Strijd in Zeeland een 'volkomen falen' Denk eerst even na voordat u een huisdier neemt. Sterke Yerke vaart verde met gewonde aan boord openbare bekendmaking Oostburg pas eind mei 1940 door de Duitsers bezet Middelbare schoc detailhandel in Zwolle „SUNWAY" SALES PROMOTOR SUNWAY" jaloezieën- en rolgordijnenfabriek Bestobell Home Products Ltd. Gemeente Delft Uitnodiging OASEDAG AKTIEVE AGENT(E) A enige Analisten B. een Laboratoriumhulp Hoogheemraadschap van Rijnland E3 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979' TROUW/KWARTET door Barend Mensen MIDDELBURG Het is aan doenlijk in het pas versche nen eerste deel van „Zeeland 40-45" te lezen dat Jhr. mr. Quarles van Ufford als Zeeuws commissaris der ko ningin nog vijftien dagen na generaal Winkelmans capitu latie een minuscuul stukje vrij Nederland heeft be stuurd. Typerend voor de man en eigenlijk nóg aan doenlijker is dat hij, ondanks alle angst en verwarring van die dagen, op zaterdag 18 mei de burgemeesters van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten een telegram stuurde waarin hij hen herinnerde aan het ingaan van de zomertijd inge volge het hun bekende Ko ninklijk Besluit. Het duurde tot 30 mei voor de Duit-' «ere werkelijk heel Nederland ln hun macht hadden. Toen ln de late na middag van 14 mei de radio de capi tulatie meldde, moest de eerste Duit ser de Kreekrakdam namelijk nog passeren. Het duurde overigens nau welijks drie dagen of ook Zeeland was onder de voet gelopen. Op de zestig kilometer lange strook langs de zui delijke Scheldeoever na dan, die Zeeuws-Vlaanderen heet. De 86.000 mensen die er woonden en de duizen den burgers en militairen die er naar toe waren gevlucht koesterden, even als de commissaris, nog een flauwe hoop dat de Duitse opmars in België tot staan zou worden gebracht. De ontwikkelingen wezen echter al ras in andere richting. De Belgische. Franse en Britse strijdkrachten daar konden zich nauwelijks nog verweren. Het laatste hoekje onbezet Neder land schrompelde dan ook snel Ineen. Axel werd bezet en op 22 en 23 mei beschoten de Duitsers van dat stadje uit Temeuzen. waar zich nog gealli eerde troepen bevonden. De volgende dag raakte heel het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen in Duitse han den. Vijf dagen later was Oostburg het wankele centrum van een klein, nog onbezet gebied. Het duurde niet lang voordat ook daar een eind aan kwam. Meen niet dat strategisch ver nuft en voorbeeldige bondgenoot schappelijke samenwerking de Duit se overrompeling van ons land in het zuid-westen stagneerden. Al noemt de auteur van „Zeeland 40-45" tal van factoren die enorm hebben tegenge werkt. zijn conclusie is toch dat het relaas van de krij gsgebeurtenissen ln Zeeland teleurstelling, wrevel en er gernis wekt. „Het is", zegt hij, „van Nederlands standpunt bezien het ver haal van een volkomen falen Drie SS-batalJons wisten de tegenstand van tien Nederlandse en Franse ba taljons ln midden-Zeeland in korte tijd te breken. Nadien dwong het ver loop van de strijd ln België en Frank rijk de bondgenoten tot een over haaste ontruiming van Zeeuws- Vlaanderen". Verwoesting van de Middelburgse Abdijtoren en de Nieuwe Kerk, gezien vanuit de kerk. Zeeland neemt niet alleen wat de Duitse inval betreft in het donkere stuk vaderlandse geschiedenis, dat zich tussen 1940-45 heeft afgespeeld, een aparte positie in. Ook de zware offers die in 1944 gevergd werden om de geallieerden in staat te stellen het inmiddels veroverde Antwerpen via de Westerschelde als oorlogshaven te laten functioneren geeft aan de oor logsgeschiedenis van deze provincie een keihard accent Het is dan ook alleszins begrijpelijk dat in het Zeeuwse land behoefte werd gevoeld aan een integrale ge schiedschrijving. Overeenkomstig het advies van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie gaven Provinciale Staten ln 1973 aan de Vlisslngse geschiedenisleraar L. W. de Bree opdracht tot het te boek stellen van alle feiten en gebeurtenissen die zich ln oorlog en bezetting hebben voorgedaan. Zij stelden een aantal Jaren geld beschikbaar voor de daar aan verbonden werkzaamheden en verleenden dit Jaar een subsidie van 28.600 gulden voor de uitgave van het eerste deel. De Bree overleed in maart 1977. Hij was toen met zijn geschiedschrijving tot het voorjaar van 1943 gevorderd. Het door hem behandelde tijdvak nu is vastgelegd in „Zeeland 1940-45" deel I. Het boek begint met een schets van Zeeland in de periode tus sen de beide wereldoorlogen. Het geeft vervolgens een uitvoerig beeld van de gebeurtenissen in mei 1940. In de daarop volgende hoofdstukken worden in chronologische volgorde gebeurtenissen in de bezettingstijd beschreven. Hoe boeiend ook om te lezen, in aard en strekking wijken ze weinig af van wat elders de gemoederen in beroe ring bracht. Drs G. Taal te Leeuwar den. wetenschappelijk hoofdmede werker aan het Instituut voor ge schiedenis van de RU te Groningen, zal het afgebroken werk van De Bree voltooien. In het tweede deel zal, zoals ook hij van plan was, alle aan dacht worden besteed aan het Zeeuw se verzet. De Bree heeft zijn boek de allure gegeven van een deel van dr L. de Jongs „Geschiedenis van het konink rijk in oorlogstijd". Het is er dan ook zeker wat betreft de uitvoerige Informatie over de meioorlog een waardevolle aanvulling op. Blijkens de verantwoording is hij uiterst zorg vuldig te werk gegaan. Achter de his toricus komt echter steeds weer de mens De Bree te voorschijn, die het niet kan laten de feiten in een wat gevoelsmatig kader te plaatsen. Tref fend is vaak de formulering van zijn conclusies, zoals deze: „Allermeest had het Zeeuwse land zich zelf verde digd door twee dammen, een breed inundatiegebied en smalle dijken waarvan de bermen ondermijnd wa ren. Langs het Kanaal door Zuid- Beveland en bij de Sloedam hadden de Fransen met oudere reservisten en een verouderde bewapening ge daan wat zij konden. Het Nederland se aandeel ln de strijd was militair gesproken beschamend gering ge weest." De Fransen De Bree geeft een overzichtelijk beeld van de militaire situatie ln Zee land, die werd gekenmerkt door on begrip tussen het Commando Zee land en de leiding van sterke eenhe den van de 60ste en 68ste divisie van het Franse zevende leger. Die eenhe den waren niet volgens Nederlands plan (afspraken waren onmogelijk ge weest vanwege de neutraliteit die de regering dacht zich te kunnen permit teren) naar Zeeland gekomen maar in het kader van het geallieerde opera tieplan. „De Fransen vonden hier meer nervositeit en onzekerheid dan een onverzettelijke wil tot verdedi gen", aldus De Bree. „Bovendien stonden verschillen van taal en aard het wederzijdse begrip in de weg." Veertienduizend Bevelanders werden op 10 mei geëvacueerd omdat het voorterrein van de tussen Hansweert en Yerseke lopende Zanddijkstelling moesten worden gemlnundeerd. De Franse generaal Durand had heel wat op die stelling aan te merken. De commandant Zeeland, schout bij nacht Van der Stad, kon het niet best met hem vinden. Vreemd genoeg stond hij toch toe dat een heel batal jon uit de Zanddijkstelling werd ge nomen om over de Oosterschelde uit te gaan kijken naar de vijand, die daar echter nimmer opdaagde. De Duitse luchtmacht bestookte intus sen alle Franse aanvoer naar Walche ren. De Franse marine ruimde mij nen, escorteerde, transporteerde en patrouilleerde, de activiteit van de Nederlandse zeestrijdkrachten was eerder gericht op het in veiligheid brengen van op de rede van Vlissin- gen liggende oorlogsbodems. Bombardement Op 11 mei werde de Bathlinie, slechts bedoeld om de vijand bij de Kreek rakdam op te houden, gebombar deerd. Er vielen geen slachtoffers, maar angst en schrik grepen om zich heen. Het werd er niet beter op toen de eerste ongeordende afdelingen Moegestreden Fransen trekken zich terug in Westdorpe. Transport van Franse en Belgische krijgsgevangenen bietentrein. met een burg werd een oord van versd king vol loeiende, grommende v haarden. Aan de tijdige, massale tocht van de bevolking was te d dat bij het barbaarse gebeuren de 17e mei niet meer dan 22 ma het leven lieten. Walcheren werd na bezet en nu restte alleen nog r een stukje vrij Nederland overkant van de Westerschelde. Zeeland 40-45, door L. W. de I Uitgave Den Boer Middelburj blz., gebonden 47,- pocket 2 Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De Christelijke sc voor middelbaar economisch- en ministratief onderwijs „De Fact te Zwolle krijgt er per 1 augustus door een besluit van staatssecret De Jong een afdeling middelbaai tail handelsonderwijs bij. Er bestond een „witte vlek" wat treft de landelijke spreiding van protestants-christelijk middelt detailhandelsonderwijs, of mid baar middenstandsonderwijs, zt de officiële naam thans luidt, dichtsbijzijnde protestants-christ ke MDS'en bevinden zich in doorn en Sneek. De stichting van de afdeling in Zv betekent dat de leerlingen op Factoor" naast de bestaande stu richtingen van het MEAO (admi tratief, bestuurlijk, commercieel, cretarieel en toerisme) een zesde gelijkheid aangeboden krijgen, melijk middelbaar detailhandel) derwijs. De MDS geeft jonge mensen voorbereiding op het zelfstandig dernemersschap dan wel op comi ciële kaderfuncties in de detailh del, groothandel en in de dienstv( nende bedrijven. Naast het onder in de talen en de economische vak wordt op de MDS ruime aanda besteed aan de commerciële vormi van de Peeldivisie Zuid-Beveland binnentrokken. In onbeschrijfelijke wanorde, zonder uitrusting en veelal ongewapend kwamen de mannen bij de Bathlinie aan. De commandant Zeeland wist geen raad met hen. Het bleek niet mogelijk deze gedemorali seerde soldaten te hergroeperen en in te schakelen in Zeelands verdediging. En dan eindelijk op 15 mei kwamen de Duitsers. De Zanddijk stelling werd gebombardeerd en viel. waarna de strijd op Zuid-Beveland geheel en al een Frans-Duitse aange legenheid werd. Infernale hoogtepun ten in het trieste verhaal over de krijgsgebeurtenissen in Zeeland zijn de bombardementen op de transpor ten van de van Walcheren naar Zeeuws-Vlaanderen uitwijkende Fransen, die van Vllssingen een spookstad maakten, en de opzettelij ke vernieling van Middelburg, toen de Duitse aanval op de Sloedam aan vankelijk mislukte. Om een beslis sing te forceren gingen de JJuitsers tot een bijna systematische verwoes ting van de stadskern over met bom men en artilleriegranaten. Middel- LEEUWARDEN/SCHEVENINGEN (ANP) Een van de varenden van het „milieuvlot" Sterke Yerke, de 25-jari Chris Schweigmann, heeft vrij ernstige brandwonden opgei pen. Hij wordt nu verpleegd in de ziekenboeg van het vlot. E< arts heeft de drie andere opvarenden via radio Scheveninge meegedeeld hoe ze de patiënt moeten verzorgen. Het ongel» gebeurde toen Schweigmann koffie wilde zetten. Daarb morste hij zeer heet water op zijn bovenbeen. Overigens heeft het vlot Sterke Yer ke, dat zeilend onderweg is naar Cu rasao. tot nu toe weinig hinder en pech ondervonden. De Sterke Yerke bevindt zich momenteel zeshonderd zeemijlen ten westen van de Canari- sche eilanden, die het op 25 oktober verliet. De reis naar Curasao gaat langs de Kaapverdische Eilanden. Nog zo'n tweeduizend zeemijlen scheiden de vier Leeuwarders van eindbestemming, vertelden zij via dio Scheyeningen. Dagelijks hang achter het vlot een fijnmazig net. daarin terechtkomt is „bedroevei aldus bioloog Frits Riemersma. op het oog lijkt de zee schoon, m in het net blijven vele oliebollet achter. Soms vaart de Sterke Yei door grote olievelden. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN 'S-GRAVENHAGE brengen ter kennis, dat met toepassing van de artikelen 1 en 3 van de Wrakkenwet op 28 en 29 augustus 1979 van gemeentewege een met water volgelopen houten sloep ge legen in de Binckhorsthaven respectievelijk een houten sloep gelegen in de Laakhaven, welke sloepen naamloos waren en waarvan de eigenaren niet bekend waren, zijn ge borgen. De vaartuigen leverden ernstig gevaar op voor de scheep vaart, waardoor onverwijlde verwijdering noodzakelijk was. De eigenaren dienen zich binnen veertien dagen met de af deling Commerciële Zaken van de Dienst der Gemeente werken, Zieken 1, alhier, telefoon nr. 88 92 60 in ver binding te stellen. Na afloop van deze termijn zullen de wrakken zo nodig van gemeentewege worden verkocht. 's-Gravenhage, 26 oktober 1979 Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage, de secretaris de burgemeester W.R.UITHOF F.G.L.L.SCHOLS toonaangevend fabrikant van jaloezieën en rolgordijnen en filiaal voor de Benelux van het internationale „Bestobell' -concern, zoekt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding een voor de provincies Zuid-Holland en Zeeland, die echter woonachtig moet zijn boven de Maas/Nw. Waterweg Deze vacature is voor een ambitieuze man van omstreeks 30 jaar, die ruime ervaring heeft in de verkoop aan en goed is ingevoerd bij de woninginrich ting-detailhandel. Degene die daarenboven kennis heeft van resp werk zaam was/is op het gebied van decoratieve zonwenngs-produkten heeft sterke voorkeur. Goede contactuele eigenschappen evenais het bezit van het njbewijs B-E zijn vereist. De |uate candidaat wacht een aantrekkelijk salaris en representatie auto. Handgeschreven sollicitaties, waann ervaring en opleiding niet mogen ontbreken, worden verwacht door de directie van 99 Hwnwn Kniydwlaan 21. 3431 BW NIEUWEGEIN Openbare kennisgeving Burgemeester en wethouders van Delft brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 8 november 1979, gedurende een termijn van veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie van Delft, afdeling stadsontwikkeling en openbare werken. Oude Delft 116 (kamer 6), alhier, de volgende bouwplannen ter inzage liggen: A. voor het verbouwen van een gedeelte van het maatschappelijk dienstencentrum Schoolstraat 16. alhier, ingediend door de Diakonie van de Neder lands Hervormde Kerk; B. voor het verbouwen van het woonhuis Verwersdijk 108, ingediend door W. Rijgersberg; C. voor het samenvoegen en tot één woning verbou wen van de beneden- en bovenwoning Harmen- kokslaan 47a en 47b, ingediend door M. Vermeer; D. voor het wijzigen van het raamkozijn op de verdie ping aan de voorgevel van het woonhuis Nieuwe Langendijk 96 in een deurkozijn met hekwerk, ingediend door P. Ruygrok; E. voor het tot één woning verbouwen van drie pakhuisjes aan het Oosteinde 218 en 220, inge diend door Th. W. Polet; F. voor het verbouwen van de beneden- en bovenwo ning tot twee vierkamer- en één tweekamerwonin gen aan de Voorstraat 27 en 29, ingediend door L J. van Ham; G. voor het verbouwen en uitbreiden van het woon huis Achterom 131, ingediend door H. Rozema; H. voor hel verbouwen en uitbreiden van het woon huis Oosteinde 53, ingediend door H. F. van Rheenen; I. voor het verbouwen van de winkel met woning Gasthuislaan 225 tot twee afzonderlijke woningen, ingediend door L J. Meyer. De plannen onder A. t/m F. zijn alle in overeenstem ming met het Komplan „Delft binnen de Vesten" alsmede met het in procedure zijnde „Komplan '76" en de plannen onder G. t/m I. zijn alle in overeenstem ming met het bestemmingsplan IIA „In de Vesteen eveneens met het in procedure zijnde „Komplan "76". Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben voor .het tot het Komplan 76 behorende gebied een bijzon dere algemene verklanng van geen bezwaar ex artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet afgegeven, op grond waarvan wij de bouwvergunningen kunnen verlenen. Gedurende de termijn van de tervisieligging kan een ieder tegen elk der bouwplannen afzonderlijk bij het college van burgemeester en wethouders, Oude Delft 137 te Delft, bezwaren indienen. Delft. 7 november 1979. Burgemeester en wethouders voornoemd. R. M. Gallas. burgemeester G. P. van Cranenburgh. secretaris Zaterdag 10 november Aanvang 10 uur wijkgebouw De Haard. Daguercestr. 16, Den Maag. Spreker: Evang. Joh. v.d. Bergh Kinderoppas aanwezig, lunchpakket meenemen. Wij zorgen voor koffie. Voor het agentschap van het ochtendblad Trouw DEN HAAG ZUIDERPARK-VALKENBOS zoeken wij een die leiding wil geven aan een aantal bezorgers, zodat onze abonnees da gelijks het Ochtendblad TROUW be zorgd krijgen. De werkzaamheden hieraan ver bonden zijn: de kranten voor de bezorgers uit tellen; wekelijkse uitbetaling aan de be zorgers; nabezorging van gemelde klachten; het bijhouden van een eenvoudig kaartsysteem. Men dient in het bezit te zijn van een telefoonaansluiting. Wij stellen daar tegenover een aan trekkelijke bijverdienste. Voor nadere inlichtingen kan men ons kantoor te Den Haag. Parkstraat 22 bellen; te bereiken onder nummer 070-469445, na 19.00 uur 070- 630229. Het hoogheemraadschap heeft onder andere de zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater. Op het centraal laboratorium voor wateronderzoek te Leiden is plaats voor Taak: funktie A: funktie B; Vereist: funktie A: Aanstelling: funktie A: funktie B: na een ruime inwerkperiode het uitvoeren van analyses ten behoeve van het vaststellen van de waterkwaliteit. het verrichten van alle voorkomende werkzaam heden in de spoelkeuken van het laboratorium. tenminste het M.B.O.-diploma chemische richting, enige jaren voortgezet onderwijs, bijvoorbeeld Huishoudschool of Mavo. afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring in de rang van analist; bruto maandsalaris minimaal f 1.800 - en maximaal f 2.487,- afhankelijk van leeftijd, bruto maandsalaris minimaal f 1.626 - en maximaal f 1.949- De bij de overheid gebruikelijke secundaire arbeids voorwaarden zijn van toepassing. Het hoogheemraadschap heeft een gunstige eigen ziektekostenregeling. Sollicitaties binnen veertien dagen na het verschijnen van dit blad richten aan de ingenieur-directeur van de technische dienst van Rijnland, Breestraat 59 te Leiden, met vermelding van vacaturenummer 79-18/24 voor funktie A. en nummer 79-23 voor funktie B. Hel verzoiyen van huisdieren lur/i zijn leuke en last ine kanten. Voor inlichtingen: hel Je Dierenheu hermin^ In elk lelcTonnbock vindt u hel minima SffiË hihhkatie aangeboden door dn blad in samenwerk inn met de Sluitlint; Ideële Reclame

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14