Albeda dreigt met premieverhoging II 3? li TCk. markim 'Sluiten ziekenhuisbedden kost levens' Flessen ontploffen bij bloedtransfusie Ginjaar ondertekent verdrag over luchtverontreiniging v uij meer dan half procent loonsverhoging planning 0251025645*1 *1 Zes mensen gewond Rijk onderschat welzijnsproblemen in groeigemeenten Vervoersbond CNV wil een procent erbij Gearresteerde arts wil helpen in Cambodja elektrische treinen kompleet v.o.7930 I Einde tolbetaling voor Beneluxtunnel Protest tegen maatregelen in Groningen Geldgebrek, personeel te weinig 400.000 SHARP rekenmachines Rita WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 5rk3an onze sociaal-economische redactie ngu nicjEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) is er nog steeds van overtuigd dat naast de- °J'4ljscompensatie, een half procent loonsverhoging voldoende is om de koopkracht van de werknemers tot en met modaal (32.000 gulden bruto) te handhaven. De minister dreigt met tenjerhoging van sociale premies, zowel voor werkgevers als werknemers, wanneer in de CAO- erhfcderhandelingen toch meer dan een half procent loonstijging wordt afgesproken. Werkgevers en vakbeweging kregen steren een brief van Albeda, waarin ep« minister hen uitnodigt voor over- ten volgende week donderdag. Behal- iva* over de koopkracht wil de minister ok praten over de knelpunten op de rbeidsmarkt en over de herverdeling e waan werk, via korter werken, t JnV en CNV wilden gisteren nog niet *tu|J»geren op de brief. Ze zullen die neenemen" wanneer zij elk afzon- ïn o(erlijk maandag hun eisenpakket x>r het loonoverleg vaststellen. Het NV vindt het wel „verstandig" van Ubeda dat hij nog voor die vergade- s," ngen van maandag het kabinets- i d€ andpunt in de kwestie van de koop- depacht heeft duidelijk gemaakt. De 'gd erkgeversverbonden VNO en NCW nden dat volgende week donderdag eid het driepartijen-gesprek (kabinet, Igeiakbeweging, werkgevers) de proble- ,.U en op de arbeidsmarkt centraal lan oeten staan. Het VNO wil eerst on- enzoeken of in het gesprek „prakti- i che en reële resultaten" kunnen wor- dm|en geboekt, met name wat de ar- ïert :idsmarkt betreft, ha >of<|lbeda herinnert in zijn brief aan de laatregelen van het kabinet om voor igere inkomens de inkomstenbelas- iatjng te verlagen en verder af te zien verhoging van sociale premies gunste van minder rijksbijdragen de sociale fondsen. Het kabinet die maatregelen om te bereiken it hooguit een half procent loonstij- nodig zou zijn om de koopkracht it modaal te behouden. (laatregelen Dit houdt in", aldus Albeda in zijn Bief. „dat de regering niet bereid is der alle omstandigheden met idere woorden niet ongeacht de )ogte van de overeengekomen loon- ijgingen genoemde maatregelen handhaven. Zowel de hoogte van e werkgevers- als die van de werkne- terspremies kan dan voor herover weging in aanmerking komen.' ERl eerder had Albeda gewezen op de ogelijkheid dat de regering een te ge loonstijging wegsnijdt niet een loonmaatregel maar vla ver ing van premies. Voorzitter Schel- van de voedingsbonden FNV, leeft hierop al ingespeeld met zijn itelling dat in de CAO's moet worden ratgelegd dat de lonen automatisch deuw zullen worden verhoogd zo de regering het premiemes zou iteren. De voedingsbonden willen rtgend jaar twéé in plaats van een procent loonstijging. h de vakbeweging bestaat twijfel of en half procent wel genoeg is om de loopkracht boven de nullijn te hou- Slager met kater na bezoek vegitinaire dienst HELMOND Een slager in Helmond die wilde weten of zijn slagerij, voldoet aan de EG- voorschriften zit met een be hoorlijke kater. Toen op zijn verzoek inspec teurs van de vegitinaire inspec tiedienst en agenten van de af deling bijzondere wetten van de politie de zaak bezochten troffen zij maar liefst vierdui zend kilo bedorven vlees aan. De partij ter waarde van zes tienduizend gulden is in beslag genomen. Voorlopig heeft de slager zijn zaak dan ook moeten sluiten omdat deze zelfs niet aan de Nederlandse voorschriften voldoet. ADVERTENTIE fTTTTl breng» rust èn dynamiek I m uw organisatie I &HNO den. Albeda zei hierover gisteravond op een CD A-bijeenkomst in Leeuwar den: „De beste manier om de koop kracht-garantie (van het kabinet) de grond in te boren, is eraan te twijfelen en vervolgens meer loon te vragen." Meer dan ooit Albeda schrijft in zijn brief dat mati ging van arbeidskosten thans „meer dan ooit noodzakelijk" is. HIJ erkent dat „hier en daar" het geloof in de matiging is aangetast door onvol doende resultaten met de werkgele genheid. Bovendien staat de mati ging onder druk bij werkgevers die meer willen betalen om aan vakbek waam personeel te komen, en bij vak bonden die zien dat „in bepaalde sec toren wel degelijk ruimte voor loon stijging is. „Verdere loonmatiging heeft slechts kans van slagen in een bredere context van een op herstel van werkgelegenheidsgroei gericht beleid," aldus Albeda. Daarom moeten de knelpunten op de arbeidsmarkt worden aangevat. „Af spraken over loonmatiging kunnen anders niet functioneren." Albeda noemt het „uitgesloten" dat vakbe weging en werkgevers die knelpunten zouden laten liggen. Verder lijkt het Albeda „onvermijdelijk" dat „zware en onaangename arbeid" beter wordt beloond. Maar opgepast moet worden dat dan het hele loonniveau mee om hoog gaat. Korter werken Albeda houdt de werkgevers voorts •voor, dat „herverdeling van arbeid met name door arbeidstijdverkorten- de maatregelen bespreekbaar moet zijn". Maar als „voorwaarden" voor korter werken noemt Albeda: een belangrijke inspanning tot loon matiging, en een beter werkende ar beidsmarkt. In het loonoverleg moe ten zaken als loonmatiging, korter werken, vijfploegendienst, vervroeg de uittreding van ouderen, mobiliteit van werkzoekenden en zaken als ziek teverzuim „in onderlinge samen hang" behandeld worden, aldus Albeda. moeten worden afgesproken voor om vang en kwaliteit van de arbeids plaatsen. Van een onier verslaggevers AMSTERDAM Het Nederlandse bankwe zen en waarschijn lijk ook de Postgiro gaan zeer binnenkort zogebeten kredietkaar ten uitgeven. Dit wordt mogelijk als bet geza menlijk bankwezen (en de Postgiro) het bedrijf Eurocard Nederland hebben overgenomen. Met deze kredietkaar ten kan men het con tant betalen vermij den. Men koopt name lijk in binnenland en buitenland op krediet op vertoon van de kaart, waarbij het zet ten van een handteke ning op een rekening voldoende is. Pas later wordt afgerekend met Banken en Postgiro voeren kredietkaart in de bezitter van de kre dietkaart. Dit type kaarten is al lang bekend in de Vere nigde Staten en in an dere landen. Bekend zijn bijvoorbeeld de kredietkaarten van de American Express en van de Diners Club, die overigens ook in Ne derland te zien zijn. De banken in ons land zijn tot nu toe in tegen stelling tot die in Ame rika, Engeland, en Duitsland wat terug houdend geweest om de kredietkaart in te voeren. Wel ontstaat nu langzamerhand het in zicht dat er op dit ge bied een groot terrein voor hen braak ligt. Zo hebben de drie grootste banken in En geland in samenwer king met Amerikaanse ondernemingen en or ganisaties op het Euro pese vasteland zo'n 70 miljoen kaarthouders als klant. Nederland zal in het snel groeiende krediet- kaartwezen landen vol gen ais Engeland, Zwe den, Duitsland en Frankrijk. De bespre kingen met Eurocard, die gevoerd worden door de Stichting Be vordering Chèquever- keer, verkeren naar het zich laat aanzien in de laatste fase. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij een ontploffing op de sterilisatie-afde ling van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis aan de Plesmanlaan in Amsterdam zijn maandag zes mensen ge wond geraakt, van wie twee ernstig. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. V?-" V -. In totaal 935 halve-literflessen, ge vuld met de chemische oplossing bi- carbonaatontploften nadat zij uit de sterilisatieruimte waren gekomen. Twee mensen liepen ernstige brand wonden op doordat zij werden getrof fen door de rondspattende vloeistof, die een temperatuur had van tussen de tachtig en honderd graden celsius. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis De vier anderen raakten licht gewond door rondvliegend glas. Twee van de slachtoffers waren belast met het transport van de flessen. De vier an deren zijn werkzaam bij de bloed transfusiedienst Volgens de eerste onderzoeken van politie en de transfusiedienst is ver moedelijk het glas van een der in- fuusflessen door nog onbekende oor zaak gekristalliseerd Deze plofte en bracht met een kettingreactie de ove rige flessen tot ontploffing Een woordvoerder van de transfusie- dienst zei gisteren dat op de betref fende afdeling jaarlijks zo'n vier mil joen halve liter flessen gebruikt wor den. Van elke partij wordt een aantal flessen onderworpen aan uitgebreide tests. Daarbij zijn, volgens de woord voerder, de omstandigheden wat be treft temperatuur en druk veel extre mer dan in de realiteit. Dat een fles door een bepaalde overdruk uiteen zou spatten werd door deskundigen tot nu toe alleen maar theoretisch voor mogelijk gehouden. De deskundigen van de politie en de transfusiedienst houden het er voor lopig op dat de kans op een dergelijk ongeluk ,.één op vele miljoenen" Is. De woordvoerder van de dienst van het Rode Kruis meent dat er geen aanleiding is om met het gebruik van deze infuusflessen te stoppen Wel zal de goedgekeurde partij, waartoe de 935 flessen behoorden, nader worden onderzocht De Arbeidsinspectie heeft zowel van de politie als van de transfusiedienst een rapport over het ongeval gevraagd ADVERTENTIE Met SCHUTTERSVELD innaaietiket of hangkaartje geen "kopzorgen"! w Gentleroy" Corduroy Kortzichtig Albeda noemt het „kortzichtig" wan neer in het loonoverleg het verlangen naar korter werken zou worden „afge kocht door loonsverhoging". Maar hij waarschuwt tevens dat korter werken juist tot meer werkloosheid kan lei den, als geen oplossing wordt gevon den voor de kosten en dreigend pro- duktieverlies. Albeda vindt het „van wezenlijk be lang" dat in het overleg eerst op cen traal niveau „globale afspraken" wor den gemaakt, vervolgens daaraan „in de bedrijfstakken nadere inhoud wordt gegeven in CAO's en APO's" (arbeidsplaatsen-overeenkomsten). In die APO's zouden „streefcijfers" Van een onzer verslaggevers CAPELLE AAN DEN IJSSEL Het rijk speelt onvoldoende in op proble men die de groeigemeenten ondervin den bij het tot stand brengen van welzijnsvoorzieningen. Met name op het gebied van financiering en plan ning moeten de regelingen van het rijk worden bijgesteld. Dit is gebleken uit overleg dat de wethouders voor welzijn van een aan tal groeikernen op initiatief van de gemeente Capelle aan den IJssel heb ben gehouden. Hierbij waren wethou ders van Capelle, Hellevoetsluis, Hoorn, Houten, Huizen, Nieuwegein, Purmerend. Spijkenisse, Zoetermeer en de Zuidelijke IJsselmeerpolders aanwezig. Als knelpunten noemen de gemeen ten de financiering en uitvoering van het openbaar bibliotheekwerk en de personeelstop in de maatschappelij ke dienstverlening. Door regelmatig eikaars problemen en ervaringen uit te wisselen, willen de gemeenten voorstellen doen om het rijksbeleid te verbeteren. Voorlo pig worden deze voorstellen gedaan via de SOS-gemeenten, een overleg orgaan voor snelgroeiende ge meenten. ADVERTENTIE Forel met champignons (4pers.) Was 4 forellen en droog ze goed Bestrooi ze aan i binnen- en buitenkant met wat zout en peper en P haal ze door de bloem Vervolgens in 50 g boter gaar bakken en warm houden Bak 200 g champignons in 50 g boter Zijn ze gaar. 2 eetl paneermeel en sap van 1 citroen er door roeren Bedek hiermee de forellen Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage PvdA-woordvoerder Marcel van Dam (links) feliciteerde staatssecretaris Brokx met het aannemen van diens be groting. In het midden de heer Cornelissen die namens het CDA sprak Het verslag van het debat over volkshuisvesting staat op de pagina economie UTRECHT (ANP) De Vervoers bond CNV vindt dat er een extra looneis van een procent nodig is om de koopkracht tot en met de modale werknemer op peil te houden. Steeds meer CNV-bonden geloven niet meer in de koopkrachtgaranties van het kabinet, dat zegt dat naast de prijs compensatie kan worden volstaan met een half procentje meer loon. Voorzitter C. Groenendijk van de Vervoersbond CNV zei gisteren dat zijn bond het centrale uitgangspunt van het CNV onderschrijft dat er los van de koopkracht in het alge meen moet worden gematigd met de lonen, mits aan drie voorwaarden wordt voldaan: het arbeidsplaatsen- plan van de regering moet zoden aan de dijk zetten, er moet een goede wettelijke regeling van de vermogen- saanwasdeling (VAD) komen en de werkgevers moeten bereid zijn tege moet te komen aan de werkgelegen- heidsverlangens van de vakbeweging (arbeidstijdverkorting). Groenendijk betwijfelt echter ernstig of aan die matigingsvoorwaarden zal worden voldaan. De Vervoersbond CNV vindt overi gens dat in ieder geval matiging of niet zwaar en vuil werk beter moet worden gehonoreerd. Dat geldt met name in de havens en bijvoorbeeld bij de vrachtafhandeling op Schip hor, wat de sector van de vervoers bond CNV betreft. De Vervoersbond wil ook (overmatig) overwerk te lijf gaan. Uitbannen van overwerk zou bijvoorbeeld in het vrachtwagenver- voer enkele duizenden banen kunnen opleveren, aldus de vervoersbond CNV. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu hygiëne) zal volgende week tijdens een milieuconferentie in Genève een internationaal verdrag ondertekenen over grenso verschrijdende luchtverontreiniging over lange afstand. Het verdrag is ontworpen door de economische commissie voor Europa, waarin Oost- en West-Europese landen met de Vere nigde Staten en Canada samenwerken. Het verdrag biedt een wetenschappe lijk en technisch instrumentarium om klachten van landen over onder meer de verzuring van bodem en wa ter door luchtverontreiniging (met name door zwaveldioxyde en stikstöfoxyden) te kunnen onderbou wen. Met name in de Scandinavische landen bestaat reeds lange tijd grote zorg over de verzuring van de meren, tengevolge van uit West-Europa aan gevoerde luchtverontreiniging op Eu ropees niveau aan de orde te stellen. De landen die tot het verdrag toetre den zullen door middel van informa tie. consultatie, onderzoek en bewa king met voortvarendheid beleid en strategieën ontwikkelen, die zullen dienen als middel om de uitworp van luchtverontreinigende stoffen te be strijden. De bijeenkomst in Geneve vloeit uit voorstellen van de Russi sche partijleider Brezjnew om Euro pese conferenties op het gebied van transport, energie en milieu bijeen te roepen. Het is de bedoeling dat op de conferentie in Genève ook een ont- werp-verklaring over schone techno logie en het hergebruik van afvalstof fen zal worden aanvaard verschijnen voor verder verhoor DEN BOSCH Raadsman mr. C. Aubel van de eergisteren aangehou den voormalig geneesheer-directeur van het Catharinaziekenhuis in Eind hoven vindt dat hoofdofficier van jus titie mr. A. Pfeil ten onrechte heeft gevraagd om inbewaringstelling van de arts. Dr. Van der E. wordt ervan verdacht met meer dan één miljoen gulden te hebben gemanipuleerd in de zieken huisboekhouding, voordat hij in mei gedwongen ontslag nam. Het onder zoek van justitie loopt nog steeas. maar de arts wil niet stil blijven zit ten. daarom heeft hij zich beschik baar gesteld voor werk in Cambodja Morgen zou hij daartoe als enige arts vertrekken met een team dat verder bestaat uit verpleegkundigen en technici. Op 27 oktober heeft dr. Van der E de officier van justitie daarvan op de hoogte gesteld en gewezen op de mogelijkheid dat hij bereid is tus sentijds terug te komen, als dat nood zakelijk zou zijn, en dat hij bereid was nog voor zijn vertrek opnieuw te ADVERTENTIE 1« Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Met ingang van ja- J nuari 1980 hoeft er geen tol meer te Worden betaald voor gebruik van de Beneluxtunnel (die Vlaardingen met Pernis verbindt). tunnel is dan bijna dertien jaar in gebruik. Al die jaren is het bedrag dat aan tol wordt gevraagd niet veran derd: een gulden voor personenwa gens en een rijksdaalder voor vracht auto's. De tunnel, die 110 miljoen gulden heeft gekost, heeft in de loop der jaren een fiks bedrag opgeleverd Alleen dit jaar zijn al 45.000 auto's de tol gepasseerd. De Beneluxtunnel zal na 31 december door het rijk worden geëxploiteerd. Naar aanleiding van deze brief moest dr. Van der E maandag in Den Bosch komen Al vroeg in de morgen werd hij „door maar liefst vier agenten' van huis gehaald, aldus de raadsman. Toen bleek dat mr Pfeil inbewaring stelling had gevorderd, omdat er kans was op vertroebeling van het onderzoek wegens voorgenomen ver blijf in het buitenland „Pfeil wist al lange tijd van het ver trek en had dus van tevoren contact kunnen opnemen Nu komt de uitzen ding voor de hele groep in gevaar, omdat zo snel geen andere arts te- vinden is," aldus mr. Aubel Aan de rechtbank heeft hij nu het verzoek gedaan het voorarrest op te heffen of onder voorwaarde te schorsen. Uiter lijk volgende week woensdag moet daarover een beslissing vallen ADVERTENTIE door Jan Sloothaak GRONINGEN/LEEUWARDEN Op een manifestatie in Leeuwarden zal donderdag worden geprotesteerd tegen de beddensluiting in het academisch ziekenhuis te Groningen. Directe aanleiding is de dood van de achttienjarige Catharinus Pronk uit Leeuwarden, die een ernstige bloedziekte had. Zijn moeder is een van de sprekers op de protestvergadering. Ook de acteur Rutger Hauer zal het woord voeren. Mevrouw A. Pestman-Verey uit Hoogzand, woordvoerster van een van de organiserende comités, zegt dat de jeugdige patiënt uit Leeuwarden niet de enige is die het slachtoffer is geworden van de beddens luiting. „Ik ken meer gevallen, maar ik weet niet of de familie het goed vindt dat ik die met naam en toenaam noem." Vol gens haar is het zonneklaar dat Catharinus Pronk is over leden doordat hij niet in het ziekenhuis kon worden opge nomen. De jongeman lag al In het ziekenhuis maar moest hoewel dat eigenlijk niet kon ontslagen worden omdat er te weinig bedden waren. Hij moest toen drie weken lang steeds van Leeuwarden naar Groningen reizen voor het op nemen van bloedplaatjes. Hij kreeg een ernstige bloeding en had acuut een bed nodig Dat was er echter niet. Ten slotte kon hij tijdens een weekeinde worden opgenomen in een bed dat tijdelijk onbezet was Hij bezweek echter aan de bloe ding. Volgens de heer J W. J. Wie sing. hoofd van de afdeling voorlichting van het acade misch ziekenhuis, is het afgrij selijk als je als paUént niet kunt worden opgenomen ter wijl dat toch moet. Of dat tot de dood heeft geleid van de jeugdige Pronk? „Dat kan ik niet zeggen, want daarover mag ik geen uitspraken doen Het is een medische zaak Informeel wordt in het zieken huis bevestigd dat de bed densluiting patiënten het le ven kost. In een vraaggesprek met Trouw wees voorzitter G. R. Meijer van het ziekenhuis bestuur begin dit jaar ai op het feit dat opname op bij voorbeeld de afdeling voor in tensieve behandeling van ern stig gewonde patiënten een zaak is van al of niet overle ven. De beddensluiting be perkt zich niet tot deze ene afdeling, waar zo nu en dan een patiëntenstop moest wor den ingesteld Er zijn ver scheidene afdelingen waar nu bedden leeg staan, waaronder een aantal op de afdeling voor leukemie-patiénten. In totaal staan er honderd bedden leeg in het ziekenhuis. Oorzaak is geldgebrek en als gevolg daar van onder meer het ontbreken van voldoende verplegend personeel. De protestvergadering in Leeuwarden staat niet op zichzelf. Al lange tijd wordt er actie ge>voerd door het actie comité Stutvoet, genoemd naar de zestienjarige leuke- mie-patiënt Peter Stutvoet. Deze ontketende de actie, na dat hijzelf met de beddenslui ting werd geconfronteerd. Bij de actie werd toen onder meer de acteur Rutger Hauer be trokken. die zelf bevriend was met een ernstig zieke patiënt. Hij bood onlangs aan zieken huisvoorzitter Meijer twintig duizend handtekeningen aan. Dit aantal is inmiddels ge groeid tot boven de honderd duizend en er komen nog da gelijks handtekeningen bij Op 19 november worden de handtekeningen in Den Haag aangeboden, in de hoop mi nister Pais ervan te overtui gen dat er een ontoelaatbare situatie is ontstaan Behalve door het actie-comité Stut voet wordt de protestvergade- ring georganiseerd door het actiecomité COZ. dat zich beijvert voor meer personeel per bed, de initiatiefgroep Stop eigen risico en de initia tiefgroep Bestek 81 moet van de baan" Minister Pais meent dat de verantwoordelijkheid te veel wordt gelegd bij zijn ministe rie. waaronder de academi sche ziekenhuizen vallen. Hij geeft toe dat er een noodsitua tie in Groningen is, maar vindt dat de sector volksge zondheid aan de academische ziekenhuizen meer moet bij dragen. Daarover wordt ech ter al Jaren zonder enig zicht baar resultaat gepraat Toen de minister begin dit jaar een bezoek aan Groningen bracht, volstond hij met de medede ling dat het academisch zie kenhuis in het verleden al meer geld had opgebruikt dan was toegestaan. Later eiste hij dat geld (twee miljoen gulden) terug. Omdat de patiéntenstop doorging verklaarde de heer Meijer onlangs dat er een situ atie kan ontstaan waarbij on gehoorzaamheid aan de mi nister de enige uitweg is. Het ziekenhuis voegde een week later de daad bij het woord door advertenties te plaatsen voor de werving van personeel boven de toegestane sterkte. Volgens mevrouw Pestman van het comité Stutvoet heeft dit echter nog niet geleid tot de daadwerkelijke aanstelling van boventallig personeel. Hoeveel mensen er op de pro testvergadering komen is niet bekend. Een aanwijzing dat er veel belangstelling voor is. blijkt volgens mevrouw Pest man uit het grote aantal affi ches (vijftienhonderd) dat voor een gulden per stuk is verkocht. Het gaat om een ac tie in alle vier noordelijke pro vincies. waar bepaalde groe pen patiënten geheel zijn aan gewezen op het academisch ziekenhuis in Groningen om dat dit de enige instelling is met bepaalde specialistische apparatuur in h?t noorden. (in Nederland) ^föVORMAB aflv p (uithoven (030) 78 78 44" „Pap, hier in uw portemonnee. Ik ga nu naar het kamp van de padvinde rij. En het is daar erg duur

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3