gemeenteraad het beleid voor de woningbouw, de huisvesting en de ruimtelijke ordening. Er zijn al woningbouwverenigingen van Lelystad bepaalden. De bevol king van Lelystad heeft geen recht streekse invloed gehad op de opbouw van de nieuwe stad Voltooiing De verkiezing van een eigen gemeen teraad en een gemeentebestuur is de voltooiing van dit proces van geleide lijkheid. Hoog tijd, vinden ze in Lely stad. Want al heeft de bijzondere po sitie van de poldernederzetting onge twijfeld voordelen gehad (direct con tact tussen het Stadskantoor in Lely stad en Den Haag), het gouverne ment van de rijksoverheid over de groeikern, heeft te lang geduurd. Het waren de verschillende ministeries, die tot nu toe de vorm en de inhoud Tot 1 januari zijn de taken en be voegdheden. die in gemeenten door de burgemeester, het college van b en w. en de gemeenteraad worden uitgeoefend, in één hand geconcen treerd: die van de landdrost, de gede legeerde van het rijk. Hij beslist, al Denkfout doet hij dat dan zowel in Lelystad als in Almere in overeenstemming met het dagelijks adviescollege (de wet houders) en de adviesraad (de ge meenteraad) stelt in het verkiezingsmagazine van het openbaar lichaam dat op een der gelijke vorm van „gedeconcentreerd rijksbestuur" nauwelijks een demo cratische greep te krijgen is. En in 1976 oordeelde de toenmalige minis ter van binnenlandse zaken De Gaay Fortman dat Lelystad uit democra tisch oogpunt per 1 januari 1978 ge meente zou moeten zijn Vanuit Lelystad is voortdurend be zwaar gemaakt tegen het langdurige bestuur van het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders, dat de komst van de gemeente moest voor bereiden en dat in afwachting daar van (sinds 1955) de gemeentelijke ta ken behartigt. Landdrost Lammere Tekeningen, bi| voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. -'N „In Nederland wordt een fundamen tele denkfout gemaakt, als men de gemeentewording uitstelt om practi- sche redenen." zegt Fred van der Veen. die in het dagelijks adviescolle ge de portefeuille ruimtelijke orde nlng, stadsontwikkeling en woning bouw beheert. Van der Veen (PvdA) zal ongetwijfeld in de nieuwe ge meenteraad gekozen worden en maakt dan een grote kans als wet houder met dezelfde portefeuille, maar met meer bevoegdheden de ont wikkeling van Lelystad te mogen be geleiden „Die practische redenen (een stad bouwen zonder de aanwe zigheid van inwoners, bestuur en voorzieningen) mogen echter nooit een excuus zijn om af te wijken van een democratisch stelsel. Door zolang het bestuur vanuit Den Haag op te leggen sol je met de democratische rechten" Ook Van der Veen zegt dat er per 1 januari 1980 in Lelystad niet veel verandert. „De adviesraad fungeert al als een soort gemeenteraad, wij gedragen ons als een college van b. en w. en Lammere heeft altijd de rol van burgemeester gespeeld, met een zorg vuldige manier van besturen. Het ver schil bij een gemeente zit 'm echter in de verantwoordelijkheid van de geko zene ten opzichte van de kiezers Als er iemand nu bij me komt met huis vestingsproblemen, moet ik hem doorsturen naar de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders Als verant woordelijk wethouder ben je echter direct aanspreekbaar Je kunt er dan wat aan doen. Dat is het heldere van het locale bestuur Bovendien kan de bevolking tegen besluiten in beroep gaan of zich politiek roeren Aangesproken Het dagelijks adviescollege wordt herhaaldelijk door de inwoners van Lelystad aangesproken over het be leid in de nieuwe stad. terwijl de verantwoordelijkheid bij de minister van verkeer en waterstaat berust. De adviesraad heeft slechts een toetsen de rol „en dat is betreurenswaardig," aldus Van der Veen. „De woningbouw en de ruimtelijke ordening zijn steeds in handen van het rijk geweest Ik vind dat bij het opzetten van de plan nen van Lelystad onvoldoende met de gemeentelijke bril is gekeken. Zo is bij de plannen veel te weinig reke ning gehouden met de exploitatie, omdat die zaken nu eenmaal geschei den gehouden worden. Dat zullen wij straks merken: onderhoudstechnisch zullen wij. vrees ik. nog een zware dobber krijgen Toen Dronten ge meente werd, bleek het de hoogste onderhoudskosten voor plantsoenen te hebben. Wij krijgen hetzelfde" Vooruitlopend op de verkiezingsuit- slag en de naderende gemeentewor ding verwacht Van der Veen dat de nieuwe raad de ruimtelijke ordening van Lelystad op een andere wijze zal moeten aanpakkpn. „Wij zullen zuini ger moeten omspringen met de ruim te en waarschijnlijk met grotere dichtheid dienen te bouwen. Lelystad heeft een functie in het kader van de overloop: de opvang van bewoners uit de randstad en met name Amster dam Wij moeten bouwen voor de laagste en lagere inkomensgroepen Vanuit dat gezichtspunt moeten we nieuwe plannen ontwikkelen Het lijkt me erg aardig om op die manier te werken en met de bevolking en de raad Lelystad meer vorm te geven Lelystad van nu (met 40.000 inwo ners) moet uitgroeien tot een gemeen te met ongeveer 100.000 inwoners in het jaar 2000. Als iedereen maar het idee heeft dat 'ie bij die uitbreiding betrokken is geweest en daar heeft het in het afgelopen jaar aan ontbro ken dan heb je een stukje locale democratie. Ik hoop dat de bevolking dat honoreert door vandaag te gaan stemmen Voorbereiding Al reisden de leden van het dagelijks adviescollege het afgelopen jaar bij na twee keer per week naar Den Haag om de gemeentewording voor te be reiden ivoor de overname van de grond, de regeling van de financiële positie, het verkrijgen van voorzie ningen). er blijven nog problemen ge noeg over De grootste zijn het tekort aan werkgelegenheid en de slechte verbindingen met de Randstad „We beschikken hier over betaalbare woonruimte, goed onderwijs en steeds meer voorzieningen. Maar het is ook belangrijk dat we meer werkge legenheid krijgen', aldus Van der Veen Voorlopig zal er evenwel mets veran deren aan het beeld tweemaal daags van een voortjakkerende file auto's over de Oostvaardersdijk, een van Nederlands meest afschuwelijke stukjes weg. Verkeer en waterstaat, dat de verantwoordelijkheid voor de opzet van Lelystad draagt, heeft de meest eigenlijke functie van het mi nisterie volledig laten sloffen, aldus Van der Veen De smalle dijk is een onaangename verbindingsroute met de Randstad en over een openbaar- vervoersverbinding in de vorm van een trein is op het ministerie in Den Haag pas zo laat gedacht, dat de rails er op z'n vroegst pas in 1990 liggen „Het is eigenlijk niet te tolereren zegt Van der Veen. „dat op deze ma- Fred van der Veen (PvdA), lid van het dagelijks adviescollege in Lelystad: „Door zolang het bestuur vanuit Den Haag op te leggen sol je met de democrati sche rechten van de bevolking". foto. Erwin Verheljen nier een nieuwe stad gebouwd moet worden." Wiegel Nog voordat de eerste gemeenteraad geïnstalleerd wordt (op 2 januan 1980). komt minister Wiegel van bin nenlandse zaken naar Lelystad om met de nieuwgekozenen te praten over het profiel van een burgemees ter Wiegel, (fungerend als een com missaris van de koningin) hoopt dat die burgemeester gelijk met de ge meentewording in Lelystad kan aan treden Uit het verkiezingsmagazine kan hij nu alvast lezen dat bij de meerderheid in de adviesraad een linkse burgemeester de voorkeur ge niet Opmerkelijk is dat de college partijen PvdA en CDA liever geen „bouwpastoor" als burgemeester wil len (evenals D'66), terwijl de WD juiet op zo'n figuur aandringt Bouwpastoor of geen bouwpastoor Han Lammere zal op oudejaarsdag zijn biezen in het Stadskantoor van Lelystad moeten pakken. Zijn land drostschap over de Zuidelijke IJssel meerpolders wordt ingekrompen tot het gebied dat in 1983 de gemeente Almere zal worden Gehandicaptenraad bewaakt de rechten DEN HAAG (ANP> - De Stichting Nederlandse gehandicaptenraad, al in 1977 opgericht, is gisteren in Den Haag officieel naar buiten getreden Het is een overkoepelend orgaan voor instellingen voor lichamelijk en zin tuigelijk gehandicapten. De jaren die zijn verstreken tussen de oprichting en de officiële presentatie zijn be steed aan het vormen van een doel matige structuur Voorzitter A van Beek legde er giste ren de nadruk op dat de nieuwe sa menwerkingsvorm niet mag leiden tot uniformiteit. Een van de taken van dc raad is de vertegenwoordiging op nationaal niveau, waar het beleid met betrekking tot gehandicapten wordt voorbereid en uitgevoerd. Daar is een intensief contact met verschil lende overheden voor nodig Een andere taak van de raad is het bewaken van de verworven rechten van de gehandicapten Staatssecretaris Wallis de 'Vries zei dat de aangesloten instellingen hun taken niet mogen afwentelen op de raad Ze moeten zich blijven bezig houden met hun eigen specifieke pro blemen. aldus de bewindsman I Ze komt nét van de kapper of is er in elk geval pas geweest, heeft zich kort geleden een nieuwe blouse en zo te zien een nieuw bovengebit aangeschaft en hoort minstens tot de betere midden klasse in haar huis met uitzicht op een flinke tuin. Ze noteert iets in haar nieuwe Elseviers Alma nak voor de Vrouw of zoekt een lekker hapje voor die avond op. want dat kan allemaal in deze almanak. Hoewel: ze kijkt stra lend glimlachend in de camera, en dan kun je niet zo goed schrij ven of zoeken In feite zit ze dus te niksen. Gelukkig dat ze die nieuwe agenda heeft, want daar staat van alles in waarmee je je tijd op een vaak creatieve manier kunt vullen: met taugé kweken, hoeslakens opbergen, gebak vers houden, houtworm bestrijden, blikken en flessen beschilderen, kruidenazijn maken, lampekap- pen van touw in elkaar knutselen of de strijkbout reinigen. Maar misschien heeft ze al een heel gedoe achter de rug. voor ze glim lachend in haar stoel neeretreek. Haar nagels zijn keurig gelakt, haar oogleden perfect opge maakt Die nagels moet ze ver zorgd hebben aan de hand van het hoofdstukje uw handen zijn uw visitekaartje" en voor de oog mak e-up moet ze eerst „maak méér van uw ogen" doorgewerkt hebben Nu gaat het er helemaal niet om. dat stralende vrouwspersoon op de omslag van deze nieuwe alma nak even flink af te kammen Ze ziet er gelukkig uit en misschien is ze dat ook Op de foto althans lijkt ze het type vrouw dat volko men tevreden is met man. huis en kinderen, niets verlangt dat ver der gaat dan een dagje uit met het gezinnetje, een „schilderij tje" van droogbloemetjes maken of zich het advies aantrekken dat voor die wandeling met de kinde ren een spijkerbroek „onmis baar" is (hoe kom je er op. maar het staat echt in de almanak). Als ze daar tevreden mee is. mogen we er alleen maar blij om zijn. Dat is haar goed recht en er zijn al genoeg ontevreden mensen op de wereld. Maar er zijn natuurlijk méér soorten vrouwen. Vrouwen die wel eens iets anders willen, iets er bij leren, een leuke baan naast het huishouden. Die mis schien niet zo gelukkig zijn met hun man. problemen hebben met hun kinderen, of heel misschien wel mishandeld worden, want dat komt in alle milieus voor Zulke vrouwen zullen maar moei lijk iets van hun gading vinden in deze almanak Ook in de lijst met nuttige adressen staat niet veel waar ze iets aan hebben Niets over VOS-cursussen. niets over Moeder-Mavo's, niets over de Stichting Organisatie Geschei den Mensen, niets over Stimezo. geen Blijf van m'n lijf-adressen, geen Vrouwentelefoon, vrijwel geen nummer dat je gauw kunt bellen als Je in moeilijkheden zit Een paar overkoepelende organi saties. maar geen gerichte vereni gingen waar je zo terecht kunt Zelfs staat iets als de Nederland se Christen Vrouwenbond er niet bij. of de Rooie Vrouwen, alleen de (communistische) Nederland se Vrouwenbeweging. Een vreem de keus. Natuurlijk staan er ook best aar dige dingen in deze almanak (die 12,50 kost). Er is flink wat ruim te om van dag tot dag te noteren wat je moet onthouden, en hoofd stukjes over het? energieverbruik van gangbare huishoudelijke ap paraten, een cholesterolwijzer en een kruidenwijzer zijn nooit weg. En ook een recept af en toe, een tip voor een dagje uit of de be handeling van planten en bloe men is voor de meeste mensen best bruikbaar Bezwaarlijk is niet zo zeer wat er wel in staat (uitgezonderd de „stille verlan gens" voor Sinterklaas die na twee advertenties van een grote fabrikant voor foto- en filmappa ratuur alleen maar wensen op het gebied van film en foto blijken te zijn), maar eerder wat er niet in staat. Er ontbreekt te veel. om dat de almanak tenslotte voor vrouwen van deze tijd bedoeld is Hun vaders hebben in de laatste wereldoorlog tegen elkaar ge vochten, maar de zoons schijnen niets tegen elkaar te hebben. Viscount Montgomery (51 jaar. links) en Manfred Rommel (50). van wie de vaders het beiden tot veldmaarschalk brachten, staan hier tenminste vreedzaam voor het standbeeld van Churchill te poseren. Rommel, burgemeester van Stuttgart, kwam overigens niet speciaal naar Londen om er Montgomery junior te ontmoe ten. Hij is daar op uitnodiging van bet Britse ministerie van stadsontwikkeling, maar zo'n plaatje is voor een fotorraaf nooit weg. Wat lezen wij? is de indringende vraag die Visie het program mablad van de Evangelische Om roep meteen al op de voorplaat van het nieuwste nummer stelt Ter illustratie staat er een vrien delijke dame bij met haar armen vol boeken Vliegen onder Gods commando, tussen geloof en scepsis. Exorcisme. Van feest tot feest. Buber en Israël om maar eens een paar uit die stapel te noemen. Ze kan daar niet zo mee blijven staan, dus zal ze ze me teen wel ln de boekenkast moe ten zetten. Daar staat ze gelukkig net voor. maar helaas is die op de foto althans al vrijwel tot de nok gevuld. Met encyclopedieën, naslagwerken en een plank vol telefoonboeken van Nederland Die lazen wij blijkbaar tot nog toe, zodat het inderdaad hoog tijd wordt daar eens wat variatie in te brengen De gewoonte om elkaar ter gele genheid van kerstfeest een fraai uitgevoerde kaart toe te sturen, heeft krachtig om zich heen ge grepen en nu zijn we al zover dat er grammofoonplaatjes vervaar digd worden die als kerstgroet kunnen dienen We kregen ten minste een single toegestuurd waarop het koor van de Engelse hervormde kerk in Amsterdam (het bekende kerkje aan het Be^ gijnhof) „Christmas Carols" zingt en waarbij ons verteld werd. dat je 't ook zo aardig als kerstgroet kon verzenden Overigens kun nen liefhebbers dit plaatje ook „gewoon" kopen en wel door tien gulden over te maken op het giro nummer 360 92 56 t.n.v. penning meester English Reformed Church Choir. Nachtwachtlaan. Amsterdam, met vermelding grammofoonplaat Behalve het koor horen we op deze plaat or gel- en hobospel en organist din- gent Jos van der Kooy is half op de hoes te zien verscholen achter de in fraaie toga's gehulde koor leden De opbrengst van de plaat verkoop is voor de financiering van de kerkmuzikaie activiteiten in de Engelse kerk aan 't Begijn hof (o.a zomers elke zaterdag middag en 's winters om de veer tien dagen een gratis concert) Met het jaar verschijnen er meer en mooiere kerstkaarten in de winkels Wie het zonde vindt een ontvangen kaart weg te gooien, óf omdat ie zo mooi is. óf wegens de verkwisting van papier, kan een „hergebruik-etiket" op de be schreven kant plakken, zoals De Kleine Aarde die onlangs in om loop heett gebracht, of een zelf ge maakt etiket Een lezeres uit Ro zeaburg doet het nog anders Zij plakt een correspondentiekaart tegen de kerstkaart, wat dan wel het nadeel met zich meebrengt dat de kaart zwaarder wordt, dat er een envelop omheen moet en meestal ook een duurdere postze gel erop Ze maakt zelf ook heel nieuwe kaarten door de stukjes die zij het mooist vindt ik haar toegestuurde kaarten te knippen en daar een heel nieuw geheel van te maken, een eigen, zeer persoonlijke creatie dus Overi gens koopt deze lezeres ook nog wel eens nieuwe kaarten er bij. maar dan alleen als het voor een goed doel is Dronken is dronken Aan vankelijk was een inwoner van het Zweedse Eskilstuna vrijge sproken; hij had wel dronken achter het stuur gezeten, maar had de auto niet op gang gekre gen In hoger beroep kreeg hij twee maanden celstraf, omdat hij. rijdend of niet. toch in kenne lijke staat achter het stuur geze ten heeft Om een bonnetje Een 46- jarige parkeerwacht in Brownvil- le (Texas) werd doodgeschoten toen hij een bonnetje onder de ruitenwisser van een hem beken de kruidenier stak. De 76-jarige kruidenier, die zijn auto vaak op verboden plaatsen bij zijn winkel parkeerde en daarover al meer malen ruzie met parkeerwachten gehad had. is op verdenking van moord gearresteerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5