lecord tekort aan nensen in metaal Rechtshulp 'gewone' mensen sterk verbeterd Problemen blijken groot Duitsland wil einde lan varkensgeschil Beleggen met beleid WILSON orzaak: overheidssalarissen beter dan in bedrijfsleven ■oblemen lijken niet helemaal van de baan HET EERSTE RODAMCO HALFJAARBERICHT IS UIT I I I I I Chr. bakkers willen voortzetting van bakkersregeling Staat komt met lening van 9,25 procent Twintig procent minder hypotheken 't Kostuum dat u zoekt draagt dit merk. Nog geen CAO in pluimveesector RODAMCO: HET VASTGOED-FONDS VAN DE ROBECO-GROEP Dank zij opkomst van rechts- en wetswinkels \V Rechtswinkels Bureaus voor rechtshulp Mening over reclame - JENSDAG 7 NOVEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 13 - RH 15 een onzer verslaggevers leifcN HAAG Op de arbeidsmarkt in de metaalsector is zelden sinds de tweede wereldoorlog ai n gebrek aan mensen geweest als nu. In veel metaalbedrijven wordt gewanhoopt en in de :n|io Amsterdam kan worden gesproken van een noodtoestand. Een verhoging van het f°6eidsloon van groepen werknemers biedt geen oplossing voor dit probleem. J. ter Hart. voorzitter van de .«eniging voor de Metaal- en Elec- echnische Industrie (FME) hield ■4djn gehoor, de ledenvergadering. Als oorzaken van het jfconeelstekort in zijn tak van be- *jrigheid noemde hij de gunstige «idsvoorwaarden van de overheid rergelijking met die van het be drijfsleven en het onderwijsbeleid van de regering. Na te hebben geconstateerd, dat het aantal ambtenaren in de laatste vijf jaar is gegroeid met honderdduizend tot bijna een kwart miljoen, terwijl de industrie één miljoen mensen te werk stelt, zodat het gat tussen die twee i jjj USSEL West-Duitsland zal een einde maken aan de a atregel, die de Nederlandse varkensvleesexport naar itsland ernstig belemmerde. De regering in Bonn heeft dit een brief laten weten aan de Europese Commissie in A ussel, het dagelijks bestuur van de EG. Nederlands-Duitse problemen lij met de brief overigens nog niet sel van de baan. Duitsland heeft *de eis laten vallen dat ieder var- in Nederland op trychinen (haar- mpjes) wordt onderzocht, voordat naar Duitsland wordt geëxpor- d, maar het zegt dat het de kosten een keuring in Duitsland op de erlandse exporteur moet kunnen ven verhalen. '*Vt Europese recht geschoolde Ju- en bekijken nu wat de gevolgen en of die mogelijk in strijd zijn t het EG-Verdrag. Intussen is al geconstateerd, dat de Duitse ^tf een einde maakt aan de ver sschending. Dit einde betekent dat de procedure die „Brussel" ingesteld bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg, is ge staakt. Een nieuwe procedure tegen Duitsland, als blijkt dat het verhalen van keuringskosten op Nederlandse exporteurs strijdig is met het ver drag, wordt niet uitgesloten. De varkensvleeskwestie dateert van af begin oktober. Toen sloot Duits land plotseling de grenzen voor Ne derlandse geslachte varkens, omdat het eiste dat elk van die dieren voor taan zou worden gekeurd, in plaats van de steekproefgewijze keuring die Nederland toepaste. Het ministerie van landbouw en vis serij in Den Haag heeft nog geen kennis kunnen nemen van de Duitse brief aan de Europese Commissie. Vooralsnog heeft men de indruk, dat er van concessies sprake is. ADVERTENTIE Halfjaar bericht september 1979 Rodamco NV 1Mri'"Ti lij L Beurskoers van f 100,- bij introductie in maart gestegen tot f 105,70 op 15 oktober* Sinds maart 300.000 nieuwe aandelen Rodamco uitgegeven Huuropbrengsten met 4% toegenomen Aan koop 'Bank for Savings Building'Birmingham (V.Sin Hexalon Real Estate Belang vastgoed fonds Eupic uitgebreid van 25 tot 55%; een gerichte aanvulling op bezit in België, Duitsland, Frankrijk en Nederland Leegstand gedaald tot slechts 2,8% Rodamco belegt het geld van zijn aandeelhouders in on-1 roerend goed, dat zowel internationaal als naar soort object veilig gespreid is. Een solide beleggingspolitiek, waarbij ook een voorzichtige financiering past Actief, professioneel be heer zorgt voor tijdige aanpassing van de portefeuille. Huur opbrengsten en waardestijging worden aan aandeelhouders doorgegeven. De concrete vertaling van dit beleid vindt u terug in het eerste Rodamco Halfjaar bericht Een exemplaar ligt voor u klaar. Doe de ingevulde bon in een open ongefrankeerde envelop of bel 010-650711, toestel 157. DE ROBECO-GROEP: 50 JAAR VERTROUWEN Naam:_ Adres:. Postcode:. (in blokletters graag) Woonplaats:. Aan: Rodamco, Antwoordnummer 1957, 3000 VB Rotterdam sectoren dichtgroeit, deed hij een be roep op de overheid de zuigkracht van de ambtelijke sector op de me-, taal te verminderen. Volgens Ter Hart betaalt de overheid netto onge veer tien procent meer voor dezelfde functies dan het bedrijfsleven, onder meer doordat bij de overheid geen AOW-premie wordt ingehouden. „Het wordt hoog tijd, dat er verandering komt in deze scheefgegroeide situ atie". In de afgelopen vijf jaar is, aldus de FME-vooizitter, het aantal leerlingen 1n de metaalvakken van het lager beroepsonderwijs sterk afgenomen. Dit komt doordat een verschuiving plaatsvond van vakgericht onderwijs naar algemeen vormend onderwijs. De beroepsvoorbereiding is daardoor verschoven naar de fase na het lager beroepsondewrwijs, een fase, waarin veel jongeren niet meer gemotiveerd zijn voor het verder volgen van onder wijs. aldus Ter Hart. Hij achtte het „dringend gewenstT dat de nodige maatregelen worden getroffen op het gebied van het vak onderwijs zodat de contlnuiteit van veel bedrijven kan worden gegaran deerd. Verder zal ook in de komende basisschool, in de MAVO, HAVO en VWO directe en juiste voorlichting over de industrie moeten worden aan gepakt, vindt de FME-voorzitter. „Het is toch te gek, dat in lessen maatschappijleer veelal wel wordt geleerd hoe je in.de kaartenbak van het GAB komt, maar niet hoe je er weer uitkomt". UTRECHT Voorzitter D. Zuidhof van de Bond van Christelijke onder- nemers in het bakkersbedrijf (BCOB) zou het onvoorstelbaar vinden als de structuurverbeterende maatregelen in de bakkerij van de ene dag op de andere stopgezet zouden worden. De heer Zuidhof kwam op de jaarver gadering van de BCOB tot deze uit spraak omdat de maatregelen in het kader van de herstructurering brood bakkerij op 1 Juli 1980 ten einde lo pen. Als er geen vervolgregelingen komen, zal een verward en chaotisch beeld in de bakkerij het gevolg zijn, aldus Zuidhof. Hij bepleitte met name voortzetting van het capaciteitsbeheer en een doorgaan van de minimumbrood- prijsregellng. Wat het eerste betreft, steunt hij vooral de capaciteitsbe- heersing voor bedrijven met een weekproduktie van meer dan hon derd balen meel of bloem. Gebleken is dat deze regeling een gezonde groei toestaat maar dat wildgroei wordt voorkomen. (Er is ai een regeling voor ambachtelijke bakkers: die 'mogen per week niet meer dan 90 balen gebruiken, red.). Zuidhof zei er op te vertrouwen dat de overheid zal meewerken aan het voortzetten van de regeling, vooral omdat alle partijen in de bakkerij er achter staan. Staatssecretaris Haze- kamp van economische zaken heeft echter nog steeds geen uitspraak ge daan over de situatie na 1 juli. Voortzetting van de minimumprijsre geling was voor Zuidhof belangrijk omdat deze oneerlijke concurrentie tegengaat. AM8TERDAM De staat gaat weer lenen. Op 13 november kan worden ingeschreven op een 9,25 procents staatslening 1979 per 1985-1989. Het bedrag van de lening en de koers van uitgifte worden na sluiting van de inschrijving vastgesteld. De storting op de nieuwe lening kan naar keuze geschieden op 17 decem ber of 15 januari. De lening zal in vijf jaarlijkse termijnen worden afgelost, te beginnen op 15 december 1985.' Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is niet toegestaan. De rente gaat in op 15 december. Bij gebruikmaking van de stortingsda tum 17 december moet 51 cent aan rente worden bijbetaald. Wordt geko zen voor de stortingsdatum 15 Janua ri, dan bedraagt de rente-bijbetaling ƒ7.71. De vorige staatslening dateert van 2 oktober. Toen ging het om een lening met een rente van 8,75 procent. Het bedrag van deze lening werd na in schrijving vastgesteld op 500 miljoen gulden en de koers van uitgifte 100,5 procent. Tot nu toe in 1979 heeft de staat op de openbare kapitaalmarkt een bedrag van 3,3 miljard gulden aangetrokken FME-voorzitter Ter Hart DEN HAAG (ANP) In augustus van dit jaar zijn ongeveer 22 procent minder hypotheken op woonhuizen en combinaties van woningen en be drijfspanden verstrekt dan in dezelf de maand van het vorige jaar, blijkt uit de jongste cijfers van het CBS. Het aantal hypotheken op dergelijke panden bedroeg in augustus nog maar 24.116 tegen 31.086 in augustus 1978. Het gezamenlijk hypotheekbe drag daalde van 45,5 miljard in au gustus 1978 tot 35,9 miljard in augus tus dit jaar. In de eerste acht maanden van dit jaar werden 192.467 hypotheken tot een bedrag van 28,7 miljard gulden verstrekt op woonhuizen en combina- 'ties van woonhuizen en bedrijfspan den. In dezelfde periode van het vori ge Jaar waren dat er 241.566 tot een bedrag van 33,1 miljard gulden. Dit komt neer op een achteruitgang van twintig procent in het aantal nieuwe hypotheken. ADVERTENTIE Wilson Glenny. Stijl, pure kwaliteit en natuurlijke souplesse. Zuivere, schotse scheerwollen stofTen, onnavolgbaar vertaald in kostuums voor mannen met een kritische smaak. Informeer: tel. 020-151255 Konsumenten Kontakt verliest geding over zwartboek DEN HAAG (ANP) Konsumenten Kontakt heeft het kort geding verlo ren tegen het bedrijf Recreatie Ne derland en zijn directeur G. Baaij. Volgens de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw, heeft Konsumenten Kontakt onrechtma tig gehandeld door in het „Zwartboek campings" Recreatie Nederland en directeur Baaij in scherpe bewoordin gen te verwijten dat zij in strijd han delden met de prijzenbeschikking rectreatiebedrijven 1979. In het vonnis staat dat Recreatie Nederland inderdaad heeft gehan deld in strijd met de prijzenbeschik king. Maar de verwijten van Konsu menten Kontakt zijn niet op zijn plaats. De rechter acht het niet bewe zen dat Recreatie Nederland en de directeur opzettelijk hebben gehan deld. Mr. Blaauw heeft verder bepaald dat het vonnis binnen veertien dagen moet worden verstrekt aan het ANP. Ook moet KK het vonnis toesturen aan alle genodigden die bij de presen tatie van het zwartboek aanwezig wa ren op straffe van tienduizend gulden voor elke dag dat KK in gebreke •blijft. Het „Zwartboek campings" werd in september van dit jaar gepubliceerd. UTRECHT In de pluimveesector, waar zesduizend mensen werkzaam zijn, zijn werkgevers en vakbonden er nog niet in geslaagd een CAO voor dit jaar af te sluiten Er ligt ln deze sector een „uiterste" bod van werkgeverszij de op tafel, dat een bruto loonsverho ging van 25 guldn per week met in gang van oktober dit jaar inhoudt. De werkgevers willen die verhoging echter alleen uitbetalen voorzover er ai niet boven de in de pluimveesector geldende loonschalen wordt betaald. De voedingsbonden willen voor ieder een dezelfde loonsverhoging. De bon den gaan de komende weken het bod 'met hun leden bespreken. In de be drijfstak zijn al twee grote bedrijven afzonderlijk akkoord gegaan met de wensen van de bonden. Sinds tien jaar geleden door een groep juridische studenten in Tilburg de eerste rechtswinkel (de Stichting Juridische EHBO) werd opgericht, is er op het gebied van de rechtshulp aan „gewone" mensen in dit land veel verbeterd. Toen en waarschijnlijk ook nü nog waren er heel veel mensen die problemen hadden, maar niet wisten bij wie ze daarmee terecht konden om de geschillen tot een bevredi gende oplossing te kunnen brengen. plaatsen bureaus voor rechtshulp opgericht, waar iedereen kan aan kloppen en recht heeft op een gratis eerste ad vies of in grotere za ken waar de weg wordt gewezen. Voor zover een rechts- of wetswinkel zich nog be zig houdt met individue le hulp, kunnen mensen er met alle ook niet- juridlsche problemen terecht. „Het luisteren en het geven van een me ning is vaak al een hele grote steun," zegt de heer Van der De ure. Verschillen Dat wil overigens be paald niet zeggen, dat het altijd bij luisteren of een mening blijft. Het In stituut van Rechtshulp der Vrije Universiteit heeft immers een advo- De advocatuur hield zich in die tijd nog voorname lijk bezig met het geven van adviezen aan en het procederen voor onder nemingen en was in het algemeen niet inge speeld op „huis- tuin- en keukenproblemen" van particulieren. De groep studenten in Tilburg zag die leemte ln de rechtshulp. Er werd toen een „eerste hulp post" opgericht om te zorgen, dat particulieren werden geholpen én om aan te tonen dat die leemte bestond. Hierbij bleek bijvoorbeeld, dat mensen vaak niet wisten dat ze in een bepaalde situatie rechten hadden en in gevallen dat men sen dat wel wisten, niet in staat waren die rech ten uit te oefenen of we gen daartoe te vinden. Verandering Er is in de afgelopen tien jaar veel veranderd, zo wel in de werkwijze van de rechts- en wetswin kels die in diverse plaat sen werden opgericht, als in de advocatuur. Dit blijkt uit (afzonderlijke) gesprekken met mr A. van der Deure van het Instituut voor Rechts hulp der Vrije Universi teit, als met mevrouw M. Balk en andere mede werkers van de Stichting Rechtswinkel aan de Ro zengracht in Am sterdam. Een aantal rechts- en wetswinkels heeft be wust de individuele rechtshulp laten schie ten (bijvoorbeeld de Rechtswinkel aan de Ro zengracht) en is zich gaan toeleggen op de aanpak van de oorzaken van de bestaande maat schappelijke problemen. De advocatuur is meer gaan inspelen op de juri dische problemen van in dividuele burgers. Voorts zijn in een aantal caat in loondienst en kan, als dat nodig is „echt" procederen. De mate waarin door de diverse rechts- en wets winkels hulp wordt gebo den, verschilt heel sterk. Er zijn. zoals opgemerkt, rechts- en wetswinkels die zich (nog) toeleggen op individuele hulp. ter wijl andere zich op de structurele problemen hebben geworpen. Maar er zijn nog andere verschillen. De rechts winkel van de VU treedt bijvoorbeeld op bij alle rechterlijke en andere in stanties. Andere rech tswinkels doen dat niet. in mindere mate of niet in zaken waarvoor een advocaat nodig is. De rechtswinkel aan de Rozengracht („wij geven de voorkeur aan de naam rechtswinkel, om dat die veelomvattender is dan de naam wetswin kel," zegt Marleen Balk) is een voorbeeld van een rechtswinkel, die door de opkomst van het bureau voor rechtshulp de indi viduele rechtshulp nage noeg heeft gestaakt. Deze ..rechtswinkeliers" zijn zich gaan toeleggen op de fundamentele pro blemen en de belangen tegenstellingen, zoals die liggen bij de huurwetge ving. stadsvernieuwing, arbeidsrecht, sociale ver zekeringen. gastarbei ders en de (houding van de) vreemdelingenpo litie. Zwakkeren Het werk is in principe gericht op de sociaal zwakkeren. Hierbij wor den goede contacten on derhouden met de orga nisatie van werkende jongeren KWJ. Voor het overige blijken de con tacten van de Rozen gracht met de vakbon den „erg slechtHet ver moeden bestaat dat de bonden de rechtswinkel ten onrechte als concurrent beschouwen. Mensen met klachten worden zoveel mogelijk doorverwezen; een geor ganiseerde bijvoorbeeld naar de eigen vakbond en anderen naar bijvoor beeld het bureau voor rechtshulp of de sociaal raadsman Het probleem waarmee de rechtswinkel in Am sterdam zit is. dat het bureau voor rechtshulp al met een cliëntenstop zit. Het bezwaar tegen de sociaal raasdman ls. dat het een ambtenaar is die (naar binnen) geen zwijg plicht heeft. Hgp" liet lorris I wdi rretrzijn Er blijken grote proble men onder de mensen te bestaan. In Amsterdam zou het in andere plaatsen veel beter zijn? bestaan de moeilijk heden vooral op het ge bied van wonen (onder houd. huurprijs, woon vergunning. huisves ting), werken (minimum loon. ontslag, sociale ver zekeringen) en huwelij ken (echtscheidingspro cedures). Over de resultaten van de geboden hulp is moei lijk iets te zeggen. „Het werk heeft wel nut; we hebben wel het idee dat we mensen helpen," zegt de heer Van der Deure behoedzaam, „maar de ene keer lukt het beter dan de andere." Soms doet iemand een gift van een tientje of vijfentwin tig gulden als bijdrage in de kosten; in andere ge vallen betuigt iemand zijn (haar) dank met een taart of een fles wijn. Behoefte Hierbij kan worden aan getekend. dat het werk van de rechts- en wets winkel gratis is, tenzij op -*iund van de subsidie voorwaarden een geringe vergoeding van bijvoor beeld een rijksdaalder moet worden gevraagd. De rechtshulp van de VU is gratis. Dat de rechts- en wets winkel en de bureaus voor rechtshulp in een enorme behoefte vol doen. blijkt wel uit het feit. dat landelijk gezien zeker tienduizend men sen per maand om hulp aankloppen. De meeste rechts- en wetswinkels en bureaus voor rechts hulp zijn zowel overdag als 's avonds te bereiken. Mijn eigen ervaring is echter, dat het leggen van telefonisch contact ln vele gevallen niet een voudig is, omdat het te lefoonnummer vaak en landurig ln gesprek ls. Hoewel de situatie nog lang niet ideaal ls. hoeft de burger zich ln vele ge vallen niet meer hele maal rechteloos te voe len Behalve op de rechts- en wetswinkels en de bureaus voor rechtshulp, kan in een aantal gemeenten een beroep worden gedaan op de sociaal raadsman <pf vrouw), die óf rech tshulp biedt, óf de weg naar hulp wijst. Dergelijke hulp geven ook de vakbonden aan georganiseerden. Voorts zijn er nog de con sumentenorganisaties en de geschillendommis- sles, die speciaal voor de consument op de bres staan. En met deze op somming is het overzicht van hulpverlenende or ganisaties waarschijn lijk niet volledig. Verzekering Nog een paar opmerkin gen over de rechtsbij standverzekering. Zon verzekering kén nuttig zijn. maar hóeft dat niet te zijn. De advertenties wekken de indruk, dat in alle gevallen juridische bijstand wordt gegeven. Dat ls echter niet het ge val. omdat een aantal ge bieden ls uitgesloten en omdat de desbetreffende verzekeringmaatschap pij bepaalt of een advo caat wordt Ingeschakeld. Voorts en dat ls een heel groot bezwaar wordt deze verzekering ook mensen aangepraat, die een rechtsbljstand- polls niet nodig hebben. Vele mensen hebben na melijk. gezien de hoogte (laagte) van het inko men. rectyt op gratis of nagenoeg kosteloze huri- dische bijstand. De prak- tijk toont aan. dat bijna een op de vier Nederlan ders (24 procent) geheel gratis recht heeft op een advocaat en daarboven bijna vier op de tien (35 procent) Juridische hulp met een eigen bijdrage van hoogstens honderd gulden. Zes op de tien mensen kunnen dus voor niets of bijna gratis een advocaat krijgen. Hiertoe moet dan wel een „bewijs van onver mogen" worden aange vraagd. Het uitgangs punt hierbij ls het netto inkomen per week. dat wordt berekend uit het bruto-inkomen plus kin derbijslag. verminderd met de sociale premies, belasting en eventueel alimentatie. Mensen die alleen een AOW- of bijstandsuitkering heb ben. komen in elk geval «voor kosteloze rechtsbij stand ln aanmerking. Rechtswinkels, wetswinkels en juridische EHBO's sijn verschillende benamingen voor min of meer hetzelfde soort hulpverlening aan particulieren. Ze zijn vaak opgezet door politiek en sociaal geënga geerde studenten. De meeste rechts- en wetswinkels en hulpposten sijn te vinden in de universiteitssteden en de „win keliers" zijn studenten die meestal worden begeleid door wetenschappelijk medewerkers van universi teiten en/of door advocaten. Aanvankelijk hielden rechts- cn wetswinkels sich bezig met gratis individuele rechtshulp aan minder draagkrachtigen. Tegenwoordig liggen de activitei ten meer (soms helemaal) op fundamentele maat schappelijke problemen. De bureaus voor rechtshulp vormen de nieuwe benaming voor de vroegere bureaus voor consulta tie en de raden voor rechtsbijstand. Dese bureaus sijn thans in bijna alle negentien arrondissementen gevestigd. De financiering wordt verzorgd door de overheid (Justitie) en de „bemanning" bestaat uit Juristen en soms advocaten. De bureaus voor rechtshulp hebben de afgelopen jaren een belangrijk deel van de huridische eerste hulp, zoals die werd gegeven door de rechts- cn wetswinkels, overgenomen. Vandaar dat een aantal rechts- en wetswinkels bewust voor structurele za ken is gaan kiezen. M. Spackler (scholier): Radio- en tv-reclame: walge lijk stom, tijd- en geldverspilling. Om je dood te ergeren. Vooral seeppoederreclame. Het is ccn com merciële troep. (Bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15